Leiden een grote, gladde ijsbaan Straten in Oude Morsch opknapbeurt Prof. Cohen op Loren tzleerstoel POLITIE EN OPENBAAR VERVOER MOESTEN DIENSTEN STAKEN „De Plantenboek" ISFEERVOLLE \IE UW JAARS VIERING VERKGEMEENSCHAP ~J)E RATEL ■*E Hutspotten dansten het nieuwe jaar in "STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 8 JANUAR11979 PAGINA 3 ocksq pf (b têt« (197 ïn oy iugd i 2 LEIDEN Evenals de rest van Nederland heeft Leiden sinds gisteravond zes uur ernstig te kampen met een totaal ontwrichte verkeerssi tuatie. De zuinig vallende regen toverde in een mum van tijd het toch al niet al te beste wegdek in Leiden om in een ware ijsbaan. Bleven gisteravond nog de meeste mensen lekker thuis zitten, in plaats van zich te wagen op de spiegelgladde wegen, vanochtend vroeg toen heel Leiden op weg naar werk en school ging werden de consequenties van de bar ijzelende weergoden pas echt goed zichtbaar. De politie kon bij de chaotische situaties die zich in de gehele stad voordeden niet veel meer doen dan lijdzaam toekijken. Ieder ingrijpen had nog meer slippartijen tot gevolg. „Leiden is één grote puinhoop", typeerde politie-adjudant De Jong de verkeerssituatie van hedenmorgen. „En we kunnen er totaal niets aan doen. Strooien lijkt absoluut niet meer te helpen. Alleen de asfaltwegen zijn redelijk te berijden. Op de klinkers is het levensgevaarlijk." volg van het feit dat auto's, bromfietsen en fietsen totaal onbestuurbaar waren op het met enkele centimeters ijs bedekte wegdek. Na de strenge vorst van de laatste dagen steeg de temperatuur in Leiden gisteren in de loop van de dag voor het eerst sinds vele dagen boven het nulpunt. Dat had tot gevolg dat de neerslag niet langer naar beneden viel in de vorm van sneeuw maar als pure regen. Die regen bevroor evenwel direct op ijskoude wegdek, waar de vorst enige tientallen centimeters diep inzit. De regen begon gisteravond rond half zeven te vallen en kort daarna al werd de Leidse politie overspoeld met telefoontjes van verontruste Leidenaars die zich afvroegen wanneer hun straat door de pekelstrooier zou worden aange daan. De Leidse politie kon echter niet veel meer doen dan adviseren thuis te blijven. „De strooi wagens hadden het al druk genoeg met het pekelen van de belangrijkste verkeersaders in de stad", aldus een politie-woordvoerder. was konden de bussen weer verder", aldus de Leidse politie. Eer evenwel alle belangrijke doorgangswegen in Leiden waren gepekeld wa ren er een flink aantal uren overheen gegaan. Uren waarin eveneens politie-surveillance ge staakt moest worden. Toch waagde een enkeling zich op straat. Een zaak waar de politie niet blij mee was. „Als er wat ernstigs gebeurd zou zijn, waren we echt machteloos geweest. Het was rond zeven uur gisteravond zo, dat 99 procent van de automobilisten geen kans zag om zonder schade zijn bestemming te bereiken. Men glibberde gewoon van de weg af tegen geparkeerde auto's op." Schaatspret De ijzel zorgde ervoor dat gisteren alleen in Machteloos Leiden al volgens de politie tussen de vijf en tien maal zoveel ongelukken gebeurden als normaal gesproken het geval is. Bij al deze ongelukken vielen evenwel geen slachtoffers. Het gladde wegdek had de meeste automobilis ten tijdig gewaarschuwd rustig te rijden. On danks dat ontstond in de avonduren voor vele tienduizenden guldens aan blikschade als ge- Met name de busroutes behoefden dringend een pekelbeurt. Rond zeven uur was de situatie zo ernstig dat al het openbaar vervoer nagenoeg stillag. „Aan de oprit van de Blauwpoortsbrug had zich een groot aantal autobussen verzameld, waar de weg zo glad was geworden dat de autobussen teruggleden. Pas nadat er gestrooid Ook aan de schaatspret had de politie gisteren de handen vol. Naast het feit dat nog lang niet op alle Leidse grachten het ijs volkomen be trouwbaar was, had de politie het nodige werk aan het haast uit het geheugen gewiste pakket van kleine schaats-ongevalletjes als arm, been- en enkelbreuken. De poliklinieken werden dan ook druk bezocht. Maar ook de in ijspistes veranderde trottoirs leverden veel problemen op, vooral voor de wat oudere inwoners, die zich op de spekgladde straten slechts ternauwernood staande konden houden. Menig wandeluitstapje veranderde dan ook in een weinig plezierig vallen en opstaan. De vorst, de dooi, weer lichte vorsten vervolgens het treingedender hadden een weinig heilzaam invloed op het Plesmanviaduct. In de loop van gistermiddag was de Leidse politie genoodzaakt een deel van de rijbanen onder het viaduct af te sluiten omdat de tegels van de wanden waren komen afzetten. Een gladde treeplank van een NZH-bus was er de oorzaak van dat een 27-jarige Leidse bij het uitstappen een gecompliceerde heupbreuk op liep. Glibberend werd zij per EHD naar het Academisch Ziekenhuis afgevoerd. De politie moest gistermiddag ook dertien scha pen te hulp schieten die door nalatigheid van de Zoeterwoudse eigenaar nog steeds in de bittere koude in een wei aan de Vrouwen weg liepen. Door een gebrek aan voedsel en beschut ting was één van hen inmiddels doodgevroren en een tweede schaap had bij een val op de gladde grond een breuk opgelopen, die zo ernstig was dat het dier moest worden afgemaakt Tegen de eigenaar werd proces verbaal opgemaakt. De elf overgebleven schapen werden naar war mere oorden overgebracht. Overigens had het goeddeels stil liggen van de politieactiviteiten tijdens een groot deel van de avond geen of weinig nadelige gevolgen voor Leiden. Met name de horeca werd geconfron teerd met de gevolgen van de gladheid. Leiden bleef liever thuis bij de kachel voor het gezellige glaasje, in plaats van zich naar café en restau rant te spoeden. pelpiM édeci Nieuwbouwplan Morskazerne vertraagd De Kruisstraat: Verbetering van parkeermogelijkheden, ook voor fietsen straat en (Nieuwe) Beesten markt niet zo ingrijpend wor den gewijzigd. Toch zullen ook deze straten worden voorzien van nieuwe riolen en een nieuw wegdek. Ook de stoepen van deze straten zullen verbreed worden. SI DEN Alle straten in de ^Innenstadbuurt D'Oude Mor- h kr jgen dit jaar een grondige iknapbeurt. Behalve de stra- Dreh ia zullen de riolen en enkele ukken kademuur langs de eestenmarkt en het Kort Gal- ivvater worden vernieuwd. Of e wens van de buurtvereni- ng tot sloop van het Mor- loortkazernecomplex en het tvoeren van een nieuwbouw- Mil an op dit terrein ook zoveel 16'2ferderingen zal maken is zeer 11 betwijfelen. De gemeente h°°ieïden heeft het complex nog Wicker twee jaar nodig voor het ïisvesten van een aantal ver- Tes ïigingen die elders in de stad ergens onderdak kunnen krij- in. De bestemmingswijziging •hoofen de voormalige kazerne lijkt nestarmee tot 1981 te worden 'te* itgesteld. 'Vermoedelijk na de bouwva- an_ intie van aanstaande zomer begonnen worden met het irindelen van alle straten in 'Oude Morsch, min of meer ïaloog aan de herindeling van Morsstraat zoals die vorig ar plaats had. In 1978 is voor t doel al een crediet van 3,5 iljoen gulden uitgetrokken. te week en volgende week innen de bewoners van de raten in de buurt hun zegje ggen over alle verbeterings- annen die zij inmiddels in hun ievenbus hebben gekregen, yai e plannen behelzen een geheel euwe straatinrichting voor het erendeel van de straten in de ig ijk. Er zullen parkeervakken g of orden gemaakt, waarbij de Kazerneplan Beestenmarkt: herstel van walmuren in het kader van de verbetering van D'Oude Morsch rijbaan, zoals in de Morsstraat tegengegaan door het plaatsen tendisco Koets-o-Theek in de nu al het geval is, zal versprin- van paaltjes. Hier en daar zullen Kruisstraat, gen. Er komen ook beperkte ook fietsklemmen worden aan- Vanwege het intensieve verkeer groenvoorzieningen in de stra-' gebracht. Dat gebeurt onder zullen de Steenstraat, 2e Bin ten. Wild parkeren zal worden meer ter hoogte van de studen- nenvestgracht, Sint Aagten- Over een spoedige uitvoering van het op initiatief van de buurt ontworpen Kazemeplan voor het terrein van de Mor- spoortkazerne bestaat grote on zekerheid. Het terrein van de kazerne is nog steeds kandidaat voor het scheppen van een voor ziening voor daklozen, die Lei den steeds dringender nodig heeft. De buurt zelf wil zoals bekend het terrein bestemmen voor woningbouw. Een belang rijk aantal inwoners van D'Ou de Morsch zou geporteerd zijn voor het kopen van een woning in dit project, mits deze in de beschutte sfeer gebouwd zou den kunnen worden. Met het oog op die lage koopprijs zou de buurt het liefst nog binnen een jaar de eerste paal voor het nieuwbouwplan de grond in wil len zien gaan. De gemeente, die op zichzelf niet onwelwillend staat tegenover de door de buurt ontwikkelde gedachten, lijkt nu toch roet in dit eten te gaan gooien. Tot 1981 zou de Morspoortkazerne, die eigen dom van de gemeente Leiden is, kunnen worden bestemd voor de huisvesting van een aantal verenigingen die onder dak zoeken. Daarmee zou het stadsbestuur enkele problemen waar zij anders voor zou komen te staan meteen impliciet heb ben opgelost. Deze liggen onder meer op het financiële vlak: de sloop van de oude kazerne kost zeker een miljoen en wie zal dat betalen, maar ook de angstvoor een bezetting door onbevoegden als de kazerne enige tijd leeg zou staan speelt hierbij een rol. Eén-oudergezinnen In elk geval zal van een toekom stige sloop van het kazernecom plex de voormalige officiers mess. keuken en wachtlokaal, die allen zijn ondergebracht in het pal langs de Morspoort gele gen gebouwtje, worden uitge zonderd. In overleg met ge meente en buurt is besloten dit pand te handhaven en de moge lijkheid te onderzoeken hier vier zogenaamde' 'een-ouderge zinnen in te huisvesten. Dat zijn onvolledige gezinnen met één of meer kinderen, waarvan de va der of moeder ontbreekt. Zij kampen in Leiden nog al eens met huisvestingsproblemen. De Stichting FIOM, die zich met de opvang van deze gezinnen bezig houdt staat positief tegenover de gedachte om dit deel van de kazerne vier van deze gezinnen te huisvesten. Verder zou in het betrokken pand voorlopig een onderdak kunnen worden ge vonden voor de buurtverenigin gen Oude Morsch en het nabij gelegen Transvaal, die beide nog niet over geschikte huisves ting beschikken. ADVERTENTIE Loosterweg 39A Voorhout 02522 - 11048 Oosterse kookkunst Leden van de bejaardensoos aan de Boschlaan worden donderdag 11 januari in de gelegenheid gesteld om nader kennis te maken met de ware Oosterse kookkunst. Met de kookkunst die verder gaat dan de nasi- of bamigoreng die iedereen kent. Een demonstratieteam van Conimex. Nederlands grootste specialist voor Oosterse levensmidde len, laat dan vanaf 14.00 uur in bet ontmoetingscentrum zien, dat voor de westerse huisvrouw een eenvoudige Indonesische rijsttafel net zo makkelijk is klaar te maken als ons traditionele aardappelen-vlees-en-groentemenu. Vrouwengroep Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a, zit op dit moment met een onderbezette vrouwengroep, waarvan de leden zich bezighouden met de volgende onderwerpen: de positie van de huisvrouwen, integratie kleuter- en lageronderwijs en gezond eten. De vrouwengroep die tot de kerstvakantie zou bestaan is nu min of meer uiteengevallen, omdat het prograpima was afgerond. De groep van overgebleven vrouwen is nu te klein geworden en zoekt naarstig naar nieuwe belangstellenden voor de bijeenkomsten op dinsda gochtend. De groep is bedoeld voor vrouwen van 17 tot 30 jaar die in ieder geval twee jaar vervolgonderwijs hebben gehad en geen hogere opleiding hebben dan Mavo. Dinsdag 16 januari organiseert Troef een open ochtend tussen 9.15 en 11.15 uur. De kosten zijn f 2,50 per ochtend. Er is een goede kinderopvang aanwezig. Inlichtingen zijn te krijgen bij Nanneke Lautenbach, telefoon 130494. Hoogmis Hartebrugkerk In de Hartebrugkerk wordt zondag 14 januari een plechtige Hoogmis gehouden om half elf. Medewerking wordt ver leend door de leden van het Leids Toonkunstkoor. De hoogmis is tevens de inleiding van de restauratiewerkzaam heden. De hoogmis wordt gehouden door de stichting "Hartebrug blijft" en de stichting "Orgelfonds Hartebrug kerk". Promoties Aan de Leidse universiteit vinden in de maand januari zes promoties plaats, te weten een in de faculteit der godgeleerd heid, twee in de faculteit der geneeskunde en drie in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. De promo- vendie zijn R. R. P. de Vries (32) uit Leiden, J. O. op den Orth (48) uit Haarlem, K. M. Diederix (28) uit Leiden, Ch. Schoneveld (31) uit Leiden, S. Meijers (50) uit Leiden en E. A. Valentijn (26) uit Leiden. Benoemingen Bij Koninklijk Besluit is dr. R. A. Abraham, chef de clinique van de Psychiatrische Universiteitskliniek in Leiden aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon lector in de psychotherapie. Het wetenschappelijk werk van dr. Abra ham heeft betrekking op de indicatie en evaluatie van psychiatrische en psychotherapeutische behandelingen. Dr. H J. Adriaanse, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de systematische vakgroep van de faculteit der godgeleerd heid aan de Leidse Universiteit is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de godsdienstwijsbegeer te, de zedekunde en de encyclopedie van de godgeleerdheid. LEIDEN Bij Koninklijk Be sluit is prof. dr. E. G. D. Cohen, hoogleraar aan de Rockefeller University in New York aan de Leidse universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde. Hij zal in deze functie de Lo- rentzleerstoel bezetten. De be noeming geldt voor de periode van 1 februari tot 31 mei van dit jaar. Prof. Cohen, die op 16 januari 1923 te Amsterdam werd gebo ren en in 1940 aan het Barlaeus Gymnasium te Amsterdam slaagde voor het eindexamen gymnasium bèta studeerde na tuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1952 slaagde voor het doctoraal examen. In 1957 promoveerde prof. Cohen aan de Universiteit van Amsterdam bij prof. dr. J. de Boer tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „On the Theory of Liquid State". Na gedurende de jaren 1957-1959 als research associate aan res pectievelijk de University of Mi chigan te Ann Arbor en de Johns Hopkins University te Baltimore, Maryland, werk zaam te zijn geweest, werd prof. Cohen in laatstgenoemd jaar benoemd tot lector aan het Insti tuut voor Theoretische Fysica aan de Universiteit van Amster dam. Vier jaar later keerde hij terug naar de Verenigde Staten om als gewoon hoogleraar aan de Rockefeller University te New York te gaan doceren. Prof. Cohen, die in de jaren 1969 en 1972 als gasthoogleraar aan het College de France te Parijs was verbonden, is redacteur van het Journal of Statistical Physics en van de tijdschriften „Physica" en „Physics Reports". Voorts is hij lid van de Netherlands Phy sical Society, fellow van de American Physical Society en is hij in 1969 gedurende zes maanden als Van der Waals Professor aan de Universiteit van Amsterdam verbonden ge weest. Van de hand van prof. Cohen zijn vele publikaties, waarvan een aantal in samen werking met anderen geschre ven, verschenen. EIDEN 125 leden van de werkgemeenschap „De Ratel", een en ïlfstandig onderdéel van het Leidse Volkshuis vierden op lersiaterdag in de gezellig gemaakte grote zaal van het Volkshuis van et aanbreken van 1979. rho fa een aangename broodmaaltijd met fruit onder kaarslicht ree. onden de Ra telleden genieten van het avondvullende programma, wet raarin werd teruggeblikt op de activiteiten in het afgelopen jaar. nol- Voorzitter C. Zirkzee deed in zijn nieuwjaarsrede het tegenoverge- telde; hij ging in op activiteiten voor 1980, die veel voorbereidingen uilen vergen aangezien dat jaar in het teken staat van het 30-jarig ibileum van „De Ratel". De heer Zirkzee sprak de hoop uit at de ratelleden hun beste ratel zullen laten klepperen om van (SI at jaar iets bijzonders te maken. Via een voordracht op rijm il tekst van mevrouw Bep van Beek-Nell werd een amusant Verzicht gegeven van het doen en laten van „De Ratel" in 1978. luziek was er van de leden (Thomasvaer en Pieternel) en van e heren Trouvée en 't Hart op piano en viool. Erg veel succes ad de zogenaamde „Sharade", waarbij op het toneel oude lollandse liedjes werden uitgebeeld die door de mensen in de rio aal moesten worden geraden. Verder werden er nog dia's van (S) e „gevelstenen-ochtend" en de herfsttocht vertoond. De nieuw- aarsviering werd besloten met een loterij om de kas van de en. werkgemeenschap wat nieuw leven in te blazen. „De Ratel" telt hte iOO leden. De werkgemeenschap stelt zich ten doel om cultureel in. werk voor volwassenen te brengen met ook wat ontspanning. 4' De Ratel" is ontstaan vanuit de kring van oud-Volkshuisleden, nlichtingen bij het Volkshuis, Apothekersdijk 33, Leiden. Tel. >25736. Jaarorde voor Leger-zuster Van Leeuwen Prins Hendrik I zette Leger des Heils-zuster Van Leeuwen in de bloemetjes voor het vele goede werk dat zijn het afgelopen jaar verrichtte. LEIDEN De lage temperaturen konden het enthousiasme van de Leidse Carnavals vereniging "De Hutspotten" afgelopen za terdagavond niet bekoelen. Ongeveer 300 "Hutspotten" bewogen zich uitbundig op de maten van de muziek tijdens het onder hand traditionele Nieuwjaarsbal in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De Leidse carnalsvereniging ging het nieu we carnavalsjaar waardig in. De voor het carnaval zo typerende extravagante kledij had voor het bal het veld moeten ruimen voor de traditionele danskleding, dames in het lang, heren in smoking. Oud-prins Rob- I liet zien niet ten onrechte de hoogste rang in de vereniging te hebben bekleed middels een originele presentatie. Het geheel stond natuurlijk onder het al-en toeziend oog van de nieuwe monarch, prins Hendrik I, met zijn page Marian en verder de Raad van Elf, de Prinsengarde, de Midi- en de Mini- garde. Veel waardering was er voor het optreden van de "Big Band Formation" uit Voorscho ten, die op gezette tijden het kalk van het plafond blies. Succesvol was ook het dan- sorkest "Vallery and the cosy sound", ter wijl de dansgroep Kadans, bestaande uit drie dames en één heer met fraai modern danswerk de 600 handen niet minder vaak op elkaar kreeg. De jaarorde van "De Hutspotten" ging dit keer niet naar een vereniging of een instel ling die zich in het afgelopen jaar verdienst elijk maakte voor de gemeenschap, maar naar een persoon die zich naar het oordeel van de carnavalsvereniging in Leiden bij zonder heeft ingezet. Zuster van Leeuwen van de afdeling Leiden van het Leger des Heils was erg blij met de haar toegekende onderscheiding, een speld met het wapen van de "Hutspotten". Zuster Van Leeuwen heeft de jaarorde gekregen omdat zij dag in dag uit aanwezig is op het postkantoor aan de Geregracht, altijd voorzien van haar busje om geld in te zamelen voor het Leger. Daarnaast doet zuster Van Leeuwen veel goed werk voor mensen met moeilijkheden door te verwijzen naar het hoofdkantoor van het Leger des Heils aan de Hooigracht. De carnavalsvereniging had van tevoren geïnformeerd of de onderscheiding op prijs zou worden gesteld, wat inderdaad het geval bleek te zijn, niet zozeer om de jaarorde zelf maar omdat zuster Van Leeuwen tevens in de gelegenheid werd gesteld om met haar busje rond te gaan bij "De Hutspotten". „Ik heb er altijd van gedroomd om eens een keer in een volle zaal kunnen collecte ren", aldus zuster Van Leeuwen die met een welgevulde bus het Antonius Clubhuis weer kon verlaten. Namens het Leger des Heils sprak kapitein Poppema een dank woord uit De jaarorde van afgelopen zater dag was de zesde die door "De Hutspotten" wordt uitgereikt Het Nieuwjaarsbal van "De Hutspotten" duurde tot diep in de zaterdagnacht. Dankzij de speciale "Borrel- bus", een van de NZH gehuurde stadsbus konden ongeveer 100 door de alcohol licht beroerde "Hutspotten" zonder gevaar voor hun deur worden afgezet. "De Hutspotten" ontvangen op zaterdag 27 januari een carnavalsdelegatie uit Krefeld, de Duitse zusterstad van Leiden. Vorig jaar werden "De Hutspotten" in Krefeld op een bijzonder aangename manier beziggehou den en de Leidse camavalsvereninging hoopt op 27 januari iets terug te kunnen doen. Prins Hendrik I zal op 24 februari bezit van Leiden nemen. Burgemeester Vis draagt hem op die datum voor de periode van drie dagen dé macht over de stad over.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3