Fluks mag geen problemen geven 'een loon naar werken voor Cleijn Duin Bisschop gunde dichtgrage !ohn Visser alle lof 1 i 11 na en; iat ik gisteren nou een telefoontje hebben ontvangen ran John Visser. John Visser uit Katwijk aan Zee; zeer »eborgen op de tweede verdieping van een flatgebouw in Ie Hoornes; een opeengepakte samenleving, waarvan ileehts de bovenste etages uitzicht op zee bieden. John eg me of hij niet iets voor de rubriek zou kunnen zijn. telefoonverbinding was slecht, maar de gespreksflar- Jen boden me enigszins uitzicht op een interessante mtmoeting. Daar was ik dan. In de barokke huiskamer lie zowat alle stijlen in zich herbergde. Zonder uitzicht op ee, maar wel met een bijna oneindige kijk op poëtische [rutsels die in een map op m'n schoot kwamen te liggen, fn de kantlijn, op de linker armsteun, lag John's isitekaartje. Ik ben het kwijt nu, maar nog precies weet c wat erop stond: John Visser (met Vis in een visvignet jevat), internationaal Troebel Water Periscoopnist, levensweg Dichter, Cartoonist, Tekstschrijver. Onder zijn werkstukken staat meestal: van 8 tot 9 en na 18.00 uur. Ik ken nog meer mensen, die ook bindingen via tijdslimieten proberen stand te houden. olin Visser is een levens- stenaar, die met het ijm één van zijn liefhebbe nen onderhoudt. Niet inmiddelijk een zondags- ichter, want hij kan ijmen en dichten zonder ijn hemd te lichten. Dat iat de hele week door. ijn vrouw staat halve lagen in ons winkeltje lat heb ik haar maar ideau gedaan op de iluisweg. Dat is een zaakje ip het gebied van plastic schuimrubber, met ihilderijtjes en wat ,,an- iek". John zelf is zowat de aan het dichten, 'roeger maakte hij ook ïhildenjtjes, maar daar leeft hij nou geen tijd leer voor; „nee, meneer, it red ik niet meer. Mor- moet ik ook nog bellen laar Son ja Barend. Ik ben [een Vara-man, maar ze 'eten me te vinden. En ik -aag". John Visser van huisuit protestant, in één van zijn wel doorvoede klappers ligt een brief (vijf keer gecopieerd) van „meneer Simonis", de monseigneur uit Rotterdam, die hem bedankte voor het gevoelige en doordachte gedicht dat John geschre ven had na het overlijden van paus Johannes Paulus I: „ik vond die man een vriend voor alle mensen in het algemeen", zegt dicht grage John. Op een grote kooi zaten Aidi en Aido, twee valkpar kieten. Ze zijn John's „kinderen" en slapen en eten in het „restaurant", zoals hij de kooi noemt, en brengen verder de dag, ook slapend, door op het „dak terras". Ze kunnen 20 jaar worden en Aido (mevrouw Visser heet Aida) is al op de helft. Aidi en Aido hebben beide een kuifje. Ze keken even de niet aanwezige kat uit de boom en doken toen met de kopjes in de veren: „Aido wil vanavond weer naar een tee vee-f. lm kij ken", veronderstelde John Visser met kennis van zaken. Toen kreeg ik John's eigen levensbeschrijving op schoot; helemaal in dicht vorm, in zondagsvorm althans. Enkele zinssneden daaruit: „Als jongen maak te ik reeds gedichten en verhalen. Maar omdat ik uit een groot gezin kwam moest ik al vroeg gaan werken om de huiselijke molen goed te laten malen. Ik maak gedichten, onder andere van humor, huwelij ken, jubileums, levenswe gen en al wat er verder is. Zo lang het maar mooie franje in het toch al sombe re leven het als troost bedekt als vernis. Dan kun je best even de wenkbrauwen fronsen, maar het is toch maar mooi het geval, dat John Visser reacties en dankbrieven krijgt uit het hele land voor geleverd werk. Omroep- maatschappijen en stevig gefundeerde landelijke ochtendbladen blijven daarbij niet achter: „zodra ik een artikel of een ander ding wat opmerkzaam is zie, dan dwaalt er in mijn gedachten daarover reeds een rapsodie.Dan is er nauwelijks een rubriek schrijver te vinden zelfs de KLM betuigde haar medeleven die deze ontboezemingen met enige laatdunk bejegent. Alleen een stylistisch maandblad bedankte voor de eer van Vissers' literaire altaren. John was als ketelbink al de pieneut. Hij voer dan wel op den brode bij de KNSM en belandde daarbij al vroegtijdig op wereld- en Op mijn omwegen door stad en land Kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. levenszeeën, maar midden op de oceaan zat hij vaak aan dek te luisteren naar het geluid van de scheeps schroef; „door de deiningen zat daar dan een melodie in en dan floot of neuriede ik mee. Daar heb ik m'n sambaballen, kleine ballen overigens, van over gehou den. Op gezellige avonden neem ik die nog mee, tegen de wil van mijn vrouw, want die vindt dat het dan veel te laat wordt. Maar dan rammel ik de maat op de muziek van het orkest. Ik denk terug aan boord van die schepen; toen maakte ik gedichten op het nieuws dat de marconist wereldkundig maakte. Het zijn duizenden van die dingen geworden, m'n boeken zitten vol: voor bruiloften, voor overlijden (droevige), voor geboorten (heel kleine, maar ik heb een hekel aan kleine ge dichten), voor partijen en Sint Nicolaasfeesten, zeg maar voor feestelijke en nare zaken. Ik lach en ik huil mee". De laatste paar jaar is het een beetje uit de fijngevoe lige klauwen gelopen. Men gaat naar John: joh, maak iets voor meDat kost dan een tientje en klaar is de zaak.John kamt voor de foto's z'n vrij lange haren die nog niet als manen langs de slapen willen vallen. Hij praat ook vrij onduidelijk; grammati cale onjuistheden worden achter een wier van vlotte passages gecamoufleerd. In zijn winkeltje met commer ciële dingen staan tientallen teksten van eigen hand. Zoals bij de voorraad Perspex in de etalage: „wacht niet op het geluk, u leeft.„En dat betekent heel veel", voegt John me tersluiks toe. Het gaat maar door, elke dag. John Visser is niet meer te stuiten. „Zodra ik wat zie, héb ik het weer. Vandaag, na de Tweede Kerstdag, heb ik een ge dicht van het klad afge maakt. Het ging over de Boot-Vluchtelingen..ze leefden al lang meer en meer onder grote dwinge landij. In een Vietname- sche, Thailandse, Maleisi sche stad, dorp of negorij- En dan was er een schip, dat luisterde naar een naam, ongeveer als Foey Yong Hay, een „oud passagiersschip, vol geladen met vluchtelingen passa giers met de vrijheidsbede op hun door de zon, honger en dorst stuk gegaande lip". Door en door. Spreuk en ook, worden geflam beerd bij het sobere lichtje dat John in nachtelijke uren ontsteekt: „maar NfAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 PAGINA 5 John Visser: „Ik lach en huil mee' regent het, broekje of hemdje nat, kachel uit, droogmachien vreet kilo watt". Wat is een kind achter de kinderwagen?: „een douwwurm.Een windje van dominee Spel berg? „Vrije geluiden. T roebel-water-periscopist Visser. Troebel water, omdat hij ook soms in de politiek duikt. Dan valt er helemaal geen touw meer aan vast te knopen. John is nu 57 jaar oud, maar hij blijft z'n periscoop in de aanslag houden, hij zoekt vlak boven de oppervlakte. Behalve dat, hij is ook nog gek op klokken en op dingen die iets met verlich ting te maken hebben. Zo demonstreerde hij voor mij een koperen lantaarn en lampjes met roze kapjes, waarvan één bolletje wei gerde. Er kwam ook een enorme console van brons op tafel. Daar had eens bovenop een engel gestaan, althans een bronzen bac chante met een druiventros in de rechterhand. Die was vervangen door een 25 watt lampje, en daaronder schoof John een uurwerkje in het brons: „goed hè?" „Een dag zou eigenlijk honderd uren moeten hebben in plaats van 24", zei John dapper, maar na een stuk of vijf Beerenbur- gers kan-ie ook geen kant meer uit. Dat doet John ook niet: „hooguit twee borreltjes per dag, 's nachts is de drank er niet bij. Zo werk ik het vruchtbaarst; lekker stil om me heen, dan kan ik denken wat ik wil, bij een klein lampje. Ik heb geen tijd, dat ik een krant lees. Ik ga nooit uit, zit 't liefst achter m'n typema chientje. Hup, daar gaat er weer eentje, een gedicht dus; zó bij de stapel...". „Als het belangrijk is, zoals met die boot-vluchtelingen, zet ik het eerst in klad, omdat we allemaal mensen zijn". John is nu van plan een gedicht te maken over Hansweert-Oost, dat vol gens de krant van novem ber van de kaart dreigt te Op mijn beurt denk ik dan: „een kniesoor die daar over peinst; 't is beter dat je grijnst. De elend' komt zelfs door een sprietje, drink liever je zoete troost door een plastieken rietje". Zou John werkelijk Hans weert-Oost van de onder gang kunnen redden9 Spring, spring is m the air; geloof 't maar, ze is nog verdwijnen". En over de Keukenhof, af te drukken in zeven talen, v>aar iede reen komt en kijkt en gelijk is aan elkaar, zonder haat en nijd; maar als ze weer buiten staan na afloop is het weer dat oude Liedje. IiulsNS glit •midi irie ^LAND-COACH "IET WEERHEIM: brai dels id :r te [r, aat iwonf (Van onze korfbalmedewerker) IDEN Op papier lijkt de uitslag van het voor xdag op het programma staande streekduel :n Fluks en Ons Eiland al vast te staan. Het in de klassering tussen deze tweede klassers groot. Fluks vecht tegen degradatie ijl Ons Eiland volop meedoet in de strijd om Eiland-coach Piet Weerheim is dan ook vol „Iedere tegenstander wordt bij ons hoog [eslagen, maar Fluks moet toch geen problemen Zelfs niet nu twee van zijn basisspelers, dje f>nne van der Steen en Wim Nijenhuis, wegens Hetfantie afwezig zijn. Weerheim maakt nu dankbaar :e stinnk van zijn grote selectie, waarin qua spelsterk- nasl^een grote verschillen voorkomen. „Tegen KOAG Don-fben we afgelopen zaterdag wel bewezen dat het onoverkomelijke problemen geeft als we met ;f nd t{ invaller:, spelen". Invaller Nan Deegenaars weerde zich zaterdag inderdaad uitstekend. Zijn drie treffers zorgden mede voor de ruime 115 overwinning die Ons Eiland op KOAG behaalde. Maar ook toen Nan Deegenaars tien minuten voor tijd werd vervangen door Huib Hasselbach bleef Ohs Eiland normaal draaien. „We wilden Deegenaars sparen voor het tweede, daar knalde hij er nog vier in. Ik heb vier wisselspelers langs de kant, dus waarom maak je er geen gebruik van? De routine die bijvoorbeeld wordt ingebracht door Nan en Cobie Deegenaars is noodzakelijk gebleken". Kopgroep De competitie in de tweede klasse A, waar Ons Eiland en Fluks in uitkomen, heeft dit seizoen een erg vreemd verloop. Na vijf wedstrijddagen is een brede kopgroep ontstaan met naast Ons Eiland ook Kinderdijk, NIO en De Meervogels. Het onderling verschil bedraagt maximaal slechts een punt. Ook de twee hierop volgende ploegen zijn nog niet volledig kansloos, doordat het leidende viertal nogal wat steken liet vallen. Fluks lijkt het kind van de rekening te gaan worden. De Noordwijk- se debutant profiteerde slechts minimaal van de fouten van de koplopers en verloor tevens van de twee middenmoters. Alleen werd in eigen huis tegen Kinderdijk een gelijkspel behaald. Nu was coach Cees Zuurmond bij de aanvang van deze competitie al niet zo optinüstisch. „We zullen met KOAG en DES moeten strijden om de laatste plaats. Misschien dat we in eigen huis nog voor verrassingen kunnen zorgen". Afgezien van het gelijke spel tegen Kinder dijk bleven de verrassingen tot nu toe uit zodat Fluks op een troosteloze laatste plaats prijkt. Mis schien dat FluksOns Eiland de tweede stunt gaat worden? Programma voor de Leidse regio: Zaterdag: De AlgemeneHKC, 16.15 uur 5—Meihal, TOP—Terheijden, 19.00 uur Wasbeek; Fluks—Ons Eiland, 15.10 uur Northgo; Pernix—DKC, 18.45 uur 5Meihal. Zondag: geen programma. Standen microkorfbalcompetitie: Overgangsklasse C Samos 612, Die Haghe 612, GKV (G) 66, Rust Roest 6—5. PSV 6-5, Fides Pacta 6—5, SOS 6—2, Geldrop 61. Overgangsklasse D HKC 6—10, KVS 6—9, Trekvogels 6—8. Achilles 6—7, De Danaïden 67, Sperwers 64, De Algemene 63, DEVD 6-0. ZuidWest IB Het Zuiden 6—12, TOP 6—8, Ready 6—3, Zuiderkwar tier 68, OSCR 65, Terheijden 65, Quick 62, Crescendo 60. Zuid West II A NIO 68, Meervogels 57, Kinderdijk 56, Ons Eiland 5—6, DES 5—1, KOAG 5—4, Fluks 5—1 Zuid West II B Pernix 5—8, DKC 5—8, WION 6—7, Merwic 5—6, KVR 5-3. DKV 4—1, ODO (D) 5—1. Zuid West III D Fiks 510, Phoenix 65, Dubbel Zes 55, De Zwervers 5—5, GKV (D.H.) 5—1, DVS '69 5-4, ALO 5—2. Rijndelfland I SEV 59, Warmond 56, Velocitas 56, Hoekse SV 5—5, Madjoe 5—1. De Raven 5—3, KNS 4—1 Rijndelfland II Dijkvogels 59, ONDO 46, Hou Stand 45, Tempo 5—5, GDS 44, Emma 51Noorderkwartier 40. sn) Van onze sportredactie ITWLJK Glasbergen de Best ver- ^®"Jïg Cleijn. Duin met 7-3. Een uitslag doet vermoeden dat Glasbergen inig moeite had met de Katwijkers. lts is echter minder waar, Cleijn Duin ieerste de wedstrijd en drong Glas- ;en met de rug tegen de muur. Een echter hadden de Rijnsburgers x onder de knie, kansen benutten. daarbij een uitstekend keepende de Mooy, hij stopte twee strafschop- en de overwinning van Glasbergen otendeels verklaard. [wedstrijd, die wegens ontbreken van J scheidsrechter een half uur te laat aar r0n' was nog geen ^rie minuten ou^ Anne Ouwersloot na een combinatie Cor Vreugdenhil, Glasbergen op Xsprong zette. Cleijn Duin was daar na de dominerende ploeg maar drukte dat overwicht niet in doelpunten uit. Vlak voor rust maakte Wim Haasnoot hands en de zeer consequent leidende scheids rechter Ladan, hij zou de bal daarna nog vier keer op de stip leggen, kende Glasbergen een strafschop toe. Anne Ouwersloot maakte geen fout en scoorde 2-0. Een overtreding van Sam de Mooy tegen Ron Kamphues gaf Huig Schaap de gelegenheid om Cleijn Duin in de tweede helft vanaf de stip wat dichter bij Glas bergen te brengen. De Mooy dacht daar echter anders over en ranselde de bal uit zijn doel. Ouwersloot daarentegen benutte vervolgens wel een strafschop en Piet Haasnoot maakte Glasbergens' vierde doelpunt. Huig Schaap scoorde 1-4 maar in dezelfde minuut hield Henk de Mooy Glasbergen op veilige afstand met een vijfde Rijnsburgse treffer. Cleijn Duin bleef ondanks de grote achterstand het doel van de Mooy bestoken. Nadat Wim Guyt de bal op de paal had gescho ten was hij een minuut later toch succes vol. Huig Schaap benutte een strafschop en zo werd het verschil tussen de twee ploegen teruggebracht tot twee treffers. De offensieve daden van Cleijn leken uiteindelijk toch nog resultaat te gaan opleveren. Belangrijk moment in dit duel was de derde strafschop voor Cleijn Duin, Kamphues schoot in en andermaal was De Mooy op zijn post. De Katwijkers waren verslagen en via twee uitvallen van Piet Haasnoot en Wil Groenendijk liep Glasbergen uit naar een toch wel geflatteerde 3-7 overwinning. Uitslag/stand hoofdklasse: inhaalwed strijd Cleijn Duin-Glasbergen de Best 3-7. 1 Sanitair Sjardin 9 7 0 2 14 41-17 2 Glasbergen de Best 9 7 0 2 14 3 Godyla VT 9 6 1 2 13 37-18 4 Van der Plas BMW 9 6 0 3 12 5 Swift 't Winkeltje 9 5 0 4 10 33-30 6 Landwer JMB 9 4 0 5 8 28-33 7 EKL Boys 9 2 3 4 7 28-29 8 Oegstgeest 9 2 1 6 5 29-37 9 Cleijn Duin 9 2 0 7 4 22-39 10 Van Gerven de Jong 9 117 3 13-43 Topscorers: 1 Piet Haasnoot (Glasbergen de Best) (+2) 21; 2 Frans Sjardijn (EKL Boys) 16; 2 Gé Perfors (Oegstgeest) 13; 4 Henny Zoet (Landwer JMB) 12. Doelman Sam de Mooy van Glasbergen onderstreepte zijn goede vorm door in de wedstrijd tegen Cleijn Duin twee strafschoppen te stoppen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5