Klacht tegen |rts huize ssisie »ij medisch tuchtcollege ÊcidócSotLtcrnt Senaat aanvaart korting op stijging sociale uitkeringen Casino's gaven te veel geld uit aan reclame Hinimumlonen n uitkering ij stand omhoog JNNENLAND Doden in hét verkeer Zuidmolukse delegatie naar Londen uueer Oudejaarsavond EMBjNN aOUT (ANP) Tegen de arts van het zwakzinnigenin- ut huize Assisië dr.J.H., zal een klacht worden ingediend iet medisch tuchtcollege. Dit heeft een woordvoerder van 1 ministerie van volksgezondheid gisteren meegedeeld. De ht zal waarschijnlijk volgende week worden gedeponeerd. ituze Assisië zijn door dr.H. en broeder D. tot en met 1972 •delmetingen verricht bij zwakzinnigen. Daarbij werd in I aantal gevallen eerst een lumbaalpunctie (ruggeprik) ge ilet. Ook verrichtte dr. H. enkele operatieve ingrepen. De :ht tegen dr. H. is vrijwel zeker ingegeven door twijfel over raag of een en ander strookt met de medische ethiek. "]formele beslissing om tegen dr. H. stappen te ondernemen iet afgelopen weekeinde genomen na overleg tussen de jctie voor de medische volksgezondheid in Noord-Brabant indere betrokkenen. Het eindrapport van de inspectie zal ruim veertien dagen worden uitgebracht. Om die reden men de precieze inhoud van de klacht nog niet in de hbaarheid brengen. „Dat zou vooruitlopen zijn op de eind- jiortages", aldus een woorvoerder van het ministerie van tsgezondheid. Jschedelmetingen in huize Assië werden uitgevoerd omdat «der D wilde bewijzen dat het optreden van zwakzinnig- lin relatie staat tot de schedelgrootte. LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 PAGINA 9 Beeld van de demonstratie gisteren voor de Russische ambassade waar ongeveer tweehonderd men sen demonstreerden voor vrijlating van 22 „gevangenen van het geweten". DEMONSTRATIE VOOR VRIJLATING RUSSISCHE JODEN DEN HAAG (ANP) Ongeveer 200 Joden in de Sovjet-Unie. Het comité had proces plaats had. Daarin werd een personen hebben gisteren voor de Russi- een petitie opgesteld, waarin de Russi- aantal van de gevangenen veroordeeld, sche ambassade in Den Haag gedemon- sche autoriteiten vrijheid van emigratie, omdat zij illegaal Rusland wilden verla- streerd voor de vrijlating van 22 „gevan- alsmede culturele en religieuze vrijheid ten. De straffen liepen uiteen van een genen van het geweten" in de Sovjet- voor de Joden in de Sovjet-Unie werd tot vijftien jaar werkkamp, verbanning Unie. De bijeenkomst was georganiseerd gevraagd Het was gisteren acht jaar of gevangenis, door het solidariteitscommittee voor de geleden dat het zogenaamde Leningrad- Er zijn in het jaar, dat deze week ten einde loopt, minder dodelijke slachtoffers in het verkeer gevallen dan vorig jaar. Daarmee is de neergaande lijn in het aantal verkeersdoden sinds 1973, met een uitzondering in 1977, weer voortgezet Een verheugend gegeven. Maar er moeten wel een paar kanttekeningen bij wor den geplaatst waardoor het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende gegeven in het juiste per spectief wordt gezet. Het blijft zo dat dat iedere verkeersdode die er valt, er één teveel is. Er zullen dit jaar dan weliswaar 170 döden minder zijn gevallen dan in het vorige jaar, maar nog steeds eist het verkeer in Nederland ieder jaar meer dan tweeduizend dodelijke slachtoffers. Er moet nadrukkelijk voor gewaakt worden dat een zo groot aantal jaarlijks terugkerende verkeersdoden als een normaal gegeven wordt ervaren. Het grote risico van een meevallend statistisch cijfer is, dat er optimistische conclusies getrokken worden. Dat zou in dit geval onterecht zijn. Want er zijn geen duidelijk aanwijsbare structurele oorzaken voor het te ruglopende aantal verkeersdoden, behalve dan enkele incidentele veiligheidsmaatregelen (zoals indertijd de verplichte bromfietshelm en autogordel). Zolang er geen duidelijk aanwijsbare nieuwe oorza ken aan de verkeersstatistiek ten grondslag liggen, blijft het bange vermoeden bestaan dat we met het te ruglopende aantal jaarlijkse verkeersdoden keer op keer weer te maken hebben met een toevalstreffer. De geluksfactor in het verkeer is nog steeds veel te groot. Slechts een beleid, gericht op volledige beheersing van de vervoersstromen, kan de jaarlijks terugkerende ver- keersramp echt structureel verminderen. ITIEK VAN CONTROLERENDE INSTANTIE: e parlementaire redactie) HAAG De Nationale Stichting Casi- telen heeft ten behoeve van de twee Ne- ndse casino's, in Zandvoort en Valken- in de eerste vijftien maanden veel te geld aan reclame uitgegeven, namelijk |miljoen gulden in plaats van de goedge- •de zeven ton. De Raad yoor de Casinos- i -het adviescollege van de regering voor Ontwikkeling van het legale gokken in Ne- vindt deze overschrijding „onaan- dbaar". Dit staat in het rapport dat de Raad voor de Casinospelen naar aanleiding van het eerste jaarverslag van de stichting heeft uitgebracht aan de staatssecretarissen Haars (Justitie) en Hazekamp (Economische Zaken), die op hun beurt de Tweede Kamer daarvan op de hoog te hebben gesteld. De beide bewindslieden hebben het verslag nog niet goedgekeurd. De Raad schrijft met genoegen te constateren dat de casino's zich in een grote belangstelling mochten verheugen en dat daarmee de inkom sten van de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen aanzienlijk waren. De geko zen opzet resulteerde in goed georganiseerde casino's. Als geen rekening gehouden wordt met de kansspelbelasting geven de cijfers van de bei de casino's aan dat het exploitatieresultaat sterk positief is. Kritiek heeft de Raad voor de Casinospelen op het feit, dat de Stichting de schuld aan kansspelbelasting niet in de jaarstukken heeft opgenomengen. Zoals bekend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de regering voorstelt de belastingschuld van 220 miljoen gulden kwijt te schelden. De Raad kan zich maar nauwelijks verenigen met het gekozen afschrijvingspercentage van 25. Voor de volgende jaarrekeningen moet een andere, meer verantwoorde benadering geko zen worden. Nog een punt van kritiek is dat de kosten van de opening van het casino in Valkenburg te hoog waren. Waarschijnlijk was dat een gevolg van de te korte voorbereiding stijd. !4 (Van onze sociaal-economische redactie) •fteifN HAAG - Het minimumloon voor werknemers van 23 10 utir en ouder wordt met ingang van 1 januari verhoogd tot to 1751,10 per maand (was 1722,50), 404,10 per week s 397,50) of 80,82 per dag (was 79,50). De verhoging oopt 1,7 procent. or een 16-jarige bedraagt het minimumjeugdloon bij twee l. vea ;en leerplicht en een werkweek van 3 dagen 499,08 per di and (was 490,92) en 115,14 per week (was 113,28). l^ajk de nieuwe normbedragen van de maandelijkse uitkerin- ingevolge de Algemene Bijstandswet zijn 'verhoogd. De .hogingen gaan in per 1 januari of per 1 februari, maar dan v| t terugwerkende kracht. Too normbedrag voor een echtpaar is vastgesteld op 1276,40; adioi onvolledig gezin 1148,70; voor een alleenstaande 'Jger dan 65 jaar 893,50 en voor een alleenstaande van 65 j rof ouder 881,30. thuiswonende (werkloze) kinderen van 16 jaar wordt het "j -mbedrag 196,60; voor 17-jarigen 319,10 en voor 18- tot jarigen 478,60. MAAND aar 1619,80 (was 1593,30). 1488,40 (was 1464,10) aar 1357,10 (was 1334,90) aar 1225,80 (was 1205,80) aar 1094,40 (was 1076,60) 963,10 (was 947,40) aar 831,80 (was/ 818,20) januari PER WEEK 373,80 (was 367,70) 343,50 (was 337,90) 313,20 (Was 308,10) 282,90 (was 278,30) 252,60 (was 248,40) 222,30 (was 218,60) 191,90 (was 188,80) irhoging bijstand irwijderen od in Arnhem i!)st tonnen GfNHEM (ANP) De ge- inte Arnhem heeft voor komende drie jaar in to- k. M tl 650.000 gulden uitgetrok- Tejn voor de bestrijding van gevolgen van de looduit- (groèot door Billiton iftst' id. 15.6 geld willen B en W ont- tkken aan de gemeentelijke •erves, omdat er voor de jken rond het bedrijf spra- van een „calamiteit". ^Jelke schoonmaakmaaVege- de gemeente denkt te ie- in is onbekend. n werkgroep van de ■oo igse Landbouwhogeschool Fv. viseerde enige tijd geleden bovenlaag van de tuinen id Billiton te verwijderen, maatschappij heeft intus- een vergunning gekregen p het lozen van 35 kilo ier«Jod per etmaal. Dat is de e.de ilft van de hoeveelheid die lliton vroeger mocht lozen Frans Wiegers (CNV) overleden UTRECHT (ANP) lil het Anthoniusziekenhuis in Utrecht is afgelopen zondag Frans Wiegers, hoofdbestuur der van de Dienstenbond CNV, na een ziekte van zes weken overleden. Hij werd 57 jaar. De heer Wiegers was ruim dertig jaar actief binnen de christelijke Dienstenbond. ROTTERDAM (ANP) - Na het bezoek dat een Zuidmolukse delegatie onder leiding van ds. Metiary in juni aan Berlijn heeft ge bracht, willen de Molukkers na naar Londen. Het doel is ook hier met persconferenties en bezoeken aan allerlei instanties internationale aandacht te krijgen voor de Zuidmolukse problematiek. Volgens ds. Metiary willen de Molukkers in april twee zaken aan de orde stellen: de ar- restatiegolf op Ambon en Saparua. De Zuid molukse predikant schat dit aantal politieke gevangenen op zeker tweehonderd. En vervol gens wil hij de aandacht vestigen op de eva cuatie van de vissersbevolking op Teun, Nila en Serua naar Zuid-Ceram, waar voor de vis sers geen mogelijkheden van bestaan zijn. Volgens ds. Metiary zouden de visrechten rond de drie eilanden aan een buitenlandse maatschappij zijn verkocht. De delegatie zal volgende week zaterdag in Den Haag worden samengesteld. De stakers op de Singaporese vrachtboot „Tropwind" die in de Amsterdamse haven aan de ketting ligt, zijn bijna allemaal naar huis. Toen een Amsterdams stuwadoorsbedrijf na zeven weken gisteren het laden hervatte, zijn vier Filli- pijnse zeelieden naar Schiphol vertrokken. Vandaag volgden zes anderen hun voorbeeld. Aan boord wordt nu nog door vijf man gestaakt. Zij gaan door tot de nieuwe eigenaars van het schip zich melden met een aflosbemanning. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Eerste Kamer hééft woens dagavond na een korte discussie met 40 tegen 25 stemmen het wetsontwerp tot beperking van de stijging van de sociale uitkeringen (per 1 januari a.s.) aanvaard. Tegen stemden de fracties van PvdA, PPR, PSP en CPN. De socialist Kloos verweet de bewindsman „onhandig opereren". „In dit ontwerp mis ik ook enig meeleven met onze minste broeders", vervolgde de PvdA-woordvoerder, oud-voorzit ter van het NW, die over de huidige NW-(en FNV-)voorzitter Kok zei: „De redelijkheid waarvan Kok op het FNV-congres van vorige week blijk gaf had ik in die functie niet opge bracht". Albeda bestreed het betoog van Kloos zeer scherp. ..Dit wetsontwerp heeft trouwens geenszins een definitief karakter. Het gaat om een voorlopige maatregel in afwachting van definitieve voorstellen waarin onevenwichtig heden en systeemfouten, die in de loop der ja ren zijn gegroeid, weggewerkt zullen worden". Zoals gemeld wordt de stijging van de sociale uitkeringen per 1 januari a.s. niet, zoals oor spronkelijk is voorgesteld, met 0,5 procent ge kort, maar genuanceerd, namelijk van 0,3 tot 0.7 procent. De Eerste Kamer aanvaardde woensdag in meerderheid ook het wetsontwerp waarin wordt voorgesteld de dit jaar in de bouw- c.a.o. verwerkte toeslagen nog niet te laten doorwerken in het minimumloon en de sociale uitkeringen. Zoals gemeld zal nu aan de SER gevraagd worden over de zaak te adviseren alvorens een defintieve beslissing over de doorwerking wordt genomen. Werkgroep voor spreidingsbeleid rijksdiensten DEN HAAG (ANP Mi- nister Beelaerts van Blok land (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft een interdeparte mentale werkgroep voor het spreidingsbeleid van de rijksdiensten ingesteld. De ambtelijke werkgroep staat onder voorzitterschap van mr. M.D. van Wolferen (secretaris-generaal van het ministerie) en heeft tot taak „de minister te adviseren over de algemene beleidslijnen ten aanzien vein de spreiding van rijksdiensten en gesubsidieer de instellingen tegen de ach tergrond van het ruimtelijk en regionaal sociaal-econo misch beleid". De werkgroep zal niet beslis sen over welke rijksdienst waarheen moet. Dat zal de werkgroep „Vestiging rijks diensten" doen, die onlangs al is ingesteld Uitgebreide wolkenzones, waar door perioden met regen voor komen, blijve i het weer in ons land bepalen. Vanuit het zeege bied ten noorden van de Azoren dringen deze slechtweergebie- den regelmatig door tot over West-Europa. In dit gebied is de afgelopen dagen dan ook vrij veel regen gevallen. Daarbij wordt zachte lucht aangevoerd. Boven Noord-Europa hand haaft zich een gebied met hoge barometerstanden. In deze stre ken komt strenge tot zeer stren ge vorst voor. In de omgeving van Moskou vriest het 's nachts ongeveer 20 graden en in Mid den-Finland dalen de tempera turen op sommige plaatsen tot 35 graden onder nul. Een zone met temperaturen rond het vriespunt en plaatse lijk sneeuwval, die gisteren vlak ten noorden van ons land lag, is tijdelijk wat terug gedrongen tot Midden-Denemarken en het noorden van de DDR. Vooruitzichten voor zaterdag: Plaatselijk neerslag. Geleidelijk kouder met vooral in het noorden lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 3. Min. temp omstreeks 0 gr. Max. temp omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kan op een geheel droog etmaal 50 procent. Luchttv R'dam Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Barcelona Klagenfurt Kopenhagen Op Oudejaarsavond ging hij even langs zijn moeder om op slag van twaalven de beste wensen af te geven. Dat deed ie als kind al. Voordat hij naar buiten mocht om de rotjes aan te steken, moesten altijd eerst zijn ouders worden gekust, die vóór het buffet in de achterkamer stonden. Ze hadden altijd tranen in hun ogen, meende hij zich nu opeens te herinneren. En zijn vader zei dan; „Zet de radio even af jongens. Ik wil jullie wat zeggen". Het was elk jaar hetzelfde, wat hij zei. Een soort inventarisatierapport van de mensen, die oudjaar wél en oudjaar net niet meer hadden gehaald. Hij noemde eerst de ontslapenen op en zei het te betreuren, dat hij ze niet meer kon opbellen om ze een gelukkig nieuwjaar te wensen. Soms waren er jaren bij, waarin er duchtig met de zeis was gewerkt. Als zijn vader dan de mensen had nagelopen, die er niet meer waren, had moeder er altijd nog wel een paar die hij over het hoofd had gezien. „Je vergeet tante Neel", zei ze dan, „die is in februari niet meer uit de narcose gekomen". Als buiten de klokken alweer zwegen en de laatste gillende keukenmeiden op hun buik over het asfalt gleden, pakte zijn vader de hand van zijn vrouw en zei met zacht trillende lip: ..Maar wat zeur ik nou. Ik ben toch zeker gelukkig. Ik heb jullie, mijn kinderen. En ik heb moeder". Hij noemde zijn vrouw al moeder, sinds haar haarwas gaan grijzen en ze bij de trap altijd zei: „Ga jij maar vast vooruit Ernst. Ik kom wel". Vanaf dat moment had ze hem meer herinnerd aan zijn eigen moeder dan aan de vrouw die hij 34 jaar geleden had getrouwd. Toen zijn vader was gestorven, ging hij voortaan elk jaar naar zijn ouderlijk huis om zijn moeder te omhelzen. Hij dronk dan de hele dag geen druppel, want hij wist dat ze er niet van hield. Eén keer had hij het vergeten: nonchalance; onderweg was hij door een vriend een café binnengepraat en toen hij pas tegen elven hijgend aanbelde, stond zijn moeder boven aan de trap met tranen in de ogen. 2e had alleen maar gezegd: „Jongen, dat moet je toch niet doen. Waarom doe je dat nou?" Hij had met een milde blik naar haar gekeken. Zo boven aan de trap leek ze nog wat, ofschoon hij duidelijk zag, dat ze weer kleiner was dan vorig jaar. Wat was dat voor een duivelse streek van de natuur om ouder wordende mensen alsmaar te laten krimpen als slechte katoen? Hij moest zich bukken om haar te kunnen kussen. Ze had op dat moment de drank geroken, want alleen haar ogen waren wat achteruit gegaan. Het was hem sindsdien nooit meer gebeurd. Ook nu niet. Hij had zijn tanden gepoetst en achteraf ook nog met mondwater gegorgeld. Nadat hij had gebeld, zag hij het gele licht in de gang aangaan. Hij liep naar binnen en hoorde de stem van zijn moeder: „Ben jij het Henk? Wat ben je weer laat". ..Ik had een afspraak", zei hij, „die kon ik onmogelijk verzetten". In de kamer was niets veranderd. Het portret van zijn vader stond nu alleen op het buffet. „Komen Annie en Kees niet?", vroeg hij. Ze schudde haar grijze hoofd. „Kees moest voor de zaak naar Luxemburg", zei ze zacht, „en nu is Annie naar d'r eigen ouders. Zonder Kees is ze toch maar een vreemde". Hij knikte. Die middag had hij Kees nog om vijf uur in de stad zien lopen. Of gingen er nog zo laat treinen naar Luxemburg? Ze zaten bij de haard en luisterden naar de radio. Er was een humorist bezig, die van uitzonderlijk dik hout een plank voor Menten zaagde. „Waarom lachen die mensen nou zo?", vroeg zijn moeder, „wie is Menten eigenlijk". Ze had zich nooit zo geinteresseerd voor het leven buiten haar huis. Je moet tegenwoordig ook wel bar veel weten om nog te kunnen lachen. .Menten is een oorlogsmisdadiger", legde hij uit, „en die hebben ze opeens vrijgelaten" „Nou, dan zit zijn straf er blijkbaar op", meende ze, „ik vind 33 jaar nog een hele hoop". „Stil nou moeder", riep hij, „ik hoor niks". Hij zag haar naar de radio gaan en de knop omdraaien. „Allemaal flauwekul", zei ze, „dat is toch niks voor Oudejaar. Hij moet nou niet denken, dat ie Buziau is". Ze liep naar het buffet en lepelde twee glazen vol met rode bowl. „Ik heb maar bowl gemaakt", zei ze. „daar hield je als kindal zo van". HijHipn de grote, weke vruchten bijna niet door zijn keel krijgen. Toen de klok twaalf sloeg, stond hij op en kuste hij zijn moeder. „Gelukkig Nieuwjaar moeder", zei hij en dat meende hij. Ze knikte en zei: „Doe de radio eens aan. Misschien komt er een mooie spreker". Op dat moment had hij even het idee. dat zijn vader hem vanuit de portretlijst op het buffet hoofdschuddend aankeek. Het duurde een fractie van een seconde, toen zag hij weer duidelijk, dat hij met zijn moeder alleen in de kamer was. Ze hadden elkaar nu wel alles gezegd. Zwijgend luisterden ze naar de dagsluiter.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9