ïclcUe (Sowva/nt Bi taatsgreep legerl ou si ah nog unnen redden Vissers mogen meer vangen Kijk op 1978 5 Vliegtuig maakt noodlanding in woonwijk Portland VUURWERK 1an Agt bezorgd over olieaanvoer In een speciale bijlage blikken wij va terug op al het wel en wee, dat 1978 vo in petto bad. Van de brand „om de hoe vredesbesprekingen tussen Sadat en 1 zaak Menten, het overrompelende sue vader Abraham met zijn smurfen tot t wereldkampioenschap van „De Kneet Maak een daverend feest van de jaarwisseling met onze grote collectie vuur werk. Verkoop uitsluitend aan personen boven 18 jaar. Tuinbouw- en hobby artikelen JAN VAN DER MEER B.V. Tel. 9008-Roelof arendsveen :embi Lpenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas - -» Hacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) '0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inenten: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 29 december 1978,69e jaargang no. 21234 Seven brides De Amerikaanse speelfilm „Seven brides for seven bro thers" op Ned.I om 21.55 uur. Om 20.30 uur de Duitse poli tieserie „Derrick". Ned.II om 21.30 uur slot van „Kant aan m'n broek" en om 22.46 uur „De Alles Is Anders Show" met o.a. Herman van Veen. Nu en dan regen Veel bewolking met nu en dan regen. Middagtemperaturen on geveer 10 graden bij een matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west, maar in het noorden temperatuurdaling tot even bo ven het vriespunt. Morgen zon: 8.48-16.37. Schev. hoogw.: 3.08 en 15.24 laagw.: 11.09 en 23.34. Tien doden; 34 gewonden MAN GEDOOD NA RUZIE IN CAFE AMSTERDAM (ANP) Bij ten schietpartij op het Javaplein in Amsterdam is vanochtena vroeg de 33-jarige E.B. uit de hoofdstad gedood. Op grond van getuigenverklaringen meent de politie te weten wie de man is die geschoten heeft, maar zij heeft hem nog niet kunnen aanhouden. De dader was E.B. gevolgd toen hij het café „De Nieuwe Roemer" uitkwam. Dat gebeurde rond sluitingstijd. Eerder op de avond was er in het café ruzie geweest over een spel. Aanvankelijk trok de vermoedelijke dader zich terug en ging ergens anders in de zaak zitten. Maar toen B. naar buiten ging, volgde de man hem en schoot zes keer op zijn slachtof fer. B. viel, waarna de man hem nog eens twee keer door zijn hoofd schoot. Hotelstaking Canarische Eilanden voorbij LAS PALMAS (DPA) Het hotelpersoneel op de Canari sche Eilanden heeft gisteren zijn staking beëindigd. Woens dagavond hadden werkgevers en werknemers van het hotelwe zen op Tenerife en de kleine buureilanden al overeenstem ming bereikt. Gisteren kon men het ook op de overige eilanden met elkaar eens worden, zo hebben de stakingscomité's ge meld. Voor de toeristen bete kende het beëindigen van de staking dat zij eindelijk weer een warme maaltijd konden be stellen. ''tin— Ernstig ongeval op Leidseweg VOORSCHOTEN Op de Leidseweg tussen Huize Beres- tein en de zilverfabriek heeft gisteravond omstreeks acht uur een ongeluk plaatsgehad tussen drie personenauto's. Drie inzit tenden van de auto's raakten gewond en zijn naar een zieken huis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen één van de automobilisten, die van de Krimkade kwam geen voor rang verleende aan de een per sonenauto op de Leidseweg. De twee kwamen in botsing waarna de derde achteropkomende au tomobilist op de twee auto's inreed. Twee inzittenden zijn met hoofdwonden naar het Aca- naar het St. Antonius Zieken- demisch Ziekenhuis vervoerd huis in Leidschendam overge- en een derde werd met oogletsel bracht Politie stuit op wapentuig LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in bosjes aan de Tsjaikovskykade een grote hoeveelheid wapentuig gevonden. De politie stuitte op de wapens tijdens een zoekactie naar vuurwerk-goo iende jongens, waarover om wonenden hadden geklaagd. De politie trof inderdaad der tig jongens aan op de door de omwonenden aangegeven plek, maar geen vuurwerk. Wel werden even later in die zelfde struiken een wapen stok, twee stiletto's, een zak mes, een zweep, een ijzeren ketting, een katapult, een bijl, twee houten knuppels en een stuk touw gevonden. Deze goederen zijn door de politie in beslaggenomen. De politie vermoedt dat de jongens het wapentuig hebben verstopt, toen zij de Hermandad zagen naderen. lMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP NAAR IRAN? fASHINGTON/TEHERAN (AP/Rtr) - De Amerikaanse regering over- ■^eegt de mogelijkheid een vliegdek- UI°hiP naar de Perzische Golf te stu- en, waar al geruime tijd een -^Amerikaans smaldeel, bestaande uit SSBen geleidewapenkruiser, een gelei- jWajeuaDen iager. een fregat en een tan- Ier, kruist. De VS willen hiermee I ie recente verklaringen van presi- ent Carter ondersteunen, dat Was- lington geen buitenlandse inmen- [ing in Iran zal dulden. Er is geen prake van het zenden van Ameri kaanse troepen naar Iran om de sjah te hulp te komen. Privé geven regeringsfunctionarissen in Washing ton te kennen dat de val van de sjah onvermijdelijk is. De zorg van de Amerikaanse regering is nu voor al gericht op het in stand houden van de olietoevoer. Met de huidige olieproduktie van Iran slechts 200.000 vaten per dag is de voor raad ruwe olie in het land over een week uitgeput. In Teheran geloven westerse diplo- sjah betogers werpen een politiejeep omver in de straten van Teheran. maten dat een politieke oplossing niet langer tot de mogelijkheden be hoort. Er wordt gespeculeerd over twee mogelijkheden: ofwel het ver trek van de sjah, ofwel een staats greep van dat deel van het leger dat de sjah trouw is gebleven. Morgen op een door de religieuze leiders uit geroepen rouwdag, naar aanleiding van de eerste verjaardag van de op stand tegen de sjah zal het Iraan- se parlement tijdens een speciale zit ting achter gesloten deuren nog eens proberen een politieke oplossing voor de problemen te vinden. Vanmorgen hebben hooggeplaatste paleisfunctio narissen verklaard dat de sjah geen troonsafstand zal doen, maar alle ontwikkelingen het hoofd wil bieden. Oppositieleiders, onder wie de leider van de sji'iten, de in Frankrijk wo nende ayatollah Khomeiny, willen geen oplossing accepteren waarbij de 59-jarige monarch de pauwentroon zal behouden. De sjah heeft echter nog hoop op de vorming van een burgerregering, waarna hij genoegen wil nemen met beperking van zijn macht. Oppositieleider Ahmed Bani- Ahmad heeft de sjah een hervor mingsprogram voorgelegd, waarin sprake is van de vorming van een overgangsregering, die de staat van beleg moet opheffen en nieuwe ver kiezingen moet organiseren. In een twaalftal steden in Iran zijn gisteren bij botsingen tussen betogers en keizerlijke troepen minstens 12 doden en honderden gewonden ge vallen. In zes achtereenvolgende da gen van straatgeweld hebben zeker 90 mensen het leven verloren. Op nieuw vielen duizenden jongeren in de hoofdstad Teheran auto's, leger- jeeps en autobussen aan. Buitenlan ders worden gemaand te vertrekken, waarbij met name de Amerikanen worden bedoeld. De Iraanse luch tmachtcomputer in Tabriz is door onbekenden zo geprogrameerd dat hij op elke vraag als antwoord geeft: „Yankee go home". Advertentie enige voorwaarde voor vrijlaten Schuitema SAN SALVADOR (AFP) - Het plaatsen in de Salvadoriaanse dagbladen van een advertentie met een tekst van de nationale verzetsstrijdkrachten (FARN) is de enige voorwaarde waar aan nog niet is voldaan voor de vrijlating van Philips-direc- teur Schuitema. Dit heeft het FARN gisteren in een communiqué dat, begeleid met een foto van de vier door deze organisatie ontvoerde za kenlieden, aan de voornaamste dagbladen in het land is gezon den. Vier gewapende jonge mannen hebben gisteren de in San Sal vador de zoon van een rijke koffieplanter ontvoerd. Het is de 26-jarige arts Jorge Antonio Bonilla. Brutale tasjesroof LEIDEN Een 60-jarige Leidse is gisteravond op bru tale wijze van haar bood schappentas met inhoud be roofd. De dame reed op haar fiets over de Hooigracht, toen zij van achteren werd benaderd door twee jongens op een bromfiets. Een van de jongens deed een greep in het mandje, dat voor op haar fiets zat en viste de tas eruit. In de boodschap pentas zat een portemonnee met een inhoud van driehon- dprdne«?entie eulden. ,vP (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse vissers mogen, volgens een voorlopige regeling die minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gisteren heeft vastgesteld, volgend jaar heel wat meer tong en schol vangen dan dit jaar. De totale tongvangst mag op 9.874 komen (dit jaar 7.675), de totale scholvangst op 45.107 ton (35.969). De vangstgebieden zijn Golf van Biskaje, Ierse zee, ten zuiden van Ierland en Skagerrak (geen tong). Aan haring mag, van een nog nader bekend te maken tijdstip af, 2.000 ton worden gevangen in de wateren ten westen van Ierland en 629 ton in de Ierse zee. Daarnast zijn er nog voorlopige vangsttoewijzingen bekend gemaakt voor o.a.kabel- jauw, koolvis, makreel, schelvis, wijting en horsmakreel. De voorlopige regeling zal gelden zolang er nog geen EEG- visserij beleid is getroffen, maar niet langer dan tot 1 april 1979. Te verwachten is, dat de voorlopige vangsthoeveelheden gelijk zullen zijn aan die, die op grond van de voorstellen van de Europese commissie voor heel 1979 aan ons land zullen worden toegewezen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Vuurwerk kost jongen (Van een onzer verslaggevers) EIBERGEN Een poging van twee Eibergse jongens om eigen vuurwerk te maken heeft catastrofale gevolgen gehad. Een onverwacht hevi ge ontploffing was er oor zaak van dat beide knapen ernstig gewond in een zieken huis moesten worden opgeno men. Van een hunner is in middels een onderbeen geamputeerd. De beide jongens, de 18-jarige A.J. en de 21-jarige H.van de K., beiden uit Eibergen, had den een ijzeren pijp, die ze tussen een bankschroef ge klemd hadden, gevuld met een mengsel van kalium-chlo- raat en suiker. Dit mengsel bleek explosiever dan ze ver wacht hadden. Voordat ze zich ook maar enigszins in veiligheid hadden kunnen stellen, ontplofte de pijp. De jongens raakten aan hun be nen gewond, doordat ze de bankschroef op de grond had den geplaatst. Anders zouden de gevolgen wellicht nog er nstiger zijn geweest. De ande re knaap liep een gecompli ceerde beenbreuk nn. Minister-president Van Agt zei dit donderdag na af loop van de vergadering van de ministerraad. Hij deelde mee dat de olie maatschappijen en het rijk beschikken over een buf fervoorraad olie voor on geveer negentig dagen: niettemin wordt in „Den Haag" met zorg de ontwik keling in Iran gevolgd. Een eventueel verleggen van de importlijnen is vol gens Van Agt een zaak (Van onze parlementaire fEN HAAG De Neder- Bndse regering is bezorgd jver het feit dat de pro- as" a|uktie van olie in Iran als jevolg van de politieke (OOkflnrust in dat land nage- stilstaat. Nederland ;eft groot belang bij de ilieproduktie in Iran, om- lat ons land 25 A 30 pro- lent van zijn olie uit Iran mporteert. van de oliemaatschappijen. „Als Iran voor langere tijd als exporteur van olie zou uitvallen het land is de tweede exporteur van dit produkt ter wereld zal dit vrijwel zeker tot stij- iging van de olieprijzen lei den", aldus Van Agt, die hieraan toevoegde dat op nieuw duidelijk wordt aangetoond dat haast ge maakt moet worden met de ontwikkeling van een Europees energiebeleid. „We zullen ons ook moeten afvragen of we niet moe ten voortmaken met onze bezinning over de kerne nergie", zei de premier. Hij vertelde ook dat maat regelen zijn genomen om de in Iran verblijvende Nederlanders, indien no dig, snel te evacueren. Er zijn twee A driehonderd Nederlandse gezinnen in Iran. Toegeschoten brandweerlieden helpen een ver sufte stewardess uit de wrakstukken van het vliegtuig dat bij het uitvoeren van een nood landing in een woonwijk van Portland (Oregon) terecht kwam. PORTLAND (REUTER) Een Amerikaans lijnvliegtuig met 185 mensen aan boord is donderdag avond bij het uitvoeren van een noodlanding terechtgekomen in een woonbuurt Portland (Oregon). Voorzover nu bekend, zijn tien mensen om het leven gekomen en vierendertig gewond. De DC-8 van United Airlines „onthoofdde" een paar bomen, sloeg tegen een onbewoond huis en kwam langszij een tweede onbe woond huis tot stilstand. Er was geen brand en de versufte passagiers werden uit de vernielde romp van het toestel geholpen. Sommigen bleven rondhangen en vroegen naar hun bagage. Het lijnvliegtuig had 177 passagiers en een bemanning van acht koppen. Het was van New York op weg naar Portland en had bijna een uur lang boven het vliegveld gecirkeld, klaarblijkelijk vanwege de moei lijkheden met het landingsgestel of motor storing. Kort voordat het vliegtuig neer was gestort, had de verkeerstoren van Portland het bericht van de gezagvoerder ontvangen: „Vlammen gedoofd, motoren uit" Inbrekers zijn politie te snel af KATWIJK Twee inbrekers hebben gisteravond in Katwijk hun strooptocht moeten onder breken door tussenkomst van de politie. De twee nog onbekende inslui pers verschaften zich eerst toe gang tot een huis aan de Jan van Galenstraat door een ruitje van de achterdeur te breken. De woning werd geheel doorzocht en er werd 500 gulden weggeno men. Daarna werd een woning aan de Randweg door het tweetal bezocht, wederom via een ruit in de achterdeur. Hier werden enkele sieraden en een afgeslo ten kistje weggenomen, waar zich overigens geen geld in be vond. Omstreeks negen uur gister- wond werd de politie getipt door bewoners van een pand aan de Nieuwe Duinweg, die twee mannen op verdachte wij ze bij hun buren zagen rond scharrelen. Toen de politie arri veerde bleken de inbrekers reeds op de vlucht te zijn gesla gen. ef Kerstmis vrij had omdat tn oudejaarspagina te teke- r

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1