Na zes weken akkoord in Duitse metaal - w Europa werpt zich op studie van klimaat Engeland, na winterweer, door staking geteisterd Juan Carlos maant Spaanse militairen tot discipline K! Belgische televisie door brand enige uren uitgevallen Beslissing hervatting overleg Midden- Oosten ligt bij Washington OLIE UIT LEKKE TANKER OP SPAANSE KUST Komst nieuwe regering Iran brengt onvoldoende rust TOP GUADELOUPE: CONTACT MET CHINA NIET TEGEN RUSLAND Maffiamoord in Italië Jw ^BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 JANUAR11979 PAGINA 7 IVS: Shell heeft te veel berekend ran onze correspondent) ASHINGTON - Shell en ftcht andere grote oliemaat- Schappijen worden er door de Amerikaanse regering van be schuldigd sedert de oliecrisis In 1973 zeker twee miljard gul den teveel aan hun klanten in rekening te hebben gebracht Pe oliemaatschappijen ontken den. maar de departementen van justitie en energie hebben Inmiddels een officiële klacht hgediend. pe Amerikaanse regering ineent niet. dat er sprake is van 6en gezamenlijke en bewust op gezette actie. Maar er zijn vol gens het speciale onderzoeksbu reau, dat ruim een jaar geleden werd opgezet, wel verkeerde interpretaties gegeven aan de brijsregels, die na de oliecrisis hjn opgesteld. Volgens Shell kraren die regels zo ingewik keld. dat de regering zelf later j met een uitleg moest komen. Die latere uitleg is daarna volgens shell met terugwerkende als regel gehanteerd. Kennedy hoger genoteerd 'an Carter LOS ANGELES - Volgens giste- ■ren gepubliceerde uitslagen van twee enquetes van de „Los {Angeles Times" geven Ameri- ikaanse kiezers de voorkeur aan senator Edward Kennedy bo ven president Carter wat be treft de democratische kandi daatstelling van 1980 voor het iresidentschap. Ie opiniepeilingen hebben be- ■ekking op 995 volwassenen in Ie staat New Hampshire, de trste staat waar volgend jaar :n voorverkiezing gehouden rardt en op 983 volwassenen it alle delen van de v.s. groep van geregistreer de democraten in New Hamps- (hire gaf 57 procent de voorkeur laan Kennedy. 21 procent aan (Carter, 12 procent aan de Cali- jfornische gouverneur Jerry i Brown en 10 procent wist het Inog niet Geen 35-urenwcek, wel extra vrij (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na het verrassende akkoord, in de nacht van zaterdag op zondag, tussen de onder handelingsdelegaties in het al zes weken duren de metaalconflict van het Roergebied, kijkt men in West-Duiisland met spanning uit naar de reactie van de actievoerende „basis". De belang rijkste doelstelling van de vakbond waarom alle acties draaiden, namelijk de geleidelijke invoe ring van de 35-urige werkweek, is immers niet bereikt De ongetwijfeld roerige bijeenkomst van de zogenaamde „Grote Tariefcommissie" van de IG Mctall vandaag in Mulheim geldt als graadmeter voor de stemming die eventueel later onder de aangesloten leden zal worden gehouden. De werkgevers hebben het behoud van de 40-urige werkweek overigens „duur moeten ko pen", zoals een woordvoerder het uitdrukte. Behalve een algemene loonsverhoging van 4 procent voorziet het akkoord in vier extra vrije ploegendiensten (en in 1981 nog eens twee) voor degenen die in continu-dienst dus ook 's nachts werken. Wie ouder is dan 50 jaar krijgt er dit jaar twee extra vrije dagen bij en in 1981 nog een. Alle werknemers krijgen dit jaar meer vakantie en deze wordt zolang uitgebreid dat in 1982 iedereen zes weken vakantie heeft. Het gehele pakket komt neer op een lastenverzwaring voor de werkgevers van circa 6 procent in 1979. Als de Grote Tariefcommissie met het bereikte resultaat akkoord gaat, moeten de leden er zich nog over uitspreken. Hoewel formeel slechts een kwart van de stemmen nodig is om de zaak te laten doorgaan, moet minstens 60 procent van de leden ja zeggen wil de leiding van de vakbond haar gezicht niet verliezen. Bij het in Krefeld bereikte akkoord was de bemiddelaar minister Farthmann, niet aanwezig. Niettemin moet het resultaat voor een belangrijk deel op zijn conto worden geschreven. De Bonds regering heeft gisteren haar tevredenheid over het bereiken van de overeenstemming geuit. Deze auto's op de luchthaven Heathrow vormen een indrukwekkende file in de hoop benzine te kunnen tanken nu de benzine, als gevolg van een staking van de Britse t tankautobestuurders uiter mate schaars is geworden. LONDEN (UPI) - Het Brits openbaar vervoer is net weer op gang gekomen na de ergste winterstormen sinds 15 jaar of gisteren kondigde zich een probleem aan, waarmee Enge land vertrouwder is: stakin gen. In Noord-Ierland, Noord-Wa- les, het grootste deel van Noordwest Engeland en de noordelijke helft van Londen is geen benzine te krijgen als gevolg van een staking door tankautobestuurders van olie maatschappijen die de benzi nestations voorzien. De busdiensten op veel plaat sen in heel het land kwamen door het benzinegebrek tot stilstand. Woensdag staken voor één dag de bestuurders van de treine i van de Britse spoorwegen in het zuiden, waar het grootste deel van het Londense foren senverkeer vandaan komt. Nog een staking, die van vrachtautobestuurders, ver mindert de voorraad in plaat selijke levensmiddelenwinkels en supermarkten. Een direc teur van zulk een bedrijf in Hyde zei dat de huisvrouwen in paniek waren geraakt en „als een zwerm sprinkhanen" op zijn markt waren afgeko- Margaret Thatcher, leider van de conservatieve oppositie, eis te gisteren van de regering dat zij de noodtoestand zou afkon digen om de stakingen te kun nen breken, maar het kabinet wees de eis af. Vandaag zou het kabinet vergaderen om zich over de situatie te bera den. Reeds is het leger paraat om zonodig brandstof en le vensmiddelen met militaire voertuigen aan te voeren. (Van onze radio- en tv-redactie) BRUSSEL In de Brusselse studio's van de BRT (Belgische Radio en TV) en van de RTB termiddag rond half twee brand uitgebroken. In verband met de zondag waren er onvol doende mensen bij de hand om te voorzien in de brand en de (Radio, Television Beige) is gis- daaruit gevolgde storingen. Op de Vlaamse televisie eindig de om half twee plotseling het programma „Voor boer en tuin der", terwijl op de Waalse televi sie het Mozartconcert van het Belgische Radio en TV-orkest met twee solisten abrupt een over op het testbeeld. den was. Later bleek de brand einde nam. Na het storingsbeeld te zijn ontstaan in het schakel- kwam er ook niemand in het Verontruste kijkers moesten centrum. De brandweer is uren beeld om de oorzaak van deze daarna inschakelen op de Waal- in de weer geweest om het vuur onvoorziene storing te vermei- se radio om te vernemen wat meester te worden. Rond half den. Men ging onaangekondigd de oorzaak van de moeilijkhe- zeven konden op beide zenders de uitzendingen worden hervat. De schade laat zich vooralnog moeilijk overzien, maar zowel de BRT als de RTB geloven dat er geen of weinig consequenties meer zijn voor de kijkers. CAIRO/NEW YORK (AFP-UPI-DPA) Na Israël heeft gisteren ook de Egyptische regering officieel ingestemd met heropening van het vastgelopen Egyptisch-Israëlisch vredesoverleg. Dit was de betekenis van een brief voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance, die gisteren door de Egyptische premier Chalil werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Hermann Eilts. Een termijn voor het begin van een nieuwe ronde van gesprekken stond gisteren nog niet vast en de vaststelling van plaats van samenkomst en het precieze tijdstip wil de Egyptische regering aan minister Vance overlaten. Vance had in december in overleg in Cairo, Jeruzalem en Brussel gepoogd na te gaan of er een gezamenlijke basis voor voortzetting van de onderhandelingen kon worden gevonden. De „New York Times" schreef gisteren uit officiële kringen te hebben vernomen, dat de Verenigde Staten een hervatting van het vredesoverleg op twee niveaus willen. Er zullen deze week uitnodigingen in deze zin naar Egypte en Israël gaan. Enerzijds zullen deskundigen van beide landen met de Amerikaanse onder handelaar in het Midden-Oosten, Alfred Atherton, de moeilijkhe den doornemen, die voortvloeien uit de verschillende interpretaties met betrekking tot het vredesverdrag tussen Israël en Egypte zelf. Anderzijds zal minister Vance van buitenlandse zaken tegelijkertijd of wat later praten met de Egyptische en Israëlische ministers van buitenlandse zaken. MADRID - Olie van de vorige week lekgeslagen Griekse tan ker Andros Patria, waaruit zo een 50.000 ton van de vloeistof is gelopen, heeft gisteren de kusten en stranden van Galicië in het noordwesten van Spanje bereikt. In de omgeving van Lugo was de kust in korte tijd over een breedte van 100 kilometer met resten van ruwe olie bedekt en de wind stuwde de olie zo sterk in de bochten en inhammen dat daar hier en daar een twintig centimeter dikke laag ontstond. De sjah schudt de leden van de nieuwe regering de hand. Rechts achter hem premier Bakhtiar. TEHERAN (DPA) De presentatie van een nieuwe regering in Iran en het aangekondig de vertrek van de sjah naar het buitenland hebben dit weekeinde in Iran niet de ver hoopte rust gebracht. Als gevolg van onlus ten zijn gisteren in de hoofdstad Teheran tenminste twintig mensen doodgeschoten. Bij begrafenissen van slachtoffers werd opnieuw geroepen „dood aan de sjah" en werd de nieuwe premier Bakhtiar betiteld als diens „hond". De aflossing van de militaire regering door een nieuw kabinet onder leiding van Sjapoer Bakhtiar en de vaag geformuleerde vakantie plannen van de sjah, maakten op de oppositie in Iran weinig indruk. Geestelijk leider Kho- meiny riep vanuit zijn ballingsoord bij Parijs de Iraniërs op de strijd voort te zetten. De nieuwe premier verzekerde zaterdag dat de sjah erin had toegestemd dat zijn bevoegd heden worden teruggebracht tot die van een constitutioneel vorst. De politiek zal voortaan in het kabinet worden uitgestippeld. In Bakh- tiars kabinet zitten geen prominenten, maar doorgaans onbekende technocraten. Alleen premier Bakhtiar heeft in het verleden, als vice-premier onder Mossadeq, regeringsverant woordelijkheid gedragen. Tot voor enkele da gen was Bakhtiar plaatsvervangend leider van het oppositionele Nationale Front, maar dit sloot hem buiten toen hij zich bereid verklaar de eerste minister van de sjah te worden. De ayatollah Khomeiny noemde Bakhtiars re gering „een gevaarlijke samenzwering, die door de sjah en zijn internationale kliek is uitgebroed om de stervende monarchie te red den". De ayatollah riep de ambtenaren op de nieuwe bewindslieden niet op de departmen- ten toe te laten. Hij vroeg het volk geen be lasting te betalen en ook de rekeningen voor telefoon, electriciteit en water niet te voldoen. De journalisten van de grote kranten hebben hun al twee maanden durende staking beëin digd. Ook in de olieindustrie is dit weekeinde meer gewerkt dan in de voorafgaande dagen, althans voor de binnenlandse behoeften. Voor vandaag is door de religieuze leiders een rouwdag uitgeroepen, nadat het Nationale Front hiervoor de zondag had uitgekozen. De regering heeft het uitgaansverbod verkort. De mensen mogen nu tot elf uur 's avonds op straat. MADRID (AFP) Koning Juan Carlos heeft zaterdag, twee dagen na de begrafenis van de vermoorde gouverneur van Madrid, generaal Constantino Ortin Gil, de Spaanse strijd krachten tot discipline moeten manen. Volgens de koning zijn de gevaren van een ontbrekende discipline groter dan die van een dwaling, „omdat voor een militair en voor een leger, die de discipline verliezen, geen redding meer mogelijk is." De koning sprak voor een gehoor van vertegenwoordigers van alle onderdelen van de strijdkrachten, het gehele kabinet en de voorzitters van de kamers van het parlement. Ju an Carlos zei „de pijn, het verdriet en de verontwaardiging" van de collega's en de familie van de slachtoffers van het terrorisme te begrijpen, maar hij maakte bezwaar tegen de demonstratie van woedende officieren bij de begrafenis van de generaal, die premier Suarez en minister van defensie, generaal Gutierrez Mellado, hadden uitgemaakt voor „verraders". In de eerste zes dagen van het nieuwe jaar heeft de Baskische afscheidingsbeweging ETA vijf mensen doodgeschoten. Behal ve generaal Ortin Gil waren het drie militairen of politieman nen; de laatste slachtoffers waren een lid van de Guardia Civil en zijn verloofde. De ETA wil de militairen provoceren tot een uitzonderingstoestand in Baskenland of een staats greep, die tot een opstand van heel Baskenland zou kunnen leiden. SAINT FRANCOIS, (Reuter- AFP-DPA) De „grote vier" van het Westen hebben zaterdag op Guadeloupe, waar zij twee dagen bijeen zijn geweest, met nadruk verzekerd dat de nor malisering van de betrekkingen tussen de V.S. en China niet tegen de Sovjet-Unie is gericht en dat aan hun pogingen om tot ontspanning in de wereld te komen door deze normalisering President Carter van de V.S. premier Callaghan van Enge land, president Giscard d'Es- taing van Frankrijk en bonds kanselier Schmidt van West- Duitsland gaven deze verzeke ring in een aan de pers verstrek te verklaring na afloop van hun topconferentie. Landovsky mag uit Tsjeeho- Slowakije PRAAG (Reuter) De 42-jari ge Tsjechoslowaakse acteur en toneelschrijver Pavel Landovs ky, die een van de eerste onder tekenaars was van de „Charta- 77" over de mensenrechten in zijn land, mag donderdag het land voor twee jaar verlaten. Voorwaarde voor de verstrek king van dit visum is echter dat Landovsky ook in het buiten land te wetten van zijn land in acht moet nemen, zodat hij zich niet kritisch over het bewind daar mag uitlaten. Hij mag eens per jaar voor vakantie naar Tsjecho Slowakije terugkeer. REGGIO CALABRIA (AP) Sluipschutters van de maffia hebben vermoedelijk uit wraak voor de moord op maffiabaas Giovanni Dinaro, twee jonge vrachtwagen chauffeurs op de snelweg bij Rizziconi in Zuid-Italië neer geschoten. De beide chaffeurs werden bestookt met een regen van kogels, die van de kant van de weg werden afgevuurd. Zij raakten de macht over het stuur kwijt, zodat de vrach twagen in een sloot belandde en over de kop sloeg. Een van de twee is inmiddels overleden; de andere is le vensgevaarlijk gewond. (Van onze correspondent Jan Schiks) BRUSSEL Na een Siberische koude onze streken volkomen heeft verrast en tot groot ongemak heeft geleid op tal van terreinen, rijst de vraag of en in welk tempo Europa op weg is naar een klimatologische veran dering. Grote droogte en stortregens, ab normale hoge en lage temperaturen komen steeds meer voor in de jaaroverzichten. Kortom, het wemelt van onduidelijke me teorologische verschijnselen. Onze kennis van het klimaat, onze weersvoorspellingen zijn nog onvolmaakt en vaak onbetrouw baar. Toch is het van groot belang dat ook in deze tak van wetenschap de kennis vordert. Levensmiddelen- en watervoorziening heb ben alles te maken met het klimaat waarin we leven. Onze voedselbehoeften stijgen naarmate de wereldbevolking toeneemt. Onze samenleving wordt er alsmaar kwets baarder door. Onlangs heeft de Europese Commissie dan ook 30 miljoen gulden uitgetrokken voor klimaats- en weeronder- zoek. Dit program beoogt gedurende vijf jaar het onderzoek in de EEG'te coördine ren. Ook de tientallen met de EEG geasso cieerde landen zullen worden uitgenodigd klimatologische gegevens uit te wisselen. 1968-1973: In de Afrikaanse Sahel-landen (Mauretanië, Mali, Niger, enz.), in Ethiopië en op de Kaap-Verdische eilanden, bereikt een ernstige langdurige droogteperiode, die de 20ste eeuw nog nooit heeft gekend, haar dieptepunt. 1975: West-Europa wordt in de zomer door een hittegolf getroffen. In Nederland en Denemarken komen de hoogste tempera turen voor die ooit in de meteoroloISCHE ARCHIEVEN ZIJN OPGETEKEND1 Voor de eerste maal in de 20ste eeuw drijft het ijs van de noordelijke IJszee reeds in juli naar IJsland. 1975-1976: De droogte heerst nog steeds in West-, midden en Noord-Europa. In Engeland is bijvoorbeeld vanaf mei 1975 gedurende 16 maanden nog nooit zo weinig regen gevallen sinds het jaar 1727. 1976: In het begin van de zomer komt een nieuwe hittegolf over geheel West-Euro pa. In Engeland liggen de temperaturen 24 dagen lang vier graden hoger dan het maandelijkse gemiddelde van de afgelopen 300 jaar. De Sovjet-Unie en Canada daaren tegen hebben een koude en vochtige zomer. De rampzalige droogte die van april tot augustus in een groot aantal tropische en subtropische landen heeft geheerst wordt in oktober door stortregens gevolgd. In dezelfde tijd woeden storm en regen in Europa, terwijl ongekend hevige orkanen de kusten van Madagaskar en Mexico teiste- De weerslag van dergelijke klimatologi sche gebeurtenissen op de activiteiten van de mens en zijn hulpbronnen is enorm. Alleen al in het tijdsbestek 1960-1970 bij voorbeeld, hebben buitengewone meteoro logische verschijnselen rampzalige econo mische gevolgen gehdd: De graanvoorraad in de wereld is tot een te verontachtzamen hoeveelheid teruggebracht; de voedsel- markten en de levensmiddelenprijzen zijn uit hun evenwicht geraakt. Miljoenen men sen in de ontwikkelingslanden worden op het ogenblik met de hongerdood bedreigd. De klimaten op onze aardbol zijn nooit stabiel geweest, en het zal ook nooit zo worden. Maar de oorzaken van deze veran deringen, de omvang en de snelheid ervan zijn ons onbekend. Het is dus van vitaal belang dat we onze methoden op het gebied van het onderzoek, de studie en de prognose van deze klimaatschommelingen wat bijslij pen. Dat moet temeer daar wij in de afgelopen eeuwen zo buitengewoon veel kwetsbaarder zijn geworden. Op het ogenblik vormen onze graanvoorraden slechts een zeer ge ring percentage van het jaarlijkse verbruik. Gezien de grotere behoeften aan voedsel, die samenhangen met een stijging van de bevolkingscijfers, zou een ongunstige kli maatperiode rampzalig kunnen zijn. Er is geen nieuwe ijstijd nodig om onze landbouw te verwoesten. Verder worden door de uitbreiding van de bevolking, de ontwikke ling van steden en industrie ook de water voorraden schaarser. Wat zal er in de toekomst gebeuren? Door droogteperioden zou onze waterbevoorrading voor de dage lijkse behoeften, de industrie of de land bouw, nog meer in gevaar komen. Daarente gen zou een evenwichtige neerslag de onder grondse wateroppervlakten kunnen aanvul len en de watervoorraden verrijken. Maar ook al weten wij dat onze bestaanszekerheid van het klimaat afhangt, we weten niet hoe dit verband nauwkeurig in cijfers moet, worden uitgedrukt Vandaar de dringende' noodzaak wetenschappelijk onderzoek in te stellen zoals de Europese Commissie nu heeft besloten. Het Europese programma voor het klimato logisch onderzoek zou moeten aansluiten bij de internationale werkzaamheden in het kader van de Wereldorganisatie voor weer kundig onderzoek. In de klimatologie moe ten de werkzaamheden uiteraard op elkaar worden afgestemd. Daarom wil de Europe se Commissie de beste specialisten van de negen landen inschakelen in plaats van de Europese onderzoekers op hun eigen houtje te laten werken. Het door de Europese Commissie voorgestelde onderzoekspro- gramma valt in twee gedeelten uiteen: Alle weermannetjes vein Europa of el ders zijn aan nauwkeurig bepaalde grenzen verbonden. Vandaag de dag is het onmoge lijk meer dan twee weken van te voren het weer te voorspellen of een nauwkeurige beschrijving van de dampkring te geven. De leemten in onze kennis hebben niet zozeer betrekking tot de feiten alswel op de oorzaken en het ogenblik waarop deze zich precies voordoen. Op het ogenblik kunnen alleen helderzienden een klimatolo gische ramp op een bepaalde datum voor spellen. Om het te verwachten weer van te voren vast te stellen zouden bijvoorbeeld vroegere klimaten in hun oorspronkelijke staat moeten worden vastgesteld. Vervol gens zou in dit klimatologisch archief een historisch antecedent van een huidige situa tie moeten worden uitgezocht. De analyse van vroegere klimaten zal met name moge lijk worden door het verzamelen van fossie len; ringen van bomen, bestudering van insecten en zee-microfauna in sedimentaire lagen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7