Amerika wil dat sjah weggaat LEGER VERZET ZICH Martens streeft naar rooms-rood kabinet Vrouwen gewond bij overval op links radiostation in Rome Nervi - grootmeester van gewapend beton- te Rome overleden Gevaarlijke stof in sommige biersoorten W3IN -BUITENLAND LEIDSE COURAN' WOENSDAG10 JANUAR11979 PAGINA 11 Iraanse vrouwen brengen vele uren om een beetje olie te bemachtigen. de kou door in Teheran waar zij vergeefs in de rij hebben gestaan WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben de sjah te kennen gege ven dat zijn tijdelijke vertrek uit het land het herstel van de rust en vrede in Iran zou kunnen bevorderen. Dit hebben Amerikaanse functionarissen gisteren verklaard. Ëit de bronnen die niet nader bekend gemaakt wensten te worden, werd vernomen dat de Amerikaanse rege ring deze veranderde houding had aangenomen nadat duidelijk was ge worden dat de instelling van een bur gerlijke regering in Iran geen belang rijke vermindering van de politieke spanningen betekent. Het vertrek van de sjah zou ook de staking in de olie-industrie kunnen doen ophouden, aldus de zegslieden. Deze staking die de afgelopen weken een stop op de olie-export veroorzaak te, is een belangrijke bron van zorg voor de Verenigde Staten die een belangrijke afnemer van Iraanse olie zijn. Berichten uit Teheran de afgelopen dagen gaven aan dat de sjah van plan is met vakantie in het buitenland te gaan, maar tot dusver is er nog geen officiële bevestiging van de berichten gekomen. Tot op heden verzette de regering van Jimmy Carter zich tegen een tijdelijk vertrek van de sjah uit Iran. Het argument daarvoor was dat het voor hem moeilijk zou zijn naar het land terug te keren, aldus de zegslieden. Officieel handhaafde het state department giste ren het standpunt dat de sjah zelf moet uitmaken of hij het land wil verlaten. Generaal Manouchechr Khosrowdad, comman dant van de Iraanse parachutisten, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Franse dagblad Le Figaro gezegd dat de sjah, of er nu een oplossing voor de politieke proble men wordt bereikt of niet, of het ogenblik niet weg zal gaan, „zelfs niet met vakantie". „Als hij heengaat", aldus de generaal, „dan zullen de communisten het land overnemen en dat zal het leger nooit nemen. Het leger is er evenmin voor dat er een regime komt dat wordt geleid door Sjachpoer Bakhtiar of door een andere voorman van het Nationale Front (de voornaamste opposi tiegroepering). Het leger wil dat, in het belang van het land, de sjah blijft en als Bakhtiar niet verhoedt dat zijne majesteit zou weggaan, dan graaft hij daarmee zijn eigen graf". Bakhtiar heeft verldaard dat sjah Mohammed Reza Pahlavi „binnen de komende paar dagen" uit Iran zal vertrekken. „De sjah zal niet aftreden", zei Bakhtiar in het interview dat hem telefonisch werd afgenomen door het radiostation France-Inter. „Ik heb hem dat ook niet gevraagd. Hij verlaat het land om mogelijk te maken dat de grondwet functioneert zoals dat behoort; de grondwet is jarenlang geschonden". De premier zei dat een regent- schapsraad zal worden gevormd voor de sjah het land verlaat. „De voorbereidingen voor het vertrek van de sjah zijn bijna gereed", aldus, de premier, die eraan toevoegde dat het belang rijkste is dat Iran „zijn onafhankelijkheid, zijn integriteit en eenheid behoudt". „Er bestaat een enorm complot onder leiding van de communis ten om het land uiteen te scheuren, ik zal hen tot het einde toe blijven bestrijden", zei Bakhtiar. In antwoord op een vraag verklaarde de premier dat het onmogelijk zal zijn het land te besturen „zonder de steun van het parlement". Hij zei ook dat een. militaire staatsgreep, mocht die zich voordoen „het slechtste zou zijn dat Iran kan overkomen". (van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De voorzitter van de Belgische christen-de mocraten» Wilfried Martens, heeft gisteren de formatie-op dracht van Koning Boude- wijn aanvaard. Hij zal streven naar een nieuw Belgisch kabi net, dat zal bestaan uit socia listen en christen-democra ten. Lukt dat niet, en dat zou liggen aan een Waals ultima tum \jan de voorzitter van de Partij Socialisten, André Cools, dan zal Martens stre ven naar een regering van christen-democraten en libe ralen. In het eerste geval is het waar schijnlijk dat hij zelf premier wordt, komt er een nieuw ka binet in België van christen democraten en liberalen, dan is het vrijwel zeker, dat Leo Tindemans, die bij de jongste verkiezingen 140.000 voor keurstemmen behaalde, de nieuwe premier zal worden. Wilfried Martens. Wilfried Martens deelde gisteravond mee, dat hij in de eerste" plaats zal streven naar een oplossing van de sociaal-economi sche problemen. De communautaire twisten zullen zolang in de ijskast worden gezet, met dien verstande, dat de regering later zal worden verruimd. Dat zal gebeuren ofwel met de beide taaipartijen, de Volksunie in Vlaanderen en het Brusselse FDF (Frond Der Francofonen). Ook bestaat er een mogelijkheid dat het kabinet later zal worden verruimd met de Waalse en Vlaamse liberalen ingeval het zou komen tot een christen-democratisch-socialistisch kabi net. Martens werd formateur nadat de Vlaamse socialist Willy Claes ruim veertien dagen lang informateur was, na de verkiezingen op 17 december. Martens, die sinds 1972 de CVP leidt, was daarvoor adviseur van verschillende ministeriële kabinetten. In 1974 werd hij kamerlid. Martens, die behoort tot de nieuwe lichting politici in Vlaanderen, studeerde rechten en filosofie in Leuven. Martens had een aantal jaren een advocatenpraktijk in Gent. Dat Martens een formatie-opdracht aanvaardt wil nog niet zeggen dat hij eerste minister wordt Het zou niet de eerste maal zijn in België dat een regeringsformateur het premier schap niet voor zichzelf reserveerde. (Van onze correspondent Piet Tummers) allemaal!", daarop was een harde klap te neergeschoten en moesten ernstig gewond horen en viel de zender uit. Naderhand naar het universiteitsziekenhuis worden ge- bleek, dat vijf gemaskerde en gewapende, bracht. De technische installaties van de jonge fascisten een overval hadden ge- zender werden grotendeels door middel van Rome hoorden gisterochtend om 10.23 uur pleegd op de Studio van radio Citta Futura. Molotov-cocktails vernield. Na de aanslag een opgewonden vrouwenstem plotseling vluchtten de overvallers in een groene Fiat uitroepen: „Help! help! Ze vermoorden ons Vijf vrouwen van 34 tot 59 jaar werden 128 die maandagnacht was gestolen. Op het tijdstip van de overval waren de vijf vrouwen de enigen die in de studio aanwezig waren. Zij namen deel aan een praatprogramma voor vrouwen. Enkele mi nuten na de overval ontving een plaatselijke krant in Rome een anonieme telefonische mededeling, dat de aanslag het werk was geweest van een fascistische organisatie. op de overval nauwelijks was gepleegd. Enkele leidende figuren werden later door Radio Citta Futura, een legale linkse radio- de politie ondervraagd over de manier zender heeft in maart van verleden jaar waarop ze zo snel aan het exacte nieuws de aandacht getrokken toen hij het nieuws waren gekomen, maar ze moesten worden van de ontvoering van de politicus Aldo vrijgelaten nadat ze zich hadden beroepen Moro bekend maakte op een tijdstip, waar- op hun vrije journalistieke nieuwsgaring. Amerikaans brevet voor Concorde LONDEN (upi) Het Brits- Franse supersonische vliegtuig Concorde heeft van de V.S. het Amerikaanse certificaat van luchtwaardigheid gekregen, zo is in Londen officieel meege deeld. Daarmee is de weg geo pend voor gebruik van de Con corde door luchtvaartmaat schappijen van de V.S. T reinbestuurders in Engeland in staking LONDEN (Reuter) In het door stakingen geplaagde Groot-Brittannië was gisteren op veel plaatsen weer benzine te krijgen, maar nu zien de forenzen zich weer bedreigd door een staking van treinbe stuurders. De tankwagenchauffeurs van Britispetroleum hebben na hun collega's van Esso en Shell de nieuwe loonvoorstellen aan vaard en hun langzaam-aan-ac- tie beëindigd. Verscheidene Britse gebieden zitten nog zonder brandstof en er is nog geen kijk óp beëindi ging van de staking van de andere vrachtwagenchauffeurs. Door de staking van de treinbe stuurders worden miljoenen Londense forenzen getroffen. De treinbestuurders eisen een toeslag van 10 procept. Gevechten in Afghanistan PESHAWAR (AFP) Bij ge vechten tussen legereenheden en Islamitische guerrillastrij ders alsmede leden van de Safi- stam in bet noordoosten van Afghanistan zijn op zeven ja nuari meer dan duizend solda ten gedood of gevangen geno men. Dit is bekend gemaakt in een communiqué van de leider van de oppositie. De „Jamiat-islami", de islamiti sche opstandelingenbeweging, heeft bij deze gevechten duizen den machinegeweren buitge maakt, aldus het communiqué. De gevechten van zeven januari volgden op een aanval van drie-' duizend soldaten op drie en vier januari op de dorpen van de „Safi" en de „Shrunki", een andere stam. Daarbij werden 25 domelincen eedood. ROME Pier Luigi Nervi; een van 's werelds bekend ste scheppers van de moder ne architectuur, in Neder» land vooral bekend om zijn omstreden plan voor de her bouw van het Haagse cen trum, is gisteren op 86-jari ge leeftijd in Rome overleden. Nervi werd be schouwd als een pionier in het gebruik van gewapend beton. Zijn inzichten hebben de architectuur in de hele wereld beïnvloed. Sommigen hebben zijn scheppingen „gedichten in beton" ge noemd. Met zijn gewaagde betoncon structies kon Nervi grote ruimten overspannen zonder gebruikmaking van steunpi laren. Tot zijn meest beken de werken behoren de grote expositiehal in Turijn (met een overspanning vn 95 me ter), de congreszaal voor de Unesco in Parijs, de Olympi sche sporthal in Rome, de nieuwe kathedraal van San Pier Luigi Nervi Francisco en de enorme ont vangzaal van het Vaticaan, waartoe paus Paul us VI hem de opdracht gaf. Deze hal biedt zitplaatsen aan tien- tot twaalfduizend be zoekers. Professor Nervi werd in Den Haag bekend door zijn De nieuwe audiëntiehal van het Vaticaan die door Nervi werd ontworpen. zogenaamde Nervi-plan: de bouw van een complex be staande uit een kantorenge bouw, een hotel, een schouwburg, winkels, bedrij ven, een café-restaurant, een bowlinggelegenheid en een parkeergarage tussen de Schedeldoekshaven en de Turfmarkt. Professor Nervi werd al in april 1961 bij het projekt betrokken, dat later een waar drama werd, Wat vooral de maken had met de geplande hoogte van het complex: 140 meter. Daar kwam zelfs de kroon aan te pas. De kroon vond dat het gebouw niet hoger mocht worden dan zeventig meter, omdat het anders aanzienlijk boven de gebouwen van Het Binnenhof en naaste omge ving zou uitsteken en dit historische gebouw zou over heersen. In februari 1968 schreven de Haagse dagbla den: Nervi-projekt definitief van de baan. Nervi, die aanvankelijk arts wilde worden, behaalde in 1913 zijn diploma als bouw kundig ingenieur. Hij wilde geen architect genoemd wor den: „Ik heb slechts belang stelling voor praktische pro- jekten, die met de uiterste precisie aan hun doel beant woorden", zei hij dan. Hij studeerde bij onder anderen de befaamde Franse archi tect Le Corbusier, van wie hij later zei dat deze de „enorme bevrijding" die door het gewapende beton was teweeggebracht, maar voor de helft had verwezen lijkt. Nervi, die veelvuldig is on derscheiden, heeft drie zoons die bij het door hun vader gestichte architectenbureau werken. Een vierde zoon, prof. Carlo Nervi, is een vooraanstaand arts in Rome. Een overzicht van de chaos na de treinbotsing in Turkije. Dertig doden bij treinramp in Turkije ANKARA (DPA) Dertig rei zigers zijn om het leven geko men bij een ernstig treinonge luk dat gisterochtend heeft plaatsgehad in de omgeving van de Turkse hoofdstad Ankara. Er zijn meer dan honderd ge wonden. Een exprestrein reed in op een ander treinstel dat wegens een storm stilstond. Veel doden heeft men met de grootste moeite kunnen identifi ceren. De brand die na de bot sing uitbrak had hen verminkt. Nog pas vijf dagen geleden heb ben bij een treinbotsing even eens in de buurt van Ankara vijftien mensen het leven verlo ren. De spoorwegen deelden mee dat de ene trein het station van Sincan een kwartier voor de andere had verlaten. Toen de eerste trein pech kreeg, zette de machinist hem op een vrij baanvak stil. De bestuurder van de achteropkomende trein heeft de ijlings aangebrachte waarschuwingsborden vermoe delijk niet gezien. De Turkse minister van volksgezondheid die het toneel van het ongeluk bezocht, sloot sabotage niet uit. Nederlandse bergdeskundigen op Andros Patria Lissabon (AP) Een fregat van de Portugese marine is erin geslaagd een zeskoppige be manning en acht Nederlandse bergingsdeskundigen aan boord te zetten van de Griekse olietanker Andros Patria, die voor de Portugese kust is Iekge- raakt Een Woordvoerder van de Por tugese marine maakte in Lissa bon bekend dat de bergingsdes kundigen zullen trachten de nog overgebleven olie over te pom pen in de Britse tanker Promise, die in de buurt ligt te wachten. De Portugese regering heeft de opdracht uitgevaardigd dat de tanker niet binnen de 200-mijls eone mag komen totdat de olie is overgepompt en het gevaar voor bevuling van de kust is geweken. HAMBURG (DPA) In bepaalde biersoorten zijn volgens een onderzoek van het centrum voor kankeronderzoek in Heidelberg kankerverwekkende stoffen gevonden, aldus een bericht van het weekblad Stern. De scheikundige prof. Rudolf Preussmann heeft volgens dit bericht in 111 van 158 onderzochte biersoorten en merken het nitrosamine ontdekt, dat een van de sterkste kankerverwekkende stoffen zou zijn. De chemici in Heidelberg hebben volgens het bericht in een liter bier tot 68 miljoenste gram van het gif vastgesteld. Het komt het minste voor in West-Duitsland meest gedronken soorten, export en pils, terwijl de donkere en sterkere biersoorten veel meer zouden bevatten. Het blad stoelt het bericht op een nog niet gepubliceerd rapport van het centrum. Het rapport zou vandaag in Heidelberg worden gepubliceerd. De bond van Duitse brouwers in Bnd Godesberg heeft meegedeeld dat „ook bij een deel van het bier dat nitrosamine bevat dit nog verder kan worden verminderd". De bond heeft reeds „gepaste maatregelen" getroffen. Grapo eist moord op Spaanse rechter op MADRID (REUTER) De ex treem-linkse stadsguerrilla- groep Grapo heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de moord op de rechter Miguel Cruz Cuenca, die gisterochtend in Madrid gepleegd is. De vermoorde rechter maakte sinds tien jaar deel uit van het hooggerechtshof. Voor zover bekend was hij nooit betrokken bij een politiek proces. Ook hield hij er zelf geen uitgespro ken denkbeelden op na.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11