ceidóc 0CMixcmt Strijd' tegen jah naar en climax Man wurgt vrouw tijdens Kerstverlof Verkeer eist dit jaar circa 170 doden minder HER DAGEN LOEDIG GEWELD VUURWERK INWONER ZOETERMEER MISHANDELD BELG WAS SPOOR BIJSTER Woensdag 27 december 1978,69e jaargang no. 21232 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De man die zichzelf achterna zat „De man die zichzelf achterna zat", Engelse thriller op Ne- d.II om 20.32 uur. Om 18.59 uur laatste aflevering van „Het beloofde land". Ned.I om 20.00 uur laatste deel van „Een echtscheiding" en om 22.35 uur „Cinevisie". Nu en dan regen Eerst enkele opklaringen, maar ook hier en daar mist. In de loop van de dag van het zuid westen uit tijdelijk regen. Mati ge, later af en toe krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Maxi mum temperaturen rond 9 gra den. Morgen zon op: 08.48, zon onder: 16.35 Hoogwater: 1.29 en 13.49 Laagwater: 9.34 en 21.49 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1978 zal het verkeer in ons land circa 170 doden minder eisen dan in 1977. Tot die conclusie komt het Centraal Bureau voor de Statistiek op grond van het tot begin december bijgewerkte cijfermateriaal. Het CBS schat dat het aantal verkeersslachtoffers in 1978, uiteindelijk tussen 2400 en de 2425 komt te liggen. Vorig jaar vielen er 2583 verkeers doden. Deze daling is des te opmerkelijker omdat het to taal aantal ongevallen in het verkeer, waarbij doden of ge wonden vielen, niet noemens waardig is afgenomen. Dit to taal aantal lag in 1977 op 55.700. Dit jaar zal dit cijfer dalen tot naar schatting 55.500. Een verdeling van het aantal dodelijke ongevallen over de verschillende categoriën ver keersdeelnemers (automobilis ten, voetgangers, fietsers) is op dit moment nog niet be kend. Ook over de oorzaken, van de daling valt nog niets te zeggen. Verkeersdeskundi- gen staan vooralsnog voor een raadsel. Het „rijden on der invloed" en het „rijden zonder autogordel" zijn dit jaar, zo menen tal van des kundigen, juist toegenomen. Aan een daling van de ver keersintensiteit kan de afna me evenmin zijn te danken. Als de verkeersintensiteit in 1972 op 100 wordt gesteld, be droeg deze in 1977 126 en in 1978133, aldus het CBS. Vluchtelingen bedreigen kapitein met de dood HONGKÖNG De 2694 Viet- namese vluchtelingen aan boord van het Taiwanese schip Huey Fong hebben ge dreigd de kapitein te doden als hij van Hongkong naar een andere haven wil varen. De Huey Fong ligt sinds za terdag voor anker in de inter nationale wateren voor Hong kong, omdat de stad het schip geen toestemming geeft binnen te lopen. De vluchte lingen zijn wanhopig en tot alles in staat, zo heeft de ka pitein laten weten. De vracht vaarder had de vluchtelingen in de Chinese zee opgepikt van negen wrakke scheepjes. De toestand aan boord is „een levende hel". Maak een daverend feest van de jaarwisseling met onze grote collectie fyuüFyveck. Verkoop uitsluitend aan personen boven 18 jaar. TUINBOUW én HOBBYARTIKELEN JAN VAN DER MEER B.V. TEL. 9008,fl.A. VEEN. Haagse NOS-studio dreigt zonder geluid te komen (Van onze radio- en tv-redac- tie) DEN HAAG - De geluids- mensep van de NOS-studio in Den Haag dreigen met een stiptheidsactie als niet voor 1 januari as. hun wensen wor den ingewilligd. Guerillabeweging El Salvador stelt ultimatum SAN SALVADOR De „Strijdkrachten van het Nati onaal Verzet" in El Salvador hebben in de ontvoeringszaak van de Britse bankiers Ian Massie en Michael Chatterton een ultimatum gesteld, dat op 30 december afloopt. De guerillabeweging eist voor dat tijdstip de vrijlating van vijf van haar leden door de regering en de publikatie van haar manifest als prijs voor de vrijheid van de twee Brit ten. Wat het ultimatum in houdt is niet duidelijk. In hun communiqué kondigen de gu- erillastrijders een nieuwe golf van ontvoeringen aan. LEIDEN Een 27-jarige inWoner van Zoetermeer is gistera- Zij passeerden twee mannen die pver.een auto stonden gebo- vond rond half elf door nog onbekende mannen mishandeld, gen. Op de vraag wat zij aan het doen waren kreeg de De man wandelde met zijn verloofde in de buurt van molen Zoetermeerder als antwoord enige stompen toegediend. Het „De Valk". slachtoffer liep hierbij enkele blauwe plekken en gezwollen lippen op. jran lapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- chnndacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. GRONINGEN (ANP) Voor een gezin uit het Belgische grensplaatsje Essen is bet kerstweekend zaterdag wel heel ver warrend begonnen. De familie belandde namelijk zaterdagavond in Groningen en niet - zoals de bedoeling was - in het Zeeuwse Kruiningen. Het gezin, man, vrouwen dochtertje, wilde vanuit zijn woonplaats even ten zuiden van Roosendaal met de trein naar Kruinin gen. Op het station bestelden zij kaartjes voor de reis naar „Kroningen". De loket beambte begreep hieruit, dat het drietal naar Groningen moest en zo arriveerde de familie zaterdagavond op het hoofdsta tion van die stad. Ze vroegen een politieman de weg naar de Slótstraat. De agent deelde het echtpaar mee, dat er in Groningen geen Slotstraat bestaat Toen de Belg vertelde, dat hij al eens eerder op de brommer in een uurtje naar „Kroningen" was gereden en hem de lange duur van de treinreis daarom nogal had verbaasd, was het misverstand snel opgelost Het gezin werd op de trein richting Kruiningen gezet. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Een 37-jarige patient uit de psychiatrische inrichting Avereest heeft za- terdagmorgen tijdens zijn kerstverlof in Roermond een 35-jarige vrouw (gescheiden, moeder van twee kinderen) met een nylonkous gewurgd. Aan het drama was een ruzie voorafgegaan over de finan ciële afhandeling van een on deronsje. De dader, een wegens agres sie-delicten langdurig gestraf te Limburger, meldde zich la ter op de dag bij het Huis van Bewaring in Maastricht. ilet lichaam van de vrouw werd in een Weiland langs de Maas gevonden door een jon geman, die zijn hond was gaan uitlaten. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat dader en slachtoffer in een cafe in Ge leen met elkaar in contact waren gekomen en daarna nog een nachtbar in Roer mond bezochten. Tijdens een wandeling na afloop voltrok zich het drama. In zijn woning in Delfzijl is zondagavond de 38-jarige Turkse fabrieksarbeider H.K. doodgeschoten door een 30-ja- rige Turkse vrouw uit Gro ningen, die met nog twaalf anderen bij het slachtoffer op visite was. Volgens de politie zou de oorzaak liggen in een vete, stammend uit de tijd dat beide Turkse families in hun geboorteland woonden. Het slachtoffer was een ach terneef van de daderes. In een bejaardentehuis in Rotterdam is op eerste Kers tdag een 55-jarige bejaarden verzorgster door een 83-jarige bewoner van het tehuis met een mes in rug en armen ge stoken. De man zou ontevre den zijn geweest over de ver zorging. De toestand van de bejaardenverzorgster is niet ernstig. Antilliaan springt in paniek door ruit (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De Alkmaarse politie stelt een onderzoek in naar de dood van een 31-jarige Antilliaan, die op tweede Kerstdag 's mor gens werd gevonden in het toilet van een woning aan de Randersdijk in Alkmaar, he vig bloedend uit een beenwond, als gevolg waarvan hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De bewoners van het huis hoorden in de vroege ochtend glasgerinkel. Ze dachten aan een inbreker. Terwijl buren de politie waar schuwden, vonden ze de man in het toilet, waar hij in elkaar was gezakt. Volgens de politie heeft de Antilliaan waar schijnlijk ruzie gekregen op straat en is hij in paniek door de voorruit van de woning ge sprongen om zich daar te verbergen. Volgens de politie is het niet uitgesloten dat de man tot in de woning is gevolgd, gezien de chaos in de woonkamer. Houari Boumedienne, de overle den president van Algerije. Boumedienne overleden ALGIERS De president van Algerije, Houari Boume dienne, is in de afgelopen nacht op 53-jarige leeftijd overleden. Hij verkeerde reeds sinds 18 november in een toestand van bewuste loosheid. Volgens niet beves tigde berichten leed hij aan een ernstige bloedziekte en kanker aan de blaas. Het hoofd van de nationale vergadering, Rabah Bitat, bij gestaan door de revolutionai re raad van acht leden, heeft nu tijdelijk de leiding over het land. De grondwet schrijft voor, dat binnen vijfenveertig dagen na het overlijden van de president, presidentiele verkiezingen moeten worden gehouden. (Zie voor een levensbeschrij ving van Boumedienne pag.6») EREDOCTORAAT AAN DEN UYL GEWEIGERD GRONINGEN Het college van decanen van de rijksuniver siteit van Groningen weigert een ere-doctoraat toe te kennen aan de socialistische oud-premier Den. Uyl. De universiteits raad had ter gelegenheid van de 365e verjaardag van de universiteit volgend jaar Den Uyl met zes anderen op een voordracht voor een eredoctoraat geplaatst. Het college van decanen wil alleen een eredoctoraat toekennen aan de schrijver Theun de Vries en de Engelse hoogleraar in de farmacologie van de universiteit van Oxford mevr. prof Bulbring. li t de situatie zich tijdens de 'I stdagen nog verder toege- jBHft. Vier achtereenvolgende ?®n van betogingen tegen het LUnd van de sjah hebben tot (kende gewelddaden geleid, ids meer sectoren van het (bare leven komen stil te bn. De olieproduktie in het is vrijwel tot stilstand ge- :ass|en. De olie-export is geheel s'degelegd. evigste onlusten deden zich de afge- nkti( dagen voor in de hoofdstad Tehe- ,/aaim in Masj ad, een stad in het noord- n van het land waar zondag drie burger door een menigte als biren werden herkend en vervolgens boeltcht. De betogers waren bijeengeko- ak z om de slachtoffers te» begraven van ;me9schietpartij waarbij zaterdag meer twintig mensen het leven hadden ge- I. Tijdens de kerstdagen demon- ns De leuzen tijdens de demonstraties voor de Amerikaanse ambassade in Teheran lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. streerden honderdduizenden mensen door de straten van de stad, met leuzen als „Dood aan de sjah" en „Leve Kho- meiny". Militairen lieten zich niet zien in deze stad waar door een algemene sta king alle openbare activiteiten tot stil stand zijn gekomen. Gisteren ontstond een grote brand in de gevangenis van de stad, waar politieke gevangenen zitten. In de Teheran werd gisteren een 27-jari- ge hoogleraar door een kogel van een militair dodelijk getroffen, toen hij deel nam aan de bezetting van lokalen in het ministerie van onderwijs, uit protest te gen de sluiting van de universiteiten. In de straten betoogden studenten en scho lieren tegen de sjah, maar het leger be stookte de betogers met traangas. Militai re voertuigen werden door de demonstranten in brand gestoken. Van nacht hebben militairen de bezetters uit het ministerie gejaagd. Alle onderwijsin stellingen in Iran, van kleuterscholen tot universiteiten, zijn thans gesloten. Zondag hadden betogers geprobeerd de Amerikaanse ambassade te bestormen. Daarbij waren volgens ooggetuigen min stens dertien mensen gedood. In de stad Ahwaz is de Amerikaanse on derdirecteur van de Oil Service Com pany of Iran doodgeschoten, evenals zijn Iraanse bedrijfsleider. De maatschappij verzorgt een groot deel van de afzet van Iraanse olie in het buitenland. Beide slachtoffers zouden belast zijn met het breken van de stakingen in de olieindus trie, waar gisterep niet meer dan 50.000 vaten olie werden geproduceerd tegen normaal 5,6 miljoen vaten per dag. Voor binnenlands gebruik heeft Iran ongeveeT 600.000 vaten per dag nodig. Duizenden arbeiders hebben collectief ontslag geno men om zich te verzetten tegen een pro ces dat de regering tegen de stakende, arbeiders heeft aangespannen. Volgens het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken ligt de uitvoer van ruwe olie geheel stil. Dit kost het land per dag ongeveer 60 k 70 miljoen dollar. De Amerikaanse regering staat nog steeds achter het bewind van de sjah, maar de VS verwachten van de regering van Iran steun voor een oplossing van de situatie. ZIONINGEN KUWT U R£TSPEl.LÉW Belgisch echtpaar uit Essen let de trein naar Kruiningen1 Oemen Kerstfeest in Lech het uit als Kroningen en Groningen terecht. 'e nu °°k al taalproblemen »en gaan krijgen.... Bijna de hele koninklijke familie was tijdens de Kerstdagen bijeen in het wintersportplaatsje Lech. Alleen prinses Christina, haar man Jorge en hun zoontje Bernardo waren niet aanwezig en mr. Pieter van Vollenhove 'kwam wat later omdat hij zaterdag nog moest wer- Prins Willem-Alexander kan op de lange latten goed uit de weg (foto rechts) maar Pieter Christiaan zit nog liever bij moeder Margriet op de slee (links onder), ter wijl opa en oma het la ten bij toekijken (links boven). En voor wie de kinderen niet meer ^llemaal uit el kaar kan houden, hier een groepsfoto. In of op de slee van links naar rechts: Constantijn, Pie ter Christiaan. Carlos jr. Willem-Alexander. Margu- eritha, Maria Carolina, Johan Friso. Bernhard jr., Maurits, Jaime en Floris. Staande achter de arre stee: Irene, Margriet. Car los Hugo. Beatrix, Claus, prins Bernhard en konin gin Juliana.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1