Baskenland straks een tweede Ulster? WEST-DU1TSLAND LAAT EG IN CHAOS ACHTER Mysterieuze kinderziekte in Napels ETA: HOE SLECHTER, HOE BETER Niet het verwachte leiderschap getoond BUITENLANDLEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUAR11979 PAGINA 11 g NAPELS (AFP) - In Na heeft een mysterieuze ziebi negen maanden tijd 33 k ren het leven gekost. De k; ren variëren in leeftijd enkele maanden tot drie jat Zij vertoonden allen dez< symptomen: braken, kram hoge koorts. Medische or zoeken hebben aangetoonc er ook van storingen in ademhalingswegen sprake i VERON GELUKTE NEDERLAND GEBORGEN PALERMO (AP) - Kikvj mannen van de Italiaanse n ne hebben gisteren het lichi geborgen van een Nederlar vrouw, die op 23 december het vorige jaar om het 1« kwam bij een vliegramp een toestel van de Italias luchtvaartmaatschappij A lia. De vrouw werd geiden ceerd als de 73-jarige Sophi uit Amsterdam. Zij bevond aan boord van de DC-9, die voor de landing op de luch ven van Palermo in zee is stort. Van de 129 inzitten overleefden er 22 de ramp. Boerenbetoging in Peking PEKING (ANP) Enkele h derden Chinese boeren heb| gisteren twee uur lang in I g centrum van Peking gemani) I teerd „tegen honger en ond 1 drukking". Men kan zich n herinneren dat ooit eerden de Chinese hoofdstad een mi festatie van boeren heeft plaj gehad. De actie van de boeren w gehouden ter gelegenheid j de derde verjaardag van I overlijden van oud-premier j D< joe En-Lai. De verjaardag w» Di tevens gekenmerkt door i se heropleving van de demonsl vr ties van de „democratische en weging" van Peking, en zv vertegenwoordigers van na scheidene Chinese provind zo Omringd door verscheid^ ha honderden jongeren van de j Di mocratische beweging" lie sn de Chinese boeren via een spj w< doek weten dat ze „slachtoff ijs waren van de bende van \j va in geheel China". Gi kc Prinses Irene kan Spaanse worden DEN HAAG (ANP) Prin Irene heeft thans de mogeli heid de Spaanse nationalit te verkrijgen, maar dit be kent vrijwel zeker dat zij h Nederlandse nationaliteit verliezen. In Madrid is gisteren mee deeld dat de prins, die sinds geboorte in Parijs Fransm was, de Spaanse nationalit heeft gekregen. Hij kan hi door in de parlementsverkiez gen van 1 maart optreden lijstaanvoerder van de Car ten, die een socialisme Joegoslayisch model voorsta Een woordvoerder vai Spaanse ambassade in Haag deelde mee dat een vroi die met een Spanjaard is trouwd, de mogelijkheid he Spaanse te worden. Meer privacy voor walvissen WASHINGTON (AP) Amerikaanse regering heeft 1 ''i lastigvallen van walvissen misdrijf verklaard. Overt ders kunnen tot 10.000 dol boete krijgen. De Amerikaanse oceanische atmosferische dienst, die zi genschap heeft over zeezoogd ren, verklaarde dat de wet no( zakelijk was geworden om w vissen te beschermen tegen 1 snel toenemende aantal mi sen, die zich bezighouden i de laatste ecologische rage bestuderen van walvissen", de paarrituelen van de walv sen kan verstoren. "Ik geloof niet dat walvissen 1 zo geweldig vinden, dat er I dens het copuleren naar b wordt gekpken", aldus dr. V liam Aron. Akkoord tussen Argentinië en Chili BUENOS AIRES (REUTE Argentini ën Chili hebbi hun geschil over drie eilan jes aan de zuidpunt van Zui Amerika voorlopig bijgeleg Beide landen zullen hun tro penversterkingen in het bied terugtrekken en verdel bemiddelingsvoorstellen het Vatikaan afwachten, internationaal tribunaal de eilandjes aan Chili toeg wezen, welke uitspraak eve wel door Argentinië betwi werd. Beide landen hadd< het Vatikaan om bemiddelii in de kwestie verzocht (Van onze correspondent John Hooper) MADRID De vorige week gepleegde moordaan slag op de militaire gou verneur van Madrid, gene raal Constantino Ortin Gil, heeft eens en voor altijd aangetoond hoe machtig de Baskische afscheidingsorga nisatie ETA in politieke zin is geworden. Niet dat deze aanslag, die nauwe lijks 24 uur volgde op de moord in San Sebastian op een andere officier, buiten gewoon heldhaftig of inge nieus was. In ieder geval bleven bij de mees- te mensen na de moord op gene raal Ortin Gil twee brandende vragen hangen. De regering houdt bij hoog en bij laag vol dat, na de moord in juli vorig jaar op twee hoge officieren, strengere veilig heidsmaatregelen genomen wer den. Hoe is het dan mogelijk dat de generaal zijn tijdschema niet regelmatig veranderde en woens dag op weg ging met slechts één chauffeur, die nog ongewapend was ook? Militair bekwaam of moedig is de Baskische afscheidingsbeweging nooit geweest. De ETA is zo ge vaarlijk, omdat zij snel en meedo genloos kan reageren op verande rende omstandigheden en omdat zij het einddoel als absoluut heilig beschouwt. Vaak wordt beweerd dat de top van de zogenaamde „militaire afdeling" van de ETA uit „gewone boeven" bestaat, maar de gebeurtenissen van afge lopen week hebben wel bewezen dat dat absoluut niet het geval is. De volledige tekst van, het vijf pa gina's tellende communiqué waar in de ETA de verantwoordelijk heid voor de moordaanslag opeist, is door de Spaanse regering niet voor publicatie vrijgegeven. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de Spaanse hoofdredacteu ren te kennen gegeven dat, aange zien het communiqué „terrorisme wil goedpraten" en het „beledi gend is voor het leger", een ieder die het afdrukt vervolgd zal wor den. Men weet wel dat de militaire af deling van de ETA de autoriteiten in het communiqué waarschuwt dat het „juiste moment voor een gewapende campagne tegen de Spaanse legerhiërarchie aangebro ken is". (Van onze correspondent John Palmer) BRUSSEL Met een zucht van verlichting die tussen Bonn en Brussel bijna letterlijk hoorbaar was, heeft de Westduitse regering het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap overgedragen aan Frankrijk. De Duitsers zijn maar al te blij dat zij niet met de voorzit tershamer hoeven te zwaaien in de komen de, ongetwijfeld moei lijke maanden, die het voorspel zullen vormen van de begin juni te houden verkiezingen voor het Europese par lement. Zes maanden geleden was de EG, en niet in de laatste plaats Duitsland zelf, vol goe de hoop dat er onder het voorzitterschap van de Bond srepubliek grote dingen be reikt zouden worden. Immers, zo redeneerde men, West- Duitsland heeft sinds lange tijd de sterkste economie van de negen lidstaten. Als het ook maar een fractie van het politieke leiderschap zou kun nen tonen dat met zoveel eco nomische piacht samen zou moeten gaan, dan zou de Ge meenschap in die zes maan den meer kunnen bereiken dan in de voorafgaande vier jaar. Helaas, van dat alles is wei nig terechtgekomen. West- Duitsland heeft de EG zelfs eerder in nog slechtere condi tie achtergelaten. Ondanks mooie verklaringen tijdens drie opeenvolgende topconfe renties te Kopenhagen, Bre men, en Brussel is de invoe ring van het door Bondskanselier Schmidt per soonlijk gesponsorde Euro pees Monetair Systeem (EMS) op het laatste moment toch niet doorgegaan. Tenzij de er nstige problemen die het EMS nu nog in de weg staan bin nen afzienbare tijd worden opgelost, is de kans groot dat de verwarrende en onstabiele situatie op het gebied van monetaire zaken meer dan ooit een ontwrichtend effect zal hebben. Begroting De moeilijkheden rond het EMS waren niet de enige waarmee West-Duitsland tij dens zijn voorzitterschap te kampen had. Bijna even be langrijk is de onenigheid tus sen het huidige Europese par lement enerzijds en de raad. van ministers anderszijds over de EG-begroting voor volgend jaar. De Duitsers, en de meeste an dere regeringen, vinden dat het Europese parlement met het aannemen van deze veel te grote begroting zijn regle mentaire boekje te buiten is gegaan, hoewel de Europese Commissie de begroting ook min of meer heeft goedge keurd. Maar omdat het hele overlegproces tussen de raad van ministers en het parle ment voor de Kerst ongeloof lijk ingewikkeld werd, zag het parlement kans gebruik te maken van een „gaatje" in de wet om de te hoge begroting er toch door te krijgen. Als het niet binnen een paar weken tot een compromis komt, bestaat de mogelijkheid dat de raad geld ontzegt aan de Europese Commissie. In dat geval zal de Commissie naar het Europese Hof stap pen, omdat op illegale wijze fondsen achtergehouden zou den worden, of het parlement sleept de Commissie voor het Hof wegens het in gebreke San Sebastian of andere Baskische steden: oproerpolitie brengt bij een pro-Baskische Een niet ongewoon beeld in demonstratie arrestanten op. De reden waarom de ETA dit mo ment het .juiste" acht ligt in de onlangs door president Suarez af gekondigde algemene verkiezingen, die op 1 maart gehouden zullen worden. De guerrilla's hebben, waarschijnlijk beter dan menig politicus, ingezien dat de komende drie maanden grote onzekerheid zullen brengen. Nog geen vijf dagen na de aan kondiging van de verkiezingen volgde de eerste moordaanslag. Langer hadden de leiders van de ETA niet nodjg om het besluit van de premier op zijn waarde te beoordelen en vervolgens tot da den over te gaan. Zoals de meeste terroristische or ganisaties gelooft de ETA dat zul ke tijdelijke „kansen" geen zin hebben als ze niet op lange ter mijn een vervolg hebben. Het mot to van de guerrilla's is, zo wordt vaak gezegd, „hoe slechter hoe be ter". De Basken geloven dat het Spaanse leger, na eindeloze provo caties, tot een reactie gedwongen kan worden. Die reactie zou van verschillende aard kunnen zijn. Het leger zou afkondiging van de „uitzondering stoestand" (wat neerkomt op plaatselijk militaire gezag) of een militaire interventie in het gebied kunnen eisen, of zelfs tot een mili taire coup tegen Madrid kunnen overgaan. De ETA is met alle drie mogelijk heden tevreden, want in de ogen van de afdscheidingsbeweging zou elke stap van het leger leiden tot een meer algemene opstand in Baskenland en dan uiteindelijk tot een revolutionaire oorlog. Na de moord op generaaal Ortin Gil verklaarde de minister van binnenlandse zaken echter dat de uitzonderingstoestand nooit zou worden uitgeroepen, en de meeste hoge militairen hebben door hun vrij bedekte reacties op eerdere moorden al te kennen gegeven dat zij er niets voor voelen geprovo ceerd te worden tot het plegen van een coup. Maar na de moord van woensdag werd in de Spaanse pers toch wel al gesproken over een militaire in menging in Baskenland, hoewel nog steeds in zeer hypothetische termen. In feite was het de Baski sche Nationalistische Partij die met haar woedende reactie het ta boe doorbrak. Op het eerste gezicht zou de rege ring in Madrid alleen maar te winnen hebben bij een militaire o- peratie in Baskenland, die dan veel weg zou hebbben van de Britse militatire aanwezigheid in Noord-Ierland. Daardoor zouden de generaals geen kritiek meer kunnen hebben op het veiligheids beleid van de regering, omdat dat beleid dan in handen zou komen te liggen van het leger zelf. Het paramilitaire politiekorps, be staande uit de Guardia Civil en de gewapende politie, wordt ech ter geleid door gewone officieren uit het leger, en men zou .dus met enig recht kunnen zeggen dat de militairen al in Baskenland zitten. Bovendien, zelfs al zou het leger in volle kracht naar Spaans Bas kenland trekken, dan nog zouden de militairen weinig kunnen on dernemen tegen de militaire afde ling van de ETA, die vanuit Frankrijk opereert. Een dergelijke onderneming zou dan al gauw kunnen ontaarden in een strafex peditie tegen de plaatselijke bevol king. Hoge officieren zijn zich ter dege bewust van deze gevaren, en staan dan ook helemaal niet te popelen om toestemming het ge bied binnen te trekken. Escalatieladder Het grootste gevaar is wel dat „hypothetische mogelijkheden", als iemand ze eenmaal geuit heeft, de nare gewoonte hebben zich te ont wikkelen tot „werkelijke mogelijk heden" en dat die dan weer gauw onvoorziene werkelijkheid worden. Volgens betrouwbare bronnen heeft een officier van de generale staf vorig jaar een gedetailleerde „escalatieladder" opgesteld, die ge- baseeerd was op de ervaringen met guerrilla's van andere landen. Elke keer wanneer de ETA haar acties en methoden uitbreidde, werd de afscheidingsbeweging weer een stapje hoger op de esca latieladder gezet. Er wordt door niemand beweerd dat het Baskische probleem nu al op het punt is aangeland, waarop andere landen militaire actie no dig zouden achten. Maar als de ETA ooit hoog genoeg op de esca latieladder klimt, zouden de Spaanse, generaals kunnen denken dat zij hun plicht zouden verzaken door niet tussenbeide te komen. (Copyright The Guardian) blijven bij de uitvoering van de overeengekomen begroting. Alsof dat alles nog niet ge noeg was, laat de Bondsrepu bliek nog een keur aan pro blemen achtersvoor Frankrijk. De grootste moeilijkheid is wellicht de onenigheid tussen Duitsland en Frankrijk zelf over de landbouwsubsidies. Parijs wil, in ruil voor het alsnog doorgaan van het EMS, een geleidelijke afschaf fing van deze subsidies. De Duitse minister van landbouw heeft veel kiezers onder de boeren, die wel rijk zijn maar ondoelmatig te werk gaan en dik in de watten gelegd wor den. De minister vreest dat afschaffing van de subsidies, plus de voor dit jaar geplan de bevriezing van de land bouwprijzen, een ongekende vermindering van de inkom sten van zijn achterban zou betekenen. Wanneer komende lente de landbouwprijzen voor de EG vastgesteld zullen worden, kan men dan ook een enorme ruzie verwachten. Om de za ken nog ingewikkelder te ma ken: Engeland zal bijna zeker zijn veto uitspraken over elke begroting waarin geen bevrie zing van de landbouwprijzen is opgenomen. Kortom, het is mogelijk dat 1979 geen EMS zal zien, maar ook geen EG- begroting, èn geen afspraken over de landbouwprijzen, èn een ontwricht gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Viserijconflict West-Duitsland heeft ook geen oplossing kunnen vinden voor het langlopende visserijcon flict tussen Engeland en de rest van de Gemeenschap, en evenmin is het tot een over eenkomst gekomen ten aan zien van het energiebeleid. Al met al hebben de Westduit sers tijdens hun voorzitter schap weinig positiefs bereikt, en een en ander is een grote teleurstelling voor degenen die gedacht hadden dat de Bondsrepubliek als sterke po litieke leider van Europa naar voren zou treden. Het zou natuurlijk niet eerlijk zijn om al deze teleurstellin gen zonder meer af te schui ven op West-Duitsland. Enge land verdedigt koppig de rechten van zijn vissers en wil vooral niet te snel een compromis aangaan. Tot een energiebeleid kan het niet ko men zolang de Italianen en Fransen weigeren bij voor keur in de EEG geproduceer de steenkool af te nemen, zoals al jaren de gewoonte is met voedselproducten. Niettemin hebben de Duitsers bij het verlaten van de voor zitterszetel meer kritiek te verduren dan hun recente voorgangers. Het meest ge hoorde bezwaar komt mis schien als een verrassing voor mensen die er gewend aan zijn geraakt te horen hoe effi ciënt de Westduitsers wel zijn. Iedereen is het er over eens dat het Westduitse voorzitter schap ongekend ondoelmatig Een diplomaat uit de Bene lux, bij wie geen spoor van vooroordeel jegens de Duis ters te herkennen was, vertel de: „Er zijn tijden geweest in de afgelopen maanden, wan neer ik verwarrende en slecht georganiseerde ministerraden moest bijwonen, dat ik wen ste dat we niet onze machtige Duitse buren als voorzitter hadden, maar een of ander pretentieloos lid, zoals Ierland of Denemarken". Die mening wordt gedeeld door zijn colle ga's. Nationaal belang Volgens sommige diplomaten ligt de kern van het probleem bij de Duitse minister van buitenlandse zaken, en tevens voorzitter van de raad van ministers, Hans Dietrich Ge- nscher, die geen belangstel ling zou hebben voor Europe se zaken. Anderen geloven dat de linkerhand in Bonn niet wist wat de rechterhand in Brussel aan het doen was. Er wordt ook meer ernstige kritiek gehoord. De Duitsers zouden het nationaal belang boven het „gemeenschapsbe lang" gesteld hebben. Er wor den dan twee voorbeelden ge noemd. Ten eerste zou Duitsland, als voorzitter tij dens de onderhandelingen voor een verdrag met Joego slavië, opzettelijk zo langzaam mogelijk te werk zijn gegaan, omdat Bonn en Belgrado ru zie hadden over de uitwisse ling van Kroatische en West duitse terroristen. Ten tweede zouden de Duitsers geweigerd hebben te doen wat in andere delen van de Gemeenschap heel normaal is, door gezin sleden van Griekse gastarbei ders niet volgens de Griekse, maar volgens de Duitse koers steun uit te betalen. Door deze zaak dreigde op een ge geven moment de Griekse toetreding tot de EEG in het water te vallen. Tenslotte wordt er bitter com mentaar geleverd op de „stijl" van de Westduitse voorzitters. „De Westduitsers lijken steeds te twijfelen tussen zelfverne- dering en krachtpatserij", zo beschreef een functionaris van de EEG de Duitse manier van handelen. Toegegeven, de problemen van de laatste paar maanden waren te groot voor een snel le en gemakkelijke oplossing, onder wiens voorzitterschap dan ook. Maar de regering in Bonn heeft bij lange na niet blijk gegeven van de politieke volwassenheid die het zo dui delijk zocht. Een Italiaanse regeringsfunctionaris vatte het allemaal samen: „De Duitsers zijn economisch volwassen, maar politiek zijn het nog pu bers, in ieder geval in de we reld van de internationale di plomatie". (Copyright The Guardian) De Duitse minister Genscher, aan wie gebrek aan leiderschap tijdens het voorzit terschap van de EG wordt verweten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10