iiMiia Hervormde diakonie- collectanten opereren nog in stijlvol zwart Noordwijkse politie verdrijft krakers WAARDERING VOOR EEN 125-JARIGE INSTELLING Eerste vergadering Streekfederatie PvdA STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUAR11979 PAGINA 5 College-secretaris E. d'Haan. Met alle grote waardering voor de nog vlotlopende activiteiten van de mandjesophalers in de katholieke kerken, een échte collectant vind je alleen nog maar terug in Gods koele voorhoven van reformatorische huize. Het specifieke handwerk met zakjes voorzien van twee houten grijpvatten wordt nog immer met enige overgave verricht binnen de bedehuizen langs de Nederlandse Hervormde route op weg naar de Grazige Weiden, waar de herders en kudden van het Kind van Bethlehem de eeuwigheid verbeiden. „Heel concreet", zoals we tegenwoordig onder allerlei omstandigheden zeggen, vinden wij een oprecht opererende collectie van collectanten binnen de Leidse gemeenschap; een ontwapenend wapenfeit, gestoken nog steeds dienstdoend livrei: 125 jaar College van Collectanten van de Leidse Hervormde Diakonie. Vanmiddag staat men daarbij even stil, met een receptie in het Hooglandse Huis en vrolijke stemmen binnen een stemmig geheel. Waar het feestend collecterend college op stoelt is een menselijke onvolkomenheid die het midden van de vorige eeuw tot excessen leidde die men wenste te bestrijden. Daar had je en heb je nog steeds bij de thans bevriende hervormde gemeente zeer achtenswaardige hervormde burgers die als diakenen door het leven gingen. Deze diakenen hadden voor de uitvoering van hun taak van oudsher Stephanus was daar al mee begonnen allerlei hulpkrachten in dienst. Sinds de apostelen optraden werd er al verzameld, gecollecteerd, onder de christenen. Veel later hadden niet alleen de katholieken hun collecterende gewoonten, ook de reformatorische deelgelovigen konden niet buiten het aardse slijk bij de prediking van het evangelie. Om maar een heieboel nare zaken rond het geld te vermijden, mogen we volstaan met het constateren, dat de diakenen Op mijn omwegen door stad en land kóm ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het collectantencollege van de Hervormde diakonie bij het 100-jarig bestaan, in de Pieterskerk in 1954, gefotografeerd. bij de collecten handen te kort kwamen en hulpkrachten moestgn inschakelen. Studenten, onder andere. Een heel gevaarlijk hulpleger dus, in dit opzicht, want studenten zijn altijd al geld absorberend geweest. Zo bleek halverwege de 19e eeuw, en misschien ook al eerder, bij de afwerking van de hervormde collecten „nogal eens iets aan de strijkstok te blijven hangen". Daaruit ontstond de behoefte om een ander soort hulpkrachten in de arm te nemen, betrouwbare lieden waarop men kon rekenen. Op 1 januari 1854 waren er negen onbesproken hervormde draagkrachtige mannen uit het Leidse zakenleven die voor het eerst als diakoniecollectanten dienst gingen doen in de Pieters-, Hooglandse en Marekerk. Niet, dat het nou zo'n „beste broodwinning" was, maar het is bekend, dat in de crisisjaren na '30 er een middenstander was, notabene lid van een ander kerkgenootschap, die de suggestie kreeg, zich te laten overschrijven naar de hervormde kerk en collectant te worden. Dat was immers goed voor de zaak. Dat is verleden tijd. De hervormde collectanten van de diakonie zijn achtenswaardig gebleven, maar de samenstelling laat zowel werkgevers als werknemers zien en ze „plukken" zonder aanziens des persoons. Dat was vroeger wel anders, toen de collectanten de hele kerk „voor hun rekening" namen, behalve de „hoge zijde", de rijke rij vlak vóór de [preekstoel ofwel kansel; die deden de diakenen zelf. Ik sprak er verder over met de heer E. d'Haan, secretaris van het College sinds een jaar of acht, die van die oude en voormalige diakonale prins geen kwaad meer weet. Voor hem blijft •dit orgaan van bijstand een bloedserieuze zaak: „Een vriendenkring, met een starre traditie; collega's die niet meer te scheiden zijn, niet meer weg te denken in alle hervormde kerken". Ze werken 's zondags bij toerbeurt: zes zondagen dienst, zes zondagen vrij. Het werk rouleert in fusieverband met het andere orgaan van bijstand: het college van Kerkcollectanten van de kerkvoogdij, „maar de beide clubs bestaan nog Het meest opvallende bij publikaties over het 125-jarige College is wel, dat steeds vermeld wordt het collecteren „in het zwarte pak met de zwarte handschoenen". De streepjesbroek hoort daar helemaal bij. „Behoorlijk" gekleed dus. Wie het waagt „ongekleed" ter collecte te verschijnen, mag nog steeds rekenen op een vriendelijk aandoende boete. Vroeger was die boete niet zo erg vriendelijk, altijd nog vijftien cent per ongeklede keer, en dat was tientallen jaren geleden een fiks bedrag. Hoe hou je nou zo*n collecterende club in stand? „Wel", zo meent de heer d'Haén, „het is op zichzelf al een hele band onderling, maar als er iemand afvalt, zoek je in eigen kring naarstig naar een opvolger, of bij meelevende kerklieden waavan je mag verwachten dat ze hun zondagse beurt zullen vervullen". Mevrouw d'Haan, die zelf diaken is („collectanten zijn nog steeds heren; als vrouw word je eerder predikant dan collectant"), vertelt inmiddels iets over de 'manier van contributie betalen voor de collectanten, „bat gaat heel speciaal, op de ledenvergaderingen, elke twee maanden. Ze worden dan bij de penningmeester geroepen, de jongst aangestelde collectant als laatste en hij dient zich heel bescheiden op te stellen. Die jongste in dienstjaren is ook nog steeds degene die voor de koffie zorgt. Zo wordt hij op de langere duur door de overigen geaccepteerd. De contributie gaat niet over de giro; je komt bij de penningmeester met „baar" geld in de hand". „Ja zeker", valt de heer d'Haan zijn vrouw-diaken bij: „als je maar je wil houden aan die stijl, aan dat pak en die handschoenen. Zelfs de jeugd is hiertoe nog bereid. Bij gezamenlijke diensten met de gereformeerden maak je nog weieens mee, dat de collectant niet „in kleding" is. Dat valt dan toch wel op en dan krijg je reacties zonder meer. Het is een traditie die nog volop gewaardeerd wordt". Sinds rond 1950 wordt in de hervormde kerk gecollecteerd met het handige zakje. Voordien was het de lange stok. „Dat ging heel reglementair", vertelt de heer d'Haan; „tijdens de schriftlezing doodstil met die stok omhoog, vol eerbied voor de gewijde teksten. Pas als de dominee doorging met de liturgie ging de collectant ook weer verder, waarschijnlijk even storend als vroeger de collectanten in de katholieke kerk de aandacht onderbraken. Hoe dan ook, de liefdegaven moesten geïnd worden. Nu is dat alleen nog maar tijdens het orgelspel". De organist kan wel wat verslapping velen, daar luisteren toch maar weinig mensen naar. Aan de Zoeterwoudse singel woont de heer G. Stigter, voor de „broekjes" onder de collectanten gewoon ome Gerrit. Een halve eeuw lang heeft ome Gerrit gehengeld met het zakje. Helemaal in stijl. Hij maakte het 75-jarig en het 100-jarig bestaan van het college mee. Thans is de heer Stigter met z'n 82 jaren zowat de enig overgebleven collectant van het verleden en één van een handjevol ere-leden. Zeventien actieve leden vandaag, zevenentwintig toen Gerrit meer dan vijftig jaar geleden door de diaken werd aangenomen en zwaar genoeg bevonden. „Vroeger" is een veelgehoord woord uit zijn mond. Gerrit Stigter komt nog op elke vergadering met z'n „adviserende" stem, maar geef hem maar „toen". „We hadden collectanten die nooit oversloegen; er was geen radio, geen t.v., alle leden waren op een vergadering. Men zegde zelfs verjaardagsbezoeken aan familieleden af om aanwezig te kunnen zijn. Je vergaderde tot een uur of half drie 's nachts toe, achter gesloten deuren omdat het niet meer zo officieel was. De sleutel gooide je later bij de beheerder in de brievenbus". Gerrit Stigter en zijn medecollectanten gedurende de „roaring twenties" droegen 's zondags lange geklede jassen met dubbele sluiting. En dan die lange stok. „Je raakte wel 'ns een keer een dameshoed die aan de stok bleef hangen, tot verontwaardiging van de betrokken dame. Het was wel een gespreid risico, want we hadden toen nog drie collectes in één dienst, in plaats van die ene tegenwoordig. Ach ja, en dan die uitgaansdagen. Tegenwoordig maar één per jaar. Destijds trokken we er soms een dag of drie, vier op uit. Naar Duitsland bijvoorbeeld. En als er een makker was die een glaasje wijn te veel op had, legden we hem rustig in 't kippenhok. Daf was nog 'ns wat anders dan een streepjesbroek". Op die dagen teerden Gerrit en consorten, „dat was ons enige uitje en gloriefeesL Het waren jaren dat we helemaal geen vakantie kenden. Nogmaals: die vergaderingen eens in de twee maanden sloeg niemand over. Tegenwoordig komen ze maar te hooi en te gras. Eens waren het liefdediensten; dat is er een beetje af, vrees ik. Het is moeilijk collectanten te krijgen, vooral 's zomers. De jongeren hebben veelal een boot en dan trekken ze naar de plassen. Dan weet je het wel; ze komen als ze zin hebben". In die „lange stokken-tijd" was het werken van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven. „Dan zaten de mensen vaak te slapen in de bank, op zondagmorgen. Soms duurden de diensten tot over twaalven. Vóór die tijd holden de soldaten, die met het middaguur in het garnizoen terug moesten zijn op een holletje de kerk uit, op weg naar de kazerne. En andere gemeenteleden stond je heel zachtjes met je stok tegen hun vest aan te prikken. Ze schoten dan wakker met een zucht en lieten hun cent vallen". Ja zeker, dat was de tijd van de „stoofjes met het kooltje vuur" in de kerkbank. Gerrit Stigter blijft komen op de vergaderingen en geniet ervan als ze zeggen: ha, ome Gerrit is er ook weer bij. Maar hij kan het nauwelijks verkroppen als er stemmen opgaan om het zwart en de geëigende stijl af te schaffen. Dan zou de hechte vriendschapsband een veer laten. IOORDWIJK De politie heeft dit 'eekeinde op last van het gemeen tebe- tuur het door een groepje krakers ezette pand Hoofdstraat 1 ontruimd, ■ij de zonder verzet of geweld verlo- en aktie werden een drietal jongelui, ie weigerden de voormalige woning verlaten, gearresteerd en naar het olitiebureau overgebracht. Daar 'erd tegen hen proces-verbaal opge- laakt wegens lokaalvredebreuk, Irafbaar gesteld bij artikel 139 van et wetboek van strafrecht. et was de derde maal dat de groep jeugdige ttivisten tot een kraak-actie overging. Deze keer etrof het de voormalige woning, die in het Êrleden werd bewoond door de heer Droogh Geruime tijd geleden kwam het inmiddels m de gemeente toebehorende pand leeg. Aan- ankelijk zou het bestemd worden voor een tbreiding van het dienstencentrum ,,'t Tref- int", maar een discussie in de gemeenteraad aakte duidelijk, dat de meerderheid er de wrkeur aan gaf om het huis op dit markante int van de badplaats als woning te behouden, aartoe was echter een grondige renovatie nodig. Ke zaak wilde het gemeentebestuur echter nog ns nader bekijken. De voorbereidingen blijken eer tijd te hebben gevergd dan men had irwacht, maar duidelijk werd intussen wel dat et het herstel zeker een bedrag van zo'n 80.000 üden zou zijn gemoeid. Gezien de totale investe- ng ziet het er naar uit, dat het pand voor de •ciale woningbouw van weinig of geen betekenis i zijn. afwachting van het herstel, is het pand sedert itfe tijd bij de dienst van gemeentewerken in gebruik voor opslag van verkeersborden, drang hekken en dergelijke materialen, teneinde deze bij afzettingen en omleggingen van het verkeer in de badplaat wat dichter bij de hand te hebben. Deze, uiteraard tijdelijke bestemming, staat aan gegeven op een bord naast de voordeur. De kraak jongeren, die het pand als leegstaande woning beschouwen, drongen zaterdagmorgen naar binnen en voorzagen de gevel van spandoe ken en de bij hun akties gebruikelijke leuzen. Aan het ingrijpen van de politie ging een uitvoerig overleg vooraf met het college van burgemeester en wethouders. Ook werd contact opgenomen met de officier van justitie. Burgemeester mr. Bonnike en korpschef Basten vervoegden zich omstreeks twee uur aan het kraakpand, en spraken daar met een in de voordeur staande jongeman. Op dat moment waren er een zestal jongeren, waaronder een meisje binnen. Op de vordering van de burgemeester om het pand te verlaten, vroeg het gezelschap enkele minuten bedenktijd. Dit werd hen verleend. Na een herhaalde vordering van mr. Bonnike verlieten het meisje en twee jongens de gekraakte opslag plaats. De andere jongelui weigerden het pand te verlaten, dat volgens hen ten onrech te door de gemeente als opslagplaats wordt gebruikt. Daarop gingen enkele politiemannen binnen, die even later met de drie weigerachtige krakers naar buiten kwamen. Van verzet bleek geen sprake. „Zij gedroegen zich beslist niet onhebbelijk", aldus de burgemeester, wien het was aan te zien, dat een dergelijke operatie nu niet bepaald tot de plezierigste bezigheden van z'n ambt behoorde. A. VAN DER PLAS NIEUWE SCHUTTERSKONING Norman MacDonald, gedurende vijf jaar Schutterskoning van schietvereniging Sint Hubertus uit Voorhout, werd giste ren tijdens de Koppermaandagschiet wedstrijd onttroond door Arie van der Plas. De kersverse Schutterskoning be haalde zijn titel door in competitie te winnen van Jan Jansen die eveneens een totaal van 55 punten behaalde. Echter met dat verschil dat Jansen al vier punten had behaald bij het vogel schieten en Van der Plas alle vijfenvijftig met zaalschieten. Nico van Helden won de P. van Werkho ven wisselbeker voor de hoogste score bij het buitenschieten, bij de kantine van Foreholte, op de houten vogels (zie foto). De onderlinge strijd werd bij de politie mensen gewonnen door Richard Stam. Eerste prijswinnaars bij het buitenschie ten werden Th. Heemskerk, Jan van Steijn, J. van Eijk en D. Ruijgrok. Tijdens de ..boerenkool met worst" in het paro chiehuis reikte burgemeester M. Th. van de Wouw de prijzen uit na een, naar zijn zeggen „heel geslaagde en bijzonder goed georganiseerde dag". Staatssecretaris opent gezond heidscentrum Leiderdorp LEIDERDORP Staatssecretaris mevr. E. Veder-Smit van Volksgezondheid en Milieuhygiëne opent woensdag 24 januari in Leiderdorp een nieuw gezondheidscentrum. Dit centrum is gevestigd aan de Florijn 10 in het plan Winkelhof en zal onderdak bieden aan huisartsen, wijkverpleegsters, maatschappelijk werk sters, alsmede aan gezins- en bejaardenverzorging. Voorafgaande aan de officiële opening om twee uur 's middags wordt in het multifunctionele kerkcentrum "De Menswording" aan het Heelblaadjespad een bijeenkomst gehouden waar de staatssecretaris het woord zal voeren. OEGSTGEEST De streekfederatie Leiden en omstreken van de Partij van de Arbeid houdt op vrijdag 12 januari in gebouw Tabema aan de Juli ana laan 1 in Oegstgeest haar eerste vergade ring. Deze streekfederatie heeft tot doel een overleg op gang te brengen tussen PvdA-bestuurders, fracties en leden uit de Leidse regio. Op deze eerste vergadering moet het bestuur van de federatie gekozen worden. Ook zal het PvdA-statenlid Marietje van der Molen een inleiding houden over aktuele ruimtelijke ordeningspro blemen in de regio. Het belangrijkste discussiepunt van de avond zal het woningbouwbeleid, zoals neergelegd in het "streekplan Zuid-Holland West" zijn. De avond wordt besloten met een politiek café, zodat de PvdA-ers uit de Leidse regio elkaar op een wat informele manier kunnen leren kennen. Aanvang is 20.00 uur. Leiderdorp kiest supersporters LEIDERDORP Net als zoveel andere gemeenten kiest ook Leiderdorp een sportman/vrouw en sportploeg van het jaar. De keuze moet tot stand komen met medewerking van de Leiderdorp- se bevolking en de sportverenigingen. Er kunnen hiervoor schriftelijke suggesties worden ingeleverd bij het secretariaat, afdeling sportzaken van de gemeentesecretarie. Eind maart zullen de Leiderdorpse supersporters bekend worden gemaakt. Voor de verkiezingen zijn wel een aantal spelregels opgesteld. De sportman of sportvrouw moet een aktieve sportbeoefenaar zijn die in Leiderdorp woont. Het is dus niet noodzakelijk dat hij of zij ook aangesloten is bij een Leiderdorpse vereniging. De sportploeg moet echter wel uit Leiderdorp komen, of de sport in Leiderdorp beoefenen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5