Leids energieverbruik verviervoudigd 99Band met sportverenigingen moet hechter worden99 4, Besturen is achter problemen aanhollen" Vorst vreet stroom BURGEMEESTER VIS: STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 JANUAR11979 PAGINA 3 Gevonden voortverpen In de maand december zijn bij de politie de navolgende gevonden voorwerpen binnengebracht: slinger van een klok, penétui, shawl, zilveren armband, kinderfiets (driewieler), damesmantel, oorbel, geldbedrag, kinderschoentje, koffer, speelgoedpaard, dameshorloge, hondenhalsband, diploma, ring, blokfluit, gouden armband met plaatje, wandelwagen, kinderkleren, kinderarmbandje, lap stof, letter broche, zilveren armband met bedel, aktetas, herenhorloge, wieldop, sandaal, zilveren ketting, shagdoosje, wandelstok, paraplu, spa, platenkoffer, diverse portemonnaies, sleutelbossen en handschoenen. Inlichtingen maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur bij de afdeling gevonden voorwerpen, Zonneveldstraat 10, tel. 071-149961, toestel 111. Een Leidse madonna De vereniging Oud-Leiden organiseert op dinsdag 9 januari een lezing getiteld „Een Leidse madonna van 1445" in stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. Dr. M. A. van Dongen geeft deze lezing. Leden en hun introducées zijn van harte welkom. Aanvang20.15 uur. Geef Max de Zak De stichting „Beter met Max" houdt van 8 t/m 15 januari een inzamelactie van gedragen kleding in de gemeente Leiden. Enkele dagen voor de datum van de inzameling zal er huis aan huis een gele zak worden verspreid. Hierop staat vermeld op welke dag deze zak zal worden opgehaald door het personeel van de Stichting. De gele zak moet gevuld worden met kleding of huishoudtextiel en op de aangegeven dag langs de straat worden gezet. Van de opbrengst van iedere 10.000 kg kleding wordt aan twee personen uit de gemeente waar de actie heeft plaatsgevon den een vakantie aangeboden. Voor inlichtingen over de stichting „Beter met Max" tel. 020-460011. Vrouwenraad De stichting Leidse Vrouwenraad geeft in samenwerking met de stichting bijstand buitenlandse werknemers een filmvoorstelling in ,,'t Want", Noordeinde 2a. Vanaf half tien woensdagmorgen 10 januari wordt „Vrouwen van Marrake- ch" vertoond. Hierna houdt mevrouw Joke Kolthoff, gezins- functionaresse bij de stichting bijstand buitenlandse werkne mers een praatje over haar werk en met name over het lesgeven in de Nederlandse taal aan vrouwen van de buitenlandse werknemers. De toegang tot deze bijeenkomst is gratis. NIEUWE DIRECTEUR LEIDSE SPORTSTICHTING JAN DUIVESTEUN: LEIDEN „Door de sport ben ik eigenlijk in de politiek te recht gekomen. Toen ik mij intensief met sport ging bezig houden werd ik geconfronteerd met de noden en ik vond dat daar iets aan gedaan moest worden. Zo kwam ik in de politiek en nu ben ik dan geko zen als directeur van de Sport stichting. Ik ben er wel erg blij mee, maar ik verlaat het poli tieke podium niet zonder spijt. Ik denk dan dat ik er nog wel iets had kunnen doen. Maar ach, een ander kan het ook". Met lichtelijk tegenstrijdige gevoelens blikt Jan Duives- teijn op zijn nieuwe functie en de afgelopen jaren die hij in de Leidse gemeenteraad heeft doorgebracht als raadslid voor de PvdA. Vorige week heeft het college van b en w van Leiden besloten Jan Duives- teijn te benoemen tot directeur van de Sportstichting. Op advies van een com missie van acht mensen, waaronder bestuursleden en een personeelsafge- vaardigde van de stichting en een CDA en WD gemeenteraadslid, is Duives- teijn uit tachtig kandidaten gekozen. Een 36-jarige Leidse tandtechniker als directeur van de Sportstichting, is dat niet een beetje vreemd? „Je vergeet dat ik een bagage van 7 jaar politieke ervaring meebreng. In eerste instantie heb ik me met sportza ken en maatschappelijke aangelegenhe den in de raad beziggehouden. Het is zeker niet zo dat ik de politiek als opstapje heb gebruikt, wel zijn die zeven jaar natuurlijk nu mijn visite kaartje. Maar wat ik daar ook over zeg, conclusies zullen toch getrokken wor den. Ik ben in ieder geval altijd mezelf gebleven. Waar het mij om gaat is dat je altijd eerlijk bent, dat ben ik ook in de politiek geweest. Je moet niet „soft" zijn in de politiek, want je moet wel kunnen incasseren. Nu kom ik weer terug op de sport, want incasseren heb ik wel geleerd op het voetbalveld". Duivesteijn is altijd actief in de sport geweest, hij was speler en voorzitter van de korfbalvereniging Noorder kwartier, voetbalde bij UVS, VWS en de voetbalvereniging Leiden. Je deelt in de wedstrijd klappen uit en je krijgt klappen maar daarna ga je gezellig met diezelfde mensen een pilsje drinken. Zo'n mentaliteit heb je ook nodig in de politiek. Je kunt iemand politiek wel vermoorden maar als mens toch een grote waarde toekennen. Een voorwaarde is ook dat je realistisch bent. Ik had het bijvoorbeeld met mijn rol tijdens de formatie van het college erg moeilijk. Emotioneel kon ik die samenwerking met de WD niet goed hebben. Het in de steek laten van de andere linkse partijen, vooral van Hilda zat me dwars. Hilda Paschier en ik liggen duidelijk op één lijn. Ze is praktisch, geen ellenlange filosofische verhandelingen en dat ben ik ook. Doen, niet praten. Maar ja, die linkse samenwerking zat er niet in. Het meest reëel was toch een coalitie met de WD. Daar heb ik me toen voor ingezet, hoeveel het me ook kostte. Gelukkig is Hilda niet rancuneus, we kunnen nog even goed met elkaar opschieten als voorheen". Bij de laatste college vorming trad Jan Duivesteijn tijdelijk op als fractievoor zitter van de PvdA en leidde hij de onderhandelingen om tot een rood-libe- raal college te komen. En met succes. „Ja, het gaat me nog steeds wel aan het hart, maar het kon niet anders. Het was de beste mogelijkheid". Het is de avond na kerst. Huize Duives teijn is nog gehuld in kerstversiering. Op de achtergrond een koerende duif. De tweeling Katinka en Nicolien bege leidt de duif met het geluid van kinde ren die niet willen slapen. Het gesprek wordt voortdurend onderbroken door telefonische felicitaties van onder ande re CDA-leden, waaronder de voorzitter Jasper Bosch. Jan heeft inderdaad zijn theorie over politieke vrienden waarge maakt. Wel moet hij zich voortdurend verdedigen: „Welnee Jasper, dat Dick Tesselaar wethouder sportzaken is heeft er niets mee te maken. Gelukkig was er een onafhankelijke selectiecommissie bij de sollicitatieprocedure. Ja, je moet heel voorzichtig zijn met die dingen. De functie van directeur komt voorname lijk neer op het uitvoeren van een door het bestuur uitgestippeld beleid en de bestuursvoorzitter heeft een politieke voorkeur voor het CDA". Wordt dat niet moeilijk om als lid van de PvdA een beleid uit te voeren dat niet strookt met de ideëen van je partij „Welnee, wat is er nou politiek geregeld over de sport. In deze functie zal ik politiek neutraal moeten werken. Een strijd met Dick Tesselaar zal ik heus niet uit de weg gaan, als dat nodig mocht blijken. En tja als er een beleid- A gen moeten nauwkeurig gevolgd wor den. Daar moet de gemeente zijn beleid op afstemmen en de gemeente moet die informatie via de sportstichting uit de sportwereld zelf krijgen. En dan de sporthal. Er moet nodig een sporthal in Leiden komen. De Groenoordhal functioneert als zodanig wel aardig maar het is niet geweldig. Ik denk ook wel dat het niet zo lang meer duurt voor er een komt. Alle politieke partijen hebben zo'n hal op hun prioriteitenlijst je staan. De gemeente zelf kan er geen geld voor uittrekken in verband met de situatie als artikel 12 gemeente. Voor alle uitgaven is toestemming nodig. Het zou een oplossing zijn als een partiku- lier er een neerzet en de gemeente daar uren huurt. Het contract met die parti- kulier zal dan een garantie moeten inhouden voor de veiligstelling van de Leidse sport. Dit is natuurlijk mijn privémening. Het bestuur moet uiteind elijk alles bepalen". Het schijnt dat Ton Menken die partiku- lier wel zou willen zijn en dat de hal dan op het terrein achter de Groenoord hal zou komen. „Daar zeg ik verder niks over, maar het is niet onmogelijk. Dat terrein geeft wel wat moeilijkheden. Er is ook een -plan om dat gebied te bestemmen voor bedrijven die uit de binnenstad weg gaan. Dus daar vormt zich een span ningsveld. Maar ik zie het niet somber in". Je neemt nu dus met „droefenis in het hart" afscheid van de gemeenteraad. Is dat ook een afscheid van de politiek? „Och, nee. Ik ben vast van plan me met volkshuisvesting bezig te blijven houden, dat is een ontzettend belangrijk onderdeel van de gemeentepolitiek en dat heeft altijd mijn belangstelling ge had. Dus als gewoon partijlid hoop ik mijn inbreng te houden via de normale ledenvergaderingen". De politiek en met name de PvdA raakt Jan Duivesteijn door zijn benoeming als directeur van de Sportstichting niet kwijt In april zal hij in de voetsporen van de huidige directeur, G. Philipsen treden. Zijn beroep als tandtechniker zet hij aan de kant en hij gaat als een van de weinigen met zijn hobby, de sport, zijn brood verdienen. „Ik moet het allemaal nog waar maken. Ik heb er zorgvuldig over nagedacht voor ik tot de overtuiging kwam dat ik naar deze functie moest solliciteren. Wat weemoedig neem ik afscheid, maar ik ben erg blij met deze nieuwe kans in mijn leven". TONNY OUDSHOORN slijn uitgestippeld wordt waar ik niet helemaal achter kan staan, zal ik het toch moeten uitvoeren. Dat is nou eenmaal de consequentie. Maar ik zie dat niet zo gauw gebeuren". Wat zie je als je eigen inbreng in de Stichting naast het uitvoeren van be- stuursopdrach ten „In de eerste plaats wil ik de stichting veel meer promoten naar de verenigin gen toe. De samenwerking moet hechter worden. Dat betekent dat ik net als voor het politieke werk veel 's avonds zal werken. De meeste mensen in de verenigingsbesturen doen al het werk naast hun baan, dus 's avonds moet het overleg plaatsvinden. Er moeten initiatieven komen uit de sportwereld zelf en dat moet door de stichting naar de gemeente toe gebracht worden. Dus primair staat het contact met de vereni gingen. Voorts moet er een nota komen over de relatie van de binnen- en buitensport, over de functie van de recreatiesport. De stichting werkt'coör dinerend voor alle sportverenigingen, maar voor bijvoorbeeld rugby en de denksporten is geen ruimte gecreëerd. We moeten periodiek toetsen hoe de ontwikkeling is binnen de sport. De grote nood op het gebied van velden is bijvoorbeeld opgelost, voor het com plex in de Mors waren maar twee gegadigden, maar kwalitatief is er nog een hoop te doen. De kleedkamerac commodaties laten hier en daar veel te wensen over. Dit soort ontwikkelin 3 ILEIDEN In Leiden wordt op dit moment vanwege de vorst vier keer zoveel stroom ver- Ibruikt dan op andere dagen. Het energiebedrijf Rijnland .spreekt van een recordproduk- tie. Op normale dagen is het (stroomverbruik per uur 60 Me gawatt, nu is deze eenheid bere kent op 245 Megawatt, een hoe veelheid energie waar Leiden ongeveer 2.5 miljoen gloeilam pen van 100 Watt op zou kunnen laten branden. Het stedelijke energiebedrijf vindt de wijze waarop de stad zich met behulp van straalkachels en dergelijke tegen de hartvochtige weergo den wapent niet verontrustend: ,Wat ons betreft mogen de men sen een extra kacheltje aanzet ten", zo meent een woordvoer der van Rijnland, „we kunnen de vraag zonder al te veel noeilijkheden het hoofd hie len. Alle centrales in Neder- and, die allemaal op het kop- jelnet zijn aangesloten gooien ivat meer hout op het vuur om le wamrte er in te houden. We eggen de burgerij wat het ener- ;ieverbruik betreft geen enkele leperking op". Vel is het zo, dat de landelijke inergiefabrieken van hoger- land zijn verplicht, dat momen- eel alle aardgas uit Slochteren 'oor de huishoudens in het land 'ebruikt moet worden en niet nag worden aangewend voor iet laten draaien van (stroom-) urbines. Die turbines lopen hans uitsluitend op olie. Ze zijn lusdanig uitgerust dat in tijden ran zware vorst makkelijk kan irorden overgestapt van gas laar olie. In sommige gevallen naken centrales gebruik van as uit de Noordzee. Nadeel van et stoken op olie (ook in Lei en) is het vrijkomen van zwa- el. De lucht boven de stad tevat thans dus aanzienlijk ïeer zwaveldamp dan op war ier dagen, maar van een ge- aarlijke hoeveelheid is er, al- us Rijnland, geen sprake. Leidse Duinwatermaat- lurgemeester Vis tijdens het uitspreken van de nieuwjaarsrede Jan Duivesteijn dat moment verlaten huizen leeg te pompen. In sommige gevallen liepen deze woningen, maar ook de aangrenzende hui zen, aanzienlijke waterschade op, doordat de bewoners de gesprongen leiding niet op tijd constateerde. De heer Harteveld van de Leidse brandweer maant de bevolking erop toe te zien, dat het extra gebruik van gaska chels (meest op slaapkamers) niet in de buurt van bedden of textiel worden aangestoken. Frisdrank De gasten werden uitgenodigd om eens op de zo belangrijke tweede verdieping van het stad huis een ronde te maken. In de raadzaal werden lichtbeelden vertoond met daarbij een uitleg over het raadswerk en in de aanliggende koffiekamer pro beerde een musicaal duo de stemming te verhogen en de bezoekers tot een dansje uit te nodigen. Voorts was er een aan zienlijke hoeveelheid drank aanwezig, aangeboden door de vriendelijke dames die gewoon lijk de bestuurderen van Leiden voorzien van koffie, thee of frisdranken. Burgemeester Vis zag in de grote hoeveelheid gasten het bewijs van de goede samen werking die er bestaat tussen het stadhuis en de burgers. „Dankzij die goede samenwerk ing zullen we in de toekomst nog veel voor Leiden kunnen betekenen. We zijn hier aanwe zig omdat we de stad een goed hart toedragen. We kunnen pro beren iets te bereiken, want dat we een art. 12 gemeente zijn is geen garantie voor een gemak kelijke periode", aldus een in spirerende blik van de heer Vis op het bestuurlijke nieuwe jaar 1979, schappij (LDM) heeft ondanks een groot aantal meldingen van gesprongen en bevroren water leidingen, geen reden tot klagen. Volgens een deskundige van de LDM blijven de klachten hoofd zakelijk beperkt tot nog toe om, dat bevroren meters weer aan de praat worden gekregen en dat de isolatie van leidingen op de goede manier wordt aange bracht. Vooral de meters in moeilijk te vinden waterputjes baren ons enige zorgen. Voor zowel de meters als de leidingen geldt maar één advies en dat luidt: isoleren die boel. Wikkel leidingen (vooral die van de buitengevel) en meters in plastic zakken met stro, zodat de vorst er geen vat op kan krijgen", aldus de woordvoerder van de LDM. De Leidse brandweer is evenals de LDM blij, dat de meeste Leidenaars, na hun bezoeken elders in het land tijdens- de afgelopen feestdagen, weer thuis zijn. In een aantal gevallen heeft de brandweer afgelopen wekend uit moeten rukken om ondergelopen kelders van op „Vooral ondeugdelijke kachel tjes of onbeheerd gelaten appa ratuur kan voor heel wat narig heid zorgen. Meestal laten de mensen die dingen ook nog op kinderkamers branden; een kind hoeft zo'n kachel maar om te stoten en dan is het gebeurd". Voorts waarschuwt Harteveld ervoor dat de mensen geen kra tjes met limonade of bier op hun balkon laten staan, omdat deze door de kou kunnen ontploffen. Het beste kunnen deze flessen volgens de brandweer in de douche worden neergezet, als ze van het balkon zijn gehaald, om dan wat op te warmen. Het gebeurt nog al eens, dat een fles frisdrank door het tempera tuurverschil tussen balkon en warme keuken voor iemand ge zicht uiteenspat als men de dop probeert los te draaien. Ook het al te drastisch isoleren van keu kens of ruimtes waar geisers en ovens staan, uit vrees voor de kou, kan gevaarlijk zijn omdat zich in zo'n benauwd vertrek makkelijk koolmonoxide (CO) of kooldioxide (C02) kan vor men. Aan diegenen, die vrezen, dat door de aanhoudende kou hun waterleidingen zullen gaan bevriezen, adviseert de brand weer om 's nachts tussen elf en zeven uur zachtjes de kraan te laten lopen, zodat de vorst wordt verhoed ook daar zijn tanden in te zetten. Daarom is het een grote voldoening om te zien wat er desondanks kan worden bereikt." Dit zei de burgervader van Lei den gisteravond tijdens een nieuwjaarsbijeen komst in het stadhuis. En hij vond dat er in het afgelopen jaar in Leiden heel wat bereikt was. Hij dacht daarbij aan het stadsbouwhuis en aller lei nieuwbouw- en reno vatieprojecten in de stad. Aan de uitnodiging van het gemeentebestuur aan de Leide- naren om de nieuwjaarsbijeen komst bij te wonen was een onverwacht groot gehoor gege ven. Onverwacht, in verband met de barre weersomstandig heden. Tijdens de toespraak van de burgemeester was de grote Burgerzaal van het stad huis propvol met ambtenaren, raadsleden, ex-raadsleden, be stuursleden van verschillende Leidse corporaties en ook een enkele jeugdige burger van de stad. Er was veel werk van gemaakt om de bijeenkomst een aangenaam en ook een weinig informatief karakter te geven. D> EIDEN „Besturen is pits n frustrerende bezig- :id. Vaak heb je het ivoel of je achter de oblemen aanholt. Bouillonschijf 100 gram 158 met Van iets doorregen rundvlees gevuld met wortel, 'i prei en pikant gekruid, i Als basis voor stevige vlees- i soepen en krachtige bouillon. I §üw Keurslager waarom zou u'i mei minder doen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3