Waddeneilanden dreigen geïsoleerd -te raken £eidóe(SotMa/tit: Woedende vloedgolf overvalt jachthaven van Breskens nvoer verdovende aiddelen verontrustend I "hELICOPTER-LUCHTBRUG AL GEREED Geen optimisme over NS-resultaat GROTE STEDEN PRATEN OVER SCHONE RIJN Nog geen stappen tegen arts van Huize Assisië Heenslaande vrouw wordt gediscrimineerd -IINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JANUAR11979 (Van een onzer verslaggevers) fcDDENGEBIED/UTRECHT Van de en- duiizenden toeristen, die zich nog steeds verschillende Waddeneilanden bevinden, iakt een aantal nauwelijks haast om te rtrekken. Toch wordt de situatie op diver- eilanden steeds nijpender, vooral omdat er edseltekort dreigt.Voor wat de voedselvoor- ning betreft is men op verschillende Wad ieilanden in dit jaargetijde namelijk niet ■ekend op een langdurig verblijf van veel •risten. Alleen al op Schiermonnikoog ver- jven thans nog zeker duizend vacantiegan- rs. Oproepen van het gemeentebestuur van eiland om snel te vertrekken sorteren iwelijks effect. De vacantiegangers durven ar kennelijk het geïsoleerd avontuur aan. t geldt trouwens ook voor Ameland rschelling denkt er totaal anders over. Daar opt men zelfs, dat zoveel mogelijk toeristen eiland-in-de-sneeuw komen bezoeken, zo- ig de ijsgang dit mogelijk maakt. De arre- ëen staan er al klaar, aldus het gemeente- ituur van Terschelling. Op Texel blijft men iter aandringen op het vertrek van de vele iristen, die er de wintervacantie doorbren- Ook daar geldt het parool van wegwezen snel men kan. or Amneland bestaat het gevaar dat de lkleiding tussen het vasteland en dit eiland or de ijsgang beschadigd kan worden. Deze iing is namelijk nog niet over de gehele af- nd in de zeebodem ingegraven, nneer de veerdiensten naar de eilanden ge- akt worden zal een helicopter - luchtbrug de verbindingen met de vastewal onderhou den. Met de luchtmacht zijn hiervoor al rege lingen getroffen. Waar nodig zullen ook heli copters van particuliere maatschappijen gebruikt worden. Met deze luchtbrug worden dan scholieren en zieken en verder post en winkelvoorraden overgevlogen. En wat het nabije Friesland betreft: sneeuw val zal de kans op een Elfstedentocht verklei nen. Wel worden er al voorbereidingen getrof fen, waarbij assistentie verkregen kan worden van onder meer de genie en de vliegbasis Leeuwarden (voor logies). Het IJsselmeer is voor de scheepvaart onbegaanbaar geworden. Het meer is geheel dichtgevroren. Er is slechts een zeer kleine vaargeul van Amster dam via Lelystad naar Lemmer, dit voor de olievoorziening van Noord - Nederland. Ge schaatst kan er op het IJsselmeer op dit ogen blik zeker niet, het ijs is hoogst onbetrouw baar. Bij de Spoorwegen komt niet alleen het reizi gersverkeer, maar ook het goederenvervoer weer op gang. De nieuwe Schiphollijn is tot- nutoe de grote overwinnaar in het winters vervoer. Men had in normale omstandigheden gerekend op een vervoer van tweeduizend rei zigers per dag, het zijn er nu al gemiddeld drieduizend. Gisteren lieten de Spoorwegen weten, dat er wel veel moeilijkheden zijn ge weest, maar dat toch maar alle treinreizigers thuisgebracht zijn. „De animo van het spoor wegpersoneel was hartverwarmend, het is al leen jammer dat het de sneeuw niet doet smelten", aldus gisteren de NS-directie. Door Van landingsstrippen van Schiphol is sneeuw afgevoerd. de weersomstandigheden moeten de Spoorwe gen echter ook vandaag clementie vragen voor de dienstregeling. Het weer heeft helaas opnieuw slachtoffers geëist. Gisteren werd een man levensgevaar lijk gewond bij een kettingbotsing nabij Hoo- gezand, waarbij vijftien auto's betrokken wa ren. Bij het sleetjerijden in Den Bosch kwam de laatste dagen 3000 kubieke meter een zesjarig jongetje om het leven, toen het met zijn slee in een wak terechtkwam. In Heerenveen overleed gisteravond een 68jarige man, nadat hij met zijn auto in een slip was geraakt en tegen een vrachtwagencombinatie was gebotst. Verkeersongevallen elders in Ne derland kostten nog aan twee automobilisten het leven. Het verlies van de Nederlandse Spoorwegen is voor het eerst sinds jaren teruggelopen. Dat is op zich ver heugend nieuws. Maar het is de vraag of die lijn zich zal handhaven. Want er is in het overheidsbeleid ten aanzien van het openbaar vervoer, en dus ook ten aan zien van de NS, vorig jaar bij het aantreden van het nieuwe kabinet wel het een en ander veranderd. Minis ter Tuijnman van Verkeer en Waterstaat koos in zijn begrotingsopzet doelbewust voor meer geld voor de we gen, en minder geld voor de dekking van de overigens gigantische tekorten op het openbaar vervoer. DiE keuze heeft onder meer als resultaat dat de kos ten voor de kaartjes voor trein, tram en bus de komen de jaren met méér omhoog gaan dan met de gemiddel de kosten voor het levensonderhoud. Het vorige kabinet had als nadrukkelijk uitgangspunt dat die tarieven niet extra mochten stijgen. VERSCHILLENDE onderzoeken hebben uitgewezen, dat bij extra stijging van de openbaar vervoer-tarieven, het reizigersaanbod veelal afneemt. Doordat het kaartje van het openbaar vervoer dichter de prijs van het auto gebruik nadert, kiest men dan voor het vervoer per auto. Dat zal zeker het geval zijn als in het autoverkeer prioriteit gelegd wordt bij het opheffen van de knel punten, zoals het kabinet heeft aangekondigd. Het ver voer per auto wordt dan behalve relatief minder duur, ook aantrekkelijker. In dit licht moet het teruglopende verlies van de ns niet al te optimistisch worden beschouwd. Want bij af nemend reizigersaanbod zullen de opbrengsten ondanks duurdere kaartjes hoogstwaarschijnlijk weer teruglopen. iljoenenbrand ingestoken [STERDAM De 36-jarige Ie J. van een lompenhandel msterdam-Oost wordt er- verdacht op 30 december ittelijk brand in zijn bedrijf ïebben gesticht. De man is gehouden. Hij ontkent ech- 'iets te maken te hebben met irand, die volgens de politie ir vier miljoen gulden scha- lanrichtte. Er gingen diver- opslagloodsen met balen lompen in vlammen op. lie uwe rolzegel lm 50 cent HAAG In de loop van Ij tweede week van januari |9 zullen de postkantoren ;n bevoorraad met rollen terpostzegels van 50 cent. De aanwezige voorraad rollen >na-Reginazegels van 50 zal worden uitverkocht, cijferpostzegel van 50 cent [ook in vellen worden aange- ikt, wanneer de tegenwoor- voorraad Juliana-Regina- ils van deze waarde nage- is uitgeput. otheker- istent te eerste met euwe cao RECHT (ANP) De zes- tend apothekers - assisten- zijn de eerste werknemers Nederland, die een nieuwe hebben gekregen. Deze is volgens dé bonden een elijke overeeenkomst met speciale beloning per htdienst in geld en vrije Daarover is in het verle- i al het nodige te doen ge- ist. Verder is de werkweek r assistenten boven 55 r teruggebracht tot 37,5 en wordt de vakantie met dag uitgebreid tot 21 da- De ravage in Breskens. Breskens (ANP) De storm van deze week heeft voor miljoenen guldens schade aange richt aan de jachthaven van Breskens en de daarin gelegen jachten. Er zijn schepen bij die total loss zijn verklaard en andere hebben een schade van 20.000 gulden en meer opgelopen. Volgens havenmeester W. G. van Meer van de Breskense jachthaven is de haven getrof fen door een soort woedende vloedgolf, die grote en kleine plezierjachten oppakte en op de dijk smeet, met de ponton waaraan ze afgemeerd lagen erbij. Andere werden op de pontons kapot gebeukt. De schepen, die weinig of geen schade hebben opgelo pen, worden vandaag uit de jachthaven naar de vissershaven in Breskens of Ter- neuzen versleept. De beschadigde jachten worden allemaal op de kant getakeld in Breskens, waar ze door schade-experts zullen worden onderzocht. Het hele stramien van kabels en kettingen dat, onder water gelegen, het fundament vormt voor de pontons waaraan de schepen liggen afgemeerd, is ernstig beschadigd. Vandaag zou ,de gemeente Oostburg, die de jachthaven exploiteert, beginnen met het hele fundament uit de haven te halen voor reparatie. De schade aan pontons en onder waterwerk beloopt vele tonnen. De répara-, tie zal ongeveer twee maanden in beslag nemen. Volgens jachtbouwer Frans Maas uit Bres kens zullen, als alle zeilen worden bijgezet, alle beschadigde schepen voor het komend vaarseizoen gerepareerd kunnen zijn. De haven van Breskens is de modernste jachthaven aan de Westerschelde. Ze staat in open verbinding met de zee. Er liggen veel grote, meest dure zeewaardige zeil- en motorjachten. Diverse jachteigenaren heb ben kritiek geuit over de wijze waarop de gemeente Oostburg zich tijdens en na de storm heeft ingezet om te redden wat er te redden viel. Oostburg zag echter tijdens het immense geweld van dinsdag (er stond windkracht 11 en de haven leek een grote kolkende heksenketel) geen kans in te grijpen door mensenlevens te wagen om materiële schade te voorkomen. ROTTERDAM (ANP) De ge meentebesturen van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Düsseldorf hebben de steden in Zwitserland, Frankrijk, Duits land, Luxemburg en Nederland opgeroepen deel te nemen aan een internationaal stedensym- posium „Schone Rijn," om te praten over maatregelen ter bestrijding van de vervuiling van deze rivier. De bijeenkomst zal op 7 en 8 februari in Düsseldorf worden gehouden. Zoals bekend zullen de ministers van de Rijnoever- staten op 19 februari in Lüxem- burg bijeenkomen om het pro bleem van de verontreiniging van de rivier te bespreken. Vertegenwoordigers van 49 ste den in het stroomgebied van de Rijn zullen op de tweedaagse conferentie de problemen be spreken die de politieke be stuurders van de gemeenten on dervinden bij het treffen van maatregelen om het rivierwater te beschermen tegen de veron treiniging door huishoudelijk en industrieel afvalwater. Aan het slot van de vergadering zal een resolutie worden aange nomen, die aan regeringen, par lementen en publiek wordt voorgelegd. Kabinet niet meer bezorgd over olieschaarste (Van onze parle mentaire redac tie) DEN HAAG - „Er is geen re den om bezorgd te zijn over een eventuele stag natie van de olie-aanvoer vanuit het Mid den-Oosten als gevolg van de politieke moeilijkheden in Iran". Dit zei gisteren vice-premier Wiegel na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Hij wees erop dat Nederland voldoende olievoorraden heeft, en dat bovendien Saoedi-Arabië de olieproduktie heeft opge voerd ten behoeve van de export. „Uiteraard is het noodzake lijk dat we zuinig met energie omspringen, maar er is beslist geen reden voor paniek", aldus Wiegel. Studiedag over aangeboren afwijkingen ROTTERDAM (ANP) Vijftien tot 35 procent van de aange boren afwijkingen kunnen worden voorkomen. Dat kan echt£ alleen, wanneer de gezondheidszorg de beschikking krijgt over alle faciliteiten, die deze afwijkingen kunnen voorko men. Daarom moeten, aldus de ouder- en patiëntenverenigingen, de onderzoektechnieken uitgebreid worden, het chromosoom- onderzoek in het ziekenfondspakket worden opgenomen, advie zen gegeven worden over erfelijkheid vóór de geboorte en meer mogelijkheden voor de psycho - sociale begeleiding wor den geschapen. De verenigingen houden hierover zaterdag 13 januari a.s.in de Erasmusuniversiteit te Rotterdam een informatiebijeenkomst. IA ROTTERDAMSE HAVEN TTERDAM (ANP) De invoer van hasjies heroïne in de Rotterdamse haven neemt ids verontrustender vormen aan. In het afge- n jaar ving de politie 3.189 kilo hasjies. In was dat "slechts" 1.756 kilo. Kon de politie ele jaren geleden beslag leggen op enkele nmen heroïne van geringe kwaliteit, in 1978 roeg de hoeveelheid 12 kilogram van zeer e kwaliteit (80 procent). De Rotterdamse tie is dan ook van plan haar speurwerk op ;errein te intensiveren. deelde hoofdcommissaris van politie A. Ver- gisteren tijdens een nieuwjaarsreceptie mee. wees erop dat Rotterdam in dit opzicht als niet onbelangrijke aanvoerhaven geldt. De lerche zal zich meer gaan richten op de middelgrote en grote handelaren. Er zal veel meer tijd besteed moeten worden aan inlichtingen werk. Voorts zal in overleg met de justitie een beleidsno ta worden opgesteld om de handel in én het gebruik van verdovende middelen te bestrijden. Herziening van het beleid is volgens de Rotter damse politie noodzakelijk geworden, omdat de georganiseerde misdaad en de kleine criminaliteit een belangrijke voedingsbodem vinden in de handel in en het gebruik van verdovende midde len. Het gevolg is dat het bureau verdovende midde len zal moeten worden versterkt. Op het ogenblik is het personeelsbestand van het bureau ontoerei kend, aldus Vermeij. Ontsnapt pandabeertje Blijdorp weer terecht ROTTERDAM De trein- machninist van de Neder landse Spoorwegen, die giste ren op de lijn Rotterdam-Den Haag een pandabeer op de rails meende te hebben ge zien, heeft toch gelijk gekre gen. De diergaarde Blijdorp, die gisterochtend meedeelde geen beer te missen, kwam gistermiddag tot de ondek- king dat er toch een panda beertje was ontsnapt Het beertje werd vanochtend door één van de medewerkers van de dierentuin vlak bij zijn huis gevonden. De mede werker woont vlak bij Blij dorp, juist aan de andere kant van de spoorlijn. Het dier moet daarom de spoor lijn hebben overgestoken. Omdat de beer in goede ge zondheid verkeerde, heeft het bij het oversteken waarschijn lijk net de trein gemist, en is het niet aangereden, zoals de machinist veronderstelde. TILBURG (ANP) Het be stuur van de Daniel de Brou wer Stichting, waaronder Hui ze Assisië in Udenhout ressor teert, neemt vooralsnog geen maatregelen tegen de arts van het instituut, dr. J. Huijsmans. Het bestuur wil eerst de behan deling ,yan de klacht die door de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid is ingediend bij het Medisch Tuchtcollege 66 OVER ZIEKTEKOSTENVERZEKERING: HAAG De fractie van D'66 vindt dat alleen inde vrouwen in de ziektekostenverzekering gedis- nineerd worden. De verzekeringsmaatschappijen ekenen de vrouwen dertig procent meer premie dat zij vaker ziektekosten zouden hebben door ingerschap, bevalling en overgang. vindt die argumenten niet steekhoudend, zo blijkt uit een open brief die de fractie gisteren heeft gestuuid aan alle verzekeringsmaatschappijen. geb^s.ewl. Naar de overgang bij vrouwen dient eerst - Den Bosch, meer onderzoek verricht te worden. Nu krijgen klachr "TVciSrinhouc ten van vrouwen van middelbare leeftijd bijna automa- vi& Volksi M !L tisch het stempel overgang opgedrukt terwijl erhéel len bekenc rekenen de de^mocrrtervoor.^j*no"emen^^^^ andere oorzaken voor de klachten kunnen zijn, aldus dj overtrokken dat mede daarop een tariefsverhoging D!66.- D'66 verzoekt de maatschappijen hun beleH'-+D - voor alleensta^hde vrouwen van dertig procent wordt wijzigen. afwachten. Dat heeft de voor zitter van de stichting, dr. A. Bartels gisteren desgevraagd meegedeeld. Het zwakzinnigeninstituut Hui ze Assisië kwam zoals gemeld eind vorig jaar in het nieuws toen bekend werd dat daar en kele jaren schedelmetingen werden verricht. Ook heeft de arts enkele pupillen geopereerd. De resultaten van het onderzoek dat wordt ingesteld door de inspectie worden een dezer da gen verwacht. Verschillende Kamerleden hebben aange drongen op openbaarmaking van die resultaten. Naar aanleiding van tussentijd se bevindingen heeft de inspec tie op vrijdag 22 december be sloten een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege Slechts één op de 37 geboorten is buitenechtelijk, zo Staatssecretaris Koning: Gemeenten ontdoken maatregel van Rijk DEN HAAG Staatssecretaris Koning van Binnenlandse za ken, die speciaal belast is met de gemeentefinanciën, heeft de college van gedeputeerde sta ten van de provincie gisteren gevraagd, welke gemeenten in de periode 27 tot 31 december 1978 kredieten beschikbaar hebben gesteld voor de bouw of verbouw van scholen of les lokalen voor kleuter, gewoon en buitengewoon lager onder wijs. Volgens de staatssecretaris heb ben sommige gemeenten derge lijke besluiten genomen om te ontkomen aan de werking van een circulaire van hem, en zijn ambtgenoot Hermes van onder wijs en wetenschappen. In de bewuste circulaire wijzen zij de gemeenten er op dat in het kader van Bestek '81 een maatregel voor scholenbouw i§ getroffen om onnodige leeg stand van lokalen te volko men. Nieuwbouwplannen moe ten in dat verband een „extra rondje" langs het ministerie van onderwijs en_ wetenschappen voor een verklaring van goed keuring. Overwinningsroes liep uit de hand MOTORCOUREURS BIJ VERSTEK VEROORDEELD ASSEN (ANP) Twee mo- torcoureurs uit Zuid - Afrika en Noord - Ierland zijn giste ren door de rechtbank te As sen bij verstek veroordeeld tot respectievelijk een boete van tweeduizend en 750 gul den. De renner uit Zuid - Af rika kreeg bovendien twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Beide renners hadden vorig jaar hun overwinning in de TT - races van Assen zo uit bundig gevierd, dat zij proble men met de Asser politie kre gen. Dat liep uit op mishandeling van een politie man en schade aan een poli tiewagen. Morgen zal het minder koud zijn en plaatselijk kan een sneeuw bui vallen. In de algemene druk- verdeling boven Europa is nog niet veel veranderd maar boven het noordelijke deel van de At lantische Oceaan ontwikkelt zich een levendige depressieak- tiviteit. Een diepe depressie na bij IJsland trekt oostwaarts. Aan de zuidkant van dit lage drukgebied staat een brede wes telijke stroming waarmee war mere lucht naar Noord-Europa wordt gevoerd. Voor ons heeft dit tot gevolg dat de vorst zal worden getemperd. Of deze eer ste aanval op de koude golf iri Europa voldoende zal zijn om dooi te veroorzaken valt nog te bezien. Mogelijk kan een -vol gende storing, die nu nog ten westen van Groenland in ont wikkeling is dit teweegbrengen. Ook in de nacht van donderdag op vrijdag was het in het noord oosten van ons land het koudst. De laagste waarden die daar op normale waarnemingshoogte werden gemeten bedroegen min 21 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KN MI op donderdag om 18.00 uur: Later afnemende vorst met kans op sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks —5 gra den. Max. temp.: omstreeks* 0 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Las Palmas NewYorti Tet-Aviv onbew -gSh.be*. -fVOOM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9