Schweitzers oase van barmhartigheid Het klassieke beeld van Lambaréné, gezien vanaf de rivier. LAMBARENE Het oerwoudhospitaal wordt zichtbaar tegen de coulissen van dicht opeen groeiende bomen, trossen lianen, een kleine bananenplantage. Dit is 't plaatje van de toverlantaarn. Een aanwijsstok glijdt over de zandbakken en hogerop, tot waar de mango's rijpen. Alsof een zoomlens de oever naderbij trekt, zo zie ik het hospitaaldorp op me toeschuiven. Wie van een door de tech nologie beheerst Europa naar voormalig Frans Equatoriaal Afrika is gevlogen en Lambaréné vanaf het water ziet opdoemen, denkt aan een vernuftige trucage. Dit kan niet echt zijn. Deze rommelige nederzetting aan de Ogooué-vier lijkt even zeer verleden tijd, als de projectie van oude ansichtkaarten vroeger op school. Roestbruine daken van plaatijzer, ver uitstekend boven de veranda's, duizeling wekkend hoge kapokbomen, de terrasvormig verspringende plateaus vol bedrij vigheid. Het melaatsendorp heuvelopwaarts; de zwarte lamme die er de zwarte blinde leidt. Negerinnen aan de waterkant, die met hun wasgoed een steen ran selen, terwijl zij parmantig een klein pijpje roken of na gedane arbeid huiswaarts keren, met een mand vol schone jurken op het hoofd. Een plaatje dat werkelijk heid wordt. Voor miljoenen mensen is Lambaréné zichtbaar in dit ene beeld: een chaotische oase van barmhartigheid aan de rivier, Albert Schweitzers levenswerk. Dit anachronisme in de medische wereld draait op volle toeren. De dood van Albert Schweitzer (4 september 1965) die alleenheerser was over deze bidonville Symbool voor eerbied voor het leven van het mededogen, heeft venwarring ge sticht, maar heeft het regenwoud geen kans gegeven om toe te slaan. Integendeel, er zijn de laatste jaren op nieuw bomen gerooid en een nieuw zieken huiscomplex, ontworpen naar de principes van Schweitzer, zal zondag, 14 januari, in gebruik worden genomen. Thans overheerst in het oude hospitaaldorp nog die voor het westerse oog volslagen chaos van de jungle. Pas na een dagenlage inspectie er vaart een niet-ingewijde de heilzaamheid van dit systeem. Mijn zin voor orde en netheid wordt zwaar op de proef ge steld. Struikelend over potten pannen, honden, kuilen, hobbels, kinderen en proviand zoek ik mijn weg tussen de ba rakken. Dorpsgemeenschap Dit is geen ziekenhuis maar een dorpsgemeen schap in het hart van de oerwouden, waar ook patiënten verpleegd wor den. Het krioelt er van mannen, vrouwen en kinderen, die naar wes terse maatstaven alleen maar in de weg lopen en terstond verwijderd dienen te worden. Schweitzer wist wel be ter. Zijn door framboe- sia, moeraskoortsen, ver zweringen, melaatsheid, slaapziekte, elefantiasis en gonorrhoe geteister de zieken zouden nooit beter zijn geworden, als niet hun hele familie het genezingsproces had be geleid. Samenscholend op, onder en naast de britsen aan weerskanten van een smal gangpad in de barakken zoeken patiënten en gezonden de nestwarmte van hun gezinsleven. Westerse critici, zwerend bij steriliteit van hun ziekenhuizen en niet be kend met de sociale structuren van het oer woud, hebben verbij sterd dit schouwspel ga degeslagen. Het is even wennen aan al die zwar te lijven op en om, soms onder het bed van de zieke, eindeloos in de weer met hun kook gerei. Maar hier is geen genezing mogelijk buiten de kring van verwanten en geen dood zonder hun hartverscheurende klaagliederen. Braaf het bordje leege- ten is er al evenmin bij, als niet de absolute ze kerheid bestaat, dat eigen familieleden de bananen gekookt en het visje gebakken hebben, op een ei gen houtvuurtje tussen drie of vier stenen. Angst voor vergiftiging door vijandelijke stammen heeft mede geleid tot de individueelste alleenbereiding van het ziekenhuisvoedsel. Wie hier de leiding heeft moet berusten in deze schijnbare ordeloosheid van dozijnen rokende hout vuurtjes, een ingewikkelde proviandering en het opzij schuiven van Bantoes, als de infuusfles geïnspec teerd moet worden. Troosten, voeden, koesteren. Wie lang genoeg die soms hartbrekende nesteldrift, tot voor de poorten van de dood, heeft gadegesla gen, begint zich af te vragen of hij wel de voorkeur moet blijven geven aan het kille, synthetische ziek- zijn en doodgaan in westerse ziekenhuizen. Lambaréné. Oorverdo vende slagregens op het plaatijzeren dak, ge luidsgolven van miljoe nen sjinpende krekels zodra de zon is neerge daald over het regen woud, bassen en teno ren van kikvorsen. De gast moet zich behel pen met een smalle moot woon-slaapruimte in één van de perso- neelsbarakken. Stoffige wanden van vliegen- gaas gever) hem het gevoel, dat hij buiten slaapt. Van over de Ogooué-rivier klinken urenlang tamtams, die een dode begeleiden op weg naar de eeu wigheid. En drie kamers verderop draait Ursula Fritschi, gramofoonpla- ten met een maximum aan gejodel en harmo nicadeuntjes, om haar heimwee naar de Alpen te bezweren. Ursula met de gouden handjes, wordt deze jeugdige verloskundige genoemd. Zij is één van de circa 40 Europe anen in het hospitaal dorp waar gemiddeld bijna elke dag een zwart kind ter wereld komt. Het wonder van een nieuwe bezieling heeft zich voltrokken, toen enkele jaren gele den dit ziekenhuis met de ondergang werd be dreigd. De wereld schoot te hulp en er kwamen weer „roepin gen". Tientallen jonge men sen laten veel beter be taalde banen schieten en „tekenen" voor mini maal 1 1/2 jaar voor Lambaréné. De Neder lander Johan Koch medisch student - loopt er stage, soeur Lucie (Franqaise) heeft op 60- jarige leeftijd haar con templatieve orde verla ten om melaatsen te gaan verbinden. De hy permoderne tandheel kundige kliniek is op poten gezet door een echtpaar uit de society van Lausanne. Schweitzers geduchte persoonlijkheid leidt nog tot zinsbegoochelin gen, alsof ik hem daar onder die klapperboom zijn tropenhelm zie af zetten om zich het zweet van het voor hoofd te wissen en de martiale knevel te orde nen. Maar zijn ongeëve naarde robuustheid ligt niet meer als een doem over hen, die zijn medi sche en culturele erfe nis beheren. Ze beseffen moeilijk in zijn schaduw te kunnen staan, maar verwezenlij ken in een nieuwe con text zijn idealen. Een tengere stewardess Je- anette van Air Gabon, die haar baan heeft op gegeven om hier als verpleegster te gaan werken, Regula Bauden- bacher, dodelijk ver moeid na bijna 1 1/2 jaar Lambaréné waar zij twee kinderen en bo vendien nog een hele crèche zoet houdt, ter wijl haar man operaties verricht. De patiënten blijven toestromen uit het oer woud, met hun breuken, koortsen, ingewands ziekten („er zit een vampier in mijn buik"), zweren, lepra, worm ziekten als bilharziose, hartaandoeningen (ook daar), geslachtsziekten en tuberculose. Onkun de, gebrek aan hygiëne en het genadeloze kli maat zijn er mede de oorzaak van, dat zij de medicijnmeester van node hebben. Vorig jaar werden al weer 1500 patiënten ge opereerd en onderwier pen 12.200 volwassenen en 7500 kinderen zich aan een medisch on derzoek. Het nieuwe ziekenhuis zet de kroon op Schweitzers werk, dat anno 1913 van start ging in een kippenhok, Zijn grondprincipes, soms sterk aangevoch ten door westerse me dici, zijn weer actueel. Geen geforceerde ver storing van bestaande structuren, soberheid, het werken binnen de overzichtelijke perken van een kleinschalige organisatie. de grote blanke medicijnman. Zelfs de architectuur van het nieuwe com plex getuigt van zijn ongelofelijke veelzijdig heid. Schweitzer heeft als bouwmeester altijd de ijzige adem van air conditioning-systemen geweerd, koppig en au toritair, hoewel ze een zegen kunnen zijn in verblijven als apotheek, operatiezaal, laboratori um enz. Daar wordt nu dankbaar gewerkt onder de bries van deze kunstmatige noorden wind. Straks ook in het nieuwe ziekenhuis. Maar in de overige ge bouwen wordt van de natuurlijke luchtcircula- tie geprofiteerd, met be hulp van veel vliegen- gaas en doorwaairuimten onder de daken, waar Schweitzer patent op had. Voor patiënten die in temperaturen tot rond 45 graden naar het hospitaal komen, zou de plotselinge wisseling funest kunnen zijn. Be langrijker dan bouwkun dige problemen, is alles wat Lambaréné de we reld te bieden heeft sym boliek en inspiratie. „Het zal nooit alléén maar een ziekenhuis kunnen zijn", aldus Rhena Schweitzer, toe vallig ook ter plaatse op inspectie met haar echtgenoot, de Ameri kaanse hartspecialist en voedingsdeskundige Da vid Miller. Op het 120 hectare gro te terrein boven de oude ziekenhuis-dorps: gemeenschap zal alles voorhanden zijn wat aan diagnose en thera pie ten goede kan ko men, beter dan het ge weest is. Ook daar zullen de mensen hun eigen potje koken, in openluchtcellen die te zamen één grote keu ken vormen, en moeten de familieleden kunnen wonen en slapen vol gens het aloude princi pe. Lambaréné blijft een getuigenis van eerbied voor het leven, maar ook voor andere leefge woonten en soms eeu wenoude zeden en ge woonten. Maar zowel de onstuitbare manager Max Caulet als chef- arts Andreas Steiner streven naar een evolu tie van Schweizers denkbeelden, er op ge richt om de wereld een voorbeeld te geven van samenwerking tussen „blank en zwart". Steiner: (met instem ming beluisterd door Rhena Schweitzer). „Wij kunnen veel van elkaar leren. Dit ziekenhuis moet een open, mense lijke gemeenschap wor den, zonder onder scheid naar huidskleur, afkomst, kennis en le vensstijl. Voor het eerst komt er een accomoda te, waarin zwart en blank personeel geza menlijk de maaltijden kan gebruiken. Deze in tegratie zal zich voort zetten, in de geest van Schweitzer, die de zwarten als zijn broe ders en zusters be schouwde, maar zichzelf dan nog wel de oudste broer noemde. Lambaréné wil bereiken waar politici zo moeilijk in slagen, een echte verbroedering tussen de volkeren en spreiding van kennis, zodat steeds meer Europea nen op den duur hun werk zullen kunnen overdragen aan Afrika nen. Er moet nog heel wat gebeuren. Greet van Wijk weet er alles van. „Het ziekenhuis heeft zich altijd moeten be perken tot de curatieve taak, omdat er geen andere mogelijkheden waren. In de nieuwe si tuatie kan er ook pre ventief gewerkt worden. Straks ga ik vaker naar dorpen in de omgeving, om voorlichting te ge ven aan moeders. De kindersterfte is nog groot. Je hebt hier nu bijvoorbeeld het mode verschijnsel dat de moeders geen borstvoe ding meer geven maar de kinderen volstoppen met uit Europa inge voerde, gecondenseerde melk. Maar omdat ze de gebruiksaanwijzing niet kunnen lezen heeft dat soms rampzalige gevolgen. Ondervoe ding, verkeerde voe ding, onwetendheid, fa talisme, je hebt er allemaal mee te maken. De koene verpleegster - al zeven jaar in Lamba réné - heeft daar als echtgenote van de di recteur een sleutelposi tie. Soms vergezelt zij haar man op zijn good- will-reizen, zoals pas die door Europa. Hij is erin geslaagd om de tien miljoen gulden voor het nieuwe ziekenhuis, eerste fase, bij elkaar te krijgen. Nederland heeft een eervolle ver melding gekregen, door ruim een miljoen gulden bij te dragen. „Maar als ik in 1982 alle plannen verwezenlijkt wil zien, zal er nog zo'n 12 mil joen gulden nodig zijn. We hebben in eerste instantie 250 bedden nodig, later misschien 400. En dat impliceert dus ook de opvang van al die familieleden en de huisvesting van zwart en blank perso neel, de kookplaatsen, een cultureel centrum waar de mensen bijeen kunnen zijn, gezamenlij ke kantine, enz. Dit is geen ziekenhuis maar een dorp in het oerwoud. Er lopen al leen al 125 kinderen rond van Gabonees personeel; we zwijgen dan nog van de tijdelij ke gasten. Dus is er ook een crèche nodig, een kleuterschool en een lagere school. Bo vendien wonen er in ons lepradorp nog tien tallen gezinnen". Het is duidelijk, wat hier tot stand komt zal de verwezenlijking zijn van Schweitzers idea len. Een nieuw Lamba réné, naast het oude, gebouwd op de onwrik bare grondslag van deze pionier: eerbied voor het leven. Cecile De klamme, drukkende hitte ten spijt word ik er koud van, als iemand me meeneemt naar de brits van Cécile, een beeldschoon negermeisje. Haar prille leeftijd (18) was geen belemmering voor het moeder schap: zij zit tussen twee kinderen als tussen twee van een boom gevallen vruchten. Cécile heeft geen been meer om op te staan. Het rechter is geampu teerd tot ver boven de knie: kanker. Het linker ligt als een rubberslang terzijde van haar lichaam: kin derverlamming. Morgen zal haar vader zijn kind op de schouders nemen, haar naar de dichtstbijzijnde weg dragen en proberen een lift te krijgen naar zijn dorp, 200 kilo meter verderop in de bush-bush. Zolang zij nog te Zuster Lagerdijk met twee zwarte hulpen. leven heeft zal Cécile daar tussen haar kinderen rondkruipen op de aarden vloer, levend op haar por ties maniok en tarok. Zij weet wat haar te wachten staat. Als ze me aankijkt met de grootste gazelle ogen van West-Afrika, zie ik alleen maar argeloos heid, vertrouwen, een zekere blijdschap zelfs. De familie waakt over haar met een tederheid, die zal voortduren tot ze in palmbladeren gewikkeld be graven zal worden. Na dit ziekenbezoek zie ik Lam baréné met andere ogen. Al die honderden familiele den, die ook moeten slapen, eten en wonen, met hun drommen kinderen en armzalige huisraad (een slaapmatje, kookgerei en wat kleren) zijn even func tioneel als een operatiezaal. Hypermodern Hun wanordelijk samenzijn bepaalt dermate het beeld van Lambaréné, dat de perfecte, medische ver zorging aan de aandacht zou kunnen ontsnappen. In feite behoort dit ziekenhuis tot de modernste en best geoutilleerde van Gabon, waar ook blanken heen vliegen om zich te laten cureren. Maar de huisvesting is qua exterieur dermate simpel, dat het soms op camouflage lijkt. Achter de blinde wand van een loods, die als garage dienst zou kunnen doen, heeft chef-arts/chirurg Andreas Steiner de be schikking over een air-conditioned operatiezaal. Eve nals de sterilisatieruimte, de röntgenafdeling, het la boratorium, de kraamkliniek, de kinderkliniek, de reusachtige apotheek, enz. kan Lambaréné's hyper moderne tandheelkundige kliniek wedijveren met soortgelijke voorzieningen in Europa. De chef-arts acht de vergelijking met een streekzie kenhuis in Nederland of Zwitserland (waar hij zelf vandaan komt) passend, om een indruk te geven van de mogelijkheden, waarover hij beschikt. Een nieuwe behuizing voor deze kostbare inventaris was echter dringend gewenst, want Schweitzers patiën tendorp is zelfs naar Afrikaanse begrippen langza merhand uitgewoond. Temeer omdat de mensen blijven toestromen en de tijd ook in Gabon niet stilstaat, is de beslissing ge nomen om een nieuw ziekenhuis te gaan bouwen. Het is toch al een wonder, dat in dit vochtigwarme klimaat vol woekering van schimmels en ongedierte alles nog overeind staat. Soms met bijzondere voor zorgen zoals in de Elzasser-eetzaal, waar elke tafel poot in een blik met verdelgingsmiddelen is gezet. Vooral de knaaglustige termieten zijn gevreesd. Ruim 66 jaar, nadat Albert Schweitzer bij het licht van een stallantaarn zijn eerste operatie improviseer de (met een veldbed als tafel), staat Lambaréné op een keerpunt. Na zijn dood heeft het er even naar uitgezien, dat het ziekenhuis zou verdwijnen. Zes di recteuren volgden elkaar op, maar wisten zich niet te ontworstelen aan de schaduw van deze gewelde naar, wiens creativiteit en werkkracht ooit „heroïsch" zijn genoemd. Zij slaagden er niet in een nieuw beleid te gaan voeren, met handhaving van de oude principes en van Lambaréné's funktie als symbool van offervaar digheid en eerbied voor het leven. De huidige direc teur Max Caulet, een dynamische Fransman uit de Provence, heeft deze impasse doorbroken. Tezamen met de chef-arts en zijn Nederlandse vrouw, de ver pleegster Greet van Wijk, beheert hij Schweitzers er fenis, zonder in dweepzucht te vervallen en dermate energiek, dat hij de tornado van Lambaréné wordt genoemd. Een gezaghebbende stem in de voortzetting van dit levenswerk heeft Rhena Schweitzer als dochter van de grote blanke „oganga" (medicijnman). Zij ziet er nauwlettend op toe, dat haar vaders idealen de drijf veer blijven voor alles wat wordt ondernomen, en bereist als ambassadrice van het hospitaal de halve wereld. Museumfunctie Wat zich nu voltrekt zal leiden tot een aanpassing aan de medische en sociale evolutie en een sterkere beklemtoning van het oude ziekenhuis als óultuurhis- torische enclave in het oerwoud. De oude gebouwen krijgen een andere functie of. zullen gaan dienen tot onderdeel van een weergaloos museum, met als centrum het huis waarin Schweitzer zo lang ge woond, gestudeerd en veel minder geslapen heeft. Deze paalwoning met de brede veranda is overigens zo lek als een mandje en moet hoognodig gerestau reerd worden. De inventaris maakt een overweldigen de indruk, omdat alles gebleven is als het was, toen Schweitzer hier op 90-jarige leeftijd de laatste adem uitblies. Hij stierf in het ijzeren ledikant, bespannen met een witte tot aan de balken reikende klamboe. Op een steenworp afstand heeft de dokter zijn laat ste rustplaats betrokken, naast zijn vrouw Helene Bresslau, onder een grafkruis van grauw beton. De inscriptie ziet er uit, of iemand met een spijker in derhaast naam en data in het nog natte cement heeft gekrast. Intussen hangt zijn scheer riem klaar voor gebruik, de kroontjespen vormt met een inktpot en allerlei persoonlijke bezittingen een stilleven op de eenvou dige schrijftafel met daarvoor de zeer ongemakkelij ke kruk, waarop Schweitzer pas na zijn 75ste een kussen duldde. Boeken staan keurig in de rij te wachten tot zij uit elkaar zullen vallen. Foto's, de pi ano waarop eens fuga's van Bach werden gespeeld die zich paarden aan de nachtelijke geluiden van het oenwoud; het is er nog allemaal. Er moet spoedig ingegrepen worden, wil dit museum niet ten offer vallen aan het tropische klimaat. De historische operatiezaal waarin onder de meest er barmelijke omstandigheden is gewerkt en de prak tijkkamers met hun bruine timmerwerk, vormen even zeer een getuigenis, dat niet verloren mag gaan. De 71-jarige verpleegster Maria Lagendijk, getekend door 40 jaar werken in Lambaréné. leidt hier graag bezoekers rond. Schuin achter het graf van de meester die zij zo lang gediend heeft, is voor haar een laatste rustplaats gereserveerd. LEOJLEEilWIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21