I President van Israël waardeert Nes Ammim Nu reeds enkele modellen tegen sterk verlaagde prijzen! kerk wereld Opnieuw stellingname paus tegen abortus PROGRAMMA VOOR EEN RECHTVAARDIGE SAMENLEVING MOEILIJK PUNT VOOR CENRALE COMITÉ WERELDRAAD Practica voor verdieper van geloc en gebed HOGE KIJKCIJFERS LAGE PRIJZEN Peanuts dertig jaar klein gebleven LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JANUAR11979 PAGII b Willem Ba' terrein de Tijdens zijn algemene au diëntie heeft paus Johannes Paulus II opnieuw stelling genomen tegen de abortus, die zo zei hij vaak vergoelijkend zwanger schapsonderbreking wordt genoemd. Tegelijkertijd ech ter heeft hij er krachtig op aangedrongen, dat de samen leving de aanstaande moe der in haar moeilijkheden niet alleen mag laten. Hij wees erop, dat de oplos sing van de problemen in dit opzicht niet gevonden kan worden in vergemakkelij king of goedkeuring van de abortus. „Wij mogen de aan staande moeder niet alleen laten met haar twijfels, haar moeilijkheden en bekorin gen. Wij moeten haar helpen, haar moed en vertrouwen •geven, zodat zij haar geweten niet belast en de basis van het respect voor de mens niet vernietigd wordt", aldus de paus die nogmaals beklem toonde dat de aanstaande moeder alle denkbare hulp gegeven moet worden. De paus wees er nog op, dat ten aanzien van de arbortus geen andere beoordelings maatstaf bestaat dan die van de zedenwet en van het gewe- ten. De getuigenissen van vrouwen in adviesbureaus voor verantwoord ouder schap en in de biechtstoel zijn wat dat betreft duidelijk genoeg, aldus de paus. Door zijn strenge veroorde ling van abortus en echt scheiding is de paus voor het eerst in botsing gekomen met linksen en liberalen in Italië'. „Men krijgt de indruk terug te zijn in een tijd die men al lang begraven en vergeten waande", schrijft het liberale blad „Corriere della sera" naar aanleiding van de beide jongste toespraken van de paus. Als een diplomatiek bijstu ren interpreteert het links- onafhankelijke blad „La Re- publica" de stellingname van radio Vaticaan van deze week", dat de toespraken van de paus uitsluitend op mo- reel-religieus vlak lagen en geen inmenging in de binnen landse politiek van Italië be tekenden. Volgens dit blad hadden de communisten het Vaticaan laten weten, dat zul ke scherpe aanvallen op Ita liaanse wetten een belemme ring kunnen zijn bij de op hun eind lopende onderhan delingen over herziening van het concordaat. De CPI had gedreigd met verharding van haar eigen standpunt in di verse nog hangende concor daatskwesties. Marco Panella, een leider van de radicale partij, heeft de paus uitgenodigd alle re geringsleiders in de ban te doen, die enorme bedragen uitgeven voor bewapening en atoombommen. Een van de moeilijkste onderwerpen ter ver gadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken, dat tot 11 januari in Kingston (Jamaica) bijeen is, lijkt het nieuwe programma van de wereldraad te worden voor een rechtvaardige samenleving. Het programma heeft als Engelse titel „Justi-. ce, Participation and Sustainable Society (JPPS), maar de vertaling ervan blijkt in alle landen grote moeilijkheden op te leveren. Het gaat over gerechtigheid, medezeggenschap van allen en het waarborgen van menswaar dig leven door verantwoord omgaan met el kaar, met wat de aarde voortbrengt en wat de techniek produceert. Het rapport dat hierover is ingediend wordt door sommigen gekarakteriseerd als „een mo noloog in de hemel", maar kan toch meer dy namiet bevatten dan deze typering doet ver onderstellen. Als voornaamste punten noemt het rapport de ethiek van het politiek hande len, waarbij de functies van macht, medezeg genschap en politieke organisatie aan bod ko men. Voorts de sociale en ethische gevolgen van technologische en wetenschappelijke ontwik kelingen, de steun aan bewegingen, die de medezeggenschap van alle bevolkingsgroepen willen bevorderen en theologische vorming sprogramma's. De leden van het Centrale Comité hebben ook een uitvoerig document ontvangen met achtergrondinformatie over Zuidelijk Afrika. Het stuk geeft de achtergronden weer van de bemoeienissen van de wereldraad met het vraagstuk van het racisme, een lange geschie denis van tientallen jaren. Het document eindigt met de weergave van een aantal knelpunten in de huidige wereld wijde discussie. Onder meer wordt gezegd, dat het conflict in Zuidelijk Afrika steeds ra dicaler en brutaler wordt, niet het minst door invloed van buitenaf. Sterke economische, mi litaire en politieke belangen vechten er om de voorrang. Sterke belangstelling is er voor de bodem schatten in dit gebied bij landen met histori sche bindingen, aldus het rapport. Maar ook de landen van de Nato en die van het War schaupact zijn gelijkelijk daarbij betrokken. In het rapport wordt dan ook de vraag ge steld of de weerstand tegen het programma ter bestrijding van het racisme wellicht is te rug te voeren tot een bewuste of onbewuste afwijzing van de eigen verantwoordelijkheid. De nijpende financiële positie van de werel draad als gevolg van de koersstijging van de Zwitserse franc ten opzichte van dollar en mark zeventig procent van de inkomsten van de raad komt uit de VS en de Bondsre publiek) dreigt te leiden tot het ontslag voor ongeveer veertig stafmedewerkers van de we reldraad in Genève. De uitgaven in de ko mende twee jaar zullen met zes miljoen Zwit serse franc moeten worden verminderd. Programmapunten zullen moeten worden af gesloten, het aantal bijeenkomsten en verga deringen moet worden verminderd en voorlo pig kunnen geen projecten op langere termijn worden aangepakt President Jitschak Navon van Israël heeft deze week een officieel bezoek gebracht aan de nederzet ting Nes Ammim in Gali- lea, die wordt bewoond door christenen uit vele landen. Dit gebeuren was van symbolische beteke nis, want vijftien jaar ge leden begon Nes Ammim onder verzet van joods-or thodoxe zijde, omdat men bang was voor missionai re bedoelingen. Over de stichting van dit dorp werden in 1960 tot in de Knesseth, de volksver tegenwoordiging, felle dis cussies gevoerd. Sindsdien duurde het nog vier jaar alvorens officiële toestem ming voor het begin van Nes Ammim werd gege ven. Het bezoek van de presi dent onderstreepte de waardering en weerklank, die het dorp sindsdien in Israël heeft gevonden. Tij dens een ontvangst in het dorpscentrum zei de predi kant, ds. S. Schoon onder meer, dat het niet een schuldcomplex was, dat de christenen naar Israël had gedreven. „We zoeken hier als jonge mensen nieuwe wegen van vriendschap en verzoening". Hij noemde tussen joden en arabieren in Galilea, een teken van hoop. President Navon zei, dat de moord op zes miljoen joden in de tweede we reldoorlog vele joden het geloof in de menselijkheid had doen verliezen. Maar: U bent een beweging, die met de herinnering van de massamoord in ge dachten, daadwerkelijk een nieuwe inhoud pro beert te geven aan het woord christendom in zijn houding tegenover het jo dendom. Deze plaats geeft ons weer moea en geloof in mensen en in de waar den waarvoor de mens heid eeuwenlang heeft ge staan", aldus de president Op initiatief van pater P. Smits van Waesberghe sj te Tilburg worden dit jaar in verscheidene plaatsen in Nederland „geloofs- en gebedspractica" georgani seerd. Het gaat hierbij ora bijeenkomsten, waarin mensen aan hun eigen ge loofshouding willen wer ken, onder leiding van een theoloog en een groepsdy- namicus. Volgens de organisatoren is het de bedoeling om in groepen van twaalf perso nen, zoveel mogelijk ge mengd naar leeftijd, sexe, gehuwd en ongehuwd, on geveer vijf aaneengesloten dagen, in één huis bij el kaar te zijn voor een ont moeting die dieper gaat dan de gewone menselijke contacten. In dit samenzijn kunnen de aanwezigen hun geloven en bidden verdie- pen, verrijken en ven VO men. zij De bijeenkomsten wordva gehouden van april tot|vV« met oktober in Smakt iirj, Venray, Maarssen, Maj _a tricht, Nieuwkuijk Soest-Zuid. Informal wordt verstrekt door Tl,he resia Koster, Huize Doe Ra nburgh, postbus 76, 36de AB Maarssen. NEW YORK (AP) „Peanuts", de ver maarde strip waarin figuren schitteren als Charlie Brown, zijn hond Snoopy, vriend Linus en diens zuster Lucy, wordt deze week 30 jaar oud. De schepper van Peanuts is de tekenaar Charles Schultz die in de strip heeft uitgedrukt hoe hij over het leven in het algemeen denkt: het is eigenlijk allemaal maar een kale, ietwat sombere troep en. mislukken is - voor de buitenwereld althans - vaak stukken geiniger dan suc ces hebben. Schultz heeft het tekenen geleerd via een schriftelijke cursus die verzorgd werd door een tekenschool. Verder is het alle maal eigen werk geweest. Hij is bij het scheppen van Peanuts geïnspireerd door dingen uit eigen leven:, zijn vader was een kapper, die van Charlie Brown is dat ook. Pa Schultz had er een nogal excentrieke hond op na gehouden, Charlie Browns Snoopy is een bijzonder wonderlijke figuur. Charlie Brown is in de strip de figuur die vaak de klappen krijgt, door de mangel gaat, en zijn schepper Schultz heeft wel iets van hem weg: hij is tamelijk verlegen en geneigd tot piekeren en zwartgalligheid. De strip heeft het fantastisch gedaan en wordt thans afgedrukt in 1750 kranten in de hele wereld met in totaal zo'n 90 miljoen lezers. Toen in 1960 het ruimtevaartuig de Apollo 10 naar de maan vloog had men het de naam gegeven „Charlie Brown" terwijl de maanlander van de Apollo 10 „Snoopy" was genoemd. Iedereen in de V.S. vond dat best, Charlie en Snoopy zijn in alle opzichten nationale figuren. Het is niet de bedoeling van Schultz dat men om zijn figuren, maar om zichzelf lacht. Wat betreft zijn werk zei hij onlangs: „Ik ben er altijd mee bezig. Soms laat ik een van mijn vrienden een zinnetje zeggen dat mij zo voor de geest schiet, met andere uitdrukkingen en situaties ben ik als het ware jaren bezig geweest. Maar je bent nooit klaar. Soms gaat het vlot en heb ik 10 ideeën op 'een dag, andere keren pieker ik me suf om voordat er maar een op papier komt". W00DH0USE (Musicus): "Het grootste suc ces heb ik te danken aan mijn muziek, de accordion. Dat blijkt wel uit al die platen die zich een weg vinden naar het publiek. De mensen hebben er behoefte aan om af en toe even weg te dromen met een mooie melo die. Maar het is ook wel 'ns aardig om voor delig uit te zijn op die Show van C&A." C&M- is tbcA ifxnAdeiiyeX.! Trek er even uit. Strek de benen en rek de hals om niets te missen van de Toch Voordeliger Show van C&A. De toegang is voor alle leeftijden. Elk nummer is een hit. Haal het doek maar op, doe't licht maar aan. Begin het jaar met iets nieuws. Dat kan voor weinig geld in die Tóch Voordeliger Show, met z'n hoge kijkcijfers en z'n lage prijzen. Uiterst eksklusieve meubelen vindt U bij Kooreman, dat is bekend. Puur massief. In eiken en leer het beste wat er te krijgen is. öok voor de betere moderne leren meubelen bent U bij Kooreman op het aangewezen adres. Nu gaan tijdelijk fraaie meubelen als toonkamermodel de deur uit. Laat deze kans niet onbenut. Links: Keper flanel p-» herenpyjama. n-fl Puur katoen LJ. voor 'n prettige nachtrust. HU >!ed Midden: |ge' Die lekkere !r' Poplin pyjama's zijn er weer. Rechts: "Trainingspak" pyjama voor hC mannen. Met 3. kontrastranden. Badstof. De helden van de dertigjarige „Peanuts"-strip. die ook al eens tot filmhelden werden verheven in „A boy named Charliê Brown". Links boven de hond Snoopy en zijn baasje Charlie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10