Kies uw zon bij de ABN. ABN Bank Amerikaan voetbal heeft grote toekomst TOPTENNISSERS IN OPSTAND Badmin ton team op ruime afstand FC Dordrecht en J an Kli j n j an om de tafel Hans Kraaij naar Oakland Stompers Southend verrast met gelijkspel tegen Liverpool Kans op voetbal uiterst gering Boek op tijd. Nu is er nog keus. SPORT i LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 JANUAR11979 PAGINA 1 SAN FRANCISCO Vanmiddag wordt Hans Kraaij met veel bombarie aan de Californische sportpers voorgesteld als de nieuwe oefenmees- ter van Oakland Stompers, één van de toonaan gevende voetbalclubs in de streek rond en tussen Los Angeles en San Francisco aan de Ameri kaanse westkust. Bij die kennismaking tekent de oud-manager van AZ'67 tevens het éénjarige contract, dat hem tot aan het eind van het Amerikaanse voetbalseizoen - hetgeen loopt van begin april tot oktober - bindt aan Oakland Stompers. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Kraaij een tweejarig contract zou tekenen, maar in goed overleg heeft Kraaij besloten vooralsnog voor slechts één seizoen in Californie te blijven „Eerst maar even de kat uit de boom kijken", reageerde Kraaij vanuit San Francisco. „Bevalt het mij en mijn gezin, dan kunnen wij er altijd nog een tijdje aan vast plakken". Hans Kraaij is uitermate verheugd dat de bespre kingen met de Oakland Stompers zo snel afgewik keld zijn. „Drie weken geleden ben ik op eigen houtje naar Amerika gegaan om daar de markt eens te verkennen. In New York hoorde ik toen dat de Stompers nog zonder oefenmeester zaten. Meteen daarna ben ik doorgevlogen naar Oa kland, heb daar wat besprekingen gevoerd en ben vervolgens rustig terug gegaan naar Alk maar, om de zaak nog eens te overdenken. Toen ik afgelopen maandag weer richting Amerika trok, was ik er dan ook zelf wel van overtuigd tot een accoord te kunnen komen". En daarmee is Kraaij, bij AZ'67 vertrokken omdat de voetbalvisie van hem teveel verschilde met die van de gebroeders Molenaar, erg blij: „Het Amerikaanse voetbal heeft een enorme toekomst", reageert hij opgetogen. „Daar ben ik inmiddels wel van overtuigd. Er staat een aantal mensen aan de top, die zich keihard tot doel hebben gesteld het voetbal populair te maken. En dat gaat lukken, denk ik. Nu al zie ik op de scholen steeds meer jongeren een enorme belangstelling hebben voor ons voetbal". „Dit wordt echt het land van de toekomst. Het zal natuurlijk nog een behoorlijk aantal jaren duren, maar ik verwacht zonder meer dat Ameri ka op niet al te lange termijn mee gaat tellen in de internationale voetbalwereld". Hans Kraaij komt in San Francisco bij een club die nog maar twee jaar bestaat. Eigenaar is de negenendertigjarige Joegoslavische Amerikaan Milan Menderic, die twee seizoenen geleden de eerste poging deed om een profclub van de grond te krijgen. Kraaij: „Tijdens de eerste twee jaar zijn uiteraard fouten gemaakt. De Stompers haalden net als alle andere clubs lukraak spelers uit Europa zonder te kunnen beoordelen of dat gezelschap wel bij elkaar paste. Die tijd is echter voorbij. Er wordt nu wel degelijk nagedacht voordat er gehandeld wordt". Kraaij zal zich bij de Oakland Stompers niet bezig houden met de zakelijke kanten van het Amerikaanse profvoetbal. „Dat heb ik bewust buiten de deur gehouden", bekent hij. „Techni sche zaken dat wordt mijn pakkie-an. En dan heb ik alleen maar een adviserende stem". Vrije hand Hans Kraaij heeft wel de vrije hand gekregen om in Europa naar versterking van de selectie te zoeken. „Dat gaat heel bewust gebeuren. Menderic wil af van een steeds wisselende selectie. Hij wil met jongere voetballers gaan werken. Echt denken aan de toekomst. Dat spreekt mij aan. Dat heb ik hem dan ook gezegd. Je koopt er niets voor om aan het begin van elk nieuw seizoen tien nieuwe spelers in je groep op te nemen. Je moet gaan bouwen". Kraaij sluit niet uit dat hij ook Nederlandse voetballers zal proberen vast te leggen voor de Oakland Stompers. „Ik mag vijf spelers meene men. Indien de kandidaten uit Engeland en België tegenvallen, dan zal ik me zeker in Nederland oriënteren, dat is op dit moment nog niet hele maal aan de orde". Op dit moment heeft Oakland Stompers al een aantal buitenlanders op de loonlijst staan. Mros- ko (ex Bayern München) en Paunovic (ex FC Utrecht) zijn daarvan de bekendste. „Bevalt het me, dan worden het er echt wel meer. Ik heb er wel vertrouwen in. Mogelijkheden voldoende hier in Amerika en het is weer eens wat anders dan in Nederland. Het gaat me echt niet om het grote geld. Het avontuur spreekt me meer aan. Maar ik ben geen blinde gokker. Ik zou geen ja gezegd hebben indien ik zelf niet de overtuiging had dat het Amerikaanse voetbal een grote toekomst tegemoet gaat". ROBHARTOG. Londen - Derde divisieclub Southend United heeft in de denj ronde van de strijd om de Engelse cup voor een grote verrassin gezorgd door Liverpool op een doelpuntloos gelijkspel te houdei Hoewel Liverpool gedurende de gehele wedstrijd een enorn veldoverwicht had, slaagde de verdediging van Southend er ii - en dat tot grote vreugde van de duizenden supporters - di stand op 0—0 te houden. Volgende week wordt in Liverpool d< return gespeeld. Tottenham Hotspur, met in zijn midden d Argentijnse internationals Ardiles en Villa, heeft zijn publiel ernstig teleurgesteld. In de thuiswedstrijd tegen de semi-prol van Altrincham, een vierde divisieclub, bleven de Spurs op eei gelijkspel (1—1) steken. Na zesentwintig minuten scoorde Pete Taylor de openingstreffer, maar vijf minuten voor het eindt schokte Jeff Johnson de voltallige aanhang., 1—1. Spanje In de eerste wedstrijd van de derde ronde van de Spaansi voetbalbeker, heeft de koploper in de competitie, Real Madrid met 1—1 gelijk gespeeld tegen stadgenoot Atletico. Las Palmas en Valencia, die in de competitie gelijk staan wonnen beidt moeiteloos van respectievelijk Real Betis en Gerona. Zware straf voor Napoli Milaan - De Italiaanse voetbalbond heeft AC Napoli zwaai gestraft voor de ongeregeldheden die zich voorde competitiewed stj-ijd tegen Lazio Roma hebben voorgedaan. Zondag jongstleden bij het betreden van het veld werden twet spelers van Lazio getroffen door een rotje. Met verwondinge: moesten zij terug naar de kleedkamer en Lazio zag zich genood- zaakt om twee invallers mee te laten spelen. Na afloop tekendt Lazio protest aan, dat gisteren in Milaan werd behandeld. Voo: het vergrijp van zijn supporters zag Napoli zich het gelijkspe ontnomen. De uitslag (11) werd veranderd in een nederlaag van 20 en tevens werd de club uitgesloten van twee thuiswedstrij- den. Aan beide verwonde spelers zal een passende vergoeding worden uitgekeerd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM FC Dordrecht en Jan Klijnjan zullen opnieuw om de tafel gaan zitten om te proberen een regeling te treffen voor de betaling van het handgeld dat de eerste divisie club nog steeds voor het grootste gedeelte schuldig is aan de twee seizoenen bij zijn oude vereniging teruggekeerde voetballer. Zes sponsors zegden destijds Klijnjan een handgeld van honderd vijftigduizend gulden toe, maar tot nu toe hebben slechts twee van hen het toegezegde bedrag gestort. Daarom heeft Klijnjan onlangs beslag laten leggen op de inkomsten van de eerste divisieclub. Door dit beslag is FC Dordrecht in érnstige problemen geraakt Daarom had het een kort geding aangespannen om het beslag opgeheven te krijgen. Vlak voordat dit kort geding gisteren voor de Rotterdamse rechtbank zou dienen, besloten beide partijen echter toch nog één keer te trachten tot een minnelijke schikking te komen. FC Dordrecht heeft het geding echter wel aangehouden om de zaak toch nog voor de rechter te laten komen als men niet tot een compromis kan komen. De Dordtse club is van mening dat het beslag ten onrechte is gelegd, omdat het een conflict betreft tussen een aantal particulieren en Klijnjan, waarbuiten de club juridisch staat. Jan Klijnjan: wacht nog altijd op zijn centen. Een fragment uit de partij tussen Rob Ridder (voorgrond) en wereldkampioen Flemming Delfs. HAARLEM Nederland heeft in de halve finales van het badminton-toemooi om de Tho mas-cup tegen Denemarken na de eerste dag een achterstand van 4-0, niet onverwachts, ge zien het niveau dat de Deense heren bezitten. Toch hing er tijdens de eerste partij, tussen de Nederlandse kampioen Rob Ridder en wereld kampioen Flemming Delfs een sensatie in de goed gevulde Duinwijckhal te Haarlem in de lucht. Ridder verraste met uitstekend spel en overblufte daarmee de steeds laconieke Delfs. Zo zeer zelfs, dat de foutloos spelende kampioen de eers.te game met 15-11 naar zich toe kon trekken. En dat na een achterstand van 10-7. Maar Delfs, die vrij veel beoordelingsfouten maakte, bezat op dat moment nog niet de kracht om door te gaan. De Deen, die het moet hebben van zijn fenomenale techniek is geen vechter en werd teruggedrongen door de zeer geïnspireer de Ridder. Deze kreeg loon naar werken. Delfs was geschrokken en toonde tekenen van nervositeit. Dat bleek duidelijk in de tweede game, toen hij weer werd geconfronteerd met een furieus vechtende Ridder. De Nederlander nam zelfs een voorsprong van 3-8, verspeelde deze daarna weer en moest daarna in de verdedi ging via 6-5 werd het 10-7. Ridder sloeg terug tot 10-8, maar zag zijn achterstand opnieuw groeien. Het werd nog 13-12, maar Delfs, die wel even in ernstige moeilijkheden kwam, maakte met twee knappe smashes dat hij naast Ridder kwam: 15-12. De vijf minuten rust hadden, zoals later bleek Rob Ridder uit zijn ritme gehaald. Hij vocht nqf wel maar het vuur was geblust. Met 15-5 besliSe I Delfs het duel. Het tweede enkelspel tussen Guu van der Vlugt en oud-weteldkampioen Svend Pn stond op een aanmerkelijk lager peil. De zee geroutineerde Pri gaf Oranje's tweede speler die kansen, maar op de beslissende momenten toon de'hij zijn ware klasse. Met 15-9 en 15-13 kwam Denemarken op een voorsprong van 2-0. Iïvde dubbelspelen waren de Denen oppermach tig. Rob en Piet Ridder deden alles wat mogelijk was, maar Delfs en Steen Skovgaard waren t« sterk: 15-10, 15-8. De tweede Deense formatie Steen Fladberg en Morten Frost overklasten de wel spectaculaire, maar zeer wisselvallige optre dende Nederlandse combinatie Van der Vlugt en Herman Leidenmeijer volkomen: 15-7 en 15 (Van onze sportredactie) ZEIST Het is vrijwel uitgesloten, dat er komend weekeinde gevoetbald zal worden. Mogelijk vandaag al besluit de KNVB om het gehele amateurvoetbal voor zaterdag en zondag af te gelasten. De beslissing over het betaalde voetbal wordt niet voor vrijdagmiddag genomen. De grondtechnische dienst van de voetbalbond verklaarde desge vraagd: „De situatie in het gehele land is uiterst slecht. Voeg daaraan toe, dat de weersverwachtingen ook weinig hoopvol zijn en het is duidelijk, dat de kans op voetbal uiterst gering is. Misschien dat het betaalde voetbal nog een kleine kans maakt. Vandaar dat we die beslissing nog even uitstellen". Go Ahead Eagles verzet data dagavond naar de zondagmid- DEVENTER In verband met dag te verzetten, de te verwachten slechte weers- Het betreft de wedstrijden tegen omstandigheden heeft het be- Ajax, die nu op zondag 28 ja- stuur van eredivisie-vereniging nuari zal plaatsvinden en tegen Go Ahead Eagles besloten twee Vitesse, die nu vastgesteld is op thuiswedstrijden van de zater- zondag 11 februari. NEW YORK Enkele wereld vermaarde tennisspelers verke ren op voet van oorlog met de organisatoren en sponsors van het Grand Prixcircuit. Terwijl in New York het zogenoemde Masters toernooi, het slot van de serie Grand Prix-toernooien van 1978, van start is gegaan, hebben de Amerikanen John McEnroe en Jimmy Connors, de Zweed Björn Borg, de Argen tijn Guillermo Vilas en de Ita liaan Adriano Panatta duide lijk laten weten het niet eens te zijn met de nieuwe reglemen ten. Overigens nemen van dit nors deel aan Masterstoernooi. vijftal alleen McEnroe en Con- Ongenoegen bestaat er vooral over de nieuwe regel die wil dat de spielers een contract tekenen waarin staat dat zij verplicht zijn aan zes tevoren gekozen toernooien meedoen. Als een speler niet tekent, loopt hij de kans van alle 93 Grand Prix- toemooien geweerd te worden. Connors, McEnroe en de verte genwoordigers van de andere spelers hebben voor deze week in New York een gesprek gear rangeerd met officials van de overkoepelende tennisinstan- ties. Na deze bijeenkomst zal bekeken worden of de spelers een actie "tegen het Grand Prix circuit zullen starten. Eddie Dibbs heeft gisteren zijn eerste wedstrijd in het acht- mans-tennistoernooi van het grand prix-circuit, in Madison Square Garden te New York tegen de Italiaan Corrado Bar- razzutti met tweemaal 6-4 ge wonnen. In de andere groep versloeg de Amerikaan Brian Gottfried op eenvoudige wijze Raul Ramirez uit Mexico met 6-4,6-1. De Spaanse zoa Waterskiën, zwemmen en niksdoen aan de stranden van Mallorca. Op excursie naar Valldemosa en de grotten van Drach. Parels kopen en na de tapas de lekkerste paella van het eiland ontdekken. De Griekse zoa Neerstrijken op het strand van Rhodos. Uitvoerig de oude stad verkennen. Wat aardewerk meenemen voor thuis. Een ex cursie maken naar de Acropolis van Lindos. Op een terrasje bij de haven luisteren naar de Bouzoukia. De Oostenrijkse zoa Genieten van de bergen in Tirol. Na een Enzian smullen van Kalbs'oraten en Apfelstrudel. Vissen en bergbeklimmen. Zeilen op de Achensee. Snuffelen in sfeervolle winkelstraatjes. DeTunesische zoa Bruin worden op het zandstrand bij de oude muren van Sousse. Couscous eten en mintthee bestellen. Lederwaren uitkiezen op kleurige markten. Op excursie naar Carthago. Zwemmen en waterskiën zoveel als u wilt. zwemmen of paardrijden. Verse vis eten met een glaasje Aquavit. Kijken of er nog wat houtsnij werk in uw koffer kan. De Amerikaanse zoa De Indonesische zon. De Nieuwe Wereld zien vanuit uw bestemming in Florida. NaarDisneyworld natuurlijk, naar Miami Beach en Kennedy Space Center. Op dn Amerikaans steaks en hotdogs eten. Tot rust komen op de stranden of in actie komen op het water. De Ranse zon. In de Périgord varkens naar truffels zien wroeten en die toch lekker blijven vinden. Jeu de boules spelen met de mensen uit het dorp. Bij de wijnboer de cru gaan proeven. Verslingerd raken aan een tongstrelende bouillabaisse. Wat plaatselijke delicatessen meenemen om thuis na te genieten. De Noorse zon. De rust en stilte opzoeken van de ongerepte natuur. Wandelen door wouden en langs fjortjen. Bergtochten maken, zeilen, Naar de mystieke pracht van het eiland Bali. Tochten maken langs sawa's, dessa's en warme stranden. Tempels bezoeken en de Kecak-dans zien. Zilver en batik op de kop tikken. Elke dag wat anders kiezen uit de Indonesische en Chinese keuken. BoekbiideABN. Het adres waar u ook de andere reiszaken regelt, zoals vreemd geld, Eurocheques ofreischeques en verzekeringen. Bij onze reisverkopende kantoren vindt u geselecteerde reizenpro- gramma's bij elkaar van onder meer: Holland International, ANWB, Swiss Chalets-Interhome, BBI, FTS, Fred. Olsen Lines, Scanialux, Yugotours, Big Ben Tours, North Sea Ferries, OlauLine, Townsend Thoresen, en nu ook A rke Reizen! Behulpzaam vertrekpunt voor uw vakantie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10