Wim Pol belangrijk winstpunt in Oslo West Bromwich Albion sluipt naar de top Bouster verrast in Silvesterloop NOREN VALLEN TEGEN BIJ NIEUWJAARSWEDSTRIJDEN Eriks weer sterkste op schaatsmarathon WEER HOOP VOOR DARMSTADT Toto, lotto en supertrio SPORT LEIDSECOURAN. DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 11 OSLO Egbert van 't Oever leek te groeien op het ijs van Oslo. Zijn ploeg immers stal de show in de koude Noorse hoofdstad. Nederland won veel, maar net niet alles bij deze laatste gro te krachtmeting van het jaar en de eerste van het nieuwe seizoen. De be langrijkste prijs, eerste in het algemeen klasse ment, bleef buiten bereik van de Nederlanders, maar dat was eerder een gevolg van pech dan van onmacht. De val van Hil- bert van der Duim op de 1500 meter ontnam hem de kans Jan Egil Storholt van de top in het klasse ment te verdringen. Een zelfde onfortuin overi gens hield de gelijkma- tigste van de Noren, Amund Sjöbrend, ver van het podium. Wat Nederland wel won, waren de 1500 meter (Kleine), de 3000 meter (Kleine, gedeeld met Stor holt) en de 5000 meter (Wim Pol, het jongste lid uit de ploeg). De twee overwinningen van Piet Kleine hadden hem zelfs nog dicht bij de eerste plaats ge bracht. Om dat te kunnen berei ken, moest hij ook op de 5000 meter winnen. Kleine heeft alles uit de kast gereden, bekommer de zich niet om tegenstander Storholt, die meer dan honderd meter moest prijsgeven, maar kwam ten slotte één en eenhon derdste seconde te kort op Wim Pol. De revanche voor de teleurstel ling van Larvik was dus niet volledig, maar het herstel van de Nederlandse ploeg was er niet minder om. Twee weken trainen in Nooiwegen hadden hun werk gedaan. De sprong naar Larvik, uit het toen nog „lauwe" Nederland naar het koude Noorwegen, een tempe ratuursverschil van ongeveer 25 graden, was verwerkt. Waar echter de Nederlanders bij het scheiden van het jaar hun werkelijke mogelijkheden lieten zien, viel de Noorse ploeg in Oslo duidelijk tegen. De li chamelijke ongemakken waar mee Nederland worstelde in Larvik leken in Oslo de Noorse ploeg in hun greep te hebben. Stensjhemmet bijvoorbeeld, die de eerste dag goed was doorge komen, reed zaterdag nog een 1500 meter, eindigde in de mid denmoot en meldde zich vervol gens af voor de vijf kilometer met verwijzing naar een opko mende griep. HEERENVEEN Arie Eriks, met afstand leider in het marathon- klassement, heeft gisteren bij de nieuwjaarswedstrijd in Heeren- yeen zijn positie aan de top versterkt. Eriks werd winnaar in de massale eindsprint en de nummer twee uit de algemene rangschikking Co Giling, eindigde als dertiende. Het hoge tempo verhinderde een aantal ontsnappingspogingen van Dries van Wijhe en Arie Eriks. De enige man die een tijdlang aan de greep van het veld kon ontsnappen, was Co Giling, maar hij kwam ook niet verder dan een halve baan en moest later zijn winst weer inleveren. Bij de dames was Atje Keulen weer het snelst, Henk Borst bleek de sterkste veteraan en Jelle Posthumus was de winnende b-rijder. De uitslag van de a-rijders (100 ronden) is: 1. Arie Eriks (Wieringen), 2. Rien de Roon (Oud-Beijerland), 3. Jan Derksen (Vinkeveen), 4. Martin Hoekstra (Heerenveen), 5. Egbert Vossebeld (Ermelo), 6. Henk Portengen (Diemen), 7. Jos Pronk (de Rijp), 8. Wim Westerveld (Eemnes), 9. Anne Postmus (Lutjegast), 10. Wim Vos (Kockengen). Er was echter meer mis bij de Noren. De drie grote „essen", Storholt, Stensjhemmet en Sjö brend, niet bepaald vertegen woordigers van de jongste gar de, lijken zich nog een keer gescherpt te hebben voor de confrontatie met de geweldige Eric Heiden. De vorm was er al vroeg bij de Noren, maar vooral bij langere afstanden schijnt er enige sleet te komen op de prestaties. Twee weken geleden in Larvik moest Stor holt al zijn uiterste reserves aanspreken om goed weg te komen op de vijf kilometer, in Oslo hielp het hem niet meer. Conditie Van het drietal lijkt Amund Sjöbrend het best in conditie. Zijn schaatsen zit nog vol van de frisheid die de Noorse school typeert en eigenlijk is het geen wonder, want om studieredenen heeft Sjöbrend iets minder aan de voorbereiding kunnen doen dan de anderen. Na de confrontatie van Oslo herhaalde Egbert van 't Oever zijn bewering dat de grootste tegenstand voor een mogelijk opnieuw in kracht groeiende Nederlandse groep niet uit Scandinavië zal komen, maar uit Rusland. Het grote Oostblo kland kan putten uit een enorm arsenaal schaatsers. Dit keer handhaafden Vladimir Bjelov en Serge Martsjoek zich zonder meer in de top, Serge Balasjov bleek in vergelijking tot vorig jaar winst te hebben geboekt en Pavel Pegov kwam uit het bi jna-onbekende naar voren. Wat de klassering van de rijders uit Rusland een extra-dimensie geeft, is het feit dat zij in werke lijkheid dezelfde moeilijkheden kenden als Nederland twee we ken eerder. De ploeg voltooide woensdag zijn hoogtetraining in Alma Ata, vloog donderdag naar Leningrad, overnachtte daar en reisde vervolgens ver der naar Oslo. Van de hoogten van Kazakstan werden dus alle voordelen van de hoogtetrai ning meegenomen, maar een deel daarvan is zonder twijfel verloren gegaan in de lange reis, waarbij ook een tijdsverschil Wim Pol (links) in zijn ril op de 1500 meter tegen Piet Kleine. van vijf uur moest worden over brugd. Alle omstandigheden en verkla ringen wassen echter niet weg dat een zestal Nederlandse rij ders zich in Oslo duidelijk heeft gemanifesteerd. Dat van de drie 21-jarigen Yep Kramer, Frits Schalij en Hilbert van der Duim vooral de laatste heeft aange toond dat de stap naar de top voor hem geen onmogelijkheid is. Het „als hij niet gevallen was op de 1500 meter, zou hij eerste in het klassement zijn gewor den", betekent in wezen minder dan het herstel van Van der Duim op de 5000 meter. Dat namelijk was zonder meer op merkelijk. Van der Duim begon de tweede dag als favoriet voor de eerste plaats en werd dat meer en meer met iedere slag op de mijl. Hij had in het duel met Stensjhemmet een voor sprong en hij had bovendien de snelste opening van alle rijders. Na 500 meter sloeg de illusie stuk op het harde ijs. Het verlies bedroeg ten minste twintig se conden, zeven volle punten. In plaats van een toppositie was er nog slechts een rangschik king temidden van de kleine middenstanders te behalen. Maar Van der Duim heeft zich niet willen laten ontluisteren. Hij heeft gereden voor winst op de slotafstand. Het was niet bereikbaar omdat Sjöbrend zich ook wilde revancheren en omdat Wim Pol zichzelf over trof. Pol bewees in Oslo dat de toekomst van het Ne derlandse schaatsen niet uitsluitend of voorname lijk op de smalle ijzers van Van der Duim rust, maar dat ook hij binnen kort een slag zal kunnen slaan. De techniek van de twintigjarige Twelloër is opzienbarend vooruit ge gaan. Wat gebleven is, is zijn geweldige wedstrijd mentaliteit en dat is ver moedelijk het belangrijk ste winstpunt van de nieuwjaarswedstrijden in Oslo voor het Nederland se schaatsen. LONDEN Slechts drie van de 65 wedstrijden, die voor nieuwjaarsdag op het programma ston den in de Britse voetbal competitie zijn doorge gaan. Bij die drie, één in de Engelse eerste-, één in de tweede- en één in de vierde divisie, was die uit de hoogste klasse be langrijk voor de top in de league. West Brom wich Albion namelijk won met 31 van Bristol City en kwam daardoor in wedstrijden en punten gelijk met koploper Li verpool, 33 punten uit 21 wedstrijden. Everton, dat 33 uit 22 heeft, speel de een halve wedstrijd bij Bolton Wanderers. In de rust, bij de stand 1—1, besloot de scheidsrechter dat vorst en sneeuw ver der spelen onmogelijk maakten. West Bromwich Albion is naar de top in de eerste divisie geslo pen. Terwijl Liverpool niet speelde door een afgelasting, Everton een punt kwijtraakte aan Tottenham Hotspur, won West Bromwich zaterdag voor het eerst sinds zestien jaar bij Manchester United. Bekerhouder Ipswich Town was hard voor Chelsea, 51. Arnold Miihren scoorde twee keer. Arsenal hield Birming ham City op de laatste plaats via een score van 3—1. Manchester UnitedWest Bromwich Albion was het het summum van Engels voetbal. Het veld was uiterst moeilijk bespeelbaar, het weer was bar, maar toch trotseerden 45.000 toeschouwers en 22 spelers de sneeuwstorm op Old Trafford. Het publiek kreeg waar voor zijn geld, zeker in de eerste helft. Na ruim twintig minuten zette Greenhoff de Mancunians op 10. Het was de inleiding tot een doelpuntenfestival dat in elf minuten nog vier treffers opleverde, 11 en 12 door Tony Brown en Cantello, 2—2 en 3—2 dankzij mcQueen en Mcllroy. Kort voor rust kwam WBA weer gelijk door Tony Brown. Na rust had West Brom wich de meeste reserves over en de donkere spitsen Cyrille Regis en Laurie Cunningham zorgden voor de eindstand van 5-3. Chelsea, dat toch al niet best draait, moest naar Ipswich zon der Peter Osgood, Duncan Mc- Kenzie en Ray Wilkins. Het ver zwakte elftal was geen partij. Door Osman, Mühren (2), Wark en Mariner liep Ipswich weg tot 5—0 voor Langley tegenscoorde. Everton miste ook een deel van zijn kernspelers. De ploeg uit Liverpool kon die tegenslag niet overwinnen en moest toestaan dat Tottenham Hotspur de bete re ploeg was. Uitblinker in het Londense elftal was de Argen tijn Ricardo Villa, die ook de basis legde voor de gelijkmaker van Lee. Lyons had Everton een voorsprong gegeven. Schotland In de Schotse competitie ging slechts één wedstrijd door. Aberdeen liet de kans liggen dichter bij lijstaanvoerder Dun dee te komen door een neder laag op eigen veld tegen Morton: 1—2. De stand in de kopgroep in Schotland is: 1. Dundee Uni ted 18-23, 2. Partick Thistle 18- 21; 3. Glasgow Rangers 18-20; 4. Aberdeen 19-20. West-Duitsland Darmstadt '98, nieuweling in de Bundesliga, kan weer enige hoop koesteren voor de tweede helft van het seizoen. Darm stadt won zaterdag zijn achter stallige wedstrijd tegen VFL Bochum met 31 en kreeg via MSV Duisburg weer aanslui ting met de middenmoot waar toe ook Bochum behoort. Darmstadt kon voor het eerst sinds weken weer beschikken over laatste man Bechtold en spits Cestonaro, bovendien maakte de Zuidkoreaan Boem Koem Tsja, die pas vier dagen in Darmstadt is, een geslaagd debuut. Darmstadt was veel sterker dan Bochum en zag zijn overwicht voor rust bekroond met een treffer van Bechtold. Na de hervatting kwam Bochum ge lijk door een op zijn minst twijfelachtige strafschop van Bast, maar Cestonaro en inval ler Hahn brachten de winst bij de hpstA OIOPP tpniCT- 31 De nauwelijks bekende Fransman Rhadouane Bouster op de hoogste tree nadat hij de verrassende winnaar werd van de Sylvesterloop. Mamede (4e), Schoots (2e), Tibaduiza (3e) en Fava (5e) omringen hem (vlnr.). SAO PAOLO Het nieu we sportjaar leverde op atletiekgebied direct een verrassing op: de 54e Sil vesterloop in Sao Paolo werd een overwinning voor de internationaal weinig bekende Frans man Rhadouane Bouster. De 24-jarige atleet legde het 8900 meter lange par koers af in 23 minuten en 51,6 seconden en wees gevestigde namen als de Belg Rik Schoofs (twee de) en de Columbiaan Domingo Tabiduiza vorig jaar nog winnaar terug. Viktor Kortsj noj helpt Volmac in halve-finales BELGRADO Viktor Kortsjnoj heeft in de tweede wedstrijd van Volmac Rotterdam tegen Rode Ster Belgrado om de Europese schaakbeker de Joegoslavische grootmeester Lubomir Ljubovic opnieuw verslagen. Kortsjnoj speelde met zwart en dwong de Joegoslaaf na 39 zetten tot opgave. Twee dagen eerder won Kortsjnoj met wit in 19 zetten. In de tweede wedstrijd verloor Max Euwe van Todorcevic en Van der Vliet van Djuric. De partijen Krnic—Böhm en Cvetkovic Van Baarle werden afgebroken. De eindstand van de ontmoeting in de kwartfinales werd 66. Volmac gaat echter over naar de halve finales, omdat de resultaten aan de eerste borden beter waren. Kortsjnoj versloeg aan het eerste bord Ljubojevic twee keer. Timman, aan het tweede bord, behaald** PF»n mint pvpnal»; ziin tppenctander Matannvic De enige Nederlandse deelne mer, Gerard Tebroke, leverde een verdienstelijke prestatie door als zesde te eindigen. De Ciko-atleet maakte een tijd van 24.40,0. Het zag er lange tijd naar uit, dat de Columbiaan Tabiduiza zijn prestatie van vorig jaar zou herhalen. Ongeveer drievierde deel van het parkoers, door de straten van Sao Paolo, lag hij aan de kop van het veld met ruim 600 deelnemers. Maar op het laatste gedeelte ontbrak hem de kracht in het hoge tempo door te gaan, zodat de Belg Schoofs en later Bouster hem voorbij konden lopen. Bouster was in het seizoen 1978 Frans kampioen op de 10.000 meter in 28.28,7 minuten. Zijn beste prestatie leverde hij deze zomer tijdens de internationale 5000 meter van Stockholm. Hij eindigde daar als zesde in de Europese toptijd van 13.24,09. Bij de dames ging de zege naar de Amerikaanse Dana Slater. De tweede en de derde plaats waren voor Braziliaanse dames. Eleonora Medonca werd tweede en Eliana Reinert eindigde als derde. DEN HAAG De uitslagen van de voetbalwedstrijden (Engelse league), die voorkwamen op het totoformulier zijn: Arsenal—Birmingham City 3—1 Aston Villa—Bolton Wanderers afgelast Bristol City—Manchester City 1—1 Everton—Tottenham Hotspur 1-1 Ipswich TownChelsea 51 Manchester United—West Bromwich Albion 3—5 Middlesbrough—Derby County afgelast Nottingham Forest—Norwich afgelast Queen's Park RangersLeeds United 14 Southampton—Liverpool afge last Wolverhampton—Coventry Ci ty 1-1 Burnley—Cardiff City 0—0 West Ham United—Blackburn Rovers 40 Juist ingevuld ziet het formulier er als volgt uit: 1-3-3-3 -1-2-1-1-2-2-3-3 -1. Aantal deelnemers: 112.086 Inleg: 348.849,00 gulden Prijzenbedrag: 165.703,28 gul- Eerste prijs: 66.281,31 gulden Tweede prijs: 41.425,82 gulden Derde prijs: 57.996,15 gulden Lotto nummer 52: De winnende getallen zijn: 2 - 8 - 20 - 22 - 25 - 33. Reservegetal: 35. Aantal deelnemers: 772.909 Inleg: 3.330.813,00 gulden Prij zenbedrag: 1.582.136,18 gul- Jackpot: 70.752,06 gulden Eerste prijs inclusief jackpot: 624.499,72 gulden Tweede prijs: 158.213,62 gulden Derde prijs: 237.320,43 gulden Vierde en vijfde prijs: 316.427,24 elk Supertrio: De paardekoersen van Hilver sum werden op oudejaarsdag afgelast. Daardoor kwam het supertrio te vervallen. De orga nisatie besloot de ingelegde gel den niet aan de deelnemers terug te betalen. Het totale prij zengeld gaat naar supertrio nummer 1 van 7 januari op de baan te Hilversum. Het „dubbe le" supertrio wordt gespeeld in de Senator Maddin-prijs. Spanje weert buitenlandse voetballers MADRID De Spaanse spor traad heeft de voetbalbond op dracht gegeven de grenzen te sluiten voor buitenlandse spe lers voor een periode van vier jaar. De raad verklaarde dat alle voetballers in Spanje de Spaanse nationaliteit moeten hebben, verkiesbaar moeten zijn voor het Spaanse nationale elftal en hun eerste licentie hebben verkregen van de Spaanse bond. Op het ogenblik spelen dozijnen buitenlanders in de Spaanse competitie. Johan Neeskens, de Argentijn Mario Kempes, de Oostenrijker Hans Krankl en de Westduitser Rainer Bonhof zijn de bekendsten. Allen kwamen, onder aanvoering van de inmid dels gestopte Johan Cruijff, het land binnen toen vier jaar gele den de grenzen weer openge steld werden. De clubs, die op het ogenblik buitenlanders in dienst hebben hoeven deze niet te ontslaan. Ze mogen blijven tot hun contrac ten afgelopen zijn. De instruc ties van de Spaanse sportraad werden vrijdag van kracht en zijn (vQorlopig) tot 1 januari 1983 van kracht. Oranje beste Europese ploeg -BELGRADO Het Nederland se elftal is door het Joegoslavi sche dagblad „Sport" gekozen tot beste Iandeploeg van Euro pa van 1978. Aan de verkiezing nam een zestigtal Europese journalisten deel. Zij kozen eveneens het Europe se elftal van het afgelopen jaar, waarin de Nederlanders Krol, Haan en Rensenbrink voorko men. Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland 301 pnt., 2. Italië 244, 3. Oostenrijk 108, 4. West- Duitsland 100, 5. Polen 73, 6. Engeland 46, 7. Frankrijk 30, 8. Spanje 23, 9. Zweden en Tsje- choslowakije 2, 11. Hongarije 1. De samenstelling van het Euro pese elftal van het jaar is: Helström (Zwe); Gentile (Ita), Krol (Ned), Trésor (Fra), Cabri- ni (Ita), Keegan (Eng), Haan (Ned), Platini (Fra), Krankl (Oos), Rossi (Ita) en Rensen brink fNadV

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11