Joop Burgerhout neemt damtitel over van Albert Huisman De Danaïden verliest aansluiting met top Botendoop Die Leythe REMISE TEGEN VERMIN VOLDOENDE Philidor opnieuw snelschaakkampioen ROOMBURG KLOPT FORESCATE UVS wijst Roodenburg terug Nestor" Cock v.d. Hulst blijft Swift-jeugd voor. SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 10 (Van onze sportredactie) LEIDEN Joop Burgerhout is de nieuwe kampioen van de Leidse districtsdambond. Zijn laatste partij tegen Hans Ver min eindigde in remise en dat was voldoende voor het per soonlijk kampioenschap van Leiden. Zevenvoudig titelhou der Albert Huisman speelde een matig toernooi. De Leider dorper had weliswaar een uit stekende start maar twee ne derlagen op rij plaatsten Huis man op een voor hem beschei den derde positie. Burgerhout, Vermin en Huismanbezetten de eerste drie plaatsen en wor den daarom afgevaardigd naar de kampioenschappen van Zuid-Holland. Die provinciale titelstrijd bleek voor Vermin erg belangrijk te zijn. De dammer speelde zijn laatste partij tegen Burgerhout en had bij winst met Burger hout aan kop gestaan. Vermin, jeugdkampioen van Zuid-Hol land, leverde echter geen echte strijd. Een remise paste precies in zijn straatje want daarmee zou zijn kwalificatie voor het Zuid-Hollandtoernooi verze kerd zijn. Burgerhout vond het allemaal best en zo werd na nog geen uur spelen remise overeen gekomen. Vermin: „Ik heb be wust geen risico genomen want ik had geen zin in verliezen. Ik ben trouwens heel tevreden met een tweede plaats. Het is de eerste keer dat ik meedoe en dan hoef je niet meteen eerste te worden". Albert Huisman die tijdens zijn partij tegen Jan Passchier even een praatje kwam maken met de nieuwe kampioen toonde zich niet zo teleurgesteld over zijn matige klassering. Hoewel hij zijn dam- loopbaan niet kan afsluiten met een achtste titel blijft hij bij zijn besluit na dit seizoen met dam men te stoppen. De beslissing viel in feite vorige week al. Huisman en Burger hout speelden tegen elkaar. Na een slopende partij waarin Bur gerhout alle risico's nam bleef Huisman met lege handen ach ter. Burgerhout: „Albert had zich in een interview in de Leidse Courant noga1 laatdun kend over mij uitgelaten. (Huis man zei in dat verhaal: „Joop Burgerhout en Jan Passchier zijn al bij voorbaat kansloos", red.) Dat is voor mij een extra stimulans geweest, ik wilde per sé tegen Albert gelijkspelen of winnen". De twee rivalen zijn overigens de beste vrienden, Burgerhout zette een stelling van de partij van vorige week op het bord en legde Huisman uit hoe hij, Huisman, had kun nen winnen. Ondertussen werd er nog flink doorgedamd aan de andere zes tafels. Plaats van handeling was een rokerig en steeds warmer wordend zaaltje van cafe-res- taurant „Het Parlement". Bij navraag bleek de ruimte het clubhuis van Leids Damgenoot- schap te zijn. Veel belangstel ling voor het Leids damgebeu- ren was er niet. De dammers speelden dus zelf maar voor publiek, na een zet stond een speler op, rekte zich een flink uit en ging eens kijken hoe het er op de andere tafels bijstond. Veel animo om een partij op het scherp van de snede uit te vechten was er niet meer. De kampioen, die zijn overwinning al een paar uur aan het vieren was, was bekend en het wachten was alleen nog maar op de prijsuitreiking en de daarbij behorende verkoelende dran ken. Om zes uur was het dan eindelijk zover, voorzitter Van Vuuren reikte de prijzen uit en Joop Burgerhout ontvangt de beker uit handen van voorzitter Van Vuuren. toen kon iedereen naar beneden om de overwinning van Burger hout te gaan vieren. Vreemd was wel dat de bestuursleden van de clubs waarbij de dam mers spelen er niet waren. Een prijsuitreiking die alleen werd bijgewoond door de veertien deelnemers en vier bestuursle den van de Leidse districts dam- bond. Burgerhout tenslotte be dankte Huisman voor het inter- KEES VAN HERPEN Uitslagen/Standen: Joop Burger hout—Hans Vermin 1—1; 'Jan Fa seFred Noordoven 11; Jan Pas schierAlbert Huisman 0—2. Eindstand: 1 Joop Burgerhout 8 punten; 2 en 3 Hans Vermin en Albert Huisman 6; 4 en 5 Jan Fase en Fred Noordoven 4; 6 Jan Pas schier. Uitslagen/Stand Verliezersronde: Jaap van Duyvenbode—Arend van Beelen 0—2; Louis de Frankrijker— Theo Zwetsloot 20; Ton Noor- t—André van der Zwan 1—1; Cor de Jong—Ron Fase 02. Eindstand:_1 Arend yan Beelen 10 Junten; 2 Jaap van Duyvenbode 6 Louis de Frankrijker 8; 4 Rc 5; 5 en 6 Theo Zwetsloot DEGRADATIEZORGEN BLIJVEN VOOR DE ALGEMENE (.Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN De sneeuwval van het afgelopen weekeinde eiste ook zijn tol van de microkorf- balcompetitie. Fides pacta en Crescendo hadden zondag bei de een verre uitwedstrijd op het programma doch konden de speelhallen niet bereiken. Za terdag verloren zowel De Alge mene als De Danaïden. Voor de laatste betekende de 12-11 nederlaag bij KVS het defini tieve verlies van de aansluiting bij de kopgroep. De Algemene blijft door het 12-10 verlies tegen HKC in de degradatiepro blemen. Ons Eiland onder streepte haar kansen op, de titel door Fluks met 5-10 te verslaan. Koplopers Pernix en Fiks verloren beide een punt. Vijf minuten voor tijd kreeg De Algemene nog een unieke kans om een punt over te houden aan het duel met koploper HKC. Bij de stand 9-10 kreeg Ruud van Vliet een strafworp cadeau. Hij miste echter en nog geen minuut later was De Algemene de greep op de wedstrijd totaal kwijt toen HKC een verdedigingsfout af strafte: 9-11. Tot dat moment had De Alge mene HKC uitstekend partij gegeven. HKC kwam de gehele wedstrijd nauwelijks aan zuiver schieten toe, al kon door het lengtevoordeel de bal lang in de ploeg worden gehouden. De Al gemene werkte hard voor de punten en was vooral via de dames succesvol. Via een 6-6 ruststand ging het dan ook tot 8-8 gelijk op. Twee strafworpen bezorgden HKC voor het eerst een ruimere voorsprong. De Al gemene kwam door Jory Sjar- dijn tot 9-10, maar gaf vervol gens het punt uit handen. HKC buitte de consternatie rond de gemiste strafworp goed uit en was direct veilig: 10-12. Voor De* Algemene scoorden Wim van Vliet (3), Jory Sjardijn (2), Janny van Iterson (2), Sannie Rusman, Ruud van Vliet en Martin Filip- po. De Danaïden speelde zaterdag een matte partij korfbal tegen KVS. Zonder het gevreesde schot en met jeugdinternational Klaas Alblas zijn de Schevenin- gers slechts een subtopper maar De Danaïden kon nauwelijks profiteren. Eric Filemon werd volledig uitgeschakeld, maar ondanks deze aderlating bleef De Danaïden tot de rust (4-4) eenvoudig bij. In de tweede helft was een korte opleving van KVS al beslissend. Voor Gerard Bos zijn inmiddels standaard wisseltruc, het inzetten vn Ge rard Nap, kon uitvoeren was het al 10-6. Toch wierp de wissel enige vruchten af want in de slotfase kroop De Danaïden tot 12-10 naderbij. Met Gerard Nap in de Leidse aanval leek na vorige week een tweede sensa tionele ontknoping te volgen. Nap scoorde inderdaad 12-11, maar in de resterende vier mi nuten gaf een spelvertragend KVS nog maar drie kansen weg. Zelfs voor een schutter als Ge rard Nap was dit te weinig. De Leidse treffers kwamen op naam van Joke van Nood (3), Hans van der Leek (3), Cees Christiaanse (2), Gerard Nap (2) en Bea van de Meel. De Sassenheimse eerste klasser TOP kreeg het tegen midden moter Terheijden zwaar te ver duren. Het herenviertal van Top werd volledig uitgeschakeld zo dat het aanvallend volledig van de dames moest komên. Die voldeden aan hun opdracht ge zien het feit dat acht van de negen treffers uit dameshanden kwam. TOP kon pas na rust (5-4) voor het eerst afstand ne men, maar 7-4 was in eerste instantie niet voldoende. Pas de eindsprint van 7-6 naar 9-6 bleek beslissend. Voor TOP scoorden Wilma Kuhn (3), Ineke Wester beek (3), Annemieke Keuning, Ilse Westerbeek en Peter Cig- gaar. Het verschil van vijf doelpunten dat na zestig minuten korfbal tussen Fluks en Ons Eiland bestond toonde het manco van Fluks duidelijk aan. Aanvallend is Fluks vrijwel machteloos door het ontbreken van een zuiver afstandschot waardoor het noodgedwongen op de door braak moet spelen. Ook dit luk te maar matig zodat een niet groots spelend Ons Eiland ge makkelijk wegliep. Schijnbaar moeiteloos werd door afstand treffers van Olga Soudan, Nan Deegenaars, Barrie van Duyn en Patrick Verra een 0-4 voor sprong opgebouwd. Hierna was het Leidse kruit verschoten en kon Fluks nog tot de 2-4 rust stand terugkrabbelen. Het was echter geen ommekeer in het duel wat snel na rust duidelijk werd toen Ons Eiland het ver schil tot vijf treffers opvoerde. Dit was beslissend en Ons Ei land liet prompt de teugels vie ren. Het eindsignaal kwam bij 5-10 door treffers van Jan Ver loop (2), Corrie van Hoek, Rob Schelvis en Kees Imthorn voor Fluks en Patrick Verra (3), Rob Hasselbach (2), Olga Soudan, Barrie van Duyn, Nan Deege naars, Piet Beekman en Sarie van de Meeberg. Tot een minuut voor tijd speelde Pernix een gewonnen wedstrijd tegen medekoloper DKC. Een 9-7 voorsprong bleek echter toch niet voldoende voor twee punten. DKC scoorde in de laat ste minuut nog tweemaal on danks de poging om via een wissel tijd te rekken. In de dertig seconden die Peter Kui pers speelde kreeg hij geen bal in handen. Gezien het spel van de voorafgaande 59 minuten was het 9-9 gelijkspel een te rechte uitslag want beide ploe gen ontliepen elkaar nauwe lijks. Beurtelings namen Pernix en DKC een doelpunt voor sprong die de achterstaande ploeg vervolgens weer goed maakte. Pas ver na rust (5-4) kwam er verandering in dit patroon. Twee treffers van Kees Brokaar gaven Pernix bij 9-7 voor het eerst een wat ruimere voorsprong, tot de laatste mi nuut voldoende lijkend voor de volle winst. Voor Pernix vonden Kees Brokaar (4), Kees Horten- sius (3), Liesbeth Brokaar en Kees van der Kraan de korf. Ook koploper van III D Fiks verloor een punt en wel tegen GKV. Ondanks dat zes van de acht treffers van afstand ges coord werden toonde Fiks te weinig schotvaardigheid om GKV definitief op afstand te zetten. Twee doelpunten be droeg de marge maximaal. Tot ver in de tweede helft bleef de voorsprong staande, maar in de slotfase kwamen de Hagenaars langszij (8-8) en bevroren prompt het spel. Niet ontevre den met het ene punt speelde Fiks de wedstrijd voorzichtig uit. Doelpunten: Rob Nonhebei (3), Robert van der Kraan (3), Ineke Kooij en Agda Mulder. Van onze schaakmedewerker LEIDEN Het snelschaak kampioenschap van de LSB voor zestallen is zoals gebruike lijk een strijd geworden tussen Philidor en LSG. Evenals vorig jaar werd het pleit beslecht in het voordeel van Philidor, dat 6 1/2 bordpunt meer dan LSG scoorde. In de eerste klasse was Katwijk zeer duidelijk de sterkste. Deze organiserende vereniging was trouwens ook het meest succesvol in de twee de klasse, waar het B-team bovenaan eindigde. De strijd in de hoofdklasse werd dit jaar vroeg beslist. In tegen stelling tot voorgaande jaren ontmoetten de topteams Phili dor A, LSG A en LSG B elkaar al in het begin van de competi tie. Nadat LSG A al zeer veel moeite had gehad met het B-team moest ook nog een mini male nederlaag (6 1/2-5 1/2) ge slikt worden tegen Philidor. On danks het feit dat bordpunten beslissend zouden zijn was "de zaak beslist. Philidor kon wel een misstap, maken tegen een ander team. Dit gebeude echter niet. Zelfs LSG B werd met groots gemak op een forse ne derlaag getracteerd. De grootste zege werd geboekt tegen Noord- wijk, dat met 11 1/2-1/2 het onderspit moest delven. Ook LSG bouwde tegen dit zestal, dat overigens in de normale competitie uitkomt in de tweede klasse van de LSB, deze score op. Zeer verrassend was het optre den van 'Katwijk in de groep waar de hoofdklasse en de eer ste klasse teams in uitkwamen. Met 52 1/2 bordpunt werden zelfs twee hoofdklassers, LSG B en Voorschoten gepasseerd, de overige eerste klassers kon den Katwijk in het geheel niet bedreigen. Topscorer in de hoofdklasse was Joop Piket met 14 1/2 uit 16. Hans Kuyf bereikte als eer ste klasse speler dezelfde score. In Philidor A zaten verder nog Ad van der Berg, Maarten Et- mans, Roel Westra en Ton Kohl- beck. Voer Katwijk speelden Jan Wil lem Duyzer, Wilfried Binnen dijk, Gijs Haasnoot, Wim Haas noot, Kees Koelewijn en Gert Koelewijn. Katwijk B werd on geslagen eerste in de tweede klasse. Topscorer in deze groep was Hans van Duyn (Leithen) met 11 1/2 uit 14. Huig den Hollander (Katwijk) zat procen tueel met 11 uit 12 iets beter. Sjardin Godyla Van onze sportredactie LEIDEN Sanitair Sjardin, lijstaanvoerder van de hoofd klasse zaalvoetbal, speelt mor genavond in de Groenoordhal tegen het een punt lager geklas seerde Godyla VT. Aanvang van deze wedstrijd is acht uur. Oegstgeest en Swift't Winkeltje spelen eveneens in de Groe noordhal, dit duel begint om negen uur. Van Gerven de Jong ontvangt Glasbergen de Best. Van onze roeimedewerker. LEIDEN De Leidse roeiver eniging Die Leythe hield giste renmiddag haar traditionele nieuwjaarsreceptie. Dat deze receptie ondanks de kou nog zo vele leden en niet-leden naar het clubgebouw van Die Leythe aan het Galgewater trok, was ongetwijfeld te danken aan het feit dat er maar liefst drie nieuwe skiffs gedoopt zouden worden. Een vlootuitbreiding als deze is voor Die Leythe, die zo veel skiffeurs en skiffeuses herbergt, een welkome zaak. De drie boten, twee noorse po lyester skiffs en een houten engelse skiff, werden gedoopt door drie genodigden. Dhr. Phi- lipsen, directeur van de Leidse Sportstichting, memoreerde in zijn toespraak de goede presta ties van Die Leythe in het afge lopen jaar en was tevens zo vriendelijk wat anti-vries aan het doopwater toe te voegen. De tweede skiff werd gedoopt door André Moedig, de sympathieke gehandicapte sportman die on langs werd uitgeroepen tot inva lide sportman van het jaar. Ook André hield een korte speech waarin hij nog eens benadrukte dat sport voor gehandicapte mensen een net zo grote rol kan spelen als voor niet-gehandicap- ten. De laatste doop werd ver richt door dhr. Berkhout, die in zijn functie als bouwopzich- ter een belangrijke bedrage had geleverd aan de totstandkoming van de nieuwe botenloods van Die Leythe. Die Leythe hoopt in maart haar vijfenzestigste verjaardag te vieren. Het wordt een jubileum jaar derhalve, en de nieuwjaars receptie met de botendoop wa ren hiervan alvast een goed begin. Twee overwinningen van Alecto (van onze hockeymedewerker) LEIDEN Dit weekeinde wa ren in de zaalhockeycompetitie succesvol de heren van Room burg en Alecto. De Leidenaren klopten Forescate en behaal den een punt tegen Cartouche. De Leiderdorpers behaalden dubbele winst tegen VCL en Hisalis. Roomburg (2e klasse) startte tegen Cartouche sterk, maar kon het overwicht niet in doel punten omzetten. De Leidena ren namen via Kees Wendt de leiding, echter voor rust werd het nog gelijk. De tweede helft gaf een gelijk opgaand spel- beeld te zien. Eerst Roomburg op voorsprong en vlak voor tijd Cartouche toch nog langszij 2-2. In zijn tweede wedstrijd trad Roomburg aan tegen streekge noot Forescate. Na een gelijkop- gaande eerste helft trok Room burg met 6-3 nog ruim aan het langste eind. Zorgde Kees Wendt (4) bij Roomburg voor de meeste doelpunten, bij- Fo rescate was dit Jelmer Siersema (2). Forescate's tweede wed strijd was tegen Leiden, deze werd met 6-5 gewonnen door eerstgenoemde. Hier ging het lange tijd gelijk op; bij de rust was het 2-2. Vijf minuten voor tijd stond Leiden nog met 4-3 voor. Vanaf dat moment begonnen de Voorscho tenaren beter te spelen en scoor den driemaal op rij. Dat Leiden de eindstand nog op 6-5 bepaal de was alleen voor de statistie ken belangrijk. Voor Forescate scoorden Ronald Dekker en Hans Streder tweemaal, voor Leiden deed Edwin Dekker het zelfde. De tweede wedstrijd van Leiden ging eveneens verloren en wel met 8-6 tegen DSHC. Leiden heeft de hele wedstrijd achter gestaan, rust 4-1 achter. Pas op het laatst trok Leiden iets bij, maar toen was het al te laat. Henk van Veen en Edwin Dekker namen het leeuwendeel van de Leidse produktie voor hun rekening. Alecto (3e klasse) startte met een regelmatige overwinning op VCL met 7-2, rust 4-1. Hans Hartgers en Maarten Coppes zorgden voor de meeste doel punten. In de tweede wedstrijd versloeg Alecto Hisalis met 12-1. Hier maakten Robbert Kruide nier, Max-Jan Coppes en Marco Koeken samen tien doelpunten. Voor Hisalis scoorde John Si mons. Ook Hisalis' tweede par tij ging verloren. Tegen Wad- dinxveen werd met 8-1 verloren Voor de treffer van de Lissena- ren zorgde Paul van Kerkum Bij achtste toernooi Lugdunum: (Van onze sportredactie) LEIDEN In de Groenoordhal organiseerde de voetbalvereniging Lugdunum zaterdag voor de eerste maal het jeugdvoetbaltoernooi voor C en D-junioren. Het toernooi werd geopend door Lugdunums ere-voorzitter de heer J. F. Breedeveld, terwijl de huidige praeses van de club Ph. Verstraaten aan het eind van de succesvolle afsluiting van het voetbaljaar de prijzen uitreikte aan de winnaars. Bij de D-junioren eindigden beide halve finale wedstrijden onbeslist Katwijk en UVS sloten hun duel af met een 1—1 gelijkspel, terwijl WSB en RCL niet tot scoren kwamen (0—0). Straf schoppen moesten de beslissing brengen en Katwijk en RCL beheersten dat onderdeel het *best, zodat deze ploegen in de finale tegen elkaar uitkwamen. Katwijk won de confrontatie door een doelpunt van Bas van Dijk (10) een UVS greep de derde plaats door het Noordwijkerhout- se VVSB terug te wijzen (10). De finale bij de C-junioren leverde een tweestrijd op tussen de rivalen UVS en Roodenburg. De Noordbewoners bereikten de finale door een zege op het organiserende Lugdunum (31), terwijl UVS de eindstrijd haalde door Rijnsburgse Boys terug te wijzen: 20. UVS won ook het laatste duel (1—0), waardoor deze vereniging tevens i beslag legde op de in memoriam J. Eradus Wisseltrofee. Derde werd Lugdunum dat met een i 1—0 overwinning Rijnsburgse Boys naar de vierde plaats verwees. Tot beste speler van het toernooi werd uitgeroe pen Jan Haasnoot (Noordwijk-D) en de prijs voor de beste keeper, van het toernooi ging naar Leo Postma (LDWS-D). De sportiviteitsprijs in dit vlekkeloos verlopen evenement was tenslottei voor het Sassenheimse Ter Leede. (van onze sportredactie) ZOETERMEER Op een door de vorst en sneeuwval uiterst gevaarlijk en selectief parcours heeft de nestor van het Leidse cycle-crossgebeuren, Zoeter- woudenaar Cock van der Hulst, bewezen ook in 1979 zich nog steeds de beste cycle-crosser de Leidse Swift-Combina- tie te mogen noemen. Zowel coming man Reinier Hoogka mer als junior Alois Goossen dienden „de lange van de Wei- poort" voorrang te verlenen in een gevecht dat beslist werd door de factoren behendigheid en ervaring. Een gevecht dat op het scherp van de snede werd uitgevochten. Immers op ieder deel van het parcours kon een valpartij een favoriet uitschakelen en wiel renners zijn niet gewend om cadeautjes weg te geven, in de vorm van wachten als de con currentie even wegvalt. Van daar ook dat in de categorie der liefhebbers Jos Turk zegevierde over favoriet Cees Kerkvliet. Kerkvliet reed twee ronden voor het eind lek, kwam ten val en Jos Turk kon passeren. Niet dat Turk nu overdreven geluk kig was met zijn overwinning: „Maar ik kon toch moeilijk op hem gaan staan wachten." Ech ter, dit mini-drama vond niet plaats aan de kop van het ver brokkelde pelo.tonnetje. Want daar vochten van der Hulst en Hoogkamer hun slag. Ook hier viel de beslissing door een val- Reinier Hoogkamer (rechts) en Alois Goossen moesten hun meerdere erkennen in „veteraan" Cock van der Hulst. Hoogkamer won de strijd om de tweede plek. partijtje. Van der Hulst: „Ik was in het riet blijven steken en daardoor kon Reinier een veer tig meter van me weglopen. Ik moest veel moeite doen om weer aan zijn wiel te geraken en net op het moment dat ik bij hem kwam ging Hoogkamer onder uit. Ik dacht: nu of nooit, en heb twee ronden lang alles gege ven. Het bleek voldoende. Hij kwam later nog wel gevaarlijk terug, maar de eindstreep was al te dichtbij voor hem om nog naast me te kunnen komen. De stoespraak prees hij het aan staande Swiftkoppel Van der Hulst/Paul Hoogstraten als de opvolgers van het koppel Wim Duive.nbode/Joop Riethoven. „Ook al komt het kabinet van Agt ten val, Swift zal met be hulp van deze twee haar naam als wielervereniging groot hou den", voorspelde hij. Het laatste woord was aan Cock van der Hulst, nu in zijn functie onder-voorzitter. Met een gene reus gebaar en dankzij een or ganisatorische schijnbeweging 19-jarige eerstejaars amateur schonk hij de jonge Reinier - Hoogkamer zijn kampioenstrui: „Die jongen kan hem beter ge bruiken dan ik", lichtte hij toe zestien jaar ouder. Mijn tijd Uitslagen: 1. Cock van der Hul- Reinier Hoogkamer beaamde het verhaal van der Hulst volko men. „Maar Cock is ook zo'n komt nog wel. Ik zit als het ware nog in de leerperiode." Dat ook van der Hulst dit terde ge beseft, werd later bewezen tijdens de door Joop Riethoven verzorgde prijsuitreiking. Rie thoven is weer geheel hersteld en ziet de zaken gelukkkig weer in het groot. In zijn nieuwjaar- Reinier Hoogkamer; Alois Goossen; 4. Jos Turk; Cees Kerkvliet; 6. Piet Overde vest; 7. Adrie Kruger; 8. Toe Overdevest; 9. Gijs Zandber gen; IQ. Maarten Zomerveld Nieuwelingen: 1. Jan vanStraa ten; 2. Ton van Weeren; 3. Ed ward Wijsman. GIJS ZANDBERGEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10