Parker in achterste versnelling langs BOB DANK EN VERWACHTING VAN EEN MISSIONARIS IN BRAZILIË Loon voor promotor van oude „Liefde"-uniformen Apolloschool tvint Roribaltoernooi Enige tijd geleden namen Sassenheimse parochianen en bereidwillige lieden daarbuiten zich de moeite om ruim tienduizend gul den bijeen te brengen voor de oud-Sassemse francis caanse missionaris Jos van esteren, die ploetert in een Braziliaanse missie-on derneming. De inzameling werd een goed succes. Ik schreef daar al eerder over. ,,De Sassemse ijveraars voor iet project van Jos van testeren stuurden een Leidse Courant met een jpwekkend verhaal naar Piedade des Gerais, dat op piet ogenblik steunt en onder een hete zo- nerzon. Op 9 december Van Kesteren r „huis" terug, het verzoek die naar door te spelen. Dat is Ik ken de goede van Kesteren niet, ik had hem al in mijn Ook voor is het wel het volgende te lezen: schrijft me vanuit zijn ^Braziliaanse beslotenheid: ,Ik heb de reportage wel driemaal doorgelezen". Hij jvond het artikel over hem 'n zijn werk „puik", maar daarna doet hij wel een boekje open over zijn werk dat hij als bejaarde priester /nog steeds volhoudt. „In de '5 jaar dat ik in de paro- ihies van de staat Minas heb gewerkt, is de huidige wel de moeilijkste en waarschijnlijk de arm ste. Maar ik mag niet klagen, want ik heb dit zelf opgezocht toen ik in de jaren '66 en '67 hier en daar op missie ging. Want een franciscaan doet van alles: leraar op een gymna sium, op een seminarie, procurator van de roepin gen, kapelaan en pastoor. Waar ik nu bijna 11 jaar als pastoor zit, lag de parochiekerk op de grond, afgebroken. Men bewaarde het H. Sacrament in een klein zaaltje waar bijna niemand in kon". „Het volk was goed", zo schrijft pater Van Kesteren me; „het had 8 jaar zonder priester gezeten, en toen ik daar een keer moest preken hebben ze mij gevraagd om bij hen te komen wonen. Ik kreeg verlof daarvoor en ik ben er tot nu toe gebleven, alhoewel er niet veel voor uitgang in de plaats zit. Maar een parochiekerkje hebben we er alweer, een „ambulatérie" voor zieken en gezonden om te consul teren is er nu ook. En zo gaan we langzaam verder. Ik hoop met mijn schooltje, als het klaar komt, ook te voorzien in het plaatsen van enkele jongens om het landbouwvak wat beter te leren, en wie weet of daar achter nog wel eens iets op komt duiken „Van het ene val je in het andere. En het is hier nog altijd de pastoor die initia tieven neemt. M'n kleine parochie ligt maar op 120 km. van de hoofdstad van de staat Minas Gerais. Ik doe mijn best om in het begin van sommige veran deringen niet op het laatste uur te gaan denken: „wat moet er gedaan worden voor mijn volkje?". Ik ben nu 73 jaar, maar ik voel me echt nog niet oud en heb nog dagen, dat ik meer dan 200 km. achter het stuur van mijn Jeepaó zit. Want ik moet dikwijls „recurse" voor mijn werk op andere plaatsen halen en dat moet ik allemaal zelf doen. Maar Onze Lieve Heer geeft kracht naar kruis, wat wil zeggen dat Hij me met een goede gezondheid heeft begaafd en dat ik van huis uit ook een goede dosis initiatief heb meegekregen. Daarom dank ik u en de missiewerkgroep van Sas- sem, de pastoor, meneer Zwetsloot en al die mensen die na bijna 50 jaar pater Van Kesteren nog niet zijn vergeten „Vroeger, toen ik nog een jongen was, zei mijn vader zaliger: „Jongen, je weet nooit hoe een dubbeltje rolt. Door uw artikel schijnt de KTS in Voorhout ook contact met mij te willen opnemen. En dat moet ik nu hebben. Contact en hulp van buiten om hier een klein stukje Brasil op poten te zetten, want mijn Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegm. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt" u mij telefonisch vertel len wie u graag in déze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. -—TAP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 T e kr er ge sen y ren i -| ve ki s lart dat zouö (V an 0nze korfbalmedewerker) ies ajiDEN Dc Apolloschool is gisteren winnaar geworden van de sl jaarlijkse microkorfbaltoernooi voor de basisscholen. In de We ^aie werd de Karei Doormanschool met 5-0 verslagen. Aan at ert toernooi in de Leidse Groenoordhallen namen totaal 44 teld.httallen deel. sest kinbor de meeste van de ruim it h^rhonderd deelnemertjes was de lét schoolkorfbaltoernooi de »tig Jrste kennismaking met het Irfbal. Hans van Zonneveld, n dforzitter van de organiserende hebllhool korfbalcommissie, schat- i. Mi het aantal al bij een korfbal- Ti dalreniging spelenden slechts op Er tfee drie per achttal. Dit zichHekende overigens niet dat de ze. (sterende deelnemers nog ooit in bal in handen hadden ge ld. Daar zorgden de Leidse prfbalverenigingen wel voor, !e in de afgelopen weken de »olitloegen de basisregels en -tech- llanfeken leerden. De resultaten ;en villen niet tegengevallen zijn, jen Pnt er werd door de 44 ploegen zeklë leuk gespeeld. Toch heeft pen 'n voor het merendeel uit korf- ig killers bestaande ploeg een lanaoot voordeel doordat vooral ecbft scoren hen gemakkelijker lat /gaat De winnende Apollo- en. Ihool was daar een duidelijk al iorbeeld van. Met zes korfbal- iet brs m de ploeg werd het ruim ulewinnaar en werd met het- fde doorgedrongen in de fi- enigfhe. De uitslagen 4-0, 4-1 en 6-0 lie dtëgen voldoende. Ook in de finale ging het scoren hen ge makkelijk af, al duurde het tot in de tweede helft eer Marco Riethoven, overigens een van de „niet korfballers", voor 2-0 zorg de. Daarmee was de deksel van de korf en werd het door tref fers van Annelies van der Bloem en weer Marco Rietho ven tenslotte 5-0. In tegenstel ling tot wat de uitslag doet vermoeden was tegenstander de Karei Doormanschool qua veld spel zeker niet de mindere. Maar voor een niet korfballer hangt een korf op 3 1/2 meter erg hoog. Uitslagen finale ronden: Kard. Alfrink-Karel Doorman 1-6, De Hoeksteen-Willem de Zwijger (Leiderdorp) 1-2, De Weerklank- Prof. Telders 1-0, Kon. Juliana- Merenwijk 2 7-0, Zuiderpark-De Twee Sleutels 0-1, Apollo-Pesta- lozzi 4-0, De Valkeniers-Gun ning 2-1, De Wegwijzer-Het Kompas 2-2, K. wns Kwartfina les: Karei Doorman-Willem de Zwijger 2-0, De Weerklank-Kon. Juliana 1-4, De Twee Sleutels- Apollo 1-4, De Valkeniers-Het Kompas 2-0. ..Halve finales: Karei Doorman OUD-BEIJERLAND Om de ongetwijfeld uitgebreide kerst maaltijden weg te werken en tevens Rob Oostveen voor het eerst te laten spelen, trad Par ker gisteravond voor een vriendschappelijk duel aan te gen BOB. Een wedstrijd zonder Hans van Rooden, die eerst 15 januari zijn opwachting mag maken vanwe ge een ooroperatie en eveneens zonder arbiters, die zonder aan kondiging absent bleken te zijn. Zodoende moest in eerste in stantie een dames-speelster van BOB de honneurs waarnemen, tegen het einde van de eerste helft maakte een in allerijl opge trommelde regionale fluitist het duo compleet. Daarnaast beschikte BOB over de eeuwige gastspeler Lace Strong, normaal uitkomend voor LISC. Het zal niemand verbazen dat Parker alles behalve fris aan trad. De kerstpauze' was goed bevallen en zat nog duidelijk in de benen. Verdedigd werd er nauwelijks en van een rebound had blijkbaar niemand ge hoord. Slechts de scores van Plaat, als altijd actief, en Collins hielden Leiden enigszins in de race. Verder experimenteerde Hennie Blom hevig. Peter Pauli- des bijvoorbeeld, kreeg meer speeltijd dan in de gehele voor afgaande competitiehelft Ook Rob Oostveen mocht even mee doen, maar de pas herstelde Canadese Nederlander bracht er nog weinig van terecht. Na 5440 bij rust klaarde Parker het karwei in de slotfase, op de reservetank dus. Het gat werd steeds kleiner gemaakt door de nu wel alert spelende Bruinsma en Woudstra en de vrolijk sco rende Collins. Bij 85—90 kwam de zege in zicht. Parker draaide op routine. Des te opmerkelij ker was het dat Blom in de toch wel spannende close-finish, roo kie Joost Cornelis'sens voor de. leeuwen gooide. Joost hield zich redelijk staande en Parker kon met 96—98 de ongeslagen status sinds Juventut handhaven. Vanavond gaat Parker door met het centertje zoeken. Uit Ameri ka is dan als alles goed is gegaan, een kandidaat aangeko men, die op zijn kunnen zal worden getest. Ook morgen zal coach Blom een Amerikaan aan de tand gaan voelen. De tijd dringt voor Leiden. Na 1 januari mag er niemand meer bij. MMO oefent HOOGMADE MMO heeft voor morgen een sterke oefen- partner gevonden. Het C-teanv van Feyenoord komt naar Hoogmade om daar de vierde klasser zondag te bestrijden. Aanvang van de wedstrijd is gepland om twee uur. volkje is nog „subdesenvol- vide". Het wordt wel beter, maar daar gaat veel tijd en veel moeite mee gepaard. Het desanimerende is, dat je alles alleen op poten moet zetten Als je nu een achterfront hebt, dan animeer je, dan kom je alle moeilijkheden te boven". Alleen al om dit door te geven, heb ik pater Jos van Kesterens brief erg graag hier willen overnemen. „Ik moet zeggen, dat ik praktisch vroeger nooit Sassem heb nodig gehad, maar in de situatie waarin ik nu leef is de hulp van mijn geboorteplaats een grote zegen. Het grote probleem van Zuid-Ameri- ka is, dat enige rijkaards niet willen, dat je de weg openbreekt voor armere mensen. Hier, waar ik zit, hebben wij teeltgrond genoeg om al het volk te eten te geven. Maar er ontbreekt bijvoorbeeld samenwerking om wat geproduceerd wordt op de markt te brengen, en een soort coöperatie, of nog beter vertrouwen in een eventuele coöperatie, om gezamenlijk front te maken tegenover de opkopers van het resultaat van de land bouw. Wat u kunt lezen in het tijdschrift Bijeen is ook hier waar. In zo'n „am bient" leef ik en ik wil deze zaak helpen verbeteren". Pater Van Kesteren heeft nog een collega in de buurt. „Deze ziet het ook wel zo in, maar hij heeft niet het lef om, zoals men hier zegt, het rund bij zijn horens te pakken. Toch is dat de enige weg. Maar men moet voorzichtig te werk gaan. Ik hoop met deze school, die ik geprojecteerd heb, iets te bereiken. Dus u zult nu wel begrijpen waarom ik zo blij was met uw schrijven in de krant van onze streek. Laat ik hopen, dat mijn brief voor u ook een stukje interesse heeft gekweekt voor een verre missionaris in een stukje Brasil, dat ik zelf heb gedoopt met de naam „Apendice do Vale de Rio Pareopeba", ofwel de „appendix", blinde darm, van de Vallei van de rivier Pareopeba". Zo gaan onze missionarissen nog te werk, op de drempel van 1979. Het team van de Apolloschool dat beslag legde op de eerste plaats. Kon. Juliana 2-1, Apollo-De Val keniers 6-0. Finales: le en 2e plaats, Karei Doorman-Apollo 0-5, 3e en 4e plaats, Kon. Juliana-De Valke niers 1-0. Reserves. .Halve finales: De Hoeksteen 2-Zuiderpark 2 0-0 Hoeksteen w.n.s., De Wegwijzer 2-Siem van der Stoel 2 (Leiderdorp) 0-1. Finales: le en 2e plaats: De Hoeksteen 2-Siem van der Stoel 2 2-1, 3e en 4e plaats: Zuider park 2-De Wegwijzer 21-2. .Liefde voor Harmonie" in actie voor het pand van de Leidse Courant. Veense muziek voor LC-redacteur De muziekvereniging „Lief de voor Harmonie" uit Roelofarendsveen heeft gisteren hoog van de toren geblazen. De „Liefde" telde dit afgelopen jaar negentig „lentes", een eerbiedwaardi ge leeftijd die met veel fanfares omgeven werd. Eén van de wapenfeiten in het afgelopen jubileumjaar was de aanschaf van een voorraad nieuwe uniformen en de verkoop, daaraan gekoppeld, van een heel stel oude pakken. Er moes ten in het heuglijke kader tachtig afgedankte uitmon steringken aan de man worden gebracht. Dankzij bedrijfsleven en particulier geïnteresseerden is de opzet best gelukt. Gisteren wer den de tachtig afdankertjes bij de geachte clieëntèle rondgebracht door het voltallige korps. De kleren gingen in het bedrijfsautoo- tje van stomerij Abbink uit Noordwijkerhout (die de uniformen tegen de helft van de chemische prijs gereinigd had) en de „Lief de voor Harmonie", onge veer 65 man en vrouw sterk, liet zich langs de route vervoeren door de plaatselijke vervoermaat schappij Bovo Tours, die twee bussen geheel en al gratis ter beschikking stelde van het korps dat uiteindelijk over zowat de hele regio verplaatst moest worden. Gistermorgen om 9 uur werd in de Veen gestart. De hele levende have en bijbehorende instrumenten gingen in de bussen. Het karavaantje reed de gulle afnemers van uniformen af, via Rijpwetering, Leiden, de Kaag, Abbenes en Oude Wetering en het restant was voor de Veen zelf. Zelf maakte ik zo'n „stop" mee. Ed Jansen neemt uit hai de twee kostuums aan. Dat was op een verkeer stechnisch onmogelijke plaats, namelijk het Kort Rapenburg, waar de bure len van de Leidse Courant vooralsnog gevestigd zijn. Een politiemacht van twee agenten op de fiets was drie kwartier van tevoren aanwezig om de verkeersin- digestie binnen de toch al hinderlijke palen te hou den; dorpse gemoedelijk heid binnen een kwasi grote stad. Wat gebeurde daar in feite? Wel, we hebben daar een collega, Ed Jansen genaamd, die het Rijnse en Veense stree- knieuws als z'n eigen oogappel koestert en daar op gezette tijden ook van wakker ligt. Dat zijn dan momenten waarop de andere medewerkers en ik van een zalige nachtrust genieten. Maar gisteren dan kreeg onze vriend en uw redigeerfenomeen Jansen loon naar werken aangebo den. van de heer De Jong Bij nadere informatie vernam ik, onder andere van meneer J. M. F. de Jong, voorzitter van de evenementencommissie voor „Liefde voor Harmo nie", dat Ed Jansen zich vorig jaar uit de naad had geschreven om de verkoop actie van de oude unifor men te begeleiden. Tussen de golven van opwekkende publikaties door waren er zijnentwege de onover koombare ziekmeldingen, omdat de „Liefde" hem danig parten speelde. Ed was dus promotor van oude uniformen, zo ongeveer het enige oude dat hij in zijn hart kon koesteren, want de open progressie houdt zijn blik waakzaam. Dank en waardering bleven echter niet uit. Ongeveer half drie donderdagmiddag klonken de Veense roffels en fanfares rond het Galge water. Even tevoren was Jansen in zijn supersnelle vervoermiddel stoïcijns gearriveerd. Hij had nota- bene zijn wintersportvakan tie op Duinrell onderbroken om aanwezig te kunnen zijn. Waarvoor wist hij toen nog niet. Met hetzelfde gemak had hij gelynchd kunnen worden door de mensen van de „Liefde", want voordien ging het gerucht, dat er tussen Jansen de „Liefde" een soort haat-liefdeverhouding zou bestaan, omdat in publiciteitsopzicht niet alles altijd van een even leien dakje was gegaan. Maar daar weet ik verder niets van. Ed Jansen werd evenwel niet gelynchd, maar maakte ondanks zijn bleekheid een vrij rustige indruk toen hij de stramme en ritmische Veense akkoorden gelaten voer zich liet komen. Al leek het op de vooravond van een paleisrevolutie, met dat verbaasde en geamu seerde doorgaande publiek dat door de twee agenten verder werd gestuurd. Jubilerende tonen en rof fels en weer een (intern) boos verhaal als zou de Liefde voor Harmonie zeven keer rond het ge bouw van de LC hebben willen lopen om het geheel te doen instorten, naar het voorbeeld van Jericho. Maar dat had toch niet gegaan, omdat je er niet omheen kunt, met al dat water. Jansen kreeg tenslot te twee oude uniformen (ad 500 gulden per stuk. maar in dit geval symbolisch) aangeboden als aandenken. Hij wist er nauwelijks raad mee. Dat krijg je nou, met leuke stukjes schrijven. Na een kwartier was de hulde voorbij; toen ging de „Lief de" verder, met de hele stomerijtoestand en het uitblazen op een vrije dag tussen Kerst en Nieuwjaar. J

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5