SADAT EN BEGIN VERLIEZERS ALS ER OORLOG KOMT BUITENLAND 1978 TE KIJK Zondag 20 november 1977 keek de wereld met een zekere verbijstering naar het televisiescherm, waarop de Egyptische president Sadat te zien was tijdens het uitspreken van een rede in het hol van de leeuw: de Knesset, het Israëlische parlement. Hij had een duidelijke boodschap bij zich: er diende nu onverwijld vrede te zijn. Toch sprak hij een taal die veel Israëlische en Arabische harten beklemde. Niet langer werd over het conflict in het Midden- Oosten gedacht in termen van overwinnaar en overwonnene. Nee, in de woorden van Sadat was nog slechts sprake van verliezers. Uit de puinhopen van de oorlog zou, zo zei Sadat, „alleen een verliezer overblijven. Het is tijd dat er vrede komt. Oie vrede kan er alleen maar komen, als we in staat zullen zijn Sadat waarschuwde voor een al te lichtzinnige opvatting van het begrip vrede. Vrede is, zo stelde hij, niet slechts een uitvoering van geschreven regels. Het is eerder een herschrijven van geschiedenis. Vrede is niet een spelletje van roepen om vrede ter verdediaing van bepaalde grillen of om bepaalde fouten te verbergen; vrede is in zijn essentie een verbeten strijd tegen iedere ambitie en iedere gril. Datzelfde jaar was er in Israël een eind gekomen aan het bewind van de Arbeiderspartij van David Ben Goerion, Golda Meir en Yitzak Rabin, die het land sinds de onafhankelijkheid in I948 had geregeerd. Premier was nu Menachem Begin, die als een onverzoenlijk tegenstander gold van ook maar de geringste toenadering tot de Arabische wereld. Begin heette een man van gewapend beton te zijn, die nooit ook maar iets zou toegeven aan Arabsiche eisen en verlangens. En nu was het uitgerekend die ijzervreter, de held van de Irgoen-strijders uit de eerste Israëlisch-Arabische oorlog, die de vijand in zijn huis nodigde en gastvrij ontving. En dat was niet alles: hij ging ook zover dat hij Sadat „mijn vriend" noemde en zich dat ook omgekeerd liet welgevallen. Is er een verklaring te vinden voor het feit dat het juist deze twee mannen waren, die in een omgeving van verbittering, haat, achterdocht, geweld en dreiging van geweld, de opening vonden en de durf hadden elkaar te omhelzen voor de zaak van de vrede ook al heeft de geschiedenis van dit jaar geleerd dat dit gebaar nog niet de vrede tot automatisch gevolg had? Zowel Sadat als Begin schreven een autobiografisch boek. Bij lezing blijken er opvallende gelijkenissen en raakvlakken in leven en karakter van beiden te bestaan. Beide mannen hebben een revolutionair verleden. De vorming tot revolutionair kwam zowel bij Sadat als Begin voort uit de haat die beiden hadden jegens de Britse overheerser. Sadat zegt de Britten al gehaat te hebben nog voor hij zehen had gezien! in zijn geboortedorp Mit Aboe! Koem in de Nijldelta kreeg hij als tongetje al té horen hoe afgrijselijk de Britten de Egyptische volkshelden van toen behandelden. Toen al rijpte bij hem het idee dat voor revolutie een gewapend optreden nodig was Het was dan ook geenszins verwonderlijk dat Sadat bij het leger ging. Als zoon van een eenvoudige boer nad hij moeite om tot de officiersrangen toegelaten te worden, maar het lukte. Het leger stond in die tijd onder Brits bevel. Sadat richtte de „Kring van vrije officieren" op, een kritisch politieke gespreksgroep, waar ook Nasser een vaak geziene verscnijnmg was. In 1942 belandt Sadat achter de tralies, omdat hij getracht heeft contact te leggen met Rommel, toen deze de Britten in de woestijn ongezouten op hun donder gaf. Na de oorlog richt hij een geheime verzetsgroep op. Terwijl Sadat in de Egyptische cel zit. arriveert met een Pools legeronderdeel na een lange omzwerving Menachem Begin in het Beloofde Land. De beginjaren van de oorlog had Begin doorgebracht in Russische gevangenschap: niet alleen omdat hij lood was. maar ook omdat hij tot een Moskou niet welgevallige ondergrondse Poolse strijdgroep had behoord. Hij is nog meer op de Britten gebeten dan Sadat. Hij verwijt ze mee te werken aan de liquidatie van de joden in Europa door de grenzen van Palestina potdicht te houden en schepen met vluchtelingen terug te sturen. Begin sluit zich na aankomst onmiddellijk aan bij de verzetsgroep Irgoen. In zijn boekwijst hij er nadrukkelijk op dat net doel van de Irgoen niet het zaaien van angst was. maar bevrijding te brengen. „Voor bevriiding was naat nodig", zo legt hij uit. „Maar haat die voortkomt uit liefde is een drijvende kracht en is rechtvaardig en niet slecht". Sadat zegt ongeveer hetzelfde en spreekt dan tevens over de waarde van het eenvoudig dorpsleven. Het zijn volgens hem de enige goede waarden in het leven. De haat bij beide mannen, zo blijkt uit hun geschreven getuigenis, is pragmatisch van aard. Het is, betogen zij met nadruk, geen deel van hun karakter. In hun geschriften tonen beide mannen een sterk ethische visie op de samenleving. Beiden huldigen de opvatting dat de mens moet leven in een op respect en liefde gebaseerde samenleving en niet in een samenleving die gevormd wordt door de arrogantie van de macht. Beiden weiden pagina's lang uit over hoe onbaatzuchtig nun handelen wel is en/of was. Sadat is daarbij niet gespeend van ijdelheid: „Ik ontdekte dat ik van nature gebonden ben aan de liefde", en hij merkt op dat hij van nature geneigd is het goede te doen. Begin hemelt zichzelf minder op. maar praat veeleer over de collectiviteit van de Irgoen. Over de vraag naar de noodzaak van alle strijd in het Midden-Oosten zijn Sadat en Begin het in zoverre met elkaar eens dat een bepaalde oorlog eigenlijk had kunnen worden voorkomen. Hier zijn we op het punt, waarop dit jaar het vredesberaad tussen Egypte en Israël voortdurend dreigde stuk te lopen. Begin vindt dat, als er in 1948 maar niet zo'n heilloze compromispolitiek zou zijn gevoerd door de regering-Ben Goerion. er anno 1978 niet zulke schrijnende problemen zouden zijn geweest. Begin doelt dan op de gebieden die in 1948 aan de Palestijnen werden toegewezen, maar die in joodse handen hadden moeten overgaan, zo stelt hij. De oorlog waarvan Sadat vindt dat hij had kunnen worden voorkomen, isi van 1973. ..Al in 1971 had ik heel tie s duidelijk de bereidheid getoond teèse I praten over een vredesakkoord metjere Israël. Maar de VS lieten zich door tr ee Golda Meir inpakken. Als de VS toettrikt niet zo blindelings achter de Israelite er opvattingen zouden zijn aangeholde rr de oorlog vermeden kunnen wordeSalei Sadat heeft sindsdien veel gewonnèerrT Hij won een oorlog en de steun vanaef1 zo bewonderde Verenigde Staten, roep zit in een lastiger pakket. Hij ging tqas-< naar zijn compromisloze ideeën vaïpotc 1948 geen teruggave van bezet imel Palestijns gebied maar het tragisjede voor Begin is dat de tijden in dertigaki ingrijpend gewijzigd zijn, en dat hij.foch altijd in de Knesset een fel bestrijdefca'' geweest van zelfs maar het geringst compromis, nu alleen maar als vredebrenger de geschiedenis in kat gaan door net verfoeilijkste van alle compromissen uit te voeren: het afst van de bijbelse gebieden in Gaza en langs de Jordaan, door aan de Palestijnen zelfbestuur te geven en I, autonome staat te aanvaarden. Vertrouwelijke onderonsjes kenmerkten de eerste ontmoeting tussen beide leiders tijdens het bezoek van Sadat aan Jeruzalem; in de loop van dit jaar is van die ontspannen sfeer veel verloren gegaan. 1 De Italiaanse politicus Aldo Moro, die kandidaat was voor het presidentschap, werd na twee maanden onzekerheid over zijn lot dood in een auto aangetroffen. De Italiaanse re gering had niet willen ingaan op de eisen die de ontvoerders van de Rode Brigade had den gesteld. In vrijwel elke familie in de Iraanse stad Tabas waren er doden te betreuren na de ver woestende aardbeving, die in augustus het oostelijk deel van het land trof. Meer dan. 15.000 mensen zouden zijn omgekomen. Muurkranten in China maakten duidelijk dat het tijdperk van de Culturele Revolutie definitief tot het verleden be hoort. Slachtoffers worden gerehabiliteerd en de regering stelt de politieke discussie niet langer boven de materiële resultaten. In Beiroet kwamen de Christelijke wijken wekenlang onder zwaar mortiervuur te liggen van de Syrische vredesmacht. Half oktober maakte een broze wapenstilstand opnieuw een voorlopig einde aan de beschietingen. Veel bewoners zagen hun interieur in een puinhoop veranderd. Belgische en Franse parachutisten kwamen in de Zairese stad Kolwezi in actie, toen daar in juni een groot aantal Europeanen door muitende troepen van het Zairese leger werd bedreigd. Bij een brand in de Iraanse stad Abadan kwamen bijna 400 bioscoopbezoekers om het leven. De daders werden niet gevonden, maar het al maanden smeulende verzet van fana tieke moslims tegen het bewind van de sjah wakkerde daarna aan tot een orkaan. De moeder van de Russische dissident Anatoli Sjaranski liet haar emoties de vrijè loop, toen het vonnis over haar zoon werd uitgesproken: de rechtbank van Moskou veroordeelde hem tot dertien jaar gevan genschap wegens hoogverraad. Een woedende premier Tindemans kondig de in het Belgische parlement het ontslag van zijn regering aan. toen het opsplitsen van België in drie gedeeltelijk zelfstandige gebiedsdelen niet naar zijn zin verliep. Verkiezingen brachten de oplossing niet dichterbij Goochelaars maakten zich op het Engelse vliegveld Gatwick verdienstelijk, toen da net als op vele andere Europese vliegvelden duizenden vakantiegangers strandden acties van de Franse luchtverkeersleiders. In Nicaragua maakten de troepen van dictator Anastasio Somoza veel slachtoffers oj de jongeren die in opstand kwamen tegen zijn bewind. Veel jongeren sloten zich a het Sandinistisch Bevrijdingsfront, dat zelfs het parlementsgebouw tijdelijk wist te ten. Op straat probeerde het Rode Kruis slachtoffers te redden. Duizenden Vietnamezen verlieten op wrakke bootjes hun land in de hoop elders te nen worden opgevangen. Maar de buurlanden weigerden velen van hen te ontvangen gevolg waarvan honderden op zee omkwamen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 30