,1k heb goed leren bidden. Wereld kan half jaar zonder Iraanse olie 'Honderden joden in Ethiophi'é vermoord' Naam Rhodesïè blijft voor blanken behouden TONEEL OP SABBAT LEIDDE IN ISRAEL BIJNA TOT KABINETSCRISIS WIJZIGING IN CHINESE TOP Frits Schuitema wil best wel weer terug naar San Salvador BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 JANUAR11979 PAGINA 10 TEL AVIV (AFP) Tijdens de burgeroorlog in Ethiopië zijn honderden Ethiopische jodebi of „falasja's" vermoord. Dit is gisteren op eeii persconferentie in Tel Aviv meegedeeld doofi vertegenwoordigers van die gemeente, waarvat een 300-tal leden naar Israël is geëmigreerd. Zij beschuldigden het Jewish Agency ervan niet* gedaan te hebben, noch op het tijdstop zelv( noch daarna, om althans een gedeelte van dë naar schatting 30.000 Ethiopische Falasja's he, emigreren naar Israël mogelijk te maken. Falasja's in Tel Aviv vertelden dat kinderen waren verkocht als slaven en dat vrouwen ernstig waren mishandeld. Naar de traditie wil zijn df Falasja's de afstammelingen van de notabeleil uit Jeruzalem die Menelik, de zoon van koning Salomo en de koningin van Seba, vergezelden toen hij naar zijn land terugkeerde. Hun naariL betekend „ballingen" in het Amhaars. Zij hebben, een min of meer zwarte huid en semitischf- trekken. PEKING (AFP) Een naaste medestander va»- vice-voorzitter Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) is bij een belangrijke wijziging in de Chinese top benoemd op twee sleutelposities, zo blijkt uit een artikel in het „Volksdagblad" in Peking, Hu Yaobang is benoemd tot secretaris-generaal van het centraal comité, een post die tijdens die culturele revolutie werd afgeschaft. Zijn voorgan ger op deze post was niemand anders dan Deng- Xiaoping zelf, die de functie vervulde van dé stichting van de volksrepubliek tot 1967. Hu Yaobang wordt bovendien directeur van hel propaganda-departement. In die functie volgt hi Chang Pinghüa op, een medestander van voorzit ter Hua Guafeng (Hwa Kwofeng). Het is nie bekend of Chang in een nieuwe functie i benoemd. Tanker Master Michael brandend gezonken MIAMI (AP-Reuter) De gehele dag is giste ren gezocht naar eventuele overlevenden van de Cyprische tanker Mater Michael, die in de Caralbische zee brandend ten onder is ge gaan. De Master Michael is op ongeveer 200 km ten zuiden van Haiti in brand gevlogen. Alle red- j dingsboten zijn verloren gegaan. Van de 35 j opvarenden is bekend dat er vijf overboord zijn gesprongen, van wie er vier werden gered en een is verdronken. Het aantal vermisten bedraagt dus 25. Uit het Spaanse La Coruna wordt gemeld dat de zeesleper Tyfoon van de firma Wijsmuller - E nog steeds de tanker Andros Patrios op sleep- j touw heeft. Met Madrid wordt onderhandeld over de bestemming van de tanker, die een j scheur van vijftien meter op de waterlijn r heeft opgelopen. Volgens deskundigen is de -j mogelijkheid niet uitgesloten dat het schip breekt, in geval het weer verslechterd. Vier -q mannen van de Nederlandse sleper zijn nog - steeds aan boord van de Andros Patrios. (van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „U mag van mij aannemen dat ik een paar keer goed heb liggen janken en dat ik verscheidene keren op de knietjes voor het bed heb gelegen. Ik heb weer goed leren bid den. Toch zijn die 36 dagen me meegevallen. Natuurlijk heb ik zo mijn moeilijke momenten gehad, vooral in de tweede en derde week.' Maar ik had mezelf een bepaalde discipline op gelegd. Tweemaal gymnastiekoefeningen per dag en door zo lang mogelijk op bed te blijven liggen de dag zo kort mogelijk te maken. Ik voel me fysiek in een uitstekende conditie en heb nauwelijks een pond aan gewicht verloren. Mentaal gezien voel ik me redelijk rustig, al zitten er misschien nog wat onderbewuste span-1 ningen en komt er mogelijkerwijs nog een klei ne terugslag". C7 Frits Schuitema met de geblindeerde bril. die hij van zijn ontvoerders moest opzetten tijdens de rit naar de plaats waar hij in vrijheid werd gesteld. Het is Philips-directeur Frits Schuite ma, ontspannen zittend achter een conferentietafel, die vlotweg vertelt, als onderdeel van het relaas van zijn bevrijding uit de handen van de guer rillastrijders in El Salvador. De 36 da gen dat hij in een kleine kamer heeft opgesloten gezeten, hebben hem inder daad, zo te zien, weinig gedaan. Hij ziet alleen opvallend bleek. Zaterdag half negen - half vier Neder landse tijd - lieten de guerrilla's hem vrij. Schuitema: „Vrijdag wist ik dat het op een eind ging lopen. Ik had op een radio die ik van mijn bewakers had gekregen geprobeerd of ik daar de Nederlandse zender kon krijgen, maar het was een slechte radio. Toen hoorde ik later vanuit de kamer naast de mijne, waar de bewakers zaten, heel vaag een nieuwsuitzending waar in de woorden Radio Holanda voor kwamen. Dat betekende dat 's avonds om half tien Radio Nederland Werel domroep de boodschap voor het volk van El Salvador zou uitzenden, waar mee aan de eis van de guerrilla's was voldaan. Daarna zou ik worden vrij gelaten. Maar ik bedacht dat de poli tie misschien de uitzending zou kun nen storen, dus ik vroeg om voor de uitzending te worden vrijgelaten. Dat werd toegestaan als ik wilde beloven niets te ondernemen". De guerrilla's hielden zich aan hun woord. Er kwam een auto voor, Schuitema moest zijn vermomming opdoen - een zonnebril die aan de bin nenkant was dicht geplakt - en in de auto stappen. Achterin zaten drie of vier stevig bewapende mannen. De auto reed over allerlei duistere weg getjes. Opeens weer een stop. Een van de guerrilla's stapt uit Vijftig meter verder moet Schuitema er uit Even later stopt de auto nog eens om een bewapende guerrilla uit te laten. Schuitema: „Ze hadden me gezegd dat ze me zouden bewaken tot ik in een taxi zat. Toen ik daar buiten stond heb ik dertig seconden gewacht, toen mijn bril afgezet, een luchtsprongetje gemaakt en op mijn dooie gemak naar de grote weg gewandeld, waar ik een taxi zou kunnen vinden". Frits Schuitema kreeg een taxi. Hij wilde niet naar zijn eigen huis, bang dat daar geheime politie zou zitten. In plaats daarvan ging hij naar de Britse club. Vandaar wilde hij bellen naar de Philips-advocaat of naar een andere Philips-employé. Op de club was nie mand op de twee bar bedienden na. De telefoon was tot overmaat van ramp ook kapot. Onverrichterzake ging hij verder naar de winkel, maar daar mocht hij niet bellen omdat hij er zo smerig uitzag en een baard had van 36 dagen. Hij liep naar een 300 meter verder gelegen hotel, het Rama- da Inn en probeerde daar de advocaat en zijn Philips-collega te bellen. Tever geefs. Toen belde hij toch naar zijn eigen huis. Schuitema: „Het was een vreemd ge sprek. Een mij vreemde stem meldde zich in het Spaans. Ik vroeg: wie is dit? Waar zit jé? Er kwam als ant woord: „In het huis van Schuitema". Het was een Philips man. Weer thuis viel de Philips-collega hem op Spaanse wijze om de hals. Maar de grote teleurstelling was dat er ver der niemand was. Vrouw en dochtert jes - Kim van vijf en Vicky van vier waren in Guatemala. Hij belde een vriend in El Salvador. „Binnen tien minuten stond er een auto voor de deur die me naar een ander huis bracht. Waar vele Philips- mensen me verwelkomden. Ik heb er mijn vrouw in Guatemala gebeld en mijn moeder in Leeuwarden. Na een stuk of vijf grote whisky's ben ik naar bed gegaan. Maar eerst moest ik nog mijn snor en baard afscheren. Dat had mijn vrouw me gezegd. „Anders schrikken de kinderen zich dood", zei ze. Om kwart over een stond ik me met onvaste hand met een roestig scheermes te scheren. Ik heb er een half uur over gedaan. En die wonden die ik nu heb zijn niet van de gueril la's maar van dat scheermes". Om kwart over vijf stond directeur Schuitema weer op, om kwart over zes zat hij in een klein vliegtuig op weg naar Guatemala. Daar had het weerzien plaats met zijn vrouw en ging het rechtstreeks naar Miami waar werd overgestapt op de KLM naar Amsterdam. Daar stond een Phi lips-vliegtuig naar Eindhoven. Einde lijk weer thuis, uitslapen! Nu er op terug ziend zegt Frits Schui tema: „Ik heb het die 36 dagen niet slecht gehad. Ze hebben me goed be handeld. Ik had een met zachtboard en hardboard geblindeerde kamer van 3,5 bij 3,5 meter, met een bed, een wastafeltje, een oude douche en een toiletvoorziening. In de kamer ernaast zaten doorlopend vier a vijf guerrilla's om mij te bewaken. Het^ging uiterst professioneel. Het was er wel gloeiend heet met de zon de hele dag er op schijnend. Ik heb twee keer een koude douche kunnen nemen, want er dreig de een watertekort en dan wil je het schaarse water wel gebruiken om je te wassen en je tanden te poetsen. Driemaal per dag kreeg ik goed eten en bovendien per dag een glas bier en twee glazen cola. Dan heb ik van de 36 dagen er 35 kip gegeten, dat hoeft voorlopig van mij niet meer. De ker stavond, dat was voor mij een moeilij ke avond. Ik kreeg toen een fles whisky die ik meteen voor een kwart heb leeg gedronken". Aan speciale wensen werd ook vol daan. Regelmatig keek Schuitema kranten en op een gegeven moment kreeg hij op aanvraag ook een bijbel in het Spaans. Schuitema: „Ik meende dat ik er steun aan zou hebben. Bovendien dacht ik zo mijn gebrekkig Spaans wat op te kunnen vijzelen en kon ik er een hele tijd mee vooruit. Die bijbel heeft me inderdaad erg veel steun gegeven". Toen kreeg ik een uitgebreide brief van mijn vrouw, in het Engels. Ze schreef dat ze bleef doorvechten. Als ik het naderhand moeilijk had pakte ik die brief en dan kreeg ik het nog moeilijker. Maar dan dacht ik: over mijn lijk". Frits Schuitema lacht even wrang als de betekenis van wat ie zegt tot hem doordringt. Even later zegt hij goedgemutst: „Als ik het egoïstisch bekijk dan zeg ik dat ik graag terug ga naar El Salvador. Maar dat is iets dat in eerste instantie door mijn vrouw moet worden beslist en pas in tweede instantie door mijn Philipsbazen". WASHINGTON - De Verenigde Staten, West-Europa, Japan en de overige belang rijke olieverbruikende landen kunnen het zonder ernstige problemen zeker een half jaar zonder Iraanse olie stellen. Volgens een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kunnen de beschikbare oliereserves en de vergrote produktie van andere landen, met name van Saoedi-Arabië het gemis van Iraanse olie compenseren. Iran heeft de olie-export op 27 december stopgezet als gevolg van stakingen in de oliesector. Volgens de zegsman kunnen zes maanden zonder Iraanse olie vrij eenvoudig over brugd worden, en zullen ook daarna waar schijnlijk nog geen onoverkomelijke proble men ontstaan, als er een verstandig gebruik van de beschikbare olie wordt gemaakt. Hij schatte dat er op het ogenblik olievoor raden zijn van vier a vijf miljard vaten. De olievoorraden in de wereld zijn nu zeer groot, ook al omdat veel is ingekocht met het oog op de verwachte prijsverhoging per 1 januari jl. Een „verstandig gebruik", aldus de zegsman, houdt in dat de consumenten niet moeten hamsteren, zoals wel gebeurde tijdens het Arabische olie-embargo in 1973- 74. Van groot belang is ook de vergrote produk tie van andere olieproducenten, met name van Saoedi-Arabië, dat nu meer dan tien miljoen vaten per dag produceert, tegen een normaal gemiddelde van 8,5 miljoen vaten. Iran produceerde dagelijks vijf a zes miljoen vaten voor het uitbreken van de ongeregeldheden. De Verenigde Staten krijgen slechts vijf procent van hun olie-invoer uit Iran. De grootste afnemers van Iraanse olie zijn Japan, Nederland, West-DSitsland, Enge land, Israël en Zuid-Afrika. Maar de olie maatschappijen zorgen voor een verdeling van de beschikbare olie over al hun mark ten, zodat het gemis van Iraanse olie ner gens bijzonder hard aankomt, aldus de zegsman. Eind 1978 stond het dagelijks olieverbruik van de niet-communistische wereld op 55 miljoen vaten. Het leeuwendeel wordt ge bruikt door de Verenigde Staten (15 miljoen vaten), West-Europa (15 miljoen) en Japan (zes miljoen). Ondanks een oproep van de religieuze leider Ayatollah Khomeiny om de produktie* op beperkte schaal te hervatten blijven de werkers in de Iraanse olie-industrie in staking. Oppositieleider Mehdi Bazargan benaderde de stakers met een oproep van Khomeiny om de produktie deels te hervat ten, zodat aan de binnenlandse behoefte kan worden voldaan. Maar Bazargan kreeg te horen dat de stakers zelf zullen beslissen wanneer het werk wordt hervat. Deze radi cale wending in de houding van de stakers is des te opmerkelijker, omdat oproepen van de Sji-ietische leider in ballingschap de laatste maanden steeds zonder meer zijn opgevolgd door de anti-sjah groeperingen in Iran. SALISBURY (Rtr) - Het gis teren in Salisbury gepubli ceerde ontwerp voor een nieuwe grondwet voor een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië (met een blijvend grote mate van blanke in vloed) bevat slechts één grote verrassing: de naam van het land wordt volgens het ont werp Zimbabwe-Rhodesië. Al leen al die naam moet als een succes gezien worden voor de blanke minderheid van het land. Tijdens de afgelopen jaren van strijd tegèn de blanke overheersing spreken de zwarte nationalisten altijd over het door hen gewenste land Zimbabwe. Maar de laat ste maanden zijn de blanken zich krachtig gaan inzetten voor het behoud van de naam Rhodesië, als symbool van wat zij hebben bereikt. De zwarte leden van de over gangsregering hebben uitein delijk met een compromis rond de naam ingestemd om het kwijnende moreel van de blanke Rhodesiërs wat op te vijzelen. De nieuwe grondwet moet door de blanken worden goedgekeurd in een referen dum op 30 januari, waarna op 20 april algemene verkie zingen worden gehouden. Het 151 pagina's tellende ont werp voor de grondwet gaat vergezeld van een klein boek je waarin de belangrijkste on derdelen in begrijpelijke taal worden uiteengezet, om de blanken te helpen zich de stof voor het referendum eigen te maken. Het eerste artikel luidt kort weg: „De naam van het land is Zimbabwe-Rhodesië". Daar op volgen hoofdstukken over de samenstelling van het par lement, het rechterlijk appa raat en de commissie die be last is met de veiligheid, en het onder controle van de blanken blijvende ambtenare napparaat. In verschillende commissies zal in de toekomst een blanke meerderheid blij ven bestaan, omdat de zwar ten op dit moment veelal nog de noodzakelijke kwaliteiten voor dergelijke functies mis sen. Het parlement bestaat uit twee huizen een dertig ze tels tellende Senaat die voor tweederden uit zwarten be staat, en een Huis van Afge vaardigden waarvan 72 van de honderd leden zwarten zijn. De vijf eerste jaren na de verkiezingen zal een rege ring van nationale eenheid het land besturen. De president zal worden ge noemd door een kiescollege, samengesteld uit leden van de Senaat en het Huis, en deze zal als premier benoemen de man die met de meeste stem men in het huis van afgevaar digden gekozen is. Het Rhode- sisch Front kan erop rekenen alle 28 zetels voor de blanken in het Huis van Afgevaardig den te zullen bezetten. Wijzi gingen in de grondwet kun nen slechts worden goedgekeurd met de goedkeu ring van 78 leden van het Huis. i Churchill was voorstander van atoomoorlog in 1948 LONDEN Winston Churchill is drie jaar na het eind van de Tweede Wereldoorlog een voorstander ge weest van een atoo moorlog tegen de Sovjet-Unie, zo blijkt uit officiële documen ten die vanmorgen door het Britse blad The Guardian zijn gepubliceerd. De Sov jet-Unie beschikte in 1948 nog niet over atoomwapens. De spanning tussen de vroegere bondgenoten groeide in die jaren en mondde in de loop van 1948 uit in de blokkade van Ber lijn en de massale luchtbrug waarmee de westerse grote mogendheden de stad op de been hielden. Churchill, indertijd oppositieleider, stelde een atoomoorlog voor aan premier Clement Atlee, maar die zou zich niets van het voorstel hebben aan getrokken. Minister Ernest Bevin van buitenlandse zaken had het „te druk om zich ermee te be moeien en de Ameri- kaane ambassadeur in Londen, Lewis Douglas, liet weten dat het plan „vol praktische zwakten en onzekerheden zat". De documenten mogen nu, na dertig jaar, worden gepubli ceerd. HONGKONG WERKT AAN OPVANG VLUCHTELINGEN HONGKONG (UPI) De autoriteiten van Hongkong zijn bereid mede te werken aan een tijdelijke opvang van de 2700 Vietnamese vluchtelingen aan boord van het vrachtschip Huey Fong, dat al tien dagen voor de haven voor anker ligt Volgens officiële zegslieden wordt een voormalig luchtmacht kamp in gereedheid gebracht voor een tijdelijk verblijf van de vluchtelingen, in afwachting van opneming door andere lan den. De autoriteiten proberen toezeggingen voor toelating van vluchtelingen te verkrijgen van de VS, Frankrijk, Canada, Australië en andere landen. o JERUSALEM In Israël is gisteren een kabinetscrisis die dreigde te ont staan rond een voorgenomen toneel voorstelling op de Sabbat ternauwer nood voorkomen. De Nationale Religieuze Partij had gedreigd dat de regering het aanstaande zondag „zon der haar ministers zou moeten stel len" als in het Kameri-theater in Tel Aviv het stuk 'Die GummiMndler' van Chanon Levin zou doorgaan. De Nationale Religieuze Partij (NRP) die over 12 van de 120 zetels in de Knesseth beschikt, heeft dergelijke dreigementen in het verleden al dik wijls in daden omgezet. Meestal leidde dat tot de val van de regering, ge volgd door verkiezingen. Eo was het ook aan de NRP te wijten dat er op 17 mei 1977 verkiezingen moesten wor den gehouden die een nederlaag ople verden voor de Arbeiderspartij van premier Rabin en die Begin aan de macht bracht. Op 19 december 1976 had Rabin de drie ministers van de Religieuze Partij ontslagen nadat de meerderheid van de parlementsleden van die partij geweigerd had Rabin bij een stemming in het parlement het vertrouwen te geven. Aanleiding tot deze stemming was de felle kritiek van de vijf leden tellende fractie van het uiterst orthodoxe Thora-front op het tijdstip van een plechtigheid bij de overdracht van de eerste drie Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen van het type F-15. Die plechtigheid eindigde vrijdagmiddag om vier uur, terwijl de Sabbat om zeventien minuten over vier begon- Volgens rabbijn Kalman Kahane was dit verschil te gering voor de aanwezigen bij de overdracht om op tijd thuis te zijn voor de Sab bat. Voor de uitvoering op vrijdagavond, dus na het intreden van de Sabbat, had burgemeester Sjlomo Lahat van het Likoedblok toestemming gegeven. Weliswaar hadden de religieuze par tijen bij het toetreden tot de regering het schrappen van plannen voor to neelvoorstellingen geëist, maar omdat het Likoedblok over een meerderheid in de gemeenteraad van Tel Aviv be schikt, was die eis genegeerd. Na herhaald aandringen van premiei Begin verklaarde Lahat zich gistera; vond bereid het plan voor de toneel voorstelling op de Sabbat te laten val len. Lahat die deel uitmaakt van de liberale vleugel van het Likoedblok verklaarde dat hij dit deed ter wille van de premier en niet om aan de wens van de religieuze gemeenteraad sleden te voldoen. „Ik heb ditmaal aan de wens van de premier voldaan^ omdat ik niemand het genoegen wil gunnen dat de regering valt nu de vrede in zicht is", aldus Lahat die ven klaarde dat op een later tijdstip de plannen voor toneelvoorstellingen z< kerkuilen worden doorgezet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10