r]Va twee jaar kreeg Hermie van Mourik stem weer terug ifc 1 3j ËBedrijfsleven: langzaam meer lucht Te weinig en te dure be j aardenwoningen t» sik' i v* mm öflS Papegaai omgekomen fieidócSomo/nt Iran wacht een onzeker lot Klokkendieven blijven actief in Brabant GEENROZEGEUREN MANESCHIJN IN TUINBOUW Meer subsidie voor lawaaibestrijding in bedrijven NNENLAND leidse courant VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGINA 13 i|ttjt" gtDAT STOMMETJE SPELEN IS VERSCHRIKKELIJK (Van een onzer Verslaggevers) VOORST-Wat geen specialist en wonderdokter voor elkaar kregen, lukte buisarts J.M. Matthi jsen. Pij gaf mevrouw Hennie van Mourik (20) uit Voorst baar stem terug na bijna twee jaar zwijgen. Zijn gevoelige vingers waren jlaarbij het enige hulpmiddel. Een herboren Hennie: „Ik kwam bij hem voor de baby en toen hij pet haar klaar was, zei |iij tegen me: nu zal ik iou eens even onder banden nemen. Hij begint pe daar op mijn Strottenhoofd te knijpen n te knijpen. Vreselijk 'at deed dat pijn. peens hoor ik „knap" en hij roept: ,,'t is me telukt geloof ik. Heb ik je pijn gedaan?". „Ja!", fechreeuw ik. Ik kon weer praten, gewoon geluid m O] uitbrengen. We waren er allebei beduusd van". Hennie verloor haar stem vorig jaar februari. Ze kreeg de hik op haar werk in de slagerij van de Zutphense supermarkt Veenendaal en merkte opeens tot haar grote schrik dat ze alleen nog maar kon fluisteren. Geen klant die haar nog kon verstaan, terwijl juist de karbonade in de reklame was. De ziektewet was haar deel. Aanvankelijk wist de huisarts geen oplossing. Ze doorzat de overvolle wachtkamers van een lange rij specialisten in Zutphen en Nijmegen, doorstond een serie electroshocks („dat gun ik geen mens"), verzwolg dozen pillen en liters drankjes en ging tenslotte bij een kruidendokter met een grote zak gedroogde brandnetels naar huis. Tevergeefs. „Alles bij elkaar heeft het me wel een paar duizend gulden gekost, vervoer en zo meegerekend, want het ziekenfonds vergoedt niet alles". In maart dit jaar trouwde ze. Haar jaarwoord was niet te verstaan. „Je weet niet wat een ellende het is. Je kunt met niemand praten. Moeder ging altijd mee winkelen; die deed het woord. Bij de bank moest ik alles opschrijven. M'n man kon ik nooit roepen, die moest ik altijd fluiten. Dat kon ik dan nog. Ik heb wat afgefloten. Toen de baby moest komen, hoopte de huisarts op een pijnlijke bevalling. Dan zou ik mijn stembanden flink moeten gebruiken. Maar ja, het werd juist een heel makkelijke bevalling". Maar huisarts Matthijsen gaf het niet op. „Hij worstelde alle medische gegevens in het Zutphense ziekenhuis door. Daar ontdekte hij een boek van een Amerikaanse arts, die dit soort gevallen al eerder bij de hand heeft gehad. En toen heeft hij die methode op mij toegepast. Weet je wat het nou was? M'n strottenhoofd was uit de kom geschoten. Waarschijnlijk door de hik, en daardoor waren m'n stembanden in de knel gekomen". Hennie heeft na haar wonderlijke genezing al weer een paar keer de hik gehad. „Dan ben je wel even bang, maar het is tot nu toe altijd weer goed gegaan. Ik kan niet zeggen hoe blij ik ben dat ik weer gewoon kan praten. Dat stommetje spelen is verschrikkelijk". - 5 i 9, ,-sa -.»&• >i Brandweerlieden keken nog hoopvol naar de kooi, die uit een wo ning boven een garage in de Amsterdamse Indische buurt, waarin een brandje was uitgebroken, werd gehaald. Maar door de rookont wikkeling heeft het dier het leven gelaten. De brandweer was met groot materieel uitgerukt omdat er kans bestond op ontploffingen, daar er in de garage gasflessen stonden. De schade aan de garage bleef echter beperkt. STAR 24lterdam De resultaten van het Nederland- (drijfsleven hebben in 1978 een lichte verbe- RT enig ondergaan. Aldus vat drs. G. Brouwers, WOEtjtter van de vereniging van Kamers van ender^handel, de uitkomsten samen van de jaar- tentéif enQue*e' die de kamers onder aangesloten «|aar rnem'n£en hebben gehouden. 4n 1976 ingetreden geringe herstel van de |mzetten heeft zich, evenals in 1977, in 1978 >escheiden wijze voortgezet. Doordat de 'den: inflatie verminderde, konden de kosten beter in de hand worden gehouden. Als gevolg daarvan .is de beoordeling van de netto-bedrijfsresultaten belangrijk verbeterd. Van de kleine bedrijven (minder dan een miljoen gulden geïnvesteerd kapitaal) heeft de helft een gunstig netto bedrijfs resultaat behaald, van de grote bedrijven 43 procent. In 1977 was dit respectievelijk 45 en 40 procent. Er is een vooruitgang, aldus drs. Brouwers, maar er is bepaald nog geen reden om een juichtoon over 1978 aan te heffen. Immers nog steeds vindt een meerderheid van de grote ondernemingen, namelijk 53 procent tegen verleden jaar 56 procent, dat de behaalde winst onvoldoende is om een gewenst rendement over het eigen vermo gen mogelijk te maken. Van de kleine bedrijven vindt nu 59 procent het rendement voldoende tegen 55 procent in 1977. Het grootst is de vooruitgang in de grafische industrie en bij de uitgeverijen. In de primaire sector (overwegend tuinbouw en visserij) is voor wat de grote bedrijven betreft de rendements beoordeling achteruitgegaan. Dit is ook het geval in de groep textiel, confectie, schoeisel en lederin dustrie. Beneden het nationale gemiddelde van de rendementsbeoordeling blijven voorts de che mische industrie, de transportsector en de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. Relatief gun stig is de rendementsbeoordeling in de bouw, de makelaardij en dienstverlening. MEER en meer lijkt het erop dat de sjah het tegen hem gekeerde tij niet langer de baas kan. Misschien waren de ontwikkelingen anders gegaan, als hij weken geleden had ingestemd met het overdragen van zijn macht aan een kroonraad, die dan de continuïteit van de monarchie had kunnen waarborgen. Nu wordt dage lijks duidelijker dat met de sjah ook de monarchie in Iran zal verdwijnen. VAN het Nationale Front had het aanvankelijk zover niet hoeven komen. Als de sjah eerder was ingegaan op de eisen van de in het Front gecombineerde opposi tiegroepen van nationalisten tot socialisten, zou de aan zet gegeven kunnen zijn tot een parlementaire monar chie. Nu de revolutie op straat woedt, lijkt de tijd voor een redelijke oplossing voorlopig voorbij, zoals de ge schiedenis leert. De politieke oppositie verwijt de sjah de laatste kwart eeuw buiten het volk, het parlement om te hebben ge regeerd. Het was de sjah die zelfstandig besliste over industrialisatie, over de besteding van de enorme olie inkomsten, de planning om van Iran een economische macht als Japan te maken. Vandaar ook dat de verwij ten over machtsmisbruik, verkwisting en corruptie zich nu tegen de sjah persoonlijk richten. Het Nationale Front ziet voor de chaos in het land nu nog slechts één oplossing: de sjah moet verdwijnen en met hem alle elementen die zijn bewind hebben ge kenmerkt. Dan zal de bevolking moeten erkennen dat er geen geld in overvloed is, maar dat zelfs in het tweede olieland ter wereld hard werken een vereiste is om het ontwikkelingsproces te vervolgen. Maar daar rijzen nieuwe problemen. Want de ontwikkeling tot mo derne natie is een van de oorzaken van de chaos van nu. Het fanatieke deel van de moslimbevolking verzet zich tegen elk modernisme overigens een ontwikke ling die zich in de hele mohammedaanse wereld voor doet, van Turkije tot Pakistan. JuiST de tegengestelde motieven van de demonstran ten tegen de sjah maken de toekomst van het land erg onzeker. Voor het buurland Saoedi-Arabië, waar een vorstelijke familie alle macht uitoefent, voor het westen dat in Iran een van zijn trouwste bondgenoten in dit werelddeel heeft en voor de ongeveer honderdduizend joden in het land, die de laatste weken een groeiend anti-semitisme ondervinden, is er reden tot bezorgdheid. Of trouwens de Sovjet-Unie de ontwikkeling van reli gieus fanatisme aan zijn zuidelijke grens met instem ming zal begroeten, valt te betwijfelen. ÏTROLEUM rJURDER '"'"haag Met ingang van juari worden petroleum, "^■^Tieselbrandstof en huis- jolie duurder. De prijzen benzine en stookolie blij- AN 8 mgewijzigd. Dit heeft het ksbacterie van economische za- irdersttonderdagmiddag meege- ig197. haximumprij s van petro- wordt met 1,1 cent per liter R EN(rogd tot cent per liter. laximumprijs van autogas- nden 5aat met één cent omhoog omt op 64,7 cent per liter, brandolie 1 en 2 worden 0,9 liter duurder (exclusief De maximumprijs komt door op 33,6 cent per liter. 67 bek wetsontwerp hortus pas ers ad januari <ADEj HAAG Het abortus- jontwerp van het kabinet Agt zal pas na het ko- tèje fle CDA-congres van 20 endeii*" de Tweede Kamer Jar len ingediend. Premier iar Agt zei gisteren dat het - -,-yel onmogelijk is om het week binnengekomen es van de Raad van Sta tor die datum in het ont- te verwerken. Agt benadrukte dat er politieke problemen bin- zijn kabinet zijn over het ts, en zei dat door het .es het ontwerp mogelijk D.tikele onderdelen zal wor- gewijzigd. Een stroming, et CDA Had het abortus- [rerp op het komende |res willen bespreken. latssecretaris i strijde jen leegstand aoolgebouwen Van onze parlementaire redactie) HAAG Staatssecreta- Koning (Binnenlandse Za- heeft de gemeentebestu- meegedeeld dat de loverheid de groeiende stand in gebouwen van en lager onderwijs gaat aan- ken. dimming van de groei van leegstand kan worden be- t door minder nieuwbouw, betere benutting van be- hde gebouwen en door r rekening te houden met termijn waarvoor het ge- iv voor het geven van on- Vijs moet dienen. Bij on- ijzigd beleid zou in 1983 28 helft van het aantal K>llokalen leegstaan of f vakonderwijs in gebruik aldus de staatssecretaris. Schip in brand stuurloos en brandend ronddrijven de Maren-C te vinden. EINDHOVEN (ANP) De klokkendieven blijven actief in Zuidoost-Brabant. De laatste weken is het vrijwel elke nacht ergens raak. In de nacht van woensdag op donderdag werden respectievelijk in Nünen, Someren en Helmond drie antieke Friese staartklokken gestolen. In de afgelopen twee maanden zijn in het betreffende gebied vele tientallen klokken op deze wijze van eigenaar veranderd. De waarde van de klokken loopt uiteen van drie- tot ongeveer vijftien duizend gulden. Bij de inbraak in Nünen werd de eigenaar van de klok wakker van glasgerinkel. Toen hij uit het slaapkamerraam keek werd op hem geschoten. De man werd niet geraakt. Ook in Someren werd de wakker geworden eigenaar bedreigd door een gewapende man. Tot schieten kwam het hier niet. De klokkendieven gaan vaak bruut te werk! Vensters worden vernield waarna de klok van de muur wordt gehaald. De inbrekers laten zich niet van de wijs brengen door het lawaai dat ze maken of eventuele alarminstallaties die in werking treden. Meestal zijn ze een paar minuten later in een snelle personenauto verdwenen. Ook worden er wel eens gaatjes in raamkozijnen geboord waarna het venster wordt geopend. Dat kan er, aldus de politie, op duiden dat er meer bendes aan het werk zijn. Er zijn ook nog andere aanwijzingen in die richting. Welke die zijn wil de politie echter niet meedelen. De klokkendiefstallen begonnen eind september. De nacht van 6 op 7 oktober vormde een tot nu toe ongeëvenaard hoogtepunt. Toen werd op twaalf verschillende plaatsen ingebroken. De buit bestond onder andere uit tien antieke klokken. Twee nagemaakte klokken lieten de inbrekers ongemoeid. De bendes hebben het niet alleen voorzien op klokken. Ook antieke voorwerpen van tin vormen een geliefkoosde buit. Bij de inbraken is ook al eerder geschoten. Veendammers eisen ontruiming zigeunerkamp GRONINGEN (ANP) Voor de rechtbank in Groningen heeft een groep Veendam mers gisteren geëist dat hun gemeente een aantal wonin gen ontruimt waarin nu elf zigeunerfamilies wonen. De woningen staan op een terrein in de buurt van de haven. Volgens de advocaat van de Veendammers heeft de gemeente ten onrechte ver gunning gegeven om er wo ningen te bouwen. De raads man van de gemeente bracht daartegen in dat de vergun ning wel degelijk volgens de regels was verstrekt, zodat de bouw van nieuwe woningen niet kan worden verboden. Voor wat betreft de huisjes die er al staan vond hij dat eigenlijk CRM gedaagde zou moeten zijn omdat dit depar tement het terrein heeft ge huurd, de woningen heeft ge kocht en laten plaatsen. In Veendam is al eerder verzet geweest tegen de komst van zigeuners die elders in het land geen standplaats konden vinden. Uitspraak 3 januari. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Er zijn te weinig bejaarden woningen om het zo sterk aanbevolen „zelf standig wonen" door ouderen werkelijkheid te maken. De woningen die er zijn, zijn bo vendien veelal te duur voor de grote groep (alleenstaande) bejaarden die het alleen of grotendeels met hun aow-uitkering moeten doen. Dat stellen de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden en de Nederlandse Centrale voor Bijzondere Huisvestingsvormen in hun jaarverslag. De Centrales hebben berekend dat de „kale huur" gemiddeld 400 gulden per maand be draagt. Aan bijkomende huurlasten (stookkos ten, bewaking alarmeringssysteem, doorbere kening tuinaanleg, extra voorzieningen enz.) is de bewoner nog eens zo'n 200 gulden kwijt. „Dat betekent dat de all-in-huur van een nieu we bejaarden woning met zeer bescheiden voorzieningen steeds uitmondt in de hoogste tabellen van de Beschikking Individuele Huur subsidie of die zelfs te boven gaat. Veelal legt de berekende huurlast, verminderd met de huursubsidie dan ook een zware druk op het besteedbaar inkomen van de bejaarden", al dus het jaarverslag. Ten aanzien van de bouw en renovatie van verzorgingstehuizen zijn de Centrales van me ning dat er een „ongenuanceerd planningsbe- leid" wordt gevoerd. „Het overheidsbeleid is erop gericht voor zeven procent van de be jaarden huisvesting en verzorging in verzor gingstehuizen beschikbaar te hebben. Deze (niet wetenschappelijk onderbouwde) norm wordt door CRM stringent toegepast, ook in die gevallen waarin het betrokken provinciaal bestuur een enigszins van de norm afwijken de, door de plaatselijke of regionale omstandi geheden bepaalde, planning zou willen hante- Casino's onder controle van rekenkamer DEN HAAG Als het par lement ermee akkoord gaat wordt de Algemene Reken kamer belast met de contro le op de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinos pelen. De ministerraad besloot gis teren tot indiening van het betrokken wetsvoorstel bij de Tweede Kamer. De Re kenkamer krijgt volgens het Stichting een onderzoek in te stellen en inlichtingen in te winnen. Op een dergelijke regeling is door de Tweede Kamer in mei van dit jaar aangèdron- ontwerp het recht bij de gen- Volgens Economisch Instituut Den Haag (ANP) De Nederlandse glasgroente telers hebben in 1978 gemiddeld 93 procent van hun kosten aan opbrengsten teruggekregen. Vo rig jaar was het maar 89 procent. Snijbloemte lers kregen 94 procent van hun kosten terug tegen 95 procent vorig jaar. De champignonte lers maakten een winst van twee procent van hun kosten, maar hadden het toch aanzienlijk slechter dan vorig jaar, want toen was het 18 procent. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft dit, enkele dagen voor het eind van het jaar, bij wijze van schatting uitgerekend. Bij de kosten rekent het LEI ook een op C AO-loon gebaseerde beloning voor de handenarbeid van de ondernemer. Voegt men daar de winst bij of trekt men het verlies er af dan komt men op de arbeidsopbrengst voor de ondernemer. Voor de glasgroentetelers steeg die van gemid deld 15.100 tot 25.300, voor de snijbloemente lers daalde ze van 27.900 tot 27.400, voor de champignontelers daalde ze van 80.700 tot 39.300. Het LEI weet ook te vertellen hoe het onderne mersinkomen (arbeidsopbrengst plus saldo bere kende en betaalde rente plus rentesubsidie) zich ontwikkelde: voor glasgroentetelers een stijging van 26.900 tot 34.400, voor snijbloementelers een daling van 38.100 tot 34.800, voor cham pignontelers een daling van 89.200 tot 46.400. In de glasgroenteteelt heeft de stijging van de opbrengsten die van de kosten overtroffen. Dat was te danken aan een gunstige prijsontwikke ling, vooral bij het hoofd produkt tomaten. Bij de snijbloemen blijft de opbrengstenstijging iets achter bij de kostenstijging. De opbrengst- prijzen van de bloemen zijn gemiddeld maar weinig gestegen. De prijzen van champignons zijn fors gedaald. Vooral daardoor is de rentabiliteit van deze teelt zo'n stuk achteruitgegaan. Dat de produktie ondanks verdere teelt-intensivering tegenviel heeft er ook mee te maken. DEN HAAG (ANP) Minister Al- beda van Sociale Zaken geeft bij het subsidiëren van arbeidsplaats verbetering volgend jaar voorrang aan bestrijding van lawaai op ar beidsplaatsen, vermindering van de eentonigheid van werk en beter werkoverleg. Voor deze verbeterin gen is 32.5 miljoen gulden beschik baar. De subsidie is ondermeer toegespitst op lawaaibestrijding, omdat uit on derzoek is gebleken dat veel mensen bij zóveel lawaai moeten werken, dat het risico van gehoorbeschadi- .ging niet denkbeeldig is. Voor de vermindering van de eento nigheid in het werk, de verbetering van werkoverleg, taakbegeleiding, taakverrijking enz. was dit en vorig jaar ook al subsidie beschikbaar. Het ministerie werkt in het kader van de subsidie arbeidsplaatsverbe tering aan nog een of meer bijzon dere regelingen voor bepaalde secto ren van het bedrijfsleven. Voor elk daarvan zal een deel van het reste rende bedrag op de begroting wor den gereserveerd. Werkgevers kun nen onder bepaalde voorwaarden vijftig procent subsidie krijgen met maxima van 12.500 gulden per werk nemer, 250.000 gulden per project en 500.000 gulden aan subsidie voor één werkgever. Concerns worden hierbij als één werkgever beschouwd. Bij bedrijven met meer dan 5000 werk nemers kan het maximum worden verhoogd. PPR wil andere straffen voor alcoholmisbruik in het verkeer DEN HAAG (ANP) Ria Beckers, PPR-fractievoorzit- in de Tweede Kamer, heeft minister De Ruiter van Justitie gevraagd een onder zoek in te stellen naar moge lijke alternatieve straffen bij alcoholmisbruik in het ver keer. Om het weer toenemend alco holgebruik in te dammen stelt zij voor aan elke tijdelijke ontzegging van de rijbevoegd heid de voorwaarde te verbin den dat de automobilist eerst weer rijexamen moet doen al vorens hij zijn rijbewijs te rugkrijgt. Verder wil zij het in beslagnemen en verbeurd verklaren van auto's mogelijk maken en het tewerkstellen in revalidatie-oorden en zieken huizen waar op afdelingen verkeersslachtoffers worden verpleegd. Staatssecretaris Koning: Onnodige drukte om hoge tarieven van gemeenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Koning (Binnen landse Zaken) heeft in antwoord op vragen van enkele Tweede Kamerle den meegedeeld dat de verhogingen van de tarie-- ven van de gemeenten in het algemeen wel meeval len. Slechts in een klein aantal gemeenten doet zich een sterke stijging van de gemeentelijke be lastingtarieven voor. Voorzover nu bekeken kan worden, is er dan ook geen sprake van dat het beleid van de landelij ke overheid (Bestek '81) door het gedrag van de gemeentebesturen wordt doorkruist. Zoals bekend is er de laatste weken on rust ontstaan rond berich ten over forse gemeente lijke belastingverhogingen. De vakbeweging heeft daaraan zelfs de mogelijk heid van een extra loo neis gekoppeld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13