Ingrijpende reconstructie doorgaande route Woubrugge Katholieken worden gediscrimineerd op Oosterbegraafplaats Verkleining provincies alleen maar schadelijk voor agrarische belangen Sportieve jaarwisseling Leidse regio REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 PAGIN/j" UITVOERING KOST NEGEN MILJOEN GULDEN WOUBRUGGE De reconstructie van de ter tiaire weg 20, de veelvuldig gebruikte sluiproute van Leiden naar Alphen door Woubrugge, wordt momenteel stevig onder handen genomen. In totaal wordt negen miljoen gulden besteed om de weg te verbeteren en de verkeerssituatie, vooral voor fietsers en bromfietsers, veiliger temaken. Reconstructie van de weg was noodzakelijk, omdat de weg niet berekend was op het veelvuldi ge gebruik door verkeer dat de Hoge Rijndijk ontwijkt. Vooral het wegdek ten oosten van het dorp verkeerde al jaren in een deplorabele staat en de fietsers waren maar al te vaak aan de grillen van voorbijflitsende automobilisten over geleverd, omdat zij gebruik moesten maken van de rijbaan. Er komt nu drastische verbetering in de situatie. Ten oosten van het dorp komt langs de z.g. Kruisweg een parallelweg naar de Herenweg (Leiden-Alphen). Ook wordt de Kruisweg verbe terd en verbreed. Het heeft overigens wel wat voeten in de aarde gehad om de gronden te verwerven, maar deze zaak is gelukkig al enige tijd rond. Ten westen van het dorp komt ook een belangrijke verbetering. Vrij van de weg, die hier Kerkweg heet, komt een fietspad richting Ofwegen, zodat de veiligheid van de fietser ook hier belangrijk wordt opgevoerd. Om de verbetering van de T 20 zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen, dienen binnen de gemeente twee kruispunten te worden verbeterd. De grootste veranderingen zijn in petto voor het kruispunt Boddens Hosangweg/Kruisweg. Het kruispunt wordt vergroot en er zullen verkeer slichten worden geplaatst. Aan de andere kant van de brug zijn de veranderingen lang niet zo ingrijpend, maar een bescheiden verbetering zit er wel in. De brug over de Woudwetering diende in het grote geheel ook te worden aangepakt. De faciliteiten voor de fietsers zijn vooral in het spitsuur onvoldoende gebleken. Verbreding van de brug zal hierin verbetering moeten brengen. Verbetering van de T 20 is voor het verkeer natuurlijk een prettige zaak. De medaille heeft echter ook een andere zijde. Op diverse fronten wordt gevreesd, dat meer sluipverkeer door Woubrugge zal razen, omdat deze route dan zoveel verbeterd is. Met de hieraan gepaard gaande herrie van de Kerkweg is intussen al rekening gehouden. Om de geluidsoverlast voor de nieuwe woningen in het plan Woubrugge Zuid-West binnen de perken te houden is langs de weg een geluidswal van ongeveer 1 meter hoog geplant en nu maar hopen, dat dat voldoen de is. Bloembollen heffingen PVS zijn rechtsgeldig DEN HAAG De verordenin gen van het Produktschap Voor Siergewassen inzake verschil lende heffingen op bloembollen voor het oogstjaar 1977/78 zijn rechtsgeldig. Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft het beroep, dat een bloem- bollenbedrijf ertegen had inge steld, verworpen. De bedrijven konden het hef- fingsgeld op een door een com missie uit de organisaties be heerde rekening storten. Zou de uitspraak in het nadeel van het produktschap zijn uitgevallen, dan hadden de bedrijven hun geld terug kunnen krijgen. De cautierekening was namelijk niet vatbaar voor eventuele aan spraken op het produktschaps- vermogen. Gedurende de tweede helft van het oogstjaar, dus het eerste halfjaar 1978, zijn gelden op deze rekening gestort. Het schap kon in die tijd de activitei ten waarvoor de vakheffing is ingesteld wetenschappelijk onderzoek, marktonderzoek, verkoopbevordering, blijven financieren met behulp van een door de rijksoverheid gegaran deerde lening. Zoals eerder gemeld heeft het college een aantal bloembollen- heffingsverordeningen voor de periode 1 juli 1973 tot 1 juli 1977 onverbindend verklaard. Het schap heeft een terugbetalings regeling getroffen voor hen die tegen deze verordeningen in be roep waren gegaan. Burgemeester tegen woonwagenkamp HAZERSWOUDE Burge meester J. ten Heuvelhof vindt dat er reden is dat een Andere gemeente dan Hazerswoude wordt gekozen voor de huisves ting van een woonwagenkamp je. Hij baseert dit op het gege ven, dat Hazerswoude al een aantal jaren een kampje aan de Westzijdeweg heeft. Het Regionaal Woonwagencen trum Gouwsluis heeft twee plaatssuggesties gedaan voor Hazerswoude: ten noorden van het bestemmingsplan ten zuiden van de Katjes weg. Burgemees ter Ten Heuvelhof vindt beide mogelijkheden ongewenst. Hij is tevens van mening dat nie mand zich op het bedrijfsterrein (dat nog moet worden aange legd) wil vestigen, als er een woonwagenkamp (voor twee woonwagens) bij komt. Het kampje aan de Westzijde- weg verrees een jaar of wat geleden, naar werd beweerd voorlopig, na samenspraak van een aantal gemeenten, waaron der Benthuizen, Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn. Het Regionaal Woonwagencentrum Gouwsluis heeft, na overleg met de Provinciale Planologische Dienst, in eerste instantie van een plaatsaanduiding in Koude kerk aan den Rijn afgezien. Deze stuit daar op landschappe lijke problemen. Brand in bollenschuur Een felle uitslaande brand heeft gistermid- gelegd. De vlammen richtten voor een aan- dag een deel van het bloembollenbedrijf zienlijk bedrag schade aan.De brand brak Mens in de buurtschap „De Engel" in de as rond een uur gistermiddag uit in een bol lenschuur waarin zich veel gemakkelijk ont vlambare goederen bevonden. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. Na ander half uur was de vrijwillige brandweer het vuur meester. Er kon voorkomen worden dat het vuur zich naar de belendende pan den verspreidde. Noordwijkerhoutse burgervader heet 14.000ste welkom NOORDWIJKERHOUT Burgemeester Bosma en zijn echtgenote verwelkomden gisteren de 14.000ste inwoner van Noordwijkerhout. De 26 december 's nachts om half één geboren Daniel Daan Ray- mundus Sebastianus Schippers was na de kerstda gen het enige kind, dat door zijn vader bij de burgelijke stand werd aangemeld. ma en zijn vrouw overhandigden namens de gemeente Noordwijkerhout bloemen en een fruitmand aan de ouders en de zus van het feestvarken. Daan zelf ontving een spaarbankboekje met daarop gezet een bedrag van 14 gulden van de gemeente (voor elke inwoner 1 cent). Noordwijkerhout heeft lang moeten wachten op zijn 14.000ste inwoner. In 1967 werd de 13.000ste inge schreven en dus 11 jaar later werd het volgende duizendtal pas gehaald. Hoe traag Noordwijkerhout groeit, ziet men ook aan het inwoneraantal van 1 januari 1978: 13.963, zodat men in 1978 nauwelijks van een groei kan spreken. CDA-RAADSLID HAAK: IN ALPHEN: ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens het vrouwelijke CDA- raadslid Alice Haak-Besseling worden rooms-katholieken „ge discrimineerd" op de Oosterbe graafplaats te Alphen aan den Rijn. Op deze begraafplaats is een gedeelte voor rooms-kath olieken gereserveerd nadat in 1971 de R.K.-begraafplaats ach ter de Bonifatiuskerk gesloten werd. Alice Haak bracht de tenachterstelling van de kath olieken ter sprake tijdens de afsluitende begrotingsbehan deling. Ze zei toen ook dat het college van B. en W. enige maanden na de sluiting van de R.K.-be- graafplaats in 1972 het besluit nam tot „sobere en eenzijdige maatregelen" voor het R.K.-ge- deelte op de Oosterbegraaf plaats. Verbaasd en teleurge steld toonde Alica Haak zich over het feit dat er na zeven jaar van enige uniformiteit geen sprake is. Nadat haar de proble matiek ter ore was gekomen had ze de begraafplats bezocht. Daarover zei ze: „Ik ben toen vreselijk geschrokken op het R.K.-gedeelte een zo groot ver schil met andere graven aan te treffen. Werkelijk een schande lijke zaak". Ze heeft het college verzocht om vooruitlopend op de nieuwe be grafenisverordening van 1956 „zo snel mogelijk" een besluit te nemen die aan de tenachter stelling een eind maakt. „Niets is frustrerender voor de mensen die hun overledene op het kerk hof bezoeken dan te moeten zien hoe een andersdenkende wel een mooie steen met grafrand mag plaatsen en de katholiek niet. Het is zelfs geweest dat er mensen die een plant of iets dergelijks naar hun dierbare overledene wilde brengen, te ruggestuurd moesten worden. Een hoogst onbegrijpelijke en kwalijke zaak", aldus Alice Haak. De verantwoordelijke wethou der D. van Leeuwen heeft in middels toegezegd met spoed te zullen werken aan de van de problematiek. GEWESTELIJKE RAAD LANDBOUWSCHAP DEN HAAG De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap heeft zich tegenover Provincia le Staten van Zuid-Holland kritisch uitgelaten over de plannen voor provinciale en gemeentelij ke herindeling. De raad vindt dat dergelijke plannen pas goed kunnen worden beoordeeld als vaststaat hoe de nieuwe verdeling van taken en bevoegdheden over rijk, provincie en gemeen te gaat worden. Nu dit niet het geval is, kan aan het verzoek van de minister om een mening te geven over zijn plannen slechts onder groot voorbehoud worden voldaan. Na zich te hebben afgevraagd welke belangen gediend zijn met een provinciale schaalverklei ning binnen de randstad, die nu al van drie provincies uit moet worden bestuurd, zegt de Samenvoeging raad in zijn .brief dat de agrarische belangen er in elk geval alleen maar door kunnen worden geschaad. In het bijzonder moet bestuurlijke versnippering van agrarisch samenhangende ge bieden worden ontraden. Daarbij wijst de Raad op het Zuidhollands glasdistrict en op de veenwei- degebieden in het oosten der provincie. Op grond hiervan komt de raad tot de konklusie dat ten minste de gehele B-driehoek, omvattende de gemeenten Berkel, Bergschenhoek en Bleis- wijk, als onderdeel van het Zuidhollands glas district ongedeeld in Zuid-Holland moet worden opgenomen. Om dezelfde reden behoort ook Nieuwerkerk a/d IJssel bij Zuid-Holland en niet bij Rijnmond te worden gevoegd. Het liefst zag de raad voorts het oostelijke veenweidegebied, waaronder het land van Gouda en Woerden, de Krimpenerwaard, de Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden, in zijn geheel in Zuid-Holland opgenomen en niet gedeeltelijk in Rijnmond. Tweedeling Mocht een opdeling van de bestaande provincie niet te voorkomen zijn - de raad erkent dat Rijnmond daarvoor een niet meer weg te denken aanzet vormt - dan moet het maximaal bij eén tweedeling blijven en dan moeten de nieuwe provinciegrenzen ook op agrarische doelmatig heid worden getoetst. Daarbij wijst de raad tevens op het belang van een consistent en in geleidelijke ontwikkeling-zijnd ruimtelijk beleid. Over de gemeentelijke herindeling merkt de raad op dat hierbij geen star minimum inwonertal moet worden gehanteerd, maar erkent overigens wel de noodzaak tot het samenvoegen van be staande mini-gemeenten. Het doel moet daarbij het vormen van sterke plattelandsgemeenten zijn, niet de toevoeging van kleine gemeenten aan stedelijke gebieden. Dit doel kan voorts worden gediend door streeksgewijs samenwerkingsver banden. tussen plattelandsgemeenten te stimule- De raad waarschuwt voor uitholling van de bevoegdheden der gèmeenten en merkt daarbij op: „Wil het streven naar decentralisatie van bestuur inhoud krijgen dan zal de bestuurslaag die het dichtst bij de burger staat, de gemeente, een behoorlijk pakket aan taken en bevoegdhe den dienen te behouden". Basketbal in Lisse .en volleybal in Katwijk KATWIJK/LISSE Basis- en Middelbare scholen hebben kennelijk besloten 1978 sportief te beëindigen. Zowel in Katwijk als in Lisse gingen gisteren sporttoer nooien van start voor respectievelijk 1868 en 1400 deelnemers uit bijna alle gemeen ten van de Duin- en Bollenstreek. Aan het interscholaire Katwijkse toernooi doen ook een aantal scholen uit Rijnsburg mee. Het negende jaarlijkse toernooi be staat in Katwijk dit jaar uit lijnbal, mini- basketbal, dammen, schaken, lijnbal en volleybal. Leerlingen van de zesde klas van de lagere scholen speelden gisteren lijnbal in sporthal Cleyn Duin. Voor de vijfde-klas- sers was er mini-basketbal in de Katwijkse Boorsmazaal. Klas twee van het voortgezet onderwijs opende gisteren een basketbal competitie voor middelbare scholieren. Ook na de jaarwisseling worden er nog wedstrij den gespeeld. In Lisse worden schoolbasketbalkampioen- schappen gehouden waaraan wordt deelge nomen door maar liefst 173 teams van scholen uit de gehele bollenstreek. Gisteren, vandaag en morgen worden de voorrondes gespeeld in de gemeentelijke sporthal van Lisse. Zaterdag 30 januari is de dag van de grote finales. Na afloop van de wedstrij den, die tot rond zes uur duren, heeft de prijsuitreiking plaats. M| Aan strand gevonden zeehond nai Pieterburenj DEN HAAG - Een die woensdagmiddag strand van Kijkduin wei vonden is later die midda een speciaal vliegtuig va^fj tienhoven overgebracht het zeehondencentrum i Groningse Pieterburen- :le< Twee Haagse agenten hirro de zeehond, na een tip va De meisje, uit het water geiler Op het politiebureau in duin hielden zij daarna he lie nat in afwachting van zijn :ee sport naar Zestienhoven ei 'n daar naar Pieterburen. Zweminstuivef in Bollenbad NOODWIJK - De zwemo wijzers van het Noordw 0I Bollenbad houden als een alternatieve wintersport minstuiven" tijdens de ker ije kantie. Elke dag kunne inr kinderen onder deskundiggicl ding ravotten en spelen. Er gelden gereduceerde ljr gangsprijzen. Zij bedragen jongeren tot 18 jaar 1,- voor ouderen 1,50. Deze I gelden alleen op de vo iagen en tijden: 29 de.'j ber, 3 januari en 5 januari 9 tot 15.45 uur, en 28 decen 2 januari en 4 januari va tot 15.45 uur. Het Bollenbad is op nieuwji dag gesloten. ch Inbrekers acti in Noord wijk NOORDWIJK Inbrekre blijken weer eens gebrui c hebben gemaakt van de as zigheid van bewoners tij na de kerstdagen. Aan de Vogelaardreef in Langeveld brachten zij eer zoek aan de woning van bollenkweker. Zij versch. zich toegang door het oper ken van een bijkeukenraan dieven verdwenen met med ming van geluidsapparatui een aantal sieraden. Bij een inbraak in een wo aan de Boekerslootlaan d zochten de daders kastei laden. Alles wees er op, dat hen alleen om geld te doen De buit was echter zeer gei Aan de Beethovenweg dror inbrekers via een w.c.-raam kantoorruimte binnen. Zij ten een bedrag aan onder r buitenlands geld te bema< gen. Waarschijnlijk door kortsluiting Brand in Noordwijks zomerhuis h NOORDWIJK WaarschiA lijk als gevolg van kortsluitjl in de stekker van een glitW-i lamp, ontstond gistermidflj omstreeks kwart over drie j" binnenbrand in een zomerhui Zoutmanstraat U Noordwijk aan Zee. Omwonj den waarschuwden de brai weer en trachten inmiddels uur met emmers water te L De bewoners waren op dat pc ment aan het winkelen. Aamj® kelijk bestond er evenwel t onzekerheid of er nog kindest' in het pand aanwezig waf temeer omdat de kinderwap leeg in het portaal stond. 1 een politiepatrouille de opende, glipte het hondje t>n de familie naar buiten. Hetp merhuis bleek vol rook te sta Brandweerlieden met maslie* op doorzochten de woon-j slaapvertrekken, maar trofl1 niemand aan. Achteraf wt vastgesteld, dat de brand tj twee slachtoffers had gey met name een stel parkietF die door de rook om het lel waren gekomen. Het interil van het zomerhuis en het mei^» lair liep zware brandschade! De brandweer, die binnen ew le minuten ter plaatse u scheen, doofde het vuur sn I Spoor van 1 vernielingen door vandalisnj NOORDWIJK Tijdens Jr kerstnachten hebben een waarschijnlijk aangeschoj vandalen in Noordwijk-BimL, een reeks vernielingen aaiLs richt. L, In de omgeving van de Vinkr€ laan vonden automobilisten op straat geparkeerde wagl terug met afgebroken antenrf®* lampjes bleken verdwenen r( buiten geplaatste kerstbomr lichtmasten werden uitgetnl stukken vlaggemast in uitlal van auto's gestoken, en derga' ke. De politie zoekt naar jf daders van dit onverantwoord lijk gedoe. L

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4