SER-advies over sociale xitkeringen Nog geen oplossing voor opslag zenuwgas in het Westland NIEUWE MOTORFIETSEN NIET STERKER DAN 100 PK £eid4e6ou?a/nt Specialisten ziekenhuis Maastricht vragen te veel LEGERING VRAAGT: icheikundeproef intraden na ngeluk met gas weer Marechaussees overmeesterd Dit is een oor verdovende winter BINNENLAND LEIDSE COURANT donderdag 11 januar11979 pagina 9 (Van onze sociaal-economische redactie) ÏN HAAG De bewindslieden van Sociale ken hebben de Sociaal-Economische Raad vies gevraagd over wijziging in het aan- Ssingsmechanisme voor de sociale uitkerin- a, en over de doorwerking in minimumloon sociale uitkering van de toeslagverwer- \g in een aantal cao's in de bouwsector. In yachting van definitieve besluiten hierover >ft de regering, zoals bekend, per 1 januari reeds voorlopige kortingen toegepast, met itemming van de meerderheid van het par ttent maar onder fel protest betrokkenen vakbeweging. de adviesaanvrage betreffende het aanpas- jgsmechanisme zeggen de bewindslieden on- meer, dat bij de berekening van de netto ttimumuitkeringen steeds is uitgegaan van i premiebetaling door minimumloners voor ktewet en wachtgeld van gemiddeld 1,65 jcent. Gebleken is, dat vele minimumloners [1 meer premie betalen. De regering zou 1 ook het gemiddelde willen stellen op 2,5 procent. Als van dat hogere percentage wordt uitgegaan komen de netto-uitkeringen (wat de sociale minima betreft) dichter bij het netto minimumloon. Bovendien zou de regering voor de sociale mi nima in relatie tot de lonen het belastingre giem wat willen veranderen. De genieters van uitkeringen volgens de arbeidsongeschiktheid en werkloosheidwetten zouden niet langer reis- en verwervingskosten mogen aftrekken net als de actieven, maar hun aftrek zou be perkt moeten worden tot een vast bedrag van 150 gulden (de actieven komen zeker tot 1000 gulden als aftrekmogelijkheid van zogenaamde verwervingskosten). Met betrekking tot de doorwerking op het mi nimumloon, de sociale uitkeringen en de amb tenarensalarissen van het verwerken van toe slagen in bouw-cao's stellen de bewindslieden nog eens, dat dit voor de regering onbetaal baar zou zijn gelet op de zeer ernstige alge mene sociaal-economische en financiële situa tie. n een onzer verslaggevers) PHEN AAN DEN RIJN De Stichting Leerplanontwikkc- (SLO) heeft de gebruikers van het scheikundeboek „Che- 4-havo" van uitgeverij Wolters-Noordhoff, ontraden een de proeven uit het boek uit te voeren. het uitvoeren van deze proef op het Ashram-college in hen aan den Rijn werden, zoals gemeld dinsdag de amanu- s en de docente onwel door vrijkomend blauwzuurgas. Het stal werd ter observatie opgenomen in het Alphense Rij- rdziekenhuis en daaruit gisteren ontslagen, scheikundeboek wordt gebruikt door ongeveer vijftig scho- in het land. Bij het uitvoeren van een van de proeven uit boek, blijkt dat zowel een goede als een foute reactie kan •eden. De foute reactie heeft tot gevolg dat een hoeveelheid iwzuurgas vrijkomt. Dit gebeurde in Alphen. Een willekeu- scheikundeleraar kan niet voorzien in hoeverre de proef goed dan wel slecht resultaat zal geven, aldus een verkla- I van het ministerie van Sociale Zaken naar aanleiding van Soor de Arbeidsinspectie ingesteld onderzoek. vrijdag zullen er in ons enkele sneeuwbuien val- Deze buien ontstaan boven loordzee en worden met een rdwestelijke wind ons land iengevoerd. Boven de fdzee bevindt zich een de- sie die langzaam opvult en Noordduitsland trekt. i ten westen van Ierland ind zich donderdagmorgen opbouwende rug van hoge- tdruk die vrijdag boven de 5e eilanden zal liggen. Door ontwikkelingen blijven we in noordwestelijke aanvoer. er invloed van de naderen- jg van hogeluchtdruk zijn le opklaringen te verwach- in het temperatuursverloop tnog weinig verandering. uitzichten voor zaterdag: h toe sneeuwbuien, in de t meest lichte vorst. w fiSvooruitzichten in cijfers LerhpUzaterdae: iratie 'al uren zon: 1 tot 4 temp.: omstreeks min 2 ^Naaimao|temp': omstreeks 2 grade11 ijackers. V op een ^roge periode van m!£én.HI2uur;8°erocent Katwijk op een geheel droog et- 40 procent 5844 b.q.c Overvallers marechaussees waren uit j eugdgevangenis ontsnapt (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De twee voortvluchtige buitenlanders, die dins dagavond drie mare chaussees in een wo ning in Amsterdam ontwapenden en in de (eigen) boeien sloegen, blijken inderdaad Isra ëli's te zijn. De identiteit van de verdach ten, die 20 en 21 jaar oud zijn, is inmiddels bekend. Het tweetal was op 28 december uit de jeugdgevangenis in Zutphen ontsnapt. Zij zaten daar een straf uit wegens .het plegen van overvallen. De twee andere Israëli's, in wier woning de overmeestering plaats had, en die de voort vluchtige landgenoten onder dak hadden verschaft, bleken illegaal in ons land te vertoe ven. Zij zullen worden uitge wezen. Zoals gemeld waren de mare chaussees met de nu voort- vluchtigen meégegaan naar de woning aan de Van Beunin- genstraat omdat zij bij een controle geen geldige identi teitspapieren konden tonen. Die zouden in de womng lig gen. Daar aangekomen, trok een van de Israëli een revol ver, ontwapende de mare chaussees en sloegen hen in de boeien. Koppelbazen aangehouden GRAVE (ANP) De rijkspo litie Grave heeft gisteren na een vooronderzoek van enke le maanden een einde ge maakt aan de praktijken van drie koppelbazen, die in heel Nederland opereerden. De verdachten hadden zich ingemengd in een bestaand installatiebedrijf in Schaijk en maakten bij hun praktijken gebruik van de goede naam van het bedrijf. Het onder zoek kwam op gang toen het bedrijf vorig jaar failliet werd verklaard. Een groot aantal goederen bleek aan dat faillis sement te zijn onttrokken, ter wijl boekhouding en adminis tratie onvolledig waren. Ook bekende hoofdaannemers maakten volgens de politie gebruik van de diensten van het drietal. Onder de uitgeleende arbeids krachten bleek zich een groot aantal zwartwerkers te bevin- Een trotse Reinbert v.d. Leeuw bekijkt hier de gouden plaat, die hij gisteren in Amsterdam ontving voorde verkoop van zijn lp „ErikSatie, Early Piano- works, deel 1". DEN HAAG (ANP) Er moet nog steeds een oplossing worden gevonden voor de opslag van grote hoeveelheden zenuwgas (methylbromide), dat in het Westland wordt gebruikt als grondont- smettingsmiddel. De resultaten van een TNO-onderzoek lijken hiervoor aankno pingsmogelijkheden te bieden. Dit heeft minister Ginjaar van volksgezond heid geantwoord op vragen van het WD-ka- merlid Verkerk-Terpstra. Zij maakt zich zor gen over de opslag van dit gas in Monster. Het zenuwgas wordt in de Westlandse tuin bouw in grote hoeveelheden gebruikt. Het kan erg gevaarlijk zijn voor de mens, vooral om dat het als vloeibaar gas is verpakt in drukci- linders. Bij lekraken kan er veel gas vrijko men, aldus de minister. Voor de opslag van het zenuwgas in Monster is volgens hem geen vergunning verleend. De inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland heeft de ge meente ook ontraden dat te doen. Hij heeft het samenwerkingsorgaan Westland, waarin alle Westlandse gemeentes zijn vertegenwoord igd, aangeraden een betere plaats te zoeken.' Het wachten is nu op het eindresultaat van het TNO-onderzoek. Gedacht wordt aan de opslag op veilig afstand van de bebouwde kommen. De minister wijst er in zijn ant woord voorts op dat ook het transport en het gebruik van zenuwgas gevaar kunnen vormen. Ook die zaken dienen bij de oordeelsvorming te worden betrokken. In het Amsterdamse RAI-gebouw zijn gisteren in het kader van de Horecava de finales van de nationale biertapwedstrijden gehouden. De foto toont de heer W.J. v.d. Boom uit Rotterdam, die in de categorie eenmanszaken de eerste prijs veroverde. MINISTER PAIS: DEN HAAG (ANP) De dertig specialisten van het St. Annadalziekenhuis in Maastricht vragen samen twaalf miljoen gulden aan afkoopsommen voor hun particuliere praktijken als het St. An- nadal een academische ziekenhuis wordt. In dienst van dit nieuwe ziekenhuis wensen zij sala rissen te verdienen van gemiddeld drie ton. Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) is niet van plan deze bedragen op tafel te leggen. Een bedrag aan afkoopsom men van maximaal 4,5 miljoen gulden (150.000 gulden per praktijk) vindt hij redelijk. Salarissen van iets meer dan ge middeld 180.000 gulden vindt hij ook voldoende. Beide bedra gen komen ook overeen met landelijke normen. Als de artsen de afkoopsom te laag vinden, dan moeten zij dat maar „hard maken" zo vindt minister Pais. Het bewijsmateriaal dat het bedrag inderdaad te laag zou zijn is echter nog niet geleverd. Wat betreft de salarissen hanteert de bewindsman de norm van de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD). De minister heeft dit gisteren besproken in een urenlang on derhoud met een delegatie van het St. Annadalziekenhuis. Ook kwam in dit gesprek de benoemening van drs. J.B. Verheij tot voorzitter van het nieuwe ziekenhuis in Maastricht ter sprake. Drs. Verheij is een Limburger die momenteel werkt in Leiden waar hij algemeen directeur is van het academisch ziekenhuis. AMSTERDAM Het vermogen van de in Nederland rijdende motorfietsen zal, evenals in West-Duitsland, beperkt worden tot 100 pk. Dit besluit is genomen door de 24 in de RAI verenig de motorimporteurs, die gezamenlijk het motorweekeinde '79 organiseren. Met deze vermogensbeperking willen de importeurs een bijdrage leveren aan de verkeersveiligheid. van de afdeling motorfietsen van de RAI op een bijeenkomst ter gelegenheid van het zesde motorweekeinde, van 18 tot en met 21 januari in de Amstelhal van het Amsterdamse RAI-gebouw. Er worden ruim 75.000 motorenthousias ten verwacht. Weliswaar vertoonden de eerste negen maanden van het vorige jaar een daling van het aantal dodelijke ongevallen van, motorrijders van 29,2 procent, maar de cijfers blijven volgens Nagtzaam triest. „We zijn bezorgd over deze cijfers, want die liegen er niet om. De motorrijder is volgens onderzoeken gemiddeld 5,4 maal zo veel bij dodelijke ongelukken als de automobilist. Aan het streven naar steeds grotere en zwaardere ma chines willen wij niet langer meewer ken", aldus voorzitter Nagtzaam, die daaraan toevoegde'dat een Duits onder zoek heeft uitgewezen dat bij ongeval len met motorfietsen en auto's de mo torrijder in tvyee van de drie gevallen niet schuldig is. De voorzitter deed een beroep op het' ministerie van defensie om militaire oefenterreinen op bepaalde dagen open te stellen voor de zogeheten off-the- road-machines, die op de openbare weg bereden mogen worden, maar het ook uitstekend doen in licht terrein. In Nederland rijden op het ogenblik ongeveer 90.000 motorfietsen rond. Ver wacht wordt dat dit aantal zal stijgen tot 110.000 in het begin van de jaren In Amsterdam hebben drie marechaussees, gedeta cheerd bij de vreemdelingendienst, zich tijdens een con trole van identiteitspapieren door twee buitenlanders, Israëli's, laten ontwapenen en in de eigen boeien laten slaan. Een op z'n zachtst gezegd, hoogstmerkwaardig gebeuren, dat toch wel levensgrote vraagtekens plaatst achter de vraag of deze mensen voor hun taak zijn be rekend. De vraag is ook gerechtvaardigd of hun oplei ding wel voldoende is geweest. Deze vraagstelling bete kent overigens geenzins, dat hier een pleidooi wordt gehouden om de politie met getrokken pistolen te laten rondlopen. Met een argeloosheid, een amateur waardig, zijn de drie marechaussees in een val gelopen. Drie man sterk. Een bezetting, die bijvoorbeeld rugdekking toch moge lijk had gemaakt. En dat in een stad als Amsterdam, waar de ervaring toch geleerd moet hebben, dat de po litie daar op alles moet zijn voorbereid. Het simpele feit alleen reeds, dat met drie man wordt gepatrouil leerd, duidt daar ook op. De leiding van het korps zal het voorval uiteraard niet zonder meer laten passeren. Het gebeuren, dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben omdat de val voor hetzelfde geld voor veel kwalijker doeleinden had kunnen zijn uitgezet, is daar voor te ernstig, schadelijk ook voor het aanzien van de politie. DOOR ERIC SOREL Het onstuitbaar verlangen naar warme oren drijft mij bij het vorderen van zo'n barre winter onweerstaanbaar naar pettenwinkels. Maar als ik er eenmaal vóór sta, overvalt me prompt dezelfde diepe huiver, die ook zaken in dameslingerie en korsetten in me loswoelen. Ik overzie dan de zindelijke etalage, waar plastic jongelingen schalks een enorme ruiten flap op één oor hebben getrokken en waar torens gleufhoeden reikhalzend naar een passend hoofd uitzien. Alleen al dat gezicht deprimeert me reeds in hoge mate. Ik heb helaas geen pet-figuur, ik sla het alleen maar. Jaren heb ik die moeilijke stap over de drempel van zulke zaken dan ook niet kunnen maken. Als ik weer eens huiverend met mijn stijfbevroren lellen een kwartiertje vóór de deur had gestaan, liep ik toch weer ontmoedigd op huis aan om in de spiegel naar mijn hoofd te kijken. Dan betastte ik de groteske vormen en imiteerde ik met een slappe hand een pet. Allemaal overbodig, want als je het reeds zoveel jaren door de wereld torst, weet je precies, wat het wél en niet kan hebben. Er zijn ook gezichten, die om een pet schreeuwen. Hitier zonder pet, dat kon niet. Dat was deerniswekkend. En Barend Barendse zie ik ook niet zo één, twee, drie bloothoofds de verzoekplaten van honderdjarige bruiloften aankondigen. Maar met mijn hoofd ligt dat nu eenmaal anders. Zonder pet kan het er nog net mee door. En als ik het dan ook nog een weinig gebogen houd en de kraag van mijn overjas omhoog zet, merkt niemand iets. Maar zodra daar nog eens een pet bovenop komt, ben ik opeens omringd door loliige broeken, die menen, dat ik eerrcarnavalskop heb opgezeten die willen ze er dan voor de grap even aftillen. Echt kwalijk nemen kan ik ze het niet eens. Deze winter heb ik de hele maand december nog met blote oren doorgesukkeld. Maar toen ik vanmorgen op straat kwam en met windkracht tien een zichtzending uit Nova Zembla tegen me aan kreeg, heb ik de knoop doorgehakt. Ik liep gelijk, cursief tomend tegen het oergeweld, naar de dichtsbijzijnde winkel in hoofdzaken. Het was een licht gesausd pand met enige puntgave verkoopsters, die achter een berg Sherlock Holmes-hoedjes een achturige verveling stonden weg te werken. Eén van hen ging gelijk over stuurboord, toen ik over de mat de winkel binnenstruikelde. Boven haar naaldhakken balanceerde ze als een steltloper, die weinig vertrouwen heeft in de goede afloop. „Ik kom voor een pet", zei ik fluweelzacht, „als het kan één, die ook mijn oren bedekt". Ze liep naar achteren en kwam even later terug met een handvol eierwarmers van kwalijke herkomst, die ze zuchtend op de toonbank wierp. „Nou", sprak ze honend, „we zullen d'r maar eens één proberen". En gelijk duwde ze een ruiten lap op mijn hoofd, waaraan twee stoffige oren als herfstbladeren waren verdord. Ze barstte vervolgens in een hinnikend lachen uit en klapte daarbij in haar handen. „Oh", kreunde ze. „oh, wat een giller. Trek hem nou eens helemaal over uw oren". Mag je zoiets weigeren? Ik voldeed in elk geval aarzelend aan haar verzoek. Ditmaal zocht ze haastig steun bij een pilaar, waar ze de tranen uit de ogen begon te wissen. „Ik blijf erin", hoorde ik haar roepen. Zwijgend zette ik de pet af. Dit was dus kennelijk niet wat ik zocht. Huilend reikte de verkoopster me hierna een bontmuts aan van het kloeke formaat, waaronder de Sovjetleiders ook altijd de 1 mei-parades gadeslaan. „Doe die eens op", snikte ze. Ik wilde ditmaal waardig weigeren, maar ze had de harige emmer al op mijn hoofd gedrukt. Gelijk was het hek van de dam. Ze riep proestend naar achteren: „Jongens, kom nou eens kijken. Je begilt je". Er traden drie haute-couture-dames naar voren, die me een wijle aanstaarden en daarna schokschouderend hun hoofden van me afwendden. Even later kwam ook nog de eigenaar van de zaak naar voren. Hij zette een hoornen bril op en zei glimlachend: „Mooi petje heeft u daar. Een deksels mooi petje, mag ik wel zeggen. Meneer heeft zo te zien wél smaak". Hij greep een doos sigaren van de toonbank en riep: „Steek maar eens op. Foei, ik heb in jaren niet zo gelachen". Met het walmend kléinood tussen de lippen geklemd heb ik daarna nog veertien mutsen, petten en hoeden gepast. Ondertussen waren ook al wat voorbijgangers stil blijven staan, die geamuseerd door de etalageruit naar me keken. Met een hoogst pijnlijk flapje, dat in de prijs kwam van veertien gulden vijf en zeventig, ben ik tenslotte na ruim een half uur de winkel uitgevlucht. De baas en het voltallige personeel brachten me in triomf tot de deur. Toen ik op straat nog even omkeek zwaaiden ze uitbundig in mijn richting. Ik heb die groet maar niet beantwoord. Ik had er geen oren naar.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9