LEER ENGELS IN 1979 URN HUSIIT Letters op papier betekenen nog geen bescherming van het dier „Kanker begint bij een ontregelde stofwisseling" f. ,v S SPORT? MET DE KRANT ORDE l[U ER !ET R BUNE. vlotter dan u Nederlands hebt geleerd! „Kwark minder geschikt als toetje" 11 OMSTREDEN DOKTER MOERMAN: BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 JANUARI1979 PAGINA OOK HET DIER HEEFT ZIJN RECHTEN DOOR TINY FRANCIS (Jit publikaties van verschillende zijden blijkt dat men de rechten van het dier even officieel wenst vast te leggen als die van de mens. Een internationaal streven, waarachter vrijwel alle landen zich scha ren. Dertig jaar na de afkondiging van „de rechten van de mens" is onlangs te Parijs door een aantal topgeleerden, onder wie de Franse nobelprijswinnaar voor natuurkunde Alfred Kastler het verlangen kenbaar ge maakt „mens en andere levende schepselen met elkaar te verzoenen". In een uit veer tien punten bestaande verklaring wordt min of meer geëist dat veel gruwzaam en onnodig dierenleed moet worden voorko men, zo niet ingedamd. Men richtte een in terparlementair genootschap voor de rech ten van het dier op met als voorzitter senator Gillet van België. Tevreden met deze aanzet zijn organisaties op het gebied van de dierenbescherming sa mengekomen, hoewel ze zich bewust zijn dat „letters op papier nog geen bescherming betekenen voor het dier". Peter Senger, Australisch filosoof, die zich „animal libera tor" (dierbe vrij der) noemt, strijdt voor een vorm van samenwerking tussen de gemoti veerde leek en de wetenschapper, die op koele wijze misstanden kan signaleren. De heer De Klerk, lid van de wereldfederatie tot bescherming van dieren is het volledig met Senger eens. „Als er iets gebeurt om de kwestbare positie van het dier in de samen leving te verbeteren moet dit op weten schappelijke basis geschieden en in samen werking met de landbouw. Mensen, die zich dierenbeschermers noemen zullen door de wetenschap als volwaardige partij dienen te worden erkend. Op dit moment is nog geen dialoog mogelijk. Het ideaal is een duidelij ke standpuntbepaling van politici en weten schappelijke research. Maar geen gepraat op de emotionele toer". „De Wereldfederatie heeft een nieuwe presi dent gekozen: Hans Jürgen Weichert, die sa menwerking in groot verband wil. Krachten moeten zich bundelen. Zolang er bijvoorbe eld in Nederland nog 40 tot 45 clubs be staan die met elkaar overhoop liggen, heb je te maken met een onsamenhangend ge heel zonder stuwkracht. Door verdeeldheid kan men zich niet sterk maken". Dolf Coppes (PPR) heeft een vergadering ten gunste van dierenrechten geopend met de historische woorden dat „het nu maar eens afgelopen moet zijn met de onderlinge ruzies van de dierenbeschermers"... Ten aanzien van misstanden zou je voorzichtig kunnen stellen dat er van verschillende kan ten protesten komen, vooral van de zijde van de publieke opinie. Schitterend voor beeld van daadkracht is het moedig optre den van Green Peace, dat meehelpt de men- Een dier is geen wegwerpmateriaai sen wakker te schudden. Hoe meer de klok luidt hoe beter, maar hij mag geen senti mentele wijsjes laten horen. Een nuchtere vaststelling van ontoelaatbare feiten is vol doende. Voorts een waarschuwing dat de mens zichzelf onherstelbare schade toe brengt door de natuur ingrijpend geweld aan te doen. Dierenbescherming ligt op het terrein van milieubescherming. Drs. R.D. Stamm (30), directeur Wetenschappelijk Bureau van D'66, die o.m. met een toespraak deelnam aan een manifestatie van de Actiegroep „Stop Dierenmoord", praat met ons over zijn standpunt. „Dit soort vragen om deel te nemen aan bepaalde „volkstribunen" komen binnen. Hier ben ik op ingesprongen, mede door mijn achtergrond als bioloog". Stamm is een reëel mens, die niet veel moet hebben van ongenuanceerd ach en wee roepende dierenbeschermers. Hij heeft een meer zake lijke aanpak.„Het dier moet om zichzelf be schermwaardigheid hebben, niet omdat het zo leuk, zo lief en zo aardig is, maar om zijn functie als levend wezen". „Een dier is geen luxe, maar ook geen ob ject om te misbruiken. Naar mijn opvatting moet het gezien worden in de context met de gehele natuur: een levend schepsel dat met egards moet worden behandeld, je zou kunnen zeggen; vergelijkbaar in een situatie van herkenning, in die zin dat het onwaar dig is een dier te beschouwen als wegwerp materiaai". Een gevaar van de dierenbescherming acht drs. Stamm de vertroebelende emotionele la ding van de benadering van het onderwerp, die wetenschapsmensen afschrikt. Nu zien ze door de bomen het bos niet meer. Ter wijl er tekenen aan de wand te over over zijn, dat men zich in de maatschappij op de verkeerde weg bevindt. „Als bioloog zie ik in de bio-industrie gevaren voor de volksge zondheid. Mestkalveren en biokippen wor den opgefokt met hormonen. Ik mag aanne men dat dit bekend is, maar naar ik meen als bedreiging voor de gezondheid onvol doende erkend. Voor stieren waarmee ge fokt wordt, voert men speciaal gras aan van blauwgraslanden waar het frequent regent en de grond zo goed is dat 't er stikt van de orchideeën. Dit is een vegetatietype. Om door KI een gezond nageslacht van deze dieren te krijgen, worden aan de kwaliteit van de voeding hoge eisen gesteld. Waar blijf je dan met al het ingespoten, in te klei ne hokken bijeengebrachte slachtvee, dat wit, bloedeloos vlees levert?". Drs. Stamm vertelt dat door de Werkgroep milieubeheer aan de Rijksuniversiteit te Leiden een nieu we strategie wordt gevoerd ten aanzien van de verkaveling Rijnstreek-Z. Deze mensen zijn begonnen met zich op het standpunt van de boer te stellen. Wat goed is voor de boer is ook goed voor de milieubescher ming. Dan kom ik automatisch bij de bio- industrie. Als je daartegen iets wilt onderne men, werk dan samen met de mensen. Je Met de moderne NATUURMETHODE leest u onmiddellijk Engels en begrijpt u ieder woord van de cursus direct. Binnen een week bent u in staat eenvoudige vragen in het Engels te beantwoorden. Ruim 1.000.000personen maakten reeds gebruik van deze vlotte manier om de wereldtaal Engels te leren. kimt je met opstellen tegen hun belangen. Wat zo'n werkgroep op het oog heeft moet in de eerste plaats maatschappelijk zijn, maar en dat is wonderlijk dan blijkt dat er veel belangen naar voren worden ge schoven, die pseudo-belangen zijn. Als je door de schijnbelangen heenprikt kom je bij puur economische belangen, terwijl dat hele maal niet nodig hoeft te zijn". Waarom die meer maatschappelijke strate gie? „Ten eerste", zegt drs. Stamm, „treedt er minder verkettering op bij de mensen. Ze bieden minder weerstand omdat er niet over mensenbelangen wordt bedisseld. Daarmee ontloop je een gevaar. Aan de andere kant ontloop je het gevaar van inkapseling van de dierenbescherming, de onderwaardering van belangengroepen, die denken: „jullie zijn wel leuke jongens, maar waar blijven wij? Jullie hebben het alleen maar over be handeling van onze beesten". Dan ontstaat er vaak een schijnmedewerking, terwijl ie dereen in feite gewoon zijn gang gaat als de dierenbeschermer zijn hielen gelicht heeft. Op de tweede plaats moeten de dierenbe schermers, die dit soort onderhandelingen voeren de zaken zo technisch aanpakken, dat de aansluiting tussen hun groepering en de belangengroepen niet verloren gaat. Mis je de aansluiting, dan werk je een stuk ver vreemding in de hand, waarmee niemand gediend is. Je moet over dierenbelangen op hoog niveau spreken. Dit is een van de op gaven als men werkelijk de dierenbescher ming van de grond wil gaan tillen. En wat zie je nu Verloedering die almaar toe neemt". En over vivisectie: „Daar waar het nodig is moet de dierenbescherming maatschappelijk denken. Haar taak is begeleiden, onaan vaardbaarheden opsporen. Bij de biologi sche techniekpraktijk in mijn eigen vak ik neem maar het eerste beste voorbeeld wordt veel te veel materiaal gebruikt. Iedere student krijgt een met malaria besmette muis op zijn tafel. Dan neemt hij bloed af door het puntje van de staart met een schaar af te knippen, waarna de nek van de muis met de achterkant van de schaar wordt gebroken. Denk nou eens in: elk jaar voor alle practisanten een muis, terwijl je met zes muizen voldoende preparaten kunt maken om alle practisanten voor jaren te voorzien. Puur onnodige verspilling". Het muizenproject is het topje van de ijs berg... Naar men mag aannemen gaat het er bij andere universiteiten en research-labora- toria precies zo aan toe. Resumerend zijn er twee grote aandacht spunten. Ten eerste: meer oog voor wat nut tig en nodig is en daarbij aansluitend te voeren acties voor inachtneming van de rechten van het dier en ten tweede: de wet geving. In het Wetboek van Strafrecht staat „dierenmishandeling" tussen de twee artike len „pornografie" en „het dronken voeren van kinderen". Hier is dus sprake van een zedelijkheidswetgeving, bescherming van het dier moet er zijn omdat het de mens zou kunnen schokken als het mishandeld werd. Het dier heeft dus geen rechtsbestaan. „En hierin moet verandering komen, mede in op- sporings- en vervolgingsbeleid". VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING DEN HAAG Kwark is rijk aan dierlijke eiwitten, kalk en vitamines van het B-complex. Dierlijk eiwit is over het al gemeen van hogere biologische waarde dan plantaardig ei wit. Daarom is bij de samenstelling van een goede voeding een hoeveelheid dierlijk eiwit aan te bevelen. Is het met het oog hierop van belang dat kwark een plaats op ons menu inneemt?. Dit vraagt het Voorlichting sbureau voor de Voeding zich af nu de aandacht voor het produkt kwark steeds meer toeneemt. Volgens het bureau hebben we de jaren achter de rug waarin we op de noodzaak van consumptie van voldoende dierlijke eiwit ten moesten worden gewezen. Over het algemeen kunnen tegenwoordig de meeste men sen zich veroorloven deze ei witten in een of andere vorm, ongeacht de prijs, aan te schaffen en te nuttigen. We kunnen in ons land zelfs spreken van een eiwitrijk dom, die gemakkelijk tot overconsumptie leidt. Een bijkomend nadeel hiervan is dat eiwitrijke produkten van dierlijke oorsprong van natu re een hoeveelheid vet bevat ten of met vet moeten wor den bereid (vlees, gebakken vis, ei). Met andere woorden, dierlijk eiwit voegt bovendien vet toe aan onze toch al te hoge vetconsumptie. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding waarschuwt er voor dat men zich vaak niet realiseert dat naast te veel vet ook een teveel aan eiwit ten tot dik worden leidt. Het gebruik van kwark is ten opzichte van de gehele groep van zuivelprodukten nog betrekkelijk beperkt. De producenten willen ons nog al eens „laten glunderen" en bevelen kwark overwegend aan als toetje, als dessert. Dat daarnaast nog vele ge bruiksmogelijkheden bestaan, daaraan wordt nog onvol doende aandacht besteed. Wellicht komt hierin verande ring nu een nieuwe natuur- kwark op de markt is ge bracht die de nadelen van de reeds bekende kwark in aan zienlijk mindere mate bezit. Het is minder stroef van smaak dan we kennen van de kwark die tot dusver op de Nederlandse markt is en de samenstelling is smeuiger. Bijvoeging van melk en losk loppen is niet meer nodig. Het is voor onmiddellijk ge bruik gereed. Kwark is en blijft natuurlijk een ideale eiwitleverancier. Als bijkomende voordelen worden dan ook nog ge noemd: het is mager (weinig vet), en het is niet duur. Bo vendien kan men door de neutrale smaak zowel zoete als hartige combinaties ma ken. Dat is allemaal wel waar, zegt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, maar we moeten ervoor oppassen dat we kwark niet als een ex traatje in ons dagelijks menu gaan beschouwen. Dat voegt dan alleen maar dierlijke ei witten toe aan ons toch al omvangrijke, dagelijkse por tie. We moeten er meer van uitgaan dat het komt in de plaats van of ter variatie van andere (vaak duurdere) dier lijke eiwitleveranciers, zoals vlees en broodbeleg. Boven dien willen we nogmaals be nadrukken dat het vet in kwark bijna of geheel ont breekt, terwijl bij de berei ding evenmin vet nodig is. We kunnen dan ook conclu deren dat op deze manier kwark een goede plaats in onze voeding kan innemen, aldus het Voorlichtingsbure au voor de Voeding. loon eer and, ecl ui yone foor ooit ijn and aet I )rek evee vaai at on-i ew< leei: Geen gezwoeg en uit het hoofd leren meer. Het is afge lopen met vertalingen. Alleen door uw gezonde verstand te gebruiken, leest en begrijpt u dadelijk de Engelse tekst van de Natuurmethodecursus. U leert de taal door het bijzon der aardige verhaal te bestu deren, dus spelenderwijs. Zag u misschien tot nu toe tegen de moeite om Engels te leren op? Dit euvel is nu verholpen: met de Na tuurmethode leert u op prettige wijze Engels, want in plaats van te moeten zwoegen op lange rijen woordjes, kunt u nu gebruik maken van uw aangeboren taalgevoel. Op deze wijze gaat u rechtstreeks en op de meest logische manier op uw doel af. Vraag onze brochure „De Natuurmethode - de snelweg naar het Engels" - aan. Zij is gratis en verplicht u tot niets. Vul onderstaande bon in en zend deze op. Engels is voor iedereen onontbeerlijk Marianne Edgerton: „In slechts 2 maanden leerde ik vol gens de Natuurmethode meer dan ge durende 4 jaar middelbaar onderwijs in Zweden." In het dagelijkse leven is een scherpe scheidingslijn merkbaar tussen hen die Engels kennen en hen die het niet kennen. Dit geldt in het zaken verkeer en in het gezelschapsleven - ja, het geldt overal waar mensen samen zijn. Maar men beseft dit eerst in zijn volle omvang wanneer men zelf Engels heeft geleerd. In het nieuwe tijdperk waarin wij ons be vinden, is het Engels een culturele band tussen alle Westerse landen ge worden. U bent het daarom aan uzelf verplicht Engels te Ieren. Of u het doet met het oog op uw algemene ontwikkeling of vanwege uw toe komst - leer nu Engels. Het is niet langer een kwestie van willen - het is noodzakelijk! CASSETTES LEVERBAAR U leest en begrijpt de Engelse tekst onmiddellijk Wanneer u zich aanmeldt voor de Natuurmethode ontvangt u enkele dagen later het eerste boek van de cursus. U slaat pagina 1 op en be gint meteen Engels te lezen en te begrijpen, zelfs indien u vóór die tijd geen enkel woord Engels kende. U leest het eerste hoofdstuk, dat een lengte van zes bladzijden heeft, achter elkaar uit en zult bemerken, dat de betekenis van elk woord dui delijk blijkt uit het zinsverband. U hebt helemaal geen Nederlandse woorden of vertaling oodig. En om dat alles duidelijk is, hechten de woorden en zinnen zich vanzelf in uw geheugen. Verbazingwekkend snelle resultaten Als u zo de ruim 800 bladzijden van de „Natuurmethode" hebt doorge werkt, hebt u de taal geleerd. U kunt dan zonder bezwaar Engels spreken, lezen en schrijven daar u zich niet hebt aangewend vanuit het Engels in het Nederlands te vertalen en om gekeerd, maar van het eerste ogen blik af uzelf eraan gewend hebt in het Engels te denken. Eenstemmige lof van taalkundigen Niet alleen duizenden vroegere leerlingen, maar ook de bekendste taalkundigen van de Wesl-Europese Universiteiten hebben lof voor de Natuurmethode. Professor Otto Jes- persen, Kopenhagen, één van de meest vooraanstaande onderzoekers van de Engelse taal, schreef o.a.: „Met veel genoegen voldoe ik aan het verzoek van de uitgever om een voorwoord bij zijn cursus „Engels volgens de Natuurmethode" te schrij ven, daar ik zijn methode van ganser harte aanbeveel. Naar mijn gevoel is zij met grote vaardigheid en waar pedagogisch inzicht samengesteld". Vul de bon in en stuur deze vandaag nog weg Onze brochure bevat een uitvoerige beschrijving over de nieuwe taal methode. Bovendien kunt u hierin lezen wat nog vele anderen erover zeggen, die nu, dank zij de Natuur methode, kunnen spreken met 666 miljoen mensen over de gehele wereld. Volg hun voorbeeld en zend onder staande bon nog heden op. U ont vangt dan over een paar dagen de uitgebreide brochure met alle inlich tingen: het verplicht u tot niets. Ja. graag ontvang ik gratis en I zonder verplichtingen uw bro- chure over de Natuurmethode. Dhr./Mw.: Adres: Postcode Plaats I I S.v.p. met duidelijk leesbare I 1 blokletters invullen. In open enveloppe of overgeschreven op een briefkaart zenden'aan: DE NATUURMETHODE, I ANTWOORDNUMMER 3571 I 1000 PA AMSTERDAM Afd. LcCr 8-1-79 Nog steeds is de thans 85-jarige platte landsarts Cornelis Moerman een zowel strijdbare als omstreden figuur met zijn theorieën over en zijn diëettherapie voor de meest gevreesde van alle ziekten, de kanker. Aan het einde van de jaren vijf tig liet het rapport van de commissie Delprat geen stuk van hem en zijn op vattingen heel; heden ten dage zijn er deskundigen, die zich afvragen of er in de ideeën van dokter Moerman, die daarvan in 1940 reeds gewag maakte, geen elementen aanwezig zijn, die zowel voor de kennis als voor de bestrijding van kanker van veel gewicht zouden kunnen zijn. Dit klemt temeer, nu, zeer onlangs nog, is vastgesteld, dat men de laatste jaren met de kankerbestrijding geen steek is opgeschoten; wellicht dat dokter Moer man nieuwe wegen gewezen heeft, waar langs het onderzoek voorgezet kan wor den. Dokter Moerman heeft zijn theorieën en de strijd die hij ervoor heeft gevoerd en nog voert, neergelegd in een boekje „Kanker als gevolg van onvolwaardige voeding kan genezen door diëet en thera pie". In de titel ligt al direct het eerste ver band: volgens dokter Moerman hebben voeding en vele kankervormen (er zijn evenveel, zo niet meer kankervormen als er infectieziekten bestaan) duidelijk met elkaar te maken, een mening die door veel deskundigen gedeeld wordt en zelfs statistisch aantoonbaar is. Het gebruik van industrieel bewerkt voedsel heeft de frequentie van kanker doen toenemen. Als gevolg van onvolwaardig voedsel, waarin bijvoorbeeld te weinig of geen vi tamine A, B-complex, E, D, ascorbine- zuur (vitC), jodium, zwavel en ijzer zit, raakt de stofwisseling ontregeld, met het gevolg dat cellen of celgroepen onvol doende zuurstof gaan krijgen, er gisting sprocessen optreden, de zuurgraad in het lichaam naar het alkalische verschuift en dat tenslotte het ingebouwde verdedi gingssysteem van de mens geheel of ge deeltelijk wegvalt. Dan is alles gereed voor het optreden van het laatste symp toom: het kankergezwel- In tegenstelling tot de gangbare opvattin gen, zegt dokter Moerman, dat uit dit verloop blijkt, dat men, door de ontregel de stofwisseling en dus ook door het menselijke afweermechanisme te herstel len, kanker kan genezen. En dat moet men dan doen door een uit gewogen dieet, waarin de genoemde, voor het lichaam belangrijke stoffen, vol op voorkomen. Sterker nog: men kan het kankerproces al in een vroeger stadium aanpakken, als men maar goed acht slaat op de zogenaamde kleine klinische symptonen, die ontstaan door een tekort aan deze stoffen. Wat dokter Moerman de huidige specia listen verwijt is uiteraard dat zij zijn theoriën niet serieus nemen, maar ook dat zij, als gevolg hiervan, pas de kan ker te lijf kunnen gaan, als het laatste symptoom, de tumor, zich aangediend heeft. Hij wijst dan ook op enkele op merkelijke resultaten, die hij met zijn diëettherapie zou hebben gehad. De gedachte dat de aard van voeding iets met het kankerproces te maken had, was al voor de oorlog bij hem opgeko men. Langdurige proeven met postduiven (goed gevoede en dus gezonde postdui ven krijgen geen kanker) versterkten deze gedachte en daaruit ontstond om streeks 1940 zijn theorie over de ontre gelde stofwisseling. Zijn critici menen evenwel en dat misschien niet helemaal ten onrechte, dat experimenten met post duiven wel een erg smalle basis vormen voor zulk een veelomvattend probleem. Hoe het ook zij; de theorie is ingenieus en sluit als een bus; nochtans is het the orie en nog geen algemeen aanvaarde praktijk. Of dokter Moerman, nu of pos tuum, ooit nog eens zijn gelijk krijgt, ligt in de toekomst verborgen. Er zijn er veel, die het hem gunnen, al was het maar, omdat hij in zijn dorpspraktijk .een conscentieus en toegedaan man was, voor wie niets te veel was voor zijn pa tiënten. T. VAN GRINSVEN C.Moerman: „Kanker als gevolg van on volwaardige voeding kan genezen door dieet en therapie". Uitg. Ankh.-Hermes BV te Deventer; 19,50.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8