-Rampen roepen vragen op voor veiligheid rtoeristen in Spanje 0) Taiwan probeert zoveel mogelijk te redden Paus prijst verzet tegen abortus Zuinige begroting van Amerikaanse regering Voces in stadion egen "linkse Chinezen in Peking Toenemend aantal Janken keert Uiodesië rug toe 5 Amerika dreigt Nicaragua met sancties IUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGINA ——MADRID (Reuter) De ondergang van de plezierboot Poseidon voor het Canari- sche eiland Fuerteventura, waarbij elf Duitse toeristen zijn verdronken, de ex- plosieramp op de camping los Alfaques bij Tarragona met meer dan 150 doden, ■EE de vliegramp op Tenerife, die aan bijn 600 mensen het leven heeft gekost, maar ook voortdurende stakingen in de hotels in het hoogseizoen, met soms chaotische toestanden, doen vragen rijzen over de Veiligheid van de buitenlandse toeristen in Spanje. Bpanje is er trots op dat het dit jaar als eerste land (ter wereld veertig miljoen toeristen heeft ontvangen. Maar experts heffen vol ontzetting de handen boven het hoofd als zij spreken over de dikwijls volslagen ontoereikende veiligheidsvoorzieningen, het gebrek kige verzekeringssysteem en de organisatorische wanorde Een goed voorbeeld voor hun verbijstering is de ondergang van de Poseidon. Het slechts twaalf meter lange, verouderde en pas twee jaar geleden tot passagiersschip omgebouwde vrachtbootje vertrok onlangs ondanks windkracht zeven en een woelige zee van Lanzarote naar Fuerteventura. Al na twintig minuten brak het roer af. Brekers rolden over het dek, zodat de dertig Duitse toeristen naar beneden moesten. Ondanks de zware zeegang zette de kapitein de patrijspoorten in de romp open omdat hij daardoor met het dieplood zijn positie wilde bepalen. Het schip had geen radio, geen vuurpijlen, geen zwemvesten. Er waren wel wat reddingsgordels, waardoor echter geen mensenhoofd kon, en een of twee kleine rubbervlotten. De sloep ging in de storm verloren. De bemanning bestond uit slechts twee personen, die het te druk hadden om zich te bemoeien met treffen van reddingsmaatregelen voor de passa- fiers. en ongeluk kon niet uitblijven en de Poseidon liep dan ook op twee kilometer van de kust op een rif. Mede doordat de patrijspoorten niet gesloten waren zonk het bootje binnen enkele minuten. Aangezien daarbij de romp openscheurde, konden de meesten van de beneden opgesloten opvarenden nog naar buiten komen en zich aan wrakhout vastklampen tot er na een uur hulp kwam opdagen. De Poseidon was zelf niet verzekerd, de passagiers voor 500.000 pesetas (bijna 15.000) per persoon; volgens deskundigen een veel te gering bedrag, vooral voor nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Het is echter de minimum-som die de Spaanse wet verplicht stelt. Hetzelfde doet zich voor bij verkeersongelukken, waarbij materiële schade vaak geheel niet en perso nenschade slechts tot 300.000 pesetas gedekt zijn. Ook na de ramp op los Alfaques bleek dat de verzekerde wettelijke aansprakelijkheid van de tan kauto totaal ontoereikend was. Vijf maanden na de ramp is het onderzoek nog steeds niet afgerond en onderwijl vervoeren 'rijdende bommen' nog steeds explosieve goederen door dichtbevolkte gebieden van Spanje. De staatssecretaris voor het toerisme. Ignacio Aguir- re, noemde dit onlangs „infra-structurele problemen" en hij beloofde verbetering en meer kwaliteit. New York De Brit se acteur Rex Harri son is op 70-jarige leeftijd voor de zes de maal getrouwd. Zijn nieuwe bruid is de in Zwitserland wonende Mercia Tin ker. Het huwelijk vond plaats in het Amerikaanse Paw ling. Rex Harrison ont moette zijn bruid voor de eerste maal in 1975 in Monte Carlo. Hij treedt mo menteel in New York op in een broadway- komedie „The King fisher". ADVERTENTIE impni Campo üw caravanliefhebber> Zorgvuldig samengestelde kollektie c itsluitend lichtgewichten met veel komic X. MODELLEN King. iruiler, Mallorca, Flipper Clfy, èllbummler Flipper Luxe. .GRADO (UPI/AFP) De lese regering heeft woens- een proces tegen vijf ui- it linkse elementen uit de I van de culturele revolutie 'oerd, dat werd bijgewoond Ir ruim driehonderdduizend nsen, zo heeft het Joegosla- che persbureau Tan joeg uit ting bericht. bfdbeklaagde op het openba- broces was Tieh Yoean-Tze, in 1966 de steun van wijlen irzitter Mao Tse-Toeng kreeg Ir haar aanvallen op de lei- g en de staf van de universi- van Peking. Tieh was leid- 30r van een militante, linkse epenng aan de universiteit, twaalf jaar geleden bloedige listen ontketende, die aan .4 aantal personen het leven Jtten. openbare proces tegen Tieh c.s. werd gehouden m een sta dion in Peking met 100.000 plaatsen, aldus Tanjoeg. Nog eens tweehonderd mensen in andere stadions en universiteit saula's volgden het proces via een rechtstreekse radioverbin ding. Een commentator van het Volksdagblad van Peking heeft een lans gebroken voor kranten, die leesbaarder worden door het opnemen van meer nieuws over gewone mensen en gebeur tenissen van plaatselijke aard. Het artikel suggereert dat de huidige kranten, het volksdag blad van Peking niet uitgezon derd, de lezer vervelen met hun vele artikelen over het doen en laten van functionarissen, met veel plaats voor al hun titels en foto's die nauwelijks van elkaar verschillen. py^LlSBURY, (AP) - Een record aantal belangen heeft in novem- Rhodesië verlaten, zo is gisteren officieel in Salisbury EN L(tendgemaakt. Tegelijkertijd werd er melding gemaakt van F, Hflüwe schermutselingen met guerrillastrijders. 2506t militaire commando berichtte dat er de afgelopen week 32 ien zijn gevallen, onder wie een Westduitse katholieke priester, en door „terroristen" vermoord is. Op hetzelfde moment werden een fcijfers van de regering openbaar die onthulden dat in november leuwjt record aantal blanken het door oorlog geteisterde Rhodesië 'laten heeft. Ruim 2000 blanken verlieten toen het land; het rx~1ial aantal blanken is niet meer dan een kwart miljoen. WIJHf gevolg van de escalatie van de oorlog, de slechte vooruitzichten en epn vreedzame regeling tussen de overgangsregering en de SIE prrillaleiders, de onzekere toekomst van het land onder een AT33riatigde zwarte regering die voor volgend jaar op stapel ligt Ihet economisch verval, zijn in het afgelopen jaar ongeveer e|e DOO blanken het land uitgevlucht edig F^dagavond heeft de vijfde minister zijn ontslag ingediend Ids de biraciale regering op 20 april tot stand kwam. Het was Jinister van binnenlandse zaken Rollo Hayman die zegt dat edespogingen tot mislukken gedoemd zijn en dat de eerste e regering zal bezwijken onder de druk van de guerrillastrij- Verder riep hij Engeland op om de macht in het land over (Van onze sociaal-economische redactie) WASHINGTON President Carter zal in de begroting van zijn regerbig voor de periode oktober 1979-september 1980 voorstellen om 533 miljard dollar uit te geven. Er staan overheidsin komsten van 504 miljard dollar tegenover, zodat het begrotingstekort 29 miljard dollar bedraagt. In regeringskringen is vernomen dat in de twee daarop volgende begrotingsjaren wordt gemikt op overschotten van tien respectievelijk twintig miljard dollar. De toeneming van de federale uitgaven met 7,5 procent in het komende begrotingsjaar wordt geheel ongedaan gemaakt door de inflatie, die geraamd wordt op 7,5 procent. De reële over heidsbestedingen zullen dan ook niet toenemen. De uitgaven voor defensie zullen met circa tien procent stijgen tot 123 miljard dollar. De begro ting van het ministerie van gezondheidszorg, onderwijs en sociale voorzieningen zal met iets President Carter heeft op deze wijze twee van zijn beloften waargemaakt. Het begrotingstekort bedraagt minder dan dertig miljard dollar en de reële bestedingen voor defensie nemen met tenminste drie procent toe. Op sociale programma's wordt bezuinigd. De overheidssubsidies voor vakopleidingen en socia le woningbouw zullen worden verminderd. De inflatie van de prijzen van wapens zal iets minder bedragen dan de gemiddelde inflatie van 7,5 procent, vandaar dat volgens de Amerikaanse regering met een nominale toeneming van de defensie-uitgaven met tien procent volstaan kan worden. De inflatie zal in 1979 wellicht oplopen tot 6,5 procent. Tegen het einde van volgend jaar wordt rekening gehouden met een inflatie van 6,2 a 6,3 procent. De economische groei in 1979 wordt geraamd op circa 2,5 procent Cruiseraket stagneerde SALT-beraad Washington (AP) Omdat de Sovjet-Unie op het laatste ogen- blik verdere beperking wenste van de cruise-raketten, kon een nieuw verdrag over de beper king van strategische wapens (SALT) op het laatste ogenblik niet voltooid worden, zo heb ben Amerikaanse bronnen don derdag bekend gemaakt. De bronnen, die niet met name genoemd wensten te worden, zeiden dat dit onderwerp zater dagochtend door de Russen ter tafel werd gebracht tijdens de onderhandelingen in Genève, terwijl de Amerikanen dachten dat alle wezenlijke gespreks punten al afgerond waren. Op die zitting zou de Russische minister van buitenlandse za ken Andrej Gromyko met de wens naar voren zijn gekomen dat er een verbod zou komen op veelvoudige koppen op de cruise-raketten. De Amerika nen zijn van plan de cruise-ra ketten met een enkelvoudige raketkop te introduceren en die vervolgens van een meervoudi ge raketkop te voorzien, aldus de bronnen. Meningsverschil Begin - Dajan JERUZALEM Premier Begin van Israël verschilt van me ning met zijn minister van bui tenlandse zaken, Dajan, over de beslissingen die de Israëlische regering zondag moet nemen over het voortzetten van de vredesbesprekingen met Egyp te. Dit wordt verklaard in we lingelichte politieke kringen in Jeruzalem. Waarnemers menen dat de pre mier wil dat de regering eenvou digweg de beslissingen van 15 december bevestigt dat Israël bereid is de verdragstekst, zoals die in november in Washington is uitgewerkt, te ondertekenen en bereid is met Egypte te on derhandelen over een aanhang sel bij het verdrag over de relatie tussen het vredesverdrag en de autonomie in de westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook. Dajan zou er voorstan der van zijn dat de regering nieuwe besluiten neemt, waarin de voorstellen van Begin wor den opgenomen. Brandt voor herstel naar Riviera Bonn (DPA) De voorzitter van de Westduitse sociaal-de mocratische partij (SPD), oud bondskanselier Willy Brandt, is per trein naar de Franse Rivie ra vertrokken voor herstel van de lichte hartaanval die hem onlangs heeft getroffen. Hij zal twee maanden verblijven in een bungalow op het terrein van het ziekenhuis van Hyeres, waar hij wordt behandeld door de revalidatie-arts Maurice Roux. Brandt heeft twee lijf- Gelijke rechten in Guinée Een in Afrikaanse dracht gestoken vrouw hanteert geroutineerd de televisiecamera tijdens het bezoek van de president van Frankrijk, Giscard d'Estaing aan Guinée. Gelijke rechten voor man en vrouw is een van de principes van Guinée.p VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een audiëntie voor zeshon derd Italiaanse artsen zijn „oprechte bewonde ring" uitgesproken voor de artsen en verpleeg kundigen in Itaiie, „die hun geweten volgen en de dagelijkse druk, bedreigingen en zelfs geweld dadig optreden weerstaan om niet het heilige goed van het menselijk leven te schenden". Onlangs is in Italië de abortus gelegaliseerd. De bisschoppen hebben daarop verklaard, dat allen die abortus laten plegen of daaraan meewerken, automatisch uit de kerkelijke gemeen- schap worden gestoten. De paus noemde de houding van de artsen en het verplegend personeel een belangrijke bijdrage tot een samenleving, waarin het recht op leven als hoogste menselijke rekht wordt geëerbiedigd. Vrouw Sacharov mag naar Italië MOSKOU (Reuter) De Russi sche dissidentenleider Andrej Sacharov heeft meegedeeld, dat zijn vrouw na 10 maanden wachten verlof heeft gekregen, voor een medische behandeling naar Italië te reizen. In de afgelopen drie jaar is zij al tweemaal naar Florence ge weest voor een behandeling we gens de oogziekte glaucoom (groene staar). Dr Sacharov had gedreigd volgende week in hon gerstaking te zullen gaan, als de uitreisvergunning met zou worden verleend. WASHINGTON - De Vere nigde Staten overwegen eco nomische en diplomatieke maatregelen tegen Nicaragua als generaal Somoza een refe rendum onder internationale controle blijft weigeren, zo is gisteren van officiële zijde in Washington gezegd. De sancties zouden kunnen bestaan uit het terugroepen van de Amerikaanse ambas sadeur, het vertrek van de Amerikaanse militaire missie en zelfs bevriezing van de hulp van het Bureau voor In ternationale Ontwikkeling, die 23 miljoen dollar beloopt. In een spoedzitting van de permanente raad van de OAS, de organisatie van Amerikaanse staten is Costa Rica en Nicaragua verzocht niets te doen wat de spanning tussen beide landen zou kun nen vergroten. De spoedzit ting werd gehouden op ver zoek van Costa Rica, dat Nicaragua ervan beticht zich voor te bereiden op een inva sie. President Somoza van Ni caragua heeft verklaard, dat Nicaragua niet zou aarzelen een militaire veldtocht tegen Costa Rica te beginnen als het door zou gaan uitgeweken Sandinistische guerillastrijders te beschermen. (Van onze correspondent Robert Whymant) TAIPEI Nu de eerste schok van het besluit van president Carter om Communistisch China te erkennen voorbij is, probeert Taiwan te redden wat er nog te redden valt van de betrekkingen met Amerika. Vanaf 1 januari 1979 erkennen de VS officieel dat „er één China is en dat Taiwan een deel van China is". Op die dag zal ook het naamplaatje worden weggehaald van het Ameri kaanse ambassadegebouw aan de Weg van de Liefde voor Natie en Ouders nummer twee. Hoe het verder zal gaan weet op dit ogenblik nie mand. Ambassadeur Leonard Unger heeft gezegd dat hetzelfde personeel voorlopig aan zal blijven, „tot dat een gepaste officieuze organisatie op touw is gezet om deze taak over te nemen". De regering van Nationalistisch China heeft Amerika te ken nen gegeven dat zij een omvangijke compensatie verwacht voor de onheuse behandeling van de laatste tijd, bijvoorbeeld in de persoon van een zeer voornaam figuur, die dan hoofd moet worden van een zo officieel mogelijke vertegenwoordiging. Aan die laatste eis voldoet zeer zeker niet een pri- vé-onderneming, die volgens sommige berichten het Aziatisch-Amerikaans Dienstenkorps zal gaan heten. Inmiddels is een groep vooraanstaande Amerika nen in Taiwan aangekomen, om de verdere Ame rikaanse aanwezigheid in Taiwan te regelen en de vele technische problemen op te lossen die voort vloeien uit de nieuwe rechtssituatie. Ambassadeur Unger stelde Chinese en buitenlandse zakenleiden gerust, en zei dat „alle bestaande overeenkomsten, met uitzondering van het wederzijds defensiever drag van 1954, van kracht zullen blijven, tot er, waar nodig, nieuwe overeenkomsten zijn ontwik-, keld" In de vroege morgen van zaterdag 16 december was de ambassadeur door *le koude nacht naar president Tjiang Tsjing-koeo gereden om hem op de hoogte te brengen van de dreigende breuk. Het zwaard van Damokles hing al geruime tijd b<?ven Taiwan, want twee jaar geleden maakte Carter zijn plannen bekend. Niettemin was de reactie van de 17 miljoen eilandbewoners op wat gezien wordt als het laaghartige verraad van de opportu nist Carter er een van opperste verbazing en on geloof. „Zij wilden het nooit met ons hebben over wat zou gebeuren na de normalisatie van de betrek kingen met het vasteland," vertelde een diplomaat, „en daarom moesten we op zaterdagmorgen hele maal vanaf punt nul beginnen". De reacties van het publiek waren fel. Ook giste ren nog werden pinda's die president Carter moesten voorstellen, op straat vertrapt En een ta xichauffeur heeft zichzelf gisteren in zijn taxi in brand gestoken onder het roepen van de leuze „Lang leve de republiek China". Men neemt aan dat de nieuwe Amerikaanse verte genwoordiging gebruik zal maken van de verschil lende methoden die andere landen, die geen echte diplomatieke betrekkingen met Taiwan onderhou den, hebben ontwikkeld om in contact te blijven met de Nationalisten. Zes jaar geleden verlegde Japan haar ambassade van Taiwan naar commu nistisch China, maar er staat wel een soort ver momde ambassade in Taipei. Het Japanse perso neel komt uit verschillende overheidsinstellingen. Naast een consulaire taak, verzorgt de „ambassa de" ook de bloeiende handelsbetrekkingen tussen Japan en Taiwan. Amerika heeft echter, meer dan enig ander land in Taiwan gestoken, en het eiland dankt zijn enor me groei voor een groot deel aan Amerikaanse handel en investeringen. Naar schatting zal de economische groei dit jaar 12% bereiken, wat des te indrukwekkender is wanneer men bedenkt dat het land met slechts 22 landen, waaronder Ameri ka, diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Grote investeerders, zoals Ford en RCA, hebben al gezegd dat zij door zullen gaan met hun uit breidingsplannen, maar sommige zakenmensen ge loven dat de nieuwe rechtspositie een enigszins remmend effect zal hebben op investeringen en de economie in het algemeen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15