China waarschuwt Vietnam in oorlog met Cambodja België machteloos tegen kou en sneeuw Arrestaties wegens moord op ^militaire gouverneur Madrid Ijzige koude in Europa; lekker warm aan zuidpool Ontslag onverzoenlijke legertop in Iran Rijkssludieioelagen CAMBODJAANSE OPSTANDELINGEN MELDEN NIEUWE SUCCESSEN Tegemoetkomingen studiekosten Tonden verslonden baas MJETANKS IN IRAND GEVLOGEN KANSEN VOOR BAKHTIAR VERGROOT - BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI1979 PAGINA 11' )0 d PEKING HONGKONG DPA, Ktr, UPI) —in China heeft Viet nam gisteren gewaarschuwd verivoor het boemerang-effect dat zijn oorlog voor de verovering vor<tvan Cambodja zal hebben. Het tot was de eerste reactie van Pe- 'k* king op de oorlog tussen Viet- nam en Cambodja die sinds ^„'kerstmis opnieuw in alle hevig- r t( heidis opgelaaid. Do< Radio Phnom Penh beschuldig- 3?de Vietnam gisteren van luch taanvallen op steden, zoals Neak 'Luong op slechts vijftig kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. De opstandelingen in Cambodja meldden gisteren nieuwe militaire successen in de oorlog die, zoals de regering in Phnom Penh toegeeft, steeds dichter bij de Cam bodjaanse hoofdstad gevoerd wordt. In een radiouitzending meldden de opstan delingen dat zij de hoofdsteden van twee provincies in het noordoosten van het land, Stung Treng en Lumfat, op twee- Nog steeds onduidelijk is echter wie er nu precies vechten in de strijd die zich steeds meer richt op Phnom Penh. Mili taire bronnen in Bangkok verklaarden te geloven dat de Vietnamezen het grootste aandeel in de strijd voor hun rekening nemen en dat de militaire successen maar voor een deel het werk zijn van de troepen van het Verenigd Nationaal Front voor de Redding van Cambodja. Het doel van het huidige offensief, zo ge loven deze bronnen, is waarschijnlijk de verbindingen tussen de hoofdstad en de havensteden af te snijden. Dit laatste zou dan betekenen dat Cambodja dan alleen nog- maar via de lucht zou zijn verbon den met zijn bondgenoot China. Blijkens zijn eerste openlijke waarschu wing aan Vietnam waarin niets wordt, gezegd over een mogelijk ingrijpen in In dochina, gaat China er kennelijk van uit dat Phnom Penh en andere steden in Cambodja wel kunnen vallen, maar dat er dan een langdurige guerrilla-oorlog zal komen. Peking verklaarde gisteren in zijn partij blad met name dat Vietnam een gevaar lijke zaaier van oorlog is geworden in Zuidoost-Azië daarbij gesteund door de Russen. Washington liet gisteren echter al weten elk ingrijpen van welk land dan ook „ongerechtvaardigd" te achten en niet te beschikken over enige infor matie die erop zou kunnen wijzen dat de Sovjet-Unie direct betrokken is in het conflict. Peking vergeleek^ gisteren Viet nam met een gokker die door verlies op verlies radeloos geworden, heeft besloten alles in te zetten om Cambodja onder de voet te lopen en zo de basis te leggen voor zijn toekomstige grote rijk. Nederland trekt steun aan Vietnam wellicht in DEN HAAG In Den Haag wordt in tern overleg gepleegd over de gevolgen van de steeds heviger strijd in Cambod ja voor de Nederlandse ontwikkelingssa menwerking met Vietnam. Men over weegt de hulp aan Vietnam stop te zetten. Van de honderd miljoen gulden die voor 1976 en 1977 beschikbaar werd gesteld is iets minder dan de helft ge bruikt MADRID (REUTER- JPI-AFP) De Spaan- politie heeft ten ïoorden van Madrid icht arrestaties ver- icht in verband met le moord op de mili- aire gouverneur van Madrid, generaal Ortin 3ril. Zoals bekend heeft le Baskische afschei- lingsbeweging ETA rerklaard voor de noord verantwoorde- ijk te zijn Een van de gearresteerden zou een leider van de ETA zijn namelijk Jose Ignacio Mugica Arregui. Alle verdachten zijn voor ondervraging overgebracht naar de Spaanse hoofd stad. Honderden Spaanse offi cieren hebben gisteren, bij de begrafenis van gene raal Ortin Gil het aftreden van de regering geëist. De begrafenisplechtigheid werd gehouden binnen de muren van het hoofdkwar tier van het leger. Terwijl daar binnen het aftreden van de regering werd geëist en aan het einde van de plechtigheid pro- Franco kreten werden aangeheven, betoogden buiten 2000 rechts-extre- misten. Zij schreeuwden- .Spanje ja; democratie nee en brachten de fas cistische groet toen officie ren de kist met het li chaam van generaal Ortin Gil naar buiten droegen. De ETA heeft inmiddels laten weten door te zullen gaan met het het offensief tegen de „hiërarchische structuur van het leger". De beweging kondigt ver dere acties aan tegen in vloedrijke leden van het leger. Divisie-generaal Rafael Al- lende Salazar is benoemd als nieuwe militair gouver neur van Madrid. Hij volgt dus de vermoorde generaal Ortin Gil op. ADVERTENTIE voor 1979/1980 kunt u nü aanvragen Ouders van (aanstaande) leerlingen van dagscholen voor voort gezet onderwijs: (l.a.v.o., m.a.v.o.. h.a.v.o. en v.w.o.) en voor lager en middelbaar beroepsonderwijs (l.b.o./m.b.o.) kunnen nu reeds een tegemoetkoming in de studiekosten voor het studiejaar I979/I980 aanvragen. Toekenning is o.a. afhankelijk van het ouderlijk inkomen. Meer informatie wordt gegeven in de loclichting bij het aanmeldings formulier, Een aanmeldingsformulier moet bij voorkcur.vóór 31 januari I979 worden ingediend. Als de schoolkeuze op een later tijdstip wordt gemaakt, zal het formulier zo spoedig mogelijk daarna cn in ieder geval vóór 15 september 1979 moeten worden ingezonden. Aanmeldingsformulieren voor tegemoetkomingen in de studiekosten worden niet rechtstreeks door het ministerie toegezonden, maar zyn uitsluitend verkrijgbaar bü de scholen die men in 1979/1980 wil gaan bezoeken. RUSSEL In Mechelen is en honden. Toen zijn buren hem -jarige man, die enkele dagen al enkele dagen misten, waar heden was overleden, ten dele schuwden zij dé politie die het )or zijn hongerige honden op- gedeeltelijk door de honden ver- fgeten. De man, Leon de Sae- slonden lijk aantroffen. De hon- ir, woonde alleen met zijn den'zijn afgemaakt. n. UISBURG (DPA) Op het „olie-eiland in Duisburg-Neuen- jmp" zijn gisteren zeven enorme olietanks, met een inhoud n 70 miljoen liter huisbrandolie op nog onverklaarbare wijze ^brand gevlogen. De tanks zijn bijna volledig uitgebrand. Srsoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. Vijftien klere tanks in de directe omgeving konden gered worden. Ruim b brandweermannen slaagden erin met schuimkanonnen het pr na twee uur onder controle te krijgen. j tanks stonden op een terrein dat een paar jaar geleden voor I opslag van olie was aangelegd. Op het terrein kan in totaal 100 kubieke meter olie opgeslagen worden. CEDZAME HERENIGING UNA TAIWAN MOGELIJK KING, De eerste vice-premier van de volksrepubliek China, ig Hsiao-ping, heeft gisteren tot Amerikaanse journalisten |egd dat hij hoopt dat Taiwan, nationalistisch China, nog jaar zal „terugkeren" tot het Chinese vasteland. na wil de diverse problemen bespreken met de autoriteiten i Taiwan en in het bijzonder met president Tsjiang Tsjing-koea, us Teng die er aan toevoegde dat Peking hoopte „de twee jina's" die 30 jaar van elkaar gescheiden zijn, op vreedzame jze bijeen te brengen. Maar, liet hij doorschemeren, als dat t goedschikst gaat zou men kunnen overgaan tot „andere dan edzame methoden". (Van onze correspondent) BRUSSEL De manier waarop de Belgische overheid de eerste 48 tot 72 uur heeft gereageerd op de plotseling gekomen maar toch wel aan kondigde felle kou en sneeuw val in België is ronduit schan dalig te noemen. Met name de eerste 48 uren is er in het hele land niets gebeurd om trein en wegverkeer te hulp te ko men. Urenlang hebben hon derden verkleumde treinreizi gers opgesloten gezeten in Belgische treinen, zonder warmte en licht, zonder eten •n drinken. Nabij het Brusselse Zuid-sta tion begaf de sneltrein Parij s—Amsterdam het 600 meter van het eindpunt. Na uren mochten de passagiers op ei gen risico uitstappen in de felle kou. Daarvoor moesten ze dan wel halsbrekende toe ren uithalen op het talud van de spoorbaan. Ook elders wgs het huilen geblazen met de Belgische Spoorwegen. Giste ren nog waren er vertragingen op tal van lijnen van twee uren en langer. Het is premier Vandenboey- nants geweest die, dinsdag morgen teruggekeerd van een vakantie in Parijs, zijn demis sionaire kabinet en verant woordelijke ambtenarenappa raat letterlijk uit zijn (hun) winterslaap heeft gewekt om de gevolgen van de felle kou en hoge sneeuw te bestrijden. Bij de spoorwegen werden hulpdiensten en ontvangstco mités opgericht om de ver kleumde reizigers op te van-, gen. Tegelijkertijd gelastte Vandenboeynants dat de spoorwegen een informatie dienst in het leven zouden roepen voor het publiek. Aldus kwam er na dagen toch nog enige orde in de geweldige choas. Met het wegverkeer in België ging het al niet beter. De eerste 72 uren van deze koude-perio- de werden er weliswaar strooi- ploegen op uitgestuurd met zout, maar dit had geen enkele invloed op de gladde wegen bij temperaturen tot ver bene den de tien graden. Van sneeuw ruimen was ook al geen sprake in België, zodat niet alleen de secundaire we gen maar zelfs de autosnelwe gen geruime tijd in ijsbanen waren herschapen. Moedige automobilisten, die in eikaars spoor reden, zorgden welis waar voor enigszins berijdba re weggedeelten, maar daarbij bleef het de eerste dagen: een levensgevaarlijke glijbaan. Pas gisteren is men serieus begonnen met het wegruimen van sneeuw op de autosnelwe gen. Typerend was het beeld bij de grensovergang tussen België en Nederland en België en West-Duitsland. Aan de Belgische kant ijs en sneeuw velden in plaats van goed schoongeveegde rijbanen zoals aan de andere zijden. Zo heeft bijvoorbeeld het blad La Meuse gisteren een foto gepu bliceerd van de E9 bij Eijsden aan de Belgisch—Nederlandse grens. De Franstalige pers plaatste er een onderschrift bij dat niets te twijfelen overliet. Ook in tal van openbare ge bouwen en in fabrieken en scholen in België viel de ver warming uit als gevolg van de felle koude. Gisteren (donder dag) openden de scholen weer hun deuren maar meer dan 50 proc. van de leerlingen bleef thuis omdat het openbaar ver voer onmogelijk was op de secundaire wegen die veelal nog levensgevaarlijk glad zijn. Ook waren hier en daar scho len niet verwarmd zodat de leerlingen weer naar huis moesten worden gestuurd. Toch is er in België niet meer sneeuw gevallen dan in de omringende landen. Maar het feit dat de diverse overheden niets deden ligt voornamelijk aan de bureaucratische opzet van de instanties die in bewe ging dienen te komen. In Brus sel bijvoorbeeld werd de sneeuw onaangeroerd gelaten omdat de agglomeratieraad die ter zake bevoegd is bovén de gemeenten gewoon zat te slapen. De gemeenten die hun bevoegdheden hadden overge dragen konden niets doen in de eerste 48 uren. Zaterdag, zondag en maandag werkte, immers niemand. Ook het vliegverkeer naar en van Zavelthem heeft geheel onnodig twee dagen stil gele gen omdat niemand wist of en wat er moest gebeuren. Giste ren, het had helemaal niet gesneeuwd in Brussel, waren er opnieuw moeilijkheden op de luchthaven Zavelthem. Toen viel opnieuw het lucht verkeer enkele uren uit. Bij de Belgische spoorwegen raakten wissels door de sneeuw en de felle koude onklaar omdat ze maar tot 9 graden onder nul functioneren. Daar waren zelfs spoorwegarbeiders bezig met het verwijderen van de sneeuw met soeplepels. De Belgische pers heeft uiterst felle kritiek geuit op de hou ding van de diverse overhe den. Het Rode Kruis, dat reeds vanaf het begin van de koude golf paraat stond, mocht de eerste 24 tot 48 uren nauwe lijks in actie komen, omdat niet meneer A maar meneer B daartoe opdracht moest ge ven. Intussen zat meneer B rustig oud op nieuw te vieren thuis.. Aldus is de aanpak geweest in de eerste dagen in België van de huidige sneeuw- en kouoverlast. Nog steeds rijden treinen zeer onregelmatig of niet en vaak met urenlange vertragingen. Internationale treinen die België binnenko men met vertraging, lopen er in België nog enkele uren ver traging bij op. De afstand Aar lenBrussel kan vijf tot zes uren duren. Wel is de opvang in de stations hier en daar letterlijk hartverwarmend zoals in Antwerpen, maar in Brussel was de toestand lange tijd hopeloos. DEN HAAG (DPA-AP) Heel Europa bevindt zich thans in de boeien van ijs, sneeuw en koude. Griekenland wordt geteisterd door sneeuwbuien en temperaturen van 20 gra den vorst. In het zuidpoolgebied, waar het nu midzomer is, is het evenwel „lekker warm" met temperaturen van tien graden Celsius. Voor het eerst in twintig jaar is er sneeuw gevallen op de Griekse eilanden Samos, Kreta en Korfoe. In Frankrijk en West-Duitsland is als gevolg van het winter weer de energievoorziening in het gedrang gekomen. In Oost-Duitsland kunnen 300 goederentreinen vanwege het weer niet rijden. Op de Britse eilanden heerst een totale chaos. De ruim- werkzaamheden komen maar langzaam op gang, deels om dat de gemeenteambtenaren wegens een loonconflict in sta king zijn gegaan. Het Londense vliegveld Heathrow moest gedeeltelijk gesloten worden. in Hannut ip België waarschuwde een vrouw de politie, om- De natuur is de meesteresse van de kunst...Deze „ijsvogel" is in Uzwill in Zwiterland onstaan toen er water druppelde op 'een bladerloze tak bij een temperatuur van 15 graden onder nul. dat er een UFO op haar dak zou zijn geland. De UFO bleek een blok ijs te zijn, dat van een overvliegend vliegtuig gevallen was In Italië is de circusolifant Mirella het slachtoffer van de kou geworden: zij werd gisterochtend doodgevroren in haar kooi gevonden. Ook op zee hebben zich als gevolg van stormen, de nodige dramas voorgedaan. In het Kanaal verging het Griekse vrachtschip Cantonad. Een overlevende is gered; vier stoffe lijke overschotten zijn geborgen. In de Middellandse Zee worden tien bemanningsleden van een Libisch schip gemist; zès opvarenden konden de kust bereiken. Op de Atlantische Oceaan is de Cyprische gastanker Milli vergaan.De beman ning heeft het schip bijtijds 'kunnen verlaten. Zij zijn alle tien aan boord genomen van het motorschip Ragniborg. De bemanning van het in nood verkerende Westduitse vracht schip Warfleth, dat op de Margate-zandbanken aan de oost kust van Engeland gelopen was,- isxloor eenuhelikopter van de Britse luchtntScbtt^red. TEHERAN (Rtr) Enkele hoge legercommandanten in Iran hebben hun ontslag ingediend en daarmee de nieuwe premier Bakhtiar meer kans van slagen gegeven een burgerregering te vormen. De commandant van de landmacht, generaal Oveissi, is met instemming van de sjah naar het buitenland vertrok ken. Oveissi, die ook gouverneur van Teheran is geweest, werd algemeen beschouwd als een havik die sterk gekant was tegen de vorming van een burgerregering. Van twee andere geneeraals, van wie het ontslag nog niet bevestigd is, de commandant van de luchtmacht en die van de Iegervlieg- dienst, is eveneens bekend dat zij voorstander waren van hard optreden tegen de critici van de sjah. Deze generaals zouden de sjah ook hebben bezworen in Iran te blijven. Volgens diplomaten in Teheran zijn, als de generaals werkelijk zijn afgetreden, de kansen op een militaire staatsgreep aan zienlijk kleiner geworden. De sjah heeft een gematigde opvol ger voor Oveissi aangewezen: generaal Najimi-Naini. Een an dere gematigde generaal, voormalig landmachtcommandant Jam, zou erin hebben toegestemd in Bakhtiars kabinet minis ter van oorlog te worden. Jam, van wie bekend is dat hij groot respect heeft voor de grondwet en een groot geloof in de democratie, zou de enige militair in de regeringsploeg van Bakhtiar zijn. Bakhtiar is gisteren officieel door de sjah tot premier benoemd, even voordat de sjah de hoofdstad verliet voor een reis van twee dagen met zijn gezin naar het ski-oord Djaroed. Morgen zou Bakhtiar zijn kabinet voltooien. Volgens een oppositieblad in Iran heeft een arts gewag ge maakt van „moorden op grote schaal door het leger", dinsdag in de plaats Qazein, op 100 kilometer ten oosten van Teheran. Op het Rode Kruis is een beroep gedaan te helpen. Volgens het verslag van de arts beschoot het leger mensen op straat met machinegeweren, viel ziekenhuizen binnen om gewonden te doden die er onder behandeling waren en stak woningen, winkels en voertuigen in brand. Soortgelijke berichten zijn gekomen uit tal van steden. Mede pm die reden heeft de hoogste geestelijk leider van Iran, de in Frankrijk verblijvende ayatollah Khomeiny, verklaard dat de sjah van zijn troon verdreven moet worden, maar in het land terecht moet staan. „De sjah is een misdadiger, hij moet worden berecht en gestraft Berecht wordt hij toch, of hij het land verlaat of niet." De ayatollah denkt de sjah een minimumstraf van levenslange gevangenis en confiscatie van al zijn bezittingen toe. De oproep van Khomeiny aan de stakende arbeiders in de olie-industrie het werk te hervatten voor binnenlands gebruik, heeft gedeeltelijk gehoor gevonden. Volgens het Nationale Front, de oppositiepartij in Iran, hebben de stakers evenwel geweigerd de export te hervatten, zolang de sjah in het land is. De overeenstemming met de stakers zou zijn bereikt door twee afgezanten van de religieuze leiders, die sinds een week bij de olievelden in het zuiden hebben vertoeft. De Verenigde Staten hebben verklaard bereid te zijn tot sa menwerking met de nieuwe eerste minister van Iran. Washing ton deelde verder mee dat een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Moskou bij het Russische ministe rie van buitenlandse zaken krachtig heeft geprotesteerd tegen de anti-Amerikaanse uitzendingen van radio Moskou in ver band met de toestand in Iran. ADVERTENTIE voor 1979/1980 kunt u nü aanvragen Als u wilt gaan studeren in hel wetenschappelijk onderwijs, het hoger beroepsonderwijs of aan de opleidingsscholen voor klculcr- lcid(st)er cn financiële steun denkt nodig te hebben, kunt u zich bij voorkeurvóór3ljanuari 1979,aanmelden vooreen rijksshidictoelage. Dit geldt ook voor degenen die nog geen zekerheid hebben over hun studieresultaten (eindexamen), studiekeuze of toelating. Bij later aan melden is de kans groot dat de aanvraag niet tijdig kan worden afge handeld. Aanmeldingsformulieren voor njksstudictoclagcn worden niet rechtstreeks door het ministerie toegezonden, maar zjjn uiLsluitend verkrijgbaar bij de scholen of de universiteiten en hogescholen die men in 1979/1980 wil gaan bezoeken. U behoeft dit formulier niet in le zenden.als u in november/ december 1978 van de Centrale Directie Studiefinanciering reeds schriftelijk bericht ontving over een aanvraag 1979/1980.1 let gebruik van dit formulier is óók overbodig, als u via de aanmcldig bij het Centraal Bureau Aanmelding cn Plaatsing a.s. eerstejaarsstudenten reeds hccfl aangcgcvcn.dat u in aanmerking wenst te komen voor een njks- studictoclage.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11