Leidse zonnewoningen een bron van ergernis Atank, Milieu woningen of maleur- woningen (I) KWJ KLAAGT OPNIEUW OVER KNELLENDE HUISVESTING Schoolvolleybal- toernooi geslaagd Die Leythe doopt LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGINA 3 ra* Jwoners van tegenover de Zonnewende gelegen huizen in de Merenwijk waren niet blij met de bouw van de milieuwoninqen, qetuiqe deze spandoeken tijdens de l-i-'a ingebruikname mei 1978. zzrokkkages, Z jefecte Ztyollectoren, stjes jinanciële re (Ejdgenvallers Fransi 2 doodn een onzer verslaggevers) derze^DEN Zonne-energie. Een azine.jw verschijnsel dat lang- tn maar zeker meer prak- cultihe toepassing gaat krij- i met name in de S 1 lingbouw. Ondanks het dat de geleerden het niet V0j zijn over het nut. van alternatieve energiebron Shellrapport beweerde nog dat zonne-ener- eaioni*" Nederland nooit econo- .91ftch verantwoord gebruikt kunnen worden door ons de klimaat) staat de mi- rwoning in de volle be stelling. Sinds schoorvoe- 's een enkel huisje werd jerust met zonnecollecto- ubeiroi regent het publicaties kj T zonnewoningen en star- steeds meer van dit soort Crimentele woningbouw- sus Bjeeten. Een ervan draait -Soir. «en tijdje in Leiden: de >5 Cii zogenaamde milieuwo- Anggen in de 18.000 inwoners pollende Merenwijk van deze jl sinds mei 1978 bewoond pje ir min of meer milieube- ste enthousiastelingen. De ste acht maanden zijn ™"~^r hen echter allerminst n onverdeeld genoegen ge- "\^plen. De milieuwoningen Leiden vertonen tal van treken die de conclusie lij- 16.301 te rechtvaardigen dat het 15 Su om meer dan alleen 1 Wehr wat kinderziektes. Het aldociotste deel van de bewo- Jods is nauwelijks tevreden t het geleverde product en t de medewerkers aan de I ,aw van deze milieuwonin- teoosi 's ontevredenheid. 9, uitdrukking „maIeur"wo- eigen wordt dan ook veel- HucwJ^'^ gebruikt. Show!11 maanden na de opleve- van de eerste woningen en igen de milieubewuste Lei- paars over ondraaglijke <ïu',uaik en neerkomend hemel- ue' collectoren water in hun sP®|ning, druppels-, maar ook ,r9e nalsgewijs, en zijn ontevre- over de financiële afwik- ™e|ling van hun aankoop. Dat »beth|tste geldt ook de leveran- cnooL. van (je zonnecollectoren. nog vele tienduizenden ^^|den van de Stichting Mi- bwoningen, de opdrachtge- j- van de bouw van de hui- vorderen heeft, anks de nare ervaringen Leiden heeft deze Stichting ns op tal van plaatsen in land soortgelijke projec- ik. 18® °P staPel staan, waaron- 5) De l' in de Delftse wijk Tan- 2 (S) Oof, Ede-Veldhuizen, /cfiP'w'jk' Zoetermeer-Segwa- I 'A den Haag-Houtwijk en de luwe stad Almere-Haven EGENSLAGEN. i bouw van de tien milieu- ningen in de Leidse Meren- jk heeft zich van meet af nek vin gekenmerkt door tegen- 13.01 gen. Het begon al met de «vezen rwerving van de grond en 3/111 bouwrijp maken, waarbij i vertraging van één jaar rgde voor een fikse verho- ig van de koopprijs (vanaf i. (S) t moment schommelend nd de 200.000 gulden). Dat J. 16.1 nc*en de bewoners, hoe ver diend het ook voor hen was, e wel billijken. Minder be- ip brengen zij echter op or de daarop volgende ver- e vr< é^-gen van de prijs, die 9 oo Igens de Stichting Milieu- 0.40Uningen te maken hebben Biendëet nieuwe tegenslagen. Vlak or de winter van 1977 zijn Orka trec^e ^eed en h1"2611 t ,s h(or middel van de collecto- Irum. De milieuwoningen aan de Zonnewende, die opvallen vanwege hun met donkerkleurige zonnecollecto ren bedekte daken. Milieuwoningen of maleurwoningen, wat hebben de tien gezinnen in de Leidse Merenwijk, die sinds mei 1978 een zonnewo- ning bewonen nu eigenlijk gekocht. Volgens de stichting milieuwoningen, de opdracht gever van deze huizen die elders in Neder land nog een aantal van deze projecten op stapel heeft staan, zijn de problemen die zich op dit moment ronde de huizen voor doen weinig meer dan kinderziektes. Vol gens een aantal bewoners is er van veel meer sprake: een slechte begeleiding van de bouw. gebruik van ondeugdelijk of totaal verkeerd materiaal en een financiële en intermenselijke afwikkeling van de koop overeenkomst, waarbij op z'n minst een aantal vraagtekens te plaatsen zijn. De Leidse Courant sprak met bewoners en de voorzitter van de Stichting Milieuwoningen. Vandaag het relaas over de mankementen, tegenslagen en "kinderziektes". Morgen een vervolg van de financiële en contractuele aspecten van de zonnewoningenmaleur. ren op het dak dicht gemaakt zouden worden,, werd de spektraal-selectieve laag op de collectoren afgekeurd. De hui zen moesten provisorisch wor den afgedicht en het bouw- tempo werd ernstig verstoord. Daarvoor waren er ook al problemen met de zonnecol lectoren geweest: De Leidese Duinwatermaatschappij keur de in de lijn van het beleid van de Nederlandse drinkwa terbedrijven, de voorgeschre ven vloeistof in de collectoren af uit veiligheidsoverwegin gen. BUITEN WERKING Toen de kopers hun milieu woning uiteindelijk betrokken hadden, -de architect had na verschillen van inzicht met de stichting zijn handen inmid dels van het project afgetrok ken- hielden de tegenslagen niet op. Integendeel. Opnieuw ging de prijs, vrijwel gelijktij dig met de oplevering van de huizen, vele duizenden gul dens omhoog door „onvoorzie ne omstandigheden" (de ge vraagde inzage in de boeken van Stichting is de kopers van de milieuwoningen nog niet gegeven). Op zichzelf niet zo'n probleem, want de waar de van hun huis was intussen bijna verdubbeld, zoals kort na de oplevering bleek uit de verkoop van een van de mi lieuwoningen, die door een fi liaalhouder was gekocht voor 375.000 gulden aan de fractie voorzitter van de VVD in de Leidse gemeenteraad zou zijn doorverkocht. Maar voor het relatief lage bedrag dat de kopers voor hun huis hadden betaald kregen zij vooralsnog niet wat ze verwacht hadden. Opnieuw zorgden de zonne collectoren voor grote proble men. „De een na de ander ging kapot, waardoor het zon- nesysteem uitviel. In een en kel huis functioneerde de hele zaak niet eerder dan novem ber", is de klacht van zeven van de tien milieubewuste ge zinnen. Reparaties van de ka potte collectoren lieten lang op zich wachten en haalden niets uit: ze bleven springen, het resultaat van het gebruik van verkeerd materiaal. In toenemende mate trokken de bewoners aan de bel bij de Stichting Milieuwoningen die eind september een aantal toezeggingen deed, waarop volgens de bewoners weinig gebeurde en die voor een deel, zo is intussen al geble ken, ook niet nagekomen zul len worden. De klachten ble ven echter onverminderd. Zelfs toen werd overgegaan tot het doorkoppelen van ka potte zonnecollectoren om het syteem als geheel te laten doordraaien viel de zaak weer helemaal uit. Leeglopende zonnecollectoren hebben in de huiskamers al voor heel wat schade gezorgd. HEMELWATER Overigens is de vloeistof uit de collectoren niet het enige vocht dat de bewoners van de Zonnewende, de originele naam die de straat met mi lieu woningen heeft gekregen, geregeld naar beneden zien komen. Ook ordinair hemel water blijft hen in enkele ge vallen niet bespaard. Alle pogingen daartoe ten spijt heeft de Stichting mi lieuwoningen de oorzaak van deze wateroverlast nog steeds niet kunnen verhelpen. Ver der is er dan nog sprake van stankoverlast, (hoewel de Stichting via haar voorzitter Tim J.Renzen, zelf bewoner van een fraai aan de Zijl ge legen milieuwoning, laat we ten dit probleem allang te hebben opgelost) om nog maar niet te spreken van al lerlei moeilijkheden rond de verwarming van de milieuwo ningen die weer samengaan met thermostaatproblemen, maar waardoor de CV op 39 graden moet worden gezet om de woonkamer op tempera tuur te krijgen, terwijl in de slaapvertrekken hartje wmter de ramen wijd open moeten worden gezet om niet gaar te stoven. Volgens Stichting svoorzitter Renzen hebben de betrokken bewoners deze ver warmingsproblemen min of meer aan zichzelf te wijten, omdat zij buiten de Stichting om voor een buitenthermos taat gekozen zouden hebben. Het verhaal van de bewoners is echter dat ze pas een paar maanden na de bewoning er achter kwamen dat hun ver warmingsproblemen met die buitenthermostaat samenhin gen en ook pas toen ontdek ten dat zij zo'n ding aan hun huis hadden. GEEN VERHAAL Uiteraard hebben de eige naars van de milieuwoningen in Leiden al talloze malen hun beklag gedaan bij de Stichting Milieuwoningen. Dat leidde onder meer tot het ver trek uit die Stichting van de Leiderdorpse bioloog en ex- wethouder E.Drenth en -na fi nanciële problemen- van pen ningmeester van Zandwijk. De huiseigenaren voelen zich echter overgeleverd aan de willekeur van de Stichting, die zich heeft bediend van een uiterst listig opgesteld contract, dat door de landelij ke Vereniging Eigen Huis als een der slechtsten wordt be stempeld. Uit het contract blijkt dat de bewoners van Zonnewende alleen maar de bemiddeling van de Stichting hebben gekocht om een huis te krijgen. Deze constructie maakt de Stichting ongrijp baar als men deze aansprake lijk zou willen stellen voor de gebreken en de daar uit voortvloeiende tschade. Maar ook de aannemers en installa teurs zijn ongrijpbaar, omdat die alleen maar een contract hebben met de Stichting en niet met de bewoners. Kort om voor de bewoners zijn de verhaalsmogelijkheden maar zeer beperkt. Dit klemt te meer nu de Stichting Milieuwoningen ten aanzien van een groot aantal klachten van de bewoners er een duidelijk andere visie op na lijkt te houden dan de ko pers. Stichtingsvoorzitter Ren zen geeft weliswaar toe dat sommige lekkages nog steeds niet verholpen zijn -zijn eigen woning kampt ook met wate roverlast- en belooft nadruk kelijk hier alle aandacht aan te zullen geven. Van stank is volgens hem echter geen sprake meer en het door de bewoners nog steeds geëiste doorspoelen van de riolerin gen heeft volgens Renzen al lang plaats gehad. De initia tiefnemer van dit milieiiwoningenproject vraagt zich verder af in hoeverre de bewoners niet zelf een hoop ellende hebben veroorzaakt door driftig in hun pas opge leverde huizen te gaan hak ken en boren, bijvoorbeeld om open haarden aan te leg gen. Wat de zonnecollectoren betreft is Renzen duidelijk: elk huis krijgt twee collecto ren in reserve, zonder dat dit kostenverhogend zal werken. De vraag die zich dan echter weer voordoet is of die twee wel voldoende zullen zijn ge zien de grote hoeveelheid ka potte collectoren en de frequ entie waarmee zij ophouden te functioneren. Bovendien laat de leverancier van de collectoren, de Nijmeegse fir ma Nijs en Vale weten de in Leiden gebruikte collectoren al lang niet meer te produce ren: „Gezien hun ondeugde lijkheid zijn ze uit de produc tie genomen en worden door geen enkel bedrijf meer ge maakt". Volgens een woord voerder van het bedrijf zal speciaal voor Leiden een aan tal oude collectoren moeten worden bijgemaakt en dat is een tijdrovende zaak. Als de problemen echt goed aange pakt werden zou er volgens hem een heel nieuw dak op de zonnewoningen moeten worden gezet en het is zeer de vraag of de Stichting ook de financiële gevolgen van zo'n maatregel voor haar re kening wil en kan nemen. Voorzitter Renzen ontkent dat de problemen zo groot zijn. Hij beweert dat de gebruikte collectoren nog wel degelijk worden gemaakt en volgens hem blijven de zonnesystemen ook gewoon doorwerken als er een collector springt en de zaak wordt doorgekoppeld, een overigens omvangrijk karwei. Renzen benadrukt dat naar zijn mening de bewoners van de Zonnewende wel dege lijk waar voor hun geld heb ben gekregen „een prachtig groot huis, ongetwijfeld de grootste woning in Leiden voor dat geld en bijzonder leefbaar". Zijn mening wordt gedeeld door een andere bewoner, die zakelijke bindingen heeft met de omstreden stichting: ,,'t Is een experiment, je wist van tevoren dat er risico's aan verbonden waren. Zo'n project als dit vraagt ook een stukje motivatie. We wisten allemaal dat we proefkonij nen zouden zijn. Een aantal mensen hebben deze huizen echter op andere motieven ge kocht: lekker groot en toch goedkoop, 't Is maar wat voor mentaliteit je er op na houdt. Zij hebben de zonne- energie op de koop toegeno men, als een ander soort dak pan....". ARJEN BROEKHUIZEN Afscheid De heer L. Zitman, voorzitter van het bestuur van de Stichting Leids vrijzinnig christelijk tehuis voor ouderen „Van der Willigenhof" aan de Apoüolaan 264 nam vandaag met een geanimeerde receptie afscheid van het „Van der Willigenhof,". De heer Zitman heeft zijn functie als voorziter wegens gevorderde leeftijd neergelegd. De afscheidsreceptie vond plaats in het Van der Willigenhof. Femke Femke, ontmoetingsplaats voor vrouwen in de Coffeeshop van het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73b is ook op Nieuwjaarsdag geopend. Dan bestaat van elf tot een uur de gelegenheid om koffie of thee te drinken en te praten met andere vrouwen. Femke heeft begin november haar deuren geopend voor vrouwen die in hun buurt nog weinig contacten hebben, die meer willen weten over de activiteiten voor en door vrouwen in Leiden, die niet weten waar ze met een bepaald probleem naar toe moeten of die alleen maar met andere vrouwen willen praten over alledaagse dingen. Moeders met kinderen zijn ook welkom. BOA verbuist De Boycot Outspan Actie zal met ingang van 1 januari zijn gehuisvest op het adres Oude Vest 79 in Leiden. Het pand aan de Pasteurstraat wordt na vijf jaar verlaten. Het nieuwe pand biedt de BOA meer werkruimte voor haar activiteiten. Het telefoonnummer van de BOA blijft ongewijzigd 071-142124. Nieuwjaarsbal Carnavalsvereniging „De Jolige Hutspotters" houdt zater dag 6 januari met de stichting „Slaaghbuurt" een groot Nieuwjaarsbal in de grote zaal van het wijk- en buurtcen trum „Op eigen wieken" in de Merenwijk. Het bal begint om half negen. De nieuwe prins carnaval Willem I zal met zijn gemalin prinses Corrie I aanwezig zijn op dit bal, dat tevens een kennismakingsavond met „De Jolige Hutspotters", die al weer enige jaren actief zijn in Leiden Noord, beoogt te zijn. De muziek wordt verzorgd door de boerenhofkapel „De Dorsvlegels", ondersteund door de hofdisco. Ook zullen het majorettenpeloton en de dansma riekes van „The Little Stars" niet ontbreken. Mis overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 2 januari weer een H. Mis voor de overledenen opgedragen. Zoals gewoonlijk begint de Eucharistieviering om negen urn 's morgens. Schrijfavond De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt donderdag 11 januari weer een schrijfavond in het pand van de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Hier kunnen belangstellenden weer brieven sturen naar autoritei ten waarin wordt aangedrongen op vrijlating van personen die op grond van hun godsdienstige of politieke overtuiging gevangen zitten. De schrijfavond begint om acht uur. LEIDEN De KWJ, de beweging van werkende jongeren, wil dat het gemeentebestuur van Leiden het nieuwe jaar goed begint Zij vraagt van het college nu eens eindelijk klaarheid te scheppen in hun huisvestingsvraagstuk. April 1978 zou de KWJ al weten waar ze aan toe was, maar het hele jaar bleef verder in het teken staan van onzekerheid. De KWJ bleef waar ze zat: in een steeds erbarmelijker wordend onderkomen in het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde. is al lang veel te klein voor het al nog geen ander pand. scala van activiteiten dat de KWJ in de loop der tijden is Motie gaan ontplooien. In de loop van 1978 zijn de KWJ-ers steeds Er moest zelfs een motie van j meer bij leden thuis gaan verga- Hilda Passchier (PSP) bij de deren, omdat het „hoofdkan- begrotingsbehandeling aan te goedwerkend riool kent. De ge- er ernst met de huisvesting zou meente hield zich volgens de worden gemaakt. „De gemeente I KWJ echter niet aan de toezeg- voelde zich eerst formeel gezien ging dat april al zekerheid zou niet verantwoordelijk voor ver- brengen over een nieuw pand. vangende huisvesting. Maar we de begane grond van het pand motie is de gemeente nu wel aan de Hooglandse Kerkgracht gebonden aan het bieden van i zou gaan. Informatie bij de be- de Hooglandse Kerkgracht Ze j heersdienst gemeentelijke ge- hebben er min of meer tot j bouwen leerde de werkende januari ook een optie op. Maar jongeren dat ze maar eens een als een verhuizing naar de WKL j kijkje moesten gaan nemen. Dat ruimte er in zit willen de wer- deden ze dus, maar de WKL wist van niets en werd zelfs een beetje boos. Ze belde op hoge poten naar de Leidse Jeugdac- tie, waar directeur Steinbach I weer in de hoogste boom werd kende jongeren wel dat de ge meente het pand zo veel moge lijk aan hun wensen aanpast. En dat wordt dan de laatste hobbel in de huisvestingsge schiedenis. LEIDEN Het Kerst-volley baltoernooi dat gisteren in het universitaire sportcentrum aan de Wassenaarseweg 74 in Lei den plaatsvond is succesvol verlopen. Behalve Leidse scho len deden er ook veel scholen uit de regio aan het door de schoolsportcommissie georga niseerde toernooi mee. Het toernooi was bestemd voor leerlingen tot en met 15 jaar. Bij de meisjes ging de uiteinde lijke overwinning naar het Ste delijk Gymnasium, met een tweede plaats voor het Bona- ventura College en op de derde plaats het Pie ter Groen College uit Katwijk. Bij de jongens eindigde de Rem- brandt-scholengemeenschap op de eerste plaats, tweede werd de Oranje Nassau MAVO, derde het Stedelijk Gymnasium en vierde de Louise de Coügny scholengemeenschap. LEIDEN De Leidse roei- en zeilvereniging "Die Leythe" zal het nieuwe jaar feestelijk bin nenstappen. Maandag 1 januari zullen drie skiffs te doop wor den gehouden. De directeur van de Leidse Sportstichting, de heer Philip- sen, bouwkundig medewerker van diezelfde stichting, de heer Berkhout en invalidensportman André Moedig zullen om half vier 's middags de dopers zijn. Plaats van dit gebeuren: achter de Morsweg 148 in Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3