erence Hill elt show in omische western Nieuwjaarsconcert Gewestelijk Orkest CAFÉ TIVOLI EN VERDER Drie kunstenaars exposeren in gemeentehuis Rijnsaterwoude 1 Zestigjarige ioscoopbond komt net onthullende cijfers In trek bij film liefhebbers VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGINA 7 LEIDSE COURANT Een ander minder bekend Nederlands talent is de poppenspeler Jos Spanbroek. Door zijn poppenspel wordt het bepaald niet onbekende en geliefde opus van Serge "Prokof jew, Peter en de Wolf, in een nieuw jasje gestoken. In plaats van het gebruike lijke verhaal zullen de gebeurtenissen rond Peter „in beeld" worden gebracht. In deze stille, maar even zeer verhalende versie, zal de muziek van Prokofjew een extra dimensie krijgen. De Nieuwjaarsconcerten zullen worden geleid door de chef-dirigent van het Ge westelijk Orkest, David Porcelijn. Buiten zijn aktiviteiten als dirigent van het En semble „M" en tot 1977, het Radio Blazers Ensemble, heeft David Porcelijn sinds 1975 vele orkesten in binnen en buitenland gedirigeerd. David Porcelijn is sinds au gustus 1977 artistiek leider/chef-dirigent van het Gewestelijk Orkest. Hij is tevens muzikaal leider/dirige'nt van het Neder lands Dans Theater. Zaterdag 6 januari zullen verder werken vertolkt worden van Mozart en Strawins- ky. Het nieuwjaarsconcert begint om 14.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Gewes telijk Orkest geeft in samenwerking met het Nederlands Impresariaat op zaterdag 6 januari een nieuwjaarsconcert in De Bron in Alphen aan den Rijn. Door deze samenwerking is het mogelijk om jong nog onbekend Nederlands talent een po dium aan te bieden. Dit met de verwach ting dat hun optreden in de concertserie met een orkest de bekendheid bij een breder publiek zal verschaffen. Zo zal de „snarenvirtuoos" de contra-bassist Thom de Ligt voor het voetlicht treden en het zelden gehoorde (barok-) Concert voor contra-bas en orkest van Giuseppe Capuz- zi, spelen. RIJNSATERWOUDE De schilderes Ine Bockhove en de beeldhouwster Gerda van den Bosch exposeren in de periode van 29 december tot en met 5 januari in het gemeentehuis van Rijnsaterwoude. Van de hand van Ine Bockhove zijn olieverfschilderijen, pentekeningen, etsen en aquarellen te bewonderen. Gerda van den Bos exposeert met een aantal dierfiguren in brons. Het thema van de tentoonstelling is "In en om Rijnsaterwoude". Tenslotte zal men kunnen ken nismaken met edelsmeedwerk van Willem Hesseling, dat gro tendeels vanuit het thema "Ta fel" is ontstaan. De opening stijden zijn: dagelijks van 14.00-16.30 uur, terwijl dins dag, 2 januari de expositie ook 's avonds te bezichtigen is tot 21.00 uur. Zondag, oudejaars dag, is de tentoonstelling ge sloten. De officiële opening vindt plaats door burgemees ter van der Kroft vanavond om half negen. Als vrijetijdsbesteding met te kenen en schilderen begonnen, heeft Ine Bockhove later haar professionele opleiding in In dia gehad. Terug in Neder land, is zij enkele jaren lid geweest van het Kunstgenoot schap Nieuwkoop, terwijl zij later ook aangesloten was bij de artotheek in Den Haag en Alphen a/d Rijn. Momenteel volgt Ine Bockhove de oplei ding reclametekenen. Op verschillende tentoonstel lingen hebben reeds werken van haar gehangen, o.a. in Arnhem, Almelo, Breda, Nieuwkoop, Alphen aan den Rijn en Woubrugge. Voor de komende tijd heeft zij al weer uitnodigingen liggen vanuit Amsterdam, Benthuizen, Ha- zerswoude en andere gemeen- Gerda van den Bos heeft na haar middelbare opleiding pri- vélessen in beeldhouwen en boetseren gehad van Marcus Ravenswaay. Behalve het uit beelden van dieren, is zij in het bijzonder ook werkzaam als portretbeeldhouwster. Zij is aangesloten bij het kunstge nootschap "Ars Aemula Natu rae" te Leiden. Gerda van den Bosch heeft al vele tentoon stellingen en opdrachten ach ter de rug. Haar eerste over heidsopdracht kreeg zij in 1960 van de gemeente Gorkum. Daarnaast is openbaar werk van haar te zien in Zutphen, Zoeterwoude en Woerden. Wat de exposities betreft heeft de kunstenares internationle be langstelling. Binnenkort zal werk van haar worden ten toongesteld in Meerle (België) Coevorden, Roermond en Am sterdam. Willem Hesseling is nog een jonge kunstenaar, die behalve edelsmederij ook aktief is in de schilderkunst en het maken van speelplastieken voor scho len. Het edelsmeden heeft hij geleerd aan de bekende zilver- smidschool te Schoonhoven, waar hij zelf momenteel do cent is. Ook geeft hij les in het Creatief Centrum "De Werkschuit" te Gouda. CAMERA Grease (a.l.) John Travolta en Olivia Newton John in een lieve, vriendelijke musical die pre tendeert een beeld te geven van de middelbare school jeugd in de jaren vijftig (twaalfde week). LIDO I Revenge of the Pink Panther (a.l.) Peter Sel lers wederom als inspecteur Cloudeau. Hetgeen borg staat voor een grote hoeveel heid visuele grappen, welis waar zonder al te veel ver haal (derde week). LIDO II Jaws 2 (12) Roy Schneider opnieuw in een strijd gewikkeld met een mensenetende haai. Het is regisseur Jeannot Swarcz nauwelijks gelukt nieuwe kruiden aan zijn Jaws 1-re- cept toe te voegen (derde week). kent dat hij een verhouding met een andere vrouw heeft (derde week). STUDIO Bambi (a.l.) „Evergreen" van Walt Dis ney, vrijwel elk jaar tijdens de kerst uitgebracht. Een product daterend uit 1943, dit maal voorzien van Ne derlands gesproken en ge zongen tekst (reprise, tweede week). LUXOR Even en (a.l.) Spectaculaire slapstick gevechten van het Trinity- duo, JBudd Spencer en Te rence Hill, dat maar van geen ophouden weet (tweede week). REX Porno Disco (16) Matig sexwerk (tweede week). EUROCINEMA I en II (Al phen aan den Rijn) Even en oneven (a.l.) Zie Luxor. LIDO III An unmarried EUROCINEMA III(Alphen woman (16) Jill Clayburgh aan den Rijn) Grease als de tegen de veertig lo- (a.l.) Zie Camera, pende vrouw die voor de grootste teleurstelling van EUROCINEMA IV (Alphen haar leven komt te staan, aan den Rijn) The Moun- wanneer haar man haar be- tain (16). ïea- ïea- ïeg, van Hil!, blauwogig en slim als het „genie" dat het hele Wilde Westen zijn hand zet. The genius (12) met Terence Hill en Miou Miou. Regie: Damiano Damiani. Hill is inmiddels een ster op eigen geworden. Zij rol als blauwogige slimme- [DieeK sterk genoeg om die van zijn partner, bgge beer en ex-waterpolospéler Bud Spen- voortaan maar uit de scenario's te schrap- Terence is voor „The genius" aan een lal mindere goden gekoppeld (een mooi, kijkende Robert Charlebois en een grappi- ftiou Miou) en mag er van regisseur Damia- Damiani dan ook een soort totaal-show van oude komische image uit de Trinity-films ft gehandhaafd. Als de scherpschutter Joe dankt" mag hij opkomen vóór de belangen de indianen, een heel leger voor schut 1 500pn- allerlei dubbele bodems in zijn capriolen 900Puwen' een honderd meter horden winnen 5oojeen hem achtervolgende meute. de sympathieke semischurk zijn maar 3.450St drie schrijvers aan tafel gaan zitten om 3.750i 2.950 7.5001 2.950; 2.250.' 3.9501 1.250 onder de vlag van producer Sergio Leone een film vol vondsten te schrijven. Het zijn er dan ook zoveel geworden dat het verhaal met geen mogelijkheid is na te vertellen zonder onder weg verstrikt te raken in de bedenksels. Het gaat allemaal om 300.000 dollar staatsgeld dat voor de indianen bestemd was, maar door een majoor verduisterd is. Dat geld komt weer boven water via een serie listen en lagen waaraan nauwelijks enige logica ten grondslag ligt. Maar dat is niet bijster belangrijk. „The genius" is een leuke, komische Western gewor den, met veel gekke effecten en even gekke mannetjes. Je zit voortdurend te glimlachen, kan af en toe schateren en het geheel is van leuke muziek voorzien door Ennio Morricone, die er voor in de muziekhistorie ronddoolde en zelfs Fiir Elise in het wilde westen ten gehore Bert Jansma 3.9501 i heeft de tijd nog meege- ïkt, dat je voor twee (beitjes naar de bioscoop en er twee hoofdfilms te i kreeg met soms nog als raatje een tekenfilm of komische twee-acter t waren de jaren dertig q ik als HBS-ïeerling en "■flink filmgek mijn zak- d zo goed mogelijk eidde om toch maar zo- il mogelijk films te zien. \Den Haag bijvoorbeeld je in die tijd in de thorststraat en in Amici- al voor twee dubbeltjes weet niet welke invloed jn schoolkameraden en ik het gemiddelde besteding- Idrag per kaartje hebben lad, maar dat lag in Den ag in 1936 op 53 cent en 1939 zelfs op 51 cent.De genaar gaf in die tijd er uit dan de Amsterdam- ir, die respectievelijk 39 44 cent in die tijd aan de jscoop uitgaf. Onthullende cijfers uit het goedverzorgde boekwerk vol informatie, dat de Nederland se Bioscoopbond dezer dagen ter gelegenheid van zijn zes tigjarig bestaan rondstuurde. In 1939 bezochten 40,4 mil joen Nederlanders de bios coop, maar dat cijfer daalde tot 31,3 miljoen in 1941, mede onder invloed van het feit dat na september 1940 alleen maar Duitse films of enkele oude Nederlandse films te zien waren. Des te opmerkelijker is dan ook de stijging naar 55.4 miljoen in 1943 toen we nog steeds met de Deutsche Wochenschau, Duitse operettefilms, kome dies met Heinz Rühmann en Theo Lingen plus een aantal nauwelijks verkapte Duitse propaganda-films opgezadeld waren. In 1944 daalde het bi oscoopbezoek in het bezette westen naar het nulpunt. Toen 9 mei 1945 weer enkele bioscopen gevoed door de waren in de jaren dertig een vast 'ogrammapunt voor het bioscoopkaartje van twee Ibbeltjes. Hier Rex Allen in actie in de film „Old ^lahoma plains". voorraad films van de SHAEF, hun poorten weer openden was de toeloop enorm en vormden zich al uren van tevoren rijen voor de kassa om toch maar een kaartje te bemachtigen. De resterende maanden van 1945 trokken liefst 52 miljoen bezoekers en in 1946 werd de absolute top in het Neder landse bioscoopbezoek geno teerd met 88,7 miljoen kijk- lustigen.In de jaren tussen 1949 en 1958 schommelde het jaarlijks aantal om de 65 miljoen, maar onder invloed van de televisie zette zich in 1959 een sterk dalende lijhn in met 1970 als dieptepunt: 24.1 miljoen.De laatste jaren zijn daar wel een paar mil joen bij gekomen, maar bo ven de 28,3 zoals in 1975 kwam men toch niet. Zou men het blad „Koop kracht" van het Konsumen- ten Kontakt moeten geloven, dan zijn de entreeprijzen bui ten proporties gestegen- „Koopkracht" baseert zijn conclusie echter geheel op een door „Skrien" ingesteld onderzoek, waar iedereen die op de een of andere manier met het bioscoopbedrijf te maken heeft zo de denkfou ten uit kan halen. Bijvoorbe eld wordt nergens een duide lijk verschil gemaakt tussen filmverhuurder en bioscoo pexploitant. De directeur van de Neder landse Bioscoopbond, de heer J. Th. van Taalingen, zet naar aanleiding van het arti kel in „Koopkracht" de za ken nog eens duidelijk op een rijtje in het blad „Film", maar dat is eigenlijk overbo dig voor wie de cijfertjes in de jubileum-uitgave goed kan Iezen.Alleen als hij verklaart dat het bestedingsgemiddelde beinvloed wordt door een voorkeur van het publiek voor duurdere rangen, dan moet hij - zeker wat de rand- Café „Tivoli". Steenstraat 10a, Leiden. Open: alle dagen van de week, behalve op woensdag, van 's middags twee uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. Snacks: tosti's, huzarensalades en le verworst. „Een buurtcafé zou ik mijn zaak beslist niet kunnen noemen. Daarvoor ligt het te cen traal. Er komen hier zoveel mensen een glaasje drinken, die richting station of stad lopen, dat dit café moeilijk onder een noemer is thuis te brengen. Voor 50 procent tref ik mensen, die ik niet ken, wier gezicht ik nooit gezien heb. Dat vind ik eigenlijk ontzettend interessant, het onbekende van mensen. Het houd je bezig, omdat je hun gewoonten niet kent en steeds voor verrassingen komt te staan". Henk en Elma Buis hebben café „Tivoli" precies een jaar geleden overgeno men van kastelein Buis sr. De oude Buis heeft zich bij deze overdracht ervan verge wist, dat zijn zoon de kasteleindynastie min stens met evenveel plezier zou willen voort zetten, als hij dat destijds heeft gedaan. „Daar had overigens zich nooit iemand zor gen over hoeven te maken, want ik ben hier uiteindelijk opgegroeid, werken aan de tap en de kennis daaromtrent is mij met de paplepel ingegoten (nou ja, paplepel?) en als ik eerlijk moet zeggen, ik zou niet weten wat ik anders had moeten doen. Ik vind het fijn met mensen om te gaan, ik hou van afwisseling en dan zit je in een café als dit op de juiste plaats", vertelt de jonge kaste- Cowboy Behalve klanten die als passant „Tivoli" binnenwippen, telt dit café onder zijn cliente le enorm veel bioscoopbezoekers, die 's mid dags of 's avonds, voor- of nadat zij naar de film zijn geweest, een biertje komen drinken. Rond negen uur (voor de filmvoor stelling) en na elven zit het café dikwijls stampvol met nieuwe gezichten: bioscoopbe zoekers vanuit de wijde omtrek, van alle rangen en standen. Voor Henk en Elma maakt het niet uit of je straks stalles of loge zit. Iedereen zit bij „Tivoli" op de beste rij. Laatst nog diende zich iemand in het café aan, die zo kon zijn weggelopen van het witte doek in Luxor of Studio. „Ja, dat was wel Henk Buis achter de tap van „Tivoli". even lachen", zegt Elma, die het tafereel als in een western beleefde. „Er komt een grote kerel binnen met een hard en nors gezicht. Voordat hij de deur dicht doet, spiedt hij heel argwanend in het rond en komt dan zo vanuit zijn heupen draaiend als een cowboy op de bar afgestevend. Het werd hier opeens heel stil en iedereen keek naar die man. Hij ging op een van de krukjes zitten met zo'n houding van: de eerste die een beweging maakt schiet ik neer. Toen legt hij zijn vuist op tafel, een erg grote vuist, waarvan een vinger gebiedend in mijn rich ting wijst en dan zegt hij: „Juffrouw, een sinas alstublieft". Nou, toen moest ik lachen, ik kon me niet meer goed houden. Ik had minstens verwacht, dat hij een dubbele whisky wilde hebben en zijn pistool zou trekken". Traditie Voorts komt er in café „Tivoli" een aantal malen per week een vaste groep Katwijkse vissers, jonge vrijgezellen, die 's middags aldus Henk, eveneens een bioscoopje zijn gaan pakken. „Die jongens uit Katwijk ko men hier al tientallen jaren achtereen. Dat is gewoon een traditie geworden. Als de film is afgelopen, zitten ze hier al na een minuut binnen. Dat was al zo onder de vroegere kastelein B. L. Harteveld, die hier 19 jaar achter de tap heeft gestaan. Hij heeft het langste in deze zaak gewerkt van allemaal, want voordat mijn vader dit café kocht, waren er hem al heel wat kasteleins voor geweest. Voorheen was dit een sigarenwinkel van een zekere heer De Zeeuw, die hier na de stadhuisbrand in '29 is komen wonen. Niet veel later werd dit een café. Het heeft Rotterdamsch Koffiehuis geheten en café Pschor en pas onder Harteveld werd deze zaak Tivoli genoemd. En nou zitten wij, de Bulsen, erin. En misschien wel later onze zoon, want een café is niet voor tijdelijk, maar voor altijd. I lov' it en dat is toch wel het belangrijkste". stad betreft - oppassen, want de meeste theaters hebben thans een entreeprijs en dan blijft er niet veel te kiezen over. Schommelde het besteding sgemiddelde nog tussen 1970 en 1974 rond de ƒ.3.50, in 1977 steeg dit mede onder in vloed van „dure" films als „Een brug te ver,, en „Sol daat van Oranje" tot 6.27 wat vergeleken bij wat de gemiddelde Nederlander aan beroepstoneel, concerten en sportevenementen uitgeeft, nog aan de lage kant voor een hedendaags „uitje" is. Telde Nederland in 1937 nog 19 theaters met meer dan 1000 zitplaatsen, dat aantal was op 1 januari 1978 nog maar 6.Daarentegen steeg het aantal zalen met 200 zitplaat sen of minder van 24 naar- 113.Hoewel door het splitsen van grotere bioscopen in aantal kleinere, ondanks sluiting van vele buurttl ters, het aantal bioscooptl ters van 333 naar 451 st< daalde de zitcapaciteit 174.145 naar 162.507, m daar zitten we dan ook o fortabeler voor dan in 1 toen een plaatsje in de b coop nog een paar dubbel kostte. M

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7