„Voetbalkip" Charlotte overleefde verfbad niet AK- ursussen theater „Eerst probleem van scheidingsweg oplossen" Toeristische richting MEAO wordt nu snel volwassen In Leidse regio meer werklozen ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINA 5 Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Eigenlijk - en zeker niet in z'n hart - is Jan van Harskamp helemaal niet die die renbeul als hij scheen op zaterdag 17 decem ber '77. Op die zwarte dag speelde hij als spits van zijn Sassen- heimse voetbalclub Ter Leede tegen streekgenoot Rijnburg- LEIDSCHENDAMS O.W.-DIRECTEUR NEUKIRCHEN BIJ AFSCHEID: Leidschendams direc teur van Gemeente werken, K. H. Neukir- chen, is vanmiddag na bijna 26 jaar grondig dienstbetoon met wel verdiend emeritaat gegaan, maar in zijn hart bleef bij hét af scheid, in het Leid schendams gemeente huis, de problematiek rond de Landschei- dingsweg doorsudde ren. De heer Neukir- chen mag dan van geboorte Zeeuws-Vla ming zijn, maar zijn instelling werd toch wel erg bepaald door een groei van Leid- schendam in de laatste kwart eeuw. Het was een afscheid van veel ver antwoo rdeli j khe- den, maar er bleef een bezorgdheid over. „Het grootste probleem dat samenhangt met een eventuele bouwlocatie - en dat naar mijn mening het eerst moet worden opgelost - is de aanleg van de Ver enigde Landschei- dingsweg. Over een definitieve aanleg en over het tracé zou eerst een beslissing moeten worden geno men. Die bouwlocatie zie ik namelijk toch wel komen en nu eenmaal is vastgesteld, dat de Verlengde Landscheidingsweg, als ze is aangelegd, geen autosnelweg maar een stadsauto- Weg zal worden, kan de weg tevens dienen voor de noodzakelijke K. H. Neukirchen. verbinding met het Leidschendamse cen trum", aldus de heer Neukirchen. Toen de heer Neukirchen als chef van Openbare Werken naar Leidschendam kwam in '53 (vanuit Mon ster, waar hij enkele jaren dezelfde functie bekleedde), viel hij met zijn neus in het werk. Dë provincie had juist Leidschendam aangewezen om grote aantallen huizen te gaan bouwen, speciaal voor Hagenaars. Het ene plan na het andere kwam tot ont wikkeling. De wijken de Heuvel en Prinsenhof waren destijds uitzonderlijk in ons land: compacte bouwmassa's met heel veel groen en waterpartijen: „zulke brede straten van veertig meter en meer zag je toen nergens", weet de heer Neukirchen nog te vertellen: „bezwaar schriften waren er in die tijd praktisch nog niet. Het realiseren van een bestem mingsplan verliep toen veel sneller dan tegenwoordig, met al die hoorzittingen en voorschriften". Het aantal medewerkers heeft de groei van Leid schendam wel bijgehouden. In 1953 waren er bij Open bare Werken 18 man; bij het afscheid van de directeur is het aantal rond de honderd veertig. De hele ontwikke ling van het regionale winkelcentrum Leidschenha- ge en de vestiging van het ziekenhuis Antoniushove heeft de heer Neukirchen vanzelfsprekend ook van zeer nabij gevolgd. Het 'winkelcentrum kwam, volgens de oud-directeur, „uit de lucht vallen". „Het was de bedoeling, daar een bungalowpark te bouwen. Toen wij met de plannen van Leidsenhage werden geconfronteerd zei burge meester Banning: „Odan zal via woningbouw in „zuid" de positie van het oude winkelcentrum moeten worden versterkt". De winkeliers vreesden, naar later bleek terecht, de concurrentie van het grote winkelcentrum. Ook plan zuid is inmiddels gereali seerd. Burgemeester Ban ning was ook de man die bemiddelde bij de bouw van het ziekenhuis. Het terrein was bestemd voor scholen voor voortgezet onderwijs waaraan in de toekomst echter minder behoefte zou zijn. De Stichting Antonius- hoi/e, waarvan de heer Banning bestuurslid was, wilde op haar Voorburgse vestiging, die eigenlijk daarvoor te klein was, nieuwbouw gaan plegen. Maar het werd, tot veler genoegen, nieuwbouw in Leidschendam". De bouwlocatie in Leid- schendam-oost kan volgens een optimistische uitspraak van de heer Neukirchen „een mooi tuinstadje met enorm veel groen worden; mits natuurlijk de infra structuur goed kan worden afgestemd op het centrum van Leidschendam. En daar heb je dan het probleem van die Landscheidingsweg, waardoor ook de verkeers moeilijkheden in het oude centrum kunnen worden opgelost". De heer Neukir chen bekent, weieens jaloers te zijn geweest op zo'n promenade als de Voorburg- se Herenstraat „en op die mooie Voorstraat in Voor schoten". „Jammer genoeg is dat in Leidschendam niet mogelijk. Alleen als die weg wordt aangelegd, krijgt ook de sluisomgeving meer betekenis en kan er met de Damlaan worden gespeeld, zodat het daar plezierig en prettig winkelen wordt". Als er voor de heer Neukir chen nog wat te wensen over zou zijn, zou het de bouw van een serviceflat betreffen. „Er zijn heel wat mensen in Leidschendam - en daar hoor ik ook bij - die niets liever zouden willen, ook als ze ouder worden, dan in Leidschendam blij ven wonen. Er zou eens een onderzoek naar moeten worden gedaan. Voor mij ligt in Leidschendam een stuk van mijn leven en daarom zou ik hier willen blijven". se Boys. Het ging om zeer kostbare punten in de competitie van het zaterdagvoetbal. Over het algemeen zijn streekgenoten in de verschillende dor pen toch al niet zo geweldig vriendelijk voor elkaar, maar als er gevoetbald wordt, kan men eikaars bloed wel helemaal drinken. Zo ook op die zater dagmiddag toen Rijns- burgse Boys op een overwinning af steven de. Het kookte in de Sassemse gelederen, want het ging de foute kant uit. Toen kwam daar het moment, dat een Rijnsburger, een fanatieke supporter van zijn vereniging een bonte kip het veld op joeg. Dat was net iets te veel voor de toch al zo onnoembaar geïrriteerde Voorhout- se spits van Ter Lee de, Jan van Hars kamp. Jan haalde in zijn woede geweldig met zijn rechterbeen uit en trapte de on schuldige kip finaal over de zijlijn. Dat was Charlotte. En Charlotte, de derbykip, is thans niet meer. Ze is dood. Iets wat Jan zeer verdriet, want hij had - na een gerechte lijk vonnis - oprechte gevoelens voor Char lotte gekoesterd, „het is rot voor Chariot, want het was een leuke kip," zegt Jan van Harskamp nu. Kip Chariot is overigens niet gestorven (ruim een jaar na het „treffen" op het voetbalveld) aan de gevolgen van Jan's enorme schuiver. Jein was door zijn emoties destijds amper verantwoor delijk voor zijn trap naar de kip. Dat Charlotte haar einde niet als slachtkip heeft beleefd, is veel meer te danken aan haar „lokale" beschildering. De hen werd namelijk als een soort Rijnsburgse mascotte losge laten, beschilderd met de Rijnsburgse kleuren geel en zwart. Charlotte was bespo ten met giftige strobloemen- verf en die omstandigheid heeft uiteindelijk haar vroegtijdige dood bespoe digd. Jan pinkte dezer dagen een denkbeeldige traan weg, want hij heeft heel wat met kip Charlotte te stellen gehad, een jaar lang. Wat was namelijk het geval, nadat Jan na die onfortuin lijke voetbalderby wegens dierenmishandeling ter verantwoording was geroe pen. Jan (nu 25) kwam tegenover de Haagse officier van justitie te staan, mr. W. van Veen, die Van Hars kamp niet alleen berispte, maar hem ook nog een vrij zeldzame straf oplegde, een straf die Jan met graagte en liefde op zich nam. Hij moest voor de door hem weggeschopte kip zorgen, „tot de dood hem van die kip scheidde". Jan kweet zich uitstekend van zijn taak, bijgestaan door vele zakken met kippevoer die meelevende mensen naar hem toestuurden. Daar lag het echt niet aan. Ook niet aan die ferme schuiver van Jan die Charlotte buiten de lijnen deed belanden. Daar aan had ze hooguit een flinke schrik overgehouden. Het was de verf die Charlot te nooit meer de oude deed Na zijn „veroordeling" bracht Van Harskamp, die best met het ongelukkige dier te döen had, Charlotte n=far de leefgrond van zijn Rijnsburgse tegenstanders. De kip werd ondergebracht bij een Rijnsburgs potgrond- bedrijf, maar Chariot kon daar niet aarden en legde geen enkel ei meer. De kip verhuisde vervolgens naar een kinderboerderij in Lisse, maar ook daar kon het dier z'n draai niet vinden. Pieke rend over het verleden kwijnde Chariot daar weg. Ze werd weer teruggebracht naar het wrakke hok in Rijnsburg, waar dezer dagen het einde voor haar kwam. Charlotte, wier veren nooit meer zijn geworden wat ze waren, laat een leegte achter. Het zou van goede smaak getuigen, als een eerstvolgende ontmoeting tussen de kemphanen van Rijnsburg en Sassenheim voorafgegaan zou worden door minstens één minuut stilte.. De schop die kip Charlotte beroemd maakte. urei ■EIDEN Het LAK-theater het Levendaal 150 in Lei en start eind januari het nieu- seizoen voor de cursussen, let gaat om cursussen op het :bied van tekenen, schilderen, Ijteramiek en toneel. 'kiel >ldeC, langstellenden kunnen zich ichrijvken bij het LAK-thea- ïr op maandag 15 en dinsdag 5 januari tussen 18.00 en 21.00 ur. Snel inschrijven is noodza- elijk. De cursussen kosten ge- liddeld en afhankelijk van het antal lessen (meestal 10) wordt an het cursusgeld bepaald, oor materiaal wordt soms een xtra bijdrage gevraagd. Naast 'et cursusgeld is een LAK-lid- 'aatschapskaart vereist, die 12,50 kost. Deze kaart geeft ivens reductie op de verschil- inde voorstellingen en films in et LAK. De cursussen en ande activiteiten zijn voor iedereen legankelijk. et LAK organiseert tekencur- issen voor beginners en gevor- erden, respectievelijk op de onderdag en de woensdag van 00 tot 22.00 uur; een olieverf- ïhildercursus op de dinsdag an 20.30 tot 22.30 uur; een Ursus grafiek op de dinsdag middag van 15.00 tot 17.00 uur samenwerking met de Stich- ng KIK; een cursus keramiek de woensdag van 20.00 tot ■30 uur; raamweven voor be ginners op de maandag van 20.00 tot 21.30 uur; de cursus „quilting" (vervaardigen van lappendeken of kussen) op de- maandag van 20.00 tot 22.00 uur; poppenmaken (speciaal kop pen) op dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur (5 lessen). De basiscursus toneel op de maandag van 20.00 tot 22.00 uur; de cursus dansexpressie op maandag van 20.00 tot 22.00 uur; dansexpressie voor gevorder den op maandag van 17.00 tot 19.00 uur; de cursus „fooi" (zelf expressie door middel van mi me, spelletjes, etc.) op de vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur (voorna melijk in het Engels gegeven); de cursus poppenspel op woens dag van 20.00 tot 22.00 uur; yoga voor beginners, op dinsdag van 8.30 tot 9.30 uur en van 16.00 tot 17.00 uur, op woensdag van 16.45 tot 17.45 uur, voor gevor derden op woensdag van 18.00 tot 19.00 uur; jazzballet op don derdag van 16.00 tot 18.00 uur voor beginners en van 18.00 tot 20.00 uur voor gevorderden; de cursus LAK tekstproduktie (groepsleden kiezen een stuk uit, maken zelf decors, kos tuums, etc.) op de zaterdagoch tend; de cursus madrigaal; de LAK-fotosectie met vele moge lijkheden en tenslotte de film cursus voor beginners op de woensdag van 20.00 tot 22.00 LEIDEN Het experiment „toeristische richting" op de Leidse school voor Middelbaar, Economisch en Administratief Onderwijs aan het Lammen- schanspark 4 in Leiden lijkt nu snel volwassen te worden. 53 van de 435 leerlingen van de school hebben inmiddels al ge kozen voor de toeristische rich ting en de school verwacht voor het komende cursusjaar een grote toeloop in verband met de vele verzoeken om inlichtin gen. De Leidse MEAO is in het cur susjaar 76/77 begonnen als eer ste school in Nederland met het inpassen van de toeristische richting in de MEAO-opleiding. (toerisme werd daarmee de zes de specialisatie binnen het MEAO). Op grond van de goede resultaten van het experiment besloot de staatssecretaris van onderwijs in 1977 het experi ment gedurende drie jaar voort te zetten en uit te breiden naar een aantal volgscholen, te weten de gemeentelijke school voor MEAO en MMO in Utrecht, de protestants-christelijke MEAO De Factoor in Zwolle en de rooms-katholieke MEAO St. Servaas in Maastricht. De leerlingen van de MEAO kunnen de richting toerisme kiezen na het met succes volge- brengen van het eerste MEAO- jaar. HAVO-leerlingen kunnen gelijk in het tweede jaar worden geplaatst, mits hun pakket vreemde talen en handel bevat te. Wel moeten ze hun achter stand bij machineschrijven en handelscorrespondentie Neder lands en de vreemde talen inlo pen, hetgeen zoals is gebleken geen onoverkomelijke hinder nis is. Voor leerlingen afkomstig van de MAVO-4-opleiding geldt eveneens dat er een goede kans van slagen bestaat als ze een handel- en talenpakket gehad hebben. Uit een vergelijking van het cursusjaar 1976/1977 met het cursusjaar 1977/1978 is geble ken dat de inzet, de motivatie en het niveau van de leerlingen hard vooruit is gegaan. Bij de overgang van het tweede naar het derde leerjaar bleven er in net seizoen 1977/1978 slechts drie leerlingen zitten; het jaar daarvoor struikelden er negen leerlingen. De cijfers waren ge middeld hoger en ook de bedrij ven die leerlingen als stagiaires hadden opgenomen hadden het tweede seizoen aanmerkelijk minder aanmerkingen ten aan zien van gebrek aan initiatief, zelfstandigheid en omgangsvor men. Overigens bleek het in het cur susjaar 1977/1978 evenals het jaar daarvoor toch weer erg moeilijk te zijn om een toerei kend aantal stageplaatsen te vinden. Veel instellingen blijken niet geschikt te zijn omdat ze de stagaires niet goed kunnen in passen en er van een effectieve begeleiding dan weinig komt. Uiteindelijk konden alle stagiai res toch worden geplaatst, bij reisbureaus, touroperators, be stuurlijke en overkoepelende in stellingen, recreatiebedrijven, informatieverstrekkende in stanties en hotels. De werk zaamheden van de leerlingen lagen vooral in het administra tieve vlak; indien mogelijk wer den ze ook aan de balie (van bijvoorbeeld reisbureaus) inge zet. Werkgelegenheid lijkt wel aan wezig te zijn voor degenen die in het bezit geraken van het diploma MEAO met de speciali satie toerisme. Van de tien leer lingen die tot op heden afgestu deerd zijn hebben er acht een baan gevonden. De overige twee volgen een voortgezette cursus. De daling van het aantal werkzoekende vrouwen in december ontstond door een toenemende vraag bij kantoorpersoneel (14), handelspersoneel (9), onderwijs (29) en huishoudelijk personeel (9). Ook het aantal werkzoekende schoolverlaters daalde in de cember: bij de mannen met 15 en "bij de vrouwen met 32. Eind december stonden nog 127 mannelijke en 147 vrouwelijke schoolverlaters ingeschreven. De vraag naar arbeidskrachten bij de man nen liep terug met 195 tot 864. De afname naar de vraag werd vooral veroorzaakt door een terugloop in de sectoren bouwe (50) en metaal (84), alsmede in de sector algeme ne dienst (38). De directie van het GAB Leiden schrijft ook deze teruggang toe aan seizoensinvloeden. De vraag naar vrouwelij ke arbeidskrachten nam daarentegen toe en wel met 89 zodat het totaal komt op 328. De vraag steeg bij kantoorpersoneel (20), handelspersoneel (9), horeca (11), soc. en geneeskundig personeel (22) en personeel in algemene dienst (20). De werkloosheid was eind december als volgt verdeeld over de gemeenten van het gewest Leiden: resp. mannen, vrouwen: Alkemade 51 (52) 26 (33) Katwijk 349 (251) 61 (64) Leiden 1630 (1409) 604 (648) Leiderdorp 118 (105) 45 (60) Oegstgeest 82 (65) 46 (45) Rijnsburg 44 (35) 9 (10) Valkenburg 12 (11) 4 (6) Voorschoten 94 (93) 42 (48) Warmond 25 (21) 8 (13) Zoeterwoude 20 (22) 12 (15) Overigen 16 (14) 7 (6) 2441 (2158)864(948) (Tussen haakjes decijters van november 1978) LEIDEN De werkloosheid binnen het district van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Leiden is in de maand december bij de mannen gestegen met 283. In totaal zijn er momenteel 2441 mannen werkloos in de Leidse regio. De werkloosheid bij de vrouwen daalde in de laatste maand van het vorige jaar met 84, zodat op 1 januari 864 vrouwen als werkloos waren geregi streerd. De stijging van het aantal werkloze mannen valt vooral toe te schrijven aan de bouwsec tor (160) en de visserij (89). Seizoensinvloe den en de feestdagen hebben de opmerkelij ke toename mede veroorzaakt. Vergeleken met vorig jaar in dezelfde periode is de geregistreerde werkloosheid iets toegeno men. Eind december 1977 stonden 2427 mannen als werkzoekenden genoteerd en 767,vrouwen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5