Vrieskou zorgde voor rustige jaarwisseling Charges in Sassenheim en Leidsehendam KORTWEG Leiderdorpse Sportraad dreigt met opheffing Fioretti-College school kampioen basketballen Sassenheim steunt De Sleutels REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 4 LEIDEN Op rustige wijze is Leiden het nieuwe jaar ingegaan. Op enkele plaatsen werden „vreugdevuren aange richt. Slechts sporadisch moest de Leidse brandweer uitrukken om het vuur binnen de perken te houden. De politie rukte vijfentwintig keer uit om te voorkomen dat het afsteken van kerstbomen en auto banden uit de hand zou lopen. In feite werd door een brand alleen schade aangericht aan een telefooncel op de hoek van het Bevrijdingsplein en de Vijf Meihal. Voordat de Hermandad hier ter plaatse was, was het vuur al geblust door omstan ders. Ook met een in een huis aan de Vree wijkstraat tot ontsteking gekomen vuurpijl liep het met een sisser af. De barre koude van de laatste dagen zal er wel de oorzaak van zijn geweest, dat de Leidse bevolking de warme huiskamer verkoos boven de ijzige straten, waar rond middernacht weliswaar de wind was gaan liggen, maar waar Koning Winter zich toch nadrukkelijk liet voelen. Veel Leidenaars vergenoegden zich dit jaar met het vlak na middernacht snel afsteken van het ook nu weer in grote hoeveelheden ingeslagen vuurwerk om daarna met verkleunde vin gers de warme gezelligheid thuis weer op te zoeken. Zaterdagavond moest de politie vijf maal uitdrukken om het illegaal afste ken van vuurwerk tegen te gaan. Er moest onder meer opgetreden worden in de Mauritsstraat, de Milanenhorst en deCo- rellistraat. Zaterdagnacht werden er rond een uur drie jongens aangehouden in verband met vernieling van een vitrine van een reisbu reau aan de Breestraat. De jongens, een 21-jarige Voorburger, een 19-jarige Leide- naar en een 17-jarige Voorburger werden na verhoor rond half vier zaterdagnacht weer heengezonden. Ook de gladheid heeft Leiden het afgelo pen weekeinde weinig parten gespeeld. Over het algemeen gaf de Leidse bevol king gehoor aan de oproep van de ANWB en de politie om alleen in hoognodige gevallen de auto te pakken. Pas in de loop van gisteren werd op enkele wegen ge strooid. Zaterdag en zondag moest het verkeer zich soms op spiegelgladde wegge deelten begeven. Slechts een maal kwam het tot een aanrijding waarbij een gewon de te betreuren viel. Een 64-jarige Leide- naar werd aangereden door een 23-jarige automobilist toen hij de Korevaarstraat overstak. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt omdat hij zonder rijbe wijs reed. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Appollolaan is in de loop van zaterdag een radarverklikker ter waarde van onge veer vijfhonderd gulden gestolen, evenals twee stereo speakers. De dieven zijn ver moedelijk met een valse sleutel de wagen ingekomen. Zondag werden twee auto's gestolen. Een wagen, een Alfa Romeo ter waarde van vijfduizend gulden, stond geparkeerd op de Lammermarkt. Hij werd tussen half een en half twee zondagmorgen ont vreemd. Zondagavond rond half acht werd een Fiat 631, die met draaiende motor aan de Haven stond gestolen. De eigenaar was even bij kennissen binnenge wipt. Toen hij vijf minuten laten buiten kwam was de auto verdwenen. Een felle uitslaande brand heeft op nieuwjaarsdag de bovenverdie ping van een woning aan de Lissese Kanaalstraat in as gelegd. De bewoners waren tijdens het uitbreken van de brand afwezig. LEIDEN Over het algemeen is de jaarwisseling in de Leidse regio rus tig verlopen. Gemeentepolitie en Rijkspolitiekorpsen hadden de han den vol aan baldadige jeugd die hier en daar brandjes veroorzaakten en vernielingen pleegden. In Sassen heim en Leidsehendam werden door de politie enkele charges uitgevoerd. Excessen deden zich evenwel niet voor, zodat de jaarwisseling '78f79 als "rustig" de politionele geschiede nis ingaat. In vergelijking met ande re jaren was het al kort na midder nacht snel weer rustig. Volgens een woordvoerder van de meldkamer van Rijkspolitie in Zuid-Holland is dat te danken aan het koude weer. In Zoeterwoude moest de brandweer gisternacht enkele malen uitrukken om kleine branden aan de Noord- buurtseweg en 't Watertje te blussen. Ook in Hazerswoude brak op enkele plaatsen brand uit. Hier mislukte de poging om een leegstaand schoolge bouw in brand te steken. Zondagavond brak er door kortslui ting brand uit in een woning aan de Hazerswoudse Pieter Breugelstraat. Het vuur ontstond op de zolderverdie ping van de woning waar twee kinde ren sliepen. De eigenaar van de wo ning slaagde er wonderwel in de twee kinderen in veiligheid te brengen. De brand- en waterschade aan het huis is aanzienlijk. Nadat de politie van Nieuwkoop het in brand steken van een sloopauto verhinderde, werden van het politie bureau aan de Roerdomplaan twee ruiten ingegooid. Op dat moment bevond zich een politieman in het gebouw! Hij slaagde er niet in de daders te grijpen. De Rijkspolitie van Zevenhoven heeft een eigen oplossing gevonden om vernielingen in het dorp te voorko men. Van tevoren was in overleg met de Zevenhovense jeugd een terrein aangewezen waar een aantal sloopau to's mochten worden verbrand, het geen dan ook onder toeziend oog van politiemensen gebeurde. Gemeentepolitiekorpsen van Kat wijk en Noordwijk hebben in tegen stelling tot voorgaande jaren niet al te veel te doen gehad. Naast de gebruikelijke oudejaars-taferelen en enkele verbrandingen van autoban den op het wegdek, kwamen er geen ongeregeldheden voor. In Leidsehendam werden vernielin gen aangericht aan kelderboxen van flatwoningen aan de J. W. Frisolaan en de Stolberglaan. Ook werd enkele malen gepoogd brand te stichten en sneuvelden er etalageruiten van win kels op het Damplein. De politie joeg de vernielzuchtigen enkele malen ui teen met behulp van de wapenstok. Er werden geen jongeren aangehou den. In Oegstgeest brandde een kelderbox van een flatgebouw aan de Gladiolen- laan zondagmiddag geheel uit. Het vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken met vuurwerk. Datzelf de vuurwerk leverde in Lisse een aantal vechtpartijen op. Jongeren die elkaar met vuurwerk bestookten, raakten slaags totdat de politie de heetgebakerde partijen scheidde. in Sassenheim werden twee jongens aangehouden in verband met vernie lingen en poging tot brandstichting in een leegstaande woning. De twee vandalen waren leden van een grote groep jongeren die vernielend door het Sassenheimse centrum trok. Op verschillende plaatsen werden char ges uitgevoerd. Kort na middernacht ontdekte de politie dat enige vandalen aktief wa ren geweest bij het station Voorscho ten. De aldaar geplaatste kerstboom met lichten was omver geworpen. De telefooncel volledig vernield, van de abri's waren de ruiten ingegooid. Het paste niet in het beeld van de rest van de gemeente. Voorlopig houdt de politie het erop dat enige treinpassa- giers hun ongenoegen over het uitblij ven van de trein omgezet hebben in vandalistische neigingen op het mo ment dat de trein weg bleef. Bij de politie bestaat de indruk dat dit maal tijdens de jaarwisseling veel minder vuurwerk afgestoken werd dan voor gaande jaren. Volgens de politie van Alphen aan den Rijn is de jaarwisseling in deze plaats vrij rustig verlopen. De politie moest slechts een enkele keer ih aktie komen. Dat was bijvoorbeeld toen enkele jongelui zonder een duidelijke reden, een personenauto in de Tol straat op zijn kant kiepten. Door de dikke laag sneeuw bleef de schade beperkt. In de Van Mandersloostraat sneuvelde een winkelruit van een showroom. De politie vermoedt dat afgestoken vuurwerk de oorzaak is geweest. Op nieuwjaarsdag liet bij V en D het brandalarm zich zonder reden horen. Omdat daardoor de automatische sproei-installatie ging werken ontstond er op de platenafde- ling de nodige waterschade. De jaarwisseling is in Warmond zeer rustig verlopen. Volgens de politie was het veel rustiger dan voorgaande jaren. Er werd geen enkel relletje gekonstateerd en het enige brandje werd gemeld nabij de Burcht waar een paar balkjes in brand werden gestoken. Vreugdevuur in Leidsehendam. BURGEMEESTER KRET IN NIEUWJAARSREDE: Dankbaar terugzien naar het afgelopen jaar" SASSENHEIM „We kunnen dankbaar terugzien naar het afgelopen jaar." Dit zei gistermiddag burgemeester Kret van Sassenheim in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij doelde hierbij op de nieuwe sporthal, het vernieuwde raadhuis en de woningbouw in de gemeente. De burgemeester maakte in zijn rede drie kanttekeningen. Hij ging dieper in op onderwerpen als „informatie", „samen werking" „een openbaarheid". Bij „samenwerking" en „open baarheid" bepleitte de burgemeester om bij bestuurlijk en politiek handelen meer nadruk te leggen op broederschap dan op de vrijheid van de enkeling. „Openbaarheid" noemde de heer Kret een groot goed, maar waarschuwde voor een ongenuanceerde uitvoering van dit begrip. Hij noemde de recente kabinetsformatie als voorbeeld van een mank toege paste openbaarheid NIEUWKOOP Burgemeester en wethouders van de gemeente Nieuwkoop houden op vrijdag 5 januari een nieuwjaarsrecep tie in het raadhuis. De bijeen komst is voor alle inwonders van Nieuwkoop en duurt van 20.00 tot 21.30 uur. NIEUWVEEN In Sportzaal De Ringkant wordt woensdag 3 januari een nieuwjaarsrecep tie gegeven door het gemeente bestuur van Nieuwveen. De Nieuwjaarswensen kunnen ge wisseld worden van 20.30 tot 21.30 uur. ZOETERWOUDE De gebrui kelijke nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur wordt vanavond gehouden van 20.00 tot 22.00 uur in het gemeente huis. Aan het begin van de nieuwjaarsreceptie zal de bur gemeester zijn jaarlijkse nieuw jaarsrede uitspreken. Iedere in woner is op de nieuwjaarsrecep tie van harte welkom. ZOETERWOUDE - Onder het groter fik" stelt het bestuur van de gemeente Zoeterwoude de jeugd in de gelegenheid om de kerstbomen naar bepaalde plaatsen in Zoeterwoude te brengen. In het dorp is dit het voetbalveldje (met de doelpa len) achter het gemeentehuis en aan de Rijndijk vindt de verza meling plaats op het land achter manege „De Jong" (bij het vroe gere klooster). Op 3 januari 1979, vóór 's middags half vijf, kan het bomenmateriaal op de aangeduide plekken worden aangeboden tegen afgifte ven een bon. Deze bon geldt tevens als lotnummer voor een kleine loterij. Met de verbranding zelf wordt gestart tussen vijf en half zes. De hele gebeurtenis zal onder de gezamelijke leiding van politie, brandweer en ge meente «taan ROELOFARENDSVEEN Op het terrein ten westen van Am- stelland in Roelofarendsveen wordt morgen van half twee tot vier uur de traditionele kerstbo menverbranding gehouden. In Rijpwetering vindt de verbran ding plaats bij het dorpshuis van half twee tot half drie. Bij inlevering van een kerstboom wordt een mandarijn aangebo den. AARLANDERVEEN De speeltuinvereniging organiseer de, als afsluiting van het nieuwe jaar, een kindermiddag voor de kinderen van haar leden. Hier werd de uitslag bekend ge maakt van de ballonwedstrijd. De winnaars waren: Jan Ver heul, ballon gevonden in de omgeving van Zagreb; Marco Aartman, ballon gevonden bij Neuhausen (DLD); Johan de Jong, ballon gevonden bij Lippe (België); Erik-Jan Oudshoorn, ballon gevonden bij Gouvrij (België). LEIDERDORP Het functioneren van de Lei derdorpse Sportraad, het overlegorgaan van de sportverenigingen met het gemeentebestuur, I laat veel te wensen over. In een, vooralsnog I vertrouwelijke, discussienota uit het bestuur van de Sportraad haar ongenoegen over het i gebrek aan samenwerking met het gemeentebe- I stuur en met de bij de Sportraad aangesloten I verenigingen. Een grief van het bestuur van de J Sportraad is, dat verenigingen zich met him problemen rechtstreeks tot de gemeente wenden en omgekeerd, zonder dat de Sportraad op de hoogte wordt gehouden. De oorzaak voor de gebrekige samenwerking is volgens het bestuur gelegen in het ontbreken van een duidelijk pakket van taken en bevoegdhe den. „Delegatie van macht en invloed heeft niet plaatsgevonden. Hierdoor zien de leden steeds weer, dat de Sportraad door de gemeente prak tisch wordt genegeerd, waardoor bij de leden weinig behoefte bestaat om hun zaken via de dergelijke gang van zaken te schetsen", zo stelt het bestuur kritisch vast. Het bestuur van de Sportraad komt in de discussienota tot de conclusie, dat als er geen verandering komt in het gebrekkig functioneren van de Sportraad, het voortbestaan van de Sportraad ernstig in overweging dient te worden genomen. In een commentaar zegt de wethouder voor maatschappelijk welzijn mevrouw Irma Gehner- Ellenberger (VVD), die ook de sportzaken behar tigt, het jammer te vinden als de Sportraad tot opheffing zou besluiten. „Ik ben van mening, dat de Sportraad een zeer nuttige functie kan hebben", aldus mevrouw Gehner. Een Sportraad met twee „poten", één voor de zaalsport en een voor de veldsporten, ziet zij als een mogelijke verbetering. Voorts denkt zij aan uitbreiding van de commissie Onderwijs en Sport met een lid van de Sportraad en aan een kantinecommissie voor de sportzaal „Op Dreef". In een zelfstandige zgn. art. 61 commissie in de vorm van een Het Fioretti-College uit Lisse is oppermachtig waar het basketballen betreft. Dit bleek het afgelopen weekeinde weer eens tijdens de traditionele schoolbasketballkampioenschap- pen die in de Lissese sporthal werden gehou den. Niet minder dan 173 teams hebben aan de kampioenschappen deelgenomen; de teams van de school uit Lisse behaalden alle eerste prijzen. Mevrouw wethouder Meulemans van Lisse reikte zaterdag de prijzen uit (foto). Mogelijk woningbouw in dorpskern Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Burge meester en wethouders van Rijnsaterwoude lijken opnieuw een stap nader te zijn gekomen in hun pogingen de kern van het dorp te verstevigen. Het gemeentebestuur wil dit berei ken door de bouw van wonin gen, die qua stijl zijn aangepast aan het karakter van het dorp. Op het land van de voormalige boerderij van Os, dat onlangs door de gemeente is aange kocht, zullen 20 woningen wor den gebouwd. Verder bestaan er plannen om op het terrein achter de voormalige melkhan del van Van Dorp een 11-tal huizen te projekteren. Alle in de sociale woningbouwsektor. Onderhandelingen met de heer Van Dorp tot grondovername zijn reeds gaande. Wanneer het de gemeente lukt deze plannen goedgekeurd te krijgen door Gedeputeerde Staten, zal niet alleen het aanzien van Rijnsa terwoude in de toekomst zeer aantrekkelijk zijn, doch zal ook de woningbouw voor het dorp tot 1987 zijn gewaarborgd. Sassenheim heeft 1260 gulden bij- Rebound "78 overhandigd aan basketbalwedstrijd tussen een heimse vereniging. De Leidse eengebracht voor de aanschaf van Koos van Eyck van de gehandicap- team van de Sleutels en de voor sporters versloegen hun Sassen- een sport-rolstoel. Dit bedrag werd ten-sportvereniging De Sleutels uit deze gelegenheid aan de rolstoel heimse collega s met 46 tegen 16 zaterdag door voorzitter Huyts van Leiden. De overhandiging van het gekluisterde leden van de Sassen- punten. Op de foto een spelfrag- geldbedrag ging vooraf aan een ment.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4