'e Kwakel ouwt N.T. V. spiegel van ontwikkelingen in Hollandse tuinbouw \j>TAD/REGIO VOORZIENINGEN IN KONINGEN TEGEN GELUIDSOVERLAST SCHIPHOL Kans op nieuwe „Zoeterwoude week' FOUTIEVE AANSLAGEN BELASTING OP ONROEREND GOED jrtHlSa. TOT 4 FEBRUARI IN BLEISWUK f*"' LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 JANUAR11979 PAGINA 5 iE KWAKEL Onder grote wakelse belangstelling is gis- iddag om hal/ vier de eer- officiële paal geslagen voor eengezinswoningen in de 'esector en 6 eenpersoons- twoningen in bet lan De Kuil II door de wethou- van Volkshuisvesting J. - A Jongmans. De Land- en uinbouwbond bood de wet- ouder na het slaan van de paal doos met gerbera's aan. Dit mdat de eerst aan te leggen traat de Gerberastraat zal ■aan heten [et het slaan van deze eerste jnijlpaal" is een einde gekomen an de jarenlange strijd tussen iet gemeentebestuur en de Verheid. Door de toenemende eluidsoverlast van het vlieg- erkeer voor vliegveld Schiphol rerd het plan De Kuil II, in ■rste instantie door het rijk erworpen. De grote woning nood in het gebied noopte het gemeentebestuur en een grote groep aktievoerders vorig jaar tot een demonstratieve tocht naar het Binnenhof in Den Haag, waar zij de regering een zwartboek overhandigden. Me de door deze aktie van de Kwa- kelse bevolking, het gemeente bestuur, maar ook de mede werking van het Provinciaal 'Bestuur, werd uiteindelijk toch goedkeuring voor het plan ver leend. De woningen die in De Kuil zullen verrijzen, worden spe ciaal aangepast aan de te ver wachten geluidsoverlast van het vliegverkeer. Alle huizen krij gen een verzwaarde dakcon- struktie, dubbele ramen en alle ventilatiegaten worden voorzien van „suskasten" om de geluids overlast te temperen. Deze voor zieningen maken de woningen wel zo'n 10.000 gulden duurder, •Wethouder Jongmans slaat de eerste paal, een „mijlpaal1' maar de bewoners zullen min der last van lawaai hebben. De woningen worden uitsluitend gebouwd voor de eigen Kwakel- se bevolking. Deze meestal in de agrarische sector werkende mensen, met zeer onregelmatige werktijden waren tot nu toe genoodzaakt woonruimte elders te zoeken. De woningen in De Kuil II zijn vooral voor hen een oplossing omdat ze nu vlakbij de kassen wonen. De huizen moeten ongeveer tussen de 125.000 en 135.000 gulden gaan kosten en worden gebouwd door aannemer Vink en Veen uit Noorden. De gemeente Uithoorn, waaron der het dorp De Kwakel be stuurlijk valt, kampt echter ook na de realisatie van het plan De Kuil II nog met grote wo ningnoodproblemen. Alleen in Uithoorn staan zeker al zo'n 1200 woningzoekenden te trap pelen om een huis. Het plan Meerwijk dat zou kunnen voor zien in zo'n 3Ö00 woningen wordt voorlopig nog steeds ge dwarsboomd door de regering, die een goedkeuring voor het plan nog niet wil verlenen. Maar het gemeentebestuur van Uit hoorn heeft al aangekondigd dat als het plan te lang wordt opgehouden er weer een demon stratie in Den Haag zal worden- gehouden. „We sluiten Uithoorn een dag en trekken met z'n allen naar Den Haag. Liefhebbers genoeg en het blijkt effect te hebben", aldus wethouder Jongmans in zijn redevoering na het slaan van de eerste paal. ZOETERWOUDE Als het aan enkele Zoeterwoudse mid denstanders ligt, zal er ook dit jaar weer een braderie komci. in Zoeterwoude. Het is dan zelfs de bedoeling dat er een „Zoeter woudse week" georganiseerd wordt. Dit alles als gevolg van de bijzonder goed geslaagde braderie tijdens de Zoeterwoy- de 700 feesten. Als deze week, van de tiende t/m de zestiende juni, een succes wordt, gezien de geweldige drukte en gezellig heid bij „Zoeterwoude 700" lijkt dat al bij voorbaat verzekerd, kan de Zoeterwoudse week wel licht een jaarlijks terugkerend verschijnsel worden. Vaste evenementen in de week zullen de sterrit op 10 juni, de braderie op 12 en 13 juni, en de avond- driedaagse op 13, 14 en 15 juni zijn. Verenigingen of anderen die ook iets willen organiseren in deze week kunnen wellicht in samenspraak met het comité van organisatie hun activiteit in de „Zoeterwoudse week" inpas sen. Het comité hoopt en ver wacht dat inderdaad velen eni ge activiteiten in deze week zullen ontplooien, zodat het ge heel kan uitgroeien tot een groots evenement. Tijdens de braderie zelf zal het concurren tiebeding worden gehanteerd. Dit gebeurt om het geheel zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Iedere deelnemer moet dus bij het aanmelden direct zijn bezigheden op de braderie opge ven en er geldt: „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Winkeliers die willen deelnemen aan de braderie worden ver zocht zich voor 22 januari schriftelijk aan te melden bij Th. van Steyn, Watertje 8, tel. 01715-1331. Verenigingsbestu ren die eigenlijk eerst nog over leg moeten plegen met hun ach terban worden toch verzocht om zich direct te melden als zij belangstelling hebben, omdat de datum van 22 januari een uiterste datum is. In Leiderdorp LEIDERDORP Alle Leiderdorpse hoofdbe woners en eigenaren hebben dezer dagen een foutieve aanslag in de onroerend goedbelasting in de bus gekregen. Het gemeentehuis aan de Hoofdstraat wordt hierdoor overstelpt met tele foontjes van verontruste Leiderdorpers. Door een administratieve fout is het eigenaarsta rief voor dat van het gebruikerstarief verwisseld, waardoor de eigenaren van een onroerend goed een te lage en de huurders van woningen een te hoge aanslag hebben gekregen. Het eigenaar starief is in Leiderdorp vastgesteld op 5,80 per 3.000,- geschatte waarde en het gebruikerstarief op 2,80 daarvan. Op het gemeentehuis had men wel enkele aanloopproblemen ten gevolge van de eerste aanslag van de onroerend goedbelasting verwacht, maar niet een fout met dergelijke verstrekkende gevolgen. Dat de fout in alle aanslagen is geslopen komt door de geautomatiseerde verwerking van de aanslagen. De computer van de rijksbelasting dienst die de aanslagen heeft opgelegd, heeft de foutieve invoergegevens massaal verwerkt Men breekt zich thans het hoofd over de vraag hoe de fout hersteld moet worden. De wethouder van financiën J. Bezemer (PvdA) zal hierover deze week met de inspecteur der belastingen overleg over plegen. Men hoopt de fout nog tijdig recht te kunnen zetten vóór de eerste vervaldag van 28 februari. ILEISWIJK - „Van Ambacht tot Industrie." Met eze bekende uitdrukking is de ontwikkeling die ie Nederlandse tuinbouw, en dan met name de ;lastuinbouw, de laatste tien jaar heeft meege- naakt, wellicht het beste te karakteriseren. Van iet vroegere tuindersbedrijf waar men, dag in lag uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, »p zeer intensieve manier, vaak zonder of met •eringe technische hulpmiddelen, poogde de ge- rassen te telen, is niet veel meer over. De tuin- lerij, zowel in de bloemen- als in de groentesec- or, is veranderd in een sterk geautomatiseerd ledrijf, waar computers veel werk van de teler lebben overgenomen. Desondanks blijft de perso de arbeid vanzelfsprekend een onontbeerlijk leel vormen van het produktieproces. Bijna alle echnische hulpmiddelen, die de teler ter be- chikking staan (en dan met name de allemieuw- te snufjes) alsmede zaden, bloemen en planten, ijn te zien op de Nederlandse Tuinbouw Vak- eurs (NTV), die van 30 januari tot en met 3 fe- ruari wordt gehouden in de hallen van de Sleiswijkse veiling De grote veilinghal in Bleiswijk waar de Nederlandse Tuinbouwvakbeurs wordt gehouden. )e NTV, 's werelds grootste gespeciali- eerde glastuinbouwvakbeurs, wordt dit ir voor de zesde maal gehouden. Het een samenwerking van de twee vak- intoonstellingen die vroeger in het West- rnd werden gehouden, de „AZ" en de Wéhaté." Zoals de naam al zegt, worden p de NTV die zaken getoond, die met et tuinbouwbedrijf te maken hebben, lat zijn natuurlijk op de eerste plaats kassen, alle technische hulpmiddelen ie bij de tuinbouw worden gebruikt, ieuwe gewassen, planten, bloemen en aden. Maar ook de bedrijven die öp een ndere manier bij het geheel betrokken zoals glasverzekeringsmaatschap- tijen en tuinbouw-adviesbureau's, het laaldwijkse proefstation, uitgeverijen an allerhande vakbladen en de Rabo- ank zijn met een stand op de beurs vertegenwoordigd. ïuitenland )e NTV trekt echter niet alleen in Ne erland veel belangstellling. Vanuit het ïuitenland komt men op de nieuwtjes an de beurs af. Zo zijn er bijvoorbeeld eder jaar veel journalisten van buiten- andse vakbladen die een bezoek bren- en aan de Bleiswijkse veilinghallen. )e belangstelling van allerlei bedrijven oor een stand op de NTV neemt ieder aar toe. Waren het er in het vorige jaar 54, dit jaar vinden 266 bedrijven en in- tellingen onderdak ir\ de ruim 24.000 vierkante meter grote hallen. kassenbouw Indanks de verschuiving van de gr oen eteelt naar de bloementeelt, die de afge- open jaren merkbaar is geworden, is het Jasareaa] in Nederland het afgelopen aar met 145 hectare toegenomen. Naast lie uitbreiding hebben de, voor het over grote deel Nederlandse, kassenbouwers aok veel werk gehad aan de vervanging van kassen. Veel tuindersbedrijven, die de vijftiger en zestiger jaren werden gebouwd, zijn langzamerhand aan ver vanging toe. Ook later gebouwde kassen worden vervangen, maar dan is er spra ke van, dat de eigenaar hogere teelttech- üsche eisen aan zijn bedrijf is gaan stel ten. De Watergoot. een van de voor de geoogste tomaten. TNO-goedkeuring op hun constructies verkregen. Op de NTV zullen verschillen de bdrijven met nieuwe constructiede tails voor de dag komen. mogelijkheden voor bloemen- en groenteteelt, in deze winterse dagen volop Gratis busdienst BLEISWIJK - Voor de bezoekers van de NTV, die van 30 januari tot en met 3 februari wordt ge houden in de hallen van de veiling te Bleiswijk, die met het openbaar ver voer willen komen, heeft het organisatiecomité een speciale busdienst in het leven geroepen. Naast de verbinding vanaf Rotter dam CS (lijn 2) bestaat namelijk de mogelijkheid om vanaf station Drie manspolder in Zoe ter meer, ieder half uur gra tis door Westhederland naar de NTV te worden ven'oerd. Ieder half uur vertrekt er een bus in de richting Bleiswijk. De ver trektijden van deze bus zijn zo goed mogelijk af gestemd op de aansluiten de verbindingen van de treinen uit de richting Den Haag, Gouda, de rit ten van de Zoe term eerlijn en de vertrek- en aan komsttijden van de ver schillende streekbussen. De gratis busverbinding wordt gedurende de duur van de NTV uitgevoerd. Total-energy Computers Stevigheid Op de beurs wordt altijd een voorname plaats ingeruimd voor de verwarming, klimaatbeheersing en energiebesparing in de kassen. Dit jaar zal eens te meer blij ken dat met name de automatische rege ling van het kasklimaat een steeds grote re vlucht neemt. Hierbij heeft de computer in korte tijd een vooraanstaan de plaats weten te veroveren. Sinds de eerste verschijning, vier jaar geleden, zijn honderden computers in de tuin bouw geplaatst. Elke, zichzelf respecte rende, regelfirma heeft inmiddels een computer tot ontwikkeling gebracht. In die computerwereld begint zich echter ook een steeds duidelijkere differentiatie af te tekenen. Niet iedereen blijkt be hoefte te hebben aan de onbegrensde moflelijkheden van de computer. Bij bedrijven waar veel elektriciteit no dig is voor de belichting van bepaalde gewassen, doet het gebruik van het total- energy-system steeds meer opgang. Bij dit systeem wordt met behulp van een aardgasmotor en een generator de beno digde stroom opgewekt. De warmte uit de rookgassen en het koelwater worden teruggewonnen en dienstbaar gemaakt aan de verwarming van de kas. Buiten de wereld van de tuinbouw is niet ieder een gelükkig met dit systeem. Waar elek triciteitscentrales van aardgaslevenng worden uitgesloten en olie of steenkool moeten gaan gebruiken, vinden de tegen standers van het total-energy-system, dat het geen pas geeft wanneer de tuinbouw bedrijven wel aardgas gebruiken voor de opwekking van elektriciteit. Watergeven In de tuinderij is het watergeven inmid dels ook bijna volledig geautomatiseerd. Naar het automatische watervoorzie ningssysteem wordt onder meer ge streefd vanuit het oogpunt van arbeids besparing. In dit geheel neemt de zorg om de kwaliteit van het water een be langrijke plaats in. Steeds meer bedrij ven gaan ertoe over hun eigen gietwater te verzorgen, wanneer het water dat in de opvangbassins wordt verzameld, niet voldoende is. Op de NTV worden ver schillende mameren tentoongesteld, om het water van het ijzer te ontdoen of te ontharden. De meeste belangstelling gaat echter uit naar de beregeningssystemen die berusten op het principe van de „omgekeerde osmose", waarmee het mo gelijk is om zouten uit het water te ver wijderen. Transport Omdat de arbeidskosten in de tuinkwuw voortdurend stijgen,'is men druk doende zo veel mogelijk menselijke arbeid door machines te vervangen. Voor het oogsten van kasprodukten blijft het vooralsnog echter erg moeilijk om een vorm van mechanisatie in te voeren, omdat men geen kwaliteitsverlies in de hand wil werken. Daartegenover staat dat de ver werking van de geoogste prod uk ten weer wèl sterk geautomatiseerd kan worden. Op de NTV zijn dan ook de nieuwste vindingen op het gebied van de water- goot voor het transport van tomaten en tal van andere transportmogelijkheden uitgebreid vertegenwoordigd. Hetzelfde geidt voor de sorteringsapparatuur, hoe wel de nu bestaande kleursorteermachine voor tomaten en de weegmachines voor onder meer komkommers en sla, uitste kend aan hun doel blijken te beantwoor den. In deze sector komen op de NTV namelijk weinig nieuwigheden meer naar voren. Verder is ook de verpakkingsin dustrie op de beurs aanwezig. Ten aanzien van het verdere transport van de produkten valt de tendens op, om zoveel mogelijk in zeer grote eenhe den te transporteren, en het aantal over slagen zo veel mogelijk te beperken. Transport kost nu eenmaal geld en het is voor de tuinder dus noodzakelijk om de zaak zo rationeel mogelijk aan te pakken. Opei mng De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs wordt op dinsdag 30 januari geopend door ir. W. van Soest, directeur voor de Akker- en Tun bouw van het ministerie van Landbouw en Visserij. De beurs is vanaf die dag tot en met 1 februari da gelijks van tien tot vijf uur geopend. Op vrijdag 2 februari staan de deuren van de hal open van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Zaterdag 3 februari, de slotdag, is de NTV van tien tot vier uur 's middags te bezoeken. De veiling var> Bleiswijk is met eigeft vervoer op diverse manieren te bereiken via de A12 (Utrecht-Den Haag) en de af- slag Bleiswiik.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5