Eerste zilveren medaille oegekend voor (Geen betrouwbaar verschil in uitstalleven" tussen wel en niet gekoelde tomaten igSPRENGER INSTITUUT TOONT AAN: ,BIJ EUROPESE ORGANISATIE FLEUROSELECT VASTE GROENTEPRIJZEN VERWACHT BLOEMENKWEKERS VERDIENDEN REDELIJK HUN BROOD BELANGRIJKE UITSPRAAK SCHEIDSGERECHT WD EN TUINBOUW LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 PAGINA 9 AGENINGEN - Bij vei- ng „Westland-Zuid" in 's- Iravenzande zijn in het vori- e seizoen proeven gehouden aar de invloed van de koe- og op de tomatenkwaliteit. e metingen zijn verricht op mei en 1 juni. Een drietal istellingen leverden de man- racht voor dit experiment in nieuwe koelcellen van de -Gravenlandse veiling. Van et Sprenger Instituut de he en Schouten, Bons en Damen, an het Naaldwijkse Proef- i tation de heren Van Esch en ran der Helm en van het entraal Bureau Tuinbouw- eilingen de heer Götte. Uit r,4et onderzoek kwamen een ,-^aar opmerkelijke gegevens laar voren. R, e onderzoekers stelden drie ragen centraal. Hoe is de Deling van tomaten op ver- :hillende plaatsen in de be- effende cel? Wat is de in- loed van snelle en langzame oeling op doorkleuring en u oudbaarheid van tomaten? Gat is de invloed van krimp- lOQoezen op de doorkleuring en iudbaarheid bij tomaten? In n „technische proef' bekeek dien het temperatuurverloop de pallets. De metingen rerden om het half uur ver- ftcht. Uit de resultaten bleek at er op alle plaatsen in de >1 een zeer snelle koeling kan 'orden bereikt. Dit wil zeggen Rt zeven uur koeling kan de mperatuur omlaag gebracht ijn van 26-30 gr. C naar 15-18 jr. C. Een tweede gedeelte van let onderzoek betrof de „pro- pcttechnische proef". De op- lelling maakte een indeling hogelijk van snel koelen, lang- aam koelen en niet koelen, ïet ging hierbij om de invloed ip de doorkleuring en de loudbaarheid. rerschillend behandelde mon ters werden opgeslagen bij jen temperatuur van 20 gr. C h een relatieve luchtvochtig heid van 70 a 80%. Er bleven echter ook monsters in de pallets voor de proeven met de krimphoes. Dit om een in druk te krijgen van de invloed van koelen gevolgd door „hoe zen" op de doorkleuring en houdbaarheid. Onder deze condities bleven de tomaten ongeveer anderhalve dag staan. De temperatuurregi- stratie ging uiteraard onver minderd voort. Daarna wer den ook deze monsters ge bracht naar 20 gr. C en een relatieve luchtvochtigheid van 70-80%. Het kleurstadium per tomaat werd vervolgens per dag bepaald. Een achttal sta dia omvatte het kleurverloop van 0% oranje, via 100% oranje naar zacht. Het „uitstalleven" bepaalde men tussen 100% oranje en zacht. Conclusie In het verslag dat door het Sprenger Instituut is opgesteld onder verantwoordelijkheid van ing. P. M. M. Damen en ing. H. G. A. van Esch trekken de onderzoekers onder andere de volgende conclusies, „Er zijn geen betrouwbare ver schillen in doorkleuring tussen langzaam gekoelde en snel ge koelde en niet gekoelde toma ten. Dit geldt voor het bereiken van stadium 4 (30-60% oranje), 5 (60-100% oranje) en 6 (100% oranje). Er zijn geen betrouw bare verschillen in doorkleu ring tussen wel en niet „ge- hoesde" tomaten voor het be reiken van de genoemde sta dia. Het koelen gevolgd door „hoezen" geeft voor het berei ken van geen enkel stadium betrouwbare verschillen. Er zijn geen betrouwbare ver schillen in „uitstalleven" tus sen wel en niet gekoelde toma ten". Kortom de doorkleuring en houdbaarheid werden in deze proef niet aantoonbaar béinvloed door het koelen al of niet in combinatie met krimphoezen. Tomaten in de koelcel: heeft het zin? ont Blanc Cavalier Orange Boy Red Express •EN HAAG Fleuroselect een Europese organisatie bloemzaadkwekers de ^Qtenseo die voor onze tuin de Tlieuwe bloemen kweken. Elk aar kunnen bloemzaadkwe- ters uit de gehele wereld hun lieuwste kweekprodukten in- turen voor de grote wedstrijd uj »m de bronzen, zilveren of "louden medailles van Fleuro- lelect. Mie nieuwe ingezonden bloe- ften worden dan uitgezaaid en BÉpgeplant in elk van de 22 Fleuroselect proeftuinen. Deze iroeftuinen liggen verspreid (ver heel West Europa, van inland tot en met Italië en 'an Engeland tot en met West Duitsland. Iedere proeftuin leeft één Fleuroselect keur- leester en elk jaar worden le inzendingen zorgvuldig op gebruikswaarde beoor- •ld door ieder van deze 22 •meesters. plantje wordt onder de jterk variërende omstandighe- len in deze proeftuinen ge- eurd op vele specifieke eigen- chappen zoals hoogte, bloei- jkheid, groeikracht en ziekte- •oeligheid. Ook worden de lanten nauwkeurig beoor- ;ld op hun gedrag tijdens Hechte weersperioden en op 'lun gevoeligheid voor hete >ge zomers. 'anneer dan ook na zo'n Itrenge beoordeling onder de verschillende omstandigheden in elk van de proeftuinen een Inhieuw bloemzaadras een me- I -daille waard wordt bevonden, men er zéker van zijn dat 'e flit werkelijk iets heel bijzon- pers is. Een bewijs van de nauwgezetheid bij de beoorde- ling is het feit dat in alle jaren wWaarin sinds de oprichting van ^fleuroselect in 1970 de wed- jRtrijden plaatsvinden, niet één ^van de honderden geteste hieuwe bloemzaadrassen met He hoogste medaille een gouden is bekroond. Men heeft inderdaad tot dit jaar alleen bronzen medailles gege ven. maar 1979 zal de geschie denis van Fleuroselect ingaan als het jaar waarin de eerste zilveren medaille werd toege kend. De allereerste zilveren-medail lewinnaar van Fleuroselect is de Lavatera trimestris „Silver Cup". Lavatera is een gemak kelijk zelf te kweken éénjarige plant. „Silver Cup" wordt on geveer 50 cm hoog, heeft een stevige, bossige plantvorm en is tijdens de bloei overdekt met fraaie, zalmrode bloemen. Dit is werkelijk een prachtige noviteit en vormt een ideale achtergrond voor lagé eenjari- geperkplanten. Naast „Silver Cup" zijn er vier winnaars van een bronzen me daille. Dianthus caryophyllus F1 Hybride „Crimson lOiight", oftwel tuinanjer. Dit is even eens een éénjarige plant die echter onder glas gezaaid moet worden omdat zij een lange groeitijd nodig heeft. Dit is zo'n mooi ras dat het de moeite loont het zelf te zaaien of in ieder geval planten ervan te kopen. Dianthus „Crimson Knight" wordt ongeveer 30 cm hoog en is zeer bloeiend. Be halve als tuinplant is zij ook te gebruiken als snijbloem voor kleine boeketjes. Geranium F1 Hybride „Red Express". Dit is al de tweede geranium (officieel Pelargo nium zonale) die van Fleurose lect een bronzen medaille heeft gewonnen. „Red Ex press" is een robuste groeier die ook onder minder goede weersomstandigheden zijn mannetje staat. De planten zijn ongeveer 40 cm hoog en bekroond met fraaie, kersrode bloemhoofden. Evenals de tuinanjer moet deze geranium niet direct op de plaats waar zij bloeit gezaaid worden, maar de planten kunnen ge- Lavatera trimestris, won de zilveren medaille Tagetes patula nana „Orange Boy", beter bekend als lage Menige beroepskweker van de afrikaantjes. Zoals de naam jonge perkplanten zal dit ras zeker in zijn sortiment hebben opgenomen. De derde winnaar van een bronzen medaille voor 1979 is een Lavatera trimestris met de toepasselijke naam „Mont Blanc". De bloemkleur is wer kelijk zuiver wit door haar hoogte (50 cm) is ook deze gemakkelijk te kweken Lava tera goed te gebruiken als achtergrond in Uw tuin. Men zal verbaasd staan hoe fraai de planten van deze witte La vatera constrasteren met de andere bloemen in Uw tuin en de diepe kleuren daarvan op z'n best doen uitkomen. De laatste op onze lijst is de reeds zegt, heeft deze variëteit oranje bloemen; diep donker oranje, een zeer opvallende kleur en heel aantrekkelijk in kombinatie met bijvoorbeeld donkerblauwe Ageratum of het zilverwit van de bladcine raria. De hoogte is 20 cm. Het zelf zaaien van „Orange Boy" is erg gemakkelijk, ofschoon de planten ook bij de meest vooruitstrevende tuincentra wel voorradig zullen zijn. Pakjes zaad of jonge planten van de Fleuroselect winnaars van 1979 en voorgaande jaren zijn dit voorjaar natuurlijk verkrijgbaar bij de meeste zaad-, tuinwinkels en tuincen tra. In de afgelopen dagen heeft de handel door de Kerstdagen stil gelegen en is zodoende sprake geweest van een korte rustperiode. Dit gaat echter niet op voor het groeiproces van de gewassen. In veel gevallen heeft men geprobeerd om voor de feestdagen zoveel mogelijk te oogsten om dit gat in de handel op te vangen. Nu in de dagen na de Kerst zal de mogelijkheid om aan te voeren beperkt zijn omdat men slechts drie dagen kan veilen. Dit zal er waarschijnlijk over de hele linie toe bijdragen dat er vaste prijzen tot stand komen. Spruiten De prijsvorming van de spruiten is letterlijk zeer temperatuurgevoelig. In de week voor Kerstmis liepen de prijzen op naar 1,89 per kilo. De gemiddelde prijs bedroeg ech ter 1,40 per kilo. Door de beperkte moge lijkheden om te veilen in de komende week wordt er gerekend op vaste prijzen, zeker als het winterweer van voor de kerst voort duurt. Veel sla Het mes is de vorige week flink gehanteerd, want de sla-aanvoer is aanmerkelijk ge groeid. Met dit duidelijk grotere aanbod bleek de handel ook duidelijk meer moeite te hebben bij de afzet. Dit resulteerde in een lagere gemiddelde prijs, deze daalde naar 24 cent per krop. De vraag naar sla in West-Duitsland bleef opvallend groot, want zowel uit Nederland als uit Frankrijk werden er grotere hoeveelheden geïmpor teerd dan vorig jaar in dezelfde periode. Het ruime sla-aanbod op de Westeuropese mark zal de prijzen de komende tijd onder druk houden. Op de Nederlandse markt zal de aanvoer de komende weken blijven groeien. Overige gewassen De prei-aanvoer nam flink af, dit heeft er naast het weer winterse weertype toe bijge dragen, dat de prijzen opliepen. De gemid delde kilo-prijs klom naar 1,80. In de nu komende week kan de aanvoer slechts beperkt zijn. Daarnaast zal het weer een belangrijke rol spelen bij de prijsontwikke ling. De omvangrijke aanvoer van radijs werd tegen iets hogere gemiddelde prijzen afgezet. Voor de hele bosjes werd er twee kwartjes betaald. De komende week zal de prijs waarschijnlijk iets oplopen door de beperkte aanvoer. Voor een goede kwaliteit andijvie wordt er op de veilingen een goede prijs betaald, te weten 1,95 per kilo. Voor de komende week worden er geen hogere prijzen verwacht. De vraag naar boerenkool was goed, dit kon ook van de prijs gezegd worden want er werd gemiddeld 1.04 per kilo betaald. Voor koolrabi, een groentesoort die waar schijnlijk nog steeds onvoldoende bekend is bij veel consumenten, werden prijzen betaald van 54 tot 60 cent per stuk. Het kleine aanbod van spinazie werd afgezet tegen een gemiddelde prijs van 2,70 per kilo. De „versierende" groentesoorten zoals selderij en peterselie brachten 50 en 36 cent per bosje op. Krulpeterselie bracht zelfs 68 cent per bosje op. Rettich, ook wel bekend onder de naam Rammenas, bracht gemiddeld 65 cent per stuk op. Voor een aantal gewassen blijft men de komende tijd aangewezen op buitenlandse produkten, zoals tomaat, komkommer en bonen. Voor een kilo Canarische tomaten werd er op de groothandelsmarkt 3,10 betaald. De komkommers uit hetzelfde land brachten 1,37 -per stuk op. Voor de Egyptische sperziebonen werden er prijzen betaald, die schommelden tussen de 2,60 en 2,90 per kilo. boerenkool was goed Met tienduizend gulden bij de afgelopen week, is het omzetcijfer van de CCWS voor dit jaar met onbevredigend te noemen. Ook de op één na laatste week van 1978 gaf geen reden tot ontevredenheid, ook al was er nogal wat wisseling in de prijzen. Maar de handel deed het goed en vooral de dagen voor de kerst brachten levendigheid in de veiling. Het totale omzetcijfer verschilde weinig van dat in dezelfde week van het vorig jaar, hoewel de aanvoer toch wel met een totaal van ruim 20.000 bos of stuks groter was. Zoals CCWS-voorzitter Piet Enthoven in het laatste Contactorgaan vast stelt, ziet de balans van het afgelopen jaar er niet voor iedere kweker even rooskleurig uit en ook de rozen lieten het deze week nogal afweten in de opbrengst die het voor de grote soorten gemiddeld tot ruim twee kwartjes bracht en de kleinbloemige 35 cent, ook al waren de hoogste prijzen het het dubbele daarvan. Het waren ook nu weer voornamelijk de chrysanten die de belangrijkste plaats innamen met zo dik drie miljoen voor de trossoorten en een gemiddelde prijs van goed 50 cent die iets hoger lag dan vorig jaar om deze tijd. Flink was het aanbod ook van freesia met ruim vijf miljoen; de prijs liet het nogal afweten. De potplanten bewogen zich wat de aanvoer betreft in stijgende lijn waarbij poinsettia de belangrijkste rol vervulde. Voorzitter Enthoven meent wel te mogen stellen dat in het afgelopen jaar de bloemenkwekers toch wel redelijk hun brood hebben kunnen verdienen, ook al is de problematiek aan zienlijk vergroot. Hogere energieprijzen, stijgende loonkosten maken de produktie aanzienlijk duurder. Ook in dat opzicht was 1978 geen gemakkelijk jaar stelt Varekamp vast. Deze week zal voor de laatste maal op zaterdag worden geveild en de veilingbe- sturen en uiteraard ook de kwekers zien deze nieuwe toestand toch wel met enige zorg tegemoet. Zaterdag 30 december zal het de laatste veilingdag zijn, daarna kent de bloemenveiling nog slechts vijf verkoop dagen. Of en in hoeverre deze nieuwe situatie invloed zal uitoefenen op de handel is nog een open vraag; de tijd zal ook dat moeten leren! Mogelijk dat vooral op vrij dag en maandag de aanvoer zal toenemen en de kans is er dat dit zich zal wreken op de prijzen. Mogelijk zullen ook de potplanten daaronder lijden. Afgelopen week was er een aanbod van tegen de 800.000 stuks en dat was een paar honderd duizend meer dan vorig jaar, evenwel met lagere prijzen. Het aanbod van buitenlandse bloemen neemt eveneens toe, komt bijna aan het dubbele van vorig jaar en er kan worden verwacht dat dit aanbod nog zal toenemen, vooral uit Israël. En toch gaat de uitbreiding van de bloementeelt door, zodat in de op donderdag 28 december te houden ledenvergadering van de CCWS een bestuurvoorstel aan de orde zal komen tot uitbreiding en verbetering van kantoren en bestuursaccommodatie waarvoor de kos ten op rond de vier miljoen gulden worden geraamd. Met de bouw hiervan wil men half januari volgend jaar beginnen. Voorge steld wordt ook om voorlopig het veiling spercentage te bepalen, dinsdag, woensdag en donderdag op vijf, vrijdag en maandag op vier en zaterdag zeven procent. Nadat in november geleidelijk aan is begonnen met verkoop aan de CCWS van bloemen uit Israël is het aanbod nu vergroot en geregeld. Tenslotte, dinsdagmorgen 2 ja nuari zal in de kantine het bestuur van de CCWS de gebruikelijke receptie houden voor personeel, leden en kooplieden. Komt er een klein beetje licht in de duister- nis-der-heffingsverordeningen? Daar gaat het op lijken dank zij een uitspraak van het Scheidsgerecht voor de Bloembollen- handel, de eigen rechtbank van het bollen- vak. Zoals U weet is het bollenvak door een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in een doffe ellende komen te verkeren. Een groep bloembolle nexporteurs die had geprotesteerd tegen de heffingsverordeningen kreeg van genoemd College gelijk en haalde de pot van het Produktschap voor Siergewassen leeg. Het PVS moest een bedrag van zeven miljoen uitbetalen al is dat wel knarsetandend van woede gebeurd, zo zei PVS-voorzitter ïrJ. E. C. Spithoven. Het ergerlijke was dat de exporteurs gelden kregen die voor tweederde door kwekers waren opgebracht om reclame, wetenschap pelijk onderzoek, afzetbevordering, e.d. te financieren. De kwekers moeten nu maar zien dat zij hun portie weer van de expor teurs krijgen. Van al die exporteurs een groep van zeker dertig ondernemers is er maar één, P. Bakker BV uit Hillegom, die via adver tenties in de vakbladen heeft laten weten dat men geen prijs stelt op kwekersgelden en dat men de rekening maar moet indie nen. De rest blijft voorlopig op andermans duiten zitten en plukt er nog rente van ook. Geen wonder dat de kwekers briesend zijn! de: Gebrs. Van Zanten BV te Hillegom. De Hillegomse exporteur behoorde niet tot de groep „protestanten" en heeft dus geen geld van het PVS terug geëist. De heffing was door Van Zanten ingehouden en aan het PVS afgedragen. De kern van het proces was: kan ook in zo'n geval de kweker teruggave eisen van de exporteur die de heffing heeft geïncas seerd en ook weer afgedragen zou het Scheidsgerecht zeggen: dat kan die kweker, dan zou dat voor het vak als geheel een ramp kunnen betekenen. Maar gelukkig beslist de bloembollenrecht bank anders: de kweker heeft het recht niet om van deze exporteur teruggave te eisen, zo luidde de uitspraak. Zalig uiteinde? Uitspraak Een dezer dagen wordt ook de uitspraak verwacht van het College van Beroep over een andere ook met de heffingsverordenin gen verband houdende zaak. Als die nu ook gunstig uitvalt, dan zal het oude jaar voor de bollenmensen een Zalig uiteinde hebben. Het oude jaar, dat nu moe ep traag naar de finish gaat, is voor het bollenvak zeker niet ongunstig geweest als men de verorde- ningen-narigheid buiten beschouwing laat. Door de bank genomen waren de bedrijfsre sultaten zonder meer goed, al hebben de tul pen telers beter geboerd dan de produ centen van narcissen en hyacinten. Naar er gaat een beetje licht in de duisternis komen. Dat houdt verband met een zeer recente uitspraak van het Scheidsgerecht Op verzoek van de vakorganisaties hadden een kweker en een exporteur besloten een proefproces aan te spannen. Eiser: de kwe kerij Th. v.d. Gulik te Spierdijk en gedaag- Foefj< |es Alleen de leliekwekers en dan met name zij die een groot areaal Enchantment in cultuur hebben maakten het slecht, maar dat is dan ook de enige groep die reden tot klagen heeft. Weliswaar waren er ver scheidene die zich door middel van langlo pende contracten ingedekt dachten te heb ben. Maar ook zij droomden van de bok, toen ze ontdekten dat de langlopende con tracten lang niet zo safe bleken als men had verondersteld. Er bleken voor uitgesla pen handelaren wel enige foefjes te beden ken om van die contracten af te komen Voor de leliehandel zullen andere spelregels moeten komen. Vooral het systeem van de meerjarige contracten zal op de helling moeten Langlopende contracten hebben al leen zin als vraag en aanbod redelijk op elkaar zijn afgestemd en als per transactie wordt vastgelegd hoeveel stuks er maxi maal per Rijnlandse Roe geleverd mogen worden. Het is dit jaar bijvoorbeeld gebeurd dat een kweker van Enchantment een best gewas rooide in zijn partij veel meer vijftie nen had dan hij had durven dromen. Hij had zijn bollen een jaar tevoren voor een goede prijs verkocht. Om de koper vooral geen gelegenheid te geven de partij te „katten" deed hij een fors aantal bollen van 15 cm. en groter in de verkochte 12-14. Dan zou de koper zeker geen chicanes kunnen maken nu de markt voor Enchant ment met veel geraas in elkaar was getui meld, zo dacht de kweker. Tot zijn verras sing nu ja, verrassing kreeg hij echter de gehele partij terug met de opmer king dat men 12—14 had gekocht en geen grovere maten. De partij voldeed niet aan de op het koopbriefje vermelde maten en dus ging het feest niet door. Of de kweker bij al zijn levende en reeds af gestorven voorvaderen zwoer dat hem dit nog nooit was overkomen, er hielp geen lieve vader of moeder aan, hij moest ze terugnemen. De koper was met goed „fatsoen" van een partij duur gekochte bollen af. Zó zijn onze manieren

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9