Frans Boon topfitte winnaar schaatsmarathon Zuid-Holland Westduitse overmacht op zaalhockeytoemooi HDM WIM VAN DER VOORT WIL WEER HET IJS OP SPORTTRIBUNE In volle vaart op het „stempelbureau" af om zo gauw de tocht te kunnen vervolgen. LEIDSE COURAN" MAANDAG 8 JANUAR11979 PAGINA Sfeer genoeg bij de marathon van Zuid-Holland maar het is de vraag of de deelnemers er iets van zien. DEN HOORN Maar liefst 147 deelnemers kwamen zaterdag aan de start In Den Hoorn voor het open Zuidhollandse schaatskam pioenschap over 100 kilometers. Frans Boon uit Venhuizen won deze marathon in de tijd van drie uur en vier minuten. Als tweede ging Wim Vos (Kockengen) over de eindstreep, voor Hans Brandt uit Landsmeer. Eerste van het gewest en het district was Hans Künz uit Honselersdijk. Zonder tekenen van vermoeidheid ging de 26-jarige Frans Boon over de streep. „Ik had nog best vijftig kilometers meer kunnen rijden. Het ging heerlijk. Het is voor de eerste keer dat ik een wedstrijd win". Frans Boon is A-rijder op de marathon en zijn beste prestatie dit seizoen leverde hij op de Amsterdamse kunstijs baan Jaap Eden, een vijfde plaats. De eerste drie aankomenden zijn geen onbekenden voor elkaar en ze hopen te kunnen starten in de Elfstedentocht. Er moesten zes ronden worden gereden op het ijs in de omgeving van Schipluiden en Maasland. Aan de start verschenen bekende rijders, zoals Peter Nottet, Rudi Liebrechts, Jan van der Hoorn en Wim de Graaf. Met nog één ronde voor de boeg, kwam aan de solo van Hans Brandt, die al in het begin was weggelopen, een eind. Hij kreeg gezel schap van Vos en Boon, die bijna hand in hand over de eindstreep gingen, maar de jury wees terecht Frans Boon als eerste aan. Als derde ging Hans Brandt alleen over de eind streep. De organisatie was ih handen van de ijsclub Vlietland. Secretaris Dolf Hallensleben had de zaken met zijn medebestuurders uitstekend voor elkaar. „Het is voor de vijfde keer dat we dit kampioenschap organiseren. Twee jaar geleden won Jaap Lelie uit Maasland. Vorig jaar was het ijs niet goed en kon de wedstrijd niet doorgaan. Als de vorst aanhoudt, zullen er nog wel meer wedstrijden hier komen". Medebestuurder Abraham Chardon, die geen onbekende is in de paardesport en twee jaar geleden op de „Dag van hét Paard" op Duindigt zijn achttienspan toonde aan het publiek, had de verzorging voor zijn rekening genomen. Bij de controleposten waren schijfjes sinaasappel, krenten, rozijnen en krentebollen voorradig. Chardon: „Allemaal gratis voor de rijders. We hebben voor honderd gulden krenten en rozij nen gekocht". Kriebels Bij de eindstreep stond ook Wim van der Voort, die in 1953 in Helsinki de Europese titel aan zijn neus voorbij zag gaan en tijdens de Olympische Spelen in 1952 in Oslo zilver behaalde op de 1500 meter. Hij kreeg de kriebels in zijn benen toen hij de schaatsers zag rijden. „Ik denk dat ik straks ook aan een toertocht mee ga doen. Maar ik moet rustig-aan beginnen. De meeste jongens van vroeger, hier uit de buurt, zijn door blijven van wedstrijden in Inzeil. Rien de Roon wa heer en meester. Hij won twee van de dri afstanden. Op de 500 meter zegevierde Ja Boere uit Rijpwetering in 43.8, een baanrecon Het oude record stond, sinds 26 decembe 1970, op. naam van John Olof uit Westzaa met 44.0 sec. Op de tweede plaats kwam Sicc de Vries uit Krimpen aan den IJssel. Drie rijde/ kwamen gelijk op de derde plaats. Dat ware Ger Boelsma (Nootdorp), Ad Overdevest (Be kei) en Aad van der Maarel (Maasland) el met 45.2. Rien de Roon verbeterde op de 1500 meti het record van Peter van der Kamp (Soest dat sinds 31 januari 1976 stond op 2.18.1 Winnaar De Roon liet een tijd afdrukken vai 2.18.1. Jan Boere kwam op de tweede plaal met 2.18.7, voor Sicco de Vries met 2.18. Rien de Roon won de vijfduizend meter, di voor het eerst in Ammerstol werd geredei in 8.19.9 min., voor Ger Boelsma (8.29.4) De Vries (8.31.5). In het eindklassement v; 26 rijders, kwam Van Roon op de eerste pla< met 141.323 punten voor De Vries met 141.3! er Boere met 141.483. Goede tijden voor natuurijs, temeer omdat wedstrijden in Ammerstol werden gereden een 333-meterbaan. Dus meer bochten dan de 400-meter kunstijsbanen. ARTHUR VAN RIJSWI. Gastheren leggen beslag op tweede plaats DEN HAAG De beste pres tatie was eigenlijk reeds bij voorbaat geleverd. Voor het heren team van HDM mocht de finale van het eigen, voor de vijfde keer gehouden, in ternationale zaalhockeyioer- nooi gistermiddag in een stampvolle sporthal Over- bosch amper meer dan een tevoren oprecht verdiende toegift betekenen. De tweede plaats schonk dan ook alom grote voldoening. Het feit, dat de Hagenaars ditmaal zo verrassend ver waren geko men, vormde op zichzelf al een unieke victorie. Omtrent eventuele winstkan sen behoefde men zich even wel totaal geen illusie te koes teren. Daarvoor was de niet te stuiten kracht van tegen stander West-Duitsland veel te duidelijk. De superieure formatie van coach Klaus Klei ter was werkelijk een klasse apart. Met erkende we reldsterren als aanvoerder Wolfgang Strödter, topscorer Peter Trump en wonderkind Stefan Blöcher in de gelede ren was deze ploeg voor nie mand bij te houden. Als een brute wervelstorm liepen de Westduitsers dan ook soms kinderlijk eenvoudig stuk voor stuk over alle opdoemen de opponenten heen. Ook in de finale bleek West- Duitsland, uitkomend onder de fanatasienaam Die Wande rer, ongenaakbaar. Met liefst 11—3 (rust 51) werd gast heer HDM aan de kant gezet 1 fP |P* Pg# -f-— WÈ1 Selectie zaalhockey Aanvoerder Andrè Fortanier van HDM met de tweede prijs. Peter Trump (vijfmaal), Wolf gang Strödter (tweemaal), Stefan Blöcher (tweemaal),' Hans Montag en Hans-Gerd Bachmann passeerden de zich overigens zeer verdienst elijk werende doelman Eric fleijndorff. Voor HDM kwa men de doelpunten van de sticks van achtereenvolgens Ragnar Rooda, aanvoerder André Fortanier en Koos Formsma. Trainer/coach Hans Poeder- bach, ondanks de ruime ne derlaag met een stralend hu meur: „Dit resultaat lag volle dig in de lijn der verwachtin gen. Het was een enorme eer voor onze jongens om tegen een dergelijke klasseploeg te mogen spelen. We hebben hier zonder enige twijfel weer heel wat van geleerd. Deze tweede plaats had ik tevoren geens zins voor mogelijk gehou den." HDM dankte die fraaie eind klassering voornamelijk aan de overwinning in de kruisfi nale op MEP. Nadat de Haag se thuisclub eerder de poule- yinst zeker had gesteld, werd vervolgens een schitterende prestatie geleverd tegen de geroutineerde mannen uit Boxtel. In de normale speel tijd werd geen beslissing be reikt: 8—8. De eerste serie van vijf strafballen eindigde even eens gelijk. HDM, en vooral Diederik Hoeufftt, hield het hoofd echter koel. De lange, gebrilde aanvaller, passeerde de Brabantse doelman Peter Langenhuijsen met een half hoge bal. In de gelijkmakende beurt mikte aanvoerder Mar den Joosten van MEP vervol-- gens op de paal. Het succes voor HDM was daarmee com pleet. Titelverdediger Klein Zwit serland stelde ditmaal ernstig teleur. Mede door de afwezig heid van Ron Steens en Hans Kruize uitkomend in het trouwens met een achtste plaats nog dieper gezonken bondsteam kwam de ploeg Ragnar Rooda scoort het eerste tegendoelpunt van HDM in de finale tegen West-Duitsland. Diederik Höufft heeft de strafcorner met de hand gestopt Doelman Christian Bassemir (half verscholen achter Stefan Blöcher) heeft het nakijken. van trainer/coach Joost Bel- laart niet verder dan een vijf de plaats. MEP bleef in de strijd om de derde en vierde plaats het Schotse Granwood met 7—6 de baas. Dames Ook bij de dames een com pleet Westduitse suprematie. In de finale stronden twee districtsteams uit de Bonds republiek tegenover elkaar. Evenals vorig jaar trok Ber lijn tenslotte aan het langste eind. Opnieuw moest Rhein- land zich gewonnen geven. Zelfs de uitslag bleek bijna identiek: 7—5. Christina Moser scoorde niet minder dan vijfmaal voor de Westberlijnse dames. Birgit Hagen van het bondsteam uit Rheinland werd na afloop ge huldigd als de produktiefste speler/speelster van dit toer nooi. De Fair Play Cup kwam in handen van het herenteam uit England, The Roses. De strijd om de derde en vierde plaats werd bij de da mes een compleet Nederland se aangelegenheid. Het bond steam bleek met 51 duide lijk te sterk voor HDM. Sop hie von Weiier (driemaal), In- grid Breed veld en Marjolein Kok scoorden voor de natio nale selectie. Kort na de her vatting redde Joyce Fortanier namens HDM de eer. De organisatoren van dit vijf de internationale zaalhockey- evenement bij HDM kunnen andermaal met voldoening te rugzien op een geslaagd toer nooi. Met deelneming van West-Duitsland, zowel bij de dames als bij de heren, kreeg het publiek gedurende drie dagen constant waar voor zijn geld. En natuurlijk droeg ook de knappe prestaties van het herenteam van HDM een 1 langrijk steentje bij tot hejj succes. Of, zoals secrets Aart van Deth terecht od merkte: „HDM had ditmaa) de primeur van het Westdui - se zaalhockeyteam heren. It j dereen heeft er met volle tei - i gen van kunnen genieten." E t daarmee was geen woord veel gezegd. DICK KIERS 2. Rheinland (West-Duitsland); 3. derlands bondsteam; 4. HDM; 5. Fighters (België); 6. Wenen (Oos rijk). Heren: 1. Die Wanderer (Wes r Duitsland); 2. HDM; 3. MEP; 4. Granwood (Schotland); Klein Zwitserland; 6. The Ro ses (Engeland); 7. Wenen (Oo tenrijk); 8. Nederlands bont steam; 9. The Fighters (Be gië); 10. Red Stones (Zwitse land). Skititels Pieters en Katuscha Esser Val d'lsère Lody Pieters eijNj Katuscha Esser zijn gisteren in Val d'lsère de nieuwe Nederland] se kampioenen skiën geworden Op het derde en laatste onder],' deel, de afdaling over een par koers met een lengte van 2151 meter en een hoogteverschil vanj' 505 meter, deden zich geen ver]] rassingen meer voor. Peter van der Swaluw revancheerf" de zich bij de heren door dei afdaling te winnen voor Pietersjl die als tweede eindigde, en Zenoj Lampe. Van der Swaluw maakte een tijd van 1 minuut en 10,86 UI seconde. Lody Pieters had zaterdag de sla lomtitel veroverd. Het technisch! nummer bleek voor veel deelne mers moeilijk, zelfs voor routinier én favoriet Peter van der Swaluw. Nadat hij in de eerste manche met Pieters als eerste was geëindigd, verloor Van der Swaluw in de tweede afdaling 'een ski. zodat Pieters probleemloos kon winnen. Katuscha Esser won bij de dames v ook de afdaling in 1.13.53. Daar door zegevierde zij op alle drie i onderdelen. Carolien Drommel be- I zette zowel bij de afdaling als in de combinatie de tweede plaats. DEN HAAG Na afloop van het internationale zaalhockeytoer- nooi van HDM heeft bondscoach Wim van Heumen de twaalf spe lers bekendgemaakt, die zich 'gaan voorbereiden op het kwalifi catietoernooi voor het FIH-kam- pioenschap, op 17 en 18 februari in Veldhoven. De selectie bestaat uit: doel: Maar ten Sikking (Schaerweyde) en Pier re Hermans (Amsterdam); veld: Tom van 't Hek (Kampong). Theo Doyer (Bloemendaal), Geert van Eijk (Venlo), Ron en Tim Steens (HCKZ), Wout van der Meulen (Oranje Zwart), Jacky en Martien Joosten (MEP), Carel van der Staak (MEP) en Henk de Wind (MEP). De selectie zal elke donderdag voor een training bijeenkomen in .Utrecht. Op 26 januari staat in Boxtel een oefenwedstrijd tegen MEP op het programma en vier dagen later volgt in Brussel een interland tegen België. nnwiiii ■BBliU Dames rijden op de kunstijsbaan. Ik moet er eerst weer helemaal in komen. En vergeet niet dat ik nooit een marathonrijder ben geweest De leeftijd (55 jaar) is echt geen probleem". Wim van der Voort woont nog steeds in Langebaan In Ammerstol werden de kampioenschappen van Zuid-Holland langebaan gehouden. Enkele rijders kwamen vlak voor de wedstrijd terug 's-Gravenzande. Hij volgt de prestaties van de schaatsers uit de kernploeg van Egbert van 't Oever nog steeds op de voet en wil nog graag zijn verhaal doen over de wereldkam pioenschappen in 1953. De jonge schaatsers hebben er zeker nog oor voor. Zijn tegenstan der viel op de 10.000 meter. Wim Vervoort werd kampioen. Maar de wedstrijdleiding be sliste dat moest worden overgereden. Toen won Anderson en moest Van der Voort genoegen nemen meteen tweede plaats. Wim van der Voort, crack uit de jaren waarin ook Kees Broekman triomfen vierde, voelde de kriebels in zijn benen toen hij de rijders in actie zag. De dames reden ook de langebaan. Haar echtgenoot Jan viel op de honderd kilometer niet in de prijzen, maar Lenie van der Hoorn 'uit Ter Aar, won bij de dames het kampioen schap van het gewest Zuid-Holland over veertig kilometer. Op de tweede plaats eindig de Elly van Hagen uit Nootdorp voor de plaatselijke favoriete, Mieke van der Marei uit Maasdijk. Ook bij hun huldiging kraakte hat ijs, door de grote publieke belangstelling, onrustbarend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18