GRwEIMTE FRfflT BU^EMUM B#LLEN Handelspolitieke belangen spitsten zich toe in 1978 w V Met medewerking van: DE KOP IS ER WEER AF VORST DRUKTE STEMPEL OP BLOEMENHANDEL IN DOMINICAANSE REPUBLIEK Nederlandse steun voor arme boeren NU OOK BOLLEN NAAR CHINA? LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/ DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 12 DEN HAAG De glasgroenteteelt heeft er in het afgelopen jaar een paar grijze haren bijgekregen. De uitbreiding van de EG met Griekenland, Portugal en Spanje wekt zorgen en stond daarom bij menige vergadering op de agenda. Een bedrei ging, of zal het allemaal wel meevallen? Op de valreep van 1978 werd de over gangsperiode voor Griekenland bekend: vijf jaar met uitzondering voor tomaten en perziken. Komkommers staan er niet bij vermeld. Het Landbouwschap heeft dit onverteerbaar genoemd. Op de achter grond speelt evenwel de Spaanse toetre ding zeer sterk mee. Zal de overgangspe riode voor de veel meer te duchten Spanjaarden ook op vijf jaar komen te liggen? De handelspolitiek zal ongetwij feld in 1979 onverminderd in de aandacht blijven staan. Het vorige jaar was overigens geen diep tranendal. Er vonden ook meer vrolijke gebeurtenissen plaats. Een jaarlijks evene ment van de eerste orde is de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs. De computer in de klimaatsbeheersing bleek zijn plaats te hebben veroverd. Total energy kondigde zich aan, de rookgascondensor was geper fectioneerd en het warmte-isolerend glas ondervond ruime belangstelling. De water- goot was ook zo'n nieuw verschijnsel, al zaten daar meer haken en ogen aan dan in eerste instantie vermoed werd. En nu we toch over water hebben, de Rijnproces sen sleepten zich in 1978 voort. Veel te traag naar de zin van hardwerkend West- land. In het nieuwe jaar blijft het tot de actualiteit behoren. Zelfstandig Veiling „Gouda" vierde eind februari haar 75-jarig bestaan en demonstreerde bij die gelegenheid weer een groot doorzetings- vermogen om met veel energie als zelfstan dige veiling door te gaan. Hiervan getuigen ook de projectvestigingen voor de glas tuinbouw waarvoor veiling „Gouda" waar devolle initiatieven heeft ontwikkeld. Vei ling „Bleiswijk was ook op dit gebied actief. In samenwerking met de Berkelse bioemveiling stampte men een moderne vestiging uit de grond: Biemond/Olst- hoom. De organisatoren breidden later in het jaar daar nog een feestelijke opening omheen. Hopelijk drong daarvan wal door naar de buitenwacht. De glastuinbouw moet immers laten horen dat zij er is, anders wordt er vandaag de dag geen rekening meer met je gehouden. Waartoe diezelfde glastuinbouw in staat is, bleek uit de formidabele „Westland 19nu" pre sentie. De vier Westlandse veilingen gaven daarmee een schitterend visitekaartje af. Kwaliteitskwesties De tomatenkwaliteit ging in 1978 duidelijk omhoog. Het betreffende actieprogramma wierp kennelijk zijn vruchten af. Typisch genoeg daalde de komkommerkwaliteit tot een zo bedenkelijk laag peil dat men er nu over denkt een actieprogramma voor de komkommerkwaliteit op touw te zetten. Dat wordt trouwens met twee opdringeri ge concurrenten als Kreta en de Canari- sche Eilanden een serieuze zaak. Neder land heeft niettemin nog steeds een kwali teitsimago en dat moet gehandhaafd en het liefst nog verbeterd worden. In het teken van de kwaliteit stond even eens de actie „Schoon Poolfust". Vies poolfust geen gezicht, schoon poolfust in ieders belang, zo luidde het motto. Vooral van detailhandelszijde klaagde men steen en been over vuile bodems. De Veilingfust en Palletpoolvereniging (VPZ) zette een extra wasmachine in, maar we zijn nog lang niet zover dat elke bak gespoeld wordt. De VPZ bracht in de loop van het jaar ook het misbruik van poolpallets weer eens onder de aandacht. Het schijnt zo langzamerhand helemaal uit de hand te lopen. Handelsfunktie De sortimentsuitbreiding bij kasgroenten verliep in 1978 over het algemeen succes vol. Markttechnisch gezien bleek het in slaan van deze weg een juiste keuze te zijn geweest. De vlezige tomaat deed het goed. De puntzakradijs was een „renner". De rettichaanvoer steeg in maart tot en met mei naar ruim 1.500.000 stuks (1977: 350.000 stuks). De middenprijs kwam slechts een stuiver lager te liggen, namelijk op 75 cent. Sterker dan voorheen traden op de voorgrond: gele paprika, courgette en Chinese kool. Minder gunstig kwam de ijsbergsla uit de bus. Een kwestie van rassen, klimaat of teeltwijze? De eerder in het jaar tot ridder geslagen NTS-voorzitter, J. G. J. van der Hoeven, kondigde in september een landelijke le denwerfactie aan. Men streeft zelfs naar een verdubbeling van het aantal leden; hetgeen neerkomt op 12.000 man. Een sterke teelttechnische organisatie heeft de tuinbouw nu meer dan ooit nodig. De concurrentie zal in de nabije toekomst ongetwijfeld toenemen. In kwaliteit en in kwantiteit. Nederland trekt met zijn bij zonder actief en internationaal gericht handelsapparaat een groot en zeer geva rieerd aanbod aan uit tal van landen. Hoewel veel partijen in principe voor re-export bestemd zijn, hangen deze toch min of meer boven de Nederlandse markt, want de handel kan de produkten hier ook aanbieden. Aan de andere kant profi teert de Nederlandse tuinder uiteraard van de dynamiek in de handel. Waar kopers zijn worden prijzen gemaakt. Een goede samenwerking en wederzijds begrip tussen de produktie- en de handelssector zullen daarom ook in 1979 onontbeerlijk zijn. HIER KOMT EEN NIEUW TUINBOUWGEBIED, aannemer: HONSELERSDUK TEL:01740-26841 9 Vleestomaat: voltreffer opdrachtgevers: VEILINGVERENIGING BLEISWIJK VEILINGVERENIGING BERKEL EN RODENRIJS PROEFSTATION NAALDWIJK CIVIEL TLp-IN.AFD^EMEENTEWERKEN BLEISWIJK DRAINEERWERKZAAMHEDEN VAN ROOSMALEN B.V. BARTH B.V. hs wamt^. if i Q Dynamiek in de glastuinbouw Na het oude jaar uitbundig de rug toege keerd te hebben, staat men voor een kers vers nieuw jaar, waarbij de jaarlijks terug kerende vraag opborrelt; wat zal 1979 bren gen? Deze vraag staat duidelijk in verband met een terugblik op 1978. Dit terugblikken is toch wel een zinvolle zaak, ook al zegt het spreekwoord „doe wel en zie niet om". Deze terugblik geeft een indruk over de kosten en opbrengsten. Er moet wel een duidelijk onderscheid gemaakt worden tus sen veilingopbrengsten en de opbrengsten van de individuele tuinders. Hogere veilin- gomzetten van bepaalde gewassen beteke nen n.l. niet dat iedereen op het goede paard heeft gewed. De voorzitter van het Centraal Bureau van tuinbouwveilingen, de heer Huyts constateerde dat de landelijke veilin- gomzet in 1978 achterblijft bij die van 1977. Ditzelfde was ook in 1966 het geval, toen haalde men ook de omzet van het voorgaan de jaar niet Vollegrondsteelten teleurstellend Het jaar 1978 kenmerkt zich vooral door een overvloed in de vollegrondssector. In deze sector waren er nogal eens wat afzet- problemen In het eerste half jaar brachten zeven vollegrondsgroenten een omzetdaling van 80 miljoen. Dit betrof de gewassen: sluitkool, kroten, breekpeen, geveilde uien, waspeen, prei en spruiten. Twee gewassen die een grotere omzet wisten te behalen waren aspeiges en witlof. De afzet van natuursla gaf in de eerste helft van het jaar de nodige problemen. De tweede helft van 1978 lijkt niet in staat om het verlies van de eerste helft goed te maken. Omzet kasgroenten gegroeid De afzet van kasgroenten verliep in 1978 heel wat gunstiger dan in de vollegrond- stuinbouw. Vorig jaar (1977) werd er een omzet bereikt van 1030 miljoen gulden. In 1978 zal dit bedrag 100 110 miljoen gulden hoger liggen. Deze stijging zit ver spreid over een groot aantal gewassen. Het is wel duidelijk dat een groot deel voor rekening van de tomaat komt, voor een belangrijk deel is hieraan bijgedragen door de vleestomaat. De komkommermarkt is in het eerste half jaar slecht van start gegaan. Het laatste deel van het seizoen heeft er voor gezorgd dat de opgelopen achterstand werd weggewerkt en er toch nog een kleine stijging mogelijk was. Er zijn bij dit gewas nogal eens moeilijkheden met de kwaliteit geweest. Dit zal het komen de jaar beslist extra aandacht nodig hebben. Nummer drie in het rijtje, glassla, ging vrij matig van start. Na het eerste half jaar was er sprake van een achterstand van 15 miljoen. In de afgelopen herfst en winter is hier wel weer het een en ander goed gemaakt. Het is echter geen sla-jaar bij uitstek geweest. De omzet van paprika's viel tegen door de matige prijzen. Voor veel andere gewassen is de afzet naar wem verlopen. Opvallend is de uitbreiding bij de radijsteelt geweest en de tevens toegeno men vraag. Bij gewassen als rettich, Chine se kool en koolrabi werden er redelijke resultaten geboekt. Men moet met deze resultaten wel voorzichtig omspringen, om dat deze gewassen nog in een experimentee stadium zitten. Wellicht geeft 1979 weei meer duidelijkheid over de mogelijkheder voor deze gewassen. Mark toverzicht In de week tussen Kerst en Nieuw Jaai waren de aanvoermogelijkheden beperkt Er zijn in deze week voor veel gewassei goede prijzen gemaakt. Opvallend waren vooral de slaprijzen, er kwam een gemiddel de prijs op de klok van 36 cent per krop Andijvie wist ook in prijs te klimmen, nl van 1,95 naar 2,25 per kilo. Spinazif bracht gemiddeld 3,02 per kilo op. Voo; radijs werd er op donderdag 28 decembei zelfs gemiddeld 1,28 per bosje betaald De vraag naar kleine gewassen zoals selde rij en krulpeterselie was goed, de prijzei die er betaald werden waren 87 en 78 een per bosje. Vergelijkbaar inkomen landbouw DEN HAAG Het „verge lijkbaar inkomen", waarop wordt gemikt bij toepassing van de rentesubsidierege ling voor de modernisering van landbouwbedrijven, is met ingang van gisteren van 29.400 gulden tot 31.400 gulden gestegen. Het be stuur van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft hiertoe besloten. Het „vergelijkbaar inko men" is het arbeidsinko men, dat een of twee ar beidskrachten op een met behulp van de rentesubsi dieregeling te modernise ren bedrijf op z'n minst moeten kunnen bereiken, als het ontwikkelingsplan eenmaal is uitgevoerd. Het moet vergelijkbaar zijn met het gemiddelde bruto-inko- men van niet-agrarische werknemers in hetzelfde gebied. De rentesubsidiere geling is een EEG-regeling, waarvan de uitvoering in Nederland in handen is van de stichting ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Reklame kalender Het Centraal Bureau Tuin bouwveilin gen (CBT) heeft onder de Westduitse groente- en fruithandel een aantrek kelijke voor lichtingspos ter verspreid, waarop per maand het betreffende CBT-rekla- memateriaal staat aange geven. Er is gekozen voor een kalender- vorm. Het ge heel is een zeer kleurijke presentatie van de „Wer- bemittel". Bij het plannen van verkoop acties kan de handel dank zij dit over zicht de „aan kleding" van de show tijdig in huis heb ben. De be treffende ka lenderposter en de daarop voorkomende promotie-pla ten kunnen alleen door de Westduitse importeurs bij het CBT aangevraagd worden. DEN HAAG Via de r.k. medefinancieringsorganisatie CEBEMO heeft Nederland een bedrag van bijna een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor kredietverlening aan kleine boeren, in de pro vincie La Vega in de Domini caanse Republiek. Via deze steun wordt ondermeer een poging gedaan om de boeren onafhankelijk te maken van de opkopers-tussenhandela ren die woekerrenten van 5% per maand durven te vragen. In de provincie La Vega zijn ongeveer 20.000 boeren afhan kelijk van deze opkopers-han delaren. De provincie bestaat voor het grootste deel uit een vruchtbare laagvlakte, opge deeld in kleine percelen die hetzij eigendom van de boeren zijn, hetzij gepacht zijn door de kleine boer van de groot grondbezitter. Ondanks de vruchtbare grond blijft het gezinsinkomen van de boeren laag. Dat komt on der meer door verouderde landbouwmethoden en een on voldoende gebruik van kunst mest, maar ook door het zeer onrechtvaardige deelpachtsys- teem en de woekerpraktijken van de tussenhandelaren. Bij het deelpachtsysteem moet niet minder dan de helft van de opbrengst aan de landeige naar worden afgestaan. Men streeft ernaar dat de al dus gevormde boerencoöpera ties binnen vijf jaar sterk ge noeg zijn om onafhankelijk te kunnen opereren. Door de groepsvorming als voorwaar de te stellen voor kredietverle ning worden de onderlinge sa menwerking en organisatie ge stimuleerd. Het projekt is in eerste aanleg gericht op 586 gezinnen, die zich hebben georganiseerd in 20 groepen, met een gemiddeld grondbezit van 1.5 ha. per familie. Met het nieuwe jaar nog maar enkele dagen „oud" is op dit moment nog weinig te zeggen over de gang van zaken in deze eerste week van 1979. De méé-, maar ook de tegenvallers moeten nog worden afgewacht en er zijn vele nieuwe factoren die een belangrijke rol in het bloemenspel gaan spelen. Niet in het minst die van de zaterdagloze veiling dag en de werking daarvan op de prijzen op andere dagen. Er zijn meer pessimisti sche dan optimistische geluiden daarom trent. Maar in elk geval drukte deze eerste nieuwjaars week de vorst een stevig stempel op de bloementeelt en handel. Om te begin nen met betrekking tot de zware druk op het budget van de stookkosten. Met de dag en nacht loeiende verwarmingsinstallaties worden de aangevoerde bloemen duur be taald. Daar staat tegenover, dat de handel voor problemen zat bij het transport en bescherming tegen vorstschade, vooral wat de straatverkoop betreft. En die speelt een niet onbelangrijke rol in de bloemenhandel. Dat alles was een gevolg van een gematigde aanvoer en even geipatigde animo bij de handel. En als gevolg daarvan gaan vergelij kingen met de dezelfde week van het vorig jaar mank. De dagen vlak voor kerstmis brachten goede prijzen zowel voor de snij bloemen als potplanten. Hoewel de aanvoer ongeveer 25 procent groter was, lag het totale omzetbedrag aan de CCWS iets lager hetgeen de prijzen tekent. De vorst in de Europese landen was eveneens van invloed op het prijspeil. Veilingtechnische waren er weinig problemen in de laatste week van 1978. De aanvoer van chrysanten was rui mer, bij de irissen waren het de soort „Ideaal" die waarschijnlijk de kosten van de bollen niet konden dekken. Dit geldt ook voor „Mercedes"-rozen. Met de potplan ten liep het vrij goed ook al liet de vorst zich ook hier gelden. Om toch wat cijfers te geven; de laatste week met slechts drie veilingdagen leverde bij aanvoer van totaal bijna vijftien miljoen bos of stuks een bedrag op van 7.992.829,59. Wat gemiddel de prijzen zijn: Amerikaanse anjers 46 (vorig jaar eveneens 46), trosanjers 26 (37), anthurium 2,30 (2,30), snijgroen 17 (18), jaarrond troschrysanten 59 (62), idem geplo zen 91 (83), normaal troschrysanten 2,03 (.°.,25), normaal geplozen 32 (34), freesia 35 (29), gerbera 94 (96), leliekelk 1,05 (85 lelietak 98 1,02). Verwachtingen Zoals gezegd, het is niet eenvoudig or voorspellingen te doen hoe het in de bloe menteelt zal verlopen. Volgens deskundig® is er een toename van ongeveer tien procen in de aanvoer te verwachten, maar dat za dan ook nodig zijn om de kosten nog t kunnen dekken. De problemen van het nie i veilen op zaterdag houden kwekers ei, handelaren bezig. Er zijn twee hoofdlijnen: namelijk een mogelijk verlies aan kwalitei en sterker verdringen door de zogehete derde landen. Een sociale aanpassing i deze mag niet op de kwekers worde afgeschoven door ongunstiger prijszettinj In de eerstvolgende weken zal het mogelij iets meer duidelijkheid worden verkregei 1 wat de toch wel sterke wijzigingen in d 1 bloemenhandel tot gevolg hebben. Waarb ook moet worden gedacht aan de toegent I men invoer van bloemen uit de derd l landen. En zo kreeg 1978 voor de bollenkwekers dan toch nog een „Zalig Uiteinde".Eerst deed het Scheidsgerecht voor de bloembol- lenhandel een gunstige uitspraak in de vorige land- en tuinbouwrubriek is daar al meer over gezegd en nu heeft het College van Beroep voor het Bedrijfsleven het beroep van bloembollenhandelaar P. Bakker BV te Hillegom ongegrond ver klaard. De fa. Bakker betwistte o.m. de rechtsgeldigheid van de Verordening Vak heffing 1977. Het ging hier om een geheel andere methode van vakheffing, nl. het zgn. bronwaardesysteem. Het gehele bloembol lenvak heeft met grote spanning naar deze beslissing uitgezien. Toen de uitspraak be kend werd heeft men, naar het heet, bij het PVS in Den Haag grote aandrang gevoeld om de vlag uit te steken. Het zou echter een beetje gek tegenover de buren staan en daarom bleef het dunboek in de mottenballen. De blijdschap was er echter niet minder om. Dat deze uitspraak niet alleen binnen het PVS maar in het gehele vak met een zware zucht van verlichting werd gegroet, is volkomen begrijpelijk. Want als het College van Beroep de fa. Bakker in het gelijk had gesteld, dan was een situatie ontstaan waarvoor in het gun stigste geval alleen nog met veel moeiten en nog meer kosten een oplossing gevonden zou kunnen worden. Brokken Nu kan men opgelucht ademhalen, al is de lucht nog niet helemaal opgeklaard. Men zit nl. nog altijd met de brokken die de vorige PVS-affaire heeft veroorzaakt. Een groep handelaren kon op grond van een eerdere beslissing van het College van Beroep terugbetaling eisen van de reeds afgedragen vak- en surplusheffing. Dat ging om het allesbehalve kinderachtige bedrag van zeven miljoen. Een bedrag dat boven dien in het jaar tevoren al was uitgegeven aan wetenschappelijk onderzoek, aan recla me, aan keuringen, enz. Het PVS had dat geld niet meer, maar was niettemin gedwon gen het terug te betalen. De gehele reserve ging er aan. De handelaren kregen de ingehouden heffingen terug, maar dat geld was voor tweederde door de kwekers be taald. De handel had dat geld alleen inge houden en daarvoor zelfs nog een zeer redelijk bedrag aan incassokosten getou cheerd. De handel ontving dus voor een niet onbelangrijk deel kwekersgelden, maar vergat tot nu toe gemakshalve maar dat geld aan de kwekers terug te geven. De oude tegenstelling kwekerij-export is door dat alles bepaald niet minder geworden. PVS-voorzitter ir. J. E. C. Spithoven heeft deze handelwijze van de export ronduit „diefstal" genoemd. Hij heeft ook onthuld dat één In- en Verkoopbureau, dat niet met de veilingen is gelieerd, zo zei hij er nadruk kelijk bij, de ingehouden vakheffing van Chinese meisjes in bloembollen informatie stand tijdens de landbouwtentoonstelling in Pekii dit jaar niet heeft afgedragen. En daar was helemaal geen reden voor, want de gelden werden dit jaar gestort op een cautiereke ning waar niemand met zijn vingers aan kon komen als het College van Beroep een negative uitspraak zou doen. Dat geld werd beheerd door een commissie uit het bedrijf sleven met als beschermende paraplu daar boven schriftelijk garanties van de overheid dat de betreffende kwekers hun geld onmid dellijk zouden terugkrijgen als de PVS-ver- ordeningen opnieuw onverbindend zouden worden verklaard. Er was dus, zo stelde men in het PVS, geen enkele reden om dat geld onder zich te houden. Hopelijk heeft het betreffende bureau nu het geld wel op de cautierekening gestort. Naar China Het bloembollenvak heeft in de loop der jaren steeds kans gezien om alle geboden kansen te benutten als het er om ging om nieuwe afzetgebieden open te breken. Nu China het bamboegordijn steeds meer gaat opentrekken, waren de bollenjongens er als de kippen bij om hun producten te pousse ren op de eerste grote internationale land bouwtentoonstelling in Peking. Dat gebeur de niet alleen via rijk geïllustreerd druk werk in vele kleuren, maar men toonde de tulpen ook in natura. Voor dat doel werden driemaal 2000 bloeiende tulpen uit Ned< land overgevlogen om vervolgens in Peki; in de stand te worden gezet. De Chinezen legden een grote belangstelli aan de dag vüor de kleurrijke bolbloem* E •Tot voor kort was dat gewoon ondenkba: ,r Toen de heer Mao het nog voor het zegg s- had, waren bloemen een luxe produkt, d kapitalistisch en dus verwerpelijk. Nu der ,r' men er andere over en zodra de bamb 0, vitrage nog verder opengaat, komen ie wellicht ook kansen voor de vaderland UK bollen exporteurs. Vooral in het Zuidwestefl van dit enorme land lijken heel goe mogelijkheden voor de produktie van m bloemen. De Bloembollenraad m Hillegc overkoepelend orgaan tussen kweke p( en export heeft al contacten gelegd n diverse proefstations in China. Dit js zullen daar reeds bloembollen worden E plant om ze te testen onder verschillei ai klimatologische om: tandigheden. Dat be m kent natuurlijk niet dat ook ,in 1979 bollen-exporteurs hun orderboek, hun p) en hun tandenborstel in hun koff IC gen te gaan noteren. Voor het zo ver zullen er nog wel enkele jaren over h< gaan. Maar als de kans er is, dan behoi de bollenjongens zeker tot de eersten in het vliegtuig naar Peking zullen stapp

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12