Sihanoek, verwende ijdeltuit, maar allerminst dwaas 5 Bewind Cambodja duldt; geen bemoeienis VN Economisch Dagblad aï KOPPELSTEIN een krant die groeit CARRIÈRE MAKEN BIJ DIGROS! a) ASSISTENT- BEDRIJFSLEIDER b) AFDELINGCHEF GROENTEN-EN FRUIT c) TOEKOMSTIG BEDRIJFSLEIDER DRANKENHAL jonge medewerker C0NTR0LELEIDER medewerker EEN ERVAREN TYPISTE f BUITENLAND LEIDSE COURANT jWOENSDAG 10 JANUAR119791 PAGINj i Thaise soldaten bekijken een bomkrater, na een beschieting van het grensge bied door boven Cambodja operer ende vliegtuigen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Hij was een van die mensen die voortdurend ingezonden stukken naar krantenredacties sturen. Er kon geen nega tief, of twijfelachtig, of weinig complimen teus woord over Cambodja geschreven worden, of Sihanoek stuurde een brief naar de redactie. Naar nagenoeg alle kranten van de grote landen ter wereld. Zelf was hij de hoofdredacteur van „Kampuchea" een duur uitgegeven maandblad ter ver heerlijking van een inderdaad heerlijk land dat hij geheel en al zelf fabriceerde. Toen een Amerikaans weekblad enige tijd later schreef dat zijn moeder koningin Kosso- mak enorme inkomsten trok uit een indruk wekkende keten bordelen (in feite waren alle bordelen in Cambodja haar eigendom) verbood hij de invoer van alle buitenlandse bladen en liet geen enkele vreemde journa list meer zijn land binnenkomen Hij was acteur, cineast, saxofonist, zanger. Hij maakte films waarin hij soms de hoof drol speelde in een romantische liefdesscè ne met zijn dochter tegen de achtergrond van een zonsondergang achter kokospal men. En aan de oever van de Mekong in Phnom Penh had hij een paleis voor het filmfestival laten bouwen, waarin elk jaar de hoofdprijs toegekend werd aan prins Norodhom Sihanoek. Hij werkte een tijd lang met de koelies in de rijstvelden en legde af en toe het werk stil om een eigen gedicht te proclameren en om toegejuichd te worden. Hij had veel van een clown, een ijdeltuit, een over het paard getild verwend kind, maar hij was allerminst dwaas. Heel zijn leven heeft hij zich geïdentificeerd met Cambodja. Met een soort mysticisme gaf hij voor tot op zekere hoogte de goden koningen die tien eeuwen geleden het groot ste tempelcomplex ter wereld Angkor Vat opgetrokken hadden te belichamen. Geen ogenblik scheen het bij hem op te komen dat iemand anders dan hijzelf de vader van zijn land kon zijn. Op de troon geplaatst Met negentien jaar was hij door de toenma lige Franse gouverneur-generaal van Indo- China op de troon geplaatst, omdat men de indruk had dat hij zeer plooibaar was. Hij was de afstammeling van de oude dynastie Khmer-koningen, maar tijdens de Japanse bezetting in 1943 proclameerde hij de onafhankelijkheid van zijn land, hetgeen hem niet belette de Franse heerschappij na de oorlog weer te erkennen en de vertegenwoordigers van Parijs opgetogen met open armen te ontvangen. En evenmin stralend de onafhankelijkheid van zijn land te aanvaarden toen de Fransen deze in 1953 erkenden. Maar twee jaren later trad hij als koning af ten gunste van zijn bejaarde vader; hij werd eerste-minister, later staats hoofd om zijn macht beter te vestigen waarbij zijn grote innemendheid, zijn sprankelende intelligentie, zijn impulsiviteit en zelfs zijn soort tirannie zijn voornaamste troeven waren. Hij bleef aan het hoofd van zijn land muziek componerend, zingend, schrijvend en dansend, fysiek werkend en de wereld rondreizen tot de staatsgreep van zijn eerste-minister Lon Nol. Sihanoek was op dat moment in het buitenland - het was de '18e april 1970 - en hij dacht er één ogenblik over om zich in zijn villa aan de Franse Rivièra terug te trekken. Maar de wraakzucht nam de overhand - hij zou zich niet kunnen terugtrekken alvorens de verra der Lon Nol en diens kliek ten val gebracht te hebben. Hij aanvaardde de bitterheid van de verbanning in Peking. Het waren geen lichte jaren voor Sihanoek, ofschoon de vriendschap van Tsjoe-en-Lai hem onvergetelijke uren bezorgde. Zijn bondgenootschap met de Rode Khmers, de communisten die hij tot de 18e april bestre den had en waarmee hij nu gemene zaak in Peking moest maken om Lon Nol en de Amerikanen en Zuid-Vietnamezen weg te vagen, was een „tegennatuurlijke verbin tenis". Sihanoek maakte zich dienaangaan de geen enkele illusie. „De Rode Khmers walgen van mij en ik walg van hen", placht hij te zeggen, „als ze mij niet meer nodig hebben spuwen ze me uit als een kersepit". In Peking moet het hem al duidelijk gewor den zijn in welke mate zijn opvatting van zijn eer en zijn wraakgevoelens jegens degenen die de republiek uitgeroepen had den voor zijn volk onmetelijk lijden zou kunnen betekenen. En om de Rode Khmers de loef af te steken, ontwerpt hij zelfs een scenario-van-goede-dienstendie goede diensten die Frankrijk in een verzoenings actie zou verlenen tussen hemzelf en Henry Kissinger. Maar de Chinese politiek van dat ogenblik maakte het hem onmogelijk dit scenario inderdaad op te voeren (Kissinger was trouwens méér dan aarzelend) en ook Tsjoe-en-Lai kan hem niet meer helpen. Als de Rode Khmers in april van '75 Phnom Penh veroveren blijft hij in Peking, tot september. Lang had hij gepoogd de nieuwe heersers waarborgen te ontrukken voor hemzelf en zijn medestanders. Toen hij zijn voormalige paleis binnentrok met de urn met de as van de kort tevoren in Peking gestorven koningin-moeder Kossomak onder de arm, zag hij dat zijn ergste vrees bewaarheid was. Phnom was door de Rode Khmers vermoord en in een dode stad herschapen. Maar hij werd eervol bejegend en het nieuwe regime kende hem een maandgeld van 8000 dollar toe in een land waar overigens al het geld afgeschaft was. Ver moedelijk probeerde hij van Khieu Samp- han en diens medestanders toestemming te krijgen om zich in zijn villa in Mougins in Zuid-Frankrijk terug te trekken. Hoe deze pogingen verlopen zijn is niet bekend, maar korte tijd daarna stemde hij er in toe een rondreis te maken door elf landen en een bezoek aan de Verenigde Naties te brengen in naam van de nieuwe heersers van zijn land. Men zegt dat hij nog hoop koesterde en Tsjoe-en-Lai scheen hem in zijn verwachtingen te sterken. En „klein maar dapper" zoals hij was, keerde hij op oudejaar 1975 uit de vrije wereld naar „het concentratiekamp Cambodja" terug. Een week later stierf Tsjoe-en-Lai en kort daar na was Norodhom Sihanoek niet meer dan een gevangene van de Rode Khmers. Twee van zijn zoons waren - zoals alle jongeren - naar het platteland gedeporteerd om in de rijstvelden en aan stuwdammen te wer ken. Er werd gezegd dat een van hun vermoord was. Zondag verklaarde Siha noek in Peking dat hij sedert drie jaren geen enkel nieuws van zijn kinderen gehad heeft. Men meent dat de Chinezen hem indirect het leven gered hebben door de Rode Khmers ervan te weerhouden Siha noek en zijn echtgenote, prinses Monique, te liquideren". Mogelijk is het ook onder druk van Peking geweest dat Sihanoek uit zijn zogenaamde gouden gevangenis ge haald is om via Peking naar de Verenigde Naties te gaan, waar hij misschien heen zal gaan omdat hij zijn land naar buiten tegen de agressie van de Vietnamese erfvij and wil verdedigen, hoewel hij het „interne beleid" van de regering van Cambodja in Peking veroordeeld heeft. Misschien blijft hij in China, misschien komt hij naar Mougins. Intussen is hij er zich bewust van dat degenen, die zowel de Rode Khmers als hemzelf beschermd hebben, met de val van Phnom Penh een nederlaag geleden hebben, een nederlaag die voor Moskou een victorie is. BANGKOK (AP/Rtr) De nieuwe voor lopige regering van Cambodja heeft Chi na vanmorgen gewaarschuwd zich niet te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Cambodja. Het voormali ge staatshoofd prins Norodom Sihanoek werd de „microfoon" van Peking ge noemd. In een radio-uitzending vanuit Phnom Penh werd gezegd dat de Revo lutionaire raad van het volk thans de enige vertegenwoordiger van het land is. Een debat in de Veiligheidsraad zou als een ongeoorloofde inmenging in het Cambodjaanse binnenlandse beleid wor den beschouwd. Zoals bekend is Siha noek naar de VN onderweg om de Viet namese inval in zijn land aan de kaak testellen. Uit Cambodja komen berichten binnen over het voortduren van de gevechten en het opvoeren van de Vietnamese luch taanvallen. Delen van westelijk Cambod ja, ondermeer de dicht bij de Thaise grens gelegen stad Battambang, zouden nog gecontroleerd worden door de troe pen van de verjaagde regering van Pol Pot. Er circuleren berichten dat Pol Pot zelf niet meer in leven is. Over president Khieu Samphan is niets bekend. In Thailand vermoedt men dat in Cam bodja nog steeds aanzienlijke aantallen Chinezen verblijven. Een vrij groot aan tal Chinezen heeft kunnen ontkomen, maar mogelijk zijn er 20.000 in het land achtergebleven, onder wie een groot aan tal adviseurs van allerlei aard. &k Vietnam en Laos, de beide andere states van Indo-China, hebben het nieuwe be wind van Cambodja erkend. Ook presfti; dent Brezjnev van de Sovjet-Unie heelor gezegd dat het nieuwe bewind de volledjr ge steun heeft van Moskou. Hij noemdbr het verdreven bewind van Pol Pon „weerzinwekkend". Volgens Brezjnev wa^at het politieke systeem en de genocidfee (volkenmoord) in Cambodja „niets ai>gj ders dan de Chinese culturele revolutitv op andermans gebied". »z< De Chinese volksrepubliek heeft de Vie(^ namezen ervan beschuldigd een ChinesL. vissersboot te hebben beschoten en g4^ kaapt. De vieropvarenden hadden zwenk mend de Chinese kust bereikt. Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voornemens zijn krachtens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrij stelling te verlenenn van: b 1. het bestemmingsplan "Katwijk aan den Kijn 2. het bestemmingsplan "Molenblok-Zuid le her ziening"; 3. het bestemmingsplan "Koestal-Overduin en in samenhang met artikel 50. lid 8 der woning wet vergunning te verlenen voor: 1. het verbouwen van het pand Rijnstraat 78, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie D, nr. 650; 2a. het verbouwen en vergroten van de acntererT- bebouwing behorend bij het pand Leliestraat 15, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie D. nrs 263 en 264; 2b. het verbouwen en vergroten van de achtererf- bebouwing behorend bij het pand Leliestraat 17, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie D. nr. 265; 3a. h?t verbouwen en vergroten van de achtererf- bebouwing behorend bij het pand Nieuwe Duinweg 40, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B. nr. 4851; 3b. het uitbreiden van het schoolcomplex aan de Louise de Colignylaan 2, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B. nrs. 584 en 5200. De tekeningen behorende bij de bouwplannen lig gen met ingang van maandag 15 januari 1979 op de gemeentesecretarie (kamer 108/109) ge durende veertien dagen voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de ge legenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vrjjstelling(en) schrifte lijk bij hen in te dienen. Katwijk, 11 januari 1979. Burgemeester en wethouders van Katwijk, de secretaris, de burgemeester, G. Feenstra C.A. Bos Gemeente Katwijk Gemeente Alkemade Voorlichtingsavond Welzijnsbeleid Hedenavond om 20.00 uur wordt in de Raadszaal van het Gemeentehuis te Roelofarendsveen een voorlichtingsavond gehouden over het te ontwikke len welzijnsbeleid. Alle verenigingen van Sociaal Cultureel werk en andere belangstellenden, voor zover nog niet uitge nodigd, zijn van harte welkom. Burgemeester en wethouders. STICHTING „ONDER EIGEN DAK" In het woningbouwplan zijn nog een 29-tal etagewoningen te koop Indeling: woonkamer, keuken, toilet, hal, dakterras, twee slaapkamers, badkamer, overloop, zolder en schuur Koopprijs 109.500.- excl. erfpacht Gegadigden kunnen zich melden voor 15 januari 1979 bij de Stichting Onder Eigen Dak Postbus 3 Leiden. GEMEENTE WARMOND OPENBARE COMMISSIEVERGADERING Burgemeester en wethouders van Warmond maken bekend, dat er op woensdag 10 januari 1979 te, 20.00 uur een openbare vergadering wordt gehouden van de Commissie Financiën en Economische Aan gelegenheden. Agendapunten zijn o.a1 verkoop strookje grond in het bestemmingsplan „Endepoel II"; verhoging tarieven ligplaatsen woonschepen; bijdrage complex 31 woningen Woningstichting „Warmunda" over het exploitatiejaar 1976/1977. De vergadering vindt plaats in de raadzaal van het gemeentehuis. Warmond, 8 januari 1979. Burgemeester en wéthouders voornoemd, de secretaris,1 burgemeester OEPIE LEEST DE KRANT. DAT VINDT HIJ INTERESSANT. DAGELIJKS HET NIEUWS EN DE ACHTERGROND INFORMATIE EN SOMS OOK WEL DE SENSATIE. voor beslissers die mee willen groeien heeft E.D. een interessant voorstel Laat zien dat voorstel en stuur vrijblijvend en zon der kosten twee weken het E.D. aan: Naam: Adres: Code - Woonplaats: Telefoon: bon toesturen aan: Economisch Dagblad, Antwoordnummer 344, Den Haag U wordt uitgenodigd om te infor meren naar de functies van; De man die na de bedrijfsleider moet zorgen voor de dagelijkse gang van zaken in onze moderne multimarkt. Leeftijd 23-28 jaar. Niet zo maar een afdeling, maar een „zaak in een zaak". De Digros AGF-afdeling is een superonderdeel van het geheel. Leeftijd 21-28 jaar. In het bezit van AGF-diploma. Alweer door uitbreiding zoeken wij jonge mensen (25-35 jaar) in het bezit van of studerend voor het Slijtersvakdiploma. Schrijf aan: DIGROS B.V. POSTBUS 187,2160 AD LISSE t.a.v. de heer B. Wensink, of maak een afspraak, telefoon 02521-19003. SLIJTERIJ WIJNHANDEL „de Gouden Leeuw" Veurseweg 214, Voorschoten, tel. 01717—3736. Wij vragen voor de slijterij, wijnhandel en magazijn. Sollicitaties dagelijks aan de slijterij. Na 18.00 uur 071-762075. Registeraccountants Alkmaar Beverwijk 's-Gravenhage Hoorn Zaandam Amsterdam Doetinchem Haarlem Leiden Zutphen Arnhem Ede Hoogeveen Purmerend In onze vestiging te Leiden is plaats voor een met fiscale interesse. Onze gedachten gaan uit naar: - NIvRA-studenten, gevorderd tot en met het algemeen deel; - S.P.D.-ers (I en II) met ervaring zowel in de controle als in de aangiftepraktijk. Onze organisatie is een geheel van een aantal betrekkelijk kleine kantooreenheden (14 vestigingen met totaal 250 man, inclusief 32 accountants) waarin het beroep integraal wordt uitgeoefend. Geïnteresseerden worden uitgenodigd contact op te nemen met ons kantoor te Leiden, Zeemanlaan 22A, tel.: 071 -14 67 46 of met de afdeling Personeelszaken van het Secretariaat (Dubbele Buurt 2rd, Hoorn, tel.:02290-1 55 46). Wegens ziekte voor di'rekt gevraagd op bloemisterijbedrijf Eventueel per 1 maart. JAN VERMIJ Westeinde 34 B, Roelofarendsveen. Tel. 01713—2708. 't Staat 4 - j in de LEIDSE COURANT GEMEENTE NOORDWIJK Het typewerk voor de gemeentesecretarie wordt centraal verricht door 2 typistes met een volledige betrekking en 2 3 typistes met een deelbetrekking. Per 1 maart 1979 komt een volledige betrekking va- kant. Deze functie houdt tevens in de leiding van de type kamer. In verband hiermede wordt gevraagd: die naast typewerk, belast wordt met de dagelijkse leiding, waartoe behoort, de controle op de voort gang van het werk op de typekamer en het verzend- klaar maken van de stukken voor do vergaderingen van de gemeenteraad en van de raadscommissies. Het salaris is afhankelijk van leeftijd en ervaring. Het maximum maandsalaris bedraagt 2.202.- (min. bij 21 jaar 1.691.-). Promotie is bij gebleken geschiktheid mogelijk. Minimale eisen: mavo- en type-diploma. De rechtspositieregeling van de gemeente houdt o.a. een goede vakantie- en ziektekostenregeling in. Een grafologisch onderzoek zal worden toegepast. Daarom wordt een eigenhandig geschreven sollici tatie gaarne tegemoet gezien. Binnen 10 dagen dienen reacties binnen te zijn bij burgemeester en wethouders van de gemeente Noordwijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6