ftmÜp -nasi ZeidMOowant almere :/k': v r IfêREHAVEN In Almere, Neerlands jongste edenetting, rusten al de eerste doden en dit feit ir. Hans Laumanns gloeien van tevredenheid, stad is pas een stad als de mensen zich er begraven", aldus zijn stelling. „Een gróter van waardering kan men als planoloog niet gen. Ik houd de oudjes wel eens staande op gat. „Wilt u hier begraven worden?", vraag ik Als ze ja zeggen, weet ik dat ik een goed werk heb afgeleverd. Zelfs mijn vrouw is zo» Ze komt uit Schoorl en tot voor kort wenste daar haar laatste rustplaats te vinden. Maar in heeft ze vrede met een graf in Almere. schenkt me grote voldoening". rduizend inwoners telt de nederzetting nu, die ir. imanns als projectleider namens de Rijksdienst de IJsselmeerpolders uit de slappe modder van delijk Flevoland helpt stampen. Het gaat om Al- ahaven, aanzet tot een stad van 250.000 inwo- (qua omvang vergelijkbaar met Utrecht), die i het jaar 2000 moet staan. het heersende winterweer doemt het uit de ne- op als een bar toppunt van verlatenheid weerloos naar het dichtgevroren Gooimeer ge- I. Geen enkele rug- of flankdekking van de kille polder; open en bloot voor de grillen van elementen; slechts door de navelstreng van een alle, tien kilometer lange dijk met een warmere reld verbonden. Almerehaven in deze winter: pic 's. niet ongelijk aan die van de Siberische toen- of de Canadese arctis. Is beeld ld van deze huiver ga je herwaarts en het ld blijkt vals. Ir. Laumanns en de zijnen hebben sluwe inval gehad de eerste steen voor de stad van een café-restaurant te doen zijn, waar een zorgde hap en slok het hart al verwarmden voor- er van enige bewoning sprake was. In die geest voortbordurend hebben ze meerdere bedjes voor de zogeheten pioniers. Almerehaven, een schier onbereikbaar- en onherberg zaam ballingsoord? Het handjevol eerste bewoners kan er overdekt zwemmen en tennissen. Het kan er comfortabel boodschappen doen in dertig winkels waar het begrip „prijzenslag" van de muren lonkt. Het kan kiezen uit zes plaatselijke kranten vol lokaal en verder strekkend nieuws. Het kan vertier vinden bij veertig verschillende verenigingen. Ir. Laumanns: „Inderdaad, veertig; van het vereni gingsleven hier sla je steil achterover". Wanneer de vorst uit de grond is, kunnen de Almerers de spie ren strekken op een uitgebreid complex sportvelden, compleet met kantines en kleedruimten. Ofwel ze kunnen kabouteren in een grootscheeps complex van volkstuinen. De jeugd kan zijn leergierigheid koelen op een scholengemeenschap van weidse allu re, met lager beroepsonderwijs, maar ook gymnasi- Vergeten beeld kunnen zich laten begraven, zoals d. Niet ergens verstopt aan de rand van de stad; nee: praktisch aan de voet van hun kerk bijna vergeten beeld uit de dagen dat het in Neder land nog intiem, besloten en kleinschalig leven was. Begrippen die ir. Laumanns bekoren. Eens heeft hij als planoloog meegewerkt aan de bouw van de Am sterdamse Bijlmermeer, die steriele betonberg waar geen bewoner begraven zou willen liggen. Hij heeft ervan geleerd. „In Almerehaven", zegt hij, „proberen we de geest van de vroegere IJss'elmeerstadjes te herscheppen. Een leefgemeenschap met menselijke verhoudingen. We proberen wonen, werken en recreëren zoveel mogelijk met elkaar te verweven. Wanneer Almereha ven straks klaar is zal het 20.000 inwoners tellen. De grootste doorsnee zal twee kilometer bedragen, zoiets als bijvoorbeeld in Hoorn. Er zullen stads grachten zijn. De gevels zullen herinneren aan oude grachtenhuizen. De inwoners zullen te voet gaan of per fiets". „De bevolkingsopbouw zal daar streven we bij ons toewijzingsbeleid naar die van een gemiddel de Nederlandse gemeente zijn: 16 procent tussen de 18 en 29 jaar, 21 procent tussen de 30 en 39 jaar, 17 procent tussen de 40 en 49 jaar, 25 procent tus sen de 50 en 64 jaar en 19 procent 65 jaar of ou der". „De vrees is wel eens uitgesproken dat Almere de stad voor de elite zou worden. Niet is minder waar. Ook in dit opzicht willen we ons aan de landelijke gemiddelden houden. 16 Procent van de inwoners zal minder dan 17.500 gulden per jaar verdienen, 21 procent tussen de 22.000 en 26.000 gulden, 15 pro cent tussen de 30.000 en 37.000 gulden en slechts 10 procent boven de 37.000 gulden. Deze verhoudin gen vindt u weerspiegeld in de huren en in de prij zen van koopwoningen. 65 Procent van Almerehaven zal bestaan uit huurhuizen, die van 200 tot 500 gul den per maand doen. De 35 procent koophuizen kosten van 100.000 tot 250.000 guIden „We kunnen het allemaal stevig in de hand houden, omdat de vestiging hier niet vrij is. 64 Procent van de inwoners moet uit Amsterdam komen en wel uit de saneringswijken aldaar. Het Gooi mag 16 procent leveren en de resterende 20 procent dient aan te kunnen tonen dat ze economisch aan Almere gebon den is. Een rijkaard uit Zwolle bijvoorbeeld, die van ons een bungalow wil kopen om dichter bij Amster dam te zitten, maakt geen enkele kans". Chauvinisme „Nu doet zich momenteel het verschijnsel voor dat het Gooi het nogal laat afweten. Dit overschot schui ven we door naar Amsterdam. Zo komt het dat de bevolking al voor 80 procent uit gewezen Amster dammers bestaat, ons toegespeeld door de dienst Herhuisvesting. Zo komt het ook dat er in Almereha ven een stevig potje gekankerd wordt. Amsterdam mers staan bekend als geboren kankeraars. Maar laat een buitenstaander niet aan hun Almere komen. Hun ingeschapen chauvinisme hebben ze evenmin thuisgelaten". Almerehaven, koud en verstijfd onder zijn winterse lijkwade. Nogmaals: een vals beeld. Constant lijkt de stroom belangstellenden die het kraterlandschap van de toekomstige stad trotseren om er huisje te kijken. De prille nederzetting geheel opgetrokken uit warmkleurende baksteen; knus gegroepeerd in geslo ten woonhofjes is een bezienswaardigheid gewor den, doelwit van excursies. Volgens de plannen moeten er jaarlijks 3500 inwo ners bijkomen totdat het eindgetal van 20.000 is be- reikt. Nu reeds staan 10.000 gegadigden op de wachtlijst en dit cijfer heeft het. dubbele bedragen totdat de geschrokken instanties beseften de giganti sche stroom administratief en bouwtechnisch niet bij te kunnen benen reden voor het instellen van een inschrijvingsstop die nog steeds geldt. Ir. Laumanns durft zijn project dan ook al in het stadium van de barensweeën een daverend succes te noemen, te meer omdat het bedrijfsleven met ver gelijkbare geestdrift toehapt. Geen slaapstad „Ons streven is erop gericht in Almere evenveel ar beidsplaatsen te scheppen als er beroepsbeoefena ren zijn, dit om te voorkomen dat we een slaapstad worden. Voor Almerehaven betekent het concreet 7000 arbeidsplaatsen. Honderd bedrijven hebben zich hier inmiddels gevestigd, variërend van een groot handel in snoepgoed tot een emailleerfabriek. Bij zonder veel kantoren ook. We kunnen op het ogen blik de vraag naar bedrijfsterreinen niet bijhouden. Ze zijn uitgegeven voordat we ze bouwrijp hebben. De toeloop groeit ons boven het hoofd". Zo komt men na een rit, die is afgebakend met doodgevroren meerkoeten en die in het niets lijkt te eindigen, pardoes terecht bij een brandhaard waar gemeenschapszin en ondernemingslust zinderen. Helaas zindert er meer. Een bericht uit de Almerer Post, eerste krant in Zuidelijk Flevoland: „Een brand in het winkelcentrum richtte voor 75.000 gulden schade aan. Hij ontstond in een portiek en is ver moedelijk aangestoken. Bij de hulpverlening bleek dat de brandweer door het ontbreken van een lad derwagen niet in staat was mensen van het dak te bevrijden". Pal daaronder: „Voor de tweede maal werd het zwembad in het weekeinde vervuild door vandalen. Ze braken in en besmeurden het pand met vuil. Eer der die week was het ook al eens gebeurd. Voorts werd ingebroken in de voetbalkantine waar een gro te ravage werd aangericht". Elders in de kolom het relaas van een baldadige jongeman, neergeknuppeld door een agent van poli tie onder het slaken van de strijdkreet: „Het wordt hier geen Amsterdam; daar zal ik voor zorgen". De barensweeën van een nieuwe stad. Ook dat hoort erbij. Een kwart miljoen Nu nog slechts 4000 inwoners. Wat moet het wor den als de agglomeratie zal zijn volgroeid? Ir. Lau manns schildert deze prognose: „Ginds komt Alme- restad, gepland voor 90.000 inwoners. De eerste sleutels worden volgend jaar uitgereikt. Verderop Al- merebuiten voor 40.000 inwoners, van wie we de eersten in 1983 verwachten. Later volgen Almere- pampus, dat is dus in de richting van Amsterdam, en naar het oosten toe het Gooise kernencomplex bij de nog te bouwen Stichtse brug over het Gooi meer. Vroeger dachten we dat het in totaal om zo'n 125.000 inwoners zou gaan. Inmiddels staat wel vast dat het er tegen het jaar 2000 een kwart miljoen zullen zijn". De vraag of bejaarden dan nog aan de voet van hun kerk begraven kunnen worden, mochten ze dat wen sen, blijft wijselijk onbeantwoord. PIET SNOEREN gebouwd van wanne baksteen, N:- "ssm-- behaaglijk leerklimaat scheppen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17