VADER ABRAHAM KAN VEEL MAG WEINIG KUNSTt 1978 1 TE KIJ,, BREDA Pierre Kartner begint ongevraagd negatief: „Mijn show gisteravond in Delft was niet uitverkocht, tr zaten maar zo'n man of driehonderd in de zaal. Daar ben ik dan era verbaasd en een beetje ongelukkig onder. Maar als ik zie dat ze daar mensen op de eerste rii twintig gulden laten betalen, denk ik: Tja... Mijn laatste single „Als je weggaat in de nacht" gaat niet zoals we gehoopt hadden. We nebben hier samen uitgebreid over zitten piekeren waarom. We vonden 't namelijk een goed liedje. Het beschrijft een situatie tussen een man en een vrouw die op z'n eind is gelopen. Zonder te zeggen door wie of waarom. En de fout die we gemaakt hebben is dat we geen oplossing gegeven hebben en geen hoop. De mensen verwachten dat van Vader Abraham. Of je nu „Het cafeetje aan de haven" neemt of iets anders, er is altijd iets positiefs waar je je aan vast kunt nouden. Het cafeetje waar nog licht brandt, waar je je grote schoenen van je mooie voeten kunt trekken en waar je met een veel grotere meneer altijd nog wel over voetbal kunt 6 raten". ader Abraham thuis In Breda. In z'n boven op z'n riante Rietveldhuis gebouwde werketage. Beneden buiten word je begroet door een verlicht paneel met: „Goeiemorgen", „Goeieavond" of „Goeienacht", al naar gelang het uur van de dag. Een geschenk van mevrouw Kartner. Zij doet open, geassisteerd door de hond Abraham. Een grote rommelige, gezellige huiskamer, een biljartkamer met net portret van Paus Johannes aan de muur, een weinig gecultiveerde tuin achter, ganzen daarin en een herfstig met laderen dichtgeslibd zwembad. We klimmen naar boven. Pierre Kartner, prettige open ogen boven de wat grauwe lange baard, na de tweede trap: „Hoe hoger je komt, hoe gemakkelijker je kunt vallen". Voorlopig lijkt dat er niet op voor de 42-jarige ex- banketbakker, kunstacademiestudent, friteszaak-eigenaar en cafetaria annex benzinepompexploitant. Zijn succeslijst wordt nog altijd indrukwekkender. Hijzelf of zijn liedjes nouden in Europa overal de eerste plaatsen in de hitparades bezet. Hij wordt gerzongen door amusementsgroten als Nana Moukouri, Joe Dassin, Peter Alexander en Mireille Mathieu, wier vertegenwoordigers dringend op de stoep staan om meer liedjes van Kartner, terwijl de olievlek van het Smurfensucces zich wijder en wijder over de wereld uitbreidt. Meer lijkt niet te kunnen alleen maar minder. Kartner achter zijn bureau: „Meer kan wel, beter kan ook". Ik kan naar Japan met Vader Abraham en de Smurfen, ik kan naar Amerika. Danny Kaye wil daar het smurfenlied gaan doen, maar dat wil ik zelf. Alleen, ik zou niet weten wanneer. Ik speel 250 shows per jaar en dat doe ik nog altijd het allerliefst. En ik heb gewoon geen tijd een week in de studio te gaan zitten. Als Amerika dan voorbij gaat? Jammer, maar ik zal er niet rouwig om zijn. Ik heb genoeg te doen. Ik heb ook nog de shows die Jan van Veen, toen nog in functie, bij de AVRO heeft gebracht. We zitten nu te werken aan ae samenstelling van de volgende show van 29 december. Leuk werk, maar moeilijk. Ik ben niet gewend om zomaar tegen het publiek te gaan praten. Presenteren moet ik nog steeds leren. Ik vind een camera eigenlijk een moeilijk ding om tegen te praten. Ik heb publiek nodig. Bij een Willem Duys heb ik dat niet, omdat ik weet dat er ontzettend veel mensen kijken. Maar 't gekke is dat naar mijn laatste show toch ook 5 miljoen mensen hebben Bekeken. En dat schijnt erg veel te zijn. aar staat dan tegenover dat de radio me zo goed als niet draait. Van m'n nieuwe elpee heb ik maar een nummer gehoord, vaak met een rotopmerking erachteraan, maar dat kan me niet schelen. De rest is stilte. Ze vinden 't niks. Ik heb hard aan die plaat gewerkt; allerlei soorten teksten; als er violen nodig waren kwamen er violen. Maar ik ben nog steeds de man van „uche, uche, uche". Toen het succes van Vader Abraham zeven jaar geleden begon, werd er in Hilversum geroepen: O, dat is typisch Nederlands, dat gaat wel over. Toen kwam Duitsland erbij en toen riepen ze: Ja maar de echte klasse staat in de Engelse hitparade. En nou ik daar bovenaan sta wordt er verbouwereerd gekeken en gemompeld: Dat moet een vergissing zijn". „Vader Abraham is Pierre Kartner in vermomming. Een man die je aankijkt en die naar je luistert. Helemaal geen geplande figuur, want ik heb indertijd in haast in een feestartikelenwinkel een baard, een bolhoed en een aanplaksnor gekocht. Ik zou toen „Vader Abraham had zeven zonen" brengen en de regisseur zei: Als jij het maar niet zingt. Vaoer Abraham is geen feestfiguur meer". „Ik wil me niet met Chaplin vergelijken, maar het is ook die lach en die traan. Ik zeg m'n publiek: Blijf een uurtje bij ons, het is toch koud buiten. Ik heb hier het grote stempel van de smartlap. Maar als je de dingen die ik aansij in een dikke roman leest, of in een film van Billy Wilder ziet, is het wel mooi. Dan wordt over de camera-instellingen gepraat en over het prima spel van de hoofdrolspeler. In feite breng ik hetzelfde. Maar ik moet het alleen doen, en ik heb er Drecies drie minuten de tijd voor", „overigens is dat stempel ook weer niet zo erg. Jodelen doe je ook niet zondagochtend op het kerkplein, leder z'n terrein en als Wim Kan het over de overeenkomst tussen Cruyff en Aantjes heeft - „ze hebben het alletwee niet aan de koningin gevraagd" - dan denk ik: zo'n opmerking zou ik ook kunnen maken. Maar dat zal ik niet doen. Vader Abraham kan veel en daarom mag-ie weinig". Natuurlijk heb ik een zaak. Ben ik verantwoordelijk voor de mensen die bij me werken. Maar die paar uur, die ik aan een liedje zit, ben ik absoluut niet commercieeel. Goed, er zijn momenten dat je weet dat het niet fout kan gaan. Bij „De uil is in de olie" samen met boer Koekoek lagen alle ingrediënten voor het oprapen: De oliecrisis, premier Den Uyl en dan nog eens twee keer koekoek uit het oorspronkelijke liedje. Dan vallen alle draden samen en zit je gebakken". „Maar het idee om een smurfenliedje te maken kwam van stripliefhebber Harry Thomas. Danny Christian zou het zingen, maar zijn platenmaatschappij zag het niet. Ik hoorde ervan, ben de smurfenalbums gaan lezen en heb toen pas mijn eigen liedje gemaakt. Het succes daarvan is een combinatie van dingen: Vader Abraiham die het zingt als een sprookjesverteller, een soort Andersen. de poppen en de melodie". „In f!^ Oostenrijk was ik voor smurf-op?™ ergens bovenin het Prater. Benf l!Jc bus met mensen. Ze zienjne, kpF;® r wat je kinderen hebt gegeven in deze sex en drugs en rock en roll en oorlogsspeeltuig. Dat is toch m' kritiek. En het ogenblik dat ik inr® ander Bierhalle in Duitsland berfl^ een citerspeler op de achtergror?"? liedje van „Die kleine Kneipè^hK Bl zij en t< De succeslijst van Pierre Kartner wordt nog altijd indrukwekkender. De olievlek van het smurfenlied breidt zich wijder en wijder over de gehele wereld uit. Vandaar in dit jaaroverzicht speciale aandacht voor Vader Abraham, hier in zijn biljartkamer met op de achtergrond een portret van paus Joannes Piet Muyselaar(rechts), aangever voo Walden in de Snip en Snap Revue leed in mei. Tijdens het Northsea Jazz Festival traden in juli alle groten van hetjazzpodiumop. Ko van Dijk speelde in mei zijn laat ste rol met Herfst in Riga, maar als 'De mens' in „Dagboek van een her dershond" ging hij voor velen heen. In augustus overleed de acteur Charles Boyer, die vooral opviel door zijn Franse accent in- Ameri kaanse films. Dirk Bus, de bekende Haagse beeld houwer en voorzitter van Pulchri Studio, overleed in juni. Hoewel zij ook romans schreef, maakte Annie Romein-Verschoor vooral naam als historica: zij over leed in februari. Willem van Otterloo, die het gezicht van het Residentie-Orkest vele jaren bepaalde, overleed ten gevolge van een ongeval in juli. Aram Katchatourian overleed in mei. Zijn Sabeldans werd wereldberoemd. Producent René bekend van de Snip en overleed in april. De naam van Hans Vonk valt in septem ber, als de nieuwe vaste dirigent van het R.-O., opvolger van Ferdinand Leitner. Saturdaynight fever en Grease: met deze films steeg de ster van de vrijwel onbeken de John Travolta boven Nederland. Toon Hermans zag in het afgelopen jaar voor het' eerst carrière het zaalbezoek teruglopen. Toch zit hij nog vol gedachten en filosofische grappen. Die schreef hij in „Liggen in het gras", waarin hij voor gretige handtekening zette. Bette Midler komt als een Amerikaanse furie geen toestemming opnamen uit te zenden. naar ons land; de VARA krijgt van haar Juni: het Holland Festival brengt Neder landse kunst, maar ook veel buitenlandse volksmuziek, zoals deze Surinaamse dan ser.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 28