randweer verwacht weer rustige aarwis Leiden bijna een groot gesubsidieerd museum99 VUURWERK 30% VOORDEEL 'onfhct brengt belangen verpleegden in geding Plan Noord haalt fel uit naar gemeente nudsleden stellen vragen over zuydtwuck ÓNDANKS STIJGENDE ERKOOP VAN VUURWERK Veiligheidswenken WOUT BERGERS SPORT LEIDEN Haarlemmerstraat 232 LEIDENAAR GUSSENHOVEN UIT WEDEROM MISNOEGEN AAN GEMEENTERAAD: 3AD LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 PAGINA 3 •EN Het conflict op Znydtwijck is voor Leidse gemeenteraadsleden van de PvdA Joyce Hes en mevr. KL van Dongen om vragen te stellen aan het college b en w. De raadsleden menen dat door het iet op de afdeling bezigheidstherapie de van de verpleegden in Znydtwijck in komen. Zij vragen daarom het college bet bijzonder de wethouder van volksge zondheid, drs. PA Schonte, om in contact te treden met bestuur, directie, personeel en ver pleegden van Zuydtwijck om zich op de hoogte te stellen van de omstandigheden die tot dit conflict hebben geleid. Zoals reeds werd vermeld in de Leidse Courant van 14 december leidde een ernstig arbeidscon flict op de afdeling bezigheidstherapie op Zuydt wijck tot het ontslag van vier van de vijf therapeutes. Na het verschijnen van het krantebe richt werden de vijf therapeutes met onmiddellij ke ingang op non-actief gesteld. De twee raadsle den zeggen hierover: „Het voortijdig op non-ac tief stellen heeft tot gevolg dat de therapeutes hun werk niet hebben kunnen afbouwen. Naast de persoonlijke gevolgen voor de therapeutes komen hier ook de belangen van de verpleegden in het geding". Hoewel Zuydtwijck een partikuliere instelling is menen de dames Hes en Van Dongen dat het belang van personeel en verpleegden binnen een Leidse partikuliere instelling ook de aandacht moet hebben van het college. Zij vragen wethou der Schoute, wanneer hij zich op de hoogte heeft gesteld van hetgeen zich in de verpleeginrichting heeft voorgedaan, hiervan verslag uit te brengen in de commissie Maatschappelijke Aangelegenhe den en Volksgezondheid. ni, wsj va> 1 e (met® sn). rogral erd Antil ws. IW Sugj De Leidse brandweer adviseert de bevolking acht te slaan op de volgende weken: Vlam in de pan (bij het bakken van oliebollen) 1. Slaat de vlam in de pan, niet direct weglopen, maar gasttoevoer afsluiten; 4. Leg eventueel een vochtige dweil op de deksel; 5. Waarschuwing: ga NOOIT met een pan met brandende olie of vet lopen, dit is levensgevaar lijk, evenals blussen met water; 6. Indien u de pan niet kunt blussen, bel dan de brandweer nr. 13.33.33 en doe de ramen en deuren dicht. Te jong voor de knallen, te oud voor "sterretjes" en) iEIDEN De Leidse brandweer verwacht ook ion, itmaal geen jaarwisseling om van in de touwen (t springen. De bevolking van Leiden bezorgt edkine brandweer in tegenstelling tot een heleboel Fernodere steden in het land aan het eind van jaar nauwelijks last. De mentaliteit van lesmoe Leidenaars is volgens de officieren W. larteveld en F. van Oosten, die zich in de stad iet de brandpreventie bezighouden, erg goed x Imé noemen als het gaat om de waakzaamheid ij het afsteken van vuurwerk en het verbran- ^^len van dennebomen. "Niettemin is voorzich- """igheid in deze dagen toch wel geboden, juist mdat we weer een opwaartse lijn bespeuren ji de verkoop van vuurwerk", aldus de heer ■""™<arteveld. ln\ ^aren het verleden jaar nog 15 adressen waar 5 uurwerk mocht worden verkocht, dit jaar zijn .-gjaar nog maar tien vaste verkooppunten van elbe 'ver- "De brandveiligheidsvoorschriften zijn 'lermate streng, dat een winkelier zonder een peciale kluis, waarin het gevaarlijke spul kan morden opgeborgen, zonder meer wordt verho len om aan de massale verkoop van het Aziati- 1.50 |che kruit mee doen", at (olgens de heer Harteveld is vuurwerk het beste Del|? vergelijken met dat soort medicijn, dat op f Arren veilige plaats buiten het bereik van kinderen Svordt gehouden. "We zijn realistisch genoeg om speen te zien, dat de jeugd beneden de 16 jaar fn Ltfotjes op zak heeft, hoewel het strikt genomen over'tiet mag. Maar we zouden als we ons daarmee Stefioesten bezighouden een dagtaak hebben om lie knapen in hun kraag te grijpen. Wat de »n 2^eine kinderen betreft is het natuurlijk wel "feboden dat ouders het vuurwerk verstoppen <nibhn pas met oudjaar de blikken bus met vuurwerk le* 'ejevoorschijn halen. Laten zij hun kinderen alsje- |ds •«blieft een sterretje geven in plaats van een Sonderbus, want de gevolgen zijn soms niet te 1 erfverzien een kleuter een rotje laat aanste ken. Gebruik het liefst geen lucifer bij het 16.05ifsteken van vuurwerk, maar doe dat met de punt van een sigaret. Oppassen na- Ifluurlijk, dat je het rotje niet in je mond steekt de sigaret weggooit, want dat soort vergissin- gen worden ook nog wel eens gemaakt. Enfin, het is allemaal het bekende verhaal, dat we ieder jaar weer moeten vertellen aan de mensen". Speciale aandacht vraagt de brandweer weder om voor de huisdieren in de stad. Als het aan de katten en honden lag zou het nooit nieuwjaar hoeven te worden, want zij worden tegen die tijd stapelgek van de knallen en de in het rond springende zevenklappers. "Houd de dieren binnen, zorg ervoor dat je kat hem niet smeert, want een kat in het nauw maakt rare sprongen. We hebben het meegemaakt, dat een in paniek gebrachte poes met oudjaar iemand had aangevlogen en met zijn nagels de vellen van die man zijn gezicht had getrokken. Sluit de ramen en deuren daarom af, zodat de beesten niet kunnen ontsnappen. Stop ze ook niet in een donker hok, want dan worden ze helemaal krankzinnig". De landen waar het vuurwerk vandaan komt zijn onder meer Japan, Korea en de handelsstaat Hongkong. De Leidse vuurwerkfabriek van De Kat legt zich voornamelijk toe op de distributie van siervuurwerk en verzorgt eveneens de lever ing van 435 kisten vol met feestelijke explosieven uit de genoemde Aziatische landen. De tien centrale verkoopadressen van waaruit vuurwerk wordt geleverd hebben van de gemeente toe stemming gekregen om vandaag, morgen en overmogen het vuurwerk te verkopen. Al deze zaken mogen al vanaf vijf uur 's morgens hun winkeldeur openen. De meeste beginnen evenwel 's morgens om zeven uur met de verkoop. Vuurwerk kan het beste gekocht worden bij een handelaar in goedgekeurd vuurwerk, te herkennen aan een raambiljet "Vuurwerken" roken verboden. Op dit vuurwerk moet een in Nederlands gestelde handleiding staan. Bin nengesmokkeld Aziatisch vuurwerk is misschien wat goedkoper maar veel gevaarlijker, vanwege de slechte kwaliteit. Koop zo min mogelijk knal werk als rotjes, donderbussen, zevenklappers enz. Steek liever siervuurwerk af zoals zonnen, vuurpijlen, gou denregen en zo meer. Zoek een veilige plek voor het afsteken van het vuurwerk, dus uit de buurt De kerstboombranden zullen ook dit jaar weer hoog oplaaien. blijvèn van brandgevaarlijke objecten (hooiber gen, rieten daken, brandbare vloeistoffen enz). Sluit de deuren en ramen van de woning. Bij het afsteken van vuurpijlen altijd eerst de pijlen in de flessen plaatsen, nadat deze half met zand zijn gevuld ert daarna de flessen in de grond zijn gegraven. Zet een bril of zonnebril op bij het afsteken van vuurwerk. Bij het afsteken is het beter geen lucifer te gebruiken, maar een gloeiende sigaar of sigaret en het vuurwerk niet in de hand houden maar op de grond leggen. Rotjes die niet afgaan zijn echt levensgevaarlijk als ze opnieuw worden aangestoken. De rotjes niet op straat gooien maar vernietigen door ze bijvoorbeeld in het water te gooien, dit om te voorkomen dat kinderen op 1 januari deze rotjes gaan zoeken. Steek geen vuurwerk in zakken, maar bewaar het in een blikken trommel. Houdt kleine kinderen en ook huisdieren binnen. Gooi nooit vuurwerk naar andere personen of dieren. Steek nooit fakkels of Bengaals vuur in huis aan. 'LOK verbuist De Lok, de school voor soeiaal-afogiscbe beroepen, verhuist "««"Hap 8 januari naar een nieuw schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat 18c in Leiden. Voorlopig is de school te bereiken op telefoonnummer 071-763211. Het nieuwe schoolgebouw is vanaf station Leiden te bereiken met de stadsbussen lijn 15 en 16. Kraakactie Oranjegracbt De Leidse Kraakbond heeft in de afgelopen dagen een kraakactie uitgevoerd aan de Oranjegracht. De Kraakbond zegt in een persbericht de Oranjegracht en omgeving een „ware goudmijn voor woningzoekenden" te vinden. Volgens de bond staat een vierde deel van de dertig huizen van de Leidse Woning Stichting al meer dan een jaar leeg. De Kooiklok In het wijkblad De Kooiklok voor de Wijk De Kooi valt te lezen in de rubriek „Wist u dat Leiden al weer een paar maanden een nieuwe gemeente raad heeft? meer dan dertig procent van de raadsleden in de Merenwi jk woont? zij daar hoe langer hoe meer al dan niet gebruikte tunnels aanleggen? ons nog steeds dat éne tunneltje niet gegund wordt? Buurthuis Het Mierennest Het buurthuis Het Mierennest aan de Morsweg 59 in Leiden heeft in de periode van 2 tot en met 5 januari een aantal activiteiten op het programma ter gelegenheid van de kerstvakantie voor scholieren. Op dinsdag 2 januari heeft men van half drie tot half vier beslag gelegd op het zwembad De Overdekte (kosten: één gulden); om zeven uur 's avonds is er een nieuwjaarsreceptie in het buurthuis. Het programma van woensdag meldt voor 's middags tekenfilms voor de jeugd tot acht jaar en vanaf half drie voor kinderen tot twaalf jaar een western. Donderdag staat 's middags een bejaardensoos op de agenda alsmede enkele activiteiten voor tieners. Vrijdag 5 januari wordt 's middags een play-back festival gehouden voor kinderen tot twaalf jaar. De eerste prijs is een taart. Residentie-Orkest Hans Vonk, de binnenkort officieel te benoemen opvolger van dirigent Ferdinant Leitner van het Residentie-Orkest geeft zaterdag 13 januari een uitvoering in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het programma voor het concert meldt voor de pauze het celloconcert in D van Haydn met de cellist Wolfgang Boettcher als solist en na de pauze de zesde symfonie van Bruckner. LEIDEN Het wijkcomité Plan Noord doet in een boze brief aan de gemeenteraad een felle aanval op gemeenteambtenaren. In het bijzonder trekt het comité fel van leer tegen de heer Lek en de heer Ackse. De heer Lek ontkent dat er afspraken zijn gemaakt tijdens een bewonersvergadering over de renovatie van LWS-woningen in de van Hoogendorpstraat en omdat er geen verslag of notulen zijn gemaakt van die vergadering kunnen de bewoners niets bewijzen. De heer Ackse wordt ervan beschul digd een rapport van de LWS over dit onderwerp een half jaar op zijn bureau te hebben gelaten om het vervolgens door te sturen. „Van dit soort ambtenaren zijn er veel te veel en daarom komen wij nooit een stap verder", aldus het wijkcomité. Volgens de brief van het wijkco mité staan de woningen in de van Hoogendorpstraat bloot aan verrotting als gevolg van een te hoge grondwaterstand. Op de bewonersvergadering van 7 maart 1974 was, zo zegt het comité, de verbetering van de grondwaterstand als voor waarde genoemd voor de reno vatie. De toenmalige wethouder Ham zegde de bewoners toe dat de gemeente door middel van een rioleringsplan de proble men zou zijn op te lossen. De heer Lek was hierbij aanwezig, maar zegt dat zo'n toezegging nooit gedaan kan zijn. De wo ningen zijn wel gerenoveerd maar door de hoge waterstand onder de vloeren schijnt de verrotting snel om zich heen te grijpen. In het begin van dit jaar richtte de LWS zich met een uitgebreid rapport tot de ge meente Leiden. Dit rapport is volgens het wijkcomité een half jaar op het bureau van ambte naar Ackse blijven liggen en moet nu bij Gemeentewerken liggen. In ieder geval heeft het rapport de bewoners niet ge baat Het wijkcomité richt zich daar om nu maar tot de gemeente raad. Zij dringt aan op het nemen van snelle beslissingen inzake de grondwaterregeling, maar vooral legt het comité de nadruk op maatregelen die het geloof aan inspraak kunnen herstellen. Het goedkoopste adres door eigen China-import Verkoop vanaf donderdag ('s morgens) 7 uur linderdoor kerstbomen 19™ IIDEN De Leidse politie ft het afgelopen etmaal el wat klachten binnenge- ;en over opeenhopingen kerstbomen. De kerstbo- i worden door de Leidse d alvast verzameld om ze it Oudejaar vlam te doen ;1 Leidenaars ondervinden Ier van deze verzamelwoe- De bomen worden vaak midden op de weg bijeenge- gooid. Tevens vrezen velen er nstige overlast als „de fik" in de bomen wordt gestoken om dat vaak met kerstbomen ook andere materialen zoals auto banden in de vlammen sneu velen. Op aanwijzing van om wonenden ruimt de gemeente Reiniging de kerstbomen op. Zij wordt daarin bijgestaan door de politie. De Marebrug, „een frappant staaltje van stadsvervuiling" (Gussenhoven) of een onvervangbaar kunstwerk? LEIDEN „Als het huidige verkeersbe leid nog enige jaren wordt volgehouden is Leiden binnenkort één groot door het Rijk gesubsidieerd museum", aldus ver klaart de Leidenaar George W.M. Gussen hoven in een brief aan de gemeenteraad. „Ik vraag me weieens af wat de door dit beleid veroorzaakte verkeerschaos de maat schappij tezijnertijd gaat kosten, aanne mende dat er vanuit het Stadhuis toch ooit wel weer eens een reëel beleid gevoerd zal worden dat niet alleen de minderheid dient, maar ook en vooral het economische aspect van de stad Leiden", aldus Gussenhoven. „We hebben een verkeerscommissie. Ik zou het liever „de verkeerde commissie" willen noemen, of zo U wilt de „bond van wegver- smallers", die haar vermogen vermoedelijk voor een groot deel bij de paaltjes-industrie heeft ondergebracht", veronderstelt Gus senhoven. „Wat deze commissie heeft uitge broed vervult je af en toe met afgrijzen", aldus de ontgoochelde Leidenaar, die ver volgens een aantal voorbeelden geeft van het door hem geconstateerde wanbeleid. „De Turfmarkt heeft middels paaltjes een vrije strook aan de waterkant gekregen, voor geen mens bruikbaar, misschien ver schijnen er straks rustbankjes voor de watervogels. Het aantal parkeerplaatsen is in ieder geval gereduceerd. Was dit de bedoeling?", vraagt Gussenhoven zich af. Ook het belang van de fietsers verliest de verkeersbewuste Gussenhoven niet uit het oog. „Als twee bussen elkaar- passeren op de Stationsweg sta je angsten uit op de fiets. Een voordeel van deze misgekleunde indeling is dat het Academisch Ziekenhuis vlakbij is. Hetzelfde lot is de fietser in de Oosterkerkstraat beschoren. Toen de wijk gebouwd werd, was er alle ruimte om een apart fietspad aan te leggen". Kritiek is er ook op het beleid inzake de handel en wandel rond de verkeersaders. „De inrit van de Marnixstraat vanaf de Willem de Zwijgerlaan is zo ondeskundig versmald dat als er een bus in wil draaien (waar ik deze week getuige van was) het opgestelde verkeer in de Marnixstraat eerst een 15tal meters achteruit moet alvorens de bus zijn weg kan vervolgen. De Plesman- laan is één van de weinige nog niet verziekte verkeersaders. Daar gaan echter binnen kort alle invoegstroken verdwijnen, waar is dat nu eigenlijk goed voor. De Morssingel zou, aangesloten op de Ples- manlaan het Stationsplein een stuk ontlas ten. Waarom wordt deze mogelijkheid niet benut?", aldus de heer Gussenhoven. De toestand van de Leidse bruggen baart Gussenhoven tenslotte ook de nodige zor gen. „En dan de koehandel Herenpoorts- brug vernieuwen in ruil voor een voetgan- gers-fietsersbrug over het Galgewater. Is het niet erg genoeg dat er al miljoenen zijn besteed aan Hofland en Sumatrabrug voor beperkt verkeersgebruik? Ook het armoedi ge bruggetje bij de Lakenhal kan zo langza merhand wel eens weg, want de Turfmarkt- brug is al drie maanden klaar", aldus Gussenhoven die de gemeenteraad tevens heeft voorzien van een aantal foto's waarop hij constateert dat het met de vervuiling van Leiden (aanplakbiljetten) inmiddels ook behoorlijk uit de hand is gelopen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3