"Eeidae <&owta/nt Tekort aan geld en brood in Iran rit se oudejaarsviering zonder feestneuzen GAT VAN BUNA KWART MILJARD IN BEGROTING-1979 consument wordt pessimistischer •ver economie kaking alleen op Tenerife geëindigd tten' 9 1 CHAOS VERERGERT MET DE DAG Vechtpartij in Rijnsburg VUURWERK Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.VLeiden. Directeur-hoofdredacteur; J. J. Hallewas - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - lementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 28 december 1978,69e jaargang no. 21233 Jaaroverzicht Journaal 1978 De NOS geeft een overzicht van wat het afgelopen jaar aan opvallende nieuwsfeiten heeft opgeleverd op Ned.I om 21.55 uur. Ned.II om 19.05 uur „Hitga la", een „Topp.op" jaarover zicht en om 21.25 uur tweede deel van „Lillie". Nu en dan regen Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost. Tem peraturen van rond 3 graden in het noorden tot ongeveer 7 gra den m het zuiden van het land. Morgen zon: 8.40-16.36. Schev. hoogw.: 2.21 en 14.39. Laagw.: 10.21 en 22.42. i 1DEN Buitenlandse •J iummers die van plan het komende weekeinde Groot-Brittanniê te rei- zullen er goed aan doen tijdig te bezinnen. Blijf thuis, jongens, want het hier toch niets. De pu riteinse stelregel "nooit op een zondag", geldt in Groot- Brittannië immers nog steeds, ook wanneer 31 december op de „dag des Heren" valt. 's Zondags mag je er bijvoor beeld niet dansen in het op enbaar. Disco's, nachtclubs en dans- of feestzalen blijven dan ook dicht. In de kroegen van dit land krijg je 's zon dags nauwelijks de tijd om je dorst te lessen. Een en ander wordt geregeld door een serie antieke wetten, die de Brit iedere zondag een groot deel van zijn wereldse genoegens ontnemen. Braspar tijen waarvoor toegangsgeld gevraagd wordt, zijn verbo den bij een wet van 1780. Hoewel daarvan afgeweken kan worden, geven de autori teiten nooit vergunning om op een zondagavond te dansen tot na middernacht. Voor de Britse oudejaarsa vondviering worden dan ook nergens uitzonderingen ge maakt. Dat is een streep door de rekening van de Schotten, die er doorgaans op oudejaar savond meer werk van maken dan de Engelse of de Welse bevolking. Van „oud m nieuw" vieren heet in Schotland Hogmanay. Er worden enorm veel borrels bij gedronken, met het gevolg dat de doedelzakken die avond nog harder janken dan in normale omstandigheden Iedere Schot, z'n naam waar dig. laat bij deze gelegenheid zijn blote krueen bewonderen, want er wordt lustig gedanst, zodat de zware Schotse rok ken hoog opvliegen. Wat dit jaar niet kan in het openbaar zal uiteraard wel in privékring gebeuren. Toch heeft een groep progressieve Lagerhuisleden nog pogingen gedaan om de beruchte zon dagswet van 1780 modern te laten amenderen, opdat de Schotten kort voor 1978 afge lopen is, nog aan het open baar Hogmanaydansen zou den mogen doen. Die inspanningen zijn gisteren op niets uitgelopen, omdat de Vereniging Tot Eerbiediging van de „Dag des Heeren", ge sticht in 1831, Groot-Brittan niê's belangrijkste pressure- groep blijft. Als u komend weekeinde toch Groot-Brittannië wil bezoeken laat dan uw feestneus thuis. Zondags mag men er zich dan met vertonen; valse neu zen, snorren of baarden zijn dan ook uit den boze. Dat is trouwens de reden waarom de Britse theaters gesloten blijven. Op Schiphol is gis termiddag. voor de eerste maal in de geschiedenis van de nationale luchthaven, een kind gedoopt. Het sacrament werd de dertien dagen oude Susanne Swit- ser in de gebe dsruimte in het stati onsgebouw toegediend door de aalmoezenier van de luchthaven pater J.H. Duin. Vader Switser is in dienst van de KLM. Op de foto kijkt Susannes moe der gespannen toe hoe de meter me vrouw Van Seyen de baby ten doop ïlani (Van een onzer verslaggevers I HAAG De Nederlandse consu lt is pessimistischer geworden over economische omstandigheden. Bij •in oktober door het Centraal Bu- i voor de Statistiek gehouden enqu- verwachtte 55% van de ongeveer duizend ondervraagden, dat de al- ene economische situatie de ko- de twaalf maanden zal verslechte- (in mei 43%). Een ongewijzigde ktie verwacht 25%, en 15% voorziet irerbetering. vrees voor toename van de werk- ïeid is eveneens groter geworden; i 78% (73 in mei) voorziet de ko- de twaalf maanden een een stij- 19%; 62% verwacht dat deze ongewijzigd zal blijven. De animo om thans eigen woningen of huizen voor belegging te kopen is, ver geleken met mei verder afgenomen; 57% vindt het ogenblik eerder ongun stig. De werkloosheid in de negen landen van de EEG is de afgelopen maand met 0,1% afgenomen, maar bedraagt niettemin nog altijd meer dan zes mil joen. De sterkste stijgingen gaven Lu xemburg (7,3%), Ierland (3,4) en West Duitsland (2,8) te zien, de grootste da ling Engeland (2,6) en Frankrijk (1,4). In Nederland nam het aantal werklozen met 0;2% toe tot 208.700. In de periode juni tot en met oktober is de industriële produktie in ons land ruim 4% hogert geweest dan in dezelfde periode vorig jaar. Barricades in de straten van Teheran vatten vlam en verhinderen elke doorgang voor het ver keer. Zodra militairen de obstakels hebben opge ruimd. worden er weer nieuwe opgeworpen. TEHERAN (Rtr/UPI) De algemene chaos in Iran verergert met de dag. Vandaag zijn in Teheran de banken niet opengegaan, omdat er niet genoeg geld in kas was en ook van wege het feit dat steeds meer bankpersoneel in staking is. Op veel plaatsen zijn kluizen geplunderd en bankgebouwen in brand gesto ken. Door het tekort aan olieprodukten dreigt op veel plaatsen de broodvoorziening in ge vaar te komen. De stakers in de olieindustrie reageren niet op de voortdurende radio-oproe pen om weer aan het werk te gaan. Ook van morgen deden zich in de hoofdstad weer rel len voor, nadat gisteren vier mensen waren omgekomen, toen tijdens een grote begrafe nisplechtigheid militairen de stoet onder vuur namen. De begrafenis van de dinsdag doodgeschoten hoogleraar, die had deelgenomen aan de be zetting van het ministerie van onderwijs, was uitgelopen op de zoveelste demonstratie tegen de sjah. Aangenomen wordt dat het vuur op de stoet geopend werd, omdat de militairen in de veronderstelling verkeerden dat de solda ten die de stoet begeleidden, zich bij de de monstranten hadden aangesloten. De militairen hebben van Teheran een vesting gemaakt, waar straten zijn geblokkeerd en het verkeer een chaos is. In die chaos gaan de monstranten verder met hun acties tegen de sjah en hun anti-Amerikaanse leuzen. In heel de stad klinkt het geratel van machinegeweer vuur en explosies van in brand gestoken au to's. De demonstranten roepen de dodelijk vermoeide militairen op zich bij hen aan te sluiten. Terwijl olieprodukten, benzine en gas gerant soeneerd zijn, sluiten zich steeds meer mensen aan bij de algemene staking. Gisteren staakte de luchtvaartmaatschappij van Iran zijn vluchten. Ook bij de posterijen, de douane, tal van ministeries en verkeersorganisaties is het werk neergelelegd Men verwacht dat door de staking in de oÜeindustne ook tal van landen die van de Iraanse olie afhankelijk zijn vooral Israel en Zuid-Afrika in moeilijkhe den zullen komen De drie aartsbisschoppen van Teheran, de ka tholieke. armeense en assyrische. hebben hun gelovigen opgedragen alle traditionele nieuw jaar splechtigheden achterwege te laten, uit so lidariteit met het Iraanse volk. In de Armeen se kerken branden speciaal vervaardigde zwarte kaarsen. I PALMAS (AP/UPI) De sta- van het hotel- en restaurant- toneel op het Canarische eiland irife is gisteren geëindigd. Op M overige Canarische eilanden M--alt evenwel nog doorgestaakt. p Tenerife een loonsverhoging van 25 pet is over eengekomen. Het hotelpersoneel op de overige Canarische eilanden heeft besloten de staking voort te zetten. Uit be trouwbare kringen wordt vernomen, dat de ongeveer 70.000 buitenlandse toeristen, onder wie Nederlanders, naar andere toeristenplaatsen m Spanje of in een ander land ge bracht zullen worden, als er niet snel een einde aan de staking komt. Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond doen gedupeerde vakantiegangers er goed aan een schadeclaim in te dienen bij de rei sorganisatie die hun vakantie ver zorgde. Hij ging er daarbij van uit, dat het in de reiswereld gebruikelijk is een definitieve eindafrekening met hoteliers-contractanten pas aan het eind van een seizoen te doen plaats vinden. Elk reisbureau zou dus een stok achter de deur hebben om de hotëliers te overreden hun steentje bij te dragen in het ongerief, dat de Nederlandse vakantiegangers hebben ondervonden. Mocht een reisorgani satie niet bereid zijn in te gaan op een verzoek om schadevergoeding, dan kan iedere gedupeerde zich bin nen drie maanden wenden tot de ge schillencommissie van de A.N.V.R. in Den Haag. Rijnsburg Zeven beschonken Katwijkers zijn vannacht slaags geraakt met drie bewo ners van de Ri jnsburgse Kamp hui zeestraat. Dankzij het in grijpen van een in de straat wonende politieman kon erger worden voorkomen. Een bewoner van de Kamphui- zerstraat vroeg het zevental ver der te lopen toen ze 's nachts om half drie de inhoud van zijn vuilnisbak aan het inspecteren waren. Hierna ontstond een vechtpartij waar nog twee ande re Rijnsburgers aan meededen. Volgens de Rijnsburgse politie „vloeide het bloed rijkelijk". Een plaatselijke arts behandel de de lichte verwondingen van de tien mannen. ADVERTENTIE Maak een daverend feest van de jaarwisseling met onze grote collectie vuurwerk. TUINBOUW en HOBBYARTIKELEN JAN VAN DER MEER B.V. TEU. 9008, R.A. VEEN. Bibi Andersson getrouwd STOCKHOLM - De Zweedse actrice Bibi An dersson die onlangs in de Nederlandse film „Twee vrouwen" van George Sluizer de hoofdrol speel de. is in het huwelijk getreden met de vroegere leider van de liberale partij Per Ahlmark. Tot de gasten op de sober gehouden plechtigheid behoorde de man die Bi bi eens tot een ster had gemaakt: de filmregis seur Ingmar Bergman. Minister Andriessen in Senaat: Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als gevolg van de in de afge lopen maanden door de Tweede Kamer aan gebrachte wijzigingen, is in de begroting voor 1979 een „gat" ontstaan van 240 miljoen gulden. In een nota die de regering komend voorjaar bij de Tweede Kamer zal indienen, zal zij aangeven hoe dit tekort volgens haar gecompenseerd zal moeten worden. Minister Andriessen (Financiën) deelde dit gis teren mee bij de behandeling van het Belas tingplan voor 1979 in de Eerste Kamer. Hij herinnerde eraan dat ontstane tekorten in de eerste plaats gecompenseerd moeten worden in de sectoren waarin ze ontstaan zijn, d.w.z. bij de sociale zekerheid en enkele hoofdstuk ken van de rijksbegroting. Volgens de bewindsman is de (verslechterde) betalingsbalanspositie nog niet zo dat het be leid van de regering daardoor zal moeten worden bijgesteld. Naar zijn mening is het op dit moment niet voorspelbaar hoe de betaling sbalans zich zal ontwikkelen; er zijn tal van incidentele factoren die daarop invloed uitoe fenen. Na een discussie die - zeker in het licht van de uitvoerige, recente, behandeling in de Tweede Kamer - weinig nieuwe gezichtspun ten opleverde, ging de Senaat akkoord met het belastingplan van de regering. Er werd m meerderheid o.a. ingestemd met wijzigingen in de inkomsten- en loonbelasting en de motor rijtuigenbelasting, de verhoging van de over drachtsbelasting, en de voorlopige maatregelen voortvloeiende uit het rapport-Hofstra. De linkse oppositie stemde tegen de belangrijkste voorstellen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1