Chaotische verkeers situatie in Nederland TREINENLOOP TOTAAL ONTREGELD ÊeidócSotwant Karate-expert tot 2 jaar veroordeeld Nederland kan jaar eerder over Algerijns aardgas beschikken Kansen zeer goed voor Elfstedentocht Koolmonoxyde oorzaak dood gezinsleden IJSBREKER IN ACTIE De twee kanten van Schuitema's ontvoering Brief of telefoon Verbod voor dominee weer BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 JANUAR11979 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN In verband met de weersom standigheden is de treinen loop ohtregeld", zo klonk het gisteren voortdurend op de stations. De NS had er daar om maar van afgezien om de juiste vertrektijden op de aanwijsborden te zetten. Het werd dus „reizen op de gok". Af en toe kwam er een mi niatuur treinstelletje binnen rijden, „stoptrein tot Rotter dam, dan overstappen" of „stoptrein tot Amsterdam en dan overstappen", klonk het uit de luidsprekers op onder meer de stations in Rotter dam, Den Haag en Leiden. De treinstellen waren zo vol, dat men voor het eerst na de oorlog weer in de volge pakte bagagewagens mee reed. Een reiziger vertelde dat hij om 11.03 uur gistermorgen in Rotterdam de intercity naar Amsterdam dacht te nemen. Die hoort daar organiek om 12.05 te zijn. Het was echter half drie, voordat de trein op Amsterdam CS „afmeerde". Zo verliep het voor alle reizi gers naar welke richting ook. De treinen van Rotterdam naar Amsterdam overigens, waren gisteren alleen stop treinen. Geen intercity's. Geen dienst aan „snelle reizi gers". Men diende zijn rei zende ziel in lijdzaamheid te bezitten. Want de Spoorwe gen kondexn iemand meer garanderen dat de treinen op tijd zouden lopen, of dat er geen moeilijkheden waar ook op de baan zouden kunnen ontstaan. Mensen naar de stations belden over de ver trektijden van de treinen moesten het met vage ant woorden doen. Men kon geen enkele zekerheid meer geven, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer heeft gisteren zeer veel hinder van het weer ondervonden. Treinen reden niet meer op tijd, of hele maal niet, auto's kon den zich in het groot ste deel van het land met moeite voortbewe gen en veerboten ble ven in de haven, of konden zich slechts met moeite door het ijs boren. Ook het luchtverkeer liep grote vertragingen op. Va kantiegangers uit Zuid - Europa kwamen in- plaats van gisteren vanmorgen vroeg pas binnen. Er is echter vandaag wat meer hoop voor het verkeer. De wegen zijn overdag wat redelijker berijd baar, aldus de ver keersdienst van de rijkspolitie. Ook de treinen lopen iets gun stiger dan gisteren. Maar in de loop van de avond wordt het weer extra uitkijken geblazen. Vooral in de bochten van de wegen kan het weer glad worden als gevolg van bevriezing v an het daarheen gelopen smeltwater. De streekbussen hebben het, evenals de treinen, gisteren bijzonder moeilijk gehad. Zij moeten veelal de binnenwe gen kiezen en daar kon men slechts sporadisch sneeuwrui men, met alle gevolgen van dien. Intussen hoopt men dat het allerergste voorbij is, want zoals het maandag ewn giste ren was kan het volgens de weerdeskundigen niet zo lang meer duren. Gisteravond bij voorbeeld werd de ellende van de dag nog vergroot, omdat de stuifsneeuw op veel plaatsen in het land het zicht tot minder dan vijftig meter beperkte. Voor de nog op de weg rijdende automo bilisten was dit een extra be proeving. Om daarbij nog maar niet te spreken over de secundaire wegen, die nauwe lijks of in het geheel niet be rijdbaar waren. Niet alleen het verkeer was de laatste dagen en vooral gisteren ontregeld, ook vele huishoudens liepen 'volledig in de war. Gisteravond werd pas duidelijk, dat een onge kend aantal binnenleidingen bevroren was, terwijl in vele gemeenten het huisvuil zich ophoopte, omdat de reini gingsdiensten niet konden rij den. In het Gelderse Ede be sloot men om "eventuele zieken en gewonden per heli kopter te laten vervoeren. Schiphol verkeerde gisteren in een chaos. Van de 212 ge plande vertrekvluchten moes ten er 61 worden afgelast. Van de 201 aankomende vluchten waren er tegen de avond vijftig geannuleerd, onder meer vluchten met Ne derlandse vakantiegangers uit Zuid - Europa. Een aantal andere vluchten liep vrij gro te vertraging op. En voor der totale situatie betreft: de weerkundigen re kenen ook voor vandaag ze ker tegen de avond opnieuw op problemen. Men hoopt vandaag de dien sten weer iets beter te laten draaien, althans in sommige streken van het land. Garan ties, dat alles weer volgens de normale tijdtabellen zal gaan kan men echter niet ge ven. ANWB door buitenland overbelast (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG DE ANWB kent de laatste dagen welis waar geen noodsituatie, maar de alarmcentrale werkt toch op volle toeren. Vooral de Wegenwacht en de zogenaamde sleepdien sten zijn voportdurend in de weer. De dienst buiten land raakt wel overbelast. Zo heeft men tussen de kertstdagen en gisteren maar liefst 111 patiënten uit het buitenland teruggehaald. Verder moesten 150 bescha digde auto's worden terugge haald. De meeste auto-onge lukken van Nederlanders deden zich in West - Duits land voor, aldus de ANWB. Intussen doen zich ook vreemde verschijnselen voor. In Eindhoven bijvoorbeeld kwamen bij de brandweer veel valse automatische alar meringen binnen. De ins tal- lal ties worden volgens de deskundigen kennelijk bein- vloed door de lage tempera turen. De alarmcentrale van de ANWB is al dagen meer dan volop in bedrijf. AMELAND (ANP) Van morgen is een ijsbreker in actie geweest om de verbin ding tussen Ameland en de vastewal te herstellen. Sinds gistermiddag was deze ver binding door de ijsgang ver broken. Vanmorgen voeren de veerboten in konvooi met een ijsbreker voorop, naar en van de vastewal. De dien sten tussen Texel - Den Hel der en Terschelling - Vlie land en Harlingen bleven doorvaren zij het met stevi ge vertragingen. Zo waren er in het gehele land tal van ongemakken, zoals bijvoorbeeld gisteren tussen Amsterdam en Haar lem. In de namiddag stopte een trein achthonderd meter voor het station Haarlem en ging geen milimeter meer verder. DE reizigers hebben de afstand van achthonderd meter toen maar lopend door de sneeuw afgelegd. Alleen enkele bejaarde reizigers bnleven achter. Zij wachtten liever op het ontdooien van een bevroren wissel. WEERKUNDIGE PELLEBOER GELOOFT: (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De kans, dat er toch een Elfstedentocht gehouden kan worden is volgens de weerkundige Pel- leboer zeer groot. Het vroor vannacht in Friesland namelijk 17 graden. Met de vorst van de voorgaande dagen en nachten erbij lijkt de grote schaat stocht, meent hij, al dichtbij te komen. Pelleboer meent ook, dat er nieuwe sneeuw buien op komst zijn, ook al dalen de baro meters thans in Engeland en West -Frank rijk. De vooruitzichten blijven wijzen op winterweer. Met dat al zal het ook nog behoorlijk koud blijven. Zelfs in huis kan deze kou door dringen. Er zijn veel klachten van mensen, die hun huis ondanks de centrale verwar ming niet warm kunnen houden. Het lijkt bijna overbodig, om erop te wijzen, maar s'avonds moet men in ieder geval de gordij nen dichtdoen. Voorlichter Van Donkelaar van het ministerie van economische zaken wijst er bovendien op, dat men moet contro leren of de thermostaat op de verwarming sketel (dus niet de thermostaat in de huiska mer) wel hoog genoeg staat: onder de huidige omstandigheden 80 90 graden. Dat is ongeveer 30 graden celsius. Dit kan men zelf doen, aldus de heer Van Donkelaar. En verder dient men een uur vóór het naar bed gaan de thermostaat in de kamer vijf gra den lager te zetten. AMBT-DELDEN Een uitgebreid on derzoek van politie en technische des kundigen heeft uitgewezen dat de vier kinderen uit het Ambtdeldense gezin Kleinsman en hun oma, mevrouw Hol- link, op oudejaarsdag om het leven zijn gekomen door het inademen van kool monoxyde. Ook het echtpaar Kleinsman en twee van hun kinderen, die in een ziekenhuis zijn opgenomen, hebben een grote dosis van het giftige gas binnengekregen. De toe stand van mevrouw Kleinsman om schrijft de politie nog steeds als zorgwek kend. Dat de boerderij van de familie Kleins man zo veel koolmonoxyde bevatte kwam volgens de experts door een uit zonderlijke samenloop van omstandighe den. Zij hebben geconstateerd dat van de kachel van de centrale verwarming de afvalgassen in de woon- en slaapver trekken terecht kwamen. In de nacht van zaterdag op zondag voelde een dochtertje van de familie Kleinsman zich zo ziek dat haar vader een dokter alarmeerde. Die gaf haar een injectie in de hoop dat de misselijkheid en benauwdheid daardoor zou overgaan. Dat zich een giftig gas in de boerderij had verspreid merkte hij ook niet toen hij zondagmiddag nog eens ging kijken hoe het meisje het maakte. Wel werd hij toen geconfronteerd met gezinsleden dié dezelfde ziekteverschijn selen als het dochtertje hadden. Ander half uur na het vertrek van de arts vonden vriendinnetjes van Kleinsmans dochtertje op de benedenverdieping van de boerderij het lichaam van mevrouw Hollink. De door de meisjes gewaar schuwde politie ontdekte even later op, de bovenverdieping de vier doden. Me vrouw Kleinsman en haar 22-jarige zoon bleken daar bewusteloos in bed te liggen. Aantjes politicus van het jaar DEN HAAG - De Parte- mentaire Pers heeft de oud-fractieleider van het CDA, mr. Aantjes, geko zen tot politicus van het jaar. Dat gebeurde in een enquête onder parlemen- tah-e journalisten dfoor het weekblad De Tijd. Tweede, derde en vierde werden Den Uyl (PvdA), Terlouw (D'66), en pre mier Van Agt. Tot opluchting van iedereen is de 34-jarige directeur Frits Schuitema van de Philipsvestiging in de Middena- merikaanse staat El Salvador uiteindelijk door zijn ont voerders vrijgelaten. Ontvoeringen en aanslagen zijn sti laan zozeer tot het normale patroon van het wereldgebeuren gaan behoren, dat steeds meer mensen hieraan schouderophalend voorbij willen gaan. Dat is een bedroevende ontwikkeling. Want het is en blijft een groot onrecht dat extreme groepen overal in de wereld grijpen naar het middel van gijzeling van volslagen onschuldige mensen. Dat valt op geen enkele wijze goed te praten. Maar bij de opwindipg en ergernis over de ontvoering van Schuite ma mag toch ook een beoordeling van de situatie in San Salvador, die. mede tot dit exces aanleiding heeft gegeven, niet buitembeschouwing worden gelaten. Men kan niet stilzwijgend voorbijgaan aan de geves tigde verhoudingen in een land met 4,5 miljoen inwo ners, waar veertien rijke families elkaar in alle belang rijke aangelegenheden de bal toespelen. Wie daaraan wel voorbijgaat wordt of hij nu een onverschillige westerling is of een grote ondernemer vroeg of laat met zijn neus op de feiten gedrukt. Het onrecht in de wereld, zo zou men uit de zaak-Schuitema kunnen con cluderen, gaat zelfs wanneer het zich afspeelt in een zo veraf gelegen land als El Salvador ieder mens aan. Het miljoenentekort dat de ptt in 1878 heeft opgelo pen bij de postdienst, deed de ptt-directie gisteren pleiten voor een verhoging van de posttarieven. Dat is uit een oogpunt van bedrijfsvoering goed verklaarbaar. Maar bij de steeds voortgaande prijstijging bij de pos terijen moet zo langzamerhand wel de vraag aan de orde komen waar het in de toekomst met het postver keer naar toe moet. Want de kosten die de particulier moet maken voor het versturen van een brief of voor het voeren van van een telefoongesprek, groeien steeds verder uiteen. Dat de kosten van beide communicatiemiddelen steeds meer gaan verschillen is goed verklaarbaar. De postdienst is een relatief arbeidsintensief, en dus veel kosten vergend bedrijf, ook al komt er de omstreden postcode. De telefoondienst daarentegen leent zich uit stekend voor steeds verdergaande automatisering, waar door steeds goedkoper en eenvoudiger gewerkt kan worden, terwijl tegelijkertijd toch het dienstenpakket uitbreidt Dat heeft een verdere opmars van de telefoon tot gevolg, waarbij de oude vertrouwde brief als middel voor particuliere communicatie in het gedrang kan ge raken. De PTT, en de verantwoordelijke politici, hebben tot nu toe steeds het beginsel gehanteerd dat de afzonder lijke bedrijven van de PPT ieder voor zich kostendek kend moeten zijn. Dat is ook lange tijd een terecht be ginsel geweest. Nu door de nieuwe technische middelen de uiteenlopende manieren van communicatie steeds sterker in kosten gaan verschillen, komt echter het mo ment aan de orde voor bezinning over de vraag of dat beginsel wel onverkort gehandhaafd kan blijven. WANT strak vasthouden aan dat uitgangspunt mag niet betekenen dat het sturen van een brief in de toe komst een verhoudingsgewijs peperdure zaak wordt. Het is dan beter om een deel van de winsten op het telefoonbedrijf aan te wenden ter dekking van tekorten op in ieder geval het particuliere deel van het postver keer vasn de PTT. Vier jaar cel voor doden amanuensis ARNHEM (ANP) De recht bank van Arnhem heeft gis teren de 46-jarige J.F.R. uit Nijmegen conform de eis ver oordeeld tot vier jaar gevan- genissstraf met aftrek. R. heeft op 28 augustus van het vorig jaar de 39-jarige F.J. Leenheer, die amanuensis was aan de universiteit van Nijmegen, met een stuk ijzer op zijn hoofd geslagen en vervolgens gewurgd met een televisiedraad. R. voelde zich door het slachtoffer bedrogen. Vlak voor het drama heeft de amanuensis toegegeven een verhouding te hebben gehad met de vrouw van R. De rechtbank achtte niet bewezen dat R. zijn daad tevoren had beraden. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse karate-expert Jon B. (45) is gisteren door de Amsterdamse rechtbank wegens zijn aandeel in een reeks gewapende overvallen veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Er was vier jaar tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat Jon B., die overigens alles ontkent, de „man achter de schermen" is geweest bij een reeks gewapende overvallen die in de loop van vorig jaar werden gepleegd door vijf Zuidmolukse jongeren. Twee hunner, Jimmy B. (23) en Rein R. (24) kregen drie jaar en zes maanden opgelegd (eis: eveneens vier jaar) terwijl Toon S. tot twee jaar en zes maanden werd veroordeeld (eis: 3,5 jaar). De rechtbank heeft bij de strafmaat mee laten wegen dat de Molukkers reeds zwaar getroffen zijn door de dood van twee kameraden, die indertijd samen met het drietal werden aange houden. Bij die arrestatie - op 15 september jl. in Breukelen - werd nl. de Zuidmolukker Johnny H. door de politie doodgeschoten. Does L., de vijfde betrokkene, overleed kort na zijn arrestatie in de Bijlmerbajes aan een hersen bloeding. De aanhouding in Breukelen - waarbij de auto van de Molukkers met kogels werd doorzeefd - werd verricht omdat er aanwijzingen waren dat zij een overval beraamden op een super markt in Bussum. Dit onderdeel van de tenlas telegging is door de rechtbank niet bewezen verklaard. Wel werden de Molukkers schuldig bevonden aan een overval op een gokhuis aan de Amster damse Achtergracht, een bijkantoor van de Bondsspaarbank in Breukelen, op een Amster dams autoverhuurbedrijf en op twee geldlopers van een Amsterdams kledingbedrijf. De geldlo pers werden op 21 januari op de Nieuwezijds- voorburgwal neergeschoten. Zij herstelden slechts ten dele. Bij de overval op het autover huurbedrijf liep een employee een schotwond in het been op. Volgens de Molukkers is het Jon B., geweest, die instructies, inlichtingen en wapens heeft geleverd voor de beroving van de geldlopers, het gokhuis, en de verijdelde overval op de supermarkt. Bovendien zou hij hen geld heb ben geboden om een - hem vijandig gezinde - heroïnedealer overhoop te schieten. Een groot deel van de buit (ongeveer een ton) zou bij hem zijn afgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) HEERHUGOWAARD - Do minee G. de Groot in Heer- hugowaard, echtgenoot van de CPN-Iijsttrekker bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen, kan niet langer voor gaan in de Gereformeerde Kerk in de gemeente. Dit heeft de Kerkeraad beslist. De Groot brengt het verbod in verband met zijn uitlatin gen over het marxisme, waar hij „niet onsympathiek" te genover staat. De relatie tus sen christendom en marxisme is momenteel discussiepunt in Heerhugowaard. Het verband tussen christen dom en marxisme wordt in het algemeen als tegenstrijdig ervaren. Het marxisme is in oorsprong tegen het christen dom gericht. De heer De Groot zegt niet onsympathiek tegenover het marxisme te staan en de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk staat wat sceptisch tegenover de dominee. Het verbod in de kerk voor te gaan zou hier een uitvloeisel van zijn. Het verbod geldt niet voor de Hervormde Kerk in Heerhu gowaard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Alge rije zal voldoen aan de wens van Nederland om Arzew aan te wijzen als laadhaven voor het vloeibaar aardgas (LNG), dat aan de Ne derlandse Gasunie geleverd zal worden. Dit betekent dat het Algerijnse LNG vermoede lijk al in 1983 in plaats van 1984 voor Neder land beschikbaar zal komen. Kort voor Oudjaar kwam er bij de Gasunie een telex binnen, waarin de Algerijnse maat schappij Sonatrach meedeelde in de richting van Arzew te denken. Aanvankelijk was er sprake van dat de havenstad Skida zou wor den aangewezen. Deze ligt zo'n 600 kilometer verder van Nederland en heeft bovendien als nadeel dat er nog in het geheel geen facilitei ten zijn voor het vloeibaar maken en laden van aardgas. In Arzew is men daarmee al een eind gevorderd. Sonatrach heeft wel anderhalve maand uitstel bedongen voor het aanwijzen van de laadha ven. Contractueel was de maatschappij ver plicht de beslissing daarover vóór 31 decem- Ifer 1978 aan de Gasunie bekend te maken. De reden voor het vragen van uitstel was dat Sonatrach er nog steeds niet in geslaagd is de financiering van alle installaties in Arzew rond te krijgen. Het gaat hier om leningen van vele honderden miljoenen guldens. Volgens een woordvoerder van de Gasunie is Sonatrach daarover ook in onderhandeling met een consortium, bestaande uit Westduitse en Nederlandse banken. Tot nu toe bestond de indruk, mede door uitlatingen van minister Van Aardenne (Economische Zaken), dat er van Nederlandse zijde geen interesse was voor dit soort investeringen in Algerije. De Gasunie zelf zal geen geld steken in installaties van Sonatrach. „Dat ligt niet op onze weg", aldus de woordvoerder. Het uitstellen van de beslissing over de laad haven is voor Nederland geen reden wijziging te brengen in het tijdschema van de werk zaamheden ten behoeve van de eigen loshaven (Eemshaven). „Wij gaan gewoon verder", aldus de woordvoerder. „Als er niets tussen komt is het nog juist mogelijk, dat de Eemshaven al in de,loop van 1983 gereed is voor het ontvan gen van LNG" De sneeuwdepressie, die dins dag op veel plaatsen langdurige sneeuw bracht, trok naar het zuidoosten weg en lag woensda gochtend boven zuidwest Duits land. Achter dit lagedrukgebied trok een rug van hogeluchtdruk van Engeland naar het oosten. In deze rug kwamen vannacht flinke opklaringen voor, waar door bij weinig wind de tempe ratuur boven de verse sneeuw laag flink kon dalen. Het koudst werd het in het midden van ons land, waar minimumtemperatu ren van min 18 graden gemeten werden. De rug van hogelucht druk zal zich donderdag boven Duitsland bevinden, terwijl een oceaandepressie via de Golf van Biscaje in de richting van het Franse schiereiland Bretagne koerst. Door deze ontwikkeling draait de wind bij ons naar het zuidoosten en wordt koude lucht vanuit Duitsland aange voerd. Het frontensysteem van de oceaandepressie zal geleide lijk een toename van de bewol king veroorzaken met een toe nemende kans op sneeuw voor al in het zuiden van Nederland. Voor vannacht wordt overwe gend matige vorst verwacht. Weer Max. Near- lamp. «lag Amsterdam l.bew. -3 2 De Bilt zw.bew. -5 Doelen sneeuwbui -6 0.2 Eelde l.bew. -9 04 Eindhoven gehbew. -2 3 Oen Heider l.bew. -S 5 luchth. R'dam h.bew. 2 5 Luxemburg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9