|ltakingen werpen schaduw over kerst- akantie op Canarische eilanden Kind bewaren voor onverdiend leed £eidae Qowus/nt Nieuwe woningnood estal ten irechte 5 de cel HOTEL, PENSION EN BUNGALOW UITGEBRAND Molukkers vrezen met dit beleid opnieuw geweld JNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 PAGINA 13 stORECA EN VLIEGTUIGPERSONEEL UETEN HET AFWETEN een onzer verslaggevers) HAAG/PUERTO DE LA - Lange rijen voor levens- x elenwinkels, ongekend hoge en, verslagenheid en ontevre- geachten op de terassen. Dat bet beeld, dat de vele tiendui- n toeristen die eind vorige naar de Canarische eilanden bokken, van kerstmis 1978 zal lijven. Ze zijn him spaarcenten en hebben nauwelijks de va- ie gekregen, waar ze de afgelo- maanden naar uitkeken. Een jkantie zonder sneeuw, zoals duizenden de afgelopen dagen e wintersportplaatsen in Oos- jk en Zwitserland beleefden, voor de vele naar Spanje ver ten toeristen, ondanks het terende tropenweer nauwelijks rergeli jkbaar lot. ingen van het horecapersoneel inds gisteren ook van een groot, van het boordpersoneel van de inse luchtvaarmaatschappij Ibe- maakte de kerstdagen dit jaar vakantiegangers een hel. in de meest luxueuze hotels slechts in zeer beperkte mate l^Ken drinken bemachtigd worden. 5-sterrenhotels zijn gedevalu- tot selfservice restaurants. Bo- tn zijn de recreatiemogelijkhe- oor de toeristen buiten hun op dit moment erg miniem, ook vrijwel alle restaurants, s en bars gesloten zijn. itaking begon donderdagmorgen *uerto de la Cruz, een dag eer- dan was aangekondigd. De gas ten die daar om een uur of tien aan het ontbijt verschenen, werden naar elders verwezen. Wie geluk had, kon in Puerto de la Cruz nog ergens een broodje en wat koffie bemachtigen, maar ook de eetzaken in de stad sloten in de loop van donderdag morgen. Vooral de wat kleinere res taurants probeerden hun poorten zo lang mogelijk geopend te houden, maar ze gingen toch bijna allemaal dicht, nadat ze bezoek hadden ge kregen van stakend personeel van andere bedrijven. De eigenaar die zijn zaak open wou laten, kon zijn nering binnen de kortst mogelijke tijd in een puinhoop zien verande ren, zo luidde het dreigement van de werkonwilligen. Ondanks dat de lonen van het hotel en restaurantpersoneel in het alge meen laag zijn, is dat toch niet de belangrijkste reden van de staking. Het gaat de mensen vooral om meer sociale zekerheid. Er is geen CAO voor het hotelpersoneel en men kan zijn baan gemakkelijk verliezen. Door juist nu, vlak voor het eerste drukke weekend van het winterva- kantie-seizoen een staking uit te roe pen, probeert men de hoteleigenaren in een dwangpositie te manoeuvre ren. Overigens is hun positie ook niet erg benijdenswaardig. De bui tenlandse tour-operators bepalen de markt en dus de prijzen; ze houden die laag zodat de hotels weinig winst maken, wat zijn terugslag weer heeft op de arbeidsvoorwaar den- en omstandigheden van het personeel. Natuurlijk zijn de toeristen „veel Nederlanders, Duitsers en Engelsen" Teleurgetelde gezichten op de vrijwel verlaten terrassen op Las Palmas. Een koel drankje in de tropenzon was er voor de vele tienuidenden toe risten dit jaar doör de stakingsacties niet bij. de dupe van deze stakingsaktie. Hoewel de hoteleigenaren met be hulp van enkele werkwilligen, van familie en nog wat andere hulpen er zoveel mogelijk aan doen om de ho tels normaal te laten functioneren, is de situatie voor de toeristen niet zo als men zou verwachten in een duur vakantiehotel. Een Nederlandse toerist: „We zitten hier gevangen. Als we op het vaste land hadden gezeten waren we al lang weggeweest, maar voorlopig zijn alle vliegtuigen voor de vakan tiedagen volgeboekt We hebben in het duurste hotel van dit eiland ge boekt, maar achteraf hadden we net zo goed een appartement kunnen huren. Dan hadden we nog zelf kun nen koken, want die koude schotels, die we af en toe nog kunnen krij gen, kan ik niet meer zien. We zou den hier tot half januari blijven, maar ik probeer zo gauw mogelijk weg te komen". Die terugtocht naar huis zal overi gens voor met Iberea vliegende pas sagiers ook nauwelijks een reis wor den om met genoegen op terug te kijken. Sinds gisteren heeft al Het hulppersoneel aan boord (stewarts, stewardessen, schoonmakers) laten weten er voorlopig ook de brui aan te geven en het werk pas weer op te pakken, zodra de gelijkschakeling van voorzieningen voor piloten en overig personeel een feit is. Dat be tekent dat aan boord geen eten en drank wordt gesererveerd en ook niet belastingvrij inkopen kan wor den gedaan. De luchtvaartmaat schappij trachtte gisteren en van daag het ongerief op te vangen door voor vertrek lunchpakketten uit te delen. De politie van Puerto de la Cruz weet niet goed raad met de hele si tuatie. Het is dan ook de eerste keer dat een staking van deze aard en omvang het eiland treft. De politie beperkt zich tot het in de gaten houden van samenscholingen van de stakers, die hebben post gevat bij hotels die nog open zijn. Welke sporen de stakingen zal nala ten in de toeristische industrie op de Canarische eilanden valt op dit mo ment nog moeilijk te bepalea Zeker is ongetwijfeld wel dat al die vakan tiegangers die dit kerstweekeinde dertig gulden moesten neertellen voor een kilo sinaasappelen, volgend jaar in aanzienlijk geslonken getale derwaarts zullen vliegen. VELE na-oorlogse jaren lang stond Nederland in het teken van de woningnood. De bouwproduktie werd tot grote hoogten opgevoerd. De woningkwaliteit was min der belangrijk dan de hoeveelheid woningen die er jaarlijks neergezet werden. In het begin van de zeventi ger jaren kwam er een einde aan die race van de wo ningbouwers tegen de woningzoekenden. De kwantita tieve woningnood was voorbij, er was alleen nog kwalitatieve nood, zo heette het. Dat blijkt nu echter wel anders te zijn. Nog steeds, of beter opnieuw, dijen de lijsten van woningzoekenden in vooral de grotere gemeenten ontstellend uit De wo ningtekorten zijn opnieuw gigantisch, vooral in de sec tor van de lagere huren, waarin door de kostenstijgin gen nauwelijks meer te bouwen is. De bewindslieden op het departement van volkshuisvesting hebben daar begin dit jaar bij hun aantreden terecht nadrukkelijk de aandacht op gevestigd. JuiST daarom was het zo verwonderlijk, dat deze be windslieden ermee instemden dat in het ombuigingsplan Bestek '81 precies die sociale woningbouw een be langrijke veer moest laten. Zij kregen daarover dit najaar bij het Bestekdebat terecht kritiek van de Twee de Kamer. Minister Beelaerts van Blokland en staatsse cretaris Brokx blijken nu echter hun conclusies te heb ben getrokken. Bij het kabinet hebben ze deze week een financiële claim van 200 miljoen gulden'op tafel ge legd, waardoor de komende jaren duizend woningwet woningen per jaar méér gebouwd zouden kunnen wor den. Dat is overigens slechts een druppel op een gloeiende plaat, want bij de huidige schaarste is er veel meer no dig dan deze opvoering van het totale bouwprogramma met nog niet één procent. Maar het is niettemin van het grootste belang dat het kabinet de claim van de be windslieden van volkshuisvesting honoreert. Want als de woningbouw nog verder achterraakt bij de vraag is over enkele jaren de ellende niet meer te overzien. !EGEN De geruchtma- kledingdiefstallen il leer en bont) in Zuid- erland van de laatste tijd >en er toe geleid dat zes igasten van een café in II ïegen zondag ten onrech- Ityeen cel belandden. politie had de tip gekre- dat in het centrum van itad een paar mannen le- jasjes aan het verhande- De politie (met ka- jnen en kogelvrije vesten) idelde de omgeving van cafe (de plek waar gehan- zou worden) hermetisch Drie mannen werden bij weggaan buiten door de lie aangehouden en de an- drie werden in het café resteerd. Uiteindelijk het allemaal op een verstand te berusten. Eén de mannen had voor een nd tegen een schappelijk kje een leren jasje op de weten te tikken en het hem doorverkocht. I )orzïtter irvoersbond TV overleden AARDINGEN (ANP) In woonplaats Vlaardingen ondag onverwacht overle- de voorzitter van de ver- rsbond NVV, Siem Baren- cht. endrecht was sinds 1948 in de vervoersvakbewe- nadat hij in zijn jeugd )etrokken was geweest bij AJC. In 1948 werd hij pro- andist van de Centrale lid van Transportarbeiders A) 1973 volgde hij Gerrit nk op als voorzitter van de voersbond NW. Hij is lid y neest van de gemeenteraad Vlaardingen en zijn laat- functie combineerde hij die van fractievoorzitter de PvdA in de Rijnmon- - ïzetting pluim- e-instituut igehev en EKBERGEN - De vrijdag- rgen begonnen bezetting het rijksinstituut voor mveeonderzoek „Het Spel- lolt" in Beekbergen is te- de avond van eerste stdag vrijwillig opgehe- Dat gebeurde nadat de ectie geweigerd had de be ters zelf kennis te laten nen van de experimenten t legbatterijen op het in- tuut. actie werd op touw gezet 'r de actiegroepen „Lekker t" en de studentenwerk- 'ep Mens, Dier en Maat- lappij. Direct doel was mi- aaal een voorlopige pzetting van een experi- !nt op het Spelderholt naar Volmaking van legbatte- voor kippen en bezin- >E op dit onderzoek. Indi- J was het de bezetting innen om de aandacht te ;en op het lot van de 350 ïn landbouwhuisdieren federland in het bijzonder de zogenaamde bio-indus- KONINGIN JULIANA IN KERSTREDE: (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Koningin Juliana heeft haar Kersttoespraak, die zij traditiege trouw op eerste Kerstdag voor de radio en wereldomroep hield, dit jaar geheel ge wijd aan het kind. Dit naar aanleiding van het feit, dat 1979 door de Verenigde Naties is uitgeroepoen tot het jaar van het kind. Iedereen zal zich moeten inzet ten, om het kind te bewaren voor onver diend leed, aldus de koningin, In wat voor wereld ontvangen wij onze kinderen zo vroeg de koningin zich af. Nog steeds gaan we onverantwoordelijk om met de schatten van de aarde, waarop ook zij moeten leven. Ze treffen een groot scheeps vernielde natuur aan, en een die renwereld, die ons wel verwensen moet. En ze treffen een mensenwereld aan, waar men elkaar nog altijd misbruikt en vernie tigt; waar geweld, oorlog, ellende is in al lerlei vorm. Van de goede mensen moeten we het heb ben, zo zei de koningin. Al wie zich ver antwoordelijk voelt de dreigende gevaren te stoppen en daarnaar handelt, is doende de wereld te herstellen en op te bouwen - te redden. Belangrijk is, wat er van je uit gaat als mens voor mensen en dus ook voor kinderen. Niemand, aldus de koningin, is voor niets op deze wereld. Aan iedereen is iets van talent meegegeven van hart of hoofd of hand. Voor alle kinderen komt de moeilijke tijd van het volwassen worden. En dan botsen ze hard op deze wereld. Ik hoop zo, dat ze dan niet zelf verharden, of vluchten, om te eindigen als bittere zeurpieten. Maar ik hoop dat ze intens blijven leven en met taaie volharding meewerken aan betere dingen voor die oude wereld. Dat ze jong blijven, iets van het kind in zich levend houden, in die zin, dat ze zich nog kunnen verwonderen en blij zijn om onverwachte dingen, of eerlijk huilen als het moet. En toch volwassen zijn, rijp en wijs, aldus de koningin in haar Kersttoespraak. En dat ze, in de ontzettend moeilijke opgave die het aardse bestaan is, op hun levenspad een lichtend spoor zullen achterlaten, iets goeds, wat er vóór hun komst nog niet was, waarvan de gloed nog lang na hun dood zal blijven stralen. Iets van bove naards licht Ruim drie ton bij overvallen buitgemaakt HELMOND (ANP) Drie ge maskerde en met vuurwapens en geweren gewapende man nen hebben bij een overval op een Rabobank in Brouw huis, een dorpje in de ge meente Helmond, zaterdaga vond zestigduizend gulden buitgemaakt. Twee met integraalhelmen ge maskerde mannen overvielen zaterdagmiddag in Geleen twee winkelbedienden van een Supermarkt die de da gopbrengst naar de nachtkluis wilden brengen. De overval lers gingen er vandoor met 61.000 gulden. Volgens de po litie bestaat er verband tussen deze overval en die op een 49-jarige vrouw zaterdaga vond in het Limburgse Meers- sen. Zij werd werd beroofd van twee geldcassettes met to taal 41.000 gulden, toen zij deze in de nachtkluis wilde deponeren. In het Noordbra bantse Bavel werd voor 175.000 gulden aan Perzische tapijten gestolen. De inbraak is tweede kerstdag ontdekt. BREDA (ANP) In Breda is op de avond van Eerste Kerstdag hotel Boschhek volledig uitgebrand. De zaak was met de feestdagen gesloten, zodat er geen gasten in het hotel verbleven. De schade die de brand aan het meer dan honderd jaar oude pand heeft aangericht bedraagt ongeveer twee miljoen gulden. Politie en brandweer hebben geen flauw idee van de oorzaak van de brand. Wel heeft de brandweer toegegeven dat er onlangs een rapport is opgemaakt over de slechte gesteldheid van het gebouw wat betreft brandpreventie. Vooral de elektri sche bedrading was hard aan vervanging toe. Door de brand heeft de omgeving een tijd lang zonder stroom gezeten. In Helmond heeft een felle uitslaande brand gisterochtend een pension voor gastarbeiders in de as gelegd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De nacht er voor had ook al brand gewoed in de kelder van het pension. De oorzaak van de branden is weliswaar niet bekend, maar de politie denkt niet aan brandstichting. De meeste pensionbewoners waren met de kerstdagen elders. De anderen konden elders in Hel mond onderdak worden gebracht. In het Zeeuwse 's-Gravenpolder is op Eerste Kerstdag een bungalow door brand volledig verwoest. De bewoners (man, vrouw en twee kinderen) bleven ongedeerd. Vermoedelijke oor zaak is kortsluiting in een van de slaapkamers. De schade wordt geschat op twee drie ton. De eigenaar is verzekerd. Toen de Bredase politie ter plaatse kwam was er van hotel Boschhek al niets meer te redden. 99 9 9 ASSEN (ANP) Het hoofdbestuur van de Zuidmolukse eenheids beweging Badan Persatuan heeft een brief aan premier Van Agt gestuurd, waarin de Nederlandse regering opnieuw aanspra kelijk wordt gesteld voor „het niet tot zijn recht laten komen van het Zuidmolukse zelfbeschikkingsrecht". Volgens het hoofd bestuur is dit recht bij de ronde-tafelconferentie van 1949 erkend en gegarandeerd. Vandaag is het precies 29 jaar geleden, dat op die conferentie de soevereiniteit van het Indonesische volk een feit werd. In de brief noemt het hoofdbestuur van de Badan Persatuan het beleid van de regering Van Agt ten aanzien van de Zuidmoluk- kers „hoogst bedenkelijk en onverstandig". Het bestuur vreest dat het regeringsbeleid op den duur weer tot geweldadige acties zal leiden. De Badan Persatuan zegt met klem dergelijke acties van de hand te wijzen. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur de brief aan premier Van Agt na vertaling „ter kennismaking toe te sturen aan alle regeringen in de wereld". Het bestuur hoopt daarmee te bereiken dat de wereldopinie zich ten gunste van de Zuidmolukse zaak zal uitspreken. „Een dergelijke uitspraak kan de Nederlandse regering niet zonder meer naast zich neerleggen, zo meent de Badan Persatuan. Vandaag hield het landelijk comité Zuidmoluk- kers een demonstratie voor het kantoor van de Verenigde Naties in Den Haag. Er werd een protestnota „tegen het anti-Zuidmolukse beleid van de VN-lidstaten Nederland en Indonesië" aangeboden. Bij een van de ongevallen deze kerstdagen kwamen een Turkse man en zijn kind om het leven. Vier andere weggebruikers raakten bij dit ongeval min of meer ern stig gewond. Veertien doden in verkeer Kerstweekeinde DEN HAAG (ANP) Tij- dens de Kerstdagen en het daaraan voorafgaande week einde zijn veertien mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. Een van hen was de 46-jarige mevrouw J. Bouwens uit de Haagse Cypresstraat Zij overleed zondagochtend in het Rode-Kruisziekenhuis aan de verwondingen die zij zaterda gavond had opgelopen. Zij werd door een auto aangere den toen zij de Segbroeklaan in Den Haag wilde overste ken. Vermoedelijk door een klap band raakte vrijdagavond op rijksweg 16 (ter hoogte van de afslag Kiltunnel) een auto in de slip. Hij kwam in het naast de weg gelegen water terecht. Twee inzittenden ver dronken. De andere verkeersslachtof fers waren betrokken bij on gelukken in Voorne-Putten, Ell, Alkmaar, Almelo, Terneu- zen, Amsterdam, Bergum, Be rgen, Grathem, Raalte en Ojjoorn. Het weer zal morgen weinig verschil vertonen met dat van de afgelopen dagen. Vanuit het zeegebied tussen Portugal en de Azoren wordt nog steeds zachte lucht naar onze omgeving aan gevoerd. Hiermeer trekken ook zones met veel bewolking en regen van tijd tot tijd over ons land. Deze weerstoestand is het gevolg van de aanwezigheid van een depressie ten westen van de Golf van Biskaje. In Portugal, en Noordwest-Spanje is tijdens* het kerstweekend op veel plaat sen bijzonder veel regen geval len. Door föhnwind over de Pyreneeën kwam er in de afge lopen nacht in Biarritz een tem peratuur van 20 graden voor. Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied, het is daar volop winter. De vorstgrens lag boven Zuid-Denemarken. Vooruitzichten voor vrijdag. Nu en dan regen en later enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 5 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Kopenhagen Piet Veens tra geeft op zater dag 30 december in het kader van het Schubert jaar een pia no-recital in Diligentia waa rop de laatste drie grote so nates van de meester zal vertolken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13