Bewoners serviceflat Schouwenhove protesteren tegen huurverhoging Chemiewinkel wil meer depots voor chemisch afval Paulus Zeeverkennersgroep bestaat vijfendertig jaar - ..De Plantenboek" STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 3 'LEIDEN De bewoners van 'de serviceflat „Schouwenhove" *aan de Jan Luykenlaan weige ren vooralsnog de boven hun hoofd hangende huurverhoging te betalen. De bewoners voelen zich door het financiële beleid van de stichting "Zomerland Nederland", eigenaresse van de flats ernstig gedupeerd. De slechte start, die de service flat in de womer van 1977 maak te, is de stichting in feite nooit te boven gekomen. Zoals be kend werd de flat aanvankelijk gebouwd voor 65-plussers, die uit Leiden afkomstig waren. De huurprijzen, waren evenwel dermate hoog 730,- 1.740.- per maand) dat vele Leidse inge zetenen, die wel in aanmerking kwamen voor een appartement ervan afzagen zich in het flatge bouw te huisvesten. Later wer den deze vestigingeisen enigs zins versoepeld, waardoor ook niet-Leidenaren en personen die jonger dan 65 jaar waren, zich I in de flat konden vestigen. Met deze maatregelen was de flat wel vol te krijgen, maar de stichting hikte toen al aan tegen een exploitatieverlies dat was opgelopen in de vier maanden van gedeeltelijke leegstand. In I onze krant van 5 augustus 1977 moest administratief medewer ker Graafland Jr. dan ook be- 1 kennen, dat de huidige bewo- ners voor het opgelopen verlies 'j zouden moeten opdraaien. Hiermee werden de bewoners in maart van het vorig jaar geconfronteerd via een huur verhoging van acht procent, die in april in zou gaan. De bewo ners protesteerden tegen deze huurverhoging. Ten eerste om- dat de landelijke trent zes pro- cent was en ten tweede omdat de huurverhogingen elders in het land pas in juli van kracht zouden worden. Tot op de dag van vandaag weigeren tachtig bewoners van de uit 182 appar tementen bestaande flat deze huurverhoging te betalen. Democratie AI van het begin af aan botert De serviceflat Schouwenhoven aan de Jan Uuyckenlaan het niet zo goed tussen de direc tie van „Schouwenhove" en de stichting Zomerland enerzijds en de bewoners anderzijds. De bewoners verwijten het bestuur en de directie een „dilettantisti sch" optreden. Als bewijs hier van voeren zij het gegeven aan dat begin december de bewo ners werden opgeroepen op kor te termijn de huur van die maand te voldoen. „De stichting had geen geld genoeg om haar personeel uit te betalen", zo vermoeden de bewoners. Maar ook de democratie is volgens de bewoners ver te zoeken in „Schouwenhove". Hoewel vol gens de statuten medio 1977 een bewonerscommissie moest wor den ingesteld, werd dit door het bestuur tegengewerkt. Pas toen zij zelf stappen ondernamen, kwam die commissie er in maart van het vorig jaar. Uit deze bewonerscommissie werd ondermeer een financiële com missie gevormd, die aanvanke lijk met het bestuur de nieuwe op handen zijnde huurverhogin gen per 1 januari 1978 nader zou bekijken. Met het bestuur van de stichting Zomerland werd overeengeko men dat alle bewoners via een schrijven eind december op de hoogte werden gesteld van de huurverhoging. De bewoners zijn thans bijzonder verbolgen dat ondanks deze afspraken zij plotseling voor een fait accom pli werden gesteld door het bestuur toen het via een briefje op het prikbord, in de hal van de flat de bewoners kenbaar maakte dat het morgen 3 janua ri in de recreatiezaal de huur verhogingen wil aankondigen zonder dat hier een schrijven aan voorafgaat. De bewoners vrezen dat het bestuur het rap port van de uit hun midden gekozen financiële commissie, die aantoont dat de huurverho ging op onjuiste basis wordt vastgesteld, van de tafel zal vegen. Via een brief aan alle bewoners adviseert de bewo nerscommissie de op handen zijnde huurverhoging niet te betalen totdat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening na advies van de huuradviescommissie de kale huur heeft vastgesteld. In het rapport toont de financië le commissie aan dat de bewo ners van de eenkamerflats one venredig zwaar worden belast bij de nieuwe huurverhogingen. Dit komt, volgens de commissie door dat het bestuur bij de berekening van de kale huur de oppervlaktes van de apparte menten als maatstaf neemtn. Maar ook bij de berekening van de bijkomende kosten komen de bewoners van de eenkamerflats er bekaaider af, terwijl deze kosten voor de bewoners van de twee- en de driekamerflats ongeveer gelijk komen te liggen. De financiële commissie heeft bij het bestuur gepleit voor een andere verdeelsleutel voor bere kening van de huurverhoging. Hierdoor zouden de huren per 1 januari als volgt komen te liggen: een kamer appartementen: 894.- (nu 836.-), twee kame rappartementen met maaltijden voor één persoon: 1.888.- (nu 16.68.-) met maaltijden voor twee personen: 1.995.- (nu 1.775.-). Drie kamerapparte menten met maaltijden voor een persoon: 2.213.- (nu 1.887.-) voor twee personen: 2.320.- (nu 1.994.-) maandelijks. Uit het rapport komt naar voren dat bij het hanteren van een andere verdeelsleutel voor het berekenen van de huurverho ging er niet alleeri een eerlijker verdeling van de te dragen las ten komt, maar dat er ook een toename van de huuropbreng- sten is te verwachen met m: liefst/ 7.536.-per maand. LEIDEN De Chemiewinkel Leiden vindt dat er in de stad verschillende depots moeten komen om particulier che misch afval op te slaan en te verwerken. In dit verband heeft de winkel een dringend beroep gedaan op de gemeente Leiden de regeling van het lozen van milieubedreigend afval krachtiger ter hand te nemen. Dit zou volgens de chemiewinkel moeten gebeu ren door meer bekendheid te geven aan de plaatsen waar het particuliere chemisch af val wordt opgeslagen en door speciale ophaaldagen in het leven te roepen waarop de reinigingsdienst bepaalde chemicaliën ophaalt. De winkel heeft een inventari satie gemaakt van de plaatsen waar particulieren hun che misch afval thans kunnen stor ten. Tevens doet de winkel voorstellen met betrekking tot verbetering van de huidige si tuatie. De volgende catego rieën particulier chemisch af val zijn in het onderzoek be trokken: fotochemicaliën, oliën en vetten, geneesmidde len, bestrijdingsmiddelen, op losmiddelen e.d., afval van scholen en batterijen. Voor het verzamelen van foto chemicaliën zouden volgens de chemiewinkel meer opslag plaatsen in de stad moeten worden gecreëerd. Met het oog hierop heeft de winkel contact opgenomen met de fotosectie van het LAK en de Leidse STAG-drukkerij. De laatste heeft zich inmiddels bereid verklaard als een van de op slagplaatsen van fotografisch afval te dienen. Overal in de stad zouden dergelijke depots moeten komen, waar fotoama teurs hun afval kunnen bren gen, zodat dit geconcentreerd kan worden opgehaald. Te weinig bekendheid bestaat er volgens de chemiewinkel bij de particulier over de moge lijkheid om oliën en vetten te lozen in tanks die aanwezig zijn bij verschillende garages. Bovendien staat er bij de dienst Reniging Havens en Wa renmarkten aan de Noorder straat een tank van 2000 liter, waar particulieren hun oliën naar toe kunnen brengen. Ten aanzien van geneesmidde len merkt de chemiewinkel op dat deze bij de apotheek kun nen worden ingeleverd. Vanaf hier worden oude geneesmid delen opgehaald door de ver schillende fabrieken die ze op deskundige wijze kunnen ver nietigen. Volgens de chemie winkel verdient het aanbeve ling op de doosjes, potjes of flesjes met geneesmiddelen een tekst te schrijven, waarop de gebruiker op de mogelijk heden tot inleveren bij de apo theek wordt gewezen, teneinde te voorkomen dat geneesmid delen in de vuilniszak of het toilet verdwijnen. Over het lozen van bestrij dingsmiddelen, oplosmiddelen en dergelijke is weinig gere geld in Leiden. De chemiewin kel heeft de gemeente Leiden in overweging gegeven bij de depots voor fotochemicaliën ook opslagplaatsen voor oplos middelen, zoals terpetine, pe troleum, aceton of chloorbe- vattende oplosmiddelen te creëren. „Misschien is het mo gelijk, dat eens in de zoveel tijd bepaald giftig afval wordt opgehaald", aldus de Chemie winkel in zijn inventarisatie. Voor het lozen van afval van scholen verwijst de chemie winkel naar de mogelijkheid dit te brengen naar het Gor- laeuslaboratorium en naar N.V. Afvalverwerking Rijn mond. „Het is het gemakke lijkst, wanneer deze zaak van uit de gemeente centraal wordt geregeld, zoals in Haar lem. Daar worden aan de scho len jerrycans geleverd. De ver schillende soorten afval van de scheikundepraktica worden apart in vaten gedaan en deze vaten worden door de gemeen te opgehaald", aldus de che miewinkel. Tenslotte roert de Chemiewin kel het probleem van uitgeput te batterijen aan. Deze ver dwijnen doorgaans in het huis vuil. Via verbranding van het huisvuil wordt een niet onaan zienlijke verspreiding van schadelijke zware metalen (on der meer kwik en cadmium) in het milieu veroorzaakt. De chemiewinkel geeft in overwe ging de verkopers van batterij en ertoe te bewegen de uitge putte batterijen weer in te nemen. Hierdoor ontstaan ook wat dit betreft verzamelpun ten voor dit milieu bedreigend afval. Leidse politie telt voldoende vrouwen LEIDEIN De Leidse politie beschikt over voldoende vrou welijk personeel. Dit stelt het college in antwoord op vragen van het PSP-raadslid J. van der Putten. Het raadslid stelt in zijn schrif telijke vragen dat het met name bij aangifte van sexuele misdrij ven belangrijk is dat de agent die het verhoor afneemt een vrouw is. Het college deelt in zijn antwoord mee dat er bij de Leidse politie de mogelijk heid bestaat dat vrouwen die aangifte doen van mishande ling, verkrachting en dergelijke naar keuze door mannelijke, dan wel door vrouwelijke poli- tie-agenten worden gehoord. In totaal zijn er 24 vrouwen werkzaam bij de Leidse politie op een totaal personeelsbestand van 207. Negen van hen zijn werkzaam bij de geüniformeer de dienst, twee bij de afdeling Algemene Recherche, een bij het bureau Vreemdelingen dienst en twaalf zijn in een administratieve functie werk- Geschiedenis boekvorm vastgelegd De vloot van tien boten wordt onder de Rijnsburgerbrug (tussen Stationsweg en Steenstraat) ge sleept. LEIDEN De Paulus Zeeverkennersgroep be staat dit jaar vijfendertig jaar. Ter gelegenheid daarvan is een boekje samengesteld over de geschiedenis van de zeeverkennersgroep, die als een soort „Maria-congregatie" in 1943 van start ging. Tijdens de oorlog was namelijk iedere vorm van verkennerij verboden. De naam „Pau- lusgroep" werd vlak voor de bevrijding in 1945 gekozen voor de organisatie. Dit geschiedde op een middag in de hooiberg van Van Schie aan de Kaag, op wiens weilanden de groep nog steeds kampeert. Na de oorlog gingen de zeeverkenners verder weg op kamp. De groep kampeerde in Friesland en zelfs tweemaal in Frankrijk. De eerste zeilbo ten werden in de periode vlak na de oorlog gekocht. In die periode werd ook de drumband „Paulusband" opgericht. De groep beleefde een bloeitijd tussen 1953 en 1958. Steeds meer jongens sloten zich bij de groep aan. Het ledental daalde in de periode tussen 1958 en 1965 om na iiie tijd weer op te bloeien. In 1970 komt een fusie tot stand met de watergid- sen. Het boek dat thans nog bij de drukkerij ligt, kan worden besteld door het overmaken van acht gulden vijfenzeventig op gironummer 668659 ten name van Paulus Zeeverkennersgroep onder vermelding van „Jubileumboek". Men krijgt dan te zijnertijd het boek toegestuurd. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Bernard van Kesteren, tel. 071-152835. en School Het vormingscentrum voor jong volwassenen „Troef stelt zijn deelnemers in staat deel te nemen aan het proefproject Open School door middel van het gebruik maken van het materiaal dat voor het proefproject wordt gebruikt. In het project is plaats voor honderdvijftig deelnemers. De deelne mers aan de zogenaamde spontane groep Open School" zullen hetzelfde programma volgen als de deelnemers aan het proefproject zelf. Bij voldoende belangstelling wordt begin januari gestart met het programma. Aspirant-deelne mers kunnen zich melden bij „Troef", tel. 130494, Noordeinde 2a. Fibula-prijs De jaarlijkse prijs voor een manuscript over geschiedenis, de Fibula-prijs van 1500 gulden, is vorige week vrijdag uitgereikt in Enkhuizen aan drs. J. W. Buisman uit Leiden. Hij had er „Het bevend Nederland" voor ingezonden bij de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis (NJBG), die de prijs in samenwerking met uitgeverij Van Dishoeck heeft ingesteld. De bond omvat jongeren van 12 tot 25 jaar en bevordert belangstelling voor en onderzoek van de geschiedenis. De prijsuitreiking had plaats op het congres van de bond dat in Enkhuizen is gehouden. Nieuwjaarsconcert De Volksuniversiteit K&O organiseert dit seizoen voor het eerst een Nieuwjaarsconcert. Dat vindt plaats op zaterdag 6 januari in de R.-K. Willibrorduskerk aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest. Het concert begint om 20.30 uur. Aan het concert werken mee: het Christelijk Jongerenkoor Oegstgeest onder leiding van Theo Tobé, de organist Hans van Nieuwkoop (die tevens clavecimbel speelt) en de zanger Max van Egmond. Op het programma staan werken van Sweelinck, Pachelbel, Babastie, Bach, De Klerk en Huijbers. Naast werken van genoemde componisten worden Christmas Carols uitgevoerd. Max van Egmond is te beluisteren in drie aria's van Bach en het geestelijke lied „Omdat Hij niet ver zou zijn". Toegangskaarten 3 zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden en in Oegstgeest bij de firma Van der Luit, Lange Voort 20 en de firma Van Weizen, de Kempenaerstraat 23. Ook kaarten op de avond zelf aan de zaal vanaf 20.00 uur. Volkshuis Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk organiseert een kerstvakantieprogramma voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar. Op woensdag 3 januari treedt de acrobatieclub van 10 tot 12 uur op met muziek en poppenkast. Toegang 1,50. Op donderdag 4 januari wordt er van 10 tot 12 uur een film met Danny Kaye gedraaid. Toegang 1,50. Op vrijdag 5 januari ten slotte wordt een tochtje naar de Pan van Persijn gemaakt van 10.00 tot 15.00 uur. Bij slecht weer wordt er iets in het Volkshuis georganiseerd tot 13.00 uur. Kosten 2,50, bespreken op dinsdag en woensdag. Inlichtingen Apothekersdijk 33, tel. 125736. Gesprekscentrum Het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 organiseert diverse activiteiten in de maand januari. De gehele maand exposeert Wally van de Velde, magisch realist uit België. Zijn werk staat in het teken van de alchemie. De expositie wordt geopend op donderdag 4 januari om 20.00 uur. De heer Van de Velde zal dan een door hemzelf geschoten film vertonen waarin hij de relatie alchemie/schil derkunst duidelijk maakt en men zal na afloop met hem van gedachten kunnen wisselen. De expositie is geopend op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag vanaf 19.00 uur. Het Kijkhuis van het Gesprekscentrum vertoont op maandag 8 januari de eerste film uit een nieuwe cyclus gewijd aan neo-realist Marco Ferreri. Dat wordt „Touche pas a la femme blanche" uit 1973 met Marcello Mastroianni en Catharine Deneuve, een film over generaal Custer. Toegang 4,50, leden/ 2,50. Alfons Zwetsloot verzorgt op woensdag 10 januari de eerste lezing uit een cyclus over macrobiotiek. Zwetsloot, werkzaam bij het oost-west centrum zal het gaan hebben over de filosofie van het ying en het yang. Aanvang 20.00 uur, toegang 3, leden gratis. Bert van Dijk geeft op donderdag 11 januari een lezing met dia's over vivisectie. Van Dijk is van de Anti-vivisectie Stichting. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. LEIDEN Getrouwd: F. N. Minuscoli en M. K. van der Velde, E. Rombaut en M. E. J. Weber, H. A. Dirkse en J. S. Schuil. G. Tomei en M. M. Noorder- meer, R. A. Koppers en H. M. van Grie ken, F. Stikkelorum en S. H. M. de Munter. H.Kettenis en V. A. de Jong, P. C. van Steijn en M. Witbraad, J. M. Mensen en R. J. M. van Zijp, R. A. Vrede en D. M. Best, R. Koet en C. Petit, G. Polane en G M. Bekker, N. H. J. de Jong en J. M. Erades. H. A. M. Onderwa ter en G. G. Kammenga. W. F. Coert en M. van den Burg, T. Mieremet en J. M. T. Bosman, A, Neuteboom en A. van Kleeft, V. Boutier en K. Bodrij, A. W. Barendse en C. P. M. van den Burg, J. W. Gelderblom en N. C. de Waal, P. C. van der Kroef en M. A. T. Bouter, D. W. Smolders en M. C. Zuurmond. Ondertrouwd" M. El Kadi en P. Glasber gen. F. A. Aué en C. I. Souisa, V F. Thunnissen en R. A. Paulus. J. P. Slin gerland en M. H. Jansen, L. K. Li en M. C. Prins. P A. Tutein Nolthenius en M. C. B. J. E. Puylaert, J. H. F. Falken- burg en C. M. Schwartz. J. H. F. Falken- burg en W. J. van der Kloot Meijburg, M. Y. El Sayed en J. A. N. Helfensteijn. Geboren: Caroline Marianne Willemijn, dr. v.: W. Diepeveen en V. C. Huljsman, Gijsbert Willem, zn. v.:G. Domburg en M. G. de Lang, Staephanus Marinus Paulus, zn. v.: L. A. M. van der Horst en J. S. van Rijswijk. Johanna Hendrika Alida. dr. v.: M. A. C. Wijnands en A. C. W. van Velzen, Cyane Adriana Hermina dr. v.: J. J. M. Cozijn en A. - M. M. Koek. Huberta Agatha, dr. v.: A. P. van der Meer en D. H. Volwater, Marco, zn. v.: F. C. van der Leek en M. Flippo. Fatima, dr. v.: M. Yazami en N. Makoudi, Eliane Eveline, dr. v.: H. C. C. Scharten en L. J. M. Renses, Paulien, dr. v.: J.Sira en A. Durieux, Esther Louise, dr. v.: J. H. de Jong en A. Brandenburg, Kim, dr. v.: J. F. Feijtes en N. E. Booij, Martijn, zn. v.: H. Warmerdam en M. C. van Roey. Meike, dr. v.: P. M. J. H. Muijlaert en A. .M. H. Straver, Desiree. dr. v.: C. C. C. J. Verdiesen en O. M. J. van Horsen, Karin Johanna, dr. v.: J. Rus en F. H. Dik, Wieke Kirsten, dr. v.. G. P. I. M. Wuisman en P. Sleeboom, Wouter Jacob Gerard, zn. v.: H. M. Riel en J. van der Plas. Casper Victor Erasmus, zn. v.: I V. van der Pavert en E. A. Kucharska, Dennis, zn. v.: N. J. Kulk en J. van Kralingen, Jacobus Anthonius Maria, zn. v.: C. van Schoo- ten en M. T. C. J. Clemens, Linda Cor nelia, dr. v.: N. Ravensbergen en C. van Egmond, Maria Adriana Lijntje, dr. v.: P. Francken en L Driebergen, Marit Jonna, dr. v.: H. Alblasen M. S. Kapoen. Meta Anne. dr. v.: J. W. Laros en A. M. Bischot, Robert, zn. v.: R. C. R. Siek- mann en W. A. Kuipéri. Overleden: E. A. Delfos, geb. 20 april 1954 man. Z. G. Zijlman. geb. 8 aug. 1931, vrouw; J. R. de Clerck. geb. 26 dec. 1893, man; L. Ghiringhelli, geb. 13 juni 1929, man; M. van der Zwan, geb. 14 sept, 1903, echtgenote van: J. Aandewiel; Q. H. J. Calis, geb. 2 maart' 1907, man; H. F. Lempers, geb. 30 dec. 1965, zoon; M. C. Elemans, geb. 30 mei 1889, echtgenote van: H. Duivenvoor den; A. de Haas. geb. 17 sept. 1895, man, P. Neuteboom. 15 jan. 1889. man; J. Zonneveld, geb. 6 mei 1896. vrouw; N. van Spengen, geb. 9 juli 1895, man; D. Parlevliet, geb. 26 dec. 1892, man; P. L. T. M. van der Drift. geb. 9 juni 1897, man; B.J. M. Ostendorf, geb. 3 okt. 1944, man; H. Bekooij. geb. 20 jan. 1889, gehuwd geweest met: H.J. Duk; J. J. van der Reijden, geb. 23 nov. 1907, man. Loosterweg 39A Voorhout 02522 -11048 Stuur bloemen als de eerste stap gezet is Fleurop interflora staat garant voor uw bioemengroet. Koninginne gracht 135. 2514 AM Den Haag

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3