bloedige botsingen in Turkije oedan wil itte Nijl omleiden Egypte en Israël hervatten vredesoverleg Salt II vertraagd door betere relatie China - Amerika CENTRALE COMITÉ IN CHINA MAAKT EIND AAN ZUIVERINGEN STAAT VAN BELEG IN 13 PROVINCIES PAUS: MEER AANDACHT VOOR MENSELIJKE WAARDIGHEID Vliegramp Palermo eist 108 slachtoffers :R,JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1970 PAGINA 7 >te- 1 tie kra (AFP/RH) - De Turkse ing heeft in 13 van de 67 ncies - waaronder Ankara tanbui - de staat van beleg ;ondigd. Dat gebeurde na we loedige botsingen in de sd- inatolische stad Kahra- naras tussen twee vijandi- amitiscbe secten die zeker msenlevens hebben geëist, sociaaldemocratische pre- Bulent Ecevit maakte dit n vier durende zitting van cabinet bekend. Na de be- aking ontstond een felle lenwisseling in het parle- tussen de aanhangers van en die van de conser- loppositie) Gerechtig- :ij van oud-premier Su- Demirel. Oppositiele- chreeuwden: „U hebt het recht te spreken om tslag aan te kondigen". Vervolgens gingen leden van beide partijen met elkaar op de vuist, waarop de bijeenkomst van het parlement voor enige tijd werd geschorst Na hervatting werd het besluit vrijwel unaniem aanvaard. Ece vit is op 1 januari een jaar aan het bewind. Zijn regering, ge vormd door de Republikeinse Volkspartij (sociaaldemocrati sch), geniet de steun van een twaalftal onafhankelijken die zich achter hem schaarden om een einde te maken aan de anarchie„de economie te redden van de ondergang en het aan zien van Turkije in dé interna tionale betrekkingen te verbete ren. Het belangrijkste probleem waarvoor de premier zich ge steld zag, was het politieke ge weld. „Wij hebben een Turkije als een puinhoop geërfd", zei hij dikwijls, sprekend over het bewind van het „nationalistisch front". In januari vielen er 55 doden door politiek geweld, in februari 34 en in maart 59. Eerst waren studentenleiders het slachtof fer, daarna studenten en ten slotte nam het geweld in om vang toe door religieuze provo caties in bepaalde provincies in het oosten van het land, waar verschillende sekten bestonden." Na incidenten in Malatya, Sivas, Elazig en Kars werd het de slachtpartij van Kahramanma- ras die leidde tot de afkondiging van de staat van beleg. Een bomaanslag op 19 decem ber in een bioscoop in Kahra- manmaras, was het begin van de onlusten. De dader van de aanslag werd gearresteerd, maar drie dagen later werden twee onderwijzers gedood. Op 23 december werd de rouwstoet gevormd door extreem-linkse fracties, maar op weg naar de moskee werd deze tot stilstand gebracht door leden van de soennitische sekte (ultra-conser vatieve islamieten). Deze vielen winkels van de „alevis" (pro gressieve sji-itische sekte) aan. Daarna volgde de moord op drie soennieten. Er werd gevuurd op personen die de lijken opeisten en de golf van geweld verspreid de zich over de gehele stad. Terwijl militaire eenheden pro beerden verdere incidenten te voorkomen, werden aanvallen uitgevoerd in de wijken waar de „alivis" in de minderheid zijn. Daardoor steeg het aantal doden tot 97. Paus Johannes Paulus II bewierookt het altaar tijdens de middemachtmis in de St.-Pieter. Naast hem de Va ticaanse ceremoniarius, mgr. Virgilio Noè. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft maandag in zijn eerste kerstboodschap alle mensen opgeroepen meer aandacht te schenken aan de eerbied voor de menselijke waardigheid, die hij uniek noemde. Vanaf de loggia van de Sint-Pieter deed hij ten overstaan van dertigduizend mensen op het plein en televisiekijkers in dertig landen een beroep op alle mensen te bidden voor de vrede. Tijdens de nachtmis had hij een pleidooi gehouden voor de slachtoffers van wreedheid en onrecht, voor de hongerigen, armen, zieken en ouden van dagen, eenzamen en daklozen en voor degenen wier ellende het gevolg is van de uitbuiting en het onrecht van economische stelsels. De paus sprak zijn Kerstboodschap uit in het recordaantal van vijfentwintig talen, waaronder dertien Oosteuropese, het Arabisch, het Chinees en het Nederlands, waarin hij zei: „Za lig Kerstfeest voor allen in vreugde en vrede". Voor de nachtmis heeft de paus met zijn naaste medewerkers en enkele vrienden een Poolse kerstmaaltijd gehouden. Aan de drieduizend werknemers in Vaticaanstad stuurde hij een sui kerbrood en een kaart, die hij eigenhandig had ondertekend. Vorige pausen beperkten het geven van geschenken tot de leidinggevende figuren in de kerkelijke hiërarchie. Gisteren zorgde de paus voor een verrassing door onverwacht aan het raam van zijn appartement te verschijnen en de men sen te vragen: „U kwam zeker kijken of de paus vandaag thuis was? U ziet het, ik ben er", zei hij lachend en gaf de mensen zijn zegen. ortret van een rabbi", een schilderij van Rembrandt van Rijn, van de doeken die gisteren uit het M. H. de Young Memori- iseum in San Francisco zijn .gestolen. De andere gestolen lerijen zijn een nachtgezicht op een rivier van Aert van der havengezicht van Willem van der Velde en een interieur jj^ben Rotterdamse kerk van Anthonie Delorme. De waarde van ibrandt wordt geschat op twee miljoen gulden. Op kabinetsniveau WASHINGTON (UPI) - Egypte en Israël zijn overeengekomen dat zij hun vastgelopen vredes besprekingen op kabinetsni veau zullen hervatten, met de Verenigde Staten als bemidde laar, zo hebben regeringsfunc tionarissen in Washington gis teren verklaard. Volgens hen zullen de twee landen binnen een week beslis sen waar en wanneer de vol gende ronde in de onderhande lingen over een vredesverdrag zal worden gehouden. De Ame rikaanse diplomaten zeiden dat minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance dit voor el kaar heeft gekregen bij zijn overleg in Brussel in het afgelo pen weekeinde met premier Moestafa Chalil van Egypte en zijn Israëlische collega Mosje Dayan. Dit tweetal heeft zich in Brus sel beperkt tot de vraag op welk niveau het vredesoverleg wordt hervat. Over de hangen de kwesties is niet gesproken. De impasse in de besprekingen die op 12 oktober in Washing ton begonnen, betreft de gevoe lige kwestie van de relatie tus sen een Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag en de invoering van zelfbestuur in het bezette West-Jordanië en de strook van Gaza. Egypte wenst dat er een duidelijk tijdschema wordt vastgesteld, terwijl Israël daar niet van wil weten omdat het de totstandkoming van een Pa lestijnse staat volstrekt afwijst. Volgens de Amerikaanse diplo maten denken Egypte en Israël, althans voor het ogenblik, niet over een nieuwe topconferentie zoals die in Camp David. Ook zouden zij niet voelen voor technisch overleg op lager ni veau om de hangende kwesties op te lossen. Waar nu over gesproken wordt zou zijn een nieuwe reis van Vance naar het Midden-Oosten, misschien midden januari, of een hervat ting van de besprekingen in Washington die sinds half no vember zijn opgeschort Door leden van de ultra-natio nalistische Goesj Emoeniem- beweging in Israël zijn vanmor gen vroeg op eigen houtje twee nieuwe vestigingen in bezet Jordaans gebied gevormd, al dus is door de radio meege deeld. In totaal hebben onge veer 50 gezinnen zich gevestigd op twee heuvels ten noorden van Jeruzalem. Ze zijn daar begonnen schuttingen en ver sperringen te bouwen. AMERIKAANSE DIPLOMATEN: WASHINGTON (RTR/UPI) Volgens Ameri kaanse diplomaten heeft de onverwachte Amerikaanse aankondiging van het aankno pen van diplomatieke betrekkingen met Pe king wellicht tot de vertraging geleid die is opgetreden in de ondertekening van het Salt II - verdrag. Ook de uitnodiging aan de Chinese vice-pre mier Teng Hsiao-Ping voor een bezoek aan Washington kan kwaad bloed hebben gezet. Verder is premier Carters positieve interpreta tie van Breznjevs boodschap aangaande de verbeterde relatie China/Amerika mogelijk de bet aan de vertraging. Welke de militair/strategische vraagstukken zijn die een Salt II - verdrag nu nog in de weg staan, is niet bekend gemaakt. De Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromy- ko heeft voor de televisie verklaard dat hij het eens is met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance dat voor de afronding van de bespre kingen over de beperking van de strategische wapens van de twee mogendheden, geen over leg op ministersniveau meer nodig is. Als ge- Een handdruk beslui, he, Sall-overleg in Genève ,us- en Breznjev op 15 januari zal worden uitge- s©n d© Amsriksans© ministsr Vanc© ©n zijn Russisch© steid. ambtgenoot Gromiko. Plan ontmoet kritiek van waterbouwkundigen: ,TOEM Soedan is, te midden ote controverses, begonnen aan de "leden aan het Jongleikanaal. van dit gigantische project is de van de Witte Nijl om te leiden vergroten. Het kanaal zou van es- Jeel belang zijn voor de snel lende irrigatie- en andere ontwikke- .programma's van Soedan en om te pen aan de stijgende behoefte aan Jr in Egypte als gevolg van de be- ^ingsaanwas. en de hogere levens- laard van dat land. Waterbouwkun- Q hebben echter kritiek geuit op het ïct. Zij zijn bang dat het kanaal zal in tot een lagere landbouwproductie dommige delen van Soedan en een Jolige invloed zal hebben op het kli- f lens een rapport, dat voorbereid door de het Milieucentrum van de In Nairobi, is het waarschijnlijk dat jngreep van deze omvang in de na- ijke stroom van de rivier „de be ide socio-economische systemen op [ebied van landbouw, veeteelt en vis- waar ongeveer een half miljoen •n van leven, in de war zal sturen, kan het milieu, tot over de grenzen, 'loed worden". controverse is een direct gevolg 1 het ingewikkelde vloeiingssysteem •pe Witte Nijl, en uiteindelijk de ste rn landbouwstreken van Soedan en ite voedt. De belangrijkste bronnen de Nijl zijn de grote meren in Ethio- Kenia, Zaïre, Tanzania en Oeganda. grootste deel komt uit Ethiopië en It noordwaarts via de Blauwe Nijl. totale stroomgebied is echter enorm: fruljoen vierkante kilometer, oftewel I zo groot als de oppervlakte van In- De wateren van de Witte Nijl stro- vanuit gebieden ten zuiden en wes- van Soedan door een groot ■asgebied dat bekend staat onder de de Soedd. iverstromings- en moerasgebied be- ongeveer 100.000 vierkante kilome- m voedt tussen de 400.000 en 1 mil- mensen. De rivier heeft hier een :e structuur, want het gemiddelde il bedraagt niet meer dan 5 centime- T kilometer. Daardoor is het gebied late gevoelig voor elke verandering ;t niveau of de toestroom van het In de late zomer bereikt de rivier hoogste niveau. Grote delen van de ld staan dan onder een dun laagje Ir, dat echter van levensbelang is i planten, dieren en mensen in het Het probleem is echter dat tussen Joeba en Malakal, een afstand van dertig kilo meter, ongeveer de helft van het water verloren gaat. In ie brede, zachtglooien- de moerasvlakte verdampt veel water, waardoor de vochtigheidsgraad van de lucht verhoogd wordt. Op zich lijken Soedan en Egypte daar echter weinig aan te hebben, en sommige mensen vin den dat het verloren water beter voor wat anders gebruikt zou kunnen worden. Het Jongleikanaal is bedoeld om een soort zijweg voor het water te maken. In de eerste fase zal zodoende ongeveer vijf miljoen kubieke meter water per jaar „gered" worden. Niet meer dan ongeveer een kwart van het water van de Soedd zal door het kanaal omgeleid worden, en verwacht wordt dat de waterstroom van de Witte Nijl ten noorden van Malakal met ongeveer 16 verhoogd zal worden. De regeringen van Soedan en Egypte hebben tot toe gezwegen over de details van het project. Maar volgens hen zal het water dat de Soedd na de omleiding zal missen geen belangrijke invloed heb ben op het milieu van het moerasgebied. Waterbouwkundigen schatten echter dat de gemiddelde oppervlakte van de Soedd verminderd zal worden met ongeveer 20% en dat, omdat ook in tijden van weinig regen het kanaal open zal blijven staan, het gebied, juist wanneer dit het meest kwetsbaar is, met ernstige waterte korten zal kampen. Met elk seizoenswisseling stijgt of daalt het water en wordt het ondiepe over stroomde gebied smaller of breder. Het systeem is uiterst gevoelig. De gebieden die altijd blank staan, zijn begroeid met papyrus, dat een natuurlijke buffer vormt tegen mens en dier. De delen die alleen in het natte seizoen overstroomd raken vormen graasgronden met zachte gewassen die essentieel zijn voor vee en wilde dieren. Waar het water maar een paar weken blijft staan ontstaan sterkere grasgronden, waar ook gegraasd kan worden^ Hoewel het hele gebied vergeven is van ziektendragende insecten, hebben de no madische volkeren hier vier eeuwen lang hun bestaan gebouwd op een agrarische traditie die geheel afhankelijk is van de „eb" en „vloed" van de rivier. In 1954 werden een eerder omleidingsplan ver worpen, juist vanwege de waarschijnlijke nadelige invloed op het leven van deze nomadische stammen en de rijke, pro ductieve moerasvlakte waarin zij wonen. De regeringen van Soedan en Egypte hebben met hun plannen echter niet de bedoeling om het traditionele leven in één klap van de kaart te vegen. Zij wil len het bestaan van de nomaden geleide lijk omvormen met behulp van plaatselij ke ontwikkelingsprogramma's. De bedoeling is dat de nomaden zich uitein delijk op één vaste plaats gaan vestigen. Ze krijgen dan medische hulp, ook voor hun vee, en ze zullen worden geholpen hun levensstandaard te verhogen. De nomaden zullen zwaar onder druk komen te staan om hun leefwijze te ver anderen wanneer het water vein de Soedd zakt, wat het onvermijdelijk ge volg is van het openen van het Jonglei kanaal. Uit gebieden waar stammmen al sedert eeuwen visrechten hebben zal vis verdwijnen, natuurlijke graasgronden zullen verloren gaan, en door het verlies van hun kuddes zullen de nomaden ge dwongen worden te gaan wonen op geïr- rigeerde boerengrond. Verder zullen de natuurlijke trekroutes verstoord worden en er zullen nieuwe routes aangelegd moeten worden, niet alleen voor de no maden en hun vee, maar ook voor de vele wilde dieren. De Assoeandam werd ontworpen om wa ter in het systeem van de Nijl op te slaan en verspilling van het water tegen te gaan, waardoor de totale hoeveelheid te gebruiken water verhoogd wordt. Het Jongleikanaal leidt het water alleen om, rond een gebied dat effectief gebruik van dat water maakt. Wanneer de politieke en economische verhoudingen tussen Soedan, Egypte en Oeganda zich gestabiliseerd hebben, zul len de volgende fasen van het project in gaan. Er liggen plannen op tafel voor een dam verder stroomopwaarts, die de stroom van het water verder zal regelen en de basis zal vormen van grote land- bouwverbeteringen. Dat project zal waar schijnlijk een nog grotere invloed op het leven van de nomaden in de Soedd heb ben dan de eerste fase. Wanneer er echter voorzichtig te werk wordt gegaan, en wanneer alle informa tie over de mogelijke gevolgen voorzich tig afgewogen wordt (en tegenstanders van het project beweren dat dit in de eerste fase niet gebeurd is), dan is het mogelijk dat aan de waterbehoefte van Egypte en centraal Soedan beantwoord kan worden, zonder dat het enorme en unieke moerasgebied van de Soedd ver stoord wordt. (Copyright The Guardian) ADVERTENTIE TWEE NEDERLANDERS VERMIST PALERMO (AFP/RTR) De vliegramp bij Palermo op Sici lië, waarbij een DC 9 van Alitalia in zee stortte, heeft vrij wel zeker het leven gekost aan 108 van de in totaal 129 inzittenden. Slechts 21 personen overleefden de ramp, onder wie de 41- jarige Amsterdammer S. Sakkei. De twee andere Nederlanders die aan boord waren, de 73-jarige mevrouw S. de Liver uit Bilthoven en de 55-jarige heer M.F. Reneman uit Amsterdam, worden nog vermist en zijn hoogstwaarschijnlijk om het leven gekomen. Het vliegtuig kwam in zee terecht op ongeveer vijf kilometr van de landingsplaats. Het brak in tweeën en zonk binnen enkele seconden. Alitalia meent dat het nog wel maanden kan duren vóór de oorzaak van de ramp is vastgesteld. Duikers proberen thans de zwarte doos met de vlieggegevens uit het gezonken wrak te bergen. Mgr. Lefebvre weer naar Rome VATICAANSTAD Mgr. Marcel Lefebvre, de geschor ste Franse aartsbisschop, zal op 10 en 11 januari opnieuw een bezoek aan Rome bren gen. Hij is uitgenodigd door kardi naal Franjo Seper, het hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, met wie hij een reeks gesprekken zal hebben. In een eerder onderhoud, vo rige maand, zou paus Johan nes Paulus II een gematigde houding tegenover hem heb ben aangenomen. Mgr. Lefeb vre zou toen hebben ver klaard de uitspraken van het tweede Vaticaanse concilie te aanvaarden, mits deze worden uitgelegd in de traditionele lijn van de kerk. Indira Gandhi op vrije voeten NIEUW DELHI (Rtr) De In diase oud-premier Indira Gand hi is gisteravond uit de gevange nis in Nieuw Delhi in vrijheid gesteld, enkele uren nadat de winterzitting van het parlement afgesloten was. Mevrouw Gand hi werd op 19 december gevan gen gezet wegens het tegenhou den van een onderzoek naar gedragingen van haar zoon San- jay tijdens haar premierschap. Haar arrestatie leidde tot groot scheepse protestbetogingen waarbij zeker 19 doden vielen. MOSKOU (UPI) Tot grote verbazing van alle geleerden bevat de atmosfeer van Venus honderden malen meer argon- isotopen dan die van de aarde. Dit maakten zij op uit de gege vens van een tweede Sovjet sonde die maandag een zachte landing op de planeet heeft gemaakt en speciaal was neer- Venus verrast de geleerden gelaten om de samenstelling van de atmosfeer na te gaan. De eerste, van 21 december, zond voornamelijk foto's van het oppervlak van Venus. Tot dusverre werd Venus qua massa, grootte en positie ten opzichte van de zon als een soort zusterplaneet van de aarde be schouwd. Argon is een kleur en reukloos edelgas, dat o.m. toepassing vindt als vulling van lampen. PEKING (Rtr) Het Centrale Comité van de Chinese communistische partij heeft bevolen dat een eind komt aan de politieke zuiveringen die sinds de dood van Mao in het land hebben plaats ge had. Het Centrale Comité noemde de bijdragen van Mao „onuitwisbaar", ook al heeft deze „grote Marxist" fouten ge maakt en is veel van wat hij heeft ge propageerd verouderd geworden. Het Centrale Comité acht de tijd geko men dat de aandacht van de partij en de hele bevolking van China zich richt op de socialistische modernisering. Het Comité hechtte zijn goedkeuring aan de rehabilitatie van sommige voormalige v^anden van de partij, die het cneens waren met de „Grote Roerganger" op het punt van het economische beleid. Veel hoge functies werden toevertrouwd aan mensen die de positie moeten ver sterken van Teng Hsiao-ping, vice-voor- zitter van de partij, vice-premier en staf chef van de strijdkrachten. Teng, die door het Amerikaanse weekblad Time is uitgeroepen tot „man van het jaar", geldt als de architect van de vernieu wingsdoelstellingen van de partij. Een van de nieuwe mensen is Wang Jen- tsjoeng, die tijdens de Culturele Revolu tie in ongenade was gevallen en die gis teren werd benoemd tot de veertiende vice-premier van China. Tijdens de Cul turele Revolutie werd hij gebrandmerkt als „politieke zakkenroller"- Het Politbu ro werd met vier leden uitgebreid, onder wie Wang en mevrouw Teng Ying-tsjao, de weduwe van wijlen premier Tsjoe En- lai. Het Centrale Comité heeft de minister van spoorwegen. Toean Tsjoen-ji, ontsla gen, kennelijk in verband met het spoor wegongeluk dat vorige week aan meer dan honderd mensen het leven kostte. Bij Tsjengtsjow reden een stoptrein en een sneltrein op elkaar, omdat de be stuurder van een van beide treinen in slaap was gevallen. De stationchef die het ongeluk nog zou hebben kunnen voorkomen, had zijn post in de steek ge laten om zijn vrouw in het ziekenhuis op te zoeken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7