Grimmige kou treft Duitsland en Engeland het hardst Moord op Kennedy toch samenzwering Passagiers op luchthaven van Teheran gestrand „Betrekkingen VS en China slag voor hegemoniestreven" Zeesleper Typhoon maakt vast aan beschadigde tanker Groeiende spanning over nederzettingen op Jordaanoever BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 5 Oudjaar gevierd in de trein BRUSSEL Nederlan ders die op oudejaars dag vanuit Parijs per trein terug wilden reizen naar Amsterdam, heb ben ongetwijfeld een van de meest gedenk waardige jaarwisselingen achter de rug sinds ja ren. De reis die normaal zeven uur duurt werd nu in tweeëntwintig uur tijd afgelegd. Bevroren wissels en stroomafne mers maakten ook hier verder reizen onmoge lijk. Bij de Frans-Belgi sche grens veroorzaakte dat een oponthoud van ruim zes uur. In een aantal rijtuigen was bij een temperatuur van vijftien graden onder nul het licht en de ver warming uitgevallen. Pas tegen twaalf uur 's nachts slaagde men erin, na tussenkomst van de Belgische rijkswacht, een trein te charteren die de ruim duizend rei zigers naar Brussel kon brengen. Met in Parijs gekochte champagnefles sen die bestemd waren voor het gezellige avond je thuis werd toen het nieuwe jaar ingeluid. In Brussel weigerde men de trein te verlaten toen bleek dat deze werd in gezet voor de reis naar Parijs. Bij het ochtend gloren, toen helpers van het Belgische Rode Kruis enige verlichting hadden gebracht in de vorm van koffie en soep, kon pas een trein naar Antwerpen worden ingelegd, waarna de reis vrij spoedig verliep. Vrijwel algemeen werd de houding van Belgi sche spoorwegautoritei ten gelaakt wegens hun gebrek aan informatie over de feitelijke stand van zaken en, afgezien van de hulp van het Rode Kruis, de volledige afwezigheid van materië le tegemoetkomingen. HAMBURG (DPA, AP) De grimmige koudegolf, die in het afgelopen nieuwjaars week einde van Noord- en Oost-Euro pa naar het zuiden trok, bereik te gisteren de Alpen en de Pyre neeën. Ten zuiden van de vorst- grens leek het wel lente. In de Scandinavische landen en de noordelijkste Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein is de toestand ondanks afnemende wind nog ernstig. Veel plaatsen zijn door versperde wegen en spoorwegen van de buitenwe reld afgesneden. Hier en daar zat men gisteren zonder elektri citeit. Het verkeer te water en over land tussen Denemarken en West-Duitsland ligt helemaal stil. In Moskou steeg de tempera tuur op Nieuwjaarsdag van min 45 tot min 30. De straten lagen verlaten. Weinigen konden hun auto nog op gang krijgen. In de hotelkamers was men al blij als men de zes graden kon halen. Was de temperatuur in Praag zondag nog plus 1, maan dag moest men het met min 18 doen. Ook in Beieren en Baden- Württemberg daalde de thermo meter 's nachts 20 tot 25 graden. In de landen van Zuid-Europa kan men zich dat niet indenken. In het zuiden van Italië kon men de kachel missen, bij een tempe ratuur van plus 20 graden. Groot-Brittannië beleefde het slechtste weer sinds 15 jaar. Zware sneeuwval heeft veel de len van het land onbegaanbaar gemaakt. De beide luchthavens van Londen waren gesloten en het treinverkeer was in de war. In Londen konden zelfs zieke nauto's voor spoedgevallen niet uitrijden en in het westen van Engeland liet de politie weten dat zij niets aan haar auto's had. Bij Falkirk in Schotland hebben driehonderd treinpassagiers twaalf uur opgesloten gezeten in ingesneeuwde wagons. Kort voor het aanbreken van de zon dagochtend kon men de trein-* stellen verlaten. De politie had zich eerst een weg gebaand naar een wagon om twee baby's te bevrijden en naar een zieken huis te brengen. De Poolse regering heeft giste ren in verband met de hevige vorst de noodtoestand afgekon digd. Alle scholen zijn voor zes dagen gesloten. Op de meest belangrijke na zijn tevens alle bedrijven gesloten. De noodtoe stand is in eerste instantie voor een dag uitgeroepen. Vandaag zal worden bekeken of hij wordt verlengd. In Denemarken en in gedeelten van Sleeswijk-Holstein zagen de autoriteiten zich genoodzaakt het particuliere autoverkeer te verbieden. In West-Duitsland zijn tot dusver minstens dertien mensen doodgevroren. De pre mier van Sleeswijk-Holstein, Gerhard Stoltenberg, wiens ge bied hier en daar onder een twee meter dikke laag sneeuw ligt, zei maandag te vrezen dat het aantal slachtoffers zal oplo pen als men de vele ingesneeuw de auto's heeft teruggevonden. Het Belgische treinverkeer was volkomen ontredderd. Zowel voor het trein-, als het tram- en busvervoer kwam er nog bij dat de bestuurders niet op tijd aan wezig konden zijn. In Brussel vroeg men zich af wat voor chaos dit zou hebben gecreëerd als het een gewone werkdag zou zijn geweest. De drie overlevenden van de Griekse tanker Andros Patria, die yoor de kust van Spanje een scheur opliep en in brand vloog. De kapitein, zijn vrouw, zoontje en 26 opvarenden zijn waarschijnlijk omge komen, nadat de reddingsboten in ruwe zee waren omgeslagen. De drie overlevenden hadden het drama zien gebeuren en bleven daarom aan boord, tot zij met een helikopter gered werden. Slechts drie bemanningsleden gered Niet alleen in Duitsland en Nederland was het met het weer bar en boos. Ook in Engeland was het behoorlijk raak. In het graafschap Kent loeide een bijna zuidpoolse sneeuwstorm, die wegen onbe gaanbaar maakte en het verkeer totaal vast deed lopen. LONDEN (AP) Afgelopen nacht heeft de zeesleper Typ hoon van de B.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden vast kunnen maken aan de Griekse tanker Andros Patria. Drie mannen van de Typhoon zijn aan boord gegaan van het 218.665 metende schip dat op oudejaarsavond ter hoogte van La Coruna, aan de noordwestelijke punt van Span je, door een ontploffing was getroffen waarop een hoeveel heid olie, 15.000 ton volgens een officiële Spaanse mededeling van gisteravond, in zee was terecht gekomen. De Andros Patria was met 208.000 ton olie op weg naar de raffinaderij van de British Pe troleum te Rotterdam. De ont ploffing bij La Coruna ge schiedde tijdens zeer zwaar Een woordvoerder van de ber gingsmaatschappij te IJmuiden deelde vanmorgen mee dat men de tanker voorlopig sleept in westelijke richting, dus van de kust af. Toen dit telefoonge sprek plaatsvond bevond de tanker zich op 45 zeemijlen uit de Spaanse kust Aan boord van de Andreos Pa tria bevonden zich geen opva renden meer toen de Nederlan ders aan boord kwamen. De drie laatste bemanningsleden zijn per helikopter geëvacueerd. Alle andere 30 personen onder wie de vrouw van de gezagvoer der en haar zoon, waren al aan boord van reddingsboten ge gaan en worden beschouwd als vermist. Tot nu toe zijn volgens de Spaanse marine zes doden geborgen. De marine-autoriteiten in de Noordspaanse haven La Coru na hebben meegedeeld dat het gevaar van een grote olieramp voor de noordwestkust van Span j e nu geweken lij kt Sterfgeval Vietnamese vluchtelingen HONG KONG (AFD-UPI) De j op het voor Hongkong liggende schip Huey Fong opeen gepakte vluchtelingen hebben gisteren gezegd op toelating te blijven wachten „tot we sterven". Enkele uren later overleed een vluchteling aan een inwendige bloeding en werden twee ande ren per helikopter naar een ziekenhuis gebracht, een man met een maagbloeding en een meisje met een zware buikloop. De autoriteiten van Hongkong blijven weigeren de vluchtelin gen aan land te laten gaan. Gelukkig nieuwjaar staat er op een doek, dat op een Vietna mees vluchtelingenschip met 2000 opvarenden in de Baai van Manilla is opgehangen. Het ziet er naar uit dat het bij een wens blijft, want de vluchtelingen mo gen nog steeds niet van boord. JERUZALEM (AP-UPI) In Sche Goesj Emoenim-beweging Israël is gisteren de spanning zetten een kamp op nabij een over het vraagstuk van de ne- bestaande nederzetting, onge- derzettingen in bezet gebied veer 16 kilometer ten noord- toegenomen. westen van Jeruzalem. Leden van de ultranationalisti- De actie is bedoeld als een protest tegen het regeringsbe leid inzake nieuwe nederzettin gen. De Israëlische minister raad heeft zondag enkele Egyp tische voorstellen ter amende ring van het ontwerp-vredesver- drag tussen Israël en Egypte verworpen, maar premier Me- nachem Begin zei dat de onder handelingen binnen twee weken zouden kunnen worden hervat. „De regering spreekt haar be reidheid uit tot voortzetting van de onderhandelingen met Egyp te", zei Begin na het kabinetsbe raad. TEHERAN (AP/Rtr) Op de luchtha ven van Teheran wachten grote aantal len passagiers op een kans uit het in burgeroorlog verkerende land te vertrek ken. Er zijn Amerikaanse en Canadese toestellen naar de hoofdstad van Iran onderweg om mensen die weg willen op te halen. Het personeel van de luchtha ven is echter in staking, uit protest te gen de landing van een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Het El Al-kantoor in Teheran is door betogers geplunderd. Ook in de de monstraties van de mohammedaanse te genstanders van de sjah worden de laat ste dagen steeds meer anti-Israëlische leuzen meegveoerd. De nieuwe formateur van Iran, Sjapoer Baktiar, heeft gisteren verklaard dat hij hoopt het land naar een sociaal-democra tisch bewind te kunnen leiden. Hij streeft naar een regering van nationale eenheid, die een eind kan maken aan de stakingen die het land teisteren. Hij zei niet hoe hij de rol van_de sjah ziet. Aan genomen moet worden dat hij de vorst het liefst een tijd uit het land ziet ver trekken. De sjah verscheen gisteren voor het eerst sinds november weer even in het openbaar. Samen met keizerin Farah verscheen hij voor persfotografen, die hij vertelde graag naar het buitenland op vakantie te gaan zodra zijn taken hem dit zouden toestaan. Baktiar zal vermoedelijk vandaag door het parlement tot premier worden be noemd. Hij wil degenen die de rechten van het volk hebben verkracht streng straffen, alle politieke gevangenen vrijla ten, de persvrijheid garanderen, een eind maken aan de staat van beleg en de par tijen weer laten functioneren. De benoe ming van Baktiar heeft er overigens toe geleid dat hij uit het oppositionele Natio nale Front is gestoten. De onlusten die zaterdag en zondag in de heilige stad Masjad hebben gewoed, hebben volgens het leger 170 slachtoffers geëist. Maar volgens de oppositie zou het aantal slachtoffers moeten liggen tussen 800 en 2000. Tijdens de onlusten werd een militair garnizoen door een menigte bestormd. WASHINGTON (Upi-AFP) De nieuwe Chinees-Amerikaan se betrekkingen zullen bijdra gen tot vrede en stabiliteit in Azië en in de wereld, maar betekenen tevens een „waar schuwing en een zware slag" voor het hegemoniestreven, zo heeft .de Chinese gezant in Was hington gisteren gezegd. Met „hegemoniestreven" bedoelt Peking gewoonlijk het streven van de Sovjet-Unie naar in vloedssferen buiten de eigen grenzen. De Chinese gezant, Tsjai Tse- ming, die in maart officieel de functie van ambassadeur in Washington zal vervullen, sprak op een bijeenkomst van Chinese Amerikanen in Washington. De vestiging van normale diplo matieke betrekkingen komt vol gens hem niet alleen overeen met de gemeenschappelijke as piraties en belangen van de twee volkeren, maar krijgt ook „de instemming van de volkeren van vredelievende landen in de hele wereld". De nieuwe over eenkomst, aldus Tsjai, bevestigt „het principe van verzet tegen hegemonisme, zoals geformu leerd in het communiqué van Sjanghai (waarmee in 1972 de normalisering van de betrekkin gen tussen China en de Verenig de Staten werd ingeluid). „Dit is een ernstige waarschuwing en zware slag voor landen in groe peringen die naar hegemonie streven, hetzij regionaal, hetzij op internationaal vlak". In Peking is een nieuwe muur- krant verschenen volgens welke de in ongenade gevallen voor malige burgemeester van de Chinese hoofdstad, Peng Tsjen, in Peking is teruggekeerd. In diplomatieke kringen verwacht te men op grond van dit bericht officieel eerherstel voor Peng. Leider Fretelin in Oost-Timor gesneuveld DJAKARTA (Reuter) De lei der van het Fretilin, de bewe ging die strijdt voor onafhanke lijkheid van Oost-Timor, is in een gevecht met Indonesische militairen gedood, zo is in Dja karta officieel bekendgemaakt. Volgens deze mededeling is de 37-jarige Nicolau Doe Reis Lo- bato in een zes uur durend vuurgevecht gedood door een Timorees lid van de Indonesi sche strijdkrachten. Lobato zou tevoren verscheidene Fretilinle- den hebben neergeschoten toen dezen zich wilde overgeven aan de Indonesiërs. Hess zou lichte hartaanval hebben gehad WEST-BERLIJN (Rtr) Ru- dolf Hess, de voormalige plaatsvervanger van Hitler on de enige gevangene van Span- dau, is na een lichte hartaan val in een Brits militair zie kenhuis opgenomen, aldus kolonel Eugene Bird, de voor malige commandant van de geallieerde gevangenis voor oorlogsmisdadigers. De 84-ja- rige Hess, de laatst overgeble ven leider van Nazi-Duitsland die zich in een gevangenis be vindt, lijdt al enige tijd aan storingen in de bloedsomloop. Volgens Bird is de aood van Hess te verwachten, en moet „deze zieke oude man", die aan het begin van de oorlog naar Engeland vluchtte, naar huis worden gestuurd. CAMBODJA VRAAGT HULP BANGKOK (Reuter) Cambodja heeft dinsdag een beroep gedaan op bevriende landen om hulp te bieden tegen een grootscheepse Vietnamese aanval. Volgens radio-Phnom Penh zijn Vietnamese troepen over een 80 km breed front Cambodja binnengedrongen. Vietnam wil, met behulp van de Sowjet-Unie en andere landen van het Warschau pact, een pro-Vietnamees bewind installeren in Phnom Penh, aldus de radio. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De moord op president John F. Kennedy in november 1963 is waarschijnlijk het resultaat geweest van een samenzwering. Zeer waarschijnlijk heeft een andere schutter dan Lee Harvey Oswald tegelijkertijd een vierde schot gelost. Tot deze opzienbarende conclusie komt de speciale commissie uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, die oude jaarsdag een tweejarig onderzoek naar de moord op Kennedy en die op ds. Martin Luther King heeft afgesloten. Ook in de moord oo d«= Kin» in 19R8 wordt pon De conclusie is vooral zo verrassend, omdat de commissie de mogelijkheid van een samenzwering bij de moord op Kennedy vooral heeft gebaseerd op in de allerlaatste week van het omvangrijke onderzoek afge legde getuigenverklaringen. Het ging daar bij om de verklaringen van twee geluidsdes kundigen van het Queens-college in New York. Zij zeiden met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid (95 procent of meer) te hebben vastgesteld, dat een vierde schot op de president is afgevuurd vanaf een erasheuvel langs de route in Dallas. Het schot heeft de president niet geraakt. De twee deskundigen verklaarden met nadruk, dat zij bij hun onderzoek gebruik hebben gemaakt van middelen, die ook al in 1964 beschikbaar waren. Het vierde schot en de grasheuvel hebben door de jaren heen steeds een grote rol gespeeld bij alle twijfels, die rond de moord op Kennedy zijn blijven bestaan. De com missie, die een paar jaar geleden in het leven werd geroepen om te trachten zoveel mogelijk twijfels weg te nemen, leek aan vankelijk ook recht af te stevenen op de conclusie, dat er geen tweede schutter en geen samenzwering in het geding was ge weest. Tot de laatste week van de lange serie hoorzittingen was de meest vérgaande verklaring in deze richting er een van een geluidsdeskundige uit Massachusetts, die de mogelijkheid van een vierde schot op fifty- fifty schatte. De commissie heeft veronder stellingen, dat de regeringen van de Sovjet- Unie en Cuba, anti-Castro-Cubanen of de mafia „als groep", FBI of CIA in het complot betrokken zouden kunnen zijn geweest, afgewezen. Zeer kritisch laat de commissie zich uit over vorige onderzoeken, waaronder dat van de zgn. Warren-commis- Van enige betrokkenheid van deze instan ties in de aanslag is volgens de commissie echter niets gebleken. De commissie baseert de mening, dat er ook in de zaak-King sprake is van een samenzwering, onder meer vanwege het feit, dat er in die tijd door enkele zakenlieden in Saint Louis een bedrag van 50.000 dollar op het hoofd van King was gezet. Aan het feit, dat James Earl Ray na een aanvankelijke vlotte beken tenis steeds heeft volgehouden de moord niet te hebben gepleegd, hoeft volgens de commissie geen waarde te worden gehecht. Ray trachtte volgens de commissie zelf aan de moord op King te verdienen, maar heeft het geld nooit kunnen innen. De commissie meent, dat er alle aanleiding is het onderzoek in beide zaken voort te zetten. „Het zal erg moeilijk worden, want alle sporen zijn nu koud. Maar de FBI en het ministerie van justitie hebben na alles wat er is gebeurd de morele plicht om zoveel mogelijk klaarheid te brengen", aldus de voorzitter van de commissie, de Democrati sche afgevaardigde Louis Stokes. Een uit voerig rapport over de bevindingen van de commissie zal op 30 maart worden gepubli ceerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5