Pokkenvirus in Nederland wel veilig opgeborgen Vondeling leidt PvdA naar Europa Gevolgen vanEnglandspiel" veel ernstiger dan bekend is gemaakt "OR. L. DE JONG KOMT MET NIEUWE GEGEVENS Groepsleider van inrichting wegens uitlokking ontslagen PvdA ACHTER EIS TOT VERKORTING VAN WERKTIJD weer eel binnen- 5 schippers wil iveer aan werk Prof.I.A. Diepenhorst pleit voor vrijlating „Drie van Breda Groeiend aantal jonge huisartsen zonder praktijk BINNENLAND LEIDSE COURANT. MAANDAG 8 JANUAR11979 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) IMSTERDAM De gevolgen van ?t beruchte, in 1942 begonnen Bnglandspiel" tussen Britse en uitse geheime diensten, hebben eel verder gestrekt dan de dood an 54 boven vaderlandse bodem ge- ropte Nederlandse geheime agen- jn. Door hun dubbelspel wisten de azi's ook door te dringen in twee elangrijke illegale organisaties in rankrijk, hetgeen geleid heeft tot e arrestatie van twee groepen En- else agenten en van Franse verzets- rerkers wier aantal geschat wordt p tussen de 400 en 1500. Hoeveel aarvan het bedrog hebben over- >efd, is onbekend. Bijkomend suc- es voor de Duitsers was dat hun en grote materiële buit in handen iel: wapens, sabotagemiddelen, zen apparaten, hypermoderne radarba- ens, kleding, fietsbanden en bijna en half miljoen gulden aan bank- ujetten. )eze nieuwe visie is vandaag ontwik- :eld door dr. L. de Jong, directeur ran het Rijksinstituut Voor Oorlogs- locumentatie. tijdens een voordracht ■oor de afdeling letteren van de Ko- ïinklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Amsterdam. In ijn 45 pagina's lange redevoering gelijk was. Een van zijn belangrijk ste conclusies: „Kom ik tot de schuldvraag, dan is duidelijk dat aan Nederlandse zijde de fout is gemaakt dat de regering in Londen de Britse „Special Operations Executive (de SOE- verantwoordelijk voor de ge dropte geheime agenten) zijn gang heeft laten gaan zonder dat er spra ke was van enige reële bemoeienis van Nederlandse kant. Onze regering heeft tientallen Neder landse geheime agenten aan de SOE ter beschikking gesteld zonder zich ervan te vergewissen wat de Britse organisatie eigenlijk met die agenten deed. De verantwoordelijkheid hier voor ligt in de eerste plaats bij de toenmalige ministers Gerbrandy (pre mier), FCirstner (marine) en Lith de Jeude (oorlog). Hoewel koningin Wil- helmina enige malen van haar onge rustheid over het Englandspiel blijk heeft gegeven, stelde men haar steeds gerust". Dr. De Jong drukt in cijfers uit hoe zwaar die gemiste verantwoordelijk heid moet worden gewogen. „Als uit vloeisel van het Englandspiel staat, wat ons land betreft, thans vast dat de Duitsers onder meer drie spiona- gegroepen en een sabotagegroep kon den oprollen en dat ze in april 1943 ongeveer 150 Nederlanders hebben gearresteerd, waardoor onder meer ïerroept hij min of meer zijn vroege- de verzetsleiding van onze grote de- e meningen over het Englandspiel mocratische politieke partijen werd lie voornamelijk stoelden op de be- uitgeschakeld. Arrestaties als uit vindingen waartoe de parlementaire vloeisel van het Englandspiel hebben nissie in 1950 was geko- in Nederland plaats gevonden tot be gin april 1945. Het totaal door het dubbelspel in gevangenissen en con- ,Ik heb er onlangs nieuwe gegevens centratiekampen belande vaderlan- jver verworven van Engelse kant' aldus De Jong. Ook op andere gron den meent hij het Englandspiel nu in een veel ruimer kader te kunnen plaatsen dan kort na de oorlog mo- ders loopt in de vele honderden en het Spiel heeft met zekerheid, behal ve aan de 54 geheime agenten, ook nog het leven gekost aan 28 andere Nederlanders en bovendien aan naar schatting 50 bemanningsleden van Britse transportvliegtuigen die in het kader van het Englandspiel door de Duitsers zijn neergeschoten". De tol van het gebrek aan verant woordelijkheid bij de regering in Londen heeft dus volgens De Jong (Frankrijk niet meegerekend) 132 mensenlevens bedragen. „In tegen stelling tot de enquêtecommissie", zo ontvouwt De Jong zijn nieuwe visie verder, „dienen we er van uit te gaan dat geheim agent Lauwers (die als eerste boven Nederland werd ge dropt) de Nederlandse afdeling van de SOE in 1942 wel degelijk - en dan met groot persoonlijk risico - driemaal heefL_trachten te waarschu wen". Te goeder trouw nam hij daarbij aan dat zijn telegrammen uit bezet gebied voorgelegd zouden wor den aan de hoogste bazen van de SOE. Dit was echter niet het geval. Vol gens dr. De Jong bleven de alarme rende codeboodschappen ergens ste ken in een bureaula en werd er niet op gereageerd. Het uitblijven van antwoord bracht agent Lauwers op zijn beurt in de waan dat de Engel sen hun eigen spelletje met de nazi's aan het spelen waren. Zo stapelden de misverstanden zich op totdat de Duitse geheime dienst uit eigen be weging met een spottend telegram de laatste lijn sloten, waarmee ze veer tien maanden lang de Britten mid dels de hun in handen gevallen ge- Tieime code om de tuin hadden geleid. Meer dan duizend telegram men, aldus dr. De Jong, zijn in het kader van het Englandspiel gewis seld. Daarvan zijn er slechts negen bewaard gebleven, hetgeen de duide- lijkkheid van de zaak nooit heeft be vorderd. Op 1 april 1944 was het Englandspiel wat Nederland betreft uitgespeeld. In Frankrijk echter ging het lustig door. Dr. De Jong beschrijft hoe de Duit sers via deze lijn op 5 juni 1944 een belangrijke aanwijzing in handen kregen dat de geallieerde invasie op 6 of 7 juni zou plaatsvinden. De ge volgen hadden fataal kunnen zijn. Gelukkig voor ons was de legerlei ding van de nazi's niet af te brengen van het idee dat de geallieerden aan het Nauw van Calais zouden landen en niet in Normandië. Overigens wenst dr. De Jong op grond van zijn nieuwe informatie het Englandspiel in een juist historisch perspectief te plaatsen. De Duitsers slaagden er in de Britse organisatie SOE en diens Nederlandse afdeling bijna anderhalf jaar te misleiden. Zelf zijn ze echter meer dan vijfe- neenhalf jaar door de Engelsen beet genomen - zij het via een andere or ganisatie dan de SOE, namelijk de zogenaamde bedrog-commissie. Deze begon blijkens recente onthullingen al in 1939 haar spel met de Duitse geheime dienst te spelen en wist niet minder dan 120 nazi-agenten naar het geallieerde kamp om te turnen. Op een gegeven moment spekte men de nazi's via twintig lijnen met valse inlichtingen waardoor men de oor logsmachine danig kon ontwrichten. Dit spel duurde voort tot aan de Duitse capitulatie, veel langer dus dan het Englandspiel. Slotsom van dr. De Jong: de Engel sen waren slimmer dan de Duitsers, maar de slimme Engelsen zaten he laas niet bij de organisatie SOE, die geheime agenten afwierp boven Ne derland - met alle fatale gevolgen vandien. Verontwaardiging over het falen van de SOE, met inbegrip van zijn Nederlandse afdeling, is op zijn plaats, want het was allemaal niet nodig geweest. Er zijn kapitale blun ders gemaakt. [aadsel rond isschoppelijke legrammen EERT (ANP) Burger eester en wethouders van eert hopen ie kunnen ach- rhalen wie op naam van de sschop van Roermond mgr. ijsen telegrammen gestuurd j«ft aan het gemeentebes- ur en aan de directeur van meentebedrijven. het telegram wordt het be id gehekeld ten aanzien van in gezin dat dagenlang in de >u heeft gezeten omdat de recteur van de gemeentebe- •ijven de woning van het ge had laten afsluiten van en elekticiteit Dit vanwe- het niet voldoen van ach- rstallige rekeningen. Inmid- ils is de woning weer op het is- en elektriciteitsnet aange- oten nadat in onderling 'erleg een betalingsregeling getroffen. Onopgelost lijft evenwel de vraag wie e zogenaamde bisschoppelij- e telegrammen heeft laten er sturen. Het bisdom Roer- aond heeft verklaard niets an de telegrammen af te we- NA BRANDSTICHTING HUIS JASPERINA DE JONG GORSSEL Het be stuur van de inrichting voor zeer moeilijk op voedbare jongens, „De Nederlandse Mettray" in het Gelderse Eefde bij Zutphen, heeft een 35-ja- rige groepsleider op Het huis van de cabare- staande voet ontslagen, tiere Jasperina de Jong Dit in verband met de en haar echtgenoot Eric nachtelijke brandstich- Herfst brandde geheel ting, een week geleden uit. door twee 18-jarige pu- De groepsleider zelf was niet pillen van de inrichting, aanwezig bij de brandstichting maar hem wordt wel uitlokking ervan verweten. De avond vóór de brand was hij met de betrok ken jongens enkele café's langs geweest. Het gevolg was, dat de pupillen behoorlijk aangescho ten uit Zutphen in Eefde terug keerden. Het ontslag van de groepsleider heeft het gemeentebestuur van Gorssel, waar Eefde onder valt, in belangrijke mate gerustge steld. Burgemeester W. Notten: „Wat ons verontrustte was niet zo zeer de brand in het huis van Jasperina de Jong, hoe erg dat ook voor haar was, als wel de betrokkenheid daarbij van een lid van de leiding van de inrichting". Kopstukken van de PvdA op de partijraad van afgelopen zaterdag: v.l.n.r. Euro pees lijsttrekker Vondeling, partijvoorzitter Van den Heuvel en fractievoorzitter Den Uyl. PARTIJRAAD GAAT IN TEGEN PARTIJBESTUUR ZEIST - Dr. Anne Vondeling wordt de lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid bij de eerste rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese Parlement op 7 juni. De par tijraad van de PvdA gaf hem zaterdag in Zeist 88 stem men, zijn tegenkandidate, me vrouw Ien van den Heuvel-de Blank, kreeg er 51. Tevoren wees de partijraad het voor stel van de onafhankelijke adviescommissie (onder lei ding van oud-minister Pronk) en het partijbestuur af om met twee lijsttrekkers (Von deling en Ien van den Heu vel) de stembus tegemoet te gaan. De keuze van Vondeling als lijsttrekker zou volgens de se lectie-commissie het voordeel hebben dat hij zeer grote be kendheid geniet, ook buiten de PvdA. En Ien van den Heuvel zou beter passen bij het Europese program van de PvdA dat nogal kritisch staat ten opzichte van socialistische zusterpartijen, met name de Westduitse SPD. Daarom zou het, volgens de commissie- Pronk. beter zijn met twee lijsttrekkers in zee te gaan. Vondeling bleek het met deze conclusie helemaal niet eens te zijn, zo bleek uit een zater dag gepubliceerde brief aan de partijraadsleden. De partijraad bracht de com missie-Pronk zaterdag twee forse nederlagen toe. In de eerste plaats besloot hij met overweldigende meerderheid met één lijstaanvoerder de verkiezingen in te gaan, ver volgens koos de partijraad Vondeling nadat Pronk na mens de commissie Ien van den Heuvel had aanbevolen. Een andere door de afdelin gen gestelde kandidaat, oud minister Max van der Stoel, viel al eerder bij de sslectie door de commissie af omdat hij niet wilde voldoen aan het criterium dat de lijsttrekker uit de Tweede Kamer zal moeten gaan. Vondeling legt zijn kamer- voorzitterschap begin augus tus neer. In de PvdA-fraetie wordt gezocht naar een nieu we kamervoorzitter. Goede kans maakt de tweede vice- voorzitter van de fractie, Dick Dolman, die al lid is van het kamerpresidium. (Van onze parlementaire redactie) ZEIST - De partijraad van de PvdA heeft zaterdag een motie aanvaard waarin de vakbondseisen tot werktijdsverkorting worden gesteund. Zoals bekend is deze eis al zeer concreet in het arbeidsvoorwaardenpakket van de Industriebonden FNV verwoord. Namens het partijbestuur zei vice-voorzitter Van der Doef geen bezwaar tegen deze solidariteitsverklaring te hebben. Wél, voegde hij eraan toe. heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, waarvan hij ook zelf deel uitmaakt, een voorkeur voor werktijdverkorting per dag. De hoogste organen van zowel FNV als CNV beslissen van daag over de vraag in welke vorm zij de eis van arbeidstijd verkorting bij de werkgevers op tafel zullen leggen. Schadevergoeding foor infuus- ilachtoffers ISSEN (ANP) - Met de na- lestaanden van twee overle- len patiënten en met vijf an- ere slachtoffers van de Dfuus-infectie in het Wilhel- uinaziekenhuis in Assen in naart van het vorig jaar is en schadevergoedingsr^ge- ing getroffen. Met de nabes- aanden van een derde over- eden patiënt en twee andere llachtoffers is overleg daar- ver gaande. )it heeft een woordvoerder leegedeeld van de verzeke ringsmaatschappij waarbij het tiekenhuis verzekerd is. Op 1 haart van het vorig jaar ver- nonden tien patiënten van iet Wilhelminaziekenhuis plot ting hoge koorts, lage bloed link en een shocktoestand. VERBAZING OVER OPMERKINGEN UIT GENEVE irul EN DAT IN AMSTERDAM In Amsterdam kan van alles gebeuren. Zelfs een oproep aan het politiebureau om 'twee man te sturen in verband met een vechtpartij in een Italiaanse kapsalon. Verbaasd ontdekten de twee agenten echter alles, zelfs prins Carnaval, maar geen vechtparij. Nog verbaasder keken beiden, toen zij van de prins geschenkjes ont vingen met de mededeling, dat in Italië op Driekoningen de politie van de burgers altijd geschenken krijgt. De Italiaans - Amsterdamse Figaro wilde daarom niet ach terblijven. Vandaar de valse oproep tot assistentie. Het werd hem vergeven. DEN HAAG (ANP) - In Nederland behoeft men zich niet ongerust te maken over de aanwezigheid van het pokkenvirus in het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. In dit insatituut zijn de meest strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Berichten, als zou de situ atie daar anders zijn, berusten vol gens de directie van het instituut op onjuiste informatie. De ongerustheid over het gevaarlijke pokken virus was onstaan na berichten uit Geneve, dat de Wereldgezondheidsorganisatie zich gro te zorgen maakte over de onvolledige beveili ging van vijf van de tien laboratoria in de wereld, waarin dit virus bewaard wordt. Het instituut in Bilthoven zou bij deze vijf labora toria behoren. Het instituut te Bilthoven heeft daarop verontwaardigd gereageerd. Nederland heeft de laatste twee jaren niets meer met de aanwezige kleine hoeveelheied virus gedaan, aldus Bilthoven. Het ligt sinds die tijd in de diepvries veilig achter slot en grendel. Dr. H. Cohen, directeur van het instituut, was des te verbaasder over de berichten, omdat volgens hem in eerdere berichten van de We reldgezondheidsorganisatie Bilthoven juist wel een van de veilige laboratoria zou zijn. De Wereldgezondheidsorganisatie is onlangs uitge nodigd de situatie in Bilthoven te komen be kijken, maar men heeft aan de uitnodiging geen gevolg gegeven. Vandaar de pijnlijke verbazing van het instituut over de recente berichten. OTTERDAM - e kans is groot at een deel van jde binnen scheepvaart nog voor het einde jvan de week weer op gang jkomt. Dat ver moedt de Fede- jratie van Neder landse Binnenschip pers, die bij haar le den een groeien de weerstand 'onderkent tegen de huidige sta- Jkingsacties. Vol- jgens een woord- voerder van de federatie zouden Ier met name /voor het vracht- 1 vervoer in het binnenland al weer contracten zijn afgesloten. Van de Neder landse binnen schippers is 50% bij een bond aangesloten. On geveer de helft daarvan is lid van de federa tie. De staking zal daardoor een wa nordelijker karak ter gaan dragen, omdat juist dit weekeinde de ESO Europese Schip pers Organisatie) tot solidariteit heeft besloten. Met ingang van mor gen zal het inter nationale vracht vervoer tussen Nederland, België en Frankrijk daar door stil komen te liggen. Een besluit hiertoe is gister morgen op een vergadering in Brussel genomen. Een staking van schippers in België en Frankrijk die ook het eigen bin nenlandse vervoer lam zou leggen, werd door de ESO nog niet aangekon digd, maar kan volgens woord voerders ook niet worden uitgesloten. Morgen dient over igens het kort ge ding dat de graan handelaren tegen de stakende Ne derlandse binnen schippersorganisa ties ONS en ASV heeft aangespan nen. De handela ren eisen een mil joen gulden schade vergoeding voor elke dag dat de actie voortduurt. .99 AMSTERDAM (ANP) Professor mr I. A. Diepen horst, voorzitter van de Interkerlijke Commissie voor de Inrichtingen van Justitie heeft bij minister De Rui ter van justitie schriftelijk gepleit voor de vrijlating van de Drie van Breda. Volgens professor Diepenhorst verliest vrijheidsstraf haar zin, wanneer de gestrafte oud wordt, geestelijk aftakelt en niet langer behoorlijk aanspreekbaar is. Politici van PvdA en VVD hebben al laten weten dat de brief naar hun opvatting op een hoogst ongelukkig ogenblik komt kort na de kwestie - Aantjes en de zaak - Menten. Professor Diepenhorst wijst er namens de organisatie, waar van hij voorzitter is, op dat er werkelijk onherstelbaar leed bestaat dat niet vergolden kan worden. Maar, aldus zijn brief, in de vijftiger jaren en daarna is op grote schaal gegratieerd zonder dat dit blijvend letsel veroorzaakt heeft bij oorlogs slachtoffers. De voorzitter van de Interkerkelijke Commissie voor de In richtingen van Justitie meent verder, dat met de voortgezette detentie van de drie bejaarde oorlogsmisdadigers het recht •geschaad wordt. De Drie van Breda zitten nu meer dan 33 jaair in Breda gevangen. Topdiplomaat Sovjet-Unie ambassadeur in Den Haag DEN HAAG Binnenkort is de officiële benoeming te verwachten van Vladimir S. Tolstikov, voormalig ambas sadeur in Peking, tot ambas sadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag. Tolstikov volgt de huidige ambassadeur A.A. Romanov op, die met pensi oen gaat. In politieke en diplomatieke kringen in Den Haag is ver rast gereageerd op het bericht over de komende benoeming van Tolstikov, die beschouwd wordt als een van de topdi plomaten van de Sovjet-Unie. Aangenomen wordt dat Mos kou grote waarde hecht aan de ambassadeursapost in Ne derland, vooral om de beter wordende betrekkingen tussen het ^Vesten en China nauwlet tend in het oog te houden. AMSTERDAM (ANP) Jonge huisartsen krijgen steeds meer problemen met het vinden van een praktijk. Op dit moment staan al 250 jonge artsen geregistreerd, die een praktijk zoe ken. De pas afgestudeerden nemen in toenemende mate een tijdelijk baantje in afwachting van betere tijden. Het wordt volgens deze jonge artsen, die vooral te vinden zijn in Am sterdam en Rotterdam, hoog tijd dat het bestuur van de Landelijke Huisartsenvereniging een vestigingsbeleid gaat voeren. Volgens de jonge huisartsen zijn er nog steeds teveel oudere huisartsen met een grote praktijk, die liever met zogenaamde gesloten waarnemingsgroepen werken, dan jonge artsen m hun praktijk als mede - arts aan te trekken. Deze artsen maken vaak ongezond veel werkuren en ze hebben weinig tijd voor hun patiënten. De jonge artsen staan daarbij op het stand punt, dat praktijkverkleining dringend gewenst is. Overigens heeft de Landelijke Huisartsenvereniging in 1975 al een zoge naamde blauwdruk over kleinere praktijken opgesteld. Daarbij wordt tevens uitgegaan van een vestigingsbeleid en de zoge naamde intercollegiale toetsing. Hiervan is nog steeds niets gerealiseerd. Daarom pleiten de jonge huisartsen ervoor de blauwdruk puntsgewijs uit te voeren en niet het gehele pakket ineens. De aanval op de kou zorgde voor nogal wat ongerief. IJzel vormde zich op grote schaal, niet alleen in Nederland maar ook in het noorden van Duits land. Een uitgestrekt lagedruk gebied boven het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan voert in een westelijke stroming warmere zeelucht het land bin nen. In deze stroming zullen nadat het gebied met ijzel ge passeerd is, buien, waarvan sommige met sneeuw het land binnendrijven. Tussen de buien door kan het opklaren en boven de sneeuw kan de temperatuur weer tot enkele graden onder nul dalen. Koud is het nog wel in Noord-Frankrijk en Zuid- Duitsland met minimumtempe raturen van ongeveer min 10 graden. Vooruitzichten voor woensdag, nu en dan regen en middagtem- peraturen omstreeks 5 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3. min.temp.: omstreeks 2 graden, max.temp.: omstreeks 5 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Waar Mm Nnf Eindhoven Oen Helder Luchlh. R'da Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Istanboel Las Palmes Ne* York

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5