Dorpsraad Lisserbroek dringt aan op aanleg fietspad langs DERTIEN GEZINNEN ONDERDAK Kleine dorpen te kijk in Provinciehuis Alphen heet 50.000ste inwoner hartelijk welkom REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGIN/ LISSERBROEK - De dorps raad van Lisserbroek volhardt in zijn standpunt, dat er langs de Lisserweg tussen het buurt schap en de Hoofdweg-oost een fietspad meot komen. In ieder geval op het eerste gedeelte tot aan de IJweg. De dorpsraad heeft dit standpunt in een brief meegedeeld aan de ge meenteraad van de Haarlem mermeer, die in januari verga dert over de noodzaak om een fietspad aan te leggen langs de enige rechtstreekse verbin ding van de Bollenstreek met het oostelijke gedeelte van Midden-Nederland. De commissie voor openbare werken is van mening, dat op basis van verkeers- en ongeval- lencijfers de Venneperweg en de Hoofdweg eerder in aan merking komen voor de aanleg van een fietspad. Een ander argument van de gemeente Haarlemmermeer is, dat er voor de aanleg van een fietspad langs de Hoofdweg (De Kaag- Hoofddorp) overheidssubsidie kan worden verkregen. Dit geldt niet voor de Lisserweg in verband met een lagere plaats op het wegenplan. De dorpsraad van Lisserbroek denkt, dat de financiële over weging de enige werkelijke re den is om Lisserbroek z'n fiet spad te onthouden. Ook wil de dorpsraad een dui delijk verschil maken tussen de Lisserweg van Lisserbroek tot de IJweg en de Lisserweg tus sen de IJweg en de Hoofdweg. Op het eerste gedeelte is vol gens de briefschrijvers twee keer zoveel verkeer als op het laatste gedeelte. De IJweg zou voor het opgejaagde fiets ver keer als "vluchtweg" fungeren. Het gemeentebestuur denkt dat de aan te leggen omleidingsweg om de woonkern (Lisserbrug- IJweg), het fietsverkeer op de Lisserweg zal ontlasten. "In bestaande gemeenteplan nen is voor de omleidingsweg alleen geld gereserveerd om de grond aan te kopen. Aan de aanleg ervan wordt niet ge dacht in termen van reserveren van geld. Bij navraag op het gemeentehuis kon niemand ons zeggen of de weg vóór 1990 wordt aangelegd", zo luidt de geirriteerde reactie van de dorpsraad in het kontaktblad De Meerkoet. Het valt niet te ontkennen, dat De voor fietsers gevaarlijke Lisserweg ter hoogte van de IJweg. de verkeerssituatie in de Haar lemmermeer te wensen over laat De wegen, die de polder kaarsrecht doorsnijden zijn smal, slecht en onverlicht. Het ontbreken van bermen en de diepe kanalen langs het weg dek maken de route voor een fietser weinig aantrekkelijk. Er wordt ook hard gereden door automobilisten. De Ijweg, Ven neperweg, Lisserweg en Hoofd weg zijn voör de bewoners vaak de enige verbinding met school, werk en winkelcentra. De talloze en vaak noodlottige ongevallen illustreren de ge vaarlijke verkeerssituatie. In maart van dit jaar trokken schoolkinderen in een demon stratieve fietsoptocht door de Haarlemmermeer naar het ge meentehuis in Hoofddorp, waar een petitie werd aangebo den aan het gemeentebestuur. Ontgoocheling rest de dorps raad en de ouders van school gaande kinderen in Lisser broek. Juist nu volgens hen het ontbreken van subsidie aanlei ding vormt voor een gemeente lijke bagatellisering van de nij pende verkeerssituatie voor de bewoners van het buurtschap. "Is dat een terechte reden?" en "Waarom is deze informatie in de discussie in de gemeente raad altijd achtergehouden?", zijn de vragen waarmee de Lisserbroekers blijven zitten. De Zilk, een bollendorp met een geheel eigen karakter, aldus de brochure. DEN HAAG „Kleine dorpen in Zuid-Holland" is de titel van een tentoonstelling die van 4 januari tot en met 2 februari in het Provinciehuis in Den Haag wordt gehouden. De expo sitie is opgezet door de Stich ting Wonen uit Amsterdam en is gewijd aan de positie waarin vele kleine dorpen in Neder land op het moment verkeren. Een gedeelte van de tentoonstel ling is in het gehele land bruik baar. Een ander gedeelte gaat in op de specifiek Zuidholland se aspecten. Het algemene ge deelte geeft een beleid van de ontwikkelingen van de kleine dorpen vanaf 1945. Hierbij ko men ook de de verschillen tus sen kwijnende en (te) snel groeiende dorpen aan de orde. In het provinciale gedeelte ligt de nadruk meer op de leefbaar heid in de dorpen. In de project groep die de expositie voorbe reidde, zaten onder meer verte genwoordigers van de Provin ciale Raad voor Ruimtelijke Or dening en de Provinciale Plano logische Dienst Bij het maken van de tentoon stelling is gebruik gemaakt van wandmappen. Voor de bezoe kers van de expositie ligt er ook nog een gratis brochure klaar. In 1979 zal de Zuidhollandse wandmap op een groot aantal plaatsen in de provincie te zien Brochure De brochure gaat in op een aantal ontwikkelingen die veel invloed hebben op het leven in kleine dorpen. Daarbij gaat het ca; vooral om het beleid ten aanzien provincie. Er wordt ingegaaKe van de ruimtelijke ordening en belangrijke delen van de stieei de woningbouw. De woonker nen worden van dichterbij be keken per deelgebied van de plannen en de initiatieverid bewoners voor de leefbaajwe in hun dorpen te verbeterenscl m^t£sS& Vooral in Zuid-Holland grijpt de verstedelijking snel zich heen. KORTWEG SASSENHEIM De vereni ging van ouders van geestelijk gehandicapten houdt vrijdag 5 januari een ledenvergadering in Motel Sassenheim aan de Sas- senheimse Warmonderdam. De heer J. Vink houdt een lezing over de voor- en nadelen van het reizen per trein voor gehan dicapten. De bijeenkomst be gint om acht uur. SASSENHEIM In Sporthal Wasbeek is morgen een rolstoel basketbal wedstrijd tussen de Leidse Sleutels en het Sassen- heimse Rebound '78. De wed strijd begint om elf uur. NOORDWIJK - Op dinsdag januari van half zes tot half zeven zullen burgemeester en mevrouw Bonnike, de wethou ders Van Duijn, Jansen en Be- dijn, alsmede gemeentesecreta ris W. van Sprang in de raadzaal een nieuwjaarsreceptie houden. Daaraan voorafgaande is er om vier uur een bijeenkomst in het dorpshuis De Kuip, waar het gemeentepersoneel in de gele genheid wordt gesteld om het burgemeesterspaar en het colle ge nieuwjaarswensen aan te bie den. WASSENAAR De traditione le nieuwjaarsreceptie van de burgemeester van Wassenaar en mevrouw Staab-Mees zal ge houden wórden op dinsdag avond 2 januari 1979 van I tot negen uur in het Raad) „De Paauw". WARMOND In het Trefi trum van Warmond aan de renweg wordt dinsdag 2 jam een bridgeavond georganisa Elke kaartliefhebber is Welk Toegang 2,50. Bij voldoe belangstelling wordt dinsdq januari wederom een brii avond gehouden. NOORDWIJK - De Noe wijkse Vereniging van Pos! gelverzamelaars houdt een i) beurs in het dorpshuis De K aan de Zeestraat. De beur! geopend van tien tot vijf t De toegangsprijs bedraagt I gulden. Kinderen betalen i kwartje. ALPHEN AAN DEN RIJN De 50.000e inwoner van de gemeente Alphen aan den Rijn is gisteren met gejuich ontvan gen. De gelukkige werd de 32-jarige J. J. Voorhagen, af komstig uit Oud-Vossemeerop het eiland Tholen, die met zijn vrouw Nel (31) en twee zoons Marco (9) en Barth (7) thans woont aan het Aidaplein 29 te Alphen. Omdat de komst van de 50.000e voor het eind van dit jaar is geregistreerd kan Alphen, zoals bekend, een ex tra uitkering van ruim 4,5 mil joen uit het gemeentefonds te gemoet zien. Een bedrag dat overigens al is „besteed" mid dels de begroting van het vol gend jaar. Daarom ook haalde „alles" wat direkt met de ge meente te maken heeft opge- !uc*n adem, met name de ge meenteraad die de begroting ondanks de ongewisse factor, goedkeurde. Burgemeester Gallas vond het gisteren dan ook „een bijzondere dag". Dat het „halen" van de 50.000e inwoner op het kantje is ge weest maakte hij duidelijk door er aan toe te voegen: „Het is gelukt". Hoe overspannen Alphen heeft De „man van 4,5 miljoen", J. Voorhagen (met baard rechts) met vrouw en kinderen. Links burgemeester R. Gallas. blijken uit een kostbare adver tentiecampagne. Daarin wer den niet-geregistreerde inwo ners opgeroepen zich te melden bij het bureau Bevolking. Me dewerkers hiervan werden ver der op pad gestuurd rnet de instructie om in alle kieren en hoeken van de gemeente de niet-geregistreerden op te spo ren. De Alphense feestvreugde werd gistermiddag onder streept op een bijeenkomst die was georganiseerd op het bu reau Bevolking. Daar was Jo- sephus Jacobus Voorhagen, Rotterdammer van geboorte en als groepsleider werkzaam bij het ortho-pedagogisch kinder tehuis Rijnstroom te Alphen, middelpunt van de belangstel ling. Volgens Gallas was de 4,5 miljoen gulden de moeite zijn". Voor de „man van 4,5 miljoen" en zijn gezin waren geen spectaculaire cadeaus weggelegd of het zou de strop das met een ontelbaar aantal gemeentewapens moeten zijn. Een stropdas ook die gisteren als nieuw gemeentelijk cadeau werd gelanceerd. Daarnaast waren er de gebruikelijke bloe men en cadeaubonnen met ook enige aarzelende flessen cham pagne. De Alphense carnavalsvereni ging „De Cascarvieten" was met „een halve ton met fleurige inhoud" zeker goed voor het origineelste cadeau. In de feest vreugde deelden ook twee an dere ingeschrevenen. De baby Youri (49.999) die op Tweede Kerstdag werd geboren in het gezin van de familie Buitenhuis aan de Diamantstraat en de io 1CV._:O:i. Sital die na het gezin Voorha gen als 50.004e al weer de aanzet had gegeven naar een nog hoger inwonertal van Alp- hen. Burgemeester Gallas memo reerde gisteren ook nog in vol- gelvlucht in welk tempo dat inwonertal tot stand was geko men. „In 1918 toen Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen werden samengevoegd tot één gemeente telde deze 14.974 in woners. De 20.000e werd gere gistreerd in 1943, de 35.000e in 1971. De 40.000e inwoner werd in 1973 verwelkomd en de 50.000e dus in 1978. Daarmee heeft Alphen zich qua grootte op een 44e plaats genesteld van de in totaal 833 gemeenten die Nederland rijk is", zo deelde Gallas ook mede. „Een plaats die er mag zijn", aldus de Jaarwisseling einde van lijdensweg voor Zuidamerikaanse vluchtelingen ZOETERMEER Voor dertien Zuida merikaanse gezinnen uit Paraguay, Ar gentinië en Chili betekent de komende jaarwisseling het einde van een lange lijdensweg. De anderhalf jaar geleden als vluchtelingen naar Nederland ge haalde families betrekken deze en de komende maand de hun al zo lang gele den beloofde woning in Zoetermeer. Ze zijn hun land ontvlucht, omdat ze er door een andere, van het heersende regi me afwijkende politieke mening, hun le ven niet meer zeker waren. Maar een maal in Nederland was de nachtmerrie nog niet voorbij. Anderhalf jaar moes ten ze doorbrengen in een voor langdu rig verblijf volkomen ongeschikt school gebouw in het Drentse Steenwijkerwold. Voornaamste reden van dit lange wach ten: het langs elkaar heen werken van allerhande instanties, niet in de laatste plaats in Zoetermeer zelf. De groep van dertien gezinnen kwam an derhalf jaar geleden naar Nederland sa men met een grote groep andere vluchte lingen uit diverse landen in Zuid- Amerika. Ze werden naar Nederland ge haald in het kader van een vluchtelin- genplan van het ministerie van CRM. Als tijdelijk onderdak fungeerde onder meer een oud schoolgebouw in het Drentse Steenwijkerwold. Dit schoolge bouw bleek voor langdurige opvang van grote groepen mensen volstrekt onge schikt, maar het was dan ook de bedoe ling om voor de gezinnen zo spoedig mo gelijk huisvesting te zoeken in diverse gemeenten in ons land. Een plan dat in de meeste gevallen lukte, echter niet voor de dertien gezinnen die zouden ver huizen naar Zoetermeer. In deze gemeen te zou de opvang heel wat meer voeten in de aarde krijgen dan elders. meer informatie over de vluchtelingen ze hun verblijf hier in Nederland weni "te zien. In een gesprek dat deze kr| eiste, vooral van psycho-sociale aard, Men wilde bijvoorbeeld voorkomen dat iemand met hoogtevrees in een flat zou belanden en ook speelde de gedachte mee dat iemand die in een gevangenis opgesloten had gezeten wel eens bang zou kunnen zijn voor liftruimtes. Die vraag om meer informatie kwam echter volkomen verkeerd over bij de Stichting „Vluchtelingen Nederland" in Amster dam, die de landelijke coördinatie van het project voor zijn rekening had geno men. Deze weigerde de gevraagde infor matie, omdat men vreesde dat de vluch telingen, die nog steeds in Steenwijkerwold waren ondergebracht, daardoor schrikachtig zouden worden. Twee maanden terug besloot de gemeen te Zoetermeer niet langer meer op infor matie uit Amsterdam te wachten, en ging men op zoek naar geschikte wonin gen voor de dertien gezinnen. Nieuwe vertraging ontstond doordat de gemeente geen enkele medewerking kreeg van de in Zoetermeer actieve makelaars. Deze bleken niet bereid om goedkope wonin gen in de vrije sector aan de Zuidameri kanen te verhuren. Argument: angst dat de vluchtelingen de huren niet zouden kunnen opbrengen, waarbij de makelaars voor het gemak voorbij gingen aan het feit dat ze van de Sociale Dienst dezelf de uitkering verstrekt krijgen als de Ne derlanders. Integratie Belangrijk Vooral de afdeling huisvesting van de gemeente Zoetermeer heeft in de hele zaak een belangrijke rol gespeeld! Maan denlange vertraging ontstond doordat huisvesting, in zijn ijver om het toch Belangrijk in de hele zaak van de bege leiding lijkt de vraag, in hoeverre de Zuidamerikaanse gezinnen in de Zoeter- meerse en Nederlandse samenleving ge ïntegreerd moeten worden. De Amster damse Stichting „Vluchtelingen Nederland" vindt dat de vluchtelingen dat zelf moeten kunnen uitmaken, de Zoetermeerse Stichting voor maatschap pelijk werk blijkt daar anders over te denken. Waarschijnlijk mede door dit meningsverschil is de nogal passieve houding van de stichting te verklaren. De Zuidamerikaanse gezinnen zelf laten met de eerste groep in Zoetermeer ge riveerde vluchtelingen had, laat een v hen onomwonden weten: „Integreren len we wel, maar dan tot op zekL. hoogte. Kijk, wij zijn geen immigranlT We willen in goede harmonie met de derlanders leven, maar zo gauw we kj nen gaan we weer terug naar ons lan En vervolgens legt. een ander uit, dat politiek actief willen blijven. Ze zouC het liefst via lezingen en publicaties ah dacht van de Nederlanders voor de s| atie in hun land willen vragen. „We (a len dat de Nederlanders weten, dat eii ons land mensen worden gemarteld, ht ook kinderen worden ontvoerd." Isabel, een vrouw uit Paraquay, leest e lijst met namen voor van vermiste kinOc ren. Ze kent de lijst bijna uit hfi hoofd. Achter de namen komen de lit tijden: drie jaar, twee jaar, twintig lr; gen, Praten over hun eigen ervaringen d<o ze niet graag. Sommigen van hen hebBh vreselijke martelingen ondergaan. Mil dat is voor hen nog geen reden om dah mee op de voorgrond te treden. Er immers nog zoveel anderen die zich It' een gelijke situatie bevinden, menen ze. is' in Taal f De taal leren, een eigen ruimte, politic actief blijven, werk vinden en Holland* vrienden maken: dat zijn de wensen vil de Zuidamerikaanse vluchtelingen P: Zoetermeer. Integratie tot op zekfg hoogte, maar ze blijven toch hopen tr de dag dat ze naar hun land terug kt1 nen. Dan zal er heel wat in die land0 moeten gebeuren. Ze twijfelen er echft niet aan dat de dag zal komen dat veranderingen er inderdaad komen. II" zo doen ze sterk denken aan al t>( Spanjaarden, die dertig jaar in het W1 tenland hebben gewacht tot het Fran*» regime de geest gaf. Velen zijn inmll dels naar hun geboorteland terug?1 keerd. En hadden ze dat niet al die dlE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4