Van der Stee wil paardenindustrie stimulans geven £cidóc@omotit Eis 2,5 jaar voor ontvoeren Schiedams meisje RGANISATIES PAARDENHOÜDERS t [ET VERHEUGD Misplaatste grap Samengaan Ogem en Nederhorst zo goed als zeker ABVA-VOORZITTTER: Ambtenaren diplomatieke dienst verdienen te veel „Eigen risico gezondheidszorg leidt niet tot betere kostenbeheersing" NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINA 9 I (Van onze parlementaire redactie) |i HAAG - Minister Van der Stee ldbouw en Visserij) heeft een lutoe geheim gehouden plan, irmee hij dj Nederlandse „paar- .industrie" wil stimuleren. Op i initiatief is er de Stichting rdencentrum opgericht, die aan. 'OUItand van Almere een groot cen- n moet gaan exploiteren met een sfstation voor de paardenhoude- accomodatie voor de opleiding ruiters, concours-, ren- en draf- liteiten, een stoeterij en een vei- de ^-feebouw. plan, dat binnen twee jaar verwezenlijkt B i zijn, zal werk bieden aan enkele honder- B mensen en heeft bovendien de bedoeling werk veilig te stellen van vijf- zesdui- mensen, die nu al hun brood verdienen rt jpaardenhouderij. In de Tweede Kamer wist men niets van dit project. De reden daarvan is dat de minister het zodanig zal financieren, dat hij geen toe stemming van het parlement nodig heeft. Hij wil een „paar miljoen" in het paardencentrum steken, afkomstig uit het zogenoemde vee fonds, waaraan de paardentotalisator een bij drage levert. Eén van de bestuursleden van de nieuwe Stichting wordt de Limburgse ex-aannemer en project-ontwikkelaar Leon Melchior, die een grote stoeterij heeft in het Belgische Lanaken. Hij is wel genegen Nederland te laten profite ren van zijn „know-how". Verscheidene organisaties van paardenhouders zijn niet zo blij met het initiatief van de mi nister. Men is bang voor een monopolie van „Almere", waardoor kleine fokkers, voor wie geen plaats is in het grote centrum, het loodje zullen moeten leggen. Bovendien is men niet te spreken over de geheimhouding van het ministeriële plan, waardoor enige inspraak niet mogelijk was. In tegenstelling tot bijna al zijn (of haar?) soort genoten heeft deze ooievaar besloten om de bar re Nederlandse winter te trotseren. Deze eiber is regelmatig te signaleren in het plaatsje Brakel in de Bommelerwaard, waar het dier overwintert. OVER DRIE WEKEN Wiegel komt met concrete plannen ambtenaren- korting DEN HAAG - Minister Hans Wiegel van Bin nenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat hij op 1 februari concrete voorstellen bekend zal maken over de wijze, waarop de regering zich voorstelt beperkin gen aan te brengen in de stijging van de sala rissen van het over heidspersoneel. Het gaat hier om de korting van drie procent, te bereiken in 1981. In het regeringsplan „Bestek '81" was sprake van zes halfjaarlijkse kortingen van een half procent. Wiegel deed deze aankondi ging na het overleg, dat hij donderdag opnieuw had met de centrales van bonden van overheidspesoneel. Volgens de deelnemers aan het gesprek ging het nog steeds slechts om „informeel overleg". Kamervoorzitter vondeling heeft een grap wil len uithalen met het weekblad Vrij Nederland. Hij stuurde een anonieme brief, met een beschuldiging ge richt aan zijn eigen adres. Het valt op zichzelf best te waarderen dat een politi cus eens de loden ernst, waarmee de meesten hun op treden omgeven, van zich aflegt. Maar het is wel zeer de vraag of deze „grap", juist over het onderwerp van de vliegtickets, zo gelukkig gekozen was. Vondeling zou alles moeten doen om zijn integriteit in verband met vliegtickets hoog te houden, vooral omdat hij juist een maand geleden een rapport heeft gepubliceerd over het vermeende gebruik van gratis vliegtickets door Kamer leden. De conclusie dat geen Kamerlid ooit ten onrech te van zo'n ticket gebruik heeft gemaakt, steunde voor een belangrijk deel op de integriteit van de kamervoor zitter. De grap wordt nog meer misplaatst, als we even te rugdenken aan de nieuwjaarsreceptie van de Kamer voorzitter, afgelopen dinsdag. Daar poogde Vondeling om behalve de media, ook de bronnen van die media (vaak politici) wegens hun onzorgvuldigheid aan de kaak te stellen. Het is wrang om twee dagen later te moeten bemerken dat diezelfde Kamervoorzitter al was het dan ook bedoeld als grap eigenhandig heeft gepoogd om een weekblad te misleiden. WOUW VAN WEREN: yeen gedrag ti Vondeling" .EN „Ik vind dit geen ig voor een kamerlid, laat voor de voorzitter van de ïde Kamer. Wij krijgen zelf el anonieme briefjes, dat ieker zouden moeten weten SMA ||it niet kan". ifractievoorzitter in de eer- lamer Haya van Someren- her heeft dat gisteravond 500/gd op een spreekbeurt in n over de „grap", die dr. gpj^Jeling heeft uitgehaald met Nederland. Vondeling fde het weekblad onlangs anonieme brief, waarin hij rendjeif beschuldigde van het angqhken van gratis KLM-tic- De redactie van het blad ,en,;;i£ eens 300 Tchtelingen Iers 1 Vietnam op HAAG Nederland bt nog eens driehonderd inamese vluchtelingen op. heeft het ministerie van _jtie gisteren meegedeeld i reactie op een verzoek de Hoge Commissaris r de Vluchtelingen te Ge- jbeslissing over het wel of voortzetten van de ont- jelingshulp aan Vietnam piet voor het einde van» J maand worden genomen. woordvoerder van het jsterie van Ontwikkeling- menwerking zei dat er nog wordt met landen hauwere contacten onder- den met Vietnam, zoals rijk en Zweden. Enkele geleden, nog vóór de ^van Pnom Penh, deelde ministerie van buitenland ken mee dat de ontwik- tgshulp aan Vietnam her wogen zou worden, Vege de ontwikkelingen in Abodja. ichtverbod xlengd HAAG (ANP) Het 5 januari geldende ver- op de jacht op water houtsnippen :over het de jacht met geweer betreft, verlengd ft zijn fen met 19 januari. Minis- u kia|Van der Stee (Landbouw 'isserij) heeft wegens het duren van de slechte rsomstandigheden tot de ^TAGEinging besloten, rklaan 5 '35J :1 Nederlanders v (2olr Westduitse gratis if i!sMFo|tersport- 1353. Jtoonstelling -"EC|JTERD,\M (ANP) - De 1 t 30 fnationale watersportten- dond. fstelling „Boot", die van 't en met 28 januari in 'ldorf wordt gehouden, nogal wat aantrekkings- jht op Nederlandse water- ijk/ rters, van wie er dit jaar nakir vijftienduizend op de tsitie worden verwacht, is gisteren door de orga- .toren meegedeeld op een „Imsterdam gehouden pers- 9 terentie. Ook deNeder- :e fabrikanten van motor jachten geven volgens «.uitgebreid acte de présen- Deden er aan de eerste i Sams'"8 ^en iaar geleden) zes Geheinu ^anc^se bedrijven mee, jaar is het aantal Neder- ostboxr^ deelnemers ruim hon- BOTTERDAM (ANP) De Rotterdamse bouwgi gant Ogem verwacht dat de besprekingen met de regering over het overnemen van Nederhorst- bouw volgende week afgerond kunnen worden. Volgens de Ogem zijn gisteren tijdens het over leg met minister Van Aardenne van economische zaken positieve vorderingen gemaakt. Dit werd odk door de Federatie Nederlandse Vakbeweging, die aan de onderhandelingen deelneemt, onder schreven. Waarschijnlijk zal de overeenkomst, die de toenmalige minister Lubbers van economische zaken in 1975 over ht samengaan had getroffen, volgende week opnieuw ter tafel komen. In bedoelde overeenkomst was vastgelegd, dat de overheid voor vijftig miljoen gulden zou deelnemen in het nieuw te vormen bedrijf Ogem-Nederhorst-bouw. Bovendien zou zij een achter gestelde lening van 75 mil j oen gulden verstrekken. De toegezegde 125 miljoen gulden zijn nog steeds voor dit doel gereserveerd, zo bleek gisteren in het overleg. Het probleem voor de overheid was namelijk aan welke rechtspersoon het bedrag zou moeten worden overgemaakt. LUBBERS VRAAGT REGERING Steun Indische Nederlanders in Indonesië DEN HAAG Fractievoorzit ter Lubbers van het CDA in de Tweede Kamer heeft de ministers Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en Garde niers van CRM gevraagd hoe het zit met de nationaliteit van Indische Nederlanders in Indo nesië. Ook wil hij weten welke nationaliteit hun kinderen heb ben. Volgens de Nederlandse ambas sade in Djakarta zouden de Indische Nederlanders de Indo nesische nationaliteit hebben. Maar de Indonesische regering zou ervan uitgaan, dat Indische Nederlanders, die nu de Indone sische nationaliteit willen krij gen, geen rechtsgeldig verzoek kunnen indienen, omdat zij geen Nederlander meer zijn. UTRECHT (ANP) De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) vindt het de hoogste tijd dat de in komens van ambtenaren in buiten landse dienst worden „aangepast". Volgens ABV A-voorzitter Dutman verdienen deze ambtenaren soms „super de luxe" inkomens. Zo kan een ambassadeur maandelijks 11.549 gulden verdienen. Bij dat salaris komt dan nog een zogenaamde delegatievergoeding van 650 gulden per maand en een vast bedrag voor „levenskosten", afgestemd op de behoefte van de betrokkene, verhoogd met veertig pro cent voor de echtgenote, veertien procent voor het eerste kind en acht procent voor elk vol gend kind. Als regel wordt aan ambassadeper soneel ook nog de huur vergoed „terwijl een brugwachter bij Rijkswaterstaat van zijn sala- risje zelf de huur moet betalen", aldus Dut man deze week in zijn bondsblad. Een ambas sadeur in een van onze buurlanden verdient volgens hem door deze exclusieve regelingen maandelijks zo'n 30.000 gulden, een bedrag dat in feite belastingvrij wordt uitbetaald. „De vergoedingen van huren en levenskosten kun nen tot een verdubbeling van het inkomen lei den". .Volgens de secretaris van de Vereniging van Ambtenaren in Buitenlandse Dienst is het ver haal van Dutman ongenuanceerd en komt het voort uit het feit dat Dutman het hinderlijk vindt dat de ambtenaren in buitenlandse dienst hun eigen belangen behartigen en dat niet door de ABVA laten doen. ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie in Rotterdam heeft gis teren twee en een half jaar gevan genisstraf geëist tegen de 25-jarige Schiedammer Percy S., die in sep tember betrokken was bij de ont voering van het 9-jarige Schiedamse meisje Angel ique P. Het kind werd vier dagen vastge houden in sportschool in Leiden. Met de ontvoering had Percy, zo bleek tijdens de zitting, achter de verblijfplaats van Angeliques stief- zusje Henneke willen komen. Henne- ke werkte voor Percy als prostituée in een Haags bordeel, maar ze was er begin september vandoor gegaan met een aan heroïne verslaafde Hin doestaan. Hennekes zusje Gerda, die gisteren verklaarde ook een verhou ding te hebben gehad met Percy, werd gedwongen Angelique in Schiedam van school te halen. Ter wijl Gerda en Angelique in Leiden werden vastgehouden, nam Percy herhaalde malen telefonisch contact op met de moeder van Henneke. „Als zij het adres van Henneke niet gaf, dan zou er bloed vloeien", zo luidde het dreigement. De telefoon gesprekken werden op de band op genomen en vormden volgens de of ficier van justitie een overtuigend bewijs tegen Percy, die probeerde de schuld te schuiven op de Leidse sportschoolhouder Leo van L. Deze werd onlangs voor zijn aandeel in de ontvoeringszaak tot een half jaar veroordeeld. De officier van justitie noemde Percy een „nergens voor terugdein zende souteneur". De enige verzach tende omstandigheden die hij bij zijn eis een rol liet spelen waren het feit dat het kind geen geweld was aangedaan en dat de moeder iets minder ongerust kon zijn omdat zij wist dat Gerda bij haar dochtertje was. Percy verklaarde door de sport schoolhouder gedwongen te zijn het spel mee te spelen. „Hij was in de meisjes geïnteresseerd en wilde ze in zijn macht krijgen. Ik handelde uit liefde en bezorgdheid voor Henneke. Ik was bang dat zij ook aan heroïne, verslaafd zou raken". De officier vroeg de rechtbank de auto, waar mee de ontvoering was gepleegd, te rug te geven aan de rechtmatige ei genaar: de in Zeeland wonende Hagenaar Aage M. Uitspraak 25 ja- Afgifte rijbewijs op postkantoor in onderzoek DEN HAAG (ANP) Er komt een onderzoek naar ver eenvoudiging van de aan vraag en de afgifte van rijbe wijzen, bijvoorbeeld op postkantoren. Minister Tuijn- man van Verkeer en Water staat heeft dat op schriftelij ke vragen uit de Tweede Kamer geantwoord. Voorrang krijgt evenwel een wetswijziging tot verlenging van de geldigheid van rijbe wijzen, zoals al is aangekon digd bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Dat zal een sterke vermindering van het aantal aanvragen met zich meebren gen, aldus de bewindsman. Daarna zal het onderzoek ter vereenvoudiging van de pro cedure van aanvraag en afgif te ter hand worden genomen. De Utrechtse kok Theo Scholten is winnaar geworden van de Zilveren Koks muts, die hem aan het einde van de 19-de Horecava werd uitgereikt. Op de foto de winnaar met zijn creaties „Zalmforel Moscovite" en „Parelhoender Theodorus". Amsterdam schrikt wakker van BB-sirene AMSTERDAM (ANP) Dui- zenden mensen in de Amster damse binnenstad zijn in de afgelopen nacht bijna een uur uit hun slaap gehouden door de BB-sirene op het Spui, die tengevolge van een storing rond twee uur begon te loeien. Om twee minuten over drie zweeg de sirene weer. In middels hadden zeker vijfhon derd Amsterdammers de poli tie gebeld om te informeren naar de reden van dit alarm. Risico-analyse LPG-station op Maasvlakte DEN HAAG (ANP) De in specteur van de volksgezond heid en de milieuhygiëne in Zuid-Holland zal aandringen op de nodige informatie over een LPG-eindstation, dat Shell Nederland en British Petroleum willen bouwen in Europoort. Minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van Twee de-kamerleden. Die gegevens, een risico-analyse komen o- penbaar ter inzage, waarna iedereen mondelinge of schrif telijke bezwaren kan indie nen. Begin december heeft de inspecteur contact gehad met een vertegenwoordiger van BP over het eindstation, waarvan de risico's te verge lijken zijn met die van een LPG-terminal, aldus de minis ter. Uit oogpunt van veilig heid is het noodzakelijk een dergelijk station „voldoende" ver te houden van woongebie- den. SCHEIDEND RECTOR MAGNIFICUS RU LIMBURG: (Van een onzer verslaggeefsters) MAASTRICHT Het invoeren van een eigen ri sico zal niet leiden tot een betere kostenbeheer sing in de medische hulpverlening. Dit stelde vanmiddag prof. dr. H. A. W. M. Tiddens in zijn afscheidsrede als rector magnificus van de Rijk suniversiteit Limburg. Prof. Tiddens, die Limburg verlaat omdat hij een functie heeft aangenomen in Tilburg, stelde dat een aanmerkelijk deel van de kostenstijging in de gezondheidszorg is terug te voeren op ondoelmatig gebruik van specialistische medische zorg. Grotere overeenstemming over het nut van bepaalde ingrepen en een betere diagnosestelling verhogen de doelmatigheid en zouden kunnen leiden tot betere beheersing van de kosten. En verder is de kostenstijging volgens prof. Tiddens een gevolg van het steeds groter wordend aantal artsen. Rond het jaar 2000 zal er in Nederland één specialist per 1100 a 1200 inwonerk zijn en één arts per 1150 a' 1250 inwoners. Naar de mening van prof. Tiddens zijn deze .hoge aantallen op korte termijn nauwelijks te beïnvloeden omdat de meeste artsen die in 2000 praktijk zullen uitoefenen immers al in opleiding zijn. De scheidende rector magnificus ziet twee mogelijke oplossingen: Met het verouderen van de bevolking zal het accent van medische handelen moeten verschuiven van genezing naar zorg, wat een ingrijpende mentaliteitsverandering bij toekomstige artsen vraagt. Daarnaast zal de arts van de toekomst er genoegen mee moeten nemen dat er minder geld zal worden verdiend hoewel er vaker een beroep zal worden gedaan op zijn per soonlijke aandacht en zorg. Prof. Tiddens wordt opgevolgd door prof. W. Wijnen. Onderzoek naar geluidhinder huishoudelijke apparaten DEN HAAG (ANP) Minis ter Ginjaar van Volksgezond heid en Milieuhygiëne heeft 475.000 gulden beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de geluidsproduktie van wasmachines, vaatwasmachi- nes, stofzuigers en wasem- kappen. De gegevens die uit het on derzoek zullen komen zullen worden gebruikt voor consu mentenvoorlichting, de stand puntbepaling van de Neder landse delegatie bij het overleg over een EEG-richtlijn en voor de uitwerking van de toekomstige wet geluidshin der. Bij het onderzoek van wasmachines en afwasmachi nes wordt ook aandacht be steed aan de hinder door tril lingen. Morgen kan hier en daar nog een winterse bui vallen, maar er zullen ook zonnige periode voorkomen. Twee weersyste men zijn voor dit weer in hoge mate bepalend: n.l. een opvul lende depressie die vanmorgen boven het Duits-Deense grens gebied lag en naar het zuidoos ten koerst en een rug van hoge luchtdruk die via de Britse ei landen naar de Noordzee en onze omgeving trekt. Tussen beide systemen handhaaft zich boven onze omgeving een noordwestelijke stroming. Een enkele winterse bui die boven de Noordzee ontstaat kan met deze stroming ons land nog binnendrijven. De rug van hoge luchtdruk zal voor flinke opkla ringen zorgen. In de komende nacht kan het hier en daar in het binnenland dan ook matig vriezen, overdag zal de tempera tuur weer tot enkele graden boven nul oplopen. Vooruitzichten voor zondag: Enkele sneeuwbuien, 's nachts lichte plaatselijk matige vorst. Vooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon 0 tot 4, min. temp, omstreeks -2 gr., max. temp. omstreeks +2 gr., kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Den Helder Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux MewYork Tet-Aviv rus'*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9