Haast maken met verbouwing De Kuip Door vorst geteisterde vogels vinden hulp en onderdak in dierenpark SPREEKRECHT VOOR PUBLIEK IGLO VOOR SLANGENBENDE Voorhoutse huisarts dr. A. W. Bots draagt na 35 jaar praktijk over KORTWEG REGIO LEIDSE COURANt DONDERDAG 4 JANUAR11979 PAGINA 5 COMMISSIE VOOR CULTURELE ZAKEN NOORDWIJK: NOORDWUK „We moeten zo snel mogelijk beginnen met de verbouwing van De Kuip." Dit concludeerde gisteravond Fieke van Dam in de commissie voor Culturele Zaken. Haar standpunt werd unaniem ge deeld door de overige leden van de commissie. Het dorpshuis De Kuip zal voor een bedrag van 350.000 gulden worden om gebouwd tot een kleinschalig dorpstheater, dat voor een breedschalig scala aan activi teiten geschikt kan zijn. De Stichting Kulturele Activi teiten Noordwijk (KAN) had om een uitvoerige verbouwing ge vraagd. Burgemeester mr. Bon- nike en Kuip-directeur Hoeven- aars zeiden het streven naar perfectie wel te onderschrijven, maar niet in de Kuip. De kleine zaal van deze accommodatie is nu eenmaal niet geschikt voor grote manifestaties. Mr. Bonni- ke meende dat de aankoop van het Lido voor dergelijke activi teiten een ideale oplossing zou bieden. Wellicht is het mogelijk om met het beschikbare krediet wat meer voorzieningen aan te brengen, overeenkomstig met de wensen van het KAN, terwijl het altijd mogelijk is een aan vullend krediet te vragen. Gisteravond bleek het conflict tussen het KAN en het Noord- wijkse gemeentebestuur te zijn bijgelegd. Het conflict was voor al ontstaan door publicaties in een plaatselijk weekblad waar in ambtenaren werden aange vallen. KAN-vertegenwoordig- ster Monica van Egmond gaf gisteravond een uitvoerige ver klaring. NOORDWIJK Aan het begin van de vergadering van de commissie voor culturele zaken maakte burgemeester mr. Bonnike gewag van een historisch moment. Voor het eerst bestond er namelijk gelegenheid voor het publiek om gebruik te maken van het onlangs ingevoerde spreekrecht. Een tweetal Noordwijkers meldden zich daarvoor aan. Van der List, oud-lid van de commissie, vroeg aandacht voor de problemen van de kunstenaar Ab Steenvoorden, nu de plannen voor de bouw van een atelier bij zijn woning op de lange baan waren geschoven. Overburen hadden tegen de plannen een AROB-procedure aangespannen, bleek uit het antwoord van mr. Bonnike. Inmiddels is een wijziging van het bestemmingsplan op gang gebracht, maar ook deze procedure kan wel enkele maanden aanlopen. Het gemeente bestuur is bereid met Steenvoorden over een tijdelijke oplossing te praten. Brederode vroeg namens HTIOS en „Louis Bouwmeester" aandacht voor de belangen van de toneelverenigingen. In tegenstelling tot de beeldende kunst en de toonkunst is toneel niet in de raadscommissie vertegenwoordigd. De burgemees ter attendeerde op de uitwerking van de Kaderwet, welke dit jaar tot stand moet komen. In dit verband kan worden bezien of ook het toneel een vertegenwoordiging kan krijgen. Met de vragen en het antwoord was ongeveer twintig minuten gemoeid. Omtrent de culturele vorming op de scholen was nogal gepola riseerd vond burgemeester mr. Bonnike. Een beetje polarisatie behoort tot het avontuur van het leven, merkte de burgervader wijsgerig op, maar er bleken zich ontwikkelingen te hebben voorgedaan, waarover de com missie gevraagd werd haar standpunt te bepalen. In een vorige vergadering had KAN het fiat gekregen om het reeds gecontracteerde „Pot voor Drie" te laten doorgaan. Over andere voorstellingen van KAN zou nog nader overlegd worden. „Pot voor Drie" bleek evenwel de plank te hebben opgehaald en daarvoor in de plaats had de Stichting het poppentheater van Francine Abbing aange trokken. Besprekingen waren nog gaande met onder meer een kindercabaret. Als standpunt van B. en W. meldde mr. Bonnike, dat het reeds gecontracteerde poppen theater zou kunnen doorgaan. Wat de rest betreft wilde het college de culturele vorming voor dit seizoen in eigen hand houden, mede omdat men het standpunt van de onderwijsin spectie en het schoolhoofden convent wilde weten omtrent de educatieve waarde van het pro gramma. Het programma voor 1979-1980 zal in gezamenlijk overleg van gemeente, Stichting KAN, de onderwijsinspectie en het hoofdenconvent worden vastgesteld. Ieder bleek zioch daarmee te kunnen verenigen. Uit de discussie bleek dat er aangaande het overleg tussen de Stichting KAN en het school hoofdenconvent misverstanden waren ontstaan. Volgens het raadslid Fieke van Dam hadden vertegenwoordigers van het convent de commissie verkeerd ingelicht. „Dit had ook in de brief moeten staan", meende het raadslid. „Ook wij waren onaangenaam verrast", ver klaarde mevrouw Van Egmond. Het is de opzet van KAN om ervaring en mankracht te leve ren voor een schoolprogramma met een zo breed mogelijk scala- van voorstellingen. De belang stelling van de jeugd voor der gelijke programma's is zeer groot. De barre sneeuwstorm van dinsdag avond inspireerde een aantal jeugdi ge Alphenaren. Geheel in stijl begon nen zij aan de bouw van een iglo, die paste in de polaire omstandighe den van die avond. In de tuin van Ruysdaalstraat 63 staat het winterbouwsel. John van Roon (12) is er de geestelijke vader van. Samen met zijn twee vriendjes Berto van Deuren en Joop Alers deed hij het leeuwedeel van het werk. Uit de hele buurt werd de sneeuw aange voerd, omdat de direkte omgeving al spoedig te weinig bouwmateriaal bood. Het was overigens een koude klus. Dinsdagavond kwamen de moeders handen te kort om de bevroren kleren en gelegenheids bouwvakkers te ontdooien. Woens dagmorgen werd de draad weer opgevat De trapleer kwam er aan te pas om de top erop te krijgen. In de middag was de zaak gereed. Er zitten al meer dan 30 manuren in vertelden de trotse bezitters, maar nu heeft de „Slangenbende" zoals het drietal wordt genoemd dan ook een magnifiek zij het wat fris onderkomen. VOORHOUT Dr. A. H Bots, huisarts ia Voorhout wordt zondag 7 januari 65 jaar. Reden om in de loop van deze maand zijn huisartsen praktijk over te dragen aan bet jonge artsenpaar Hoorn weg - Sleeboom. Ook een re den om terug te blikken op het werkzame leven van deze arts die nu al 35 jaar, onder broken door drie jaren Indië, zijn praktijk in Voorbout uit oefent. Vit de vele reakties van patiënten op bet naderen de afscheid van Dr. Bots blijkt, dat de medische en psychische bijstand van deze geziene arts niet ophielden na een consult tijdens spreekuur of aan bet ziekbed. Het blijkt dat de uren die hij naast zijn taak als arts aan zijn patiën ten wijdde, met geen moge lijkheidzijn te tellen. Het lijkt haast onmogelijk om alle akti- viteiten die dr. Bots vanaf 1942, toen hij afstudeerde en bij zijn vader in de praktijk ging werken, beeft onderno men op te sommen. Vooral zijn echtgenote staat ver baasd da t iemand zoveel heeft gedaan in één mensenleven. „Toen ik in 1942 bij mijn vader in de praktijk ging werken naëm ik al gelijk een groot aantal patiënten over. De auto van mijn vader werd in de oorlog door de Duitsers gecon- fisceerd. Daardoor moest ik vaak op mijn motorfiets naar "het verre end" zoals dat in huiselijke kring werd ge noemd. Ik reed toen op een soort benzine van Sikkens. Daarvan kreeg die motor heel snel een „vette pit" zodat ik Sassenheim maar net kan ha len. Bij Bakker in Sassenheim jvisten ze hem dan weer aan de praat te krijgen zodat ik dan weer net huis kan halen". De drie jaren die de arts na de Tweede Wereld oorlog in Indonesië heeft gewerkt om schrijft hij als een zeer waar devolle periode in zijn leven. Hij werkte daar in het zieken huis in Medan, waar tussen de eerste en tweede politionele aktie plotseling de beddenca paciteit werd verdriedubbeld. Het was goed om met andere mensen samen te werken. Je was verplicht je besluiten te argumenteren en overal een rapport van te maken. Als huisarts werk je toch meer als solist. Misschien vandaar mijn vele nevenaktiviteiten, waar ik veel in moest worden samen gewerkt. De meest prettige herinnerin gen bewaar ik wel aan mijn tijd bij de EHBO. En dan vooral de tijd in de oorlog. Daar begon ik als instrukteur. Het was altijd een mieterse club. Toen er eens gebrek aan bloed-donors. was, nam iede reen van de club een wijk voor zijn rekening om donors te werven. Er werd geoefend in „De Bonte Koe", aldus dr. Bots. Daar begon dr. Bots ook met een stuk gezinsvoorlichting en opvoeding. In '43 kwam de speciale opleiding voor men sen in de ondergrondse. Dat was ongeveer dezelfde oplei ding als die voor hospitaalsol daten. Zij leerden daar de grondbeginselen van eerste hulp in de specifieke oorlogssi tuatie. Vier jaar lang was dr. Bots docent aan het Kraam- centrum aan de Sassenheimse Teylingenlaan. Hij was lid van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de genees kunst in de kring Leiden en in 1956 was hij mede-oprichter van het Nederlandse Huisart sengenootschap. Verder heeft een samenwerking met nog twee huisartsen uit de omge ving geresulteerd in de oprich ting van het Leidse Universi tair Instituut voor geneeskun de. Hierdoor werd het voor de huisartsen mogelijk goed op de hoogte te blijven van lande lijke onderzoeken, óók in de huisartsenpraktijk. Medewerking. Het ontbrak huisarts dokter Bots zeker niet aan medewerk ing van zijn patiënten toen hij het plan opvatte om aan een dissertatie te gaan werken voor een promotie. Hij promo veerde in 1965 op het proef schrift „Keelontstekingen in de huisartsenpraktijk". De be wondering van de hele patien- tenkring was groot bij de pro motie van hun arts. Een fraaie zonnewijzer en een comforta bele leren stoel zijn de tastbare bewijzen daarvan. Beide gaan mee naar de toekomstige wo ning in het Kievitspark. „Ik ben er erg aan verknocht". In de jaren vijftig was Dr. Bots eigenlijk een soort lopende band arts. In vijfendertig jaar heeft hij tussen de twee- en driehonderd bevallingen ge daan met als topper 1959. Er v/erden toen honderdveertien kinderen geboren tegen „nor maal" tachtig negentig per jaar. Mevrouw Bots: „Je dacht er eigenlijk niet aan dat je nooit vrij had. ook niet in de weekeinden. Ik kon nooit met de kinderen naar Noordwijk als mijn man dienst had. Dat heeft toch jaren geduurd, ter wijl we ook nog de apotheek aan huis hadden". Dr. Bots sluit daar op aan: „Maar Voor hout is zeker geen nare prak tijk voor ons geweest, met patiënten die al te vaak node loos een beroep op ons deden. Vaak is het alleen maar een kort telefonisch consult. De eerste vierentwintig uur is er vrijwel nooit reden voor onge rustheid. Eerst moet worden bekeken hoe het ziektebeeld zich ontwikkelt. Maar een ge ruststelling is dan echt even noodzakelijk". Op zaterdag 27 januari neemt Dr. Bots met zijn echtgenote afscheid van patiënten, oud patiënten, vrienden en beken den tussen 14.00 en 17.00 uur in het Parochiehuis aan de Herenstraat in Voorhout. WASSENAAR IN HARTJE WINTER WASSENAAR Een groot aantal in het wild levende vogels heeft in deze barre wintertijd het Dierenpark Wasse naar de rol van gastheer opgedrongen. Terwijl via de publiciteitsmedia een be roep op de bevolking wordt gedaan de vogels in de vrieskou niet te vergeten, verzamelen meeuwen, reigers, mezen, en nog vele andere gevederde vrienden zich dagelijks rond de welvoorziene dis in de open rennen en verblijven in het Die renpark. De Wassenaarse dierentuin maakt een verlaten indruk. Logisch, wie niet nood zakelijkerwijs zijn huis moet verlaten, laat zich met de wetenschap van de bui ten heersende lage temperaturen koeste ren door de gezellige warmte van de hui selijke haard. De risico's die dreigen op de bij tijd en wijle spekgladde Rijks straatweg naar het Dierenpark zijn on der deze weersomstandigheden verre van denkbeeldig. De bezoekers laten het af weten tot betere (lees: warmere) tijden. Dierenpark Wassenaar is nu uitsluitend het domein van verzorgers en dieren. De dierenverzorgers hebben het door de hui dige weersgesteldheid er niet eenvoudi ger op gekregen. Bij de omvangrijke ta ken van het schoonhouden en voederen is nu ook nog het sneeuwvrij maken van de vaak bewerkelijke hokken bijgeko men. Ook moeten de waterbakken ijsvrij worden gehouden. r Element Er is een aantal dieren dat zich onder de huidige weersomstandigheden toch in zijn element voelt. De pinguins bijvoor beeld, zijn actiever dan ooit. De zeehon den vinden het echter raadzamer in het water te blijven. Zij prefereren de tem peratuur van zes k zeven graden van het water in hun bassin boven de vriestem peraturen van het Nederlandse winter weer. De wolven in het afgeschutte, bos rijke gebied in het Dierenpark roepen de gedachte aan Siberië op. De kou lijkt de kamelen en de yaks niet te deren. Voor zover er dieren zijn die niet bestand zijn tegen de winterse omstandigheden, zitten ze in de winterverblijven, waar de tem peratuur meer aan hun behoeften is aan- Adopt. Hulp De telefoon op het kantoor van het Die renpark staat nauwelijks stil. Herhaalde lijk roepen mensen de hulp in van de heer Louwman en de zijnen voor in moeilijkheden verkerende vogels. Het Dierenpark geeft adviezen en suggesties voor zover het in haar vermogen ligt. Bij Reigers, een van de vogelsoorten.dat, zich dagelijks rond een goed voorziene dis in het dierenpark Wassenaar verza melt. eventuele complicaties, laat de heer Louwman weten, kan het Dierenpark de verzorging van gestrande „luchtreizigers" Inlichtingen hierover kunnen lie Juist in deze tijden, nu de inkomsten door het uiterst geringe bezoekerstal zeer te wensen overlaten, is het nut van de geldelijke opbrengsten van de adoptie duidelijk bewezen. Zoals bekend stelt Dierenpark Wassenaar een ieder in de gelegenheid één der dieren te adopteren. Men draagt een bepaald bedrag in de kosten van voer en huisvesting bij. Op het hek van het desbetreffende dieren verblijf wordt dan een bordje met de naam van de ,,adoptie-ouder(s)" beves tigd. Een aantal dieren is nog te adopte ren. Het adoptieschap geldt voor de peri ode van twaalf maanden en kan elke dag ingaan. Inlichtingen worden schrifte lijk of telefonisch verstrekt: Dierenpark Wassenaar Zoo, telefoon 01751-78691. NOORDWIJK Districtskam pioenschappen langebaanwed- strijden voor heren, dames en junioren worden zaterdag 6 ja nuari aan de Noordwijkse Jonk heer Geartslaan gehouden. De ze worden dus niet zoals eerder werd vermeld in Sassenheim gehouden. De wedstrijden be ginnen om half negen. Inschrij ven voor acht uur. LISSE De gemeenteraadsle den van de PvdA, D'66 en PPR zijn maandagavond 8 januari vanaf acht uur aanwezig in café Van Diemen aan de hoek Here- weg en Derde Poellaan om sa men met belangstellenden een agenda op te stellen voor de komende raadsvergadering. LISSE Het Vrouwentrefpunt in Lisse houdt op woensdag 10 januari in de MVO-school aan de Achterweg 7 in Lisse haar algemene vergadering. Bespro ken worden de aktiviteiten die in oktober van start eaan. Ver- der wordt er een stuurgroep samengesteld en worden de the ma-avonden voor de maanden maart en april besproken. De vergadering begint om half ne gen. LISSE De Streekcommissie voor de Bollenstreek vergadert woensdag 10 januari in de Pau- luskerk aan de Lissese Ruis- hoornlaan. Aan de orde komt ondermeer de provinciale herin deling en de positie die de ge meente Hillegom in dit overleg inneemt. Voorts wordt de stand van zaken rond het Oostduinse- rueer in Noordwijkerhout be- NOORDWUK De plaatselij ke afdeling van de Lions Club International viert het 1-jarig bestaan op zaterdag 20 januari met een feest ten bate van gehandicaptensport in de Bol lenstreek. Wie 85 gulden voor het goede doel over heeft, krijgt een toegangsbewijs tot de Charter-Night Ball" in Hotel Noordzee. Om zes uur begint het eet- en drinkfestijn dat on der meer wordt opgeluisterd door het orkest Romani, de Sint Joris Kapel en het huisorkest Sound City Combo. Een oude ambachtenmarkt en een behen digheidswedstrijd maken ver der deel uit van het programma. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW's en de kantoren van de Bondsspaarbank. SASSENHEIM De afdeling Sassenheim van „K. en O. Lei den" organiseert weer een aan tal cursussen die beginnen op maandagavond 15 januari. Er zijn nog plaatsen vrij op de cursus wandkleden, o.l.v. me vrouw Ris. Ook is er een cursus spinnen en weven, o.l.v. me vrouw Vrenzen. Verder is er een cursus Frans voor beginners, en een cursus Franse conversatie. Soortgelijke Engelse cursussen worden er ook gegeven. Tenslot te zijn er nog cursussen hand vaardigheid voor de jeugd van af 6 jaar, die gehouden worden op woensdagmiddag. Inlichtin gen en aanmeldingen bij de dames Kuilema, Saksenhorst 5, tel. 12041, en Boersma, W. de Zwijgerlaan 18, tel. 14485. Meevaller voor Leidschendam LEIDSCHENDAM Tengevol ge van een herverdeling van de loonsom voor de gemeente- groep waarin Leidschendam valt wordt de algemene uitke ring van het rijk voor dit jaar met 80 ct. per inwoner ver hoogd wat voor het gemeente bestuur een extraatje van bijna 125 duizend gulden betekent. Dit blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouders op een aantal schriftelijke vragen van de heer J. A. W. Pohlkamp van Gemeentebelangen Leid schendam. Omdat de circulaire van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken hierover als onderwerp „salarismaatrege len" en „te veel betaalde pen sioenbijdragen" droeg is de cir culaire niet met voorrang be handeld, aldus het college in'" antwoord op de vraag waarom de brief niet aan de orde is gesteld bij het behandelen van de begroting. Nadere bestude ring na de laatste begrotingsver gadering heeft pas aangetoond dat ook gesproken kan worden van een herverdeling van de loonsom in de verschillende ge- meentegroepen. De bijstelling voor loon- en prijscompensatie gebeurt meerdere malen per jaar maar bovenstaande wijzi ging heeft voor het laatst in 1976 plaats gehad. De financiële voordelen voor de gemeente heeft het college aanvankelijk onderschat. In de bijeenkomst van de financiële commissie op woensdag 24 januari zal over de extra-uitkering overleg wor den gepleegd. Gidsencursus VVV-Katwijk KATWIJK Het Katwijkse VVV begint zaterdag 27 januari met een gidsencursus voor jon ge mensen die in het zomersei zoen busgezelschappen in Kat wijk willen begeleiden. Deelnemers die vreemde talen beheersen kunnen in zes zater dagen kennis maken met het VW en haar werkzaamheden. Het bijspijkeren van de toeristi sche kennis van Nederland be hoort eveneens tot het lespak ket. De gidscursus is gratis. Uit de deelnemers worden aan het eind van de cursus mensen gese- lekteerd die kunnen meewerken aan het begeleiden van buiten landse busgroepen. Inschrijving kan dagelijks plaatsvinden op het VW-kantoor aan de Kat wijkse Boulevard of tel. 01718- 13045/13650. Schaatsen in Warmond WARMOND Vanavond zal het ijs op de Poel sterk genoeg zijn om alle Warmondse schaat sliefhebbers te dragen. De War mondse IJsclub heeft voor een prima baan gezorgd met uitste kende nieuwe verlichting. De Warmondse IJsclub maakt uite raard plannen voor wedstrijden maar tijden daarvoor zijn nog niet bekend, wel wil de club alle .leden graag ontmoeten op de baan

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5