hoeft brood met ijshockey te verdienen nog problemen oplossen IJsbaandirecteur Bergström moet Nederlandse jshockeyers moeten veel leren tacti Toescr,ö«wers- record van tien jaar geleden niet meer te overtreffen Wladislav Tretjak wordt in de ontmoeting met Canada gepasseerd door Bobby Clarke. Dat overkomt de Rus niet vaak. in Assen wordt gehouden. Morgen komt de Oostduitse schaatsploeg al en dinsdag, twee dagen eerder dan nor maal, komt Egbert van 't Oever met de Nederlandse ploeg naar de Koek- stad. Egbert van 't Oever wil de vier Nederlandse deelnemers, onder wie plaatselijk favoriet Wim Pol, de EK- sfeer in Deventer al vroeg laten proe ven, want niet alleen Piet Bergström maar ook de schaatscoach wil van het Europees kampioenschap een gran dioos succes maken. WIL VAN DER PLAS LEIDSjE COURAN VRIJDAG 12 JANUARI1979 PAGINA 13 DEVENTER Tien jaar, geleden, toen Deventer het wereldkampioenschap schaatsen voor heren organiseerde, zaten ruim vijftigduizend toeschou wers (verdeeld over twee dagen) op de tribunes van het IJsselstadion. Ze hebben twee dagen fantastische schaatssport gezien. De Noor Dag Fornaess werd door het enthousiaste publiek uitbundig bejubeld. In het weekend van 20 en 21 januari zullen de Europese schaatskampioenschap pen weer in de Koekstad worden georganiseerd. Met de jubilerende ijs- club DIJC, die 4 februari honderd jaar bestaat, organiseert kunstijsbaan-di recteur Piet Bergström de EK 1979. Meer dan de destijds vijftigduizend toeschouwers zal Deventer dit jaar niet balen, maar wel staat vast dat het Europees schaatskampioenschap een financieel en sportief succes zal worden. Piet Bergström, die in deze moeilijke organisatiedagen bijgestaan wordt door administrateur Dick Schneider, zegt: „Vijftigduizend toeschouwers is een absoluut record. Ik heb, gezien de ontwikkeling van de schaatssport, goe de hoop dat volgende week ruim vijftienduizend toeschouwers ae weg naar Deventer zullen vinden. De voor verkoop loopt erg goed en er zijn dagen dat we alleen telefonisch al meer dan zeshonderd kaarten per dag verko pen." Vanaf volgende week donderdag be moeit Piet Bergström zich niet meer met de verkoop van de toegangskaar ten. Dan gaan de loketten open om „per kas" te verkopen. Leden van de Deventer IJs Club (DIJC) zorgen dan voor het slijten van de kaarten en als de voortekenen niet bedriegen, wordt het Europees kampioenschap weer een evenement, dat bij het publiek zal aanslaan. Iedereen weet dat na het vertrek van Ard Schenk, Kees Ver kerk, Eddy Verheyen en Jan Bols, het schaatsen in Nederland op minder hoog peil kwam. Daarbij kwam ook het mislukte profavontuur van de Amerikanen, de ISSL. De populariteit van het schaatsen daalde sterk. Door de recente successen van Hilbert van der Duim (Dynamo-Cupwinnaar in Cost-Berlijn), de goede prestatie van de Nederlandse kernploeg in Inzeil en de rust rondom de nationale kernploeg, groeit de belangstelling weer en kan Deventer de vruchten ervan plukken. Ook de Nieuwjaarswedstrijden in Oslo hebben een gunstige invloed gehad op de verkoop van kaarten. Natte plaatsen Piet Bergström: „Tot op dit moment werkt het weer niet mee. Sneeuw, ijzel en dooi hebben het IJsselstadion nu niet bepaald een dienst bewezen. Voor niemand is het plezierig om op natte zitplaatsen plaats te nemen of om met de voeten tot de enkels in de natte sneeuw te staan. Ik hoop dat bet weer nog zal veranderen. Vroeger vochten de mensen voor een toegangskaart, maar nu zal het publiek toch rekening houden met de weersomstandighe den." Na enkele moeilijke jaren - waarin de verhouding tussen de Deventer IJs Club, de kunstijsbaandirectie en de KNSB was verstoord - wil Deventer zich weer presenteren. Het Draaiboek van de EK is up to date en met een perfecte organisatie wil Piet Berg ström zijn IJsselstadion weer het „Mekka van de internationale schaats sport" maken. ae andere kunstijsbanen moeten op boksen. Deventer zal er nu op moeten toezien dat de goede verstandhouding met de KNSB en ISU (Internationale Schaats Unie) blijft gehandhaafd." Parkeren „Het parkeerprobleem (op de parkeer plaats van de kunstijsbaan staat een De directeur van de Deventer ijsbaan, Piet Bergström, wil van zijn arena weereen internationaal „begrip," maken. De EK op 20 en 21 januari zal daan/oor een test moeten zijn. 'enk me «STERDAM. De atspraak "it na negen telefoontjes tot n™Jci- Eén van de begeleiders het nationale Russische ijs- lijklieyteam, Victor genaamd en -"iparbij de enige Rus die Engels jjekt, heeft verzekerd dat rcjjman Wladislav Tretjak om jl 0 uur te spreken zal zijn. klajblijfplaats van het Russische selp is het Trianon hotel in krtterdam. Bij aankomst blijkt meer mensen de Russen len „ontdekt". De hal is ver in een soort ontvangst mei waar iedereen moet wach- stelf alvorens Victor tijd heeft je te woord te staan. Dat rt langer dan even, er is net vrachtwagen gearriveerd een lading radio-cassette- Jders voor waarschijnlijk pelers en begeleiders. Dat wel, want de spelers, die ibsket ijs schitteren, zijn nu om- ■slciverd tot „verhuizers". Met 'm.| en macht worden de dozen m hal in gesjouwd. De )A(sen schijnen verrukt. Victor lert. „U komt voor Tretjak?", 'bljgt hij bedeesd hoewel ietwat "tgerd. Het Antwoord is natuur lij positief, hoewel eveneens szins géirriteerd. Wladislav jak wordt geroepen en ichijnt glimlachend in koffiekamer. „We can begin", Victor. ie je deze trip naar Nederland, als is of slechts als een rustperiode in aanloop naar het wereldkampioen- in april? Wladislav Tretjak ant- dt, nadat Victor de vraag vertaald opmerkelijk ontspannen. Die kalm- in je niet waarnemen bij de andere ;n 1 tiental wagens van kermisexploitan ten) moet worden opgelost. Als een bestuurder van de Novib een half uur moet lopen eer bij bij de ijsbaan is, kan dat wel eens van invloed zijn op een eventuele toewijzing van een schaatsevenement in de naaste toe komst. De Deventer kunstijsbaan mikt ook op een groot internationaal evenement in 1982, wanneer de KNSB honderd jaar bestaat. Wij zullen daar nu al rekening mee moeten houden." „Dat geldt niet alleen voor bondsoffi- cials maar ook voor het publiek. Ik heb het gemeentebestuur van Deventer op enkele organisatorische punten ge wezen, maar helaas nog steeds geen antwoord gehad", aldus Piet Berg ström. Deventer heeft volgens hem een naam hoog te houden. Talenten zoals Eddy Verheyen, Rieneke Demming, Wil Burgmeyer, Stien Baas-Kaiser, Joop Pasman. Ans Schut, Annie Bor- r.kink, Ilona Leushuis, Ina Steenbrugge en sinds kort Wini Bol zijn van de Deventer IJs Club afkomstig. Oud-wereldkampioen Kees Verkerk is al enige dagen met de Zweedse ploeg in Deventer voor de interland van komend weekend tegen Nederland, die Russische Spelers, die nerveus heen en weer dribbelen. Tretjak neemt zijn tijd voor een antwoord. Victor echter heeft slechts even nodig om voor de vertaling te zorgen hetgeen wat vreemd aandoet. „Deze trip is voor ons niet puur serieus, voor ons als spelers is het meer een uit je. Voor de trainer echter is waarschijn lijk elke buitenlandse trip erg belangrijk. Hij tracht nieuwe taktische ideeën in ons spel te brengen, ideeën die we tijdens het WK in april hopen te kunnen toepas sen. Natuurlijk winnen we elke wedstrijd in Nederland, het zou te gek zijn indien we van een Nederlandse ploeg zouden verliezen. Wij zijn wereldkampioen en zijn dus verplicht in elk land te demon streren wat we kunnen. Als we dat niet zouden doen, komt het publiek bedrogen uit. Ook dat wil wereldkampioen Rus land aan het werk zien, niet een ploeg die de thuisclub aan een leuk resultaat wil helpen. Dat zouden de Nederlandse clubs trouwens ook niet willen." Tretjak vindt het peil van het Neder Het zijn zware trainingen, dat geef ik toe, maar wat zij doen, doe ik ook: vóór de competitie veel gewichtstrainingen en duurlopen, tijdens de competitie twee drie uur per dag de conditie bijhouden. Dat is in heel Rusland het geval. Elke club zal dat natuurlijk iets anders doen, dat weet ik niet precies. CSKA hoort bij het leger en zal dus wel iets zwaarder trainen dan enige andere verenigingen. Maar hoeveel intensiever zou ik niet kunnen zeggen." Verontschuldigend Bij die laatste opmerking kijkt Wladi slav Tretjak bijna verontschuldigend naar Victor. Victor reageert niet, al is het dan opvallend dat hij op zijn horlo ge begint te kijken. We begrijpen de hint. Tretjak vindt de publieke belang stelling in Nederland in vergelijking met Rusland tegenvallen. „Dat vind ik inderdaad. Volgens mij zijn hier de ijshallen iets te klein. In Rusland kan CSKA op zo'n dertien- veertien duizend toeschouwers per wedstrijd reke nen. Niet dat je dit in Nederland zou moeten verwachten, maar naar ik heb gehoord vallen tijdens normale competi tiewedstrijden de toeschouwersaantallen ook tegen. Ergens begrijp ik dat niet goed, de Nederlandse clubs spelen zeker geen onaantrekkelijk ijshockey." Victor wordt voor de tweede maal weg geroepen. De andere spelers wagen het nu niet eens meer om bij ons te komen zitten. Het duurt nogal even en al die tijd zit één van de beste ijshockeydoel- verdedigers ter wereld een beetje verle gen voor zich uit te lachen. Heeft hij ei genlijk wel plezier in deze trip én in ijshockey vraag je je dan af. Die vraag kan beantwoord worden wanneer Victor besloten heeft terug te komen. „Natuur lijk heb ik plezier in ijshockey en in deze trip", antwoordt Tretjak. „Anders zou ik niet spelen en hier niet zijn. IJs hockey betekent voor mij erg veel en ik mag de Nederlanders. Ik hoop dat ik dit soort trips nog vaker mag meemaken". Met een „tzjot zjiens" neemt Wladislav Tretjak afscheid, achtervolgd door Vic tor. Er moet worden geluncht. waarna de ploeg om precies twee uur naar Bel gië vertrekt voor een wedstrijd. Na de Nederlandse toernee volgen nog drie wedstrijden in New York tegen de we reldberoemde Old Stars, waarna in Rus- land de competitie wacht. Een competitie waarin CSKA Moskou, zo weet Victor nog te vertellen, dertien pun ten voorsprong heeft op de nummer twee van de ranglijst. Het merendeel van de spelers van CSKA is dan ook geselec- eerd in het nationale team, en maakt dus ook deel uit van het leger. Het is misschien vreemd, maar opeens vraag je je dan af of de soms summiere vertaling van Tretjaks woorden door begeleider Victor daar iets mee te maken heeft. We moeten wachten, Victor wordt weg geroepen. Wladislav slaat angstvallig een drankje af wanneer dat wordt aan geboden. Hij is een sportman en dat be tekent erg veel in Rusland, ook in het buitenland moet je je aan de regels hou den. Victor blijft nogal lang weg, enkele spelers gaan naast Wladislav zitten, er wordt niets gedronken, niet gerookt. En daar verschijnt Victor weer, de spelers die net zijn gaan zitten, verdwijnen on middellijk. Het gesprek kan doorgaan. landse ijshockey redelijk. „De inzet is er zeker, dat staat vast. Toen wij naar Ne derland kwamen, wisten we niets van het Nederlandse ijshockey. Nu zijn we daar eigenlijk verbaasd over. Er is veel talent in Nederland, de sport heeft slechts tijd nodig om te groeien hier. Dat proces is al bezig wanneer je naar de promotie kijkt van het Nederlandse team van de C- naar de B-poule. Op tachtisch gebied daarentegen heeft Nederland nog veel te leren volgens mij. In de wedstrij den die wij hier hebben gespeeld kon je merken dat daar nogal wat aan hapert. Maar dat is ook iets dat tijd nodig heeft. Een goede tactiek heb je niet bin nen een paar weken onder de knie. Het is niet eens binnen een paar maanden aanwezig. Dat is onmogelijk." Wladislav Tretjak is 26 jaar en speelt al tien jaar voor het nationale team. Hij werd in 1969 „ontdekt" als een groot talent in Rusland, nadat hij reeds furore had gemaakt in de juniorenselec tie waarmee hij driemaal wereldkampi oen werd. Zijn plaats is al die tijd eigen lijk niet bedreigd geweest, Tretjak was doelman van de Russen en bleef dat. Dat hij nog steeds klasse heeft, bewees hij nog eens tijdens het laatste wereia- kampioenschap in Praag. Concurrentie De gezichten betrekken wanneer het the ma van de financiële kant van deze trip en de situatie in Rusland zelf ter sprake komt, alsof ze een stevige body-check in ontvangst moeten nemen. „You were as king"?, vraagt Victor. De vraag wordt herhaald en langzaam vertaald in het Russisch. Tretjak wacht met antwoorden, lacht alweer verlegen en antwoordt dan toch. „Wij worden niet betaald voor het ijshockey. Ik ben kapitein in het leger en daar verdien ik mijn brood mee, maar zeker niet met mijn hobby. Oké, ik weet wel dat ze in West-Duitsland en Canada vermogens verdienen, maar bij ons is dat niet het geval. Daar zijn we mee op gegroeid dus missen doen we het ook schijnt niet eens nodig te zijn. „Dat is wat overdreven gesteld natuur lijk", antwoordt Wladislav Tretjak. „Ook in Rusland is genoeg talent, net als in Nederland. Dus ook de doelverdedigers staan te dringen. Voor mij is dat slechts prettig om te weten. Als er geen concur rentie zou bestaan, gaat je spelpeil zak ken, dat kan niet anders. Dat begrijpt elke clubleiding ook, in Rusland zijn bij elke club opleidingen voor jongere ijs hockeyers. Bij mijn eigen club (CSKA Moskou-red) train ik zelf ook jongeren. n0 en in de herinnering. Tien jaar geleden werd deze Dag Fornaess, in Deventer de bejubelde kampioen, lai gduizend toeschouwers bevolkten de tribunes van Br, jsstadion.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13