Ik heb de top van mijn kunnen nog niet bennkf ^f'IM POL: SCHAATSTALENT IET GROTE TOEKOMST >rt wereld LOTTO EN TOTO Carambole verslaat Between Rob Ridder te sterk voor oud-wereldkampioen Jan Timman krijgt steun DEN HAAG Jan Tim man, die zich ais enige Nederlandse schaker heeft gekwalificeerd voor één van de in terzone schaaktoernooi om het wereldkampioenschap, kan in de toekomt op mo gelijke financiële steun van derden rekenen. Uit de gelederen van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond is een drie manschap benoemd, dat de komende maanden wil onderzoeken, of derden bereid zijn Timman finan ciële steun te verlenen. Het driemanschap bestaat uit prof. dr. Max Euwe, oud- president van de FIDE en de heren Walling Dijkstra en Martin Vael. De schaker toonde zich weer verheugd met dit ini tiatief: 'Ik ben er nu wel "achter, dat je zonder enige hulp - en dan wil ik niet alleen over financiële steun praten - niet aan de wereldtop kunt komen. Ook de bijstand van een goede secondant is een wezenlijk belangrijke zaak, maar die kan ik niet uit eigen middelen beta len. Daarom hoop ik dat men succes heeft. Voor mij betekent dit een enor me stimulans'. DEN HAAG De PvdA-ka- merleden Worrell, Langedijk- De Jong en Kosto willen van minister Gardeniers weten, op grond waarvan zij in een radio- uitzending op 3 januari de uit spraak heeft gedaan "dat er geen bezwaar bestaat tegen shirtreclame in flitsen bij sportwedstrijden". Tevens wil len de Kamerleden weten, wat de minister en staatssecretaris Wallis de Vries, aan wie de vragen mede gesteld zijn, ver staan onder "flitsen van sport wedstrijden". Worrell, Langedijk-De Jong en Kosto vragen of de uitspraak berust op een overleg dat is gevoerd tussen CRM en de NOS. En wat de uitkomst daar van dan is. Als het gesprek met de NOS nog niet is afgerond, zijn de Kamerleden van mening, dat de uitspraak "onzorgvuldig en uiterst voorbarig" is. Ook de kwestie van de eventue le subsidieverlening aan het fi nancieel ongezonde betaaald voetbal en de verhouding subsi die-shirtreclame komen in de vraagstelling naar voren. Men wil weten of de uitspraak bete kent, dat de overheid bereid is het betaald voetbal bij te sprin gen zonder voorwaarden te stel len omtrent de invoering van shirtreclame. Rusland ontneemt Viktor Kortsj noj staatsburgerschap BERN De Russische autori teiten hebben de schaakgroot meester Viktor Kortsjnoj zijn staatsburgerschap ontnomen. Dit verklaarde een woordvoer der van de Russische ambassa de in Zwitserland gistermiddag. Kortsjnoj vroeg twee jaar gele den politiek asiel aan in Neder land en woont momenteel in de Zwitserse plaats Wohlen. Eind vorige maand is Kortsjnoj al van de beslissing op de hoogte gebracht. Een zegsman van de Zwitserse schaakbond zei: „De Russische ambassade vroeg Kortsjnoj of hij van de maatre gel ook schriftelijk kennis wilde nemen. Daarop barstte Kortsj noj in lachen uit." Kortsjnoj hoopt nu dat zijn vrouw Bela en zijn negentien-ja- rige zoon ook toestemming zul len krijgen Rusland te verlaten. Een mogelijkheid zou zijn naar Israël te emigreren. Bij twee vroegere gelegenheden werden visa-aanvragen voor mevrouw Kortsjnoj en zoon geweigerd. Voorlopig compromis in tenniswereld NEW YORK De rebellerende spelers en de overkoepelende tennisbond voor profs hebben een voorlopig compromis be reikt. De toplaag in de professionele tenniswereld (Borg, Connors, Vilas, Gerulaitis, McEnroe, Pa- natta en de trainer Vilas Tiriac) had ernstig beswaar tegen de bepaling in het nieuwe regle ment, dat op 10 januari zou ingaan, dat de spelers een con tract tekenen, waarin staat dat zij verplicht zijn om aan zes tevoren gekozen toernooien deel te nemen. In het compromis is de datum van ingang uitgesteld tot 5 maart In de tussenliggen de tijd zullen beide partijen zoeken naar een definitieve op lossing. In de zogenoemde „blauwe" groep van het Masterstoernooi in New York, het slot van de serie Grand Prix-toernooien van 1978, hebben Jimmy Con nors en John McEnroe in hun eerste partijen simpele zeges behaald. Connors, de voor naamste favoriet van de eindze ge, stond zijn landgenoot Ha rold Solomon slechts drie ga mes toe: 6-1, 6-2. McEnroe deed niet veel voor Connors onder. Arthur Ashe mocht één game meer op zijn naam brengen: 6-3, 6-1. De Amerikaan Brian Gottfried heeft als eerste speler de tweede ronde overleefd. Hij verloeg de Italiaan Barazutti met 7-6, 6-4. Voor de games hadden beide heren bijna twee uur nodig. LEIDSE COURANT/ SSEN - Met stijgende irbazing heeft de ihaatswereld de afgelo- :n weken naar de pres- iies van Wim Pol geke- in. Bij de nieuwjaars trijden in het Bis- :t-stadion van Oslo on hij temidden van de implete Europese top vijf kilometer en 'erd voorts tweede op 1500 meter. En om te wijzen dat dit geen garafbevallige uitschieter ras geweest, voegde hij 'orige week vrijdag in hzell daar nog een abso- ute toptijd op de drie lilomter aan toe: 4.08.51, lechts anderhalve se- londe boven het wereld- ecord van Eric Heiden. )e enige, die na de ver- 'assende krachtsexplo- lie niet verbaasd rea- teerde, was Wim Pol self. „Ik had het wel zerwacht. Het ging de aatste jaren al steeds >eter. Bovendien ben ik leze tijd van het jaar altijd lekker in vorm. Ik •eken er trouwens ook >p, dat ik de top van mijn kunnen nog niet heb gehaald. Het zal in de toekomst nog wel be ter gaan" Een uitspraak van de twintig jarige banketbakker uit Twel- lo, die bepaald niet van gebrek aan zelfvertrouwen getuigt. Of is de roem hem nu al naar het hoofd gestegen Wim Pol is daar echter beslist niet het type voor. De 1.87 meter lange en zesenzeventig kilogram zware schaatser moet juist een be scheiden sportman worden ge noemd, die er geen moment naar verlangt om ooit nog eens de vedette te gaan uithangen. Veel liever dan al die publiciteit maakt hij een fietstocht met zijn vriendin over de Veluwe of zit hij gewoon thuis in Twel- lo. „Huiselijke gezelligheid, daar ben ik het meest op ge steld", zegt hij. „Ik houd er ook niet van om lang op pad te zijn. Ik ben blij als ik weer op Schiphol sta. Niet dat ik last van heimwee heb, maar die Vips naar het buitenland moe ten toch ook niet te lang duren. Het liefst ben ik thuis". Wraakgevoelens Wim Pol heeft trouwens erg lang met de gedachte moeten leven, dat er op het ijs heel wat anderen beter dan hij wa ren. Want toen hij zich als dertien-jarige, aangestoken door de successen van Ard en Keessie („wat een tijd; toen in Sapporo de Olympische Win terspelen werden gehouden, luisterde ik de hele nacht naar de radio"), op de Deventer kunstijsbaan meldde, lieten vrijwel alle trainers hem links liggen. „Zij vonden dat ik geen aanleg had, alleen de goede rijders kregen aandacht. Maar dat riep bij mij wraakgevoe lens op, waardoor ik diezelfde jongens in de wedstrijden vaak versloeg. De meesten schaatsen trouwens al niet meer, terwijl het bij mij juist nu prima gaat", stelt Wim Pol vergenoegd vast. De eerste die doorzag, dat de jonge Twelloër, ondanks zijn gebrekkig ogende schaatsstijl, wel talent had, was Ben Sche perkamp, die in Deventer jonge rijders om zich heen verzamel de en daarmee ambitieus aan het trainen ging. „Ik heb viere neenhalf jaar lang bij Scheper- kamp getraind en veel aan hem te danken", zegt Wim Pol, die zijn vriendschapsbanden met de Deventer trainer overigens nog niet zo lang geleden heeft verbroken. Zijn grote succes vierde hij twee jaar geleden op De Uithof in Den Haag, waar hij volkomen onverwachts ju niorenkampioen van Neder land werd. Uiteraard leverde hem dat een plaats in Jong Oranje op, zodat hij meer gele- Wim Pol: ,,Het zal in de toekomst nog wel beter gaan". geheid kreeg zijn talent te be wijzen. Helemaal bevredigend leek dat eerste seizoen in een kernploeg overigens niet te gaan worden. Wim Pol werd in Assen wel weer eerste bij de junioren kampioenschappen, maar in Montreal bij de wereldkam pioenschappen voor de jeugd, waar Eric Heiden met speels gemak won, reikte hij niet ver der dan een negende plaats. De Twelloër had echter nog een aardie uitsmijter in petto in de vorm van een sensationele tijd van 1.58.99 op de 15.00 meter. Weliswaar gereden op het won- derijs van Medeo, maar die prestatie woog er niet minder om. Dit seizoen mocht Wim Pol dan zijn entree in de kernploeg van Egbert van 't Oever gaan ma ken. „En zoals altijd maakte ik weer een doelstelling voor het seizoen. Ik wilde proberen om bij de ploeg voor de Euro pese kampioenschappen in De venter te komen en daarnaast zo hoog mogelijk eindigen bij de wereldkampioenschappen voor junioren te Grenoble. Dat eerste doel heb ik intussen al bereikt en dat geeft natuurlijk zelfvertrouwen. Ook voor Gre noble, want nu Eric Heiden geen junior meer is, liggen er kansen. Dat betekent wel dat de vorm die er nu is, moet worden vastgehouden, maar daar heb ik alle vertrouwen Techniek Zonnige perspectieven daar om voor de schaatstoekomst van Wim Pol, die door zijn vrienden op de baan in Deven ter Hasse wordt genoemd. „Hasse Boerjes was een krachtrijder en ik ben inder daad ook erg sterk. Maar het is bij mij beslist niet alleen een kwestie van kracht. Som migen kankeren wel op mijn teclmiek, maar dat neemt niet weg dat ik een enorm effectie ve slag heb. Erg kort en met een hoog bewegingsritme, net zoals bij de Noren. Natuurlijk, er valt nog wel wat aan te verbeteren. Met name op de rechte einden zal ik moeten leren om die slag beter af te maken, waardoor ik meer ga glijden. Vooral op de sprint moet mij dat toch winst ople veren". Op die korste afstand heeft Wim Pol met 39.89 trouwens toch wel een aantrekkelijk per soonlijk record achter zijn naam staan. Alleen zijn snelste tijd op de tien kilometer - 15.54.99 - valt uit de toon. Voor lopig lijkt die afstand de zwak ke schakel van de Gelderse schaatser, ook al omdat hij deze week in Inzeil zijn tien kilometer niet voltooide. „Maar dat was toen alleen maar een kwestie van proberen. Ik had twee zware weken achter de rug en voelde mij erg vermoeid. Misschien getuigt het niet van VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINA 13 Afgelastingen ZEIST De KNVB, heeft alle wedstrijden voor de zaterdag en zondgamateurcompetitie af gelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wed strijden van de jeugdelftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Over het al of niet doorgaan van de wedstrijden voor de eerste divi sie en eredivisie betaald voetbal zal vanmiddag een besluit wor den genomen. Alle rugbywedstrijden, die voor het komende weekeinde voor de competitie waren vastgesteld, zijn eveneens afgelast in ver band met de slechte weers- en terreinomstandigheden. De schaatswedstrijd tussen de meisjesteams van Nederland en Polen, die voor komend week einde op de Jaap Edenbaan in Amsterdam op het programma stond, is afgelast. Het lag wel in de bedoeling het evenement te houden, maar de datum kwam de Poolse schaatsbond niet goed uit. Kamervragen shirtreclame karakter, dat ik van de baan stapte, maar ik wilde mij niet in de vernieling rijden. Ik ben dan ook helemaal niet bang voor die afstand. Misschien zal ik alleen nog beter moeten leren mijn krachten te verde len. Maar dat is vooral ook een kwestie van ervaring". De tien kilometer staat dit weekeinde, wanneer in Assen de schaatsinterland tegen Zwe den wordt verreden, niet op het programma. Wim Pol zal trou wens, net zoals afgelopen maand in Larvik tegen de No ren, bij de junioren starten. Een plaatsing die niets te ma ken heeft met de capaciteiten van de Twelloër, maar die Eg- bert van 't Oever in staat stelt Yep Kramer als vijfde man in zijn kernploeg in de baan te krijgen. „Die wedstrijd hier in Assen bevalt mij wel", zegt Wim Pol. „Ik beschouw het als een prima voorbereiding op de Europese kampioenschappen in Deventer". Steven ten Veen ■vende dan voor nsburgse "'■"doka Luiten i/3i «r ns INSBURG De judoka W. RD ten uit Rijnsburg wordt rgen de bijzondere promotie 100 t zevende dan verleend. Met autofl promoveren nog drie ande- 2- enjudoka's, J. van der Horst 77RSittard, J. Nauwelaers d'A- ;M0Juit Overveen en P. Smit Q5 Eindhoven. '75-'« gelegenheid van de promo- 'Tibiedt het bestuur van de •7Bd°l0 Bond Nederland de judo- 7|\$ een dinér aan. Hierbij zul- Sud (tevens aanwezig zijn de he- IT ^Chr. De Korte en W. Boers- '76-'7| die onlangs tot respectieve- zesde en zevende dan zijn imoveerd. tCELONA De Spanjaard o Fernandez heeft na van de zesenzeventig fi- y :n de leiding in het toernooi het Europees kampioen- ip kunststoten. De tweede DatsiPts wordt gedeeld door de [ische titelhouder Raymond 'laerts en Gert Tiedtke uit. Duitsland. INDEN Brian Talbot, mid- Welder van Ipswich Town, zat#1 6611 contract getekend bij 30 uuPenal. Met deze transfer was Vrijd* bedrag gemoeid van bijna W miljoen gulden. jlGHTON China is win- geworden van de open jelse tafeltenniskampioen- fappen. De Aziaten, die in de 2ede ronde het Nederlandse renteam hadden uitgescha- p, bleken in de finale te sterk br Hongarije. [ENOS AIRES - Evenals fig seizoen heeft Indepen- jnte de Argentijnse voetbalti- iveroverd. In de noodzakelijk bleken beslissingswedstrijd ird River Plate met 2—0 ver- i nglgen. 5 ef i gdpLZANO De Noor Ove Jnli heeft een dertig kilometer jige wedstrijd skilopen voor t klassement om de wereldbe- jr gewonnen. Bij de dames gevierde Evi Krateer uit Zwit- rland. EN |tba SlÊ HAAG Uitslagen bas^ bal dames eredivisie: White •Rotterdam-Zuid 5272; AmsterdamRacing iterdam 5653. DEN HAAG De eerste lotto van 1979 heeft twee winnaars van de eerste prijs opgeleverd, die per persoon bruto ruim drie ton ontvangen. Er waren vijf winnaars van de tweede prijs, die bruto ruim dertigduizend gulden rijker worden. In de eerste voetbaltoto van het nieuwe jaar was geen winnaar van de eerste prijs. De gegevens: Lotto 1: Prijzen bedrag: 1.661.455,86; inleg: 3.244.972,00; eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 329.785,30 ontvangen; tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 30.827,20 ontvangen; derde prijs: 209 winnaars, die elk bruto 1.106,20 ontvangen; vierde prijs: 9.125 winnaars, die elk 33,70 ontvangen; vijfde prijs: 9.291 winnaars, die elk 33,10 ontvangen. Jackpot: hoewel lotto 1 twee winnaars voor de eerste prijs opleverde is er voor lotto 2 toch een jackpot beschikbaar. Deze jackpot, groot 124.939,42, is afkomstig van lotto 52. Toto 1: Prijzenbedrag: 151.012,48; inleg: 317.921,00; eerste prijs: geen winnaars, van het bedrag gaat eenderde deel naar de jackpot van toto 2 van zondag 14 januari, het overige deel komt in gelijke parten bij de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 1 winnaar, die bruto 57.888,10 ontvangt; derde prijs: 25 winnaars, die elk bruto 2.919,50 ontvangen. Jackpot: voor toto 2 is een jackpot beschikbaar, groot 42.228,83. Deze jackpot is samengesteld uit de jackpot van toto 52 22.093,84) en van toto 1 20.134,99). LEIDEN Het eerste viertal van de Carambole sloeg een goede slag in de competitie van de Leidse Biljartbond door Be tween 1 met 6—2 opzij te zetten. De opmars van deze ploeg in de eerste klasse werd daardoor voorlopig gestuit, waarbij de Carambole 1 zich met 52 punten uit 10 wedstrijden weer een tamelijk veilig koploper mag wanen. Landzicht 1 en Between 1 vol gen nu n.l. op resp. 7 en 8 punten achterstand. De uitslagen in de eerste klasse: Carambole 1-Be tween 1 62; UVS 1-Landzicht 14—4. In de tweede klasse werden weliswaar 2 wedstrijden wegens de gladheid uitgesteld, maar in de stand kwam toch enige wijzi ging. De Carambole 2 rekende n.l. met 6—2 af met Wapen van Voorschoten 1. De Carambole reserves bereikten hierdoor 61 punten, en gaan nu alleen aan kop. De Waag 1 en Wapen van V.l hebben echter nog een ont moeting tegoed, en gezien hun totaal van 55 de kansen nog in eigen hand. De uitslagen: Wa pen van V.l-Carambole 2 26; Rijnegom 1-Morspoort 1 6—2. In de 3e klasse veranderde er niets omdat het belangrijke duel Landzicht 3-Cleyn Duin werd uitgesteld. De uitslagen: Rijne gom 2-Between 2 4-4; Wachtje 1-Landzicht 5 2—6. Zesde klas se: DOB 2-De Waag 4 6—0; Vriendschap 3-Zwaantje 2 6—2; Morskwartier 1-DOS 3 62. Ze vende klasse: Spoortje 1-Ca rambole 5 71; Wapen van V.2- Wachtje 2 8-0; DOB 3-TOG 3 4—4; Cleyn Duin 3-VOP 2 44; De Heul 2-DOS 4 4-4. Achtste klasse: UVS 3-'t Zuid 3 2—6; Wapen van V.3-Cleyn Duin 4 62. Negende klasse: Spoortje 3-Spijkerbak 2 08; Morskwar tier 2-Spoortje 3 4—4; Between 4-Vriendschap 4 08; Spijker- bak 2-Verkerk 16—2. Den Hertog in ploeg Thurau LICHTAART Fedor den Hertog is komend seizoen de enige Nederlander in de Belgische ploeg IJsboerke van de Westduitse kopman Didi Thurau. Den Hertog neemt de plaats in van de naar Post teruggekeerde Bert Pronk. Den Hertog kreeg op een buitengewone manier een contract. Nico de Vries, organisator van de ronde van Nederland en sinds jaar en dag „peetvader" van Fedor den Hertog, bleek namelijk bereid zijn salaris te betalen als de inmiddels uit Franse dienst ontslagen Den Hertog de kleuren van de Vlaamse ijsfabriek mocht verdedigen. Den Hertog wilde daar graag rijden vanwege de goede verzorging van renners en materiaal. De sponsor was na de garantiestelling van De Vries graag bereid Den Hertog van kleding en materiaal te voorzien. In Den Hertog's ploeg zal de westduitser Didi Thurau niet meer zoals vorig jaar de enige kopman zijn. Wegens zijn teleurstellende resultaten in 1978 krijgt dit jaar de renner in de vorm van de dag gelegenheid en steun in de jacht naar de overwinning. Een tactiek afgekeken van de succesvolle ploeg van Peter Post. Thurau komt daardoor in dezelfde positie te verkeren als twee jaar geleden bij Post. Daar verzette hij zich destijds heftig tegen. In Lichtaart zei hij laconiek: „Als ik góed rijd, word ik automatisch kopman en goed rijden zal ik komende maanden beslist". Zijn ploeg bestaat dit jaar uit: Fedor den Hertog (Nederland), Franz-Peter Jakst, Didi Thurau (West-Düitsland) en de Belgen Rudi Colman, Ludo Delcroix, Alfons de Bal, André Dierickx, Walter Godefroot, Jos Jacobs, Ludo Peeters, Rudi Pevenage, Ghislain van Landeghem, Jos van de Poel, Staf van Rosbroeck, Guido van Sweevelt, Eric van de Wiele, Gerrie Verlinden en Darnel Willems. BADMINTONTEAM VERLIEST VAN DENEMARKEN HAARLEM Nederland is uitgebe- kerd. De heren badmintonploeg ver loor de tweedaagse wedstrijd in de halve finales van het toernooi om de Thomas Cup in de Duinwijckhal te Haarlem tegen Denemarken tenslotte met 81. Deze nederlaag ten spijt is echter geble ken dat het peil bij de Nederlandse heren een stijgende lijn vertoont. Voor al Rob Ridder, de vijfentwintig-jarige HTS'er uit Haarlem, is bezig zich bij de Europese top te voegen. In 1978, tijdens de Europese Kampioenschap/ pen in Engeland, bewees de veelvoudi ge Nederlands kampioen al, dat door het bereiken van de kwartfinales zijn vorm groeiende was en in de tweede ontmoeting in de Thomas Cup tegen de Westduitsers toonde Ridder met knappe overwinningen aan, dat deze prestatie geen uitschieter is geweest. Maar wat Rob Ridder aan vechtlust en mentaliteit etaleerde tegen wereldkampioen Delfs, die met veel moeite won en op de tweede dag van de wedstrijd tegen de Denen tegen de nummer twee van de wereld Svend Pri, was van zeer hoog gehalte. Ridder scoorde daarmee niet alleen een onverwachts punt voor oranje, maar bevestigde tevens dat het hem ernst is tot de Europese badminton elite te gaan behoren. Vooral in de eerste game legde Ridder zijn wil aan Pri op. Na een achterstand van 1-0 scoorde hij daarna met zeer gespreid spel negen punten op rij, voordat de Deen iets terug kon doen. Dat was slechts weinig en met 15-5 won Ridder de eerste game. In de tweede game had hij het aanmerkelijk moeilijker. Na 3-3 liep Pri, die door kort spel zijn tegenstander uit zijn ritme haalde, weg naar 11-3. De strijd leek gestreden, maar Rob Ridder vocht terug: 11-5. Pri krabbelde verder: 12-5. Toen zette Ridder zijn opmars in. Hij liet zich niet meer naar het net lokken en verkleinde de achterstand tot 12-10. Pri herstelde zich en kwam op 14-10, maar tot tweemaal toe maakte Ridder deze game-point ongedaan: 14-14. In de noodzakelijk geworden verlenging moest Pri, de vechter, diep buigen voor de nog grotere vechter van Oranje, Rob Ridder: 17-14. Een uitgelaten Rob Ridder mocht daarna een minu tenlange ovatie in ontvangst nemen van het weer in groten getale opgekomen publiek. De uitslagen van gisteravond: Rob Ridder-Svend Pri 15-5,17-14; Guus van der Vlugt-Fleming Delfs 6-15,9-15; Clemens Wortel-Morten Frost 4-15,6-15; Vein der Vlugt/Leidelmeijer-Delfs/Skovgaard 8-15, 15-13, 2-15; Rob en Piet Ridder-Frost/Vlad- VJCU1 uuq^ivoiiuo hico,ouo berg 4-15,5-15. Svend Pri uit Denemarken te verslaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13