riadheidsbestrijders Lebben wegenzout genoeg >weer ontslagen KLM kocht in het geheim reisbureaus in Amerika en Nederland" £eicUc6cHj/Mi/nt Beslag gelegd op 400.000 flessen valse rosé- wijn J PPR eist opheldering over chemische castratie Geschil Nederland- Marokko opgelost „PERSONEEL SMOKKELDE KOFFERS MET ZWART GELD" S chippersstaking prestigeslag? 5INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 JANUAR11979 PAGINA 9 JACHT OP WATERWILD EN HOUTSNIPPEN VOORLOPIG GESLOTEN /ati een onzer verslaggevers) )EN HAAG Er is nog volop we- enzout in voorraad. De gladneids- testrijding draait momenteel op olie toeren en er worden dagelijks veliswaar tienduizenden tonnen out op de Nederlandse wegen ge- trooia, maar bij AKZO in Hengelo ;an men de groeiende vraag goed ,an. „Wij zorgen er het hele jaar 'oor, dat de voorraden op niveau ilijven, zodat een kouperiode ons en", aldus I liet voor grote problemen kan stel- s AKZO, waar deze dagen oor miljoenen wordt omgezet. Mo- nenteel heeft AKZO in diverse de- lots in totaal 150.000 ton zout in oorraad; ook rijkswaterstaat, pro- incies en gemeenten hebben hun igen voorraden. Wegenzout werkt >ij de gladheidsbestrijding tot een emperatuur van min 15 graden, tenmaal gestrooid zout wordt weer ffectief zodra de temperatuur tijgt. 1 verband met de huidige weersomstan- igheden heeft minister Van der Stee ^andbouw en Visserij) besloten de jacht p waterwild en houtsnippen tot en met 2 januari te sluiten. Afhankelijk van het ïmperatuurverloop zal nader worden be ien of verdere sluiting van deze jacht, ie normaliter tot 31 januari geopend is, oodzakelijk is. )veral in het land beginnen acties op ang te komen om de voedselnood van ogels te lenigen. Particulieren en vogel- ulpgroepen kunnen adviezen en verzoe- en om bijstand doen bij het Nationaal omite Wintervoeding Vogels in Den aag, telefoon 070-638038. Bijzonder ïoeilijk hebben het ook de reigers. Ver pacht wordt, dat de reigerstand een ge- (oelig verlies zal lijden. Als het blijft vriezen zal de kans op vis sterfte in onze binnenwateren toenemen. Daar is maar heel weinig tegen te doen, zegt de directie visserij van het ministe rie van Landbouw en Visserij. Niettemin enkele adviezen: sneeuwruimen op dich tgevroren viswater kan zin hebben, om dat het zonlicht dan weer zuurstofpro- duktie in het water mogelijk maakt. Incidenteel kan ook iets bereikt worden door het water te beluchten of er zuur stofrijk water doorheen te laten stromen. Men loopt dan wel het risico dat men door het opwervelen van modder een averechts resultaat verkrijgt. Deze me thode moet daarom alleen worden toege past na overleg met de provinciale visse- rijkundige ambtenaar. Het hakken van bijten wordt afgeraden, omdat de vis zich dan namelijk rond zo'n bijt gaat verzamelen, waardoor er teveel vis is voor de aanwezige hoeveelheid zuurstof. Alleen bij invallende en doorzettende dooi kunnen bijten een oplossing bieden. Het overbrengen van vis naar open wa ter wordt vanwege de geringe overleving skansen ontraden. Sneeuwploegen hebben gisteren met bull dozers een weg gegraven door de meters hoge sneeuwmassa's om twee boerderijen in Westerlee uit hun isolatie van vier da gen te bevrijden. De twee families had den alleen nog via de telefoon contact met de buitenwereld. Aan eten was er geen gebrek, omdat de diepvriezer goed gevuld was. De grootste zorg was, dat de gastanks zouden leegraken en dat de wa terleiding het zou begeven. Problemen ook nog bij de Spoorwegen, die het aantal diensten moest beperken. Er worden minder intercitytreinen inge zet, terwijl op sommige lijnen de inter- citys zijn vervangen door stoptreinen. Er doen zich nog grote vertragingen voor. De omzet in de treinrestauraties is de af gelopen dagen gehalveerd. Door de ont wrichting van het treinverkeer is onge veer 25 procent van de diensten van het bedienend personeel uitgevallen, terwijl de resterende diensten slechts gedeelte lijk draaien. Vertragingen deden zich ook gisteren voor voor op Schiphol. Het goederenverkeer op de weg heeft wat het internationaal vervoer betreft al een schadepost opgelopen van ruim vier miljoen gulden (stilstaan en uitvallen van wagens); het binnenlands vervoer gaat wel door, zij het met vertragingen, waar door reeds een schade van 1 1/2 tot 2 miljoen gulden is ontstaan. Daarnaast is ook schade ontstaan aan de goederen zelf. Op de Nederlandse bloemenveilingen zijn deze week al grote partijen bloemen doorgedraaid. Exporteurs kunnen de bloemen haast niet wegkrijgen, in de binnenlandse bloemenhandel is het al niet veel beter, sneeuw en vorst hebben de straathandel verdreven en ook de klanten laten verstek gaan. In de bloe menkassen is de temperatuur vaak al ge vaarlijk laag geworden. Hier en daar is al schade geleden door storing in elektri- citeits- of g vormt momenteel nog het grootste beletsel voor het doorgaan van de elfstedentocht. Machines kunnen niet gebruikt worden omdat ze door het ijs zakken. En de vooruitzichten zijn, dat het opnieuw gaat sneeuwen, gepaard gaande met harde winden. De Hoog heemraadschappen melden, dat het ijs op sloten en boezemwatergangen in het gebied tussen Den Haag, Gouda, Hol landse Ijssel, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg zeer onbetrouwbaar is De Friezen, en zij uiteraard niet alleen, denken na 16 jaar weer serieus aan een elfstedentocht. Er is reeds door het provinciaal bestuur een vaarverbod uitge vaardigd. Maar de natuur laat zich niet dwingen. Een dik pak sneeuw op vele wateren en tochten vormt momenteel het grootste beletsel. Met mensenhanden niet op te ruimen en het ijs is nog niet sterk genoeg om machines te gebruiken. TILBURG (ANP) De Til- burgse wijnhandel Kerstens heeft bij een expediteur in Limburg beslag laten leggen op een partij van meer dan 400.000 flessen wijn. De flessen bevatten een Italiaanse land- wijn en zijn qua uiterlijk nage noeg gelijk aan die waarin Portugese Mateus-rosé-wijn wordt verkocht. Mateuswijn wordt in Nederland exclusief verhandeld door wijnhandel Kerstens. De partij nep-Mateus is aange kocht door de Amsterdamse firma Vos, die de wijn te koop kreeg aangeboden van een in woner van Liechtenstein. Die kocht de wijn van een Italiaans bedrijf, dat door de Italiaanse importeur van Mateus als niet erg betrouwbaar wordt om schreven. Ook de firma Vos heeft volgens een woordvoer der van Kerstens beslag op de partij laten leggen omdat zij zich letterlijk en figuurlijk ge flest voelt door de Liechtenstei ner die de wijn als echte Ma teus aanprees. De firma Kerstens werd op het bedrog geattendeerd door een zakenrelatie die van de firma Vos een proefzending nep-Ma teus ontving. Volgens directeur Kerstens van de gelijknamige wijnhandel zijn de etiketten op de flessen een kopie van die op de Mateusflessen. In bijna onleesbare lettertjes staat er echter op dat de inhoud van de gelijkvormige fles uit Ita liaanse landwijn bestaat „Het is onze zorg om kost wat kost te voorkomen dat deze partij op de markt komt", aldus de heer Kerstens. Zijn firma zet per jaar ongeveer tien miljoen flessen Mateusrosé op de Ne derlandse markt af. jn het algemeen zal het vrijdag, rooral in het zuiden en midden 'ai> het land weer harder vrie- ien. De belangrijkste druksyste- hen, die het weer in onze omge- ring het komende etmaal zullen >epalen zijn een hogedrukge- >ied boven Skandinavie en een lepressie die zich donderdag- norgen even ten westen van Jordeaux bevond. Het hoge- Irukgebied hanfhaaft zich en le depressie trekt langzaam via uidelijk Frankrijk naar het niddellandse zeegebied. Voor >ns heeft dit tot gevolg dat met en oostelijke wind de aanvoer •an zeer koude lucht uit Duits and zal voortduren. De bewol- ing van de depressie, die in le nacht van woensdag op don- Ierdag voornamelijk het zuiden in midden van Nederland bin- lendrong zal geleidelijk weer ifnemen. Sneeuw wordt niet •erwacht. De temperaturen lie- >en vannacht in ons land nogal liteen. In het zuiden en midden vaar veel bewolking was wer- len minima van ongeveer min graden gemeten, maar in het ioorden werden bij weinig be volking en wind minima van ingeveer min 17 graden bereikt. weersvooruitzichten in cijfers oor zaterdag: antal uren zon: 0 tot 3: lans op een droge periode van rtinstens 12 uur: 70 procent; :ans op een geheel droog et- iaal: 40 procent. Iissingen .-Limburg berdeen BRAND Een felle brand heeft gisteren de kinderkleding zaak Over maat in de Almelose bin nenstad vol komen ver nield. De schade be draagt meer dan een mil joen gulden. De oorzaak is nog onbe kend. DEN HAAG (ANP) PPR-fractievoorzitter Ria Beckers wil van minister De Ruiter van justitie weten wat hij denkt van het toepassen van een chemisch preparaat voor tijdelijke castratie bij gevangenen. Dit zou volgens mevrouw Beckers worden gehanteerd als voorwaarde voor tijdelijke invrijheidsstelling. De PPR-fractievoorzitter wil tevens van de minister we ten of bedoeld preparaat vaker wordt toegepast dan al leen in het door het maandblad van de reclassering be schreven geval van een pedofiel. Zij meent dat het toedienen van dergelijke preparaten alleen mag gebeuren onder strikte vrijwilligheid van de persoon in kwestie en bnovendien op basis van een volledige informatie over de werking van bedoeld preparaat. VW EN AUDI DUURDER LEUSDEN Volkswagen en Audi zijn als gevolg van koers wijzigingen per 1 januari duur der geworden. De verhogingen liggen, afhankelijk van het mo del, tussen 0,5 en 2 procent, aldus een mededeling van de Nederlandse importeur, Pon's automobielhandel in Leusden. De goedkoopste VW, de Polo, kost nu 12.148,-. Voorstel aan partijraad: Twee lijsttrekkers PvdA bij Europese verkiezingen (Van onze parlementaire re dactie) AMSTERDAM De onafhan kelijke commissie van de PvdA die zich heeft bezigge houden met de kandidaatstel ling voor het Europees Parle ment heeft de partijraad een „dubbel lijsttrekkerschap" aanbevolen. Voorgesteld wordt de PvdA-lijst bij de Europese verkiezingen van 7 juni te laten aanvoeren door dr. A. Vondeling en mevrouw I. van den Heuvel-De Blank. Naar verluidt heeft Vondeling grote moeite met een gedeeld lijstaanvoerderschap; hij wil alléén de PvdA-lijst gaan lei den. De partijraad zal zater dag in een vergadering in Zeist een uitspraak doen. VOORZITTER BEDRIJFSCHAP SCHILDERS: Aftrekpost onderhoudskosten noodzakelijk RIJSWIJK (ANP) De onderhoudskosten van huizen moet volgens voorzitter J. Koeman van het bedrijfschap Schilders bedrijf voor de belassting weer aftrek worden. Hij vindt dit noodzakelijk als compensatie voor wat hij gisteren tijdens de vergadering van het bedrijfschap in Rijswijk noemde de dras tische verhoging van het huurwaardeforfait en de aanslag in de vermogensbelasting. De heer Koeman toonde zich verder zeer teleurgesteld over het voor dit jaar aangekondigde prijsbeleid. Volgens hem kun nen de door d^ minister van economische zaken toegestane prijsverhogingen onmogelijk de kostenstijging in de bedrijfstak schilders goedmaken. Hij voorziet als gevolg daarvan een aan tasting van de bedrijfsrendementen. KLM begint lijndienst op Tanger SCHIPHOL De geschillen op luchtvaartpolitiek terrein tus sen Nederland en Marokko zijn opgelost. De KLM heeft van daag haar diensten op Casa blanca hervat. Royal Air Maroc zal op 9 januari de diensten op Amsterdam weer gaan uitvoe- De KLM heeft toestemming ge kregen om per 1 april éénmaal per week op de Noordmarok- kaanse stad Tanger te gaan vliegen. Sinds 2 november lagen de vluchten van de KLM en van Royal Air Maroc tussen Neder land en Marokko om een con flict stil. Oorzaak van de proble men was de reeds jaren lang bestaande wens van Nederland se zijde om rechten voor de KLM te verkrijgen op een Noordmarokkaanse stad, naast de bestaande diensten op Casa blanca. De Marokkaanse autori teiten weigerden echter ieder antwoord op dit verzoek. Volgens een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst heb ben Nederland en Marokko nu een interim-regeling gesloten, die voorlopig één jaar van kracht zal zijn. De KLM zal als vanouds tweemaal per week Casablanca aandoen. Het aan tal vluchten van Royal Air Ma roc blijft ongewijzigd. De Australische regering heeft de nieuwe verlaagde KLM-tarie- ven voor de diensten tussen Nederland en Australië afge keurd. Over de redenen die de Austra lische autoriteiten daarbij gege ven hebben kond de KLM, noch de woordvoerder van de rijk sluchtvaartdienst nadere mede delingen doen. accountant: 77 o (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM heeft sinds 1970 „zwarte" betalingen verricht van tussen de zestig en honderd miljoen gulden per jaar. Dit zegt J.de Wit, die vorig jaar werd ontslagen als hoogste accountant van de KLM in de Vere nigde Staten en Canada, in een inter view met het weekblad Vrij Neder land. Volgens De Wit werd het „zwarte" geld gebruikt voor het om- en opko pen van reisorganisaties, die ervoor noesten (moeten) zorgen, dat. de vliegtuigen van de KLM vol kwamen. Een en ander zou volgens de Wit ge beurd zijn in Amerika, maar ook in Nederland zelf. „Hier heeft de KLM in zeer belangrijke mate de reisindustrie opgekocht. De KLM heeft FIT in Eindhoven, Centouri in Haarlem, de Magneet in Alkmaar en Lissone-Linde- man met verschillende kantoren in. Nederland en ook buiten Nederland". Ook andere luchtvaartmaatschappijen kopen reisorganisaties om, „maar de KLM is op dit terrein topscorer ge worden, in elk geval in Amerika". In het geval van omkopingen in de Verenigde Staten was het, aldus De Wit, nogal eens zo, dat er contante be talingen gedaan moesten worden. Daardoor zou het veel gebeurd zijn, dat KLM-employees op verzoek van de bedrijfsleiding koffers vol geld over de oceaan smokkelden. De Wit zegt dat hij zelf ook wel eens geld voor de KLM naar het buitenland heeft gebracht. Volgens hem werd er voor deze uitvoer van geld geen ver gunning gevraagd bij de Nederland - sche Bank. Het kapitaal voor deze „zwarte" kas wordt vergaard, aldus de ex-accountant, door bepaalde inkom sten niet op te geven. De noodzaak van de „zwarte" betalin gen was volgens De Wit het gevolg van een „te optimistische" planning aan het eind van de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig. Deze leidde tot een drastische uitbreiding van de vloot met grote DC-10's en Boeing-747's, de zg. wide-bodies. Ver antwoordelijk voor deze planning was S.Orlandini, de huidige president-di recteur. Al is er door de vorst nog erg weinig van te bemer ken, een belangrijk deel van de binnenschippers is al enkele dagen in staking. Inzet is de wijze van verdeling van de aangeboden vracht naar België en Frankrijk over de Nederlandse binnenschippers. Het overleg tussen overheid en schippersorganisaties werd vorige maand afgebroken, vlak nadat staatssecre taris mevrouw Smit-Kroes een belangrijke concessie had gedaan. Aanvankelijk had zij geweigerd in te gaan op de eis van de schippers voor een wettelijke regeling van de toerbeurt (het verplichte aanbieden van vrach ten op de schippersbeurzen, waar dan de schippers in volgorde van binnenkomst vracht mogen aannemen).La- ter -ging zij echter akkoord met een wettelijke regeling van de „affichage" van vrachtaanbiedingen, wat bete kent dat aangeboden vrachten, ook als ze buiten de beurs om zijn aanbesteed, verplicht op de beurs moeten worden aangekondigd. Daardoor zouden buiten de beurs handelende schippers en bevrachters publiekelijk bij hun collega's aan de schandpaal genageld worden, hetgeen preventief zou kunnen werken. Een compromis dus. Opmerkelijk is nu dat de schippers met die rege ling op zich nog best akkoord konden gaan, maar zich slechts afzetten tegen het eraan gekoppelde voorstel, dat de affichage zal worden uitgewerkt door een insti tuut, waarin behalve schippers en overheid ook de ver laders en bevrachters zitting hebben. Die laatste twee groepen mogen echter van de schippers niet meepraten, kennelijk omdat ze tóch tegen iedere vorm van concur- rentie-uitbanning tussen de schippers onderling zijn. DAARMEE lijkt de aanleiding van de nu begonnen staking wel zeer gering te zijn. Temeer daar de eis voor de vergaande verplichte toerbeurt, in de praktijk in strijd komt met het uitdrukkelijke streven van die zelfde schippers, om een zo groot mogelijke persoonlij ke vrijheid te behouden. De schippers wekken met hun staking nu de indruk met een prestigeslag bezig te zijn. Een indruk die ook al was blijven hangen van de ge ruchtmakende blokkade van de binnenwateren door de schippers, drie jaar geleden. Sneeuw is gewoon regen in schaapskleren Het is dat je van sneeuw ballen en poppen kunt maken, want voor de rest stelt het helemaal niets voor: het is gewoon ordinaire regen in schaapskleren. Toch zijn er mensen, die bij het vallen van de eerste vlokken spontaan beginnen te stotteren van verrukking en blijkijkerig tot aan hun middel door de brij schuivelen alsof ze door een berg gouddukaten waden. Nou, mij niet gezien: ik zie het liever op een mooie ansichtkaart sneeuwen. Daar blijft ie tenminste mooi gelijkmatig liggen en je houdt er je voeten ook nog droog bij. De werkelijkheid is immers altijd anders. Het sprookje van een witbesuikerde wereld is natuurlijk aardig bedacht, maar het is helaas vliesdun en heeft doorgaans te weinig adem om de volgende ochtend te halen. Voordat de zon ondergaat is het al een ijswafel geworden, die in de modder is gevallen, 's Morgens was het nog: „waarom is uw sneeuw witter dan de mijne?" en 's avonds ligt hij alweer licht gebruind voor je deur. Alsof ie ook net terug is van Tennerife. Tel uit je winst. Daar komt nog bij. dat sneeuw de mensheid duidelijk agressief maakt. Wie staat er bijvoorbeeld voor in, dat de kleine, vriendelijke jongen, die u huppelend met zijn schooltas passeert, zich enkele seconden later niet zal omdraaien om een klamme, kleffe bal in uw nek te werpen? En dan moetje dat nog leuk vinden ook. Terwijl de sneeuw smeltend je interlock indruipt, dien je een glimlach te produceren en de dekselse werper met een schertsende vinger terecht te wijzen. Want doe je dat niet, dan loop je de kans. dat er gelijk nog zo'n onverteerbaar hard brok in de boord van je overjas wordt gecaramboleerd. Ik had het gisteren nog vlak bij mijn thuis. Vallend en bukkend had ik inmiddels twaalf ballen ontweken en dat vond ik. al zeg ik het zelf, een fraai succesje. Daarom groette ik mijn hartelijke melkslijter, die net vóór de deur stond, dan ook met ongewone geestdrift. Twee seconden later brak een ingedikte sneeuwbal van gewapend beton tegen mijn achterhoofd stuk. Ik draaide me bliksemsnel om en keek pal in het stralend vollemaansgezicht van de melkslijter. „Haha", riep hij, „dat had u niet gedacht hè?". „Wat heeft dat in vredesnaam te betekenen?", vroeg ik, pijnlijk getroffen. „Nou", legde hij op spreekstoelsterkte uit, „dat is een sneeuwbal hè. Schud maar eens lekker met uw hoofd, want anders loopt het gegarandeerd in uw nek". Ik schudde beheerst mijn hoofd en kreeg gelijk weer zo'n kledder, nu tegen mijn rechterwang. „Die had ik toch nog op mijn wagen liggen", riep de melkslijter, „hoe is ie?". Ik zag hem daarop bukken en weer een bal kneden. Hijgend schreeuwde hij: „ja. mikken kan Gijs nog steeds als de beste". Nu kon ik mij natuurlijk bliksemsnel terugtrekken in het portiek, maar dat zpu een al te smadelijke nederlaag betekenen tegenover die melkmuil. Derhalve sarong ik achter een lantaarnpaal en begon haastig een eigen voorraadje te modelleren. Terwijl ik daar volop mee bezig was, spatte er wederom een bal in mijn hals uiteen. „Nou moet je toch eens ophouden jongeman", riep ik, „er zijn grenzen". Verdraaid ik werd op dat moment echt kwaad, want ik kon met de beste wil van de wereld de lol vhn zo'n schietschijfspelletje niet inzien. „Wat zijn we nou eigenlijk aan het doen?", dacht ik, „als er geen sneeuw ligt ga je toch ook niet met pollen gras en handen vol aarde naar passerende wandelaars gooien. Maar met sneeuw mag het opeens wel. Waar slaat dat nou op?". „Ik ben jaren op honkbal geweest", hoorde ik de melkslijter roepen, „daar leer jewel richten". De bal die op mijn achterhoofd ontplofte, bewees in elk geval, dat hij niet snoefde. „Maar nou ik", schreeuwde ik met overslaande stem; een laaiend vuur van woede deed me opeens trillen. Ik voelde de bal ijskoud in mijn handpalm liggen. Mijn arm spande zich en ik gooide. Het ging verschrikkelijk hard en ik zag de witte bol in een flits rakelings over het hoofd van de melkslijter vliegen en dof tegen de borst van mijn rechterbovenbuurman uiteenvallen, die net op dat moment naar buiten kwam om zijn vuilniszak langs het trottoir te zetten. Ik zag hem naar de melkslijter lopen, maar die wees met een fijnzinnige vinger in mijn richting. „Wat heeft dat te betekenen?", vroeg hij met hoge kropstem. „Nou, dat is een sneeuwbal, nietwaar", riep ik jolig, „hij was goed raak hè?". Ik zag aan zijn gezicht, dat er, althans wat hem betrof, weinig te lachen was. „Dat valt me bijzonder tegen van u", zei hij afgepast, „een hele goede middag". Met zijn besuikerde borst liep hij de portiek binnen, waar hij de deur met een doffe dreun achter zich dicht smeet. Ik ben bang, dat ik voor de komende zomervakantie toch een nieuw logeeradres voor onze hond zal moeten zoeken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9